Cenk Akyol: Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor."> Cenk Akyol: Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor.">
Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sibel Köse & Eylül Biçer Duo

Sanatçı: Sibel Köse (v), Eylül Biçer (g)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: barış yazıcı, şenova ülker, imer demirer, güneş karaduman, ebru kennington, hüseyin çakır, duru tuna, çağdaş oruç, serhan erkol, barış ertürk, ekin cengizkan, melisa kral, zeynep kuyumcu, volkan topakoğlu, emin fındıkoğlu
Mekan: Sainte Pulchérie Fransız Kız Lisesi
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20.30
Etkinlik Bilgisi : Yıl Boyu Caz: Akbank Caz 30. Yıl Konseri


Nilüfer Caz Tatili: Korhan Futacı

Mekan: Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinin ikincisinde bu akşam Korhan Futacı konseri var.


Trioİstanbul : "Klasikten Tangoya Gala Konseri"

Sanatçı: Tutu Aydınoğlu (piano), Olexandr Samoylenko (keman), Rahşan Apay (çello)
Mekan: Zorlu Psm %100 Studio
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.https://www.passo.com.
Etkinlik Bilgisi : Üç farklı ülkenin, üç farklı renk ve karakterini birleştiren üç müzisyenin bir araya gelmesiyle 2015`te kurulan Trioİstanbul 18 Şubat akşamı Zorlu Psm %100 Studio sahnesinde İstanbullu müzikseverler ile buluşacaklar.Tutu Aydınoğlu (Piyano), Olexandr Samoylenko (Keman) ve Rahşan Apay (Çello) kurulu Trioistanbul müziğin ortak dili ve sahip oldukları benzer müzik anlayışıyla "Klasikten Tangoya" konseptinde hazırladıkları repertuvarları ile dinleyicilerini sıra dışı bir müzikal yolculuğa çıkarmayı amaçlıyorlar. Bilet Fiyatları : Tam - 71,50 TL / Öğrenci - 55,00 TL


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

> Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor.

 3696 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

12 dev adam Cemal Reşit Rey konser salonunda sahne alalı 10 dakika olmuş, 1,5 saatlik köprü trafiğini atlatıp salona giriyoruz. Salon dolu, sahnede pırıl pırıl, şıkır şıkır kıyafetleri ile uzaydan, galaksiden bahseden Satürn’lü bir bando!

Satürn’den gelip dünyamıza bir hoş sada bırakan Sun Ra, (doğduğunda Herman Poole Blount, kimlik kartında Le Sony’r Ra) öte dünyalara göç edeli 17 sene olmuş. Ölmeden bir kaç yıl önce İstiklal caddesinde Arkestra’sı ile bando geçidi yapan Sun Ra bu tarihi günü ölümsüzleştiren bir fotoğraf sayesinde halen Babylon’dan gelen geçeni selamlıyor. Ellilerin ortasından beri devam eden gezegenler arası bir gelenek Arkestra. Bildiğim kadar İstanbula üçüncü kez “iniyorlar”. Sun Ra dünyadan uzaklaştıktan sonra ilk önce saksofoncu John Gilmore bu uzay mekiğini kontrolüne alıyor ve kısa süre sonra o da aramızdan ayrılınca Marshall Allen bu uzay ekibinin kaptanı oluyor. Grup davul, 2 vurmalı, kontrbas yanında neredeyse bütün üflemelileri çalabilen bir ekipten oluşuyor.  Trombonlar, trompetler, kornolar, flütler neredeyse takas edilerek çalınıyor. Ben salona girdiğimde uzay yolculuğundan bahseden soul bir baladı çalmakta olan ve neredeyse tek bir kalbi olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal-geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, neredeyse her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. Bu benim şimdiye kadar görmediğim bir profesyonellik, gerçekten hayranlık verici bir uyumları var. Siyah derilerinden mi kaynaklanıyor  yoksa Satürnlü olmalarının verdiği bir tabiat mı bilemiyorum. Bu kadar curcuna ve şehvetin içinde o kadar temiz sesler duyuluyor ki, çalarken elleri kolları durmayan, danseden zıplayan onlar olmasına rağmen esas çalanlar perde arkasında, başka bir big band sanki.

Neredeyse her bir parçada ayrı bir tarzı yorumlayan grup şimdi New Orleans Marching Big Band oluverdi, konser salonu da sanki Mardi Gras şenliği yapılan bir kilise. Gözlerim Dr. John’u aradı bu parçada.

Bu arada Sun Ra, kariyerinde bir çok akımdan pek çok müzisyen ile birlikte çalmış bir müzisyen (örneğin 1966 tarihli Batman temalarının yorumlandığı plakta Al Kooper’ın meşhur Blues Project’i ile, hatta ve hatta Detroit denince akla gelen ilk şeylerden biri olan rock grubu MC5 ile!!)

Eğer bir kaç gün önceki Count Basie Orkestrası otuzları-kırkları Lütfü Kırdar’a getirdiyse, uzaylı müzisyenler de altmışları Cemal Reşit Rey’e getirdi. New Orleans’tan sonra, altmışların başında altın yıllarını yaşayan ’cocktail’ tarzı caz baladının kısa bir örneği (zamanın easy listening’i), ve akabinde Dean Martin tarzı bir crooner vokal caz numarası... Adamlar önlerine ne konsa çalacak bir canavar bando... Sınırsız müzisyenler organizasyonu...

Grupta alto saksofon, konga çalan ve söyleyen Knoel Scott biraz önce ayrıldığı sahneye taklalar atarak tekrar dahil oluyor. Takımın lideri ve vitamini 86 yaşındaki Marshall Allen’ı hayretle izleyen bir çok seyircinin ’kaç yaşında bu adam?’ ,’Bu yaşta bu hareketleri nasıl yapabiliyor?’ diye yanındakine bir de bu ihtiyar delikanlıyı sorduğunu duyuyorum ve içimden ’uzaylı o uzaylı’ diye cevap veriyorum.

Sun Ra’nın esas enstrümanı her türlü klavye ve özellikle elektronik klavyelerdi. Onun yokluğunda bu tür efektlerini Marshall Allen benim melodika diye bildiğim herhalde onun bir kaç nesil sonrası olan elektronik bir aletle hallediyor**. Ama bence grupta klavyenin yokluğunu seçtiği tonlarla ve elektrik piyano tarzı, boogie-woogie usulü akor tutması ile gitarist Dave Hotep gideriyor. Grupta davul, bas ve vurmalılara çok önemli bir ritm desteği veren ve bunu nefeslilerle bir köprü halinde müziğe taşıyan Antik mısır kökenli :) Hotep!! (firavun tarzı bir başlığı ile) yaşı itibarıyla da grubun kemertaşı, genç nesil ve ölümsüz delikanlılar arasında bir köprü.  Antik Mısır demişken, Arkestra’da 1960’ların ortasında çalan ve Sun Ra tarafından Pharoah ismi verilen Pharoah Sanders’ın işlerine benzeyen bir Afrika ilahisi de vardı konserin içinde.

Konserin ortalarından sonra beklenen davetiyeli dökümü başladı, çoluk çocuk, karı koca eğilerek sanki biraz da utanarak salonu terkettiler. Fazla yükler atılınca konserin temposu daha bir arttı. Wah-wah gitarın eşliğinde tam bana göre bir caz-rock groove ile on dakika sürecek transandal spiritüel bir ayin başladı. Santana’nın uyuşturucu dopingli caz-rock döneminine (1972- 1974) şahit olmuş kadar mutlu oldum.

Bu yetmişler güzellemesinden sonra trompetçi Michael Ray Count Basie Orkestrası ile Arkestra’yı kavuşturan anonsu yaptı "Actually Sun Ra was also Duke !!"* ve Ellington’ın aranjelerine uygun bir parça ile ağır, oturaklı, (papyonlu, ceketli icra edilen türden) bir big band haline de bürünüverdiler.

Yılanın kabuk değiştirmesi gibi grup tüm renklerini seyirciye göstermeye devam ediyor. Şimdi de Eric Burdon’un bir zamanlar hasbıhal ettiği War oldular. Bir önceki Graham Haynes konser yazımda da belirtiğim gibi dinleyicinin kulağı daha önceki referanslarından bir şeyler buluyordur tabii ki. Ben Zappa’yı da buldum onlarda Count Basie’yi de...

Kaçırılmayacak bilmem kaç şey listesi hazırlarsam Sun Ra Arkestra konseri kesin yeralacak bu kişisel listede. Konsere gittiğinizde Satürnlüleri de görmüş olacaksınız.

Cenk Akyol

*    Aslında Sun Ra da “Duke”tü diyerek Duke Ellington’a gönderme yapıyor.

**  EWI (Electronic Wind Instrument)

Cazkolik.com / 04 Ekim 2010, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
EVI (Electronic Valve Instrument) galiba o, eğer fotoğraftan doğru anladıysam... 8)
Oğul Köker / 14.10.2010 11:56:02
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp