Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anadolu`da Caz: Jülide Özçelik

Mekan: Kadir Has Gösteri ve Sanat Merkezi, Kayseri
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Anadolu`da Caz Etkinlikleri kapsamında Jülide Özçelik Ankara, Konya, Kayseri ve Mersinli dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. "Jazz Istanbul Volume 1 ve Volume 2 albümleriyle müzik dünyasının önemli yorumcularından olarak bilinen Özçelik uzun bir aradan sonra dinleyicileriyle “Nefes” adlı albümünü buluşturdu. İstanbul doğumlu olan Özçelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nde Nükhet Ruacan ve birçok önemli akademisyen ile çalışarak Vokal Performans Bölümü`nden mezun oldu. Bize ait ama evrensel standartlarda ve Türkçe sözlü bir albüm yapma fikriyle yola çıkan şarkıcı, kendi bestelerini ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumlayarak 2008 yılı başında "Jazz İstanbul Volume-1" ve 2011 Aralık ayında "Jazz İstanbul Volume-2" adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. 2019 başında yayımlanan 3. albümü Nefes’te önceki albümlerinde de olduğu gibi tüm düzenlemeleri Cem Tuncer’e aittir. Jülide Özçelik birçok yerel ve uluslararası festivaldeki solo konserlerinin yanı sıra Bursa, Antalya, Çukurova, İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile verdiği konserler serisine de devam etmektedir.


İtalyan Barok Gecesi / Camerata Barok İstanbul

Sanatçı: Keman: Ceren Gürkan, Gizem Korkmaz, Ayşen Tözeniş, Ezgi Karasu / Viyola: Deniz Yücel / Viyolonsel: Burak Ayrancı / Kontrbas: Ceren Akçalı / Klavsen: Müge Hendekli
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Keman: Ceren Gürkan, Gizem Korkmaz, Ayşen Tözeniş, Ezgi Karasu / Viyola: Deniz Yücel / Viyolonsel: Burak Ayrancı / Kontrbas: Ceren Akçalı / Klavsen: Müge Hendekli 2011 yılında kurulan Camerata Barok İstanbul, genç ve dinamik kadrosu ile Barok dönem eserlerine yeni bir soluk getirirken, Barok Müzik topluluklarına da öncülük ederek, dönem müziği tutkunlarına günden güne daha geniş bir alan yaratıyor. Topluluk bu kez de çoğunluğu ülkemizde ilk kez seslendirilecek olan; Locatelli, Corelli, Castrucci, Vivaldi eserleri ve kaçırılmaması gereken bir programla siz sanatseverlerin karşısında olacak. Bilet Fiyatları: Tam 40TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Nilüfer Caz Tatili: Bilal Karaman Quartet

Mekan: Uğur Mumcu Sahnesi, Bursa
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam gitarist Bilal Karaman dörtlüsünün konserini dinlemek mümkün.


İpek Dinç Band

Sanatçı: İpek Dinç (v), Tamer Temel (sax), Kaan Bıyıkoğlu (p), Mehmet Özen (b), Fırtına Kıral (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 22 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 80 TL. 1985 İstanbul doğumlu İpek Dinç, Işık Lisesi ve Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005 yılında İlham Gencer ile tanışarak müziğe adım atan Dinç, Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda çalıştı. 2006`da katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ile bir buçuk sene ve Randy Esen ile 4 ay caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak oldukça dikkat çeken İpek Dinç, jüri tarafından 2009`da Riga Caz Festivali, Pori Caz Festivali ve Oslo Caz Festivali gibi Avrupa`nın önde gelen caz festivallerine davet edildi. 2009-2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluerile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut ve Kürşad Deniz gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında haber departmanında 3 ay süreyle haber editörlüğü, spikerliği, muhabirliği ve montaj; ardından program departmanında 2 ay süreyle Haftanın Rengi isimli program içinde yer alan Ajanda?nın editörlüğünü, sunuculuğunu ve montajını yaptı. Tvem`in ardından BJK TV?de 2 ay süre ile Ana Haber spikerliği yapan İpek Dinç, 2013 senesinde Akşam Web Tv`de 2 ay haber bültenlerini sundu. Kendisi halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi çeşitli mekanlarda düzenli olarak konserler vermektedir. İpek Dinç, 2013?ten itibaren her hafta Karnaval Grup bünyesindeki Joyjazz Radio`da "Jazz ID" isimli kendi programını hazırlayıp sunmaktadır.


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının galerisine gözucuyla bakıyor...

 7382 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Konser biletlerinizi siz de saklıyor musunuz? Ben iyi ki saklamışım, Cazkolik gibi bir caz portalında yazı yazacağımı bilmeden bir kenarda toplamam iyi olmuş. 2 ay kadar önce bu biletleri tarayıcıda taratarak kolajlar yapmak ve konserlerden bende kalan hatıraları paylaşmak iyi bir fikir gibi geldi. İşte!! Tozlu raflar, sisli hatıralar, Bölüm 2.

(Resim bozuk)

Bu kolajdaki biletler de pek bir ağırmış doğrusu, biletleri rastgele seçip taratmıştım ama bir çok sevdiğim isim burada yanyana düşmüş şans eseri.

Resmin göbeğinde en büyük “ağabeyim” Carlos Santana’nın 25 Haziran 1990’daki ilk İstanbul konseri var. Sanırım bunu özellikle ortaya yerleştirmişim. İlk gençliğimde gitarının büyüsüne kapılıp çaldığı, nefes verdiği ne varsa topladığım Carlito, Woodstock ile başlayan ünü ve müzikal serüveni bir çok kavşaktan, inişli çıkışlı, engebeli yollardan geçse de hiç bir zaman belli bir seviyenin altına düşmeyen müzikalitesi, samimiyeti, müziğe adanmış ömrü ile bende çok özel olan bir yeri olan bir müzisyen. Bu tür 30, 40 albümlük diskografileri olan köklü sanatçıların bir çok apayrı dönemleri oluyor. Santana gibi ilk başlarda gerçek bir grup olarak başlayan, sonralarda yavaş yavaş, sadece soyadını taşıyan liderlerinin arka grubunu oluşturan profesyonel müzisyenlerin oluşturduğu bir proje grubu olan bir grubun tabii ki zaman içinde değişen müzisyenleri ile birlikte müziği, janrı, tavrı ve hatta hatta dinleyici kitlesi de değişiyor. Ama klasik döneminin ilk 3 albümündeki Acid-rock enerjisi bugün bile bir çok genci müzik yapmaya itecek bir zehire, ağuya sahip. O klasik kadrosu (Carlos Santana, Gregg Rolie, David Brown, Jose “Chepito” Areas, Michael Carabello, Michael Shrieve ve III’deki 17 yaşındaki harika çocuk Neal Schon!!) ile yarattıkları mucizelerden sonra Carlos’un Caravanserai ile caz denizine yelken açması ve dönemin akımı ile Hint kaynaklı felsefelerin merkezinde şifalar araması ve yine o dönemdeki neredeyse tüm rock-starlar gibi bir guru’ya (Sri Chinmoy) kapılanması ile spirituel dönemi (1972 – 1976) (ki o zamanlar da ismine Devadip eklemişti tıpkı arkadaşı John Mc Laughlin’in Mahavishnu olması gibi.)  sonraları funk –soul (Amigos, Festival) ve 1978 –1983 arası tipik Amerikan rock dönemi ki o dönemdeki Zebop! ŞAHANE! Bir albümdür zannımca. Santana söz konusu olunca çenem çok açılır ama hala konserden bahsetmedim değil mi?

(Resim bozuk)

20 sene olmuş!! kadroyu bir çırpıda sayabilirim!! Sahnenin solunda klavyelerin arkasında Chester “Dean” Thompson. Mahlası “Cortez” olsaydı Phil Collins’in davul düeti yapmaya bayıldığı bir zamanların Zappa, Genesis davulcusundan bahsetmiş olacaktık, ki satın aldığım ilk Santana albümü "Beyond Appearances" albümünde ikisinin birarada çalmışlığı vardır. (Bir Chester daha tanıyorum Kaplan Chester!! O da Cheetos reklamlarında oynuyor)

(Resim bozuk)

Bu albüm benim benim Live Aid’de Santana’yı Pat Metheny ile seyrettiğim sene çıkmıştı. (Enkötü albümlerinden biridir laf aramızda, en kötüsü hangisi mi?1978’deki "Inner Secrets" tabii ki, onun da açılış parçası ve albümkapağı harikadır ama)

Arkada iki vurmalı... Biri ünlü Kübalı Armando Peraza... 1988 de yayınlanan harika toplama albümde (bir çok yayınlanmamış kayıt içerir) Carlos benim 4 babam var yazmıştı albümün notlarında, “Gerçek babam Jose Santana, Saunders King (1979’daki Oneness’da beraber çalmışlardı ve kayınpederi idi), Armando Peraza ve Mile...”   Peraza 1972’deki "Caravanserai" ile birlikte Santana ile çalışmaya, turlamaya başladı ve ta ki 1992 yılına kadar yani 66 yaşına kadar beraberlerdi. Davul setinde Walfredo Reyes Jr (sonradan kendisini Steve Winwood ile beraber de seyretmiştik caz festivalinde) gitar ve vokalde tartışmasız uzak ara en beğendiğim Santana vokalistidir bu siyahi vokalli İskoç. Avrage White Band, Brian Auger, Dixie Dregs gibi gururla sunacağı grupları içeren uzun bir session diskografisi vardır. J.J. Cale’in Sensitive Kind’ını bir de Alex’in yorumu ile dinleyin Zebop! Albümünde bana hak verirsiniz. Bas gitarda ise Carlos’un Miles Davis’ten devşirdiği Benny Rietweld vardı. Benny’yi 20 sene sonra geçtiğimiz yaz da Kuruçeşme’de yepyeni bir Santana ile seyrettik. Chester Thompson’ı da seyredeceğimizi düşünürken bu kez yepyeni bir isim Freddie Ravel vardı klavyelerde Carlos’un oğlu Salvador ile birlikte...

Konser neredeyse 3 saat sürmüştü. Bu konserin benim için bir diğer güzel tarafı da yakın dostum Okan Doğuile bu konserde tanışmıştık. Konser öncesinde rica, minnet içeri girip, provaları seyretmiştik. Sahnede hiç vokalist yoktu ama albümün açılış parçası olan albümle aynı ismi taşıyan "Spirits Dancing in the Flesh"in geri vokallerini dinleyebiliyorduk, Loop denen şeyin ne olduğunu bilmiyordum tabii ki o zamanlar “Nerde bu kadınlar" diye çıldıracak gibi olmuştum. Tabii ki Chester’ın emulator’ünün içindeydiler MIDI trigger sayesinde tam yerinde girip, çıkıyorlardı parçadan. Konserde Zeynep Oral ve Adnan Oktar’ı hatırlıyorum, böyle bir konser halkla ilişkiler açısından önemli olsagerek onun sanatsever!!, açık fikirli!! ve modern bir şeyh/hocaolduğunu göstermek açısından herhalde.

Bir de bir zamanlar Akmar Pasajı’nda Laterna isimli müzik dükkanı olan Bülent ağabeyin henüz 4,5 yaşında olan oğlunu orkestra çukurundan sahneye Carlos Santana’ya uzattığını, Santana’nında çocuğa tef vererek birkaç dakika beraber müzik yaptığını hatırlarım.Ne şanslı velet demiştim içimden. Biraz önce konserde tanıştığımızı belirttiğim Okan o veledi geçenlerde Karaköy de yeni açılan SAE isimli kayıt teknolojileri okulunda gördüğünü, kocaman bir genç olduğunu söyledi. O da şimdi tonmaister olmuş orada.

Şimdi de sırada Pet Metin var!!! Pat Metheny konseri de Santana’dan bir sene sonraymış. Resimde dikkat ederseniz konser biletine iliştirilmiş bir imzası var. Gazete kağıdına imza attırmıştım hatırladığım kadarıyla. Kağıtta da konserin ertesi gününün tarihi var. Konserden sonraki gün çok Sultanahmet’te dolaşıyorduk bir arkadaşımla. Milenyum taşının oradan aşağı doğru Eminönü’ne doğru yol alıyorduk ki bir baktım dün gördüğüm kabarık, kır saçlı sevimli adam ve yanında dünyalar güzeli bir bayan. Yerebatan sarnıcından çıkmış Osman Hamdi’nin mabedine (Arkeoloji müzesi tabii ki!!) doğru karşı kaldırıma seğirtiyorlar. Hop hop!! Islık!!, Mr. Metheny!! diye feveran ederek adamcağızı o iki satırlık romantizmine limon sıktık. Kaşla göz arasında imza aldık, el sıkıştık, teşekkür etmiştik ki. Bizi o sırada kenardan izleyen bir genç “ Pet Metin? Pet Metin Türk mü?” diye sordu. Ben de babası Türk deyivermiştim. Bir önceki akşama gelecek olursak, konserin açılışı çok güzeldi. Açıkhava sahnesine en sol merdivenden Lyle Mays trompet, en sağ merdivenden Pat Metheny de trampet çalarak inmişlerdi. Konserin kadrosu 1989 da ki "Letter From Home"da ki kadronun aynısıydı. Paul Wertico Steve Rodby (bas gitar), Pedro Aznar (vokal, akustik gitar, vurmalılar, saksofon), Armando Marçal (vurmalılar) ve tabii ki en başından beri müzikal ortağı Lyle Mays klavyelerdeydi. Pedro Aznar o akşam beni büyülemişti. Sözsüz vokalleri, vurmalılar ve gitarı ile tam bir jokerdi. Pedro Aznar’ın (davul), memleketi Arjantinde ne kadar önemli bir müzisyen olduğunu seneler sonra Açık Radyo’daki programım için yaptığım araştırmalar sonrasında öğrenmiştim. Seru Giran isimli rock grubu ile yaptığı albümleri programda çaldım. Davulcu Paul Wertico’yu seneler sonra Polonya’nın en önemli progressive rock grubu Josef Skrzek’in SBB’si ile beraber gördüğümde çok şaşırmıştım. Bu çok yönlü davulcu Pat Methenyile geçirdiği yılların (1983 – 2000) ardından bir o kadar yılı (2000 –2007) Polonyalı grup ile bir çok turne ve 7 albüm kaydetti. Grubungitaristi Yunan asıllı Apostolis Anthimos’un iki solo albümünde de emeği var. Zihnimde çok güzel tatlar bırakan  konserdi Pat Metheny konseri.

(Resim bozuk)

Bu yazı gerçekten uzun olacak... Resimde ennnnnnnnnnnnnnnnnn favori gruplarımdan biri olan Colosseum’un İstanbul’daki seçkin bir zümreye verdiği HA-Rİ-KU-LA-DE konserin bileti de var. O zaman yazacak çok şey var... Konsere gitmeseydim de bu grubu yine bu kadar sever miydim bilemem ama yine debu kadar takdir eder, yine bu kadar zevk alırdım yaptıkları albümleri dinlemekten. Emektar Açıkhava Sahnesi’nde o gece herhalde en fazla 250, 300 kişi vardı. Grup 1971’den neredeyse çeyrek asır sonra tekrar biraraya gelmiş ve turneye çıkmaya başlamıştı. Kadro benim gibi bir rock dinleyicisi için dizlerin bağını çözecek kadar heyecan vericiydi. Bas gitarda Mark Clarke (Colosseum, Uriah Heep, Mountain, Tempest), gitarda Dave “Clem” Clempson (Bakerloo, Humble Pie, Jack Bruce), saksofonda Dick Heckstall-Smith (Alexis Corner’ın Blues Incorporated, John Mayall’ın efsanevi Bluesbreakers’ı, Hamburg Blues Band) vokalde gerçekten biricik Chris Farlowe(Atomic Rooster, Greenslade ile Thunderbirds) ve tabii ki davulda Jon Hiseman (John Mayall’ın Bluesbreaker’ı, Jack Bruce, Tempest, Colosseum, Colosseum II, United Jazz Rock Ensemble).

İçim kıpır kıpır gittim konsere ama konsere talebin çok umut kırıcı olduğu olduğunu görünce moralim bozulmuştu ve tabii ki sinirlenmiştim. Ama kahramanlarımız sanki dolu tribünlere çalarmışçasına dolu dolu çaldılar. Özellikle Valentyne Suite’de Mark Clarke, Clem Clempson ve Jon Hiseman’ın inanılmaz power trio performansını, Dave Greenslade’in yine aynı parçadaki vibrafon ve hammond sololarını, Chris Farlowe’un o sırada sahnenin gerisinde volta atmasını konseri izleme mutluluğuna erişen Açık Radyo’dan arkadaşım Hakan Ünseven ile durup durup birbirimize anlatıp paylaşırız aynı çok beğendikleri filmi birbirlerine anlatanlar gibi. Bu dediğimi anlayabilmeniz için grubun performansını Youtube’dan izleyin (http://www.youtube.com/watch?v=OD3ZJrMzSpw) hatta bir şekilde Reunion 94 konserinin DVD kopyasını edinin. Bir de şimdiye kadar seyrettiğim en iyi davul performansını 3 baget ile yaptığı jonglörlük gösterisi iletaçlandıran Jon Hiseman’a minnetlerimi buradan sunayım. Hala bana mutluluk veriyor bu grubu dinlemek.

Bir diğer efsanevi grubu ise Eskişehir de izlemiştim. Soft Machine’i Zeytinoğlu Vakfı ile Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı’nın düzenlediği Eskişehir Festivali’nde izlemiştik. Eskişehir Anadoludaki şehirlerin en şanslılarından, Yılmaz Büyükerşen’in neredeyse yeniden âbâd ettiği bir bozkır şehri bir çok kaliteli uluslararası müzisyeni ağırladı Anadolu Üniversitesinin kampüsünde. Benim hatırladıklarım Billy Cobham, Mike Stern, Soft Machine, Cindy Blackman... Konser Anadolu Üniversitesi’nin spor salonunda yapıldı. Festivalin programı açıklandığında yine beni heyecanlandıran bir isim Andy Summers vardı Soft Machine yerine fakat Andy Summers’ın sağlık sorunları nedeniyle gelemeyeceği, yerine Soft Machine’nin sahne alacağı bildirilmişti konserden yaklaşık 15 gün önce. Andy Summers’ın 1968’de birkaç aylığına da olsa Soft Machine ile beraber çalması, John Etheridge ile beraber 2 albüm yayınlaması gözönüne alınırsa Andy Summers’ın kişisel olarak grubu önerdiğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Grubun 60’lardaki ilk dönemi, ilk iki albümü psychedelic beat diyebileceğimiz benim hiç de sevmediğim dönemine denk gelir. Pink Floyd ile beraber UFO klüpte beraber sahne almaları tabii ki birbirlerini etkilemelerine sebep olmuştur sanırım. İngilizlerin Pink Floyd’un Syd Barrett’li dönemini yere göğe koyamamalarını da bu yaşa geldim hala anlayamadım. (Syd Berrett’in ilk albümü Madcap Laughs’ın iki parçada Wyatt, Ratledge ve Hopper kayıtlarda yeralır). Kevin Ayers’in ön planda olduğu bu dönemden sonra, 1970’deki Third ile birlikte grubun ismini inşa eden, Soft Machine’i Soft Machine yapan, o gerçek jazz-rock dönemi gelir ki bunun sebebi de gruba Ian Carr’ın Nucleus’unu inşa eden davulcu John Marshall ve 70’lerin ingiliz caz müziğinde ki önemli isimleri (Michael Gibbs, Keith Tippett) ile çalan stüdyo müzisyeni Roy Babbington’ın grubun müziğini psychedelic-progressive rock’tan caz’a sürüklemeleri tabii ki. Eskişehir’deki kadroya gelecek olurak Hugh Hopper (bas gitar), John Etheridge (gitar), Elton Dean (saksofon, fender rhodes) ve maalesef John Marshall yerine ismini hatırlayamadığım bir başka davulcu (Etheridge kendisini takdim ederken Ian Gillan ile çalışan gibi bir açıklama yapmıştı). En sevdiğim albümleri olan 1976’daki Softs’daki gibi caz-rock değil de emprovizasyona dayalı bir caz yaptılar. Günü birlik bir Eskişehir gezisi ile geçtiğimiz senelerde bu dünyadan göçen Elton Dean ve Hugh Hopper’ı izlemek benim için unutulmayacak bir konser macerası idi.

Sol altta konser biletinin üstüne kadroyu yazdığım bir konser biletini göreceksiniz. John Mc Laughlin’in konserinde Rosenberg Trio ön grup olarak çıkmıştı. Ama Rosenberg Trio biletleri bastıran tarafından daha önemli bulunmuş bu süper üçlüden ziyade. Rosenberg Trio Hollandalı bir Gypsy-jazz(evet bazen caz, bazen jazz) dörtlüsüydü. Sahnede grupla birlikte de bir vurmalı vardı.  Django Rheinhardt’ın izini süren harika gitaristlerdi. Gerçekten beklediğimin üstünde bir performanstı. Müzisyenlerin kuzen olduğunu konserdeki bir müzikseverden öğrenmiştim. Tam bir aile kumpanyası... Çingene işi!!

Sonrasında sahneye beklediğim ağır kadro geldi... Asansöre beraber binmeleri sakıncalı olan  Joey De Francesco ve Dennis Chambers ile Monaco’lu İngiliz John McLaughlin 60’ların Hammond üçlülerini yâd ettiler o akşam. McLaughlin manda kasa gitarına yine looplar ekledi, çıkardı kendi kendine “akumpanya” yaptı. Francescoise Hammond’unun yanına neredeyse o kadar iyi çaldığı trompeti eklemişti. Dennis Chambers ise bu ikiliye çok “heavy” çifte pedallı bol ataklı davulu ile eşlik ederken 60’lardan sıyrılıp gerçekten 90’larda olduğumuzu hatırlatıyordu. Hiç de fena bir kombinasyon değildi bence... 

Bu arada biletleri tarayıcıda tararken bazı mükerrer taramalar olmuş örneğin Nigel Kennedy bileti iki kere makinaya girmiş, 97deki konser hakkında bir önceki eski defterler (biletler) yazımda bahsetmiştim. Bu yüzden kusura bakmamanızı rica ederim.

1994’teki caz festivalinde “dünya gözüyle görmek için” gittiğim bir konser de Muvaffak “Maffy” Falay’ın konseriydi. O gün aşk hayatımda engebeli günler geçirdiğimi hatırlıyorum, ilaç gibi gelmişti konser. Öncesinde de yine bir İsveçlinin konseri vardı o gece Açıkhava sahnesinde. Okay Temiz çingene müzisyenlerle davullu, zurnalı eğlenceli bir performansvermişti Maffy’nin öncesinde. Chet Baker ile beraber de çalan Ray Charles gözlüklü piyanist Åke Johansson, Cem Kozlu’nun kardeşi (nedense onu hep öyle hatırlıyorum)Can Kozlu, kontrbasta Per-Ola Gadd ve tenor saksofonda Bernt Rosengren eşlik etmişlerdi o gece trompetçi Muvaffak Falay’a. Sonradan öğrendim ki bu güzel caz akşamı Goldenhorn Records tarafından kaydedilmiş ve CD olarak yayınlanmış. davulcu

Aşağılarda 90’ların önemli gruplarından Ankaralı Asia Minor var, 1990’da çıkan Viyana’da kaydedilen ilk albümleri Alongthe Street’i ıskalamıştım, zaten o albüm sanırım ilk olarak yurtdışında, sonradan memlekette yayınlandı. 1996’daki o harikulade albümleri Longa Nova’yı Ankara’da bir Pazar izninde Sakarya’da sabah 10:30’da bir kafede bira içerken dinleyip hemen yakındaki Dost kitapevinden edinmiştim. Zaten albümde Dost kitapevinden yayınlanmıştı. (Dost sonra başka da albüm yayınlamadı sanırım?) Uzunca bir süre yabancı birilerine hediye için hep bu albümü seçmişimdir, bakın bizde de bomba gibi fusion grupları var demek için ama Asia Minor’ün yanına koyabilecek fusion grup sayısı kaçtır acaba? Kendilerini 2 kere Cemal Reşit Rey’de seyrettim. Grup konserlere Kamil Erdem (bas gitar, çoğunlukla perdesiz çalar) Zafer Gerdanlı (davul) Yahya Dai (saksofon, flüt) ve çoğunlukla Tahir Aydoğdu (kanun, belki de en iyisi!!) veya bazen de sonralarda Yeni Türkü ile çalışacak olan Fatih Ahıskalı’dan (ud) oluşan kadrosuyla çıkardı. Ben hem Tahir Aydoğdu’lu hem de Fatih Ahıskalı konserlerine gittim. Fatih Ahıskalı’ya ayıp olmasın ama Tahir Aydoğdu’lu konserleri zihnimde daha bir parıltılı kalmış.

Şimdi de bir zamanlar Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin Spor ve Sergi Sarayı olduğu zamanlardan kalma o zamanlar için nadir sayılabilecek bir rock konseri... Ian Gillan, Deep Purple’dan önce1992’de Tollbox albümü turnesinde İstanbul’a gelmişti. Konserden önce rocker camiasından büyükçe bir kısmın We want rock!! We want rock!! We want rock!! diye kapıları yumrukladığını hatırlıyorum.  İstedikleri rock’ı aldılar mı bilemiyorum ama ben alamamıştım. Grubunu (zaten o albümü de beğenmemiştim ) gitarist’in 80’lerin pop grubu T’Pau’nun gitaristi olduğu konuşuluyordu. Bu da daha önce Bernie Torme, Ray Fenwick, Jannick Gers gibi bir isimin yanında Gillan için iyi bir referans değildi tabii ki. Ön grup Asım Can Gündüz’ün bir power triosu idi. Sahnede yuvarlandığını hatırlıyorum, sonrasında Ian Gillan konseri, sonrasında sadece Ian Gillan’ı seyrettim diyebileceğiniz alelade bir rock konseri idi. Gitarist ön yargımı yıkacak pek bir şey yapmamıştı konserde. Bir de aklımda kalan bir zamanlar Teşvikiye’de cami önünde kaset satan “Parkinson” Şeref de sahnenin önünde sağtarafta bas gitaristin bulunduğu bölümde benimle neredeyse yan yanaydı ve bas gitariste kafayı taktığını, konser boyunca küfürler, tükürükler yağdırdığını hatırlıyorum  hiç bıkmamıştı konser sonuna kadar!! Bu arada konser tıklım tıklımdı. O bakımdan konser ortamı, gürültü bir rock konseri için harikaydı.

Bakıyorum yukarıda bir tane daha John McLaughlin bileti var. O konserdeki joker adam Trilok Gurtu idi.Meşhur su dolu leğen numarasını da dünya gözü ile seyretmiş, dinlemiştim. Basçı da Fransız Dominique di Piazza’ydı. 1992’deki Que Alegra albümünün turnesiydi. Konserden sonra sahneden bir kaçımıza imza verip, üç beş satır konuşmuştu. El sıkıştık, Santana ile tekrar bir albüm çıkarmayı düşünür müsünüz? diye sorduğumda bana gülerek Oye Como va diye  cevap vermişti. Konserde albümün kasedini de bir ayakkabı firması promosyon olarak herkese dağıtmıştı.

Resmin sol tarafında Mozaik grubunun belki de son konseri (??) olan Stravinsky’nin bahar ayini başlıklı konserinin bileti var. Konsere bahar ayini yorumu ile başlamışlardı. Serdar Ateşer de sahnedeydi diye hatırlıyorum. Bir çok yorum çaldıklarını hatırlıyorum. (daha sonraları 1990’ların ortalarında Bülent Somay da aşağı yukarı Mozaik kadrosu ile birlikte yorum parçalardan oluşan bir repertuvarı Beyoğlu’ndaki şimdi ismi aklıma gelmeyen barda çalıyordu, orada Ezginin Günlüğü’nü, Ayşe Tütüncü’yü de seyretmiştim... neydi oranın adı?)

Konserin sonunda bis yaptıklarını ve Mehmet “Kuzu” Taygun’a Kuzuuuuuuuuuuuuuu!!! Kuzuuuuuuuuu!! diye bağıranlar vardı. (herhalde arkadaş çevresiydi) sonradan ben de gaza gelip bağırmıştım Kuzuuuuuuuuuuuu!! Kuzuuuuuuuuuuu!! diye...

Üst taraflarda neredeyse iki senede bir Türkiye ye çağrılan (bir zamanlar) Al Di Meola’nın gittiğim son konseri var.

Resimde kalan son bilet Mazhar Fuat Özkan’ın Bostancı Gösteri Merkezi’nde gittiğim konseri 2003 Martındaydı. Üçlüye davulda Cengiz “Parmaksız” Tunçer, gitarda Berç Yenal, klavyede Turhan Yükseler ve bağlamada ismini bilemediğim bir müzisyen eşlik etmişlerdi. (O sene çıkan solo albümünde Mazhar Alanson’un "Yandım Yandım" isimli şarkısı çok tutulmuştu, o parçadaki bağlama soloyu da hatırlarsınız). Özkan’ın "Güllerin İçinden" de çaldığı perdesiz bas solosunu ne zamandır dinlemek/seyretmek istiyordum (plakta Erkan Oğur’un perdesiz gitarı ile kaydedilmişti). Konser salonu olarak pek iyi bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim bu salonun.

Yaklaşık 2 aylık bir aradan sonra nihayet son Cazkolik yazımı bitirebildim. Kimbilir belki bundan sonra gittiğimiz konserlerde ortak anılarımız olabilir. Konserlerde tanışmak dileğiyle...

Cenk Akyol
cenkakyol@yahoo.com
http://www.terraborboletta.blogspot.com

Cazkolik.com / 24 Şubat 2010

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
CENK BEY valla bende aynı konserlere gitmişimdir ama sizin hafıza ve analiz yanınız bende yok çünkü sizin kadar çok şey yok aklımda kalmamış ama sizin gibi detayci ve merakli değilim işin gerçeği. elinize sağlık bir çok şeyi yeniden hatırlattınız bana. Pet Metin süper ama iyiymiş olayi aynen öyle canlandirdim gözünde. sevgiler Tufan Açıkalp
Tufan Açıkalp / 01.03.2010 01:36:40
CENK BEY valla bende aynı konserlere gitmişimdir ama sizin hafıza ve analiz yanınız bende yok çünkü sizin kadar çok şey yok aklımda kalmamış ama sizin gibi detayci ve merakli değilim işin gerçeği. elinize sağlık bir çok şeyi yeniden hatırlattınız bana. Pet Metin süper ama iyiymiş olayi aynen öyle canlandirdim gözünde. sevgiler Tufan Açıkalın
Tufan Açıkalp / 01.03.2010 01:34:07
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp