Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor."> Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor.">
Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Triole

Sanatçı: Asena Akan (v,b), Barış Ünal (g), Nihal Saruhanlı (d), Konuk: Burç Bora Uyan (p)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Triole; Latin caz, swing, bossa nova, samba tarzında hem güncel hem geleneksel müzikleri yorumlayan trio bir gruptur. Vokal ve bas gitarda Asena Akan, klasik gitarda Barış Ünal ve davulda Nihal Saruhanlı?dan oluşur. Triole, çoğunluğu Portekizce sözlü repertuarı, kıvrak Latin ritimleri ve Brezilya tınıları ile dinleyiciyi bu egzotik dünyaya davet eder. Bu performansta üçlüye piyanoda Burç Bora Uyan eşlik edecek.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Emin Fındıkoğlu, Şenova Ülker, İmer Demirer, Barış Yazıcı, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Hüseyin Çakır, Çağdaş Oruç, Duru Tuna, Barış Ertürk, Serhan Erkol, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 21.00
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : PAZAR CAZCILAR AZAR - BİG BAND GECESİ


Aşkın müziği

Sanatçı: İBB Kent Orkestrası, Sinem Balık, Didem Balık
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Avrupa`da Opera Twins (Opera İkizleri) olarak tanınan Sinem ve Didem Balık, 15 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu`nda "Aşkın Müziği" başlıklı konserle müzikseverlerle buluşacak. Türkiye`nin ses renkleri farklı ilk opera ikizleri olan Sinem ve Didem Balık`a konserde, Hakan Cumhur yönetimindeki İBB Kent Orkestrası eşlik edecek. "Aşkın Müziği" başlıklı konserde farklı dillerden eserlerle evrensel bir müzik şöleni sunulacak. Carmen, Üç Kuruşluk Opera, Ayşe Opereti, Lüküs Hayat ve Chicago konserde seslendirilecek eserlerden bazıları. Konser biletleri 30 ve 20 TL. olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix`ten temin edilebilir.


 
Emre Kartarı ile "Perpetual Jazz"

> Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor.

 3281 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


BOB HALLAHAN

Bob Hallahan başkent Washington’daki Kennedy Center for the Performing Arts’da piyanist olarak çalışmış, ayrıca saksafoncu Joe Henderson, James Moody, Lou Donaldson, Arthur Blythe, Clifford Jordan ve Bud Shank ile trompet çalan Clark Terry ve Freddie Hubbard, tromboncu Conrad Herwig, gitarist Pat Metheny ve şarkıcı Anita O’Day, Sheila Jordan ve René Marie gibi tanınmış caz ustalarının liderliğindeki gruplara eşlik etmiştir.

1997’den itibaren Robert Jospé and Inner Rhythm grubunun piyanistliğini yapmış ve grubun kaydettiği albümlerden beşinde (Blue Blaze, Time to Play, Hands On, Heartbeat ve Inner Rhythm, Live) yer almıştır. Tecrübeli caz eğitimcisi Bob Hallahan, James Madison University Konservatuvarı’nda yardımcı profesör olarak görevine devam etmektedir.

HOWARD CURTIS


Howard Curtis caz davulcusu ve perküsyonist olarak çok yönlü bir kariyerin sahibi olmakla birlikte 25 yıllık eğitimcilik geçmişine sahiptir. Atlanta, La Villette (Paris, France), North Sea (Netherlands) Jazz Festivalleri’nde ve Washington D.C. Free Jazz Festival, The Konsberg Arts Festival(Norway)’da yer almış, Almanya, İngiltere, Polonya, Avusturya, Rusya ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerini kapsayan 5 turneye çıkmıştır. Curtis, John Abercrombie, David “Fathead” Newman, Andrew White, Billy Harper, Eartha Kitt, Rosemary Clooney, Lionel Hampton, Gary Thomas, Johnny Coles, David Liebman, Amiri Baraka, the Jimmy Dorsey Orchestra, John D’earth, René Marie, Mark Murphy, Jon Faddis, Ingrid Jensen, Jimmy Heath, Clark Terry, Jimmy Bruno, Frank Foster, Valery Ponomarev, Mulgrew Miller, Kurt Elling, Barry Harris, George Coleman, Marc Johnson, Bill Evans, Carl Fontaine gibi büyük isimlerle hem çalmış hem de kayıtlar yapmıştır.

TIM COLLINS


Tim Collins ‘CJSR Kanada’ tarafından “dünya standartlarında bir vibrafoncu” olarak tanımlanırken, dünyaca ünlü Downbeat dergisi ise onu örnek niteliğinde bir müzisyen olarak göstermektedir. Ingrid Jansen ve Aaron Parks gibi ünlü müzisyenlerin yer aldığı ilk albümü Valcour, Downbeat Dergisi tarafından 3 yıldıza layık görülmüştür. 2008 yılında yayınladığı Fade isimli albümde Charlie Hunter, Simon Lott ve dört kişilik bir yaylı ekibi çalmış ve Tim Collins bu albümüyle yine Downbeat’ten 4 yıldız almıştır.
Collins bugüne dek John Ellis, John Hollenbeck, Ralph Alessi, Marty Ehrlich, Nasheet Waits, Hector Martignon, George Porter Jr., Ben Monder, Ingrid Jensen, Aaron Parks, Antonio Sanchez, Aaron Goldberg, Danny Grissett, Mike Moreno ve Charlie Hunter gibi müzisyenlerle turnelere çıkmış, çalmış ve kayıtlar yapmıştır.

DOUG RICHARDS


Müzik profesörü Doug Richards, 1997 yılında VCU tarafından ‘Üstün Eğitmenlik Ödülü’ne layık görülmüştür. Öğrencileri, dünyanın önde gelen caz grupları olan Count Basie Orchestra, Ray Charles Orchestra, Lincoln Center Jazz Orchestra ve Village Vanguard Orchestra gibi ekiplerin yanı sıra, Herbie Hancock, Wynton Marsalis, Horace Silver, Bettvy Carter, Abbey Lincoln, Bill Evans, Chick Corea, Dave Holland gibi günümüzün önemli caz müzisyenlerinin kurduğu gruplara girme başarısını göstermişlerdir. Richards 1979 yılında VCU’ya katılmış, 1980’de ise ‘Caz Çalışmaları’ programını kurmuştur. Richards 3 yıl boyunca Max Roach, Ray Brown, Victor Lewis ve Martin Williams’la birlikte çalmıştır ve Anthony Wilson’la çalıştığı projeden Grammy adaylığı vardır. Martin Williams -eleştirmenlerin ‘dekan’ı- tarafından Gil Evans’dan beri gelmiş en orijinal besteci olarak adlandırılmaktadır.

ADAM LARRABEE


Adam Larrabee, Bruce Hornsby’nin albümü Spirit Trail’de çalmış ve son yıllarda neo-bluegrass grubu Joy Kills Sorrow’da banjo çalmaktan, oda-caz grubu Andromeda’da gitar, Richmond Classical Guitar Quartet’te klasik mandolin, Enigmatica’da mandoçello çalmaya, yıldızı yükselmekte olan caz dehası Grace Kelly ile kayıt yapmak ve çalmaktan, Orta Fransa müziğini Le Bon Vent ile keşfe çalışmasına kadar çeşitli projelerde faaliyet göstermiştir. Adam Larrabee 2006’da Norwegian Slip adlı bestesi ile dünya / fusion kategorisinde “Independent Music Award” ödülüne layık görüldü.  9 yıl Boston’daki New England Conservatory’de caz teorisi, beste ve aranjman dersleri vermiştir. Şu anda Richmond’daki Virginia Commonwealth University’de klasik ve caz gitar, University of Virginia’da da banjo ve mandolin dersleri vermektedir.

MIKE RICHMOND


Bugüne dek 12’si solo olmak üzere 250 kayıtta yer alan efsanevi basçı Mike Richmond, Miles Davis, Quincy Jones, Dizzy Gillespie, Bobby McFerrin, Ravi Shankar, Stan Getz, Charles Mingus Dynasty, Elvin Jones, Gil Evans, Horace Silver, Joe Henderson, Henry Mancini, Michel Legrand, Richie Havens ve Pat Metheny gibi dev isimlerle çalmıştır. Miles Davis, Quincy Jones ve Philadelphia Orchestra ile birlikte kazandığı 3 Grammy ödülü vardır. ‘Modern Walking Bass Technique’ isimli kitabı caz bas tekniğininde dünyaca tercih edilen bir kaynak haline gelmiştir. 91-94 yılları arasında Rutgers Üniversitesi‘nde görev yapan Richmond, halen New York Üniversitesi’nde kontrbas eğitmenliği yapmaktadır.

‘SKIP’ GAILES


Saksafon, piyano ve flütün usta doğaçlamacısı Skip Gailes Berklee School of Music mezunudur. Virginia’nın hemen hemen her bölgesel caz kulübünde orkestra liderliği yapmış, 1973’ten beri başkent Washington D.C, New York ve Boston’da çok sayıda konser vermiştir. Meslek hayatının önemli çalışmalarına eyalet çapında atölyeleri vermek için sürekli bağış fonu verilmiş olan VCU Jazz Masters Sextet’in kurucu üyeliği, Great American Music Topluluğu’nun kurucu üyeliği, Branford Marsalis, Jimmy Heath, Frank Foster, Milt Hinton, Benny Carter, Barry Harris, Christian McBride ve dünyaca ünlü birçok diğer caz ustasıyla konserleri dahildir. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin geniş kitleler tarafından beğenilen caz programın kurucularından olan Skip Gailes 1979′dan beri aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

REX RICHARDSON?


Style Weekly dergisinin “Dünyanın en cezbedici ve çok yönlü trompetçilerinden biri” olarak adlandırdığı Yamaha Sanatçısı Rex Richardson, aynı zamanda uluslararası müzik çevrelerinde en çok turneye çıkan trompetçilerden biridir.  Sanat sevgisi ile birlikte performans ve eğitime duyduğu güçlü bağlılık Rex Richardson’ın Brass Herald tarafından “Yılın Adamı” seçilmesini sağlamıştır.
Tanınmış oda müziği grubu Rhythm & Brass ile cazın efsane ustalarından Joe Henderson’ın Quintet and Sextet, William Russo’nun Chicago Jazz Ensemble ve Brass Band World Dergisi tarafından dünyada “Brass Orkestralarının Rolls Royce’u” olarak tanımlanan Brass Band of Battle Creek gruplarının ilk ve sürekli üyelerinden olan Rex Richardson, orkestralarda, konser gruplarında, brass gruplarında ve caz topluluklarında solo çalmakta, uluslararası brass ve caz festivallerinde baş sanatçı olarak yer almaktadır.

Emre Kartarı
Cazkolik.com / 25 Kasım 2010, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor... » Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... » Emre Kartarı Haziran yazısında konservutuvarlarda öğretilegelen iki farklı dalın, caz ve klasik bölümlerinin anlaşılabilirliği üzerinde duruyor. » Emre Kartarı Nisan yazısında bitirdiği yeni albüm kayıtlarından ve ülkemizde çalan ve yaşayan Amerikalı basçı, yakın arkadaşı Matt Hall`dan sözediyor. » Emre Kartarı çok yoğun geçen son aylarını anlatıyor... » > Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor. » Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor... » Emre Kartarı kurucu hocası olduğu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü?nün resmî açılışını konser ve caz festivaliyle gerçekleştirecek. Caz adına hepimizi sevindiren gurur verici bu olayın tüm detaylarını aşağıda bizatihi kendisi Cazkolik okurlarına anlatıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor. » ABD`de kayıtlar, Downbeat Dergisi, Fazıl Say... » Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında Türkiye?nin kronik bir sorununa dikkat çekiyor; Gürültü... » Emre Kartarı ünlü caz müzisyeni yakın dostu ve hocası Howard Curtis?e soruyor, Curtis cevaplıyor... » İlk yazısıyla Cazkolik okurundan müthiş bir ilgi gören Emre Kartarı yeni yazısıyla köşesinde... » Emre Kartarı ilk yazısıyla Cazkolik`te...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp