Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Fransız Müzik Bayramı

Sanatçı: Aälma Dili, Deluxe
Mekan: Yapı Kredi Bomontiada, Merkez Mah, Silahşör Cad, Birahane Sok. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası No:1, Şişli
Tarihi: 21 Haziran.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Yapı Kredi bomontiada, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ile son üç yıldır yoğun ilgi gören etkinliklerine, bu yıl Fransız Müzik Bayramı ile devam ediyor. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Yapı Kredi bomontiada Avlu’da da kutlanacak Fransız Müzik Bayramı, 21 Haziran’da “Aälma Dili”, 22 Haziran’da ise “Deluxe” gruplarını ağırlayacak. Paris banliyösünden gelen ve kendilerini delilerin ruhu olarak tanımlayan Aälma Dili grubu yaptıkları müzikle dinleyicileri Yugoslavya, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’a götürecek. Deluxe grubu ise, elektro mix’lerle iç içe geçen farklı müzik aletlerinin yarattığı özgün ve eğlenceli müzikleri ile Müzik Bayramı’na ayrı bir keyif katacak. İlk olarak 1982 yılında Paris`te düzenlenen Dünya Müzik Günü, tüm dünyaya “her yerde ve herkes için müzik” sloganıyla şenlik havasında kutlanıyor.
Program:
21 Haziran, saat: 21:00 - Aälma Dili
22 Haziran, saat: 21:00 – Deluxe
Katılım ücretsizdir.


Karaköy`de Hergün Caz: Göksu Sandıkçı Band

Sanatçı: Göksu Sandıkçı v, Uraz Kıvaner p, Eren turgut b, Fırtına Kıral d.
Mekan: Social Jazz Bar, Bereketzâde Mah. Bankalar Cad., Voyvoda Sok. No:2/1, Karaköy
Tarihi: 21 Haziran.2019
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un en güzel semtlerinden Karaköy meydanına ve Haliç`e hakim konumda bulunan Social Jazz Bar yazboyu programlarına devam ediyor. Bu akşam caz şarkıcısı Göksu Sandıkçı Band`ın sesinden caz standartlarını dinleyebilirsiniz.


 
Emre Kartarı ile "Perpetual Jazz"

Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor.

 5120 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Basında Hacettepe

Bildiğiniz gibi bu sene açılan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı şimdiye kadar basında epey geniş yer aldı. Bu yazımda, çıkan haberleri okurken dikkatimi çeken bazı noktalara ve yanlış anlaşılmalara dikkat çekmek istiyorum.

İlginçtir, yazıların zamanları, içerikleri farklı olsa da değişmeyen ve daha çok dikkat çeksin diye kalın puntolarla yazılan bazı kelimeler var: “ilk”, “meşhur”, “en çok” gibi.

Doğrusunu ısrarla belirtmeme rağmen, herhalde daha çok ses getireceği düşünülerek yanlış şekilde kullanılan bir “ilk” kelimesi var ortada. Yaptığım her röportajda özellikle belirttim; Hacettepe Caz Türkiye’deki ilk caz okulu değil. Hacettepe’den önce, Türkiye’de caz eğitimine ve gelişimine büyük katkıda bulunmuş ve şu an kapanmış olan Bilgi Üniversitesi Caz Bölümü var ve “ilk” sıfatı bu bölüme ait. Hacettepe Caz ise, devlet tarafından desteklenen ve finanse edilen, ayrıca Caz Anasanat Dalı olarak YÖK tarafından onaylanan ilk caz programı. Bürokrasinin çok güçlü olduğu Türkiye gibi bir ülkede, programın devlet tarafından onaylanması, elçilikler ve ABD üniversitelerinden daha fazla destek alma olanağı sağlıyor ki, bu da eminim bölümümüzün başarısına büyük katkıda bulunacak.

Basının kullanmayı sevdiği diğer sıfatlara gelirsek. Yakınlarda yaptığım bir röportajda aslında sorulmamış bir soruya verdiğim cevaba bakın! Gazeteci bana “Hacettepe’den meşhur müzisyenler yetişecek mi?” diye sormuş ve ben de “Tabii, neden olmasın?” demişim. Bu soru sorulsa dahi asla cevabım bu olmazdı. Muhtemel cevabım “Meşhur olacaklar mı bilemem ama, iyi olacaklar.” şeklinde olurdu sanıyorum. Aynı muhabirin makalesinde “meşhur” sözcüğünün de pek çok kez kullanılması dikkatimi çekti. Bu kelimeyi bu kadar çekici yapan ne acaba? Büyük caz müzisyenlerinin %99’unun ünlü olmadığı ABD’de büyüyen biri olarak, başarının şöhretle ölçülmesine kesinlikle karşıyım.

Geçen hafta bölümümüzün giriş sınavının ilk aşaması gerçekleştirildi. Türkiye’nin her tarafından, Edirne, Sakarya, İzmir, İstanbul ve hatta Kıbrıs’tan gelen bu öğrenciler arasında inanılmaz derecede yetenekli olanlar vardı. Sınavın ikinci ve son aşamasından sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü’nün ilk öğrencilerini ilan edeceğim

Finaller bitinceye kadar birşey söylemek istemiyorum ama şu kadarını söyleyeyim: çok güçlü bir caz bölümüne sahip olacağız gibi görünüyor.


As you know Hacettepe University Ankara State Conservatory has been getting some wide coverage in the press. I’ve noticed that there are certain words that tend to appear in the headlines more than others. Some of these are words are First, Famous, and The Most.

There has been some confusion as to what HUASC is and what it is not. I would like to clear some of them up now. Hacettepe University is Not the first jazz school in Turkey. It never was. In every interview I’ve done, I talked about Bilgi University’s contribution and the impact it has made to the jazz scene in Turkey. Media chose to go with the headline that would get more attention. What HUASC is, the first jazz program in Turkey that is supported, funded by the government, and the first time ministry of higher education has approved a jazz performance degree. In a country like Turkey where bureaucracy has so much power, being a government-state supported school means more support from the embassies, and Universities from USA - a crucial factor to making our department successful.

To show another example of media’s embellishments, in a recent interview, it writes that the interviewer has asked, "Will famous jazz musicians graduate from Hacettepe?", to which I’ve answered, "Sure, Why not." To clear things up, I was never asked such a question, and I would of never given such an answer. My answer to that question would be, "I don’t know if they’ll be famous, but they will be good." The same interviewer mentioned the word "famous" several times in the article. The word "famous" is one of the most common adjectives used in Turkey. Having grown up in USA, where 99.99% of the great jazz musicians are Not famous, I strongly disagree with the concept of rating success by fame.

Last week was the first step of the auditions for our jazz department. We’ve had students from all over Turkey, Edirne, Sakarya, Izmir, Istanbul, and even Cyprus. There were some incredible talents among them. After the second- and the final part of the audition, I will announce the first incoming students of the HUASC jazz department.

I will not say anything else until the finals are over, but for now I can tell you that it looks like we are going to have a very strong jazz department.

Emre Kartarı
Cazkolik.com / 06 Eylül 2010, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor... » Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... » Emre Kartarı Haziran yazısında konservutuvarlarda öğretilegelen iki farklı dalın, caz ve klasik bölümlerinin anlaşılabilirliği üzerinde duruyor. » Emre Kartarı Nisan yazısında bitirdiği yeni albüm kayıtlarından ve ülkemizde çalan ve yaşayan Amerikalı basçı, yakın arkadaşı Matt Hall`dan sözediyor. » Emre Kartarı çok yoğun geçen son aylarını anlatıyor... » > Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor. » Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor... » Emre Kartarı kurucu hocası olduğu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü?nün resmî açılışını konser ve caz festivaliyle gerçekleştirecek. Caz adına hepimizi sevindiren gurur verici bu olayın tüm detaylarını aşağıda bizatihi kendisi Cazkolik okurlarına anlatıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor. » ABD`de kayıtlar, Downbeat Dergisi, Fazıl Say... » Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında Türkiye?nin kronik bir sorununa dikkat çekiyor; Gürültü... » Emre Kartarı ünlü caz müzisyeni yakın dostu ve hocası Howard Curtis?e soruyor, Curtis cevaplıyor... » İlk yazısıyla Cazkolik okurundan müthiş bir ilgi gören Emre Kartarı yeni yazısıyla köşesinde... » Emre Kartarı ilk yazısıyla Cazkolik`te...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
bildiğim kadarıyla hacettepe caz seçmeleri geçen hafta bitti. hangi enstrumanlardan kaçar kişi aldınız acaba?
Sezgi Güven / 08.09.2010 14:21:30
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp