Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sibel Köse & Eylül Biçer Duo

Sanatçı: Sibel Köse (v), Eylül Biçer (g)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: barış yazıcı, şenova ülker, imer demirer, güneş karaduman, ebru kennington, hüseyin çakır, duru tuna, çağdaş oruç, serhan erkol, barış ertürk, ekin cengizkan, melisa kral, zeynep kuyumcu, volkan topakoğlu, emin fındıkoğlu
Mekan: Sainte Pulchérie Fransız Kız Lisesi
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20.30
Etkinlik Bilgisi : Yıl Boyu Caz: Akbank Caz 30. Yıl Konseri


Nilüfer Caz Tatili: Korhan Futacı

Mekan: Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinin ikincisinde bu akşam Korhan Futacı konseri var.


Trioİstanbul : "Klasikten Tangoya Gala Konseri"

Sanatçı: Tutu Aydınoğlu (piano), Olexandr Samoylenko (keman), Rahşan Apay (çello)
Mekan: Zorlu Psm %100 Studio
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.https://www.passo.com.
Etkinlik Bilgisi : Üç farklı ülkenin, üç farklı renk ve karakterini birleştiren üç müzisyenin bir araya gelmesiyle 2015`te kurulan Trioİstanbul 18 Şubat akşamı Zorlu Psm %100 Studio sahnesinde İstanbullu müzikseverler ile buluşacaklar.Tutu Aydınoğlu (Piyano), Olexandr Samoylenko (Keman) ve Rahşan Apay (Çello) kurulu Trioistanbul müziğin ortak dili ve sahip oldukları benzer müzik anlayışıyla "Klasikten Tangoya" konseptinde hazırladıkları repertuvarları ile dinleyicilerini sıra dışı bir müzikal yolculuğa çıkarmayı amaçlıyorlar. Bilet Fiyatları : Tam - 71,50 TL / Öğrenci - 55,00 TL


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler...

 2712 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cenk Akyol`un notlarıyla son dönem yayınlanmış dikkat çeken albümlerin arasından seçilen, kimi ufuk açan, kimi eski ustaları yeniden hatırlatan tamamı yeni işlere dair kısa notlar ve müzikleri eşliğinde gezinti. Albümlerin tamamını sayfada dinleyebilirsiniz.


Stanley Clarke Band "The Message"

(Mack Avenue Records)

Stanley Clarke gençlik aşısı grubu ile (3 sene önce CRR`de izlemiştik bu kadroyu "Up" albümünün turnesinde) yeni albümünü geçtiğimiz ay yayınladı. Grubunun yanında Mark Isham gibi ünlü bir isim ve bir çok genç müzisyen de konuk olarak yeralıyor. Albümün açılışı Doug E Fresh`in beatbox`u eşliğinde son yıllarda kaybettiği dostlarına bir vefa. Leon Ndugu Chancler, Darryl Brown, Al Jarreau, Tom Petty, Chuck Berry ve sıkı dostu Larry Coryell`a bir selam.

* * *

Albüm Bach`ın 1 numaralı çello suiti, After The Cosmic Rain/Dance Of The Planetary Prince isimli küçük bir uzay operası ki bu sebeple progressive rock tadları alınan albümün en sağlam işi. Madonna`yı ve kendini milyoner yapan Pat Leonard da albümdeki müzisyenlerden. Lost in a world gibi pop ballad, Enzo`s world gibi yeni ritmler içeren nu-caz örneklerinin yanında Legend of the Abbas and the sacred talisman gibi eski günleri hatırlatan güçlü hatta epik parçalar da var. Stanley Clarke`ın son yıllarda alışılagelmiş eklektik albümlerinden biri.

Stanley Clarke (gitar, bas)
Beka Gochiashvili (piyano)
Cameron Graves, Pat Leonard, Dominique Taplin (sintizayzırlar)
Mike Mitchell (davul)
Salar Nadar (tabla)
Doug Webb (saksofon, flüt)
Chuck Findley, Ron Stout (trompet, korno)
Dwayne Benjamin (trombon)
Michael Thompson (gitar)
Steve Blum, Skyeler Kole, Trevor Wesley, Sofia Sara Clarke, Chris Clarke, Doug E Fresh (vokaller)

Lady With "The Lodge"

(LEM)

Bandcamp`deki binlerce harika ve özgün işten biri. Klavyeci Camille Petit`in grubu Lady With`in 2. albümü. Albümün enstrüman listesine ve internetteki jazz-rock, avant-garde “tag”lere bakınca modern oda müziğine yaslanan emprovizasyondan çok düzenlemelere kafa patlatılmış besteci müziği olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Albümün ilk yarısı canterbury geleneğinin deneysel yüzünü takip eden ilk anda kendine çekmeyen soğuk ve kişisel parçalardan oluşuyor. İkici yarıda bandcamp`de kendilerine biçtikleri “film music without film” ile çok doğru ifade edilen yumuşacık ama bir o kadar detaylı bestelerden oluşuyor. Önceki albümleri ve grubun lideri Camille Petit`in önceki grubu Ghost Rythms`i de çok merak ettim. Harika bir keşif oldu benim için.

Sarah Baroux (vokaller)
Maxime Berton (soprano & tenor saksofon, bas klarnet)
Grégoire Bette (bas)
Julien Bigorgne (flüt)
Hélène Billard (çello)
Christophe Gaston (shakuhachi Japon bambu flütü)
Xavier Gélard (davul, gitar)
Marion Lévêque (arp)
Philippe Lopes De Sa (tenor saksofon)
Nadia Mejri (çello)
Béla Nahum (kontrbas & bas)
Camille Petit (klavyeler)
Sabine Raynaud (flüt)
David Rousselet (tenor saksofon)
Maxime Thiébaut (soprano, alto & bariton saksofon)
André Vigier Latour (davul)
Antoine Villedieu (keman)

Barry Goldberg – In The Groove

(Sunset Blvd Records)

Yeni nesil müzikseverler Chicago`nun gururu efsanevi klavyeci Barry Goldberg`i Kenny Wayne Shepherd ve Stephen Stills ile kurdukları süper grup The Rides ile hatırlayacaktır. Eski tüfekler için ise Paul Butterfield Blues Band, Electric Flag ve Bob Dylan`ın ilk elektrikli grubu ve Mike Bloomfield, Al Kooper , Stephen Stills`in tarihi ve eskimeyen şaheseri Super Session`dan hatırlayacaktır. 60!!! yıldır stüdyolarda , sahnelerde çalmadığı müzisyen çok azdır. Barry Goldberg çok kuvvetli bir albümle geri döndü. Albümün yapımcısı bilenleri için Carla Olson.

* * *

Hammond ve soul soslu blues-rock hastası biri olarak tam özlediğim bir albüm. Wynder K Frog, Booker T Jones, Brian Auger .... albümü tarif ederken bu sefer bu ustaları referans vereceğim. Albümdeki tek vokal olan parça açılıştaki Guess I had enough of you. Vokalist ise diğer bir klavye efsanesi Les McCann. Less McCan ile beraber yazdıkları parçada Trump`tan nasıl sıkıldıklarını en iyi bildikleri yoldan haykırıyorlar (biz ise burada devamlı karnımızdan konuşuyoruz). Kadrodaki diğer ustalardan gitarist Denny Freeman. Uzun yıllar Bob Dylan ile turnelere çıkan müzisyen 60`lardan yadigar gitar tonları ile bazı parçalarda The Animals soundunu hatırlatıyor. Gitaristin Taj Mahal`in Phantom Blues Band`den arkadaşları Joe Sublett ve Darrell Leonard albümün karakterinde en az Barry Goldberg`in klavyesi kadar söz sahibi. İsminde groove olan bir albümün basçısı da o ismin hakkını vermeli. Stüdyo canavarı Reggie McBride. Bir zamanlar Rare Earth`te, Funkadelic`te de çalan usta basçı yine Bob Dylan referanslı davulcu Don Heffington ile albümün sıkı ritm ikilisini oluşturuyor. Albümün isim parçası In The Groove`un küçük ama etkili bas rifi hemen akla Inner City Blues`u getiriyor. Bu harika albümü hemen şimdi ısmarlayın.

Barry Goldberg (piyano, Hammond B3)
Denny Freeman, Nawfel Hermi, Johnny Lee Schell, James Intveld (gitar)
Tony Marsico, Reggie McBride (bas)
Don Heffington (davul)
Rob Stone (mızıka)
Joe Sublett (saksofon)
Darrell Leonard (trompet)
Craig Fundyga (vibes)
Victor Bisetti (vurmalılar)

Chuck Leavell "Chuck Gets Big"

(BMG)

Yine ünlülerin arkasında yıllardır pırıl pırıl parlayan bir müzisyen. 15 yaşında Muscle Shoals ile stüdyoda başlayan kariyerinde birbirinden çok farklı müzik yapan müzisyenle geçen yarım asır. Ray Charles`ı seyrettikten sonra müzisyen olmaya karar veren müzisyeni bazılarınız Allman Brothers Band`den, bazılarınız Rolling Stones`dan, bir çoğunuz Eric Clapton`dan bir kısmınız ise John Mayer`den, Gov`t Mule`dan anımsayabilir. Progressive Rock fanatikleri en son David Gilmour`ın Pompeii konserinden hatırlayacaktır onu. Benim gibi azınlık caz-rock tayfası da Sea Level grubu ile dinlemiştir kendisini.

* * *

Frankfurt Radyosu Big Band`i ile kariyer retrospektifi yaptığı albümdeki parçalar yukarıda saydığım farklı anlayıştaki müzikseverleri tavlayacak bir `best of`. 17 kişilik big banddeki Alman virtüözitesi ve gerçek Amerikan Blues tavrı. Eşsiz bir harman. Kayıt 2011 yılından.

Cenk Akyol

Cazkolk.com / 03 Ağustos 2018, Cuma

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Burak Sülünbaz Yazdı: Stanley Clarke şehre bir döndü, pir döndü...
[Sevin Okyay Arşivi] Caz Yap Cazzz!
Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp