Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ayşe Tütüncü Dörtlüsü

Sanatçı: Ayşe Tütüncü (p), Sinan Altıparmak (g), Enver Muhamedi (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 27 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ses bireşiminde hem piyano, hem de elektrogitarı barındıran grup, repertuarında ağırlıkla Ayşe Tütüncü`nün bestelerine ve aynı zamanda grup üyeleri Sinan Altıparmak ve Enver Muhamedi`nin parçalarına yer veriyor. Piyanoda Ayşe Tütüncü, elektrogitarda Sinan Altıparmak, kontrbasta Enver Muhamedi ve davulda Mertcan Bilgin`den oluşan grup, Michel Petrucciani, Marcel Khalife ve Hindemith gibi bestecilerden de parça yorumlayacak.


 
Cenk Erdem

Türkiye`de elektronik dans müziği sanatçısı yok!

 5558 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Müzik endüstrisinin yeni biçimle işleyişinde genç yeteneklerin işleri önce sosyal medya üzerinden parlıyor. Özellikle sosyal medya takipçileri ve belirli bir kitlesi oluşan gençlere plak şirketleri daha çok şans veriyor. Elbette onlar da piyasaya giriş yaparken arkalarında hayranlarını yanlarında getirmiş oluyorlar. Ülkemizde iyice yerleşen Rap kültüründe olduğu gibi şimdilerde nihayet elektronik müzik işlerimiz ve dans müziğinde yetenekli gençler var. Onlardan biri de Görkem Sala.

* * *

Görkem Sala bir DJ ve prodüktör. En önemlisi, müziklerini üretiyor, şarkılarında kendi dünyası ve emeği var. “His Diyarı” ilk albümü. Harika enerjisi ve dans şarkıları var. Ben albümde yer verdiği bazı Hip Hop şarkılarını açıkçası Sala’ya pek yakıştıramadım ama dans müziğinden belli ki haz alıyor ve adı üstünde “Haz” şarkısında olduğu gibi o zevk ve keyif dinleyiciye nefis geçiyor. Eskişehirli Görkem yakışıklı bir DJ ve ayrıca kapı gibi bir mesleği var. Mimar DJ Görkem Sala ile heyecanını konuştuk.

Cenk Erdem


Aklımda hip hop ve elektronik dans müziğini harmanlamak var.

Cenk Erdem: İnternet üzerinde yayınladığın videolarla dans müziğine kazandığımız yepyeni isimlerden biri oluyorsun; peki ne kadar zamandır prodüksiyon yapıyorsun?

Görkem Sala: Evet. Sosyal medya çemberimde kendi kitlem oluşmuş şekilde ve gayet güzel tepkiler alıyorum. Kısa süre önce yeni albümüm çıkınca kitlem daha çok genişledi. Türkiye’de EDM (elektronik dans müziği) bazında pek müzik üreticisi ve sanatçı yok. Maalesef DJlik mesleği de basite indirgenmiş halde. Nedeni ise Türkiye`deki sözde DJler. Maalesef üreticilik yok sadece eğlendirme amaçlı insanlar. Evet. Bir DJ eğlendirmeyi bilmeli ama üretici de olmalı, kendi tarzını oluşturmalı, prodüksiyonu olmalı. Benim kendi stüdyom var, kendi müziklerimi, albümlerimi profesyonel şekilde çalışıp şekillendiriyorum. Türkiye`yi baz alarak düşünüp çıkarmıyorum müziklerimi mesela. Yurt dışını takip edip açılmak, kendimi kanıtlamak için çok çalışıyorum.

Cenk Erdem: “His Diyarı” albümün nihayet piyasada; ne kadar zamandır hazırlıyordun?

Görkem Sala: Küçük yaşlarda müzikle tanıştım. Beni tanıyanlar hırsımı bilir. Şu ana kadar sayamadığım kadar projem mevcut. Bu işe başladığım günden bu yana çalışmalarımın her aşamasını kaydediyorum. Bu sayede kendimi ölçüp ne kadar ileri gidebildiğimi görebiliyorum. Bir müziği yaratmak için farklı dünyaların içine girmek zorunda hissediyorum kendimi. ``His Diyarı`` albümü kendi dünyam ilk gözümü açtığım şehir gibi... Zaten çok sabırsızlandığım ve çok güvendiğim yeni projelerim mevcut. Yakında...

"His Diyarı" albümü tüm platformlarda mevcut.
Haz, Salıncak, Bir Deste, Limon Küfü, Mürdüm, His ve Yarın isimli parçalardan oluşan albüm yeni yayınlandı.Cenk Erdem: Eskişehir doğumlusun bir üniversite kenti olarak şehrin müziklerine nasıl tepki veriyor?

Görkem Sala: Eskişehir benim için özel bir yer. Çok ülke ve şehir gezdim. Fakat Eskişehir`de müziğe başladım ve müzikle büyüdüm. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım da Eskişehir`in bana kattığı hediyelerden sadece birkaçı, bu yüzden bu şehir ve insanları benim için çok özel. Üniversiteli gençlerin olması elbette bir avantaj sayılır. Sonuç olarak yaptığımız müzik türü daha çok gençleri çeken bir yapıya sahip. Bu yüzden müziklerim genç kitleye kolay yoldan hitap ediyor ve yayılıyor.

Cenk Erdem: Albümünde hem EDM hem de Hip Hop tarzında parçalar var; albümünü sen nasıl tarif edersin?

Görkem Sala: EDM ilk müziğe başladığımda da hayatımdaydı. Hip Hop müzik arkadaş ortamımdan biraz spontane girdi hayatıma. Belirli bir süre çalışmalar yaptık. Hip Hop müziği seviyorum. Ama His Diyarı albümünde elektronik müzikle Hip Hop müziği karışık çıkarmak tamamen kendiliğinden gelişti. Benim işim profesyonel şekilde edm ve bu müzik tarzı ile ileriye dönük daha çok projelerim ve yolum var.

Cenk Erdem: Beni tavlayan şarkın “Haz” oldu; sen albümünü hazırlarken en çok hangi şarkılarla haz aldın?

Görkem Sala: Aslında ben iki aşamalı hazırladım albümü, ilk versiyonu hazırlarken benim de Haz ve Salıncak ilk göz ağrılarımdı. Ama His Diyarı (Second Version) gibi her şarkı benim için ayrı emek ve çok özel bir yere sahip.

Cenk Erdem: Ne yalan söyleyeyim Hip Hop şarkılarından çok dans müziklerin yakalıyor; senin kafanda ilerisi için neler var?

Görkem Sala: Aslında aklımda yeni bir akım yaratmak vardı. Hip hop ve elektronik müziği harmanlamak. Ve mütevazı olmak gerekirse aslında ``His Diyarı`` albümü de zemin hazırlamak için piyasaya çıkardığım bir albüm. Ama tabi ki asla EDM türünden taviz vermem. Müzik hayatım boyunca hep EDM baş tacım olacak. Bence müzisyenliğin en büyük altın kuralı müziğinin ve kişiliğinin belli bir karaktere sahip olması. Ve o karakteri koruyup bozmadan senelerce devam edebilmesi.

Cenk Erdem: DJ prodüktör kimliğinde en sevdiğin DJ ya da DJler kimler?

Görkem Sala: Martin Garrix ve Avicii ama en özel isim benim için Ümmet Özcan

Cenk Erdem: Ayşe Hatun Önal’ı popa yakın tek elektronik müziği yıldızı olarak görüyorum; senin en sevdiğin Türkçe dans şarkıları hangileri?

Görkem Sala: Evet. Ayşe Hatun Önal kaliteli bir tarzla benimsenmiş bir isim ve çok sevdiğim şarkıları da mevcut. Mesela ``Olay`` çok kaliteli bir çalışma olmuş ayrıca renkli bir kişilik kaliteli bir klip. Türkiye`de severek dinlediğim, bana tarzı uyan diğer isim ise Gülşen.

Cenk Erdem: Bir partide mutlaka çalacağın şarkılar neler?

Görkem Sala: Kendi albümlerimi çalarım genelde. Sahne aldığım yerlerde zaten elektronik müzik bazında yerler olduğu için His Diyarı (Second Version) albümüm partiler için çok uygun oluyor.

Cenk Erdem: Albümde “Mürdüm” tıpkı “Haz” gibi sıkı bir dans şarkısı; isimlerini nasıl koydun?

Görkem Sala: Ben müzikleri üretip isimlerini sonradan vermem. O isim müziğin karakteri oluyor. Zaten başlamadan önce o isim kafamda canlanmış oluyor. İsme göre yola çıkıp müziği oluşturuyorum. Bir de Mimar olunca müzik insanın kafasında renklerle formlarla tasarımla iç içe oluyor. Üstüne müzik binince ve özellikle üstüne bir de elektronik sert dans şarkıları eklenince. İsimler şarkıların üstüne otomatik olarak oturmuş oluyor.

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 26 Nisan 2017, Çarşamba

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Best of 2019
Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti.
Cenk Erdem Yazdı: Miley kafa tutuyor...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Erdem Yazdı: Miley kafa tutuyor... » Canı nasıl isterse öyle bir Madonna... Asla toplumsal kalıplara, kodlara uymuyor. Cenk Erdem yazdı! » Cenk Erdem Röportajı: Bendeniz: "Of ne kadar güzel şarkı? demeyeli çok uzun zaman oluyor sanırım..." » Cenk Erdem Yazdı: Efsanevi Abba şarkısını yorumlayan Cher; "sana bayılıyoruz..." » Cenk Erdem Yazdı: Loreena McKennitt son albümü » Cenk Erdem Yazdı: Şaşırtıcı geliyor değil mi? Pop ikonu Kylie artık 50 yaşında! » Cenk Erdem Yazdı: Belli ki Mariah Carey artık biraz anlaşılmak istiyor... » Cenk Erdem Yazdı: "Sertab`ın Müzikali" yavaş ve profesyonel ilerliyor, müzikal şıklığını bozmadan büyüyor. » Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin rock ve heavy metal okulu Pentagram`la 30. yılını konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Hayatım boyunca duygularımla yaşadım diyen Seyyal Taner`le özel söyleşi yaptı. » Nostaljiye açılan gün... Cenk Erdem "Retro Day" şenliğini yazdı. » Cenk Erdem Röportajı: Tarkan asil biri ve ondan daha iyi erkek şarkıcımız yok... » Cenk Erdem Röportajı: Ezgi Eyüboğlu Karadeniz ezgilerini dünya müzikleri çizgisine taşıyor » Cenk Erdem Yazdı: Müzik endüstrisinde başarılı genç erkek pop gruplarının kaderi bellidir. » Cenk Erdem Röportajı: Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Jan Garbarek`le konuştuk. » Cenk Erdem Röportajı: İlk albümü "His Diyarı"yla DJ prodüktör Görkem Salan tarzının peşinde. » Cenk Erdem Röportajı: İyi rock yapan yeni nesil grup YÖKŞ `şarkı sergi` konseptiyle fark yaratıyor. » Cenk Erdem yazdı: Damar damar aşktan canımız yanarken fena tuz basan Sezen tek kurşun vuruyor yine » Protest, agresif ama çok eğlenceli... Cenk Erdem yeni rap yıldızı Norm Ender`le konuştu. » Cenk Erdem yazdı: Latin diva Shakira`dan muhteşem dönüş. » Cenk Erdem Röportajı: Aşkın Nur Yengi; » Çok kırıldığından yetmez kalp: Meselesi sadece eşcinsellik değil George Michael`ın, meselesi özgürlükler. O hüzünlü "Last Christmas" şarkısı hayatımızdan giden güzel bir adamın şarkısı şimdi. » Cenk Erdem Röportajı: Sertab Erener`le basit, derin sözlerle dolu albümünden biten aşkları konuştuk » Cenk Erdem yazdı: Çok uzun zamandır şöyle sözlerini sindirerek dinleyip, anlattığı aşkları, dertleri hissetmeye gayret ederek içine girmek istediğim bir albüm "Varoşun Çiçekleri". » Cenk Erdem yazdı: Pop dünyasınca yılın merakla beklenen albümlerinden Britney Spears`ın "Glory"si yayınlandı ve ilk notlar alındı. » Cenk Erdem yazdı: Yıllardır sürdürdüğü kaliteli pop çizgisini daha da yukarı taşıyor. Sertab şimdi Sertab gibi... » Cenk Erdem Röportajı: Bu yıl Ceza`nın sahne alacağı dünyanın en büyük festivallerinden Sziget`yi Türkiye temsilcisi Yonca Temizocak ile konuştuk. » Cenk Erdem Yazdı: İstanbul`un yakışıklı New Age yeğeni Alexi Musnitsky. » Cenk Erdem Röportajı: Ceyl`an Ertem: "Güç, cesaret, vazgeçmeyiş. O tavrın hastasıyım." » Cenk Erdem Röportajı: "Çağdaş bestecileri takip etsem de ilhamımı hala Bach`dan alıyorum" diyen klasik kemanın genç yıldızı Emre Engin konseri öncesi konuştu. » Cenk Erdem Yazdı: Tarkan "Ahde Vefâ"sını müziğimizi dünya listelerine taşıyarak ödüyor. » Konserin Ardından | Cenk Erdem Yazdı: "Onlara istediklerini vermeyeceğiz, susturamayacaklar" diyen Storm Large`ın İş Sanat sahnesinden fırtına terapisi. » Cenk Erdem Röportajı: Türkiye`nin tek orijinal Küba orkestrasını kuran Yanssel Castellon`la konuştuk. » `Nasıl bir şarkı söylemektir o, içine işliyor insanın...` Cenk Erdem bu kez caz fusion grubundan kırkında pop starlığına uzanan Sia`yı yazdı. » Dünyanın en önemli, en ünlü şarkıcısı da olsanız bu hayatınızın dışardan göründüğü gibi yolunda gittiğini göstermiyor. » Ece Dorsay`ın yeni albümü "Dünyamın Haritası"nı Cenk Erdem yazdı... » "Sen bizi öldürcen mi?" Bir rock bar düşünün, loş, tıklım tıklım... Öyle kalabalık toplanmış ki, şarkıları, acıyı biliyor ve avaz avaş eşlik ediyor. Cenk Erdem yazdı... » "Değerinizi kendiniz biçersiniz..." Cenk Erdem yazdı; "bu dünyada iki kraliçe var..." » Yılın ilk caz fırtınası yaklaşıyor... Sevgili Cenk Erdem Şubat`ta izleyeceğimiz yeni bin yılın ilk süperstarlarından Esperanza Spalding`i kaleme aldı. » "Anne şefkatinde aşk" Cenk Erdem, 2011`de ölen Cesaria Evora`nın bilinmeyen 13 şarkısının derlendiği yeni albümü "Mae Carinhosa"yı anlatıyor. » Cazkolik`in pop yorumcusu sevgili Cenk Erdem, Kylie Minoque`un son albümü "Kiss Me Once"ı anlatıyor. » Şubat ayında havalar soğuyabilir ama Cemal Reşit Rey konserleriyle caz müziğinde yoğun sıcaklık artışı olacak... Cenk Erdem Şubat ayının caz konserlerini mercek altına aldı... » "Aşkın kaç takipçisi kaldı?" aslında ne kadar trajik bir slogan... Kavramlar sosyal medya çılgınlığı başladığından beri on yılda alt üst olup, dağıldı. Sevgili Cenk Erdem bulduğu bu çarpıcı sloganla kendimizi içler acısı hale getirişimizi anlatıyor. » Post Nancy Sinatra olarak da tanımlanan ve son yılların en önemli pop seslerinden biri haline gelen Lana Del Rey`i 20 Eylül akşamı Küçükçiftlik Park`ta izlemeden önce Cenk Erdem`in yazısını mutlaka okumalı. » Zaman incelik, paylaşma, birbirimizi kucaklama zamanı diyen Cenk Erdem günlerdir içinde yaşadığı isyan günlerinden yeniden doğan aşkı ve sevgiyi yazdı: Hainliği Aşk Yensin! » Cenk Erdem Los Vivancos gösterisi ve Buika konserini izlerken duyduğu kaygıları yüksek sesle dile getiriyor. » İstanbul pop süperstarı Rihanna`yı ağırlamaya hazırlanıyor. 30 Mayıs konseri öncesi Cazkolik`in pop yüzü sevgili Cenk Erdem bir fenomene dönüşen genç yıldızı yazdı: » Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü yayınlandı. » Cazkolik`in pop kalemi Cenk Erdem Ebru Gündeş konser izlenimlerinden yola çıkarak bakış açımızı sorgulamamızı öneriyor. » `Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız?` ya da `Aşkın süresi var mıdır?` Dünyanın en sert ve tavizsiz insanı olabilirsiniz ama aşk karşısında çaresiz kalırsınız. Cenk Erdem`de `Aşk Halleri`ni 10 soruda cevaplıyor. » Ervah-ı Ezelde türküsüyle bir anda başta sosyal medya olmak üzere müzikseverlerin yoğun ilgisini çeken opera şarkıcısı, tenor Haluk Tolga İlhan`la Cenk Erdem konuştu. » "Alacağın olsun Sezen!"... "Gizli Aşk" şarkısını dinlediğinde içine düştüğü duygusal tünelden ancak bu yazıyı kaleme alarak çıkan sevgili Cenk böyle sesleniyor yazısında. » Türkiye`de Madonna`nın bir numaralı hayranı olduğunu ispatlayan sevgili Cenk Erdem geçen hafta hayatının en mutlu günlerini yaşadı, Madonna konserini en yakından izleyen oydu ve izlenimlerini de kaleme aldı. » Müziği ve kimliğiyle muhafazakar bakış açısını 30 yıldır Madonna kadar sarsmış bir başka pop figür var mı? 7 Haziran`da İstanbul`u yine alt üst edeceğini düşünürsek böylesi ikonik figürü anlatacak en iyi kalem Cenk Erdem`den okumakta fayda var. » Bu ülkede "Kimseye Etmem Şikayet" ya da "Şimdi Uzaklardasın"ı sevmeyen var mıdır? Türk popunun güçlü sesi Aşkın Nur Yengi`nin İş Sanat konserini izleyen Cazkolik`in popüler müziklere dönük imzası sevgili Cenk Erdem coşkulu konser kaleme aldı. » Cenk Erdem, mesleki gözlemler olarak erkek ve kadının ontolojik farklılıklarını, duygusal karşıtlıkları temelinde kaleme aldı: » Whitney Houston ve Kırık Kalpler Oteli... Cenk Erdem`in kaleminden başarının her türüne rağmen aşkın peşinde ve yalnızca mutsuzluğa doğru koşan bir süperstarın trajik hikayesi. » Önümüzdeki dönem gerçekleşecek İstanbul-Lizbon bağlantılı konserler Cenk Erdem`in kaleminde; "Portekiz Geleneksel Müziklerinin İstanbul Seferleri" » Geçtiğimiz haftalarda ölümü üzüntüye boğan Cesaria Evora ile en son röportajı yapan Cenk Erdem büyük şarkıcıyı yazdı... » "Aşk var unutma, sen aşkı içinde ara. Güzellikleri de ara azıcık, belki uyuyan güzeldir hayatın. Sen hem güzelliklere uyan, hem güzellikleri uyandır hayatında." diyen Cenk Erdem yazdı; "Aşk İçinde..." » Cenk Erdem, Tarkan`ı Açıkhava`da izleyince onu benzerlerinden ayrıran başlıca duygunun peşine düştü... » "Bana, sanki artık yaşayamayacakmışım gibi gelirken, birinin sözünden yeniden hayat bulmak Tanrı`nın hediyesi değil de ne?" diyen Cenk Erdem kırılan ilişkilerin cam kırıklarını topluyor... » Dünya pop müziğini oldukça yakından takip eden Cenk Erdem, popun yeni süperstarı Katy Perry`nin yükselişini kaleme aldı... » Cenk Erdem kalbindeki Amy Winehouse`u kaleme aldı: "Life is a losing game... Gitti giden..." » Yaşananların acı tortusu Sezen Aksu şarkılarının birleştiriciliğinde yokolur mu? » Cenk Erdem yeni yazısında pop ile cinselliğin uzun yıllara dayanan ilişkisindeki pazarlama olgusu ve kavramların son yıllarda büründüğü içeriği sorguluyor... » Cenk Erdem seksenli yılların pop ikonlarından Belinda Carlisle`ın peşinde koşarken anılarını da beraberinde sürüklediği bir konserin izlenimlerini yansıtıyor... » Cenk Erdem`in kaleminden Cranberrries konseri izlenimleri Cazkolik`te... » Cenk Erdem`den "Faithless ile dans büyüsü..." » Cenk Erdem`in Pink Martini konseri hakkındaki izlenimleri... » Cenk Erdem, geçtiğimiz günlerde Aya İrini konserinde Türk dinleyicisinin kalbini yeniden çalan ünlü ses Yasmin Levy?nin konserini anlatıyor...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp