Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Yavaş yavaş sezonu kapatma hazırlıklarında olan İş Sanat sahnesinde John McLaughlin`i ağırlayacak.

 5619 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

İstanbul’un gözde konser salonlarının başında gelen İş Sanat yeni bir sezonun daha sonuna gelmek üzere. Mayıs sonunda 2009-2010 sezonunu kapatmış olacak. Tüm bir sonbahar-kış-ilkbahar ayları boyunca sanatın tüm alanlarında çok güçlü imzalar bırakan İş Sanat sahnesi sezon kapanışından hemen önceki konserlerinin de hafızalarda oldukça güçlü ve olumlu yer almasını arzuluyor kuşkusuz, bu nedenle cazseverleri 18 Mayısta etkileyici bir konser bekliyor.

Artık yetmişli yaşlarına merdiven dayayan günümüz müziğinin tartışmasız en etkileyici isimlerinden gitarist John McLaughlin son yıllarda oluşturduğu ekibi "4th Dimension" ile yeni müzikal yolculuklara çıkıyor. Kendi kuşağının pek çok önemli ismi gibi McLaughlin’de son yıllarda kurduğu veya sahne aldığı diğer müzisyenleri görece kendinden genç (Gary Husband dışında) ama oldukça yetenekli isimlerden oluşturuyor. 18 Mayıs günü izeyeceğimiz konserdeki müzisyenlerde öyle.

Cazla ilgili her konser için Cazkolik’te mutlaka konser öncesi bir yazı yazmaya çalıştık, umarız bu yazılardan müzikseverler faydanlanmışlardır. Bize gelen görüşlerde bunu bir nebze de olsa başarabildiğimizi gösteriyor ve bundan dolayı da mutluyuz. John McLaughlin konseri için ise ne yazacagımızı düşünmemize hiç gerek yoktu çünkü sevgili dostumuz ve yazarımız Cenk Akyol caz ile rock’ı buluşturan müziği ve isimleri ülkemizde en iyi bilenlerden kuşkusuz. Hemen kendisine sorduk "McLaughlin için neler yazmak istersin" diye ve aşağıda okuyacağınız yazı çıktı. Sınırlı bir yazım alanında hem McLaughlin’i hem yeni grubu ve hem de son albümü ile ilgili kısa sürede gerçekten doyurucu bir yazıya imza attı. Sevgili Cenk’e çok teşekkür ediyoruz ve tüm müzikseverleri sezonu kapatmaya hazırlanan İş Sanat’ın bu harika konserine davet ediyoruz.


İngiliz caz gitaristi John McLaughlin 18 Mayısta bir kere daha İstanbul’u ziyaret edecek. İş Sanat etkinliğinde son grubu 4th Dimension ile konser verecek gitarist, bu grup ile geçtiğimiz ay “To The One” isimli bir albüm yayınladı. Kariyerinde neredeyse yarım asrı deviren müzisyenin 60ların başında Graham Bond, Brian Auger arkasında eşlikçilikle başlayan kariyeri bildiğiniz gibi 60ların sonunda Miles Davis sayesinde Tony Williams, Herbie Hancock, Wayne Shorter ile kesişti. (Bitches Brew albümünde adını taşıyan bir parça da bulunmakta) sonrasında Tony Williams Lifetime, Carlos Santana ile albümler ve unutulmaz, eşsiz Mahavishnu Orchestra grubu ile çok yenilikçi işler yapıp, 70lerin ortasında Shakti ile Hint müziği& caz denemeleri, 80lerin sonu ile birlikte birkaç klasik müzik denemesi ve çoğunlukla akustik caz albümleri yaptıktan sonra, yeni binyılın özellikle ikinci yarısında tekrar elektrik caza dönüş yaptı.

Son on yılın en önemli elektrik caz firmalarından Abstract Logix etiketi ile yayınlanan ikinci albümü “To The One” bu tarzın en önemli müzisyenleri ile kaydedilmiş. Daha çok davulcu olarak bilinen Gary Husband yıllarca bir diğer gitar tanrısı Allan Holdsworth ile kaydetti ve turladı. Kariyerinde Level 42 gibi pop rock grupları, Jack Bruce, Gary Moore gibi blues ve rock asları olan bu meşgul davulcu albümde daha çok elektrik piyano çalıyor, sadece son iki parça da bagetlerini eline alan müzisyen bu işi son dönemin öne çıkan ismi Fransız Mark Mondesir’e bırakmış. Tony Williams’ı ve Dennis Chambers’ı kendine hayran bırakan bu usta davulcu kariyerinin başında geçtiğimiz Mart Babylon’da konser veren saksofoncu Courtney Pine ile çalıştıktan sonra daha çok gitaristlere eşlik etmeyi tercih etmiş. Bunların en önemlileri Kevin Eubanks ve Jeff Beck sayılabilir. Stüdyo müzisyeni olarak David Sylvian ve Bryan Ferry gibi pop müziğin uzak uçlarında da çalabilen 1. sınıf davulcuyu daha ilk parçada takdir edeceksiniz. Albümün tüm besteleri tabii ki 68 yaşındaki John McLaughlin’e ait ama eminim aranjelerde davulcu pardon klavyeci Gary Husband’ın büyük payı var. Böyle de olmak zorunda çünkü gitar ve klavyeden başka solo enstrüman bulunmayan bir ensemble ile yapılan modern elektrik caz albümü “To The One”. Kadrodaki Kamerunlu bas gitarist Etienne Mbappe 2000 – 2003 yılları arasında “yetenek avcısı” (bu yetenek avcılığı da ona Miles’dan mı geçmiştir acaba?) Viyanalı Joe Zawinul’un Zawinul Syndicate grubunda kendini duyurmuş, daha sonraları yine bir caz sirki (bir bakıma sirk !!) Steps Ahead ile çalışan Mpappe’nin iki de Afrika esintili solo albümü var.  Benim gibi rock kökenli cazseverler bu melodik albümü ve tabii ki konseri fazlası ile beğeneceklerdir.

Albümün girişine koyulan “Discovery” adı ile tezat olan alışıldık ama bir o kadar etkileyici, harika bir fusion gösterisi. Albümdeki bir diğer favorim 4. parça Lost and Found yine modern klavye tonunun süslediği bir caz baladı. McLaughlin’in albümün içindeki notlarına göre Coltrane’nin A Love Supreme’i ile Mahavishnu Orchestra’nın buluşması diye tanımladığı albüm için bir de şunları ekliyor.

“Bu yeni müzik beni duygu ve tarz olarak 1965’e geri götürüyor, A Love Supreme’i ilk dinlediğimde 23 yaşımdaydım ve hepimizin eninde sonunda yüzleştiği varoluş problemleri ile boğuşuyordum. Bazılarımız bu işi pek derinleştirmez ve görmezden gelir  ki bu benim doğama uygun değildi.

O sıralarda kendime büyük büyük sorular soruyordum, Hayatın anlamı nedir ? “Tanrı” denen kelime ne demek? Bu ruh dedikleri ne ola? Tam bu sırada Coltrane çıkageldi ve müziğe ruhani ve manevi bir boyut getirdi ve bu benim için bir dönüm noktası oldu. Hem müzikal hem de manevi olarak beni yüreklendirdi.

“To the one” albümü Coltrane’nin bu kaydından aldığım ilham  sayesinde hayatımın müzikal ve tinsel yönlerini belirginleştirmiştir diyebilirim. A Love Supreme bununla birlikte benim hayatın manasını bulmaya çalışmam ile de çakışmaktadır...

Daha önce Carlos Santana ile de John Coltrane’e saygı albümü yapan gitarist 1995 yılındaki albümü After The Rain ile de ona teşekkürlerini sunmuştu. Hem de Coltrane’in efsanevi davulcusu Elvin Jones ile birlikte.

Amplifikatörden çıkacak gürültülü incelikler için 18 Mayıs’ta iş çıkışı İş kulelerine uğrayınız. Konseri nasıl bir şeye benzeyeceğini merak ediyorsanız Aynı kadro ile kaydedilen (bas’ta Dominique Di Piazza dışında) Live In Belgrade DVD’si en iyi çözüm...

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 13 Mayıs 2010, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp