Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Triole

Sanatçı: Asena Akan (v,b), Barış Ünal (g), Nihal Saruhanlı (d), Konuk: Burç Bora Uyan (p)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Triole; Latin caz, swing, bossa nova, samba tarzında hem güncel hem geleneksel müzikleri yorumlayan trio bir gruptur. Vokal ve bas gitarda Asena Akan, klasik gitarda Barış Ünal ve davulda Nihal Saruhanlı?dan oluşur. Triole, çoğunluğu Portekizce sözlü repertuarı, kıvrak Latin ritimleri ve Brezilya tınıları ile dinleyiciyi bu egzotik dünyaya davet eder. Bu performansta üçlüye piyanoda Burç Bora Uyan eşlik edecek.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Emin Fındıkoğlu, Şenova Ülker, İmer Demirer, Barış Yazıcı, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Hüseyin Çakır, Çağdaş Oruç, Duru Tuna, Barış Ertürk, Serhan Erkol, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 21.00
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : PAZAR CAZCILAR AZAR - BİG BAND GECESİ


Aşkın müziği

Sanatçı: İBB Kent Orkestrası, Sinem Balık, Didem Balık
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Avrupa`da Opera Twins (Opera İkizleri) olarak tanınan Sinem ve Didem Balık, 15 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu`nda "Aşkın Müziği" başlıklı konserle müzikseverlerle buluşacak. Türkiye`nin ses renkleri farklı ilk opera ikizleri olan Sinem ve Didem Balık`a konserde, Hakan Cumhur yönetimindeki İBB Kent Orkestrası eşlik edecek. "Aşkın Müziği" başlıklı konserde farklı dillerden eserlerle evrensel bir müzik şöleni sunulacak. Carmen, Üç Kuruşluk Opera, Ayşe Opereti, Lüküs Hayat ve Chicago konserde seslendirilecek eserlerden bazıları. Konser biletleri 30 ve 20 TL. olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix`ten temin edilebilir.


 
Emre Kartarı ile "Perpetual Jazz"

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... Cazkolik.com olarak sevgili yazarımız Emre Kartarı`ya yeni görevinde başarılar diliyor, İzmir`in ve İzmirlilerin gözü aydın diyoruz...

 10649 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Hacettepe`ye Veda...

Belki kulaktan kulağa yayılmış bir şekilde haberiniz olmuştur ya da Facebook sayfamdaki açıklamayı okumuşsunuzdur, Hacettepe Konservatuvarı`ndaki görevimden ayrılmış bulunuyorum. Eylül`ün ikinci yarısından itibaren Yaşar Üniversitesi`ne başlıyorum...

Öncelikle söylemek istiyorum ki, Hacettepe`yi bırakmak hiç kolay olmadı. Son iki senedir, Fulbright Uzmanı olarak gelen vibrafoncu Jon Metzger`la ders programlarının ve içeriğin hazırlanmasından, sınıfların eşya gereksinimlerinin ve yerleşim düzeninin belirlenmesine, bölümün ilk öğrencilerinin seçilmesinden Amerikan Büyükelçiliği`nin desteğiyle planlanan etkinliklerin gerçekleştirilmesine kadar her şeyde emeğim ve anılarım var...

Hacettepe ve VCU`daki bağlantılarım ve sonucunda çıkardığımız ortak çalışma rüyalarımdan birini gerçeğe dönüştürdü: Senelerdir derin saygı beslediğim, gelişimimin mimarları olan hocalarım ülkeme geldi, böylece Türkiye`deki caz ortamını deneyimleme imkanları oldu. Aslında beklediğimden de fazlası oldu, öğrencilerim  -tıpkı benim onların yaşlarındaki halim gibi- hocalarımdan aldıkları ilhamla doldular. Elde ettiğimiz sonuç sadece öğrencilerime ilham dolu bir ortam yaratmakla kalmadı, aynı zamanda gördük ki Ankara`da gerçekten kaliteli bir caz ortamı oluşmuş, geçen yıl içerisinde Ankara`da çok ciddi isimleri konuk etmişiz... Peki madem her şey bu kadar mükemmeldi, neden gitmek istiyorum, hem de Hacettepe kadar köklü bir kuruluşta kadrolu görev şansı bulmuşken Türkiye`nin en büyük ve en eski konservatuvarını neden bırakıyorum?

Hacettepe tarafından görevlendirilmemin amacı öncelikle `yabancı uzman` ünvanıyla bölümün kuruluş çalışmalarını yürütmekti. Daha uzun kalmak elbette hem benim hem de öğrencilerim açısından iyi olurdu ancak bölümün şu an geldiği noktada işleyişine, bensiz de devam edebileceğini düşünüyorum.

Gelecek Olan Öğretmenlere Mesajım:

Hacettepe`de geçirdiğim zaman, Türkiye`deki yükseköğretim sistemine dair ilk deneyimlerimi edindiğim zaman dilimiydi. İlkokul son sınıftan masterım bitene kadar Amerika`da okudugum düşünülürse buraya gelişim kültür şokunu da birlikte getirdi diyebilirim. Öğrenci - öğretmen arasındaki hiyerarşik ilişki VCU`daki öğretmenlerimin yaklaşımıyla kıyasladığımda anlamakta zorluk çektiğim ve Skip Gailes`le sıkça konuştuğumuz bir konuydu. Skip`le geçirdiğimiz zaman içerisinde öğrencilerim aramızdaki ilişkiye tanık oldular ve bu işin gelenek ve felsefesinin nasıl olması gerektiğini görüp benimsediler. Yeni gelecek olan hocalara mesajım: Yeni `hocam` sıfatınız sizi yanıltmasın. Burada hiçbirimiz müziğin `üzerinde` değiliz, olmamalıyız. Skip bu hiyerarşik gelenekle her zaman dalga geçti ve bu durumun adını `Hocam Power` koydu. Müziği, müzisyenliği, caz bölümünü herkes için ilham verecek şekilde korumak ve geliştirmek insanların size göstereceği  itibardan ve aslında bir yanılsamadan ibaret olan güç gösterisinden çok daha önemli. Unvanınız, odanızdaki makamınız ne kadar büyük olursa olsun- "It don`t mean a thing, if it ain`t got that swing."

Yaşar Üniversitesi

Ankara`ya ilk geldiğimde Amerikan Büyükelçiliği`nden iki harikulade insanla tanıştım; Kültür İşleri Sorumlusu Craig Dicker ve asistanı Gözde Doğan. Zamanla çok da iyi arkadaş olduk. Caz programının henüz daha ilk hazırlanmaya başlandığı günlerde Craig, Türkiye`de bir caz bölümü açılacaksa aslında en uygun ortamın İzmir olduğunu dile getirmişti. Düzenlediğimiz etkinliklerin İzmir ayağı, Ankara`nın ağır bürokrasi ortamından sonra bu canlı ve güzel şehrin enerjisiyle hem bize hem de konuk sanatçılarımıza çok iyi geliyordu. Yaşar Üniversitesi`nin yemyeşil kampüsü ve küçük ama dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş, yabancıların büyük çoğunlukta olduğu akademisyenlerden oluşan müzik fakültesiyle artık benim ve konuklarımın yeni evi olacak.

Bu sene Fulbright Uzmanı olarak Dena DeRose`u, bir süredir aklımda olan ve Yaşar Üniversitesi`nin desteğiyle daha da keyifli olacak projeler içinse Doug Richards, Howard Curtis ve Jason Scott`ı getiriyoruz. İzmir`e gitmem inzivaya çekilmek gibi görünüyorsa eğer, hayır aslında tam aksi. Daha yapacak çok şey var...

Emre Kartarı
Ağustos, 2011


Leaving Hacettepe Conservatory

As you may have seen on my Facebook account or heard it through word of mouth, I resigned from my teaching position from the Hacettepe Ankara State Conservatory last week. As of mid-September, I will continue my teaching at Yasar University.

Leaving Hacettepe was not an easy decision. During my two years at Hacettepe, I was involved with every aspect of the new Jazz Department. This included writing the class program with fulbright specialist Jon Metzger, designing classrooms with the university architects, working with the American embassy in Ankara, to accepting the first students. 

Through my contacts through Hacettepe and VCU, I was able to experience my dream come true - to bring my teachers whom I`ve had deep respect for, and have them experience Turkey. What I had was actually more than what I had hoped for, my students feeling the same musical inspiration as I once experienced at their age.

Not only my students were inspired, but we were able to provide an actual quality jazz scene to Ankara. In the last year, some of the best jazz musicians in the world performed in Ankara. 

So when things were going so perfectly, why would I want to leave? Especially when Hacettepe Conservatory is such a deep rooted institution?

I was initially hired by the university to set-up the department under a "foreign specialist" contract. Although it would have been nice to stay longer, I felt that the program was ready to function and grow on it`s own.

Message to the Incoming Teachers:

My time at Hacettepe was also my first experience at the higher education system in Turkey. Having studied my last year in elementary school to my masters degree in USA, this was a culture-shock of an experience for me. The difference in the hierarchy between students and teachers compared to VCU was something I talked to Skip Gailes about extensively. In the year I`ve spent with students along with Skip, the students absorbed some of our learning tradition and teaching philosophy. My message to the incoming teacher is: Don`t get lost in your new "Hocam" title, or any title. None of us are "above" music.  Skip always made a joke of this hierarcy, and called it the "Hocam Power". If you are a jazz musician, you are an eternal student. If you can`t convince and  inspire your student with music, you will not be able to inspire them with your "Hocam Power". Our job is music, musicianship, and keeping the jazz department in a state of inspiration. It`s not about protecting the illusion of respect. And no matter what your title is, what size desk you have in your office - "it don`t mean a thing if it ain`t got that swing".

Yasar University

When I first arrived in Ankara, I met two brilliant people from the American Embassy, cultural affairs officer Craig Dicker and his assistant Gözde Doğan. We became very close friends through out the year. From the very begining of our work to put the jazz program together, Craig was convinced that the ultimate place for a jazz department in Turkey would be in Izmir. Being away from the heavy beaurocratic system of Ankara, and the life rhythm, beauty of Izmir was perfect for the incoming artists as well as the students. Yaşar University, with it`s beautiful campus, and the small but world renowned music faculty, will be our new home for jazz studies with the visiting American professors.

This year we are planning to have Dena Derose, Doug Richards, Howard Curtis, Jason Scott among other as artists in residence among others.

Emre Kartarı
2011, August

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Emra Kartarı son yazısından bu yana geçen yoğun dönemin günlüğünü okurlarıyla paylaşıyor... » Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`ndaki kurucu hocalık görevini sona erdirme kararı alan Emre Kartarı kararının nedenleri ve yeni görevini okurlarıyla paylaşıyor... » Emre Kartarı Haziran yazısında konservutuvarlarda öğretilegelen iki farklı dalın, caz ve klasik bölümlerinin anlaşılabilirliği üzerinde duruyor. » Emre Kartarı Nisan yazısında bitirdiği yeni albüm kayıtlarından ve ülkemizde çalan ve yaşayan Amerikalı basçı, yakın arkadaşı Matt Hall`dan sözediyor. » Emre Kartarı çok yoğun geçen son aylarını anlatıyor... » > Emre Kartarı yeni yazısında şu sıralarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Festivali birlikte çaldıkları ve konservatuvarda hocalık yapan başarılı müzisyenlerin kişisel bilgilerini yayınlayarak daha yakından tanınmalarını sağlamak istiyor. » Emre Kartarı yakında başlayacak HÜADK yani Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı caz festivali ile ilgili detayları anlatıyor... » Emre Kartarı kurucu hocası olduğu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü?nün resmî açılışını konser ve caz festivaliyle gerçekleştirecek. Caz adına hepimizi sevindiren gurur verici bu olayın tüm detaylarını aşağıda bizatihi kendisi Cazkolik okurlarına anlatıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında yakında eğitime başlayacak olan Hacettepe Caz Bölümü ile ilgili beliren soruları cevaplandırıyor. » ABD`de kayıtlar, Downbeat Dergisi, Fazıl Say... » Emre Kartarı herkesi kıskandıracak bir yerde; Kaş`ta hem çalıyor hem de Cazkolik okurları için yazıyor... » Emre Kartarı yeni yazısında Türkiye?nin kronik bir sorununa dikkat çekiyor; Gürültü... » Emre Kartarı ünlü caz müzisyeni yakın dostu ve hocası Howard Curtis?e soruyor, Curtis cevaplıyor... » İlk yazısıyla Cazkolik okurundan müthiş bir ilgi gören Emre Kartarı yeni yazısıyla köşesinde... » Emre Kartarı ilk yazısıyla Cazkolik`te...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
sayın emre KARTARİ Hacettepe’de Caz Ana Sanat Dalı bölümünü kurmak için göstermiş olduğunuz üstün performansı okudum.yıllarca amerikada yaşamış bir insanın türkiyede özelliklede bir devlet üniversitesi bürorasisinde ne denli zorluklarda çalışmış olabileceğinizi tahmin ediyorum .ben de bir caz tutkunu olarak size saygılarımı sunuyor bundan sonraki hayatınızda ve müzik yaşantınızda başarılar diliyorum. Sizden bir konuda yardım almak istiyorum. Oğlum lise son sınıfta okuyor ve üniversite sınavına girecek.3 yıldır elektro gitar çalıyor.konservatuara gitmek istiyor bizde her anne baba gibi oğlumuzun mühendis olmasını istiyoruz.Hacettepe caz bölümünün açıldığını yeni öğrendim.Genel yetenek sınavlarına girmeden önce oğlumun nasıl çalışması gerektiğini veya bu konuda bana yardımcı olacak bir isim önerebilirseniz çok sevinirim. saygılarımla,hoşçakalın
hatime karaoğlu / 31.10.2011 12:02:23
Sevgili Emre Hocam, Yazılarınızı ilgi ile izledim, izleyeceğim de.Yeni göreviniz nedeniyle kaleme almış olduğunuz yazıyı da okudum, çalışmalarınızın nasıl üstün bir görev bilinci ile yerine getirdiğinizi, nasıl uğraşlar verdiğinizi çok iyi anlıyorum ve sizi de tebrik ediyorum.Yeni görevinizde, işinizde başarılı olacağınızı da biliyorum size mutluklar ve esenlikler diliyorum. ayrıca bence İzmir çok daha güzel bir kent, Ankara"nın gri havası ve insanlarından çok daha iyidir. Sevgi ve saygıyla. Salim Zaimoğlu
Salim Zaimoğlu / 21.08.2011 19:25:47
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp