Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


Sarp Maden 4

Sanatçı: Ercüment Orkut (p), Sarp Maden (g), Halil Çağlar Serin (b), Derin Bayhan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 29 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/6
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
Cenk Erdem

"Aşkın kaç takipçisi kaldı?" aslında ne kadar trajik bir slogan... Kavramlar sosyal medya çılgınlığı başladığından beri on yılda alt üst olup, dağıldı. Sevgili Cenk Erdem bulduğu bu çarpıcı sloganla kendimizi içler acısı hale getirişimizi anlatıyor.

 6935 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Aşkın kaç takipçisi kaldı?

Sosyal medya ile gümbür gümbür narsisizm ama bir o kadar da yalnızlık, memnuniyetsizlik ve haset geliyor. Birçokları en yakınlarının bile ne yaptığını, ne ettiğini sosyal medya üzerinden takip ederken, muhabbet etme becerisi ve arkadaşlıkların içi de azar azar boşalıyor. Misal, arkadaş edinmek, dargınlık gibi insani duygular yerine, listeye eklemek ve bloklamak gibi gayet duygusuz pratiklerle, bir muhabbet kurma becerisinden bile yoksun hale gelen yeni dönem gençlerinin durumu çok ağır. Yetişkinler de muhabbeti kaybediyor o ayrı, koca adamlar, kadınlar da ne bulundukları yerde, ne arkadaşlarının gözünde ve sohbetinde olabiliyorlar; herkes oyuncak gibi ellerinden düşürmedikleri telefonlarında, sanal dünyalarında.

* * *

Akıl hocalarımdan sevgili arkadaşım Psikolog Dr. Nursu Marmara da “Bana gelenler arasında da görüyorum, herkes gittikçe yalnızlaşıyor” diyor. Yine konser ortamlarındaki hallerinden tutun, sosyal medyadaki tutumlarına kadar, hatta bana dertlerini paylaşmak üzere yazanların ifadelerine kadar da muhabbeti ve arkadaşlığı kaybettiklerini de gözlemleyebiliyorum. Misal, ölüp bittikleri bir pop star konserinde, diyelim Lana Del Rey izlerken, hiçbir şarkının tadını çıkaramayacak kadar telefonlarıyla ve konserden çok, o konserde olduklarının reklamıyla meşguller.

Konser öncesinde yanlarındaki arkadaşlarıyla sohbet etmiyorlar da, yanak yanağa acil fotoğraflar çekip, sonra o fotoğrafı en güzel, en havalı şekle sokup yayınlamakla velhasıl kendileriyle meşgul oluyorlar.

Instagram üzerinde istatistiklere göre en çok kullanılan hashtag’ler arasında 3 numarada yer alan #me üzerinden kullanıcılar “ben, ben , ben“ olurken, aynı zamanda kendilerini çok sever hallerine rağmen, kendilerini ve hayatlarını hiç beğenmez hale de geliyorlar.

* * *

Herkes hayatının en keyifli ve en çekici anlarını göstermek için yarışırken, birbirlerini de yine farkında olmadan depresif hale getiriyorlar çünkü gördükleri o diğerlerinin şahane ortamlarından kendi hayatlarını daha az tatmin edici buluyorlar. Dahası en yakın arkadaşlar bile en güzel anlarında muhabbetlerinden de tatmin olamaz halde, en az birkaç tur telefonunu karıştırıyor. Diyelim güzel bir doğum günü buluşmasında ve ev partisinde bile muhabbetten çok muhabbet sırasında çekilen en çekici fotoğrafları instagram ortamında yayınlama telaşında oluyor herkes. Sosyal medya sinsi sinsi mutsuz ediyor ve yalnızlaştırıyor herkesi. Bunu yapan sadece instagram değil, al birini vur ötekine.

* * *

Facebook hakkında 600 kullanıcı üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada Humboldt Üniversitesi ve Darmstad Teknik Üniversitesi’nin facebook ile ilgili incileri fena:

* Her 3 kişiden biri siteyi ziyaret ettikten sonra kendini daha kötü hissediyor ve hayatlarıyla ilgili memnuniyetsizlikleri artıyor.

* Arkadaşlarının mutlu anlarının fotoğrafları, tatillerinden ne kadar keyif aldıkları, mutluluklarını paylaştıkları yorumlar ve hatta sadece evcil hayvanlarıyla güzel anlarının fotoğrafları bile kıskançlık uyandırıyor.

* Facebook’ta en çok zaman harcayanlar arkadaşlarından en izole ve depresif olanlar.

Velhasıl, sosyal medya ile yalnızlık artarken, haset içinde bir yalnızlık da büyüyor üstelik...

* * *

Instagram, Facebook’la karşılaştırıldığında depresif hali daha fazla tetikleme potansiyeline sahip. Kullanıcı ister istemez sadece arkadaşlarının değil ayrıca tanımadığı onlarca kişinin fotoğraflarına da şöyle bir bakarken, öncelikle hemen herkesin hayatının pek harika olduğu yanılgısını yaşıyor. Kullanıcı yabancı olduğu bazılarının fotoğraflarını beğenmesinden de yola çıkarak bambaşka hayatlara ve güzel fotoğraflara bakmakla kalmıyor, birilerinin beğenmesiyle gördüğü ilgiden çok kolay etkilenir hale geldiği gibi, arkadaşlarının fotoğraflarını beğenip beğenmemesiyle de onaylanma zaafını şiddetlendiriyor ve çok alıngan hale gelebiliyor. Onaylanma zaafı, aşırı alınganlık, klinik açıdan narsisizmin tipik özellikleri olduğu halde hemen herkesin sosyal medya ile ilişkisinde fena halde yaygınlaşıyor. Elbette narsisizmin sınırları da değişiyor. Hem herkes kendi hayatını yayınlıyor halde ve kendini teşhir etme normalleşiyor, kendini teşhir ettikçe teşhir eden diğerlerinin güzel fotoğraflarından ötürü kendini sevme becerisi aslında uçup gidiyor. Tipik bir narsist gibi kişi instagramda hem en çok kendini beğeniyor ve aslında kendini hiç beğenmiyor ve 2 beğenme eksik kalsa kalbi kırılıyor. San Diego State Üniversitesi’nden Jean Twenge’in yaptığı bir araştırmaya göre narsisizm ve sosyal medya arasında yüksek bir bağ var. Ancak hem narsistler sosyal medyada kendilerini beğendirmeye uğraşıyor hem de sosyal medyada oldukça kendini beğendirme çabası artıyor.

Hem herkes kendi ile daha çok meşgul hem de herkes içinde gittikçe yalnızlaşıyor.

Yine Instagram ile ilgili bir makalede, Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Hanna Krasnova, “Arkadaşınızın güzel fotoğraflarını gördüğünüzde, daha güzeli siz koymaya çalışıyorsunuz ve sonra arkadaşınız sizin fotoğraflarınızı görüyor ve daha güzelini koymaya çalışıyor” diyor. Instagram gittikçe kendini satmaya ya da daha şık söylemek gerekirse herkesin kendi promosyon çalışmasına dönüşüyor. İş böyle olunca elbette sosyal medya gerçeklikten giderek kopuyor. Instagram’ın bir fena tarafı da yayınlanan fotoğrafın etrafında neler olup bittiğini aslında bilmiyor olmak; diyelim kişi şık bir organizasyondan fotoğraf koyuyor ama kimbilir belki de patron o organizasyonu burnundan getiriyor. Nişana giden bir genç kadının neşe saçan ve şık ortamdaki fotoğrafı büyüleyici bir gece gibi hissettirirken, belki o genç kadın çok yalnız hissediyor ve bütün arkadaşlarının nişanlarına, düğünlerine gittiği bir dönemde o gece hiç öyle fotoğraftaki gibi keyifli değil... Arkadaşlar da bir telefon açıp hatır sormaktan uzaklaşıyor ama koyduğunuz fotoğrafları beğeniveriyor ya, arkadaşlık halloluyor. Amerika’dan sıradan bir lise öğrencisinin 45 bin takipçisi olup, her fotoğrafını ortalama 2 bin 3 bin kişi beğenirken, Youtube izlenme rekoru kıran herhangi bir videodaki mizah, ilginçlik, yetenek veya herhangi bir parıltı da gerekmiyor. Buna rağmen pazarlama ve tanıtım işi yapanlar için takipçi sayısı fazla olan ayrıca değerli hale geliyor. Aşkın kaç takipçisi kaldı, yalnızlığa kaç retweet?, içtenlik ne kadar beğeni alıyor bilemiyorum ama en güzel duygular bloklanıyor.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

 

Cazkolik.com / 18 Ekim 2013, Cuma

 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Erdem Yazdı: Miley kafa tutuyor... » Canı nasıl isterse öyle bir Madonna... Asla toplumsal kalıplara, kodlara uymuyor. Cenk Erdem yazdı! » Cenk Erdem Röportajı: Bendeniz: "Of ne kadar güzel şarkı? demeyeli çok uzun zaman oluyor sanırım..." » Cenk Erdem Yazdı: Efsanevi Abba şarkısını yorumlayan Cher; "sana bayılıyoruz..." » Cenk Erdem Yazdı: Loreena McKennitt son albümü » Cenk Erdem Yazdı: Şaşırtıcı geliyor değil mi? Pop ikonu Kylie artık 50 yaşında! » Cenk Erdem Yazdı: Belli ki Mariah Carey artık biraz anlaşılmak istiyor... » Cenk Erdem Yazdı: "Sertab`ın Müzikali" yavaş ve profesyonel ilerliyor, müzikal şıklığını bozmadan büyüyor. » Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin rock ve heavy metal okulu Pentagram`la 30. yılını konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Hayatım boyunca duygularımla yaşadım diyen Seyyal Taner`le özel söyleşi yaptı. » Nostaljiye açılan gün... Cenk Erdem "Retro Day" şenliğini yazdı. » Cenk Erdem Röportajı: Tarkan asil biri ve ondan daha iyi erkek şarkıcımız yok... » Cenk Erdem Röportajı: Ezgi Eyüboğlu Karadeniz ezgilerini dünya müzikleri çizgisine taşıyor » Cenk Erdem Yazdı: Müzik endüstrisinde başarılı genç erkek pop gruplarının kaderi bellidir. » Cenk Erdem Röportajı: Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Jan Garbarek`le konuştuk. » Cenk Erdem Röportajı: İlk albümü "His Diyarı"yla DJ prodüktör Görkem Salan tarzının peşinde. » Cenk Erdem Röportajı: İyi rock yapan yeni nesil grup YÖKŞ `şarkı sergi` konseptiyle fark yaratıyor. » Cenk Erdem yazdı: Damar damar aşktan canımız yanarken fena tuz basan Sezen tek kurşun vuruyor yine » Protest, agresif ama çok eğlenceli... Cenk Erdem yeni rap yıldızı Norm Ender`le konuştu. » Cenk Erdem yazdı: Latin diva Shakira`dan muhteşem dönüş. » Cenk Erdem Röportajı: Aşkın Nur Yengi; » Çok kırıldığından yetmez kalp: Meselesi sadece eşcinsellik değil George Michael`ın, meselesi özgürlükler. O hüzünlü "Last Christmas" şarkısı hayatımızdan giden güzel bir adamın şarkısı şimdi. » Cenk Erdem Röportajı: Sertab Erener`le basit, derin sözlerle dolu albümünden biten aşkları konuştuk » Cenk Erdem yazdı: Çok uzun zamandır şöyle sözlerini sindirerek dinleyip, anlattığı aşkları, dertleri hissetmeye gayret ederek içine girmek istediğim bir albüm "Varoşun Çiçekleri". » Cenk Erdem yazdı: Pop dünyasınca yılın merakla beklenen albümlerinden Britney Spears`ın "Glory"si yayınlandı ve ilk notlar alındı. » Cenk Erdem yazdı: Yıllardır sürdürdüğü kaliteli pop çizgisini daha da yukarı taşıyor. Sertab şimdi Sertab gibi... » Cenk Erdem Röportajı: Bu yıl Ceza`nın sahne alacağı dünyanın en büyük festivallerinden Sziget`yi Türkiye temsilcisi Yonca Temizocak ile konuştuk. » Cenk Erdem Yazdı: İstanbul`un yakışıklı New Age yeğeni Alexi Musnitsky. » Cenk Erdem Röportajı: Ceyl`an Ertem: "Güç, cesaret, vazgeçmeyiş. O tavrın hastasıyım." » Cenk Erdem Röportajı: "Çağdaş bestecileri takip etsem de ilhamımı hala Bach`dan alıyorum" diyen klasik kemanın genç yıldızı Emre Engin konseri öncesi konuştu. » Cenk Erdem Yazdı: Tarkan "Ahde Vefâ"sını müziğimizi dünya listelerine taşıyarak ödüyor. » Konserin Ardından | Cenk Erdem Yazdı: "Onlara istediklerini vermeyeceğiz, susturamayacaklar" diyen Storm Large`ın İş Sanat sahnesinden fırtına terapisi. » Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin tek orijinal Küba orkestrasını kuran Yanssel Castellon`la konuştuk. » `Nasıl bir şarkı söylemektir o, içine işliyor insanın...` Cenk Erdem bu kez caz fusion grubundan kırkında pop starlığına uzanan Sia`yı yazdı. » Dünyanın en önemli, en ünlü şarkıcısı da olsanız bu hayatınızın dışardan göründüğü gibi yolunda gittiğini göstermiyor. » Ece Dorsay`ın yeni albümü "Dünyamın Haritası"nı Cenk Erdem yazdı... » "Sen bizi öldürcen mi?" Bir rock bar düşünün, loş, tıklım tıklım... Öyle kalabalık toplanmış ki, şarkıları, acıyı biliyor ve avaz avaş eşlik ediyor. Cenk Erdem yazdı... » "Değerinizi kendiniz biçersiniz..." Cenk Erdem yazdı; "bu dünyada iki kraliçe var..." » Yılın ilk caz fırtınası yaklaşıyor... Sevgili Cenk Erdem Şubat`ta izleyeceğimiz yeni bin yılın ilk süperstarlarından Esperanza Spalding`i kaleme aldı. » "Anne şefkatinde aşk" Cenk Erdem, 2011`de ölen Cesaria Evora`nın bilinmeyen 13 şarkısının derlendiği yeni albümü "Mae Carinhosa"yı anlatıyor. » Cazkolik`in pop yorumcusu sevgili Cenk Erdem, Kylie Minoque`un son albümü "Kiss Me Once"ı anlatıyor. » Şubat ayında havalar soğuyabilir ama Cemal Reşit Rey konserleriyle caz müziğinde yoğun sıcaklık artışı olacak... Cenk Erdem Şubat ayının caz konserlerini mercek altına aldı... » "Aşkın kaç takipçisi kaldı?" aslında ne kadar trajik bir slogan... Kavramlar sosyal medya çılgınlığı başladığından beri on yılda alt üst olup, dağıldı. Sevgili Cenk Erdem bulduğu bu çarpıcı sloganla kendimizi içler acısı hale getirişimizi anlatıyor. » Post Nancy Sinatra olarak da tanımlanan ve son yılların en önemli pop seslerinden biri haline gelen Lana Del Rey`i 20 Eylül akşamı Küçükçiftlik Park`ta izlemeden önce Cenk Erdem`in yazısını mutlaka okumalı. » Zaman incelik, paylaşma, birbirimizi kucaklama zamanı diyen Cenk Erdem günlerdir içinde yaşadığı isyan günlerinden yeniden doğan aşkı ve sevgiyi yazdı: Hainliği Aşk Yensin! » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » İstanbul pop süperstarı Rihanna`yı ağırlamaya hazırlanıyor. 30 Mayıs konseri öncesi Cazkolik`in pop yüzü sevgili Cenk Erdem bir fenomene dönüşen genç yıldızı yazdı: » Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü yayınlandı. » Cazkolik`in pop kalemi Cenk Erdem Ebru Gündeş konser izlenimlerinden yola çıkarak bakış açımızı sorgulamamızı öneriyor. » `Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız?` ya da `Aşkın süresi var mıdır?` Dünyanın en sert ve tavizsiz insanı olabilirsiniz ama aşk karşısında çaresiz kalırsınız. Cenk Erdem`de `Aşk Halleri`ni 10 soruda cevaplıyor. » Ervah-ı Ezelde türküsüyle bir anda başta sosyal medya olmak üzere müzikseverlerin yoğun ilgisini çeken opera şarkıcısı, tenor Haluk Tolga İlhan`la Cenk Erdem konuştu. » "Alacağın olsun Sezen!"... "Gizli Aşk" şarkısını dinlediğinde içine düştüğü duygusal tünelden ancak bu yazıyı kaleme alarak çıkan sevgili Cenk böyle sesleniyor yazısında. » Türkiye`de Madonna`nın bir numaralı hayranı olduğunu ispatlayan sevgili Cenk Erdem geçen hafta hayatının en mutlu günlerini yaşadı, Madonna konserini en yakından izleyen oydu ve izlenimlerini de kaleme aldı. » Müziği ve kimliğiyle muhafazakar bakış açısını 30 yıldır Madonna kadar sarsmış bir başka pop figür var mı? 7 Haziran`da İstanbul`u yine alt üst edeceğini düşünürsek böylesi ikonik figürü anlatacak en iyi kalem Cenk Erdem`den okumakta fayda var. » Bu ülkede "Kimseye Etmem Şikayet" ya da "Şimdi Uzaklardasın"ı sevmeyen var mıdır? Türk popunun güçlü sesi Aşkın Nur Yengi`nin İş Sanat konserini izleyen Cazkolik`in popüler müziklere dönük imzası sevgili Cenk Erdem coşkulu konser kaleme aldı. » Cenk Erdem, mesleki gözlemler olarak erkek ve kadının ontolojik farklılıklarını, duygusal karşıtlıkları temelinde kaleme aldı: » Whitney Houston ve Kırık Kalpler Oteli... Cenk Erdem`in kaleminden başarının her türüne rağmen aşkın peşinde ve yalnızca mutsuzluğa doğru koşan bir süperstarın trajik hikayesi. » Önümüzdeki dönem gerçekleşecek İstanbul-Lizbon bağlantılı konserler Cenk Erdem`in kaleminde; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Geçtiğimiz haftalarda ölümü üzüntüye boğan Cesaria Evora ile en son röportajı yapan Cenk Erdem büyük şarkıcıyı yazdı... » "Aşk var unutma, sen aşkı içinde ara. Güzellikleri de ara azıcık, belki uyuyan güzeldir hayatın. Sen hem güzelliklere uyan, hem güzellikleri uyandır hayatında." diyen Cenk Erdem yazdı; "Aşk İçinde..." » Cenk Erdem, Tarkan`ı Açıkhava`da izleyince onu benzerlerinden ayrıran başlıca duygunun peşine düştü... » "Bana, sanki artık yaşayamayacakmışım gibi gelirken, birinin sözünden yeniden hayat bulmak Tanrı`nın hediyesi değil de ne?" diyen Cenk Erdem kırılan ilişkilerin cam kırıklarını topluyor... » Dünya pop müziğini oldukça yakından takip eden Cenk Erdem, popun yeni süperstarı Katy Perry`nin yükselişini kaleme aldı... » Cenk Erdem kalbindeki Amy Winehouse`u kaleme aldı: "Life is a losing game... Gitti giden..." » Yaşananların acı tortusu Sezen Aksu şarkılarının birleştiriciliğinde yokolur mu? » Cenk Erdem yeni yazısında pop ile cinselliğin uzun yıllara dayanan ilişkisindeki pazarlama olgusu ve kavramların son yıllarda büründüğü içeriği sorguluyor... » Cenk Erdem seksenli yılların pop ikonlarından Belinda Carlisle`ın peşinde koşarken anılarını da beraberinde sürüklediği bir konserin izlenimlerini yansıtıyor... » Cenk Erdem`in kaleminden Cranberrries konseri izlenimleri Cazkolik`te... » Cenk Erdem`den "Faithless ile dans büyüsü..." » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Cenk Erdem, geçtiğimiz günlerde Aya İrini konserinde Türk dinleyicisinin kalbini yeniden çalan ünlü ses Yasmin Levy?nin konserini anlatıyor...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Ne güzel anlatmışsınız .... Kaleminize sağlık ! Sevgilerimle..
Demet İlik / 22.10.2013 23:47:09
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp