Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Olten Filarmoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: İbrahim Yazıcı şef, Jess Gilham saksofon
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 18 Aralık.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.oltensanat.com
Etkinlik Bilgisi : Ayrıntılı bilgi ve bilet oltensanat.com adresindedir.


TRIONSTAGE - TRIO KONSERİ

Sanatçı: Elektro Çello: Nihan Demirkapı / Saksafon, Flüt: Hülya Uysal /Keman: Aslıhan Batur Çevik
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Bugüne kadar pek çok organizasyonda birlikte sahne alan TriOnStage, 2017 yılında Türkiye?de benzeri olmayan bir performans gerçekleştirmek için bir araya gelmiştir. Enstrümantal müziği dans ve koreografi ile harmanlayan grup, altyapı müzikleri ile sundukları enerjik performanslarıyla oldukça ilgi görmektedir. Türkiye`deki geleneksel Trio anlayışına daha önce denenmemiş bir alternatif yaratan grup, Dünya klasiklerinden Pop`a, Swing`ten Jazz`a uzanan repertuarıyla farklı tınılar ve enstrümanlar ile klasik ve elektronik müziği bir araya getiriyor.


Batu Şallıel Fusion Band

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Kaan Bıyıkoğlu (p), Caner Üstündağ (b), Cengiz Tural (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Jeff Lober ve Yellow Jackets parçaları çalan grup, dinleyicilerine enerjisi yüksek ve müzikal bir gece yaşatmayı planlıyor.


 
Emre Kartarı ile "Perpetual Jazz"

Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor...

 6505 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


"Kaş’ta caz bir başka..."

Değerli Cazkolik okuyucuları,

Geçtiğimiz hafta sonu, sevdiğim insanlarla sevdiğim müziği yapabildiğim harika bir müzik kulübü olan Echobar’da sahne almak üzere, Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Kaş’taydım.

Caz müzisyeni olmanın güzel yanı yalnız bu denli yaratıcı ve heyecan verici bir tarzda müzik yapabilmek değil, diğer müzisyenlerle birlikte çalınan yıllar boyunca edinilen dostluklar ve paylaşılan yaşanmışlıklar da aynı zamanda. Caz dediğimiz şey müzikal diyaloglardan oluşuyor aslında, bu sebepten yazarlık ya da ressamlık gibi bireysellik değil birliktelik gerektiriyor caz. Sanatımızın yeşerip büyüyebilmesi için birbirimize ihtiyacımız var. Ne mutlu bana ki Türkiye’de de Amerika’da da çok değerli müzisyenlerden oluşan bir ’aile’ye sahibim. Ancak bu sanat dalını hakkıyla icra edebilmek için iyi bir müzisyen olmak tek başına yetmiyor; günlük streslerden uzaklaşıp yaptığımız müziğe daha çok konsantre olabileceğimiz bir performans ortamına da ihtiyacımız var ki Echobar’ın sahibi Mesut Yücel’in bize sağladığı tam olarak bu...

Şimdiye kadar bir caz kulübünün işletme kısmıyla ilgilenme fırsatım olmadı hiç ancak ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Hem müzisyenlerin hem de dinleyicilerin içinde bulunmaktan keyif alacağı bir mekan yaratmak, aynı zamanda da biraz olsun kazanç sağlamak hiç kolay olmasa gerek. Ankara’da ve İstanbul’da bu dengeyi tutturamayan, artık müzisyenlerin çalmayı reddettiği mekanlar haline geldikten sonra ise kapanıp yeni bir isim ve tutması daha muhtemel başka bir konseptle yeniden açılan müzik kulüplerinin aksine Echobar, tıpkı caz kulübü Nardis gibi, hem müzisyenleri hem de müşterilerini müdavimleri haline getirerek bu dengeyi gayet iyi koruduğunu gösteriyor.

Echobar mükemmel bir caz kulübü olmanın ötesinde, ancak gidince anlayabileceğiniz özel ve büyülü bir atmosfere sahip. Yaz süresince de devam edecek çok güzel bir programları var. Yolu Antalya, Kaş’a düşen tüm müzikseverlerin bir yolunu bulup bu dünya standardındaki caz kulübüne uğramalarını tavsiye ediyorum.

Bu Ağustos boyunca ben de Sarp Maden Quartet’le Echobar’da olacağım, tüm cazseverleri bekliyoruz. Hacettepe Üniversitesi Caz Bölümü’ne bir dönemliğine gelecek olan ilk konuk hocamız George "Skip" Gailes de Eylül sonu/Ekim başı Kaş’ta olmayı planlıyor. Ayrıca yıl boyunca gelecek olan diğer konuk hocaların/sanatçıların Nardis ve Echobar’da sahne almaları için de çalışacağız.

Ağustos 2011’de ise bir hafta-on gün sürecek olan Echo Summer Jazz Workshop’ı düzenleme gibi bir fikrimiz var.

Bu Ağustos ayında, Kaş Echobar’da görüşmek dileğiyle...

Emre Kartarı
05 Temmuz 2010, Pazartesi


Falling in Love With Kaş and Echobar

Over the last weekend, I was in a beautiful paradise of a place called Kaş, playing in a wonderful music club called Echobar, among friends I love, playing music I love.  Over three days of playing music, we all got a chance to leave behind the stress of living in Istanbul, or Ankara, and just swim, and play.

One of the highlights of being a jazz musician is not just this exciting, creative music we get to play, but also the friendships we build and life we share over the years of playing with or being around each other.  Jazz is not a solitary art form like writing or painting. Jazz is a musical conversation. For our art to take to life and develop, we need each other.  I feel lucky to be in a "family" of excellent musicians in Turkey and USA. Musicians alone are not enough to further the artform either. We also need to be in a performing environment  where we feel relaxed, and away from daily pressures..and focus more music. Mesut Yucel, owner of Echobar, has created such a place.

I have never been involved with the business side of running a jazz club.  The older I get, more I understand how difficult it must be. You have to create a business where it’s a pleasure for the musicians and the audience to be there,  but you also have to make some profit to keep going. Unfortunately, we have seen some music clubs in Istanbul and in Ankara, where the owners couldn’t create this balance. The musicians either refuse to play there, or they’ve had to shut down and reopen with another name. Echobar, like Nardis Jazz Club in Istanbul, seems to be able to reach a balance to keep musicians and audience coming.

Echobar is more than just an excellent music club. It’s a special, magical place that is beyond words. For all music lovers in Turkey, if you are in the area, and want to experience an excellent, world class jazz club outside of Istanbul, I highly recommend a trip to Kaş, and a visit to Echobar. This summer they have an exciting, on going program.

I will be going back to play there with the Sarp Maden Quartet through out August. Our first resident artist at the Hacettepe Conservatory, George "Skip" Gailes, is planning a visit there late September/Early October, before he begins his term. Over the year I will also try to have our other resident artists/teachers to plan a visit to Echobar as well as Nardis while they are in Hacettepe. We are also planning a one week/10 day Echo Summer Jazz Workshop for August 2011.

I hope to see you there at Kaş, at Echobar, this August.

Emre Kartari
July 5, 2010, Monday

Cazkolik.com / 05 Temmuz 2010, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor... » Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... » Emre Kartarı Haziran yazısında konservutuvarlarda öğretilegelen iki farklı dalın, caz ve klasik bölümlerinin anlaşılabilirliği üzerinde duruyor. » Emre Kartarı Nisan yazısında bitirdiği yeni albüm kayıtlarından ve ülkemizde çalan ve yaşayan Amerikalı basçı, yakın arkadaşı Matt Hall`dan sözediyor. » Emre Kartarı çok yoğun geçen son aylarını anlatıyor... » > Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor. » Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor... » Emre Kartarı kurucu hocası olduğu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü?nün resmî açılışını konser ve caz festivaliyle gerçekleştirecek. Caz adına hepimizi sevindiren gurur verici bu olayın tüm detaylarını aşağıda bizatihi kendisi Cazkolik okurlarına anlatıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor. » ABD`de kayıtlar, Downbeat Dergisi, Fazıl Say... » Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında Türkiye?nin kronik bir sorununa dikkat çekiyor; Gürültü... » Emre Kartarı ünlü caz müzisyeni yakın dostu ve hocası Howard Curtis?e soruyor, Curtis cevaplıyor... » İlk yazısıyla Cazkolik okurundan müthiş bir ilgi gören Emre Kartarı yeni yazısıyla köşesinde... » Emre Kartarı ilk yazısıyla Cazkolik`te...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Kaş - Kalkan - Kale - Kekova ve anılar anılar anılar :)
Osman Günel / 07.07.2010 19:15:06
Bu yazıları okumak mutluluk ve motivasyon veriyor insana...
Oğul Köker / 05.07.2010 13:44:14
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp