Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz."

 7506 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Öz Santana... Neredeyse...

En acımasız olduklarımız

en sevdiklerimiz.

45 yıldır tüm Santana hayranları tarafından merakla ve bir o kadar da şüpheyle beklenen o efsanevi III albümünün devamı olan IV nihayet 15 Nisan cuma günü yayımlandı. Grup, söylentilerin ortaya çıktığı 2013 yılından beri aralıklarla stüdyoda kayıt yapıyordu. Santana`nın Woodstock`ın gerçek yıldızı olan kadrosu ile yaptığı 3. ve son albüm olan bu albüm III, Third, ve hatta hatta akılda kalıcı güzel kapağı nedeniyle “Man with an Outstretched Hand” diye de biliniyordu. Santana`yı bu kadar sene sonra hala ilk kadrosunun yaptığı bu muazzam müzikle hatırlıyor o günkü, bir sonraki ve bugünkü nesiller. Dolayısıyla, bu kadrodan yine o zamanları hatırlatacak, acid-rock, afro-rock bazlı yeni bir repertuvar tüm Santana hayranlarının beklentisiydi.

* * *

Köprünün altından çok suyun aktığını söylemeye gerek var sanırım. 45 sene önceki kadrodan kalanlar Carlos Santana (gitar), Gregg Rolie (klavye), Michael Shrieve (davul), Michael Carabello (konga) bu albümünde çekirdeği doğal olarak. 2000 yılında aramızdan ayrılan ve 3 , 4 notalık harika rifflerle grubun günümüzde özlenen ve bu albümün sebebi olan kendine has müziğinin büyük bir parçasını oluşturan harika bir bas gitarist olan David Brown yerine Carlos`un Miles Davis`ten transferi, Spirits Dancing In The Flesh (1990) albümünden beri beri beraber çalıştığı Benny Rietveld ve artık sağlık sorunları ve mental olarak emekli olmuş olan Jose “Chepito” Areas yerine yine çeyrek asırdır Santana Timballerinin emanet edildiği Karl Perazzo bulunuyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu tarihten beri değişmeyen tek müzisyen olan Carlos Santana`nın gemisi bu grup. Santana ilk yıllarında tüm üyelerin eşit söz hakkı bulunan bir kardeşler grubundan 6, 7 sene içerisinde Carlos Santana`nın orkestrası haline gelmişti. Grubun ilk dönemdeki acid-rock, afro-rock bileşimli daha sonra Carlos Santana`nın doğu mistisizmi ile bezeli, ezoterik ve yoğun uyuşturucu etkisinde şekillendirdiği caz-rock, (Caravanserai, Lotus, Wellcome albümleri), funk, soul etkileşimli Amigos, Festival albümleri, Tom Coster`ın rüzgarı ile başlayan ve ondan sonra da etkisi süren esşiz caz-rock, fusion dönemi (Borboletta, Moonflower, Oneness, Swing Of Delight albümleri) Inner Secrets, Zebop ve Shango albümleri ile latin rock`un AOR ile harika uyumu ile bir çok farklı tütü başarı ile uyguladı. 80`lerde 60`lı yıllarda kariyerine başlayan bir çok müzisyenin düştüğü sentetik klavye ve davul sesleri ile örülü kötü işler de yaptı(lar) (Beyond Appearances). Arada ıskalanan, müzikalite olarak iyi bir geri dönüş olan Milagro ile kimselere yaranamadılar. Ama benim de dahil olduğum, Santana forumlarındaki iflah olmaz Santana hayranlarını en çok rahatsız edenler 1999`da çıkan, ticari olarak en başarılı albümü olan, onu 30 sene sonra tekrar 1 numara yapan, Clive Davis`in ticari dehası ile zamanın popüler yıldızlarının konuk olarak katılması ile kotarılan, prodüksiyon dersi olarak bir vaka olan Supernatural (15 platin plak, 9 grammy, 30 milyon adet satış!). Ve ardından bu formülün zorlanması ile ard arda piyasaya sürülen Shaman, All That I am, Guitar Heaven, Corazon.

* * *

Grup, Santana Blues Band ismiyle kurulduğu 1966`dan itibaren 50 sene içerisinde 77 (yetmişyedi !!) müzisyenin oluşturduğu 72 (yetmişiki !!) farklı kadro ile bu farklı müzik türlerini denedi. Dolayısıyla grubun hayranlarının da farklı, farklı favori dönemleri var doğal olarak. Fakat tüm Santana sevenlerin ortak paydası 1969 – 1973 arasında o efsanevi kadronun acid rock, afro-rock, latin rock öğelerinin eşsiz karışımı ile yarattığı “klasik Santana tarzı” tabii ki. Ve hala Santana denilince akla gelen bu titreşimler.

Son 3, 4 senedir bu ucuz müzikleri unutturacak, eski güzel günleri hatırlatacak haberler gelmiyor değildi. Yeni eşi Cindy Blackman ile kotaracağı, Hancock`lu McLaughlin`li, gerçek bir süper grup olacak Supernova projesi ile Woodstock ruhunu diriltecek Santana IV projesi çoktandır konuşuluyordu camiamızda. Ve beklenen albüm çıktı, ben de edindim hemen dijital bir kopyasını.

* * *

75 dk. süren uzun bir albüm. Parçalar beklenebileceği gibi Santana, Rolie ve Schon ağırlıklı. Albüm Timbalci Karl Perazzo ile Carlos Santana`nın ortak bestesi Yambu ile açılıyor. Parça orta karar temposu, tom tom davullarla kurulan ritm dokusu ile konser açılışları için de çok uygun.

* * *

2. parça Shake it 20 sene öncesinde neredeyse aynı kadronun Carlos Santana olmadan yaptığı proje olan Abraxas Pool`un yayınlanmamış kayıtlarından biri sanki. Laf aramızda Abraxas Pool, yazının konusu IV projesine göre çok daha uygun rock tavrıyla bestelenmiş, herkesin özlediği tonlarla kaydedilmiş bir albümdü. Ama bu albümde yapımcı Carlos Santana. Ne yazık ki bu albümü de çıfıt çarşısına benzetmeye çalışan o. Ondandır ki 70`lerin ünlü soul-funk grubu Isley Brothers`ın vokalisti Ronald Isley`in Santana`nın son 15 seneki repertuvarına paralel 2 parça ile arzı endam etmesi. Ondandır ki bazı parçalarda kendini tutamayıp, davullarda Michael Shrieve`nin maharetli ellerini değil 80`lerde kulaklarımızın ırzına geçen elektronik davullara tercih etmesi. Benny Rietweld`in davul programlarını duyunca hortlak görmüşe döndüm.Gördüğünüz gibi, elimizde artık yeni Türkiye gibi yeni bir Santana var. Hemen her Cazkolik yazımda Santana referansı veren biri olarak beklentilerimin yüksek olmasını anlayabilirsiniz sanırım.

* * *

Albümün ilk single`ı Anywhere You Want To Go`daki Carlos`un kart zampara edası ile söylediği lüzumsuz giriş cümleleri dışında eleğin üstünde kalan bir parça. Akılda kalıcı ve en azından konserlerde tüm grubun bir arada eski günlere yükselebileceği bir yapısı olan bir parça. Aynı şekilde grubun en güzel hatıralarını yaşadığı Bill Graham`ın Fillmore East konser salonu için yazdıkları enstrümental parça da bu tekrar birleşmenin nimetlerini sunuyor bizlere. Sıradaki Choo Choo albümün neden 75 dakika sürmemesi gerektiğinin kanıtlarından biri. Bu albümden beklenen en son şey sequencer ritm olmalı. Ayrıca sözler Justin Timberlake parçasından kaçmış gibi. Gregg Rolie`nin Hammond`ı olmasa biri albümü kapatıp Power FM açtı zannedebilirsiniz. Bu parçaya aralıksız bağlanan All Abroad ise kabustan uyanmamıza vesile oluyor. Adından da anlaşılabileceği gibi tüm grubun döktürdüğü kısa fakat etkili bir jam session. Bize bunlarla gelin arkadaşlar.

* * *

Albüm bir kaç hayal kırıklığı dışında giderek beklentilerimizi karşılayacak gibi; Suenos modern zamanların düğün seremonilerinde emektar Europa`nın yerini alacak kadar iyi bir latin rock balladı. Trafiği, yükselişi, akustik gitarlı meoldi, elektrik gitarlı solo ile aynı eşsiz formülle imal edilmiş bir iksir. Caminando yine tüm grubun ortak bestesi ve Carlos & Neal gitarlarını bizden esirgemiyor artık. Wah, Fuzz, ellerine ne geçerse atıyorlar üstümüze. İhya oluyoruz tabi. 

Eski tüfeklerden gitar dinlemek isteyenleri Blues Magic, Michael Shrieve`ın Soul Sacrifice davullarının müptelalarını da Echizo bekliyor. Echizo albümdeki bence en iyi parça. Master teypler arasından 40 sene sonra bulunan bir mücevher gibi. Tamam gönlümü aldılar artık. 40 sene sonra onlardan bir Batuka, bir No one to depend on beklemek insafsızlık zaten. Bunları yapmaları yüzümü güldürmeye yetiyor. Leave me alone Güira ritmli, Hammond sololu bir Gregg Rolie & Michael Shrieve bestesi. Gitar solo ise Neal Schon`e ait. Sonrasındaki Gregg Rolie bestesi You & I çok iyi düzenlenmiş ve icra edilmiş kuvvetli bir ballad, albümün yüz aklarından biri.

* * *

Come as you are tüm stadyumu dans ettirebilecek, grubun eski günleri gibi parladığı hareketli bir samba. Gregg Rolie yine eski günlerdeki gibi kükrüyor. Neal & Carlos coşkuyla düet yaptırıyorlar gitarlarına. Albümü bu festival şarkısı ile bitirmeyip, kapanışa en karanlık parça olan 7 dakikalık Forgiveness`ı koymuşlar. Grup albümün tanıtım konserlerindeki olumlu tepkiler ile bunu devam ettirebileceklerini fısıldıyorlarmış sağa sola. Bir daha ki sefere 50 dakikalık bir albüm yeter bize.

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 27 Nisan 2016, Çarşamba


 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp