Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anadolu`da Caz: Jülide Özçelik

Mekan: Kadir Has Gösteri ve Sanat Merkezi, Kayseri
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Anadolu`da Caz Etkinlikleri kapsamında Jülide Özçelik Ankara, Konya, Kayseri ve Mersinli dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. "Jazz Istanbul Volume 1 ve Volume 2 albümleriyle müzik dünyasının önemli yorumcularından olarak bilinen Özçelik uzun bir aradan sonra dinleyicileriyle “Nefes” adlı albümünü buluşturdu. İstanbul doğumlu olan Özçelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nde Nükhet Ruacan ve birçok önemli akademisyen ile çalışarak Vokal Performans Bölümü`nden mezun oldu. Bize ait ama evrensel standartlarda ve Türkçe sözlü bir albüm yapma fikriyle yola çıkan şarkıcı, kendi bestelerini ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumlayarak 2008 yılı başında "Jazz İstanbul Volume-1" ve 2011 Aralık ayında "Jazz İstanbul Volume-2" adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. 2019 başında yayımlanan 3. albümü Nefes’te önceki albümlerinde de olduğu gibi tüm düzenlemeleri Cem Tuncer’e aittir. Jülide Özçelik birçok yerel ve uluslararası festivaldeki solo konserlerinin yanı sıra Bursa, Antalya, Çukurova, İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile verdiği konserler serisine de devam etmektedir.


İtalyan Barok Gecesi / Camerata Barok İstanbul

Sanatçı: Keman: Ceren Gürkan, Gizem Korkmaz, Ayşen Tözeniş, Ezgi Karasu / Viyola: Deniz Yücel / Viyolonsel: Burak Ayrancı / Kontrbas: Ceren Akçalı / Klavsen: Müge Hendekli
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Keman: Ceren Gürkan, Gizem Korkmaz, Ayşen Tözeniş, Ezgi Karasu / Viyola: Deniz Yücel / Viyolonsel: Burak Ayrancı / Kontrbas: Ceren Akçalı / Klavsen: Müge Hendekli 2011 yılında kurulan Camerata Barok İstanbul, genç ve dinamik kadrosu ile Barok dönem eserlerine yeni bir soluk getirirken, Barok Müzik topluluklarına da öncülük ederek, dönem müziği tutkunlarına günden güne daha geniş bir alan yaratıyor. Topluluk bu kez de çoğunluğu ülkemizde ilk kez seslendirilecek olan; Locatelli, Corelli, Castrucci, Vivaldi eserleri ve kaçırılmaması gereken bir programla siz sanatseverlerin karşısında olacak. Bilet Fiyatları: Tam 40TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Nilüfer Caz Tatili: Bilal Karaman Quartet

Mekan: Uğur Mumcu Sahnesi, Bursa
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam gitarist Bilal Karaman dörtlüsünün konserini dinlemek mümkün.


İpek Dinç Band

Sanatçı: İpek Dinç (v), Tamer Temel (sax), Kaan Bıyıkoğlu (p), Mehmet Özen (b), Fırtına Kıral (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 80 TL. 1985 İstanbul doğumlu İpek Dinç, Işık Lisesi ve Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005 yılında İlham Gencer ile tanışarak müziğe adım atan Dinç, Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda çalıştı. 2006`da katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ile bir buçuk sene ve Randy Esen ile 4 ay caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak oldukça dikkat çeken İpek Dinç, jüri tarafından 2009`da Riga Caz Festivali, Pori Caz Festivali ve Oslo Caz Festivali gibi Avrupa`nın önde gelen caz festivallerine davet edildi. 2009-2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluerile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut ve Kürşad Deniz gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında haber departmanında 3 ay süreyle haber editörlüğü, spikerliği, muhabirliği ve montaj; ardından program departmanında 2 ay süreyle Haftanın Rengi isimli program içinde yer alan Ajanda?nın editörlüğünü, sunuculuğunu ve montajını yaptı. Tvem`in ardından BJK TV?de 2 ay süre ile Ana Haber spikerliği yapan İpek Dinç, 2013 senesinde Akşam Web Tv`de 2 ay haber bültenlerini sundu. Kendisi halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi çeşitli mekanlarda düzenli olarak konserler vermektedir. İpek Dinç, 2013?ten itibaren her hafta Karnaval Grup bünyesindeki Joyjazz Radio`da "Jazz ID" isimli kendi programını hazırlayıp sunmaktadır.


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor.

 6808 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Tarihi belgeler tozlu raflardan internete...

(Resim bozuk)

Ne zamandır aklımdaydı gitmiş olduğum konserlerin biletlerini tarayıcıdan geçirip bir kolaj yapmak. Birazda hafızamı tazelemekti istediğim. Sonunda geçen ay üşenmeyip bu işe giriştim. İçlerinde taşınmalar sırasında bir kaç bilet astığım panodan uçup gitmişti ki onların içinde ilk gittiğim konser olan Al Di Meola’nın 1987 tarihli konserinin bileti de vardı. Bir diğer hatırladığım da ilk geldiğinde buralarda bayağı büyük olay olan Jethro Tull’ın bileti, o da 1991 konseriydi. Benim için en önemlisini Carlito’nun (Al Pacino değil elbette) 25 haziran 1990 konserini sayabilirsiniz tabii ki. Bu elbette çok duygusal bir saptama. Santana taraftarlığından sıyrıldığımda ise ne yazık ki yaklaşık 300-350 kişinin rağbet ettiği Haziran 1997’de ki unutulmaz Colosseum konseri diğerlerine fark atarak en iyi konserdi gittiğim. İlk üçe bir de Bryan Ferry’nin 1999 albümü "As Time Goes By" albümü sonrası yaklaşık 25 kişilik kadro (cazbant!!, nefesliler, yaylılar, geri vokaller) ile verdiği ilk İstanbul konseri girer. Bu yazının yayınlandığı 12 Ekim Pazartesi günün albümü ve parçasına Colosseum ve Bryan Ferry iyi gider bence ünlü "September Song" ile Bryan Ferry ve "Valentine Suite" ile Jon Hiseman ve saz arkadaşları (Dick Heckstall Smith, Chris Farlowe, Clem Clempson, Mark Clarke ve Dave Greenslade) gelelim ilk kolajımıza...

Tarihin sırlarını ifşa ettiğimiz bu ilk kolajımızda hemen gözüme çarpan sol üst köşede kıyıda köşede kalmasına rağmen Herbie Hancock & Wayne Shorter & Stanley Clarke & Omar Hakim konseri. O zamanlar konserin tadını iyi çıkarabilmek için bir hafta öncesinden sanatçıların albümlerini dinleyip kendimi konsere ısındırırdım. Şimdi kalmadı tabii ki o heves eskisi gibi. Konserden önce en iyi tanıdığım Stanley Clarke’dı. İlk albümü ile "School Days"i dinleyip durmuştum konserin elektrikli bir fusion konseri olmayacağını bile bile. Konserden çıkarken ise herkes Omar (Ömer mi yazmalı?) Hakim’in performansından büyülenmişti. Geçtiğimiz ağustosta kaybettiğimiz Kurtalan Ekspres’in gitaristi Bahadır Ağabey ile de orada biraz hoşbeş etmiştik. Ona Stanley Clarke’ı sormuştum da bana Stanley değil Ömer bu gecenin yıldızı demişti.

Yine kıyıdan köşeden devam edeyim. Altta 30 Nisan 1993 tarihli Fairport Convention konseri de bende güzel tadlar bırakan bir konserdi. Klasik kadrolarından Simon Nichol (gitar vokal), Dave Pegg (bas) ve Dave Mattacks (davul) ile kemanda, Ric Sanders ve klavyede Martin Allcock. Sanders, Pegg ve Allcock o sıralar Jethro Tull ile de çalışıyorlardı. Ric Sanders’i ayrıca Soft Machine ve John Etheridge ile ikili çalışmalarından biliyordum. Dave Mattacks’ın İngiltere’de çalmadığı adam kalmamıştı zaten.

Yine aynı sene bir ay sonra Moğollar 30 sene sonra tekrar toplanıp ilk konserlerine çıkmışlardı. (Moğollar yazısı Ottmar Liebert biletini altında kalmış). Konserden önce Beyoğlu’da turlarken Kemancı’nın daha afili bir yer tutup canlı performans merkezi olarak açılacağını duymuştuk sokakta rastladığımız bir arkadaştan. İçeri girerken herkesin malumu H.R. Giger’in E.L.P.’nin Brain Salad Surgery albümü ve Ridley Scott’ın Alien filmi için yaptığı illüstrasyonlar koridorları kaplıyordu. İçeride de Ahmet Güvenç ve Asım Ekren’i prova yaparken bulmuştuk. Bütün bunları hatırlamak için yazmak gerekiyormuş zihin çorap söküğü gibi açılıyor.

Ottmar Liebert ile aklımda doğru dürüst bir şey kalmamış sadece iyi bir vurmalıcı vardı grubunda. Nigel Kennedy de Hendrix çalmıştı fakat onu da sadece merak ettiğimden seyretmiştim, o zamanlar aykırı klasik müzisyen diye çok ortalarda dolanıyordu. Hatta saçlarından dolayı punkçı!! diye gazetelerde çok çıkardı. Bir çeşit Vanessa Mae sendromu gibi :) Sonraları Polonyalı genç cazcılarla iyi albümler çıkardı esasında. Geçen senede onlarla geldi. Bir diğer düş kırıklığım da (Koyu Mavi’den sevgili Gülçin umarım bu yazıyı okumaz) Brazzaville ile oldu. Bu David Brown nedense buralarda çok ünlendi. Sevenleri kusura bakmasın ama bana sıradan geldi işte. Bir diğeri de B.B. King konseridir bu fotoğrafta benim için önemli olmayan. O zamanlar Avrupa yakasında oturuyordum otobüste gelirken kötü de bir albümünü dinlemiştim konser öncesi günlerde çıkardıkları o da moralimi bozmuştu galiba. Bir de adamın amfisi ötüp durmuştu konser boyunca.

Peki Terrorvision ile John Scofield’ın beraber çalmasına ne dersiniz? Hangi akla hizmetti hala düşünürüm. Terrorvision’ı da bir daha duymadım zaten. Bileti aldığımda Television diye okumuştum  gözucuyla, ilk dönem New York Punk gruplarındandı. Sonradan isimlerini doğru anlayıp İngiliz olduklarını anladım. John Scofield’ın arkasında da Bill Stewart çalıyordu davulda ve o akşam bayılmıştım tarzına.

Yine resmin sağ tarafında Yapı Kredi Sanat Festivali sayesinde izleyebildiğimiz "sabık-Marillion" Fish konser bileti var. Genç bir kadrosu vardı, bir de her zaman yanında olan gitarist Frank Usher. Kilt giyerek çıkmış, İstanbul seyircisine yeni yetmeyken İskoçya’da bir gece arkadaşları ile Türk rakısı alıp nasıl kafayı bulduğunu anlatıp şirinlik yapmıştı.

Fish biletinin üstündeki Nijerya kökenli Keziah Jones’ta bomba gibi bir funk power-trio ile Açıkhava tiyatrosunda çok hoşuma giden bir performans sergilemişti. Gitarı sanki bas gitar gibi çalıyordu. Keziah Jones’u ikinci albümü African Space Craft ile tanımıştım. Albümdeki "Millions Miles From Home" harika bir parçaydı ve herkesi Keziah Jones ile tanıştırmıştı. Bir hatırladığım da Keziah Jones’un uzuuuun ve incecik olduğuydu. (Hakeem Olajuwon’da Nijeryalıydı değil mi?

Geldik bir yıldızlar topluluğuna sadece Mike Stern’in ismi gözüküyor ama kadrodaki diğer isimler de onun yanına yakışacak isimler. Vibrafoncu Mike Manieri’nin grubu Steps Ahead... Bas gitarda Kamerunlu Richard Bona ki bu ay Akbank Caz Festivali sebebiyle tekrar seyredebileceğiz kendisini. Davulda eski rocker yeni füzyoncu Steve Smith. Saksofonda 2007 de kaybettiğimiz Michael Manieri ve tabiiki Mike Manieri. Mike Stern sololarında ünlü rock parçalarından riffler kullanarak tribünlere oynamıştı. Her yıldızlar topluluğu gibi yavan bir iş çıkmıştı ortaya. 2005 Temmuzuymuş tarih.

Bir yıldızlar topluluğu da 1997 deki Türk caz yıldızları konseriydi. Ülkedeki cazcıların bir çoğu sahnedeydi. Önder Focan’ı ve Aydın Esen’i çok beğenmiştim. Birde fırçasıyla Deniz Dündar’ın eforu aklımda yer etmiş.

O biletin altında Yeni Melek’te verilen Wishbone Ash konser bileti var. İşin aslına bakarsanız favori gruplarımdan olmadı hiç bir zaman Wishbone Ash. İlk 3-4 albümleri ve çok iyi bir konser albümleri vardır (1973, Live Dates), ön grup Cenk Taner’in Kesmeşeker’iydi. Pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim grubunu. Bir rock grubu için gitaristin iyi olması gerekmez mi her şeyden önce? Wishbone Ash’te Fin gitarist Muddy Manninen bu işin nasıl yapılacağını cayır cayır gösterdi sonrasında. Evet grubun patronu Andy Powell değil, Muddy idi katil gitarist o gece bence.

En üstte Roger Waters konseri saklı kalmış. Beklediğimden çok daha iyi bir konser, çok kötü bir konser yeriydi. Konserin ikinci yarısında bilette yazdığı gibi Dark Side Of The Moon’u tamamen çaldılar. Roger Waters’sız Pink Floyd’un  klavyecisi Jon Carin, basçısı Guy Pratt yine aynı zamanda Roger’ın kanlısı David Gilmour’ın sololarında ve turnelerinde çalışan davulcu Graham Broad vardı. Ünlü Snowy White ve senelerdir Roger Waters ile çalan garip isimli gitarist Andy Fair-water Low ve konserde bariz bir hata yapan gitarist Dave Kilminster ile 3 gitarist vardı.

PF uzmanı arkadaşımdan Roger Waters’ın oğlu Herry Waters’ın da ikinci klavye olduğunu öğrendim şimdi. Tarihi konserdi tabikii bizim nesil için.

Bir de Brian Auger replikası (çok acımasızım!) James Taylor Quartet konseri vardı Babylon’da. Bu konserde beklediğimi verememişti malesef. Yetersiz?! bir gruptu, halbuki ilk dinlediğimde ne kadar etkilendiğimi hatırlıyorum. Çınaraltı diye pub vardı neredeyse 15 sene önce Beyoğlu’nda, bilindik rock şarkıları çalarlardı, orada çalmışlardı da sormuştum bu kim diye, James Taylor Quartet cevabını alınca çok şaşırmıştım. Bu keltoş folkçu böyle hammond kükreticisi değildi tabii ki. Sevgili Gökalp Baykal ne çok sever Amerikan olanını. Ben ne İngilizini ne de Sweet Baby James’i sevmem.

Geldik son biletimize... Asia Minor... Ankara’lı olan... Kamil Erdem’in 90’lardaki unutulmaz hatıralar bırakan caz grubu... Asia Minor’u 2 kere seyrettim. Diğer bileti bulamadım. Bir konserde Tahir Aydoğdu vardı ikinci solo enstrüman olarak kanun ile, diğerinde ise Fatih Ahıskalı ud ile. Kamil Erdem çoğunlukla perdesiz bas çalıyordu ve davulda da Zafer Gerdanlı vardı. Özellikle 2. albümleri ki onları Ankara’da askerliğim sırasında çıkan bu albümleri 1996 tarihli Longa Nova ile tanımıştım. Mısırlı Ahmet’i de o albümle ilk kez dinlemiştim. Galiba Trakya Blues’da Çalıyordu. Bir de kemancı Turgay Dinleyen’in harika bir solosu vardır o parçada yanılmıyorsam. Her iki konserde Cemal Reşit Rey konser salonundaydı galiba.

Gelecek yazılarda da konser hatıralarına devam edeyim diyorum, ne dersiniz?

Bol bisli, tezahüratlı, el çırpmalı konserler. Az loop!! Çok gitar!! :))

Cenk Akyol
cenkakyol@yahoo.com
http://www.terraborboletta.blogspot.com/
http://www.facebook.com/group.php?gid=39047366924&ref=ts

Cazkolik.com / 07 Ekim 2009
 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp