Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Önder Focan Trio

Sanatçı: Önder Focan (g), Enver Muhamedi (b), Burak Cihangirli (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 23 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Gitar, bas ve davuldan oluşan triolar caz müziğinde her zaman belirli bir ilgiyi toplamıştır. Melodi, armoni ve ritim gibi müziğin tüm katmanlarının tam olarak duyulabildiği bu format özellikle trio için yapılmış düzenlemelerle bir "mini big band" gibi tınlamaktadır. Efsane trio Poll Winners gitarist Barney Kessel, bascı Ray Brown ve davulcu Shelly Manne tarafından oluşturulmuştu ve yıllarca çalışmalarını sürdürüp önemli bir hayran kitlesi edinmişlerdi. Jim Hall, Pat Metheny, John Scofield gibi birçok caz gitaristi gitar, bas, davul trioları oluşturmuş, albümler yapıp konserler vermişlerdir. Usta Önder Focan?ın gençlerle projeleri hız kesmiyor ve bu da onlardan biri. Bu gece sevilen standartlardan oluşan bir repertuarla sizlerle olacaklar.


 
Güncel Haberler

> 22. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: The Bad Plus Trio Joshua Redman festival en iyi konseri miydi?

 15753 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Marcus Miller`ın yeni albümü "Afrodeezia" satışta!
Satın Al!

10 Temmuz 2015, Cuma

22. İstanbul Caz Festivali’nin sonuna doğru yaklaşırken yine hafızalardan uzun süre silinmeyecek, hep bir kriter olarak kalacak bir konser izledik. Bu kez mekan ENKA Açıkhava Tiyatrosu idi. Ben dahil bir çoğumuz doğrusu ilk defa burada bir caz konseri izledik. Daha doğrusu iki konser arka arkaya izledik. Cazkolik yazarları olarak hararetle önerdiğimiz konserlerden biriydi The Bad Plus Trio Joshua Redman ve şahsen ben çok etkilendim. Konser sonrası caz dünyasının yeni fenomeni kabul ettiğim isimlerle tanışmak için soluğu kuliste aldım. Fenomen dediğime önceki kuşak cazseverler alınmasın “Biz Art Blakey’lere heyecanlanırdık, ah bu genç nesil” diyebilirler ama adamlar iyi kabul edelim...

* * *

Konser sonrası tebriklerimi iletmek için kulise gittiğimde üç muhteşem davulcu Ferit Odman ve Nasheet Waits The Bad Plus’ın davulcusu David King’le koyu bir sohbete dalmışlardı. Bu noktada Ferit Odman için ayrı bir parantez açacağım. Kendisi benim ülkemizde tanıdığım, gözlemleyebildiğim en aktif ve dünyaca ünlü müzisyenlerle ilişkisini sağlam tutan müzisyenlerden biri. Profesyonelliği en üst seviyedeyken içindeki müzik aşığı çocuğu hiç öldürmemiş. Ne zaman dikkat çekici bir müzisyen ya da grup gelse izler ve konser sonrası kuliste tebriğe gider. Gözlerindeki heyecan bana her zaman ilham kaynağı olmuştur.  Sevgili Odman beni kuliste görür görmez hemen yanlarına davet etti. Bir anda aileden biri gibi oldum. Zaten, ilk andan itibaren ne kadar sıcakkanlı, alçakgönüllü ve paylaşımcı müzisyenler olduklarını hissediyorsunuz. David King, Nasheet Waits, Ferit Odman gibi üç kaliteli davulcuyu bir arada gören Joshua Redman eğilerek aşağıda gördüğünüz bu renkli, sevimli pozu verdi ve telefonunu elime tutuşturup benden bu anı ölümsüzleştirmemi rica etti. Bu fotoğrafı Redman’ın kendi İnstagram hesabında görebilirsiniz. Ardından Redman’a bu projeye nasıl dahil olduğunu sordum, açıkcası ben The Bad Plus’ın ona uyum sağlamak için kendini şekillendirdiklerini düşünmüştüm ama Redman bu projenin karşılıklı sohbet gibi bir çalışma olduğundan bahsederek, dahil olduğum her projede diğer müzisyenlerle iletişimi en üst seviyede tutmayı ve onları yakalamaya çalışırım diye ekledi. Yoğun tur programı ve planlı röportajların, provaların yorgunluğundan bahsettiler kısa bir süre. Müzisyenlerin hayatlarına baktığınızda turneler, provalar, yolda geçen bir konserden bir konsere ulaşmak için harcanan süreler, konserler ve işin en güzel yanı festival düzenleyicilerinin misafirperverliği sağolsun güzel geçen kulis sohbetleri yaşamlarının büyük bölümünü kaplar. Grubun basçısı Reid Anderson bu süreçlerin hepsinden hatta Cazkolik okurları için yaptığımız sohbet süresince benden bile ilham alabileceğini ve müziğine yansıtacağından bahsediyordu.

 Neşeli ve dost tavırlarının kaynağını Türk seyircisinden aldığı pozitif elektrik olduğunu açıklayan davulcu David King konser mekanından çok etkilendiğini söyledi. Özellikle sahnedeyken en ön sıradaki izleyicilerle aynı yükseklikte olmak ve göz temasının dahi mümkün olduğu bir mekanda çalmanın çok keyif verici olduğundan bahsetti. Bu sayede, konser sorunda selamlama sırasında ön sırada uyuyan bir seyirciyi fark edebilmiş ve onu dürterek uyandırmış.

* * *

Birlikte kaydettikleri albüm daha çok taze, buralara henüz ulaşmadı ancak bize gelirken bir kutu CD getireceklerinden ama maalesef yolda çalındığını anlattı. Sağlık olsun. Nasılsa yakında ülkemize ulaşacaktır, gönül rahatlığıyla alıp dinleyebileceğimiz türden bir albüm olduğunu belirtmek isterim. Birçok müzisyenle kimi zaman kısa, kimi zaman uzun görüşmelerim, kulis sohbetlerim, röportajlarım oldu ama bu seferki kadar arkadaşça ve ulaşılabilir müzisyenlerle hiç tanışmamıştım. Konser sonrası sohbet ettiğim IKSV’nin yaşam boyu başarı ödüllü duayen ismi, ustamız Hülya Tunçağ`ın “Festivalin şimdiye kadar en iyi konseriydi. Gerçek büyük müzisyenler” sözüne gönülden katıldığımı belirtmek istiyorum.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com


09 Temmuz 2015, Perşembe

Sahne gerisi her zaman ilgimi çekmiştir. Yıllardır takip ettiğim ve birkaç dakika önce hayranlıkla izlediğim sanatçının elini sıkabilmek onun insani yönüne, müziğine dair bir kaç kelime sohbet edebilmek ve eğer mümkünse albümünü satın aldığımı, sanatına destek olduğumu bilsin diye ve/veya kendi koleksiyonuma yeni bir imzalı albüm ekleyebilmek için sahne gerisinde olmaya çalışıyorum. Kimi zaman mümkün oluyor, kimi zaman olmuyor. Sağlık olsun diyorum olmayınca, bir sonrakine yine gidiyorum...

* * *

Sahne gerisinde herkesin farklı bir konu başlığı var, Amir ElSaffar’ın yanına tebrik için gittiğinizde henüz iki gün önce eline aldığı yeni albümünü bana gururla takdim ediyor ve albüm kapağını yapan sanatçıyla ne gariptir ki hiç yüz yüze gelmediği halde işlerine hayran olduğu için albüm kapağını kendisine emanet ettiğinden bahsediyor.

* * *

Kuliste ilerliyorum... Birkaç hafta önce David Murray’nin arkasında çalan davulcu Nasheet Waits’e selam veriyorum. İsmimi soruyor ve beni hemen hatırlıyor. Saçlarını mı kestirdin? diyor. Allah Allah diyorum, Jason Moran’la aynı albümde çalmış, dünyanın en iyi caz davulcularından benim saç tıraşımı nereden hatırlıyorr? Geçen sefer ki konserde tanışmıştık tamam ama bu kadar hızlı ve detaylı tanıması hiç normal değil diyorum kendi kendime. Sonra “Senin Gerald Cleaver‘le bir konserin yok muydu ne oldu o iş" diyor. Şimdi anlıyorum, beni başarılı piyanistimiz sevgili Burak Bedikyan’la karıştırmış. Geçen tanıştığımızda da beni Bedikyan sanmıştı, şimdi ben hatırlıyorum. İsim benzerliği, keşke onun kadar iyi bir piyanist olabilseydim diyorum. İsim benzerliği bile olsa gurur duyuyorum. Sonra biraz bu projeden laflıyoruz. ElSaffar ‘la turlamakta olduğu için mutlu olduğundan bahsediyor. Konser arasında Tord Gustavsen’in arka sıralardan ElSaffar‘ı izlemekte olduğunu farketmiştim. Konser sonrası yanına uğruyorum. Şanslıyım, geçen senelerde Aksanat’a konuk olduğunda birlikte bir şeyler yemiş, kadeh tokuşturmuştuk. O günden beri mail ortamında bağımız hiç kopmadı. Beni hemen hatırlıyor. Nasıl buldun? diye soruyor. Ben çok beğendim, her konserde performans ve ses kalitesini bir marka gibi hiç bozmadan nasıl muhafaza ettiklerini soruyorum. Gustavsen bana işin sırrının birlikte seyahat ettikleri ses teknisyeni Daniel Mikael Wold olduğunu söylüyor. Kendisi geçen senebizimle aynı masadaydı ve donanımlı bir ses teknisyeni olduğunu sohbetimizde hemen anlamıştım. Wold "aslında bu akşam ortam çok rüzgarlıydı sessizliğin hakim olması gereken bir müzik icra ederken rüzgar çok kötüdür neyse ki bir rahatsızlık yaşamadan atlattık" diyor. Gustavsen’e ElSaffar’ın müziğini nasıl yorumladığını soruyorum. Müziğin icrasını çok beğendiği halde müziğin formunu kendi müzikal beğenilerine göre fazla karmaşık bulduğunu söylüyor.

* * *

En sonunda, gecenin en önemli kahramanı Mahsa Vahdat’ın yanına varıyorum. Çok nazik bir kadın ve oldukça güleryüzlü. Onun gündeminde ise İstanbul Erkek Lisesi ve bahçesine olan beğenisi var. IKSV’ye ve konsere gelenlere teşekkürlerini iletiyor. Ben yarın ki konserde de kuliste olacağım. Size zevkle dinlediğimiz müzisyenlerin sizin benim gibi ufak dertlerini, paylaşımlarını, mutluluklarını aktarmak ve okurlarımızdan olumlu, olumsuz yorumlarınızı almak olacak ödülüm. Bir Backstage Jazz’da daha yeniden görüşmek üzere keyifli festivaller herkese...

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com


08 Temmuz 2015, Çarşamba

Afrikalı müzisyenlerin içtenliklerini, perküsyon hakimiyetlerini ve performansı ateşlendirmenin bir yolunu bulmalarını seviyorum. Birkaç kez denk geldim böylesi güzelliğe. Konser başlıyor, birkaç dakika sonra hooppp bir bakmışsınız ayaktasınız ve dans ediyorsunuz. 8 Temmuz Çarşamba gecesi Ortaköy Feriye Lokantasının bahçesinde tıpkı geçen sene Angélique Kidjo konserinde olduğu gibi bu sene de eğlenceli ve güzel bir konser izledik. Tarzını seversiniz sevmezsiniz bilemem, kişiye göre değişir ama sanatçı & mekan kimyasının tam tabiriyle cuk oturduğu festival geceleri oldu bunlar bana göre. Bu konsept Ortaköy Feriye ile yerini ve tadını buldu, seneye de yine böyle bir gece mi denk gelir bilmiyorum ama inanın kimsenin şikayeti olmaz. Ortaköy`ün doyumsuz boğaz manzarasını ful enerji Afro-Cuban ritimleri süslüyor festivali iki yıldır. Konser öncesi sosyal medyadan paylaştığım gibi fanatik bir hayranıyım diyemeyeceğim doğrusu Fonseca`nın ama yakından izlediğinizde tekniğine, hızına, akıcılığına bayılıyorsunuz. Sahnede dinlediğimiz müzikle Afrika`nın batısı Mali ile Küba arasındaki okyanus adeta ortadan kalkmış, tek vücut olmuştu. Bir yanda geleneksel Batı Afrika çalgısı kora, diğer yanda stilize edilmiş yerel giysileriyle karnı burnunda bebek bekleyen bir Fatoumata Diawara bizi birleşmiş bir müzikal coğrafyaya sürüklediler. Konser, tahmin edileceği üzere sanatçılarının ana vatanlarının kanayan yarası konuların yer yer paylaşıldığı, acıların, üzüntülerin, Mandela`ya olan sevginin kimi zaman melankolik kimi zaman eğlenceli melodilere dönüştüğü bir "Afro & Cuban Latin Night" olarak çakırkeyif zihinlerimizde yerini aldı. Fonseca`nın mekanın büyülü enerjisinden aldığı dopingin performansına yansıdığını ve yeni albümlerinin tanıtım heyecanını İstanbullu müzikseverlerle paylaştığı için mutlu olduğunun notunu kaydererek notları bitireyim.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com


4 Mekan 5 Durak: Caz yeşilini giydik çıktık gece gezmesine.

“Caz ışığı bu yıl da şehre yayılıyor” sloganıyla mesajını verdi Vodafone Freezone. Vodafone sponsorluğunda düzenlenen Kadıköy’deki ‘Gece Gezmesi’ ile festivalin kente daha çok yayılmasını sağlamak istemişler. Güzel de olmuş ama, hepsine yetişmek mümkün değildi.

* * *

Gece Gezmesi’nde yer alan mekanlar Kargart, Köşe, Living Room, Moda Sahnesi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Club Quartier, All Saints Moda Kilisesi, Atölye Hangart ve Tasarım Bakkalı idi. Ben içlerinden ancak dört mekana gidebildim. Beşincisine gidemedim pilim bitti :) Yok benim değil, fotoğraf makinemin pili bitti, zira son durak hayli yoğundu...

Neyse gece gezmesi izlenimlerine başlayalım.

İlk durağım, Moda’daki All Saints Kilisesi oldu. Saat 20:00’de Cihan Mürtezaoğlu Duo projesiyle gece başlamış oldu. Bu küçük ve sevimli kilise hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse, İstanbul`un Moda, Kadıköy semtinde Yusuf Kamil Paşa sokağında yer alıyor. Barış Manço`nun evi olarak da bilinen Whittall Köşkü`nün karşısındadır. 1878 yılında İngiliz Whittall ailesinin maddi desteği ile yaptırılmiş olan bu kilisenin mimarı aynı zamanda Beyoğlu`ndaki Kırım Kilisesi`nin de mimarı olan C. E. Street`tir.

* * *

İkici durak yine Moda’da St. Josephliler Derneği olarak bilinen Club Quartier’de 19:45’te İstanbul caz sahnesinin yıldızı parlayan trompetçisi Barış Demirel aka Barıştık Mı ile konserlerine başladılar. Oldukça yetenekli olan bu genç trompetçiyi geçenin ilerleyen saatlerinde İlhan Erşahin ile yeniden görme fırsatını elde etmiş olduk.

* * *

Üçüncü durak Moda Sahnesi. Bu mekannin açılışı konserini 20:15’te Mikado yaptı. Konser de saat 20:00’de başladı. Biraz gecikmeli girsem de bir-iki parçayı dinlemiş oldum. Avangard yaklaşımla cazı birleştirmişler öyle diyordu bültende. Enteresandı ve biraz daha kalsam dediğim bir konserdi.

* * *

Dördüncü durak KargaArt. Kadıköy’ümüzün Barlar Sokağı olarak bilinen Rexx Sinema’sının sokağındaki en sevdiğimiz mekanlardan biri KargaArt. İlk konserini 21:45’te Ha Za Vu Zu verecek ve öyle de oldu. Biraz mızahi ve sanırım propaganda öğelere yer veren grubu dinlerken gerçekten hazhavuzuna mı düştük dedim?

* * *

Ve beşinci yani son durağım, yine St. Joseph oldu. 22.15’te ise İlhan Erşahin; Alp Ersönmez, Turgut Alp Bekoğlu ve İzzet Kızıl’dan oluşan İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions projesiyle gecenin kapanışını yaptık. Tüm müzisyenler birbirinden müthiş. Söyleyecek bir şey yok. Konsere yukarıda da bahsettiğim gibi caz sahnelerinde ileriki günlerde daha sıkça ismine rastlayacağımızı tahmin ettiğim yetenkli trpmpetçi Barış Demirel aka Barıştık Mı & İlhan Erşahin ile düetini yaptı.

* * *

Gönül, Neşet ağabeyi de Livingroom’da ziyaret isterdi ama, dedim ya pil bitti. Ben de bir an evvel eve gidip haberi hazırlamak istedim. Kadıköylü memnundu, öyle görünüyordu. Zira, yıllardır Kadıköy ya da Anadolu yakasının açığı olan caz mekanları ve türevi gösterilerin yapıldığı bir etkinlik olmuyordu. İki yıl evvel Kadıköy Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiğim “Parklarda Caz” etkinliğinde aslında bu açık kendini çok iyi göstemişti. Herkes son derece memnun kalmıştı tıpkı bu geceki gibi. Herkse dans ediyor eğleniyor ve olması gerektiği gibi canlılığı yayılıyordu. Dilerim bu tip etkinliklerin devamı gelir. Bir de tabii, ben bir Kadıköy’lu olarak benim mahallemde, benim semtimde olmanın rahatlığı ve huzurunu yaşadığım ve hepsinden güzeli de, tüm bu mekanlardan yürüyerek evime gitmiş olmamdı. Barış, sevgi ve müzikle...

(Gece Gezmesi ile ilgili fotoğrafların tümü Leyla Diana tarafından çekilmiştir.)


07 Temmuz 2015, Salı

Kendimi bildim bileli BBC 2‘nin kült programı "Later…with Jools Holland"ı yakından takip ederim. Benim yaşımdaki müzikseverler için adam bir fenomen. Kimler konuk olmadı ki programına. Mastodon’dan Metalica’ya, Eric Clapton’a kadar birçok isim onun abartılı övgülerine mazhar oldu. Dün gece, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sahnenin tozunu attırdığına, dinamizmine ve sempatisine dünya gözüyle şahit olduk.

* * *

Geçen sene yine Açıkhava’da Hugh Laurie nam-ı diğer Dr. House bize nasıl bir şov izlettiyse bu sene de Holland bize benzer bir gece yaşatacak diye vaadedilmişti. Verilen söz tutuldu. Hatta, fazla adrenalinden performansın üçüncü saatinin sonunda keyif yorgunluğu çöktü üstümüze. Gönül isterdi ki bu konser Cumartesi akşamı olsaydı. Sağlık olsun...

* * *

Konsere bizi Dublin’li güzel şarkıcı Imelda May ısıttı. Civciv sarısına boyattığı perçemi, elma şekeri rengi ayakkabısı ve aynı renkte kemeriyle kulaklara yaşattığı mutluluğu gözlerden mahrum etmeyen May yaklaşık bir saat folk, pop karışımı İrlanda kokan müziğine seyirciyi katmak için çırpındı ama istediği oranda seyircinin dikkatini çekemedi. Aslında bunda onun suçu yok. Çünkü seyirci Holland’ı izlemek için sabırsızlanıyordu. Holland sahnenin tam ortasına yerleştirilmiş grand piyanosunun başındayken sırtını davulda 74’den beri dağılıp dağılıp toparlanan ingiliz topluluk Squeeze’den yadigar “ihtiyar delikanlı” Gilson Lavis’e yaslamıştı. Yanlarında bol miktarda üflemeli çalan müzisyen, gitar, elektro bas ve sahneye girip çıkan vokaller Mabel Ray, Louise Marshall ve nefes hakimiyeti ayakta alkış alan çikolata renkli şarkı Ruby Turner ona eşlik etmekteydi.

* * *

Sahneye giren çıkan, kişisel yeteneğini gösteren üflemeli çalanların ve Holland’ın bitirim tavırlı çalışının yanında konserin ortalarına doğru pop ikonu Marc Almond’un sahneye ayak basışı konserin patlama noktası oldu. Ed Cobb bestesi Tainted Love Almond’un neşeli vokaliyle seyircide karşılığını buldu. İyiden iyiye gevşeyen izleyici kendini dansın kollarına bırakmış parçaların fraksiyonlarında azalıp artan müziğin etkisiyle sağa sola savrulan bedenler Holland’ın her derde deva şovuyla streslerinden arınmıştı. Konserin bitmek bilmemesi veya “Ben televizyon şovundaki formatı tercih ederdim” eleştirilerin yanısıra gösterinin tadına doyamayanlar çoğunluktaydı.

* * *

Geçen sene Hugh Laurie için yaptığım yorumları aynen tekrarlıyorum. Festivalin caz müziğini geniş kitlelere duyurabilmesi için böyle misyonerlere, fenomen isimlere ihtiyac var. Zaten başınızı sağa sola çevirdiğinizde protokol bölümünde televizyoncu, gazeteci, kalburüstü yazar çizer tayfasından bol bol ünlügörmek mümkündü, bu da konserin geniş kitlelere duyurulacağının müjdecisiydi.

* * *

Konsere izlemek için gelen sevgili caz dostlarının performanstan memnun kaldıklarını düşünüyorum. Hatta nasıl ki üç saatlik Lord of The Ring’s filminden çıktığınızda uzun süre görsel etki altında kalmaktan ister istemez zihin yorgunluğu oluyorsa bu konserde de adrenalin zehirlenmesi yaşadığımızı düşünüyorum. Tüm akşam iyi dans ettik eğlendik, dinlenelim bu gece güzelce çünkü yarın akşam da dinamit gibi bir konser bizi bekliyor.

 

(Fotoğraflar: Selçuk Polat)


06 Temmuz 2015, Pazartesi

Bir şeyi çok istersen olur...

Melody Gardot konserinde bırakın fotoğraf çekmeyi, içeri bile girip giremeyeceğim şüpheliyken, sadece istedim. Artık Allah’ın sevdiği kul muyum, tesadüf müdür ya da zaten normal şartlarda girecek miydim bilemem ama, giremeseydim üzülecktim galiba. Çünkü Melody’e 2 yıl evvel yine İstanbul Caz Festivali için geldiğinde çekmiş olduğum bir fotoğrafını hediye etmeyi kafama koymuştum. Şubat ayında açtığım „performjazz“ sergisinin de bir parçasıydı. Hemen fotoğrafı güzelce hediye paketi yapıp hazırladım. Dedim ya kafama koydum diye... Ha, bu arada küçük bir detay ama, çektiğim fotoğrafı evin salonunda bir yer bulup koymuştum kendim için. Bazı sevgili arkadaşlarım pek bir kıskançlıkla bakarlardı o fotoğrafa. Niye sanki baş köşede duruyor gibi. Bu da biraz latife tabi...

* * *

Vapura biraz erken binip Sepetçiler Kasrı’na ulaştım. Daha kapılar açılmamış ama hayli kalabalıktı. 18:45’ti saat 19:00’da kapıları açacaklarını söylediler. Ben müsade isteyip girdim içeriye.

* * *

...ve içerdeyim. İşte bu kadar basit. Sıra, elimdeki fotoyu kendisine vermeye kaldı. Çok üstelemeden görevlilere teslim ettim kendisine ulaştırmaları için. İçine de bir not yazdım. Bugünkü maceranın başlangıcı aslında 2009’a dayanıyor. Jazz Dergisi için “Tarihteki Caz Kadınları” yazı dizim için birilerini araştırıken Melody’e rastladım. İlgimi çekmişti hayatı. 1985 yılında New Jersey’de doğan Amerikalı caz şarkıcısı ve şarkı sözü yazarı. 2003 yılında geçirdiği bir trafik kazasında omuriliği ve belkemeği zedelendi. Bisikletle giderken arabanın çarpması sonucu kaza geçirdi. Hastanede kaldığı uzun süre içerisinde müzikoterapiye ilgi duydu ve caz şarkıcısı olarak burada yer aldı. Ayrıca bu zaman zarfında gitar çalmayı öğrendi. Kazadan sonra koltuk değneği kullanmak zorunda kaldı. Kaza sonucunda bazı sinirlerin zedelenmesi sonucu, ışık ve sese karşı hassasiyet oluştuğundan sahneye de gözlükle çıkmak zorunda kalmıştır. Hastanede kladığı zaman içerisinde bestelediği birkaç parça arasından 2005 yılında bir „Some Lessons“ isimli Single’ini çıkarttı. 2006 yılında ilk CD’si „Worrisome Heart“i çıkarttı.

* * *

Bir çoğumuz zaten bu bilgileri biliyordunuz belki ama, bilmeyenlere bir hatırlatma olsun istedim. Bunun üzerine bir kaç yıl geçtikten sonra İstanbul Caz Festivali Kapsamında 2013 yılında İstanbul’a gelmiş ve Alman Sefarethanesi`nin yazlık bahçesinde bize unutulmaz bir konser izleme/dinleme fırsatı vermişti. Gerçekten de rüya gibiydi. Sesinin o yumuşakiği sahnedeki durusu ile herkesi büyülediği kesindi. Ve olmazsa olmazlarından gözlük ile bastonuyla çıkıyordu. Melody konser sonunda herkesi sahneye davet etmişti dans etmek için. Herkes coşmuş ve Melody sevgisine herkese ulaştırmayı başarmıştı. Aynı şekilde bu akşam da sıcaklığı, seveceniği ile herkesi büyüledi. En son albümünden parçalar söyleyen sanatçı, konserin sonunda isteyenleri sahneye davet etti. Dans ettler costular. Ve yine herkes sanırım evine mutlu bir şekilde gitti ben de dahil. E sonunda kendisiyle bir fotografi haketmistim belki ama, olsun varsın.

* * *

Sevindirici bir şey vardı. O da artık sahnede bastonsuz da yürüyebiliyor, dans edebiliyor olmasıydı. Ama o gözlükler (mecburiyetten takıyor) ona çok yakışıyor. Konsere dair ironik bir iki sey. Birincisi onca çöp kutusu varken neden pet siseler yerlerde? ‘Sözde’ oraya gelen insanlar belirli bir düzeyde, ikincisi Sepeciler Kasrı artik Yesilay’in ve her yerde Yesilay bayraklari var görmemek mümkün degil. Kocaman sigara içilmez yazisi olmasina rağmen, kelli felli bir ağbi gelip sigara yakmaz mi? Buna ne buyurulur?

Leyla Diana Gücük

(Alttaki portre Leyla Diana`nın Melody Gardot`ya hediye ettiği resimdir)


04 Temmuz 2015, Cumartesi

Konserlerin canlılığı, izleyenlerin renkliliği, coşkusu, mutluluğu, Fenerbahçe Parkı`nın denize yaslanan yeşilliği ve güzelliğiyle Parklarda Caz gelecek için ayrı göz kırpıyor.

Parklarda Caz`ın renkli ve coşkulu geçeceğini tahmin ediyordum ama doğrusu bu kadar renkli ve canlı olacağını yine de beklemiyormuşum. Kalabalığın canlılığı daha parka ulaşmadan başlıyordu. Gerçi Kalamış-Fenerbahçe burnu hep renkli ve canlıdır, cıvıl cıvıldır ama Cumartesi daha da hareketliydi. Parkın girişinde, denizin kenarındaki Khalkedon daha güneşin havada asılı olduğu saatlerde bile kalabalığını bulmuştu. Orayı şöyle bir dolaşıp, yollarda rastladığımız tanıdıklarla ayaküstü sohbetlerin ardından parkın içine doğru süzüldüğümüzde ilk fotoğrafta göreceğiniz manzaranın Fenerbahçe Parkı`nın ki kocaman bir parktır, tamamına neredeyse yayıldığını gördük.

İlk dikkatimizi çeken parktaki kalabalığın ne kadar güzel bir grup olduğu, yani, küçük kızlar, erkek çocuklar, aileler, kadınlar, erkekler, piknik yapanlar... sayısız insan ama hiç kimse bir diğeriyle ilgili değil, herkes kendi neşesinin peşinde, rengarenk bir topluluk. Yerinden kalka hemen gerideki çöplerini toplayıp yanında götürüyor, ortalıkta hiç bir çirkin görüntü yok, rahatsız edici kokulardan tutun bir diğerinden daha yüksek konuşan bile yok, ortada sadece sevdikleriyle, arkadaşlarıyla birlikte  güzel vakit geçiren insanlar var.

Bir yandan Genç Caz konserleri parkın üç değişik noktasında yavaş yavaş başlamıştı. Festivalin Genç Caz etkinliğini Mayıs ayında özel bir haberle duyurmuştuk ve haber gerçekten güzel ilgi görmüştü. Yarışmanın neticesinde Parklarda Caz etkinliği çerçevesinde konser verme hakkı kazanan Brassist, The Roots of Jazz, Can Koçlar Quartet, The Cold Vibes (üste resmi olan grup ki konsere fotoğrafın sağ alt tarafında resmini gördüğünüz yakın arkadaşları, Genç Caz yarışmaları sırası sürekli arkadaşlarına destek olan dostları Dr. Kaan Özdedeli`nin çok çok erken vefatı haberini alarak çıkmak durumunda kaldılar, bu vesileyle Cazkolik olarak The Cold Vibes`a derin üzüntülerimizi diliyoruz) gibi gruplar sırası geldikçe iyi vakit geçiren renkli ve halinden mutlu topluluğa bir de iyi müzik dinletiyorlardı.

Resimde The Roots of Jazz grubunu görüyorsunuz.

Resimdeki topluluk Can Koçlar Quartet.

Genç Caz`ın tek vokal grubu Vocca Accapella`yı da Parklarda Caz`da izledik.

Gece Fenerbahçe Parkı`nda Gece Sineması gösterimi de yapıldı.

Hava karardıktan sonra hareketlenen yer ise Khalkedon sahnesi oldu. Gecenin ilk konuğu The Gettysburg College Jazz Ensemble isimli yurtdışından gelen öğrenci caz grubuydu ve izleyenlere güzel müzikler dinlettiler.

Ama gecenin hiç şüphesiz en hareketli dakikaları The Soul Rebels`in sahneye çıkmasıyla yaşandı. Pop müzik efsanelerinin şarkılarını New Orleans tarzı caz, blues, soul, funk ile rengarenk bir canlılıkta seslendiren grup hemen alttaki resimde de göreceğiniz gibi izleyiciyi müthiş havaya soktu.

Gecenin bitiminde herkesin dilinde bunu bir daha ne zaman yaşayabilecekleri idi.

(Fotoğraflar: Kübra Karaçizmeli, Zeynep Doğan)


03 Temmuz 2015, Cuma

Festivalin nazar boncuğu konseri Nettwork

Hani, bilirsiniz, bazı işler daha en başından ters gitmeye başlar, tıpkı ceketin ilk düğmesini yanlış iliklemek gibi, sonra ne yapsanız düzelmez, Nettwork konseri de tam böyle bir konser oldu. Daha işin en başında Stanley Jordan`ın yerine James `Blood` Ulmer`ın geleceği duyurulduğunda terslikler zinciri de başlamış oldu. Aslına bakılırsa bu değişiklik birçok cazsever için daha iyi bile olmuştu denebilir. Hatta Sevin Okyay Ulmer hakkında özel bir yazı döktürdü ve bizi iyice havaya soktu. Ama ah o terslikler zinciri yok mu ah!

* * *

Konserin akıbetiyle ilgili ikinci önemli sorun haberi dün akşam konserin başlamasına yakın saatlerde duyuldu. Yaşadığı ailevi problem nedeniyle uçaktan inen isimler arasında Cyrus Chestnut yoktu. Eyvah! Bakın, işte bu eyvah! Cyrus Chestnut öyle böyle bir piyanist değildir. Yerine gelen genç piyaniste lafımız yok ama o bir Cyrus Chestnut değil! Hoş, dün gece Cyrus Chestnut olsa ne değişecekti emin değilim.

* * *

Konserle ilgili üçüncü büyük sorun da türlü çeşitli sebeplerle müzisyenlerin konserin başlamasından bir kaç saat önce uçaktan inmesiydi. Artık ne olduysa oldu, demek yapacak bir şey yokmuş… Sabancı Müzesi`nin bahçe merdivenlerinden çıkarken duyulan müziği önce dahili yayın sandım ama meğer sound check hala sürüyormuş. Yani, ucu ucuna yetişen bir konser...

* * *

Allah var, organizasyon güzel, gece güzel, mekan daha da güzel, gökyüzünde ay parlıyor, boğazda yakamozlar en güzeli, insanlar şık, bahçede sağda solda ikramlar var, hava limonata gibi, daha ne olsun… Aklımızda uçuşup duran, hepsi burada izlediğimiz eski konserler, özellikle Omar Hakim Trio.

* * *

Evet, konser Moffett`nin basından yayılan, Klezmer müziğini andıran egzantrik melodilerle başladı, akılda kalıcı, dudağa pelesenk melodilerin merkezinde olduğu, merkezden çevreye birbirinden ilginç soyutlamalarla alıp başını giden, kimi zaman ters akım, kimi zaman düz örnek müzikler. Ama o ne, her haliyle hayli yorgun olduğu belli James `Blood` Ulmer`ın gitarından adeta ses gelmiyor. İyice fonda uçuşan arka plan `texture`larla uğraşıyor. Sadece bir parçada alameti farikası soundu bile, 75 yaşında olsa dahi dinlenmiş, iyi gününde bir James `Blood` Ulmer`ın neler yapacağını göstermeye yetti de arttı bile. Allah sağlık versin bir başka konsere diyelim.

* * *

Ve gelelim Charnett Moffett`ye… Aslında adama haksızlık etmeyelim, elinden geleni yapmaya çalıştığını söylemek lazım ama maalesef ki yalnızdı, Cyrus Chestnut yok, Ulmer yorgun, Jeff `Tain` Watts da bildiğimiz gibi değil. Moffett izleyiciyle iletişim kuramadı çünkü müziği karşılık görmedi, görmedi çünkü müzik kendini anlatmakta sıkıntı çekti. `Love for People`, `Love for Family` cümleleri izleyiciden karşılık bulamadı, konser de yavaş yavaş söndü gitti, bis için kimse zahmette etmedi. Bu konser için nazar boncuğu, olmayacağı varmış diyelim ve önümüzdeki konserlere bakalım.


02 Temmuz 2015, Perşembe

Büyüleyici konser gecesinin fitilini ilk TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ateşledi.

Fırtına gibi başlayan festival cazseverlere soluk aldırmadan ilerliyor. Dün gece festivalin üçüncü gecesini geçirdik ama sanki bir haftadır kesintisiz konser izliyormuş gibiyiz.

* * *

Dün, Açıkhava sahnesi yazın en güzel gecelerinden birini yaşadı. Tam üç saati aşan bir fırtına, bir caz maratonuydu adeta. Gece, merakla beklediğimiz TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın konseriyle başladı. Miller "Afrodeezia" öncesi konseri için daha önce şef Kamil Özler`le yaptığımız konuşmadan bildiğimiz için orkestranın geceye nasıl özenle hazırlandığının tanığıyız. Konser için oluşturulan özel repertuvar, parçaların dinamik ve tempolu icrası, sololardaki başarı, yeniden düzenlenen parçaların dinamizmi ve enerjisi Açıkhava`yı tümüyle dolduran beşbinden fazla cazseveri oldukça mutlu etti. TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası bir yenilenme süreci sonunda bu noktaya ulaştı. Şimdi artık, eski kabuğunu kırarak Türkiye`nin en iyi, en önemli `büyük orkestrası` olduğunu yeniden hatırlamaya başlıyor. Dün gece, orkestranın, Türkiye`nin en önemli caz sahnesinde ve en deneyimli caz dinleyicisinin önünde uluslararası bir caz orkestrası potansiyelini nasıl heybetle taşıdığına hep birlikte şahit olduk.

* * *

Ediz Hafızoğlu ve Ferit Odman`lı çift davul tercihi cesur, başarılı ve dikkat çekici bir hamle. Özellikle ikili, karşılıklı soloya çıktıklarında ya da kısa atışmalı anlarda ritm ve heyecan dozu daha da artıyordu. Çift davulun yakaladığı tempolu senkron ayrı not edilmeli. Bu kadar güçlü bir çift drum setup karşısında elbette çok daha güçlü nefesli grubu ister. Tam da öyleydi.

* * *

Festivalin açılış gecesi tüm davetlilerin dikkatini çeken genç trompetçi Barış Doğukan Yazıcı bu kez bütün Açıkhava`nın dikkatini çekmeyi başardı. Oturduğumuz yerde en az üç-dört kişinin birbirine ismini sorduğunu not edelim. Tabii aynı şekilde diğer solistlerde... Trompetin usta ismi İmer Demirer olsun, genç ve başarılı Utku Akyol`un bölümleri olsun Açıkhava`nın en uç noktalarında dahi dikkatle takip ediliyordu. Trompet grubunun diğer isimleri Barış Özer ve Halil İbrahim Işık kısa süreye yoğunlaştırılmış konserin güçlü müzisyenleriydi.

Saksofon grubu da aynı şekilde, Barış Özer, Çağdaş Oruç, Engin Recepoğulları, Serhan Erkol ve Meriç Demirkol. Aklımızda yanlış kalmadıysa Engin Recepoğulları ile Meriç Demirkol (ki Meriç soprano saksofon solo geçti) soloları güçlü cümlelerle yoğunlaşmış bölümlerdi.

Hüseyin Çakır, Sacit Çöze, Kürşad Sekban, Emre Kayhan ve Hakan Çimenot`lu trombonlar tüm nefeslilerin adeta lokomotifiydi. Her bölümün soloya çıkmasına özen gösteren şef Özler trombon soloyu bizlere Hakan Çimenot ve bulunduğu yerde soloya çıkan Emre Kayhan ile dinletti.

Piyanoda Serkan Özyılmaz`ın tuşesi, gitarda Cem Tuncer`in usta işi notaları, Ozan Musluoğlu ile bir ara yanyana çalmaları konserin en zevkli dakikaları arasında yer aldı.

* * *

Kamil Özler`in Marcus Miller için yaptığı beste çok hoş ve nazik bir jestti. Gerçi, bu besteyi basta Miller`la birlikte çalabilselerdi eminiz çok daha anlamlı olacaktı ama anlaşılan bir menajer oldu bittisinin gadrine uğramış olmalı bu buluşma. Miller`la buluşma işi olmayınca uzun süredir elinde elektrikli bas görmediğimiz Ozan Musluoğlu bası eline aldı ve slap`li bölümler izleyiciden yoğun alkış gördü. TRT tarafından kayda alınan konserin bant kaydını eminiz TRT müzik kanalında yakında izleme imkanı buluruz. Rastlarsanız kesinlikle kaçırmayın.

* * *

Ve tabii vokalde Ece Göksu… Kırkbeş dakikalık konserde iki şarkıya sesiyle eşlik eden Göksu daha çok sayıda şarkıyla dinlenmesi zorunlu seslerden. Geceye kattığı zarafet tartışmasız. Son bir not da "Yine Bir Gülnihal" yorumuyla ilgili olsun. Hammamizade İsmail Dede Efendi`nin vals formunda bestelediği eserin gecedeki caz yorumu gelecek yapılacak böylesi yeni düzenlemelerin habercisi oldu diyebiliriz.


Marcus Miller şaşırtmaya devam ediyor.

Gecenin esas konseri, Marcus Miller "Afrodeezia" projesi kelimenin tam anlamıyla notaların arasından tek bir damla dahi su sızdırmayan, sımsıkı örülmüş, taş gibi bir konserdi. Yurtdışından gelen tecrübe timsali iyi grupların böylesi sıkı örgülü konserleri rastlamadığımız şeyler değil ama Marcus Miller`ın grubu şimdiye kadar izlediklerimizin en iyilerindendi.

Baştan sona ilerleyelim.

Öncelikle, Miller`ın "Afrodeezia"sının "The Slave Route" isimli bir proje albümü olduğunu hatırlayalım ama böyle albümlerin çoğunlukla zayıf ve özensiz armonilerle dolu olduğunu, sınırlı icralarla dinleyiciyi kucaklamaktan uzak olduğunu biliriz, oysa Marcus Miller albümde iki şeyi çok iyi yapmış; ilki, albümün konseptini başarıyla müziklemesiy, yani besteler, ikincisi, tüm bu derinlikten hayranlık verici bir karışım çıkarması ve bunu da çok iyi, ama çok çok iyi müzisyenlerle yapması. Bestelerin armonisi, mimari yapısı gerçekten çok sağlamdı. Hem, müzisyene böylesi yüksek icralarda ihtiyaç duyduğu kişisel alanları açmaktan kaçınmamış, hem, her bir müzisyenin enstrümanındaki yetkinlik ve yaratıcılık sınırlarını zorlamasını teşvik etmiş.

Harikulade bir müzisyen kadrosu.

Alto saksofonda Alex Hahn`ı zaten biliyoruz, biliyoruz ama her seferinde şaşmaktan geri kalamıyoruz. Bunca uzun ve zorlu pasajları nasıl bu kadar kolay geçtiği bir muamma. Tek kaş göz hareketiyle saniyesinde doğaçlamaya girebilmesi ayrı not düşmeli. Sadece o değil, trompetçi de öyle. Davuldaki Louis Cato grubun en sessiz üyesi ama en sağlam üyesi. Tek bir saniye düşmeyen temposu, sakin ve bütün o davul sesleri ondan çıkmamış gibi duruşu ayrıca sinir bozucu, tabii işin latifesi…

Gitardaki Adam Agati ya biz yeterince bilmediğimiz için, ya önceden görüp de unuttuğumuz için mi bilinmez gecenin en şaşırtıcı müzisyeniydi pek çoğumuz için. Sıradışı gitar tekniği hayranlık verici. Tek bir nota israfı yapmayan ama cimrilik de yapmayan, kristal berraklıkta, tertemiz bir çalım, en yüksek ve en düşük anlarda dahi zerre bozulmayan bir konsantrasyon, nerdeyse mimiksiz, rolsüz, şovsuz bir yüz ve alabildiğine `cool` bir vücut dili. Biz, coşkudan kendimizi paralarken ondaki sakinlik çıldırtıcıydı. Lafın özü Marcus Miller müzisyen seçmeyi iyi biliyor.

Piyanist ve klavyeci Brett Williams her bir tuğlası sapasağlam grubun mutemed ismi. Sahnedeki kadronun en tecrübeli ismi, vurmalı ustası Mino Cinélu ise bir çoğumuzun sandığı gibi Brezilyalı değil Fransız. Belki saçı, belki vurmalı çalması, belki neşesi hiç azalmayan hali, dansı, coşkusu, hep gülümsemesi öyle sanmamıza neden olmuş olabilir. Vaktiyle Miles Davis`le aynı sahneyi paylaşması, Weather Report üyesi olması ve derin tecrübesine neşesi de eklenince beş bin kişinin toptan çıldırmasının mimarlarından biri olduğu daha net anlaşılıyor.

Ve tabii Marcus Miller...

Tüm ince detayları düşünülmüş, bestelerdeki müzikal tatminin uzun sürelere yayılması, tansiyonu artıran karşılıklı atışmalarla etkileşimin diri tutulması, "Köle Rotası" güzergahı boyunca yolda karşılarına çıkan müzikal çeşitliliğin albümde kendine has rengini bulması, alameti farikası bas soundunun yine başrolde olması, konser boyunca disiplini bozmadan albüme sadık kalınması ama en sonunda, biste dinleyicinin arzusunu kırmayıp mükemmel bir "Blast" patlaması Açıkhava`yı adeta infilak ettirdi. Hala da etkisindeyiz.


Marcus Miller`ı bizim dinleyici iyi bilir, çok sever. Ulaşılabilir biri olması ve yüksek popülaritesi kulisteki kalabalığı da etkilemişti. Festival sorumlusu ekibin yüzlerinde bu önemli konser organizasyonu başarıyla tamamlamanın haklı gururu vardı. Kuliste Marcus Miller`ın üzerini değiştirip gelmesini beklerken müzikseverlerin ve basın mensuplarının kalbinde tarifsiz bir heyecan pırpır ediyordu. Her akşam devam eden konser maratonun arkasındaki gizli kahramanlar sahnede yüksek enerjili performansların coşkusuyla moral bulmuşlardı. Marcus Miller Türkiye`ye defalarca geldi, hatta, buraları hepimiz kadar biliyor bile diyebiliriz, bu sebeple Miller`ın sahne gerisinde bizim müzisyenlerle sohbeti tanışma havasından çok yıllardır görüşmediği dostlarla kucaklaşma, hasret giderme gibiydi. Akşam en hoşuma giden ise büyük usta Okay Temiz ile trompet ustası İmer Demirer`in tatlı sohbetleriydi. Kim bilir, belki Miller`ın bir sonraki projesinde bu iki ismi bir kez daha izleriz.

* * *

Marcus Miller`la kulis yoğunluğu içinde kısa bir sohbet etme fırsatım oldu. Elimde Stanley Clarke ve Viktor Wooten`la kaydettikleri efsane albüm SMW vardı. Farklı zamanlarda hem Clarke`dan hemde Wooten`dan imza alabilmiştim. İmzaları görünce "Bir tek benim imzam eksik kalmış, hadi şimdi imzaları tamamladık. Albüm sahibi olmak, onu elinde saklamak bu günlerde çok değerli. Harikasın, çok teşekkürler diyerek" bir de beni onurlandırması ayaklarım yerden kesti diyebilirim. Böylesi efsanelerin nezaketi, dinleyiisiyle sıcak ilişkisi ve içtenlikleri olduğu sürece festivallerimiz nice 22 seneler sürecektir. Herkese keyifli festivaller dilerim.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com


01 Temmuz 2015, Çarşamba

Festivalden Tigran geçti...

22. İstanbul Caz Festivali`ni takip eden önemli bir müziksever grubunun bu yıl heyecanla beklediği isimlerin başında geliyordu Tigran. Aslında buraya gelişi Kars, Van, Kayseri gibi şehirlerde gerçekleştirdiği konserler nedeniyle büyük basının da ilgisini çekti, pek çok habere konu oldu. Açıkçası, belki daha az sayıda ama çekirdek bir grup cazseverin esas merak ettiği dün gece Cemal Reşit Rey`de izlediğimiz konserdi. Son albümü "Mockroot" yayınlandığı günden bu yana yoğun övgü alıyor, ilgi görüyordu. Bu albümü festivalde canlı dinleyecek olmak heyecan verici geliyordu hepimize nitekim salon da doğrusu bu ilgiyi açıklayacak kadar doluydu.

* * *

Aslında dünkü konserden uzun uzun sözetmeyeceğiz ama bir noktaya değinmemiz günlük açısından önemli, "Luys i Luso" konser serisinin stüdyo kayıtlarından oluşan albümü Ekim`de ECM tarafından yayınlanacak. 23 Haziran`da Van`ın Akdamar kilisesinde başlayıp Diyarbakır, Kayseri, Vakıflı, İstanbul ile tamamlanan turne ayağı 8 Ekim`de Lille ile Avrupa konserleri, 5 ve 7 Kasım`da da Amerika konserleriyle seri tamamlanacak.

* * *

The Telegraph genç sanatçı için önemli bir tespit yapmış, `günümüzde gerçekten çok yetenekli genç caz piyanistleri var ama Tigran`ın farkı onun söylemek istediği önemli ve acil bir şey var` diyor. Geleceğe dair tek şeyi bir merakla etmekle birlikte gazetenin söylediğine aynen katılıyoruz. Merakımız da şu, dün "Mockroot" konserinin verdiği ve belki şu an için çok da acil ve önemli olmayan bir sinyal vardı, o da Tigran`ın müziğinin, albümdeki parçaların bir süre sonra `öngörülebilir` müziklere dönüşme tehlikesi idi. Aynı tehlikeyi Avishai Cohen`in müziğinde de sezmiştik ve son albümünde bu daha belirgin biçimde açığa çıktı. Bunu da Tigran fırtınasının son notu olarak ekleyerek günlüğün bu kısmını tamamlayalım.


Leyla Diana`nın objektifinden Joan Baez konseri.


01 Temmuz 2015, Çarşamba

Festivalin European Jazz Club konserleri WeeD feat. Ernst Reijseger konseriyle başladı.

Festivalin 1 Temmuz`daki ikinci konseri, cazda yeni içeriklere, öncü bileşimlere yer veren Şenol Küçükyıldırım, Şevket Akıncı, Murat Çopur, Çağlayan Yıldız ve iki parçada trompetiyle eşlik eden Can Ömer Duygan`lı kadrosuna eşlik etmek için Hollanda`dan gelen çellist Ernst Reijseger`in European Jazz Club kapsamındaki İKSV Salon konseriydi. Açıkçası, dün geceki konser izleyemeyenler için gerçekten kaçırılmış bir fırsattı. Bu kadro bir daha nerede bir araya gelir, nasıl dinleriz bilinmez. European Jazz Club konserlerinin acımasız doğası maalesef böyle. Gittiniz gittniz. Yoksa kaçtı!

Sevgili Şenol`la bu konser için konser öncesinde de, konser sonrasında da temas halindeydik. Çellist Ernst Reijseger`i festivali kendileri önermiş, biz onunla çalmak istiyoruz demişler. Şenol daha önce tanışmamış Hollandalı ünlü müzisyenle ama Çağlayan Yıldız`ın tanışıklığı var. Bilmeyenler için not düşelim, Eurohean Jazz Club konserlerinde bizden bir grupu yurtdışından birlikte çalmayı tercih ettikleri bir müzisyen eşlik ediyor. Bu yıl da böyle olacak.

Enerjisi oldukça yüksek bir konserdi. Caz besteleri kadar film müzikleriyle de tanınan Hollandalı çellistin "To Soon" isimli uzun ve bir ağıt gibi çalışması konserin en önemli anlarına tanıklık etti. Ernst Reijseger`in konserde bir solo çaldığını ve Şenol`la karşılıklı bir duo`ya imza attıklarını belirtelim. Ardından WeeD`den ve Şevket Akıncı`dan bestelerle devam eden konserin son parçasında trompetçi Can Ömer Uygan ekibe katıldı.


Tigran Hamasyan hepimizi iyileştiriyor...

Dün gece tanık olduğumuz büyük buluşmayı belki de uzun yıllar önce, bizden önceki neslin gerçekleştirmesi gerekiyordu. Yaşanan acıları eğer konuşmazsak belki bir nesil telef olur gider ama gelecek kurtulur diye mi düşündüler acaba bizden öncekiler. Ama öyle olmadı. Toprağın altında kanayan yara bir yeraltı ırmağına dönüştü ve hepimiz görmezden geldik. Anlamak istemedik. Oysa tek yapmamız gereken yargılamadan sadece anlamaya çalışmaktı. Olmadı. Yapabilen çıkmadı. İsteyenlere de engel olduk. Ta ki Hrant`a kadar. Sonrasını hepimiz biliyoruz.

* * *

Yapılması gereken uzun ve sinirli tartışmalar değildi. Bunun bir şeyi çözmeyeceğini biliyorduk. Oysa, en derinde yatan günahların vebalini çeken iyi insanları hatırlamamız ve anlamamız lazımdı. Vardapet Komitas, Arshile Gorky, Konya Valisi Celal Bey, Malatyalı Azizoğlu Mustafa Ağa. İlk ikisi, yaşananların ağırlığına dayanamadı. Komitas Türk dostlarının yardımıyla tehcirden kurtarılıp İstanbul`a getirilince hayatının kalanında tek bir nota dahi duymak istemedi, yıllarca hastane odalarına kapandı. Gorky 44 yaşında boğazına ilmeği geçirdi. Komitas müzisyendi. Gorky ressam. Annesi kollarında açlıktan öldü. Mustafa Ağa `gavurları koruduğu için` öldürüldü. Bütün bu feryatlar bir yere kaybolmadı, gökyüzünde öylece asılı kaldı. Birinin onları alıp usulca yere indirmesini bekledi.

* * *

Dün gece Tigran`ı dinlerken aklımdan ve gözümün önünden geçenler bunlardı. İkibin yıllık Aya İrini`nin mihrabı kimbilir nelere tanık olmuştu. Bir de dün geceye. Aya İrini`de bulunan herkes varlığı bir an bile unutulmayan ama evde hiç konuşulmayan o sırrı biliyordu. İçimizde bir ağırlıktı o sır. Hepimizi iyileştirecek birinin ortaya çıkmasını bekliyordu. Dün gece o kişi 28 yaşındaki Tigran`dı. Ufak tefek gencecik bir çocuk. Belli ki hepimizden daha yoğun duygulara sahip. Belli ki özel bir insan. Anneannesi daha ikibuçuk yaşında yeteneğini farkettiklerini ve iyi piyano çalmayı öğrenmesi için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştıklarını söylüyor. Kendisi de az kişide olan yeteneğinin farkında. Doğaçlama varlığının temel ihtiyacı. Dini müzik formunun içinde kendini en iyi ifade edebileceği alanları bulmak onun için su içmek gibi bir ihtiyaç. Erivan Devlet Oda Korosu kaosu dinginleştiren, her şeyi sarmalayan muazzam bir fon, Tigran, tek bir kelime söylemeden hepimizi iyileştiren notaların sahibi. Koronun şefi Harutyun Topikyan`la bakışarak ve başını dikkatle bakanın farkedeceği yönlendirişlerle anlaşıyorlar. Koronun disiplini ve içtenliği çarpıcı. Tüm bakışların şefe bu kadar kilitlendiği bir koro daha önce görmedim. Tigran solo doğaçlamaya başladığı anlarda Topikyan`ın ona bakışlarını iyi ki kaçırmamışım. Hamasyan solo uzunluklarını nasıl ayarlayacağının farkında ama belli ki çok daha uzun çalmak istiyor. Girdiği tünelden onu çıkarmak zor oluyor ama çıkmasını biliyor. Aramıza geri dönüyor. Belki biraz daha yorulmuş ama bizi daha da iyileştirmiş.

* * *

İKSV İstanbul Caz Festivalleri tarihine özel bir gece daha armağan etti. Belki bu gecenin konuşulacak, yazılacak daha bir çok yanı vardır ve olmalıdır ama hepimize yaptığı en büyük iyilik Tigran`ı dinleyerek kendimizi anlamak oldu.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2015, Çarşamba

Haber fotoğrafı ve üstteki resim: Kübra Karaçizmeli


Festivalin dün geceki Tigran konseri bana göre festivalin en değerli konserlerinden biriydi buna eminim. Kendisiyle konser öncesi röportaj yapmak istemiştim ama fırsat yaratamadık. Konserin hemen ardından seyircisine teşekkür etmek için kulis çıkışında belirdi, biraz çekingen ama her hayranıyla dakikalarca sohbet edecek, hatıra fotoğrafları çektirecek kadar nazik bir insan. Politik önyargılarından dolayı mesafeli olabileceği fikrini sempatisiyle çürüttü. Dün gece icra edilen ve gelecek yıl piyasada olacak, kaydı tamamlanmış yeni projesiyle bin yıllık Ermeni köklerini yeniden düzenliyordu. Bir haftadır ülkemizdeydi. Söylediğine göre, icra ettiği müzikler bu topraklarda yüz yıldan beri duyulmuyor. Dünkü özel gecede en az dört-beş tane keyfini çıkaracağımız uzunlukta "Tigran stili piyano solosu" dinledik. Ayrıca Aya Irini`nin tarifsiz atmosferi akustik güzelliğiyle birleşince emsalsiz bir gece yaşandı. Benim konserle ilgili kişisel düşüncem; müziklerin düzenlemeleri ve icraları öyle başarılıydı ki, biz dinleyicilerin kişisel bagajlarındaki önyargıları ortadan kaldırıp duygularıyla başbaşa kaldığı bir konser izlediğimizdi. Yarın akşam farklı ve çok başarılı projesiyle CRR Konser Salonu`nda izleyeceğiz Hamasyan`ı. Müzikseverleri "Mockroot" projesine davet ediyorum, eğer bilet varsa kesinlikle kaçırmamanızı öneririm.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2015, Çarşamba 


27 Haziran 2015, Cumartesi

22. İstanbul Caz Festivali, dün gece, denize inen sokaklarında eski İstanbul`dan hatıralar taşıyan Yeniköy`de gerçekleşen törenle başladı. Semtin sonunda eşsiz konumuyla boğazın tarihi yapılarından Avusturya Kültür Ofisi, İstanbul`un entelektüel hayatına yılboyu etkinliklerle renkler kattığı gibi, iki senedir İstanbul Caz Festivali`nin açılış resepsiyonuna evsahipliği yaparak güzel bahçesine bizi iyice alıştırdı.

* * *

Müsabakalarda heyecanın tümü sahaya çıkana kadardır denir, festivallerde ise -en azından biz cazseverlere göre- tam tersi, esas heyecan, böylesi törenlerde başlar, ama, haklı olarak, yıl boyu iyi bir festival hazırlamak için uğraşıp didinen festival yönetimi için durum tersi. Dün gece başta sevgili Pelin Opçin olmak üzere herkesin yüzünde böyle bir rahatlama vardı. Artık masa kurulmuş, misafirler gelmiş, kadehler kaldırılmış, haydi buyrun...

Festivalin onur ödülü bu yıl Emin Fındıkoğlu`na verildi.

Gece, festivale katkısı olan sponsorlara takdim edilen plaket ve teşekkürlerle başladı. Başta Garanti Caz Yeşili olmak üzere tüm sponsorların caz müziğine, festivallere, konserlere ilgisinin her yıl artarak sürmesini biz de gönülden diliyoruz. Ardından, yılın `Yaşam Boyu Başarı Ödülü` sahibi, cazın duayen ismi Emin Fındıkoğlu ödülünü almak üzere sahnedeydi.

Emin Fındıkoğlu uzun bir konuşma yapmadı ama konuşmasında teşekkür ettiği isimler caz tarihimizin özetiydi. 75 yıllık yaşamının elli yılından fazlasını müziğe adayan Fındıkoğlu teşekkürlerini Arif Mardin`e, Tuna Ötenel`e, Günnur Perin`e, Hasan Kocamaz`a, Cüneyt Sermet`e, hemen yanında yerlerini alan orkestra arkadaşlarına göndererek bizleri de geçmişe götürdü.

Emin Fındıkoğlu +1 projesi sadece bir kez değil, yıl içinde de izlemek gereken güzel bir orkestra olmuş.

Emin Fındıkoğlu ile aldığı ödül nedeniyle yaptığımız söyleşi (bu hafta yayına girecek) nedeniyle önceden hem orkestrayı hem ödülü konuşmuştuk. Buradan festival yönetimine iletmiş olalım, Emin abi 125 yaşında ödülü bir kez daha istiyor...

Br hafta önceki konuşmamızda, dün gece izlediğimiz orkestranın son eksiklerini hala bir yandan tamamlamaya çalışıyordu Emin Fındıkoğlu. Dün akşam Emin abinin anlattığından çok daha `hard` bir caz orkestrası vardı sahnede. Ülkenin yetişmiş en iyi isimlerinden bir grup oldukça sıkı bir konsere imza attı. Konseri bir ara beraber izlediğimiz sevgili Çağrı Sertel çoğunu tek tek tanıdığı müzisyen dostlarını öve öve bitiremiyordu. Hani bıraksak çalmak için sahneye fırlayacak ya, öylesine… Ama onun sandalyesinde Emin abi oturuyordu ne çare :)

* * *

İşin latifesi bir yana, bir ara üçlü trompet grubunun kısa kapışması dinlemeye değerdi. Dünkü mini konseri aslında festivalin ilk konseri saymalı. Kokteyl ortamından ziyade herkesin bahçede sahnenin çevresinde toplanarak kıpırtısız izlediği bir konser oldu, ama daha kısaydı, tek fark bu! Trompette duyduğunuz yüksek sesler Barış Doğukan Yazıcı`ya aitti diyerek hem Emin Fındıkoğlu`nun, hem Şenova Ülker ve İmer Demirer`in genç ve başarılı trompetçiyi desteklemesi güzeldi.

Söz, genç ve başarılı isimlerden açılmışken dün gece iki parçada sesini dinlediğimiz Meltem Ünel`in kendini bu kadar saklamaktan vazgeçmesi lazım. Sahne için gereken her özelliğe sahip Ünel`i daha sık izlemek istiyoruz.

* * *

Orkestrada Elvan Aracı, Şenova Ülker, İmer Demirer gibi tecrübeli, usta isimlerin yanına genç ve başarılı sanatçıları da dahil ederek bariton saksofondan trombona, trompetten ritm grubuna kadar  kısa zaman içinde biraraya gelen harika bir kadro. Gecenin konser görüntüleri festivalin internet sitesinde ya da Youtube`da mutlaka bir yerde vardır, bulursanız izlemeyi ihmal etmeyin.

Emin abinin bestecisini sorduğu soruyu bildik...

Konserin sonlarına doğru bir ara mikrofona gelip `şimdi, yirmi yaşında gencecik bir bestecinin çalışmasını dinleyeceğiz, eğer bilen olursa bir bira ısmarlayacağım` derken bir anda yaptığımız söyleşiye gitti aklım ve tüyo sahibi şanslı biri olarak cevabı tahmin etmeyi başardım, gerçi ya o değilse diye tereddüt ettim ama müzik başlayınca anlaşılıyordu zaten; Arif Mardin. Bilen bir başkası çıkmadıysa eğer bir ara birlikte biraları içeriz Emin abi ile…

Sahnede gecenin son ismi Bora Uzer`di...

Bora Uzer sahnedeyken izleyiciyi kendiyle başbaşa bırakan biri değil. Herkesin müziğin her notasına dahil olmasını istiyor haklı olarak ve içindeki tüm enerji şalterlerini tek tek kaldırıyor. İlk konserin ardından bahçenin sağına soluna dağılan misafirleri bir anda yine sahnenin önüne koşturtmayı başaran Uzer gün içinde yağan yağmur nedeniyle nemli çimenlerin üzerinde çıplak ayaklarıyla dans eden insanlar grubu oluşuyor bir anda. Sahnedeki müzik hard bop`tan soul ve funk`a dönerken festival ateşinin iyice harlanmaya başladığını hissediyoruz.


Festival dergisi bu sene yine dopdolu…

Festivalin her yıl özenle hazırladığı festival dergisi bu yıl yine dolu dolu... Usta kalem Zeynep Oral`ın "Özgürlüğün, eşitliğin, dayanışmanın sesi: Joan Baez" yazısıyla başlayan dergi tüm festivali özetleyen oldukça kapsamlı ve baskısıyla, tasarımıyla olsun üst düzeyde bir çalışmann ürünü. Sadece alıp okumak yetmez, arşivlemenizi de öneririz.

* * *

Gece bitti, Yeniköy`ün bitmeyen gece hayatında sevgili Yahya Dai ile bir grup dost hem geceyi konuştuk hem sevgili Dai`nin yine festivalin Mart`taki ilk basın duyurusundaki "B Planı" projesini... Yahya Dai yeni heyecanlar, yeni projeler peşinde, buradan caz dünyasına duyuralım. "B Planı" projelerin ilki ve en yakını olabilir. İlk basın toplantısı gecesinde dinlemek bakımından yeterince hakkını veremediğimiz ama yine de ne kadar orijinal bir çalışma olduğunu hissettiğimiz projeyi şimdiden bir kenara not edin. Zamanı geldiğinde en önce bizden duyarsınız elbette.

* * *

Yeni bir festival günlüğü daha başladı. Bu yıl rekor sayıda okuyucuya ulaşmayı istiyoruz. Festival günlüğünün bu yıl hazırlanmasına siz de yardımcı olabilirsiniz. Konserler ve etkinliklere dair notlarınızı, resimlerinizi, videolarınızı info@cazkolik.com adresine gönderin. Katkılarınızla birlikte daha renkli, daha zengin bir günlük olsun ve yıllar sonra dahi okunsun, ülkenin caz arşivinin bir parçası olsun. Bekliyoruz ve haydi hep bilikte konserlere diyoruz...

Cazkolik.com / 28 Haziran 2015, Pazar

(Resimleri için sevgili Tunçel Gülsoy ve Leyla Diana`ya teşekkür ediyoruz)

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Caz dünyası için karanlık bir pazar oldu: Cazın iki usta ismi Jimmy Heath ve Claudio Roditi hayatını aynı gün kaybetti. » İstanbullular şubat ve mart aylarında rüyâ gibi konserler maratonuna hazır olsun. » CES 2020 fuarında bu yıl öne çıkacak elektronik ürünler tanıtıldı. » John Coltrane`nin caz tarihini kökten etkileyen "A Love Supreme" bestesinin orijinal el yazması yayınlandı. » Yılın son günleri... Hediye dönemi... Ses ve görüntülü tekno cihazlara meraklıyız, indirim de varmış, o halde buyrun bakalım. » Şevket Akıncı yazdı: Lale Plak kapanıyor... » Melting Pot; Müzikal kültürleri eritme potası » The Irishman filmi ses getirirken Joe Pesci de yeni caz albümüyle konuşuluyor. » Kahveler, fallar... Aşk dedikoduları başlasın. » Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor. » Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti. » Efsane caz grubunun dönüşü... » Müzik dinleyicisinin hayatını kolaylaştıran `birlikte çalışan şeyler kümesi`. » Melankolik ama umutlu, isyankâr ama sakin; PAZ`ın ilk albümü » Türkiye`de caza kırk yıldır emek verenler sahnedeydi » Bu sezon 20. yılını kutlayacak İş Sanat müziksevere ne vaadediyor? » Uzun zamandır bir caz konserinde kudurmak istiyorum diyenleri buraya alalım... » 3. Küresel İklim Grevi Sıfır Gelecek Kampanyası... Gençler, gelecek için iklim krizine dikkat çekiyor... » `Hard Swing`li tekniği, `soulful` çalımı kadar renkli kişiliğiyle sevilen usta sanatçı Harold Mabern 83 yaşında öldü. » Bu panel çok önemli... Türkiye`de Caz Eğitimi ve Öğretimi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları » Karaköy İskelesi "Yolculuk Arası Bi Caz Molası"nda bu hafta İpek Dinç Yüce`den caz klasiklerini dinleyeceğiz. » Caz Kadıköy`e yakışıyor... » Bir festival mektubu: Festival İstanbul`un, İstanbullu cazseverin kalbidir... » Test edildi, onaylandı... En iyi kablosuz kulaklık satın alma rehberi. » Kaydedilişinin 50inci yılında Miles Davis`in "Bitches Brew" albümüne dair notlar, gözlemler, unutulmuş ayrıntılar. » John Coltrane`den bu yıl ikinci önemli sürpriz... » Kind of Blue 60 yaşında... Dinlerken başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağınız bir albüm! » Sınırları aşan buluşmalar... Drama köprüsü Türk, Yunan, Ermeni ve Lübnan`lı sanatçıları birleştiriyor. » Bodrum`da dostluk ve caz rüzgarları; 3. Bodrum Caz Festivali başlıyor. » Neue! Step... Müziğin ve melankolinin sınırlarında bir sonbahar festivali » Taptaze bir yaz festivali; SunJazz. » Deniz, güneş, huzur ve caz... Mavi beyaz caz... » Beş günlük caz kampı başlıyor... » Caz dünyamız usta bir sanatçı, büyük bir dost; Janusz Szprot`u kaybetti. Yıllarca aynı sahneyi paylaştığı dostlarına Janusz`u sorduk. » Kedilere düşkün münzevi bir mükemmelliyetçi; João Gilberto » Türkiye`de Kadın ve Müzik... Türkiye`de kadın bestecilerin tarihi üç bölümden oluşan özel bir çalışmayla kitap olarak yayınlandı. » Biten festivalin ardından... Leyla Diana davetli olarak izlediği 2. Akra Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı. » Hepimiz onlarla büyüdük... Walkman 40 yaşına bastı! » 26. İstanbul Caz Festival Günlüğü: 3 klavye, davul, bas, gitar, saksofon, trompet ve vurmalılardan oluşan kadrodan daha zengin bir helva çıkmalıydı. » Bu yıl ilk kez düzenlenecek Kaş Caz Festivali programını duyurdu. » Bu yaz İstanbul Caz Festivali`ne damga vuracak 5 virtüöz piyanist » Cazın geleceği genç müzisyenlere emanet. » Türkiye caz tarihinin son yirmi yılına damga vuran görsel hafızası Sedal ve Sedat Antay`ın objektifinden sergileniyor. » Müzik ve müzik sektörü üzerine tartışmalar, görüşler ve düşünceler... » PSM Caz Festival Günlüğü; Chris Botti röportajında vaad ettiği şeyi yerine getirdi.. » Türkiye`nin en yetenekli flamenko gitaristlerinden Doruk Okuyucu yeni albümü "Nefes Nefese"yi yayınladı. » Şevket Uğurluer ile bir ömür müzik... » PSM Caz Festivali`nde Türkiye caz sahnesinin en yeni projelerinden birini sürpriz bir ismin misafirliğiyle izleyeceğiz. » Türkiye`nin tek kadın neyzeni Burcu Karadağ yeni albümü "Ney in Ethno Jazz"da türküleri, Neşet Ertaş`ı kaydetti. » Uluslararası Müzik ve Bilimler Sempozyumu iki gün boyunca müziğe, insana ve sosyolojiye dair tüm ilişkileri seminerler ve dinletilerle tartışmaya açacak. » Deniz, doğa, müzik... İşte bu yaz Bozcaada Caz Festivali programı! » Caza dokunan eller... 26. İstanbul Caz Festivalinin sloganı heykellere dönüştü. » Tanıdığım bütün iyi insanlar ne zaman bu kadar kötü oldular? Bir takım yeni albümler, yeni müzikler geldi! » Bu fikir Jak Kohen`in bana yaptığı bir iyilik oldu. Ona müteşekkirim. » Dünyaca ünlü piyano ustası ve besteci... Mahşerin dört atlısı... İliklerinize kadar caza doymaya hazır olun... » Önder Focan`ın gitarı vapurlarla söyleşti, Cansu Tanrıkulu şarkılarını martılara söyledi » Küçük bir Ege kasabasındaki Bulut ailesinin trajikomik hikayesi nasıl müziklenmeli... » Elektronik müzik görsel sanatları kapsıyor... Berklee prodüksüyon, teknoloji ve inovasyon mezunu genç sanatçının yeni single çalışması dikkat çekiyor. » Sanat hükümsüzdür... Hapishanede caz... » 26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı. Toplam 8 konserin gerçekleşeceği festivalde sadece 1 yerli proje var! » Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor. » Bu albüm müziğin adeta teneffüs edildiği, her gitar rifinin içe çekildiği saykodelik günleri hatırlatıyor. » Genç sanatçılara açık davet: Genç Caz, cazda yeni sesleri, yeni yüzleri arıyor » Özel Haber: Londra`da bir Türk Caz Festivali... Anadolu`dan caz renkleri; Turquazz: Anatolian Jazz & Roots Festival » Özel Haber: Zorlu PSM yeni açtığı Touché ile İstanbul`a uluslararası ölçekte bir caz klübü daha kazandırdı. » Yeni albüm çıktı... "Uyku Pansiyon"daki müzikler dinleyiciyi gerçeklikle yer değişmeye hazır rüya haline dönüştürüyor. » Özel Haber: Spotify`a göre Türkiye`de `jazz` adı altında dinlenen müziğin genel görünümü nedir? » Mutluluğu ve acıyı derinden hisseden caz piyanisti ve besteci Eda And ilk albümü "Augmented Life"ı yayınladı. » Karaköy artık gözüme daha mutlu, daha güzel görünüyor. » 2019`un ilk albüm haberi geldi... Kaynağı belirsiz dünyalı bir müzik; "Anarko Romans"... » Christmas/yılbaşı müzikleri şirinliğinin arka yüzündeki rakamlar. » Yeni yıla doğru son caz konserleri... Caz standartları ve latin şarkıların sıcak sesi Sacha Boutros konserine davetlisiniz!!! » Büyük sesti. Çok eleştirildi ama çok da eleştirdi. Nancy Wilson 81 yaşında öldü. » Kalp başka söyler, dil başka... Şarkılar bambaşka... Şenay Lambaoğlu 11 aralık akşamı dinleyecisiyle beraber yılı özetlemeye hazırlanıyor. » Yerli cazda yeni yıl hediyesi... Kerem Türkaydın ilk albümü "Candid Music"i yayınladı. » CRR 3. Uluslararası Gitar Festivali`nde gitarın dünyaca ünlü ustaları sahne aldı. » Aşk ve insan ilişkilerine dair kırık blues duygulu şarkılarıyla genç şarkıcı Charles Pasi konserleri başlıyor » Ölümünün yirminci yılında "Tribute to Frank Sinatra" konserleri başlıyor. » Barselona`dasın, şehir, yemekler herşey acaip güzel, akşam deli gibi caz dinlemek istiyorsun, nereye gideceksin? » Bir caz trompet solistinin özü kimdir, nedir diye soran olursa Roy Hargrove`u gösterin. » Ünü ülkemiz sınırlarını aşan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in "10. Yılda Fotoğraflarla AAS/SM Sergisi" açıldı... » 28. Akbank Caz Festival Günlüğü yayında: Tarkovsky Quartet ile bir `beyaz gece` yaşadık. » Caz efsanesi Charles Mingus`un daha önce yayınlanmamış 1973 tarihli bir caz klüp kaydı bulundu, yayınlandı. » Sahnesi, içtenliği ve şarkılarıyla Lisa Simone konserine dair notlar, izlenimler yakında yayınlanacak röportajı öncesi yayında. » Müziğinin ve enstrümanını yeniden tarif eden adam Hamiett Bluiett 78 yaşında hayata veda etti. » Caz tarihinin büyük sesi Nina Simone`un kızı Lisa Simone`un CRR konser davetiyelerine gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. » Polonya`nın dünyaca ünlü caz divası Anna Maria Jopek konseri Cazkolik davetiyelerine gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. » Bir İstanbul Hikayesi: 28. Akbank Caz Festivalini izlemek için 10 neden! » Dünyanın en iyi 10 basçısı ve Amerika`nın 50 siyah öncü isminden biri olan ünlü sanatçı 2 konser için İstanbul`a geliyor. » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde yeni sezon başlıyor. » David Lynch`ten haber var... Sanatçı sinemadaki etkisini müzikte de gösteriyor. "Jet yakıtlı caz" isimli ezoterik caz projesinin ilk single`ı çıktı. » 15. Alanya Caz Günleri bu yıl Alanyalılar`a yurtiçi ve dışından harika sanatçılar dinletecek. » Festival dolara yenilmedi... 28. Akbank Caz Festivali dün akşam düzenlediği geceyle programını duyurdu. » Oytun Ersan dünyaca ünlü ustalarla Grammy yolculuğunda. » Caz tarihinin eksik sayfaları bir bir yerine konuyor; Eric Dolphy`nin yayınlanmamış işleri açığa çıkıyor. » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Geçen sene gördüğü ilginin ardından kamp yeniden toplanıyor. » İstanbul`da kalanlar için her gece caz konseri. » İlhan Erşahin`s Istanbul Sessions yeni albümü "Solar Plexus"da karanlığı müziğine parlak ve etkileyici bir metafor olarak başarıyla yerleştiriyor. » "Umarım çıkışım coşkulu olur ve umarım buraya bir daha dönmem" Müzik dünyamızın yeni ikilisi Joy Exit ilk EP`sini yayınladı. » 25. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Nick Cave`in müziğindeki gibi içten kopan, içgüdüsel ulumalar hakikidir » 25. İstanbul Caz Festivali açılış gecesinde Türkiye caz müziğinin 100 yılı oluşturan tüm nesilleri sahnede buluştu. » Uzayı ve zamanı eğip bükebilen adamları festivalin "Crosscurrents" projesinde izleyeceğiz. » 25. İstanbul Caz Festivali Türk caz tarihine damga vuracak özel bir geceyle başlayacak. » Bırakın hâlâ zamanım varken yeni şeyler söyliyim... » Hiçlik üzerine renk çeşitlemeleri... Marc Sinan ve Oğuz Büyükberber`in "White" isimli albümü ECM`den çıktı. » "Ah İstanbul, sevdiğim nerde, hangi ellerde..." İki kıta, üç duygu iklimini buluşturan 3 Hisar "Hemhâl"i yayınladı. » Elektronik ses mimarisinde sert ve güçlü soundlar yeni ve yerli bir albüme dönüştü. » Cazın geleceğinde söz sahibi olacak genç müzisyenler Genç Caz`da buluştu. Buluşma ve performanslara dair notlar yayında. » Acıda, hüzünde, mutlulukta kardeşlik köprüsü. » İşit sesimizi ay ay ana, ay... Ört üzerimizi ay ay ana, ay... Göster bizi birbirimize ay ay ana, ay... » Rock tarihinin efsane gitaristi Zorlu PSM konserinde kaç kuşağı buluşturacak? » Müzik tarihinin ikonik markası iflas başvurusunda bulundu. » Ünlü ses markası, "Not plastic real speaker" sloganı, old school tasarımları, iddialı ses kalitesiyle Türkiye`de satışa başladı. » Türkiye`nin iki büyük müzik kütüphanesi birleşti! » CRR Konser Salonu`nda bizi müthiş bir konser maratonu bekliyor. 30 Nisan Dünya Caz Günü ise apayrı bir final olacak. » Salim Zaimoğlu ile "Klasik`ten Caz`a" edebiyattan müziğe radyo programı başlıyor. » Cecil Taylor: "O kadın bana ne yaptıysa benim de dinleyiciye yapmak istediğim bu!" » 30 Nisan Dünya Caz Günü yaklaştıkça haberler heyecan veriyor. Zorlu PSM son yılların yükselen ismi Donny McCaslin`i ağırlıyor. » Türkiye müzik tarihinde bir ilk gerçekleşiyor... Efsane Alman topluluk Embryo ilk kez geliyor. » Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl 17. kez perdelerini açıyor... » Yeni Albüm Haber/Yorum: Bilal Karaman`ın "Manouche A La Turca"sı her şarkısıyla sarı sıcak, dertlere deva bir albüm olmuş. » Önemli Haber: Miles Davis`in daha önce yayınlanmayan albümü 32 yıl sonra Record Store Day günü yayınlanıyor. » Emin Fındıkoğlu Cüneyt Sermet`i yazdı: "Aslında Himalayalar kendisiydi". » Cüneyt Sermet de öldüyse eğer caz tarihinin ilk yüzyılı gerçekten sona ermiş demektir. » Gong vurmak üzere... İçinden caz geçen filmler başlıyor... » 3-22 mart arası 25. yılını kutlayacak İzmir Avrupa Caz Festivali`nin programı belli oldu. » Caz Derneği "Jazz Appreciation" ismini verdiği caz kurslarını başlatıyor. » Türk caz müziğin usta ismi Elvan Aracı hayatını kaybetti. (Fotoğraftakiler: Aydın Esen, Muvaffak "Maffy" Falay, Elvan Aracı ve İlhan Erşahin, 1989) » 5. CRR Caz Şubatı konserleri Le Trio Joubran ve Anouar Brahem konserleriyle sona erdi. » Quincy Jones`un caz ve pop müziğe dair en yakası açılmadık anıları ve tespitleri ortalığa saçıldı. » Nazi toplama kamplarından kurtulan Alman caz gitaristi Coco Schuman 93 yaşında öldü. » Haber/Yorum: Kömür treni cennete doğru yola çıktı... » Basketbol efsanesi Kerim Abdülcabbar "Caz Kongresi"nin açılış konuşmasını yapacak. Kongre de bir Türk caz müzisyeni de yer alacak! » Haber/Yorum: Doğaçlama performanslar müzisyenin sonunda yara bere içinde kalma halidir. » Haber/Yorum: Bu adamın keşfettiği isimler doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor. » Lou Reed, Edgar Allen Poe, POEtry, avantgart caz, rock ve Ornette Coleman... » Yeni albüm haber/yorum: İtalyan neyzenden kültürler arası, varış yeri olmayan, doğaçlamalı caz seyahati; Alonisma. » Yılın son günleri kadife kaplı bariton ses ile özgür cazın öncü ismi hayatlarını kaybetti. » Mülteci müzisyenler dünya barışı için aynı sahnede buluştu. » Haber/Yorum: Yazz Ahmed & Jazz Ahmed » Yeni albüm haber/yorum: Yolun yarısında yeni bir hayata, caz söyleme tutkusuna yelken açmak. » İstanbul`un köklü lisesi uluslararası standartlarda yenilediği 400 kişilik salonunda ünlü Fransız caz müzisyenlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » Leyla-Diana haberi: Türkiye caz sahnesinin önde gelen solistleri bu ay Gabbro`da buluşacak. » Lizbon`un fado evlerinde dinlenenler, Mali`den elektrikli blues, Romen folkunda balkan sırları, Estonyalı kemancıdan elektronik sınırlara. » Haber/Yorum: Caz yüzyılının kapısı ağır ağır kapanıyor. Cazın saray şairi, 96 yaşındaki efsane Jon Hendricks öldü. » Haber/Yorum: Son kale fethedildi mi, son kale düştü mü? » Müzikte İstanbul Fransız rüzgarları, Ankara ise kuzeyden gelen rüzgarların etkisi altına girecek » Festival Günlüğü yayında: Festivalin anma gecesi en sıcak, en içten geceye dönüştü. » Sezon boyu müzik fırtınası... Borusan Müzik Evi yeni sezonda hangi etkinlikleri gerçekleştirecek? » Bir müzik mağazasının yalnızlığı... » Üç dünyanın yıldızları Uluslararası Antalya Piyano Festivali`nde buluşacak. » 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Christian Scott diyor ki; "trompetin lanet sesinden nefret ederim adamım" » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde bu hafta: İkonlaşmanın koşulları, yordamları ve individualizmi! » İş Sanat, dünyaca ünlü sanatçıların geçit yapacağı yeni sezon konser ve projelerini dün akşam duyurdu. » Cazın yeraltı dünyası harekete geçti; Nova Muzak konser serisi iki öncü sanatçı ve toplulukla başlıyor. » 27. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın gecesiyle yıla damgasını vuracak konserleri açıkladı. » Yeni sezon... Yeni dönem... Yeni albüm... Yeni müzikler... İlhan Erşahin yeni müzisyenlerle döndü! » İstersek eğer Zorlu PSM konserinde ekim başı çıkacak yeni albümden de çalar değil mi bu sevdiğimiz caz füzyon kolektifi? » "Sarıl Bana" ile müthiş bir çıkış yapan Hediye Güven "On Bir Mevsim" albümünü yayınladı. » Gelecek yaz 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festivali kutlamaları sonbahara damgasını vuracak bir konserle başlatıyor. » Ünlü caz müzisyeni yeni albümünü Facebook`da, dünyanın gözü önünde 77 saatte canlı yayınla kaydedecek. » Caz tarihinin iki büyük isminin bilinmeyen yeni kayıtları yayınlandı. » Anadolunun ölümsüz türküleri klasik solo gitarist Begül Erhan`ın parmaklarında yeniden Anadolu`ya dönüyor. » Caz gitarın sakin huylu, rafine çalışlı abisi John Abercrombie hayatını kaybetti. » İstanbul boğazında, ağustos mehtabında caz bir başkadır... » Kendi küçük ama sembolik öneme sahip sahil kasabasının uluslararası festivalinde "Suda", "Kumda", "Taşta" konserler. » 12 yıllık tecrübesiyle Bodrum Müzik Festivali büyük bir müzik festivali olma refleksiyle dönüşüyor. » Salon`un yeni sezon konserlerine dair ilk notlar, ilk izlenimler... » Mogambo`da caz geceleri başlıyor... » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Amerikanın caz geleneği olan "Caz Kampı" bu yıl Türkiye`de. » Cazdan imgeler, şehirden sesler... Bu yıl 27. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivalin ilk sosyal medya projesi başladı. » Bu haber doğru mu? Biri bizi çimdiklesin? Caz tarihinin ilk mega grubu kuruluyor. » İzmir üç günlük mini caz festivaliyle serinleyecek... » Bergama caz müziğinde çarpıcı bir işe imza atmaya hazırlanıyor. » Festival Günlüğü: Festivalin en coşkulu konseriydi desek karşı çıkan olur mu? » Aman allahım... Yoksa bu sene festivalin en sıkı kadrosu bu dörtlü mü? » İstanbul Caz Festivalinde izleyeceğimiz Bokanté müziğin/müzisyenin ahlaki sorumluluğuna duyarlı. » ViTRin: Müziğe dair güncel bir `okuma yapmak`. » Yeni Albüm Haberi: Cazda hergün yaşayan bir efsanenin yeni müzikleriyle karşılaşmıyoruz. » 28 haziran akşamı Akbank Sanat`ta yeni bir albüm repertuvarından öte anlamlara hitap eden bir konser izleyceğiz. » Lahza tek bir an da olabilir, birçok an da... » Okuldan arkadaşlar buluştuk, 21 haziran akşamı Akbank Sanat`ta konserimiz var... » Gerçek, Özgürlük ve Ruh... ya da gerçeğin 2 yüzü. Jaco Pastorius`un 1982 tarihli bilinmeyen konser kaydı yayınlandı. » 27. Akbank Caz Festival`in açıklanan ilk isimleri arasında efsaneler dikkat çekiyor. » 24. İstanbul Caz Festivalinden dünyaca ünlü flamenkocular ve Türk sanatçılarla Paco De Lucia anısına özel konser. » 45. İstanbul Klasik Müzik Festivali "sıradışı" konserleriyle klasiğin sınırlarını zorluyor. » İstanbul Caz Festivali bu yıl Genç Caz sahnesinde cazın yeni nesil isimlerini dinletecek. » Hayırlara vesile... 17 yıllık caz triosu The Bad Plus yeni dönemde yeni bir piyanistle çalışacak. » Kosova Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü`nce düzenlenen Türk Caz Haftası başlıyor » 18 mayıs akşamı için kendime not: Dünyanın en iyi dörtlülerinden biri geliyor. Büyük gün! Kaçırma, hemen bilet al! » "21. Yüzyılın Müziği Caz" temalı Ankara Caz Festivali 8 mayıs akşamı başlıyor. » Dünyaca ünlü usta dansçılar eşliğinde sun-sea-swing temalı İzmir Lindy Hop Festivali 26 mayısta gerçekleşecek. » Çarşamba günü başlayacak Zorlu PSM Caz Festivali`nde başta caz fimleri pek çok alternatif caz etkinliği gerçekleşecek. » İstanbullu müzikseverleri dünya starlarıyla buluşturacak "İstanbul Night Flight" konserleri 15 mayısta başlıyor » "Hiçbir şey olmak istemedim" müzisyenden öte 2 çağdaş sanat ustası Palestine & Chatham yarın Borusan Müzikevi`nde! » Atipik caz triosu Gülün/Alulli/De Raymondi`nin "Kapı"nın ardına açılan müzikleri Zorlu PSM Caz Festivali`nde. » Eren Akgün Quintet`ten doğumunun 100. yılında Edirne`de halka açık Thelonious Monk konseri. » Yerli cazda ayın değil yılın en önemli buluşması; "Tuna Ötenel ve dostlarıyla bir caz gecesi" Salon`da! » Oğuz Büyükberber`in caz efsanesi Monk bestelerinden oluşan albümü "Off Monk" çıktı! » Dünyanın en prestijli orkestrasını Türk bir şef yönetirse ve o konser buradaysa... » Borusan Müzik Evi`nde İtalyan sanatçılardan 50. yılında Coltrane`e saygı gecesi; "My Love Supreme" » 34. Ankara Müzik Festivali klasikten caza, flamenkodan rock`n roll`a tüm müzikseverleri mutlu edecek programa sahip. » 21. Uluslararası Ankara Caz Festivali geliyor... » İş Sanat, Frank Sinatra şarkılarına güçlü bir soluk katan Michael Feinsten`i Aycan Teztel Superband Orkestra`yla ağırlayacak. » 25 nisan tarihini not alın, perküsyona dair unutulmayacak bir deneyime hazır olun... » Dünyayı müzisyenler birleştirecek... Yinon Muallem`in Bridges projesi "The 9 Dreams" albümünü yayınladı. » Bakırköylülerin duymak isteyeceği güzel bir haber; 1. Bakırköy Caz Günleri başlıyor. » "Bir Yaz Gününde Caz"... 1958 yılına dair enfes görüntülerle dolu emsalsiz bir caz filmi. » Nim Sofyan grubunun kurucusu, Viyana`da yaşayan Türk caz gitaristi Alp Bora hayatını kaybetti. » Özgür cazın efsanevi isimlerinden Misha Mengelberg 3 mart günü Amsterdam`da öldü. » Caz divası Dianne Reeves Grammy ödüllü albümü "Beautiful Life"la Zorlu PSM`ya geliyor. (Albümün tamamı yayında) » Akbank Sanat sıradışı enstrüman üçlüsü Trio Ivorie ile balafon, piyano, davulla az rastlanan bir konseri izletecek. » Guillaume Peret için saksofon yeni ve keşfe açık sesler çıkarmanın arzu nesnesi. » Bob Dylan`ın mart sonu çıkacak yeni albümü "Triplicate" cazseverleri de yakından ilgilendiriyor. » Türkiye`de caz müziğine yeni isimler, yeni yüzler kazandıran İstanbul Caz Festivali "Genç Caz" seçmeleri başladı. » Kerem Görsev`in baharın erken müjdecisi yeni albümü "Spring Water" çıktı. » Müziğin geleceğine dokunan gerçek bir deneyim festivali olan Sónar İstanbul Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek. » Küba`nın Anadolu yanı... Quartera`nın latin ritmleri ud ve cümbüşle harmanladığı ilk albümü çıkıyor! » İçimizdeki gizli caz şarkıcısı kim? 10 şubat akşamı belki böyle bir yetenekle tanışacağız... » NPR tarafından yeni yılın en merakla beklenen albümlerinden biri olan Tipico 10 şubatta çıkıyor! » Türkiye caz tarihinin sembol isimlerinden, piyanist Ayhan Yünkuş 84 yaşında hayatını kaybetti. » Bas ile vokal yeni bir albümde hayat buldu. Deniz Taşar ve Şentürk Öztaş "Sons from a Breeze" albümünü yayınladı. » Hazırlıklarınızı yapın, "Caz Tatili" başlıyor? » Yılın ilk yeni albüm haberleri arasında Aydın Esen`de var ama nasıl? Ayrıntılar haberde... (Albüm yayında) » Vatanlarını kaybeden insanların epik zafer şarkıları albüme dönüştü. » Hiçbir kar fırtınasının müzikseverleri izlemekten alıkoyamayacağı ustalarla dolu Akbank Sanat Gitar Günleri başlıyor. » Ders kitaplarının arasında caz dergilerini okuyan tuhaf çocuk, caz tarihinin anıt kalemi Nat Hentoff öldü. » Caz sadece caz değildir, her şeydir! "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerleri 2017 sezonu (Ocak-Mayıs) » Yeni yılın ilk süper albüm haberi geldi; "E.S.T. Symphony" çıktı. » İşte bu davul Alphonse Mouzon davuludur, bir fotoğrafla ancak bu kadar güzel anlatılır hikayenin gerisi haberde! » Miles Davis`in film müziklerini biliriz ama sinema perdesinde oyunculuk yaptığını görmemiştik... » "İstanbul`un İzleri"nden "Golden Heart"a; Asena Akan`ın müziklerindeki zerafet güzelden daha güzele evrilmiş. » Caza 50 yıl emek veren duayen Emin Fındıkoğlu +12 orkestrasıyla Tura Turizm`in 50. yılını özel konserle kutlayacak. » Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri konserleri ilaç gibi gelecek... » Downbeat dergisi geleneksel okur anketi sonuçlarını açıkladı...
Yılın en iyileri belli oldu. Tüm liste yayında.
» "1 Festival İzmir" konserleri başlıyor. Soru şu; İzmir müzikte niye bir Rotterdam şehri gibi olmasın? » İBB Kent Orkestrası 2015 martında hayata veda eden şefleri Kamil Coşkun anısına özel anma konseri düzenliyor. » Flamenkonun büyük şarkıcılarından Diego El Cigala bu kez bir salsa albümüyle karşımızda.. » Amerikan caz-blues vokalin sıradışı şarkıcısı Mose Alisson ve soul, R&B vokalin güçlü sesi Sharon Jones öldü! » "Benim adım beyaz baykuş"... Elektrik kontrbasçı Juan-Garcia Herreros`dan 3 büyük ödüllü albümü "Blue Road" yayınlandı. » 16 Kasım Çarşamba cazseverler için güzel bir gece olacak; önce "Caz Atölyesi" sonra Eivind Austad Trio konseri! » Genç ve başarılı sanatçı Deniz Taşar "Uykuda Bir Bulut" isimli ilk albümünü Zorlu PSM sahnesindeki lansman konseriyle tanıttı. » Brezilya`nın tropicalia müziğiyle ortaçağ lut müziği aynı gece arka arkaya konser verecek. (Müzikler yayında) » Yılda 180 gösteriye yer veren Kadıköy Süreyya Operası`nın 10. yılı düzenlenen özel geceyle kutlandı. » Çağdaş müziğin iki önemli ustası kaçırılmayacak perforsmanslar için Zorlu PSM sahnesine konuk olacak. » Türkiye`nin yayınlanmış ilk caz plağı "Jazz Semai" 38 yıl sonra yeniden basıldı. » Günümüzün sevilen grubu SFJazz Collective caz tarihinin en sevilen ismi Miles Davis müzikleri için İş Sanat`a geliyor. (Playlist yayında) » Haberi duydun mu? Türkçe Blues olmaz diyenlere cevap Engin Blues ikinci albümünü yayınladı (Albüm sayfada yayında) » Herkes saatlerini ayarlasın... Kadıköy`de bir günlük caz festivali bugün (Çarşamba) gerçekleşecek! » Müziğin fenomen çocuğu Nigel Kennedy Jimi Hendrix yorumlarından oluşan projesiyle İstanbul`a geliyor. » Yaşayan en etkili caz müzisyenlerinden Alexander von Schileppenbach 20 Ekim akşamı Borusan Müzikevi`nde! » 26. Akbank Caz Festivali günlüğü sona erdi. Timuçin Şahin ve Tırpan-Herreros-Okay Temiz izlenimleri yayında. » Akbank Caz Festivali bu yıl 5. kez "Liselerde caz" programına 13 Ekim günü başlıyor. » Akbank Caz Festivali Londra`ya götürüyor. Katılım için az zaman kaldı, ayrıntılar haberde. » Kuzeyle güney, ahşapla deri arasında yolculuk eden piyano & cajón ikilisinden sade, basit, temiz müzikler. » Müziğin iyileştirici gücüyle mekan-sanatçı-izleyici güvenliği Londra`da düzenlenen forumda öne çıktı. » Sezonun son Akbank Sanat Caz Atölyesi`nde Sibel Köse ve Asena Akan`la Türkiye`de vokal caz eğitimi, kursları ve koçluğu konuşacağız. » Türk operası, Primadonnası, efsanevi baş sopranosu Leyla Demiriş`i kaybetti. » "Tabancamın Sapını" ve "Çayelinden Öteye" gibi çok sevilen türküler artık latin caz ve flütle virtüöz icrayla dinlenecek. » Italia Jazz Live sonbahar konserleri 28 Eylül akşamı başlıyor. » Piyanonun dünyaca ünlü yıldızları 21 Eylül-14 Ekim arası Türkiye`ye gelecek. » Akbank Sanat, bu yıl Akbank Caz Festivali için özel ve zengin içeriklerle dolu Caz Blogu yayınladı. » Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi yeni sezonu büyük bir caz festivali müjdesiyle açtı. » Rudy van Gelder`ın katkıları olmasaydı Coltrane`in kariyeri ve sanatı farklı olurdu... » Sonbahar başlıyor... Mix`le festival tadında 2 günde bol konser, bol müzik... » Şarkılar saklandıkları yerden çıkıyor, cazseverlerin desteğiyle "bi` şarkım var!" projesi albüme dönüşüyor. » Caz tarihinin 94 yaşındaki çınarı, caz müziğine armonikayı sevdiren adam Toots Thielemans öldü. » Yeni sezon & ilk konserler: 5. Uluslararası Klarnet Festivali başlıyor. » Caz dünyası güne efsane isimlerden Bobby Hutcherson`ın ölüm haberiyle uyandı. » Barok dönemde doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin müzikleri festivali. » Mülteciler, Fransa Calais`deki kampta "Calais Sessions" isimli bir albüm kaydetti. » Bir İstanbul geleneğine dönüşen "Denizde Caz" bu yaz ilk etkinliğini gerçekleştirdi. » Grand Tarabya Oteli`nin eşsiz manzarasına sahip Diba Bar`da Purple Hand Band`den caz geceleri başlıyor. » Müzisyen ve ressam Hüseyin Ertunç`un 4 LP`li yeni albümü "Gümüşlük Sessions" yayınlandı... » Türkiye`nin ilk ve tek "Caz Derneği" 20. yılını özel bir sergiyle kutlayacak... » Ağustos başında, sessiz ada huzuru içinde, bir hafta boyu güzel yemek ve iyi müzik? » Boğaz manzarası, caz ve serinleten kokteyller... Conrad İstanbul Otel Wednesday Vibes konserlerine başlıyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: Festival kapanış konserinde TRT Big Band üç ünlü solisti ağırladı. » Bir Leyla-Diana Gücük haberi: Nilüfer Verdi`nin yıllardır beklenen albümü "Knidost" nihayet yayınlandı. » Dünya çapında başarılara imza atan BÜMK Caz Korosu 7 Temmuz`da İtalya`da yarışacak... » Hayatını Amerika`da sürdüren caz şarkıcısı Feyza Eren son iki yılda üçüncü albümünü yayınladı... » Dünyanın en saygın dergisi Downbeat 2016 Eleştirmenler Anketi`yle yılın en iyilerini belirledi. » Yoksa bu yaz festivalin en eğlenceli bombası "Sıcak Sardalyeler" mi? » Son yılların en popüler yaz ve İstanbul boğazı temalı etkinliği "Denizde Caz" başlıyor. » "Aklımı senden kurtaramıyorum..." Sahte Rakı Rock`n Roll & Blues Band yeniden Split Blues Festival`de. » Önder Focan kişisel caz ansiklopedisinin fasiküllerini tek tek yayınlıyor. » Ramazanda Caz konserleri başlıyor ve Cazkolik okuru da konserleri davetlimiz olarak izliyor... » İşte, gerçekten ilginç bir proje, ilginç bir fikir... Berlin`den yola çıkan "Opera Dolmuşu" İstanbul`a geldi. » Ayışığında caz konserleri başlıyor... » Prag - Afyon dostluğunun simgesi Afyon Caz Festivali onaltı yaşında. » Geçen sene ilki yoğun ilgi gören Beylikdüzü Klasik Konserleri ikinci kez başlıyor. » "Güven`le Cazı Yaşatanlar Ödülleri" bu yıl ilk sahiplerini bulacak. Cazkolik de ödüle değer görülmenin gururunu yaşıyor. » İDSO Denizbank Konserleri sezonu unutulmaz konserler arasına girmeye aday bir geceyle taçlandırmaya hazırlanıyor. » Ahh o gemide ben de olsaydım... Lüks gemi seyahatini cazın süper isimleriyle geçirmeyi kim istemez? » Fahir Atakoğlu yayınladığı iki albümle Türkiye`ye nazaran yurtdışında daha fazla dikkat çekiyor. » Andante Dergisi`nin Beyoğlu Belediyesi`yle düzenlediği Donizetti Klasik Müzik ödülleri sahiplerini buldu. » Chet Baker`ın hayatı Ethan Hawke`nin oynadığı filme ilham kaynağı oldu. » Memo ordaydı, Butch ordaydı, Sun Ra ordaydı...
Şimdi hepsi aynı albümde ve sonsuzlukta!
» Radyo Cazkolik`in yeni programı New York`tan!
Onur Gül`ün hazırladığı "Nublu Sounds" başlıyor.
» Pop müziğin cazla flörtünde en yeni randevu;
"Aykut Gürel presents Bergüzar Korel" ve Sezen Aksu.
» 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Program ve ayrıntılar haberde yayında. » İstanbul, toplam 1200 kişilik yeni ve gösterişli bir konser ve festival mekanına daha kavuşuyor. » "Şişli"de Kahve ve Caz" günleri Dünya Caz Günü`yle sokakta caz dinlemenin keyfini ikram kahvelerle yaşatacak. » Dünya şokta... Herkes şaşkın... Peki Prince niye öldü? » Konstrukt`ın yeni albümü "10.08.2015" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Caz vokali yeni starlarını arıyor... Yoğunlaştırılmış yeni vokal atölyesi 24 Nisan`da başlayacak. » Cumhuriyetin ilk nesil öncü isimlerin yolunu takip eden genç yıldızlar topluluğu aynı sahnede buluşuyor. » 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon Bomonti`de Küba`nın yeni dahî piyanistlerinden biriyle tanışmaya hazır olun. » Son dönem en çarpıcı performanslardan biri derken bu kadar olacağını düşünmemiştik. Huun Huur Tu + Konjo izlenimleri yayında. » "Sesler Denizi" 19 Nisan Salı sabahı başlıyor... » Nardis`te modern cazın mini zirvesi. (Konser gecesinden özel fotoğraflar) » Kennedy Jazz konserleri başlıyor... » Gato Barbieri`nin son tangosu... Ünlü sanatçı 83 yaşında hayatını kaybetti. » Bu hafta duyurduğumuz 3. festival programı... 33. Ankara Müzik Festivali başlıyor. » Fransızların formülü yıllardır işliyor. Zincirin yeni halkası Jain Mayıs`ta ilk İstanbul konseri için geliyor. » Korkuya karşı Barok müzik... Venedik Barok Orkestrası Mart ayının son konseri için İstanbul`a geliyor. » Türkiye`de caz müziğin duayen isimlerinden kontrbas sanatçısı Selçuk Sun 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Yeni çağın şairleri cazdan çıkacak... Ritm şairi Mark Guiliana Salon`a geliyor... » Dünyada 46, Türkiye`de 2 yıldır düzenlenen Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması başlıyor... » Her şeyin sesi, sesin doğası... Nana Vasconcelos 71 yaşında hayatını kaybetti. » "Jazz, Müzik ve Kadın" 8 Mart kapsamında Mart ayı boyunca özel `kadın` konuklarını ağırlayacak. » Caz tarihinin fenomen basçısı Jaco Pastorius`un belgesel filminde The Metallica`nın parmağı var. » Akbank Sanat Mart ayında Kuzey Avrupa cazın üst düzey genç müzisyenlerini ağırlayacak. » Caz Şubatı Hiromi & Stanley Clarke konseriyle sona erdi. Burak Sülünbaz konser izlenimlerini kaleme aldı. » İstanbul & Tel Aviv arası müzikli kültür köprüsü; Sound Ports Festival başlıyor... » Kimsenin kurallarıyla hareket etmeyen kadın Caro Emerald dinleyicinin kalbini bir kez daha çaldı. » Al Di Meola dinleyicisini hep mutlu ediyor... Caz Şubatı konser notlar ve fotoğrafları. » Melâli anlayan nesiller için dün akşamki Lee Konitz konser izlenimleri yayında... » İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini konser vermeye çağırıyor... » Çekişmeli geçen 58. Grammy ödüllerini kazanan isimler belli oldu. » Kuzey Avrupa cazının güçlü temsilcisi ilk Türkiye konseri için Akbank Sanat`a geliyor. » Kemanın, kornonun, fagotun ve kontrbasın en ünlüleri İstanbul`a geliyor... » 44. İstanbul Klasik Müzik Festivali`nde klasikten caza uzanan tınılar... » Son dönem yayınlanan yerli caz videolarında dikkate değer bir artış var. » Beş yıl aranın ardından, 6. Kadıköy Caz Günleri başlıyor, İstanbul`un caz ekseni Kadıköy`e kayıyor. » Yılın en iyi caz müzisyeni bu akşam Salon`da. » Ölümünün 100. yılında Tanburi Cemil Bey`in tüm eserleri biraraya getiriliyor. » Miles Davis`in sinemayla cazı buluşturan tarihin en önemli müzikleri nasıl ortaya çıktı? » İstanbul`un "Kulis Bar"ları tarihinin son halkası Bebek Kulis Bar sahnesinde sıkça yer vereceği cazla müziğiyle açıldı. » David Bowie`nin yeni albümü bir caz albümü mü, yoksa caz müzisyenleriyle kaydedilmiş bir Bowie albümü mü? » Dünyanın en ünlü bakır üflemeliler topluluğu geliyor... » O hep babasının kızı olarak kalmayı seçti... Natalie Cole 65 yaşında öldü. » Yeni yılda arkadaşınız, lise çağına gelmiş çocuğu için sizden `caz dinlemeye başlangıç listesi` isterse? » Yeni yılda da "Mikrofon Senin" » Trakya`da caz günleri... The Cold Vibes Edirne ve Kırklareli`nde iki gün arka arkaya caz konseri verecek. » Bilgi Üniversitesi "Yaşamın İçindeki Müzik" konulu eğitim kapsamlı seminerlere hazırlanıyor. » Johann Sebastian Bach yılın son günleri Ankara`da olacak... Nasıl mı? » 58. Grammy caz adayları belli oldu. Grammy cazın geleceğini mi ödüllendirecek? » Dünyanın en önemli erken dönem müziğe modern yorum katan kült topluluk L`Arpeggiata davetiyeniz bizde! » Fotoğraf sanatçılarının gözünden 25. Akbank Caz Festival fotoğrafları sergisi açıldı. » Berlin`in en büyük ve kapsamlı caz festivali "X Jazz" İstanbul`a geliyor... » Ankara Nordik Müzik Günleri bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek. » Caz dünyasını proje manyağına çeviren harikulade kadın bir kez daha İstanbul`a geliyor... » Hiromi daha geçen hafta buradaydı, şimdi yeniden ama bu kez Antalya Piyano Festivali için geliyor... » Londra merkezli İngiliz cazın harikulade yeni armağanı Zara McFarlane`i bu Cumartesi kaçırmayın. » Gezici Festival "Sinemada Caz" ile Ankara, Bursa ve Kastamonu`da özel gösterimler gerçekleştirecek. » Akbank Sanat Piyano Günleri usta isimleri ağırlayacak. » Cazın titreşimleri... Leyla-Diana Gücük son çalışmalarını "PerformJazz" adı altında sergileyecek. » 27 Kasım`da İş Sanat`ta konser verecek Abdullah İbrahim`in 21 Ekim`deki Michigan konserini takibe aldık. » Caz müziğin dans hali, swing kökenli Lindy Hop etkinlikleri dans etmeyi seven herkesi biraraya getiriyor. » 25. Akbank Caz Festival Günlüğü Festival bir günde tam altı konserle İstanbul`u salladı. » Avantgarde cazın öncü isimlerinden Şenol Küçükyıldırım yeni grubu "Centrifuge" ile konserlerini sürdürüyor. » Ekim ayında yerli caz ortamı dört yeni albümle sonbahar hareketliliğinde. » Oskarlı aktör Don Cheadle`ın çektiği Miles Davis biyografisi "Ahead miles" NY Film Fest.`te gösterildi. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalde izleyeceğimiz iki büyük ustayı mercek altına aldık. » Pink Martini`den 14 Ekim akşamı toz pembe şarkılarla dolu bir konser... » Başını alıp gitmek isteyenlerin uğrak noktası gidivermek.com yayında. » Denizde Caz 2015 konserleri geçtiğimiz hafta Nilüfer Verdi Trio ile tamamlandı. » 12. İstanbul Bach Günleri yeni konserleri için gözümüzün önünde ama yepyeni bir mekan keşfetti. » Ruhi Su, ölümünün 30. yılında düzenlenecek özel konser ve etkinliklerle anılacak. » Avrupanın saygın caz ödülü Edison yeni isimler ve albümlerden oluşan 2015 adaylarını belirledi. » > Bodrum`da barok müzik rüzgarı... Üç gün sürecek 6. Barok Müzik Festivali 4 Eylül`de başlayacak. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festival 25. yılını "İllüstrasyonlarla Akbank Caz Festivali`nin 25 Yılı" ile kutluyor. » Tamirane "Morning Jazz Sessions" ile yeniden şehre döndü... » Ethi-jazz`ın ünlü ismi Mulatu Astatke Red Bull Music Academy`nin konuğu olarak İstanbul`a geliyor. » > Geçen yaz gibi bu yaz da caz sürprizi İzmir Aliağa`dan geldi; Aliağa Caz Günleri ikinci kez düzenleniyor. » Bobby McFerrin`in tam 90 dakika süren Stocholm konserinde sahnede Mehmet İkiz`de vardı. » İstanbul boğazında yatla gezinirken caz dinlemek... » Müziğini ülke dışında en çok seslendiren isimlerden Selen Gülün geçtiğimiz günlerde Tokyo`da konserler verdi. » Ladies and the Gentlemen Avrupa`nın en önemli `presenter`ı Jool Holland 22. İstanbul Caz Festivali`nde! » > 22. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: The Bad Plus Trio Joshua Redman festival en iyi konseri miydi? » 22. İstanbul Caz Festivali`nin sürprizlerinden biri de Marcus Miller konseri öncesi yaşanacak. » 22. İstanbul Caz Festivali ile güzelim İstanbul`a dolu dolu caz... » 22. İstanbul Caz Festivali`nde bu yaz "Parklarda Caz" İstanbul`un denizle sevişen en güzel parkında. » 22. İstanbul Caz Festivali bu yıl Kadıköy-Moda`yı "Gece Gezmesi" ile cazla işgale hazırlanıyor. » On yıl sonra bir kez daha Joan Baez`le "We Shall Overcome" diye haykırmak için yeniden Açıkhava`dayız. » > Dünyanın ilk ve tek "Ramazanda Caz" konserleri 4-11 Temmuz arası altıncı kez gerçekleşecek. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Serinleten caz haberleri: Festival konserleri tek tek açıklanıyor. » Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayları arasına giren ilk albümün ardından dünyaca ünlü isimleri yeni albümde ağırlayacak. » "Cazı şekillendiren adam" Ornette Coleman 85 yaşında hayata veda etti. » Yarattığı marka isminin önüne geçen, gitar denince akla gelen ilk isimlerden Les Paul 100 yaşında. » Karmaşaya Evet! Caz müzisyenlerinin ezbere ve alışkınlıklara karşı çıkan tavrı iş dünyası için model oluyor! » Yarım paket filtresiz sigara, yarım şişe Jack Daniels, bolca kül tablası... Huzurlarınızda Oscar Benton! » Levent Öget`in cazın tüm paydaşlarını buluşturduğu kitabı "Caz Etraflı Konuşmalar" yayınlandı. » Gitarın ustaları geliyor... » Cennette Blues Trio; B. B. King 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu 2015 Güz Gönemi kayıtları erken kayıt günleri başladı. » Dünya müziğinin yükselen yıldzı ASA Türkiye`ye ilk kez geliyor... » Konserin Ardından: Akbank Sanat dünya müziği konserinde Erhu ve Koto ustaları bizi müzikleriyle sınadı mı? » Nisan ayının heyecan verici ismi, Nardis`de çalan `tenor hero` Eric Alexander`ı anlama kılavuzu. » New York`un önde gelen caz müzisyenleri Boğaziçi Üniversitesi`nde Workshop`lara geliyor. » "Hayattaki en güzel şeyler yanılsamalardır" sözünden dünyanın en iyi önemli flamenko topluluğuna... » Arjantin, Akdeniz ve Doğu müziklerinin karışımından nasıl bir müzik çıkar? Cevabı haberdeki videoda... » 60. yaşını dünya üzerinde 60 özel konserli turneyle kutlayan Marilyn Mazur 21 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » İstanbul ve Ankaralı cazseverleri çok fena kıskandıracak konser 15 Nisan`da İzmirlileri bekliyor. » Son günlerin kahredici kaosundan kurtulup kendinize bir caz ziyafeti çekin; Yeni albümü "Up" ile Stanley Clarke CRR`de. » Afro Beat ve Afro Funk müziğin yarıtıcılarından Tony Allen bu gece Babylon`da! » > Temmuz güneşi şimdiden ısıtıyor; 22. İstanbul Caz Festival programı dün basın toplantısıyla duyuruldu » Afrodizyak etkisiyle Macy Gray`li David Murray Infinity Quartet Mehmet Uluğ`un anısına Babylon`a geliyor. » Al di Meola, Zülfü Livaneli ve Hüsnü Şenlendirici müzikte hangi isim üstünde buluşmuş olabilir? » İlk kez düzenlenen alternatif müzik ödülleri 17 Mart akşamı sahiplerini bulacak. » 5 maddede bu Pazar Patricia Barber`ı neden izlemeliyiz? » Trilok Gurtu ile iki yıllık dünya turnesi ardından Tuluğ Tırpan Salon`a yepyeni fikirlerle geliyor. » özel Haber: Bir Konserin Hikayesi: 22.İzmir Avrupa Caz Festivali özel bir konserle başlıyor. » 11. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. » Dünyaca ünlü gitar virtüözü Manuel Barrueco 9 Mart akşamı İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. » Whiplash filmi, JK Simmons ve Teller karakterleri hakkındaki tartışmaya Peter Erskine son noktayı koyuyor. » Yıllar önce dünyaya `mutlu ol` diyen adam mesajını tekrar vermek için 3 Mart`ta geliyor... » Arkadaşımız Leyla Diana`nın "PerformJazz" adını verdiği fotoğraf sergisi 28 Şubata kadar sürecek. » Farsça`da 3 renkli anlamına gelen İranlı caz grubu Sehrang İstanbul Turu`nda... » Caz tarihinin ikonik piyanisti Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir radyo program kaydı bulundu. » Müzisyenler için özel haber: Aix-en-Provence festivali doğaçlama müzik konusunda genç profesyoneller arıyor. » Aydın Esen yılın ilk büyük sürprizine yeni bir ses Tuba Çavuşoğlu ve albümü "Insight" ile imza attı. » > Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyeli bizi harika yeni isimlerle tanıştırmaya hazırlanıyor. » Evinde, mekanında caz çalmayanın başı "Baltalı Katil" ile belada... "Tütün, Bataklık, Jazz ve Baltalı Katil" » Bu dünyada ne acayip adamlar var? Orlando Julius ve the Heliocentrics Orchestra Babylon`a geliyor. » Salon 5. yılını özel geceyle kutladı, yeni sezona dair hangi müjdeleri verdi? Gecenin izlenimleri-notları yayında! » Saykodelik kafayı party-time dönüştüren adamlar; Goran Kajfes Subtronic Arkestra Akbank Sanat`a geliyor. » İstanbul`un bu rekor soğuk günlerini ısıtan tek şey vardı; Avishai Cohen konseri... » Klasikten Caza: Yılbaşı konserleri başlıyor... » Pop müziğin hit şarkıları cazla yeniden hayat buluyor... » İzmir`de caz hareketiliği: Yeni açılan Muppet`s Pub & Art`da 30 Kasım-3 Aralık arası caz geceleri yaşanacak. » Yeni klasik müzik toplulukları çıldırmış olmalı, baksanıza neler yapıyorlar? » Afrika`nın en iyi sanatçısı Judith Sephuma, Güney Afrika Özgürlük ve Demokrasi kutlamaları için geliyor. » Raul Midón 21 Kasım akşamı CRR`de, konser davetiyeniz bizde... » Cazkolik Shop`ta ödeme kolaylığı getiren bir yenilik hizmete girdi. » Kerem Görsev Trio & Alan Broadbent ile "2 Pianos" konserleri başlıyor. » Mozaik tüm arşivini derleyip yayınladığı "Külliyat" için imza günü ve konserler düzenliyor. » Bunca zamandır caz konserlerini izleriz ilk kez bir grubun karbon emisyon oranlarına göre turne yaptığını duyuyoruz. » Bu yıl Polonya cazı ile ilgili izlediğimiz konserlere 13 Kasım gecesi RGG Trio`da eklenecek. » O gece, Chet Faker konseri kadar Uniq İstanbul`da bulunan Volkswagen Arena`da yıldızlaştı. » Konser öncesi haber + konser sonrası izlenim: Randy Brecker "Night in Calisia" konser izlenimleri yayında. » Bu akşam ve yarın Salon`dan yükselecek caz tınılarına daha yakında bakalım... » İstanbulluların gözbebeği Cemal Reşit Rey konser salonu 25. yaşını özel bir konserle kutlayacak. » Trompetçi Ibrahim Maalouf 24, gitar vampiri Jon Gomm 27 Ekim`de Ankara CerModern`de. » Arkadaşımız Turgay Yalçın 28 Eylül Pazar Radyo ODTÜ`de "Sesler Denizi" programına başlıyor. » Kaotik melankolinin ustası Kenny Wheeler 84 yaşında hayata veda etti. » Yeni festival, yeni heyecan: 24. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın toplantısıyla programını açıkladı... » Marinada caz rüzgarı hız kesmeden esmeye devam ediyor... » 75. yılını kutlayan efsanevi Blue Note firması kurulduğu yıllarda edindiği misyonu yeniden hayata geçiriyor. » > Alanya, her yıl Eylül ayında düzenlediği caz günlerini bu yıl 12. kez gerçekleştirecek. » Müziğini sınırların ötesine taşıyan ünlü çellist Yo-Yo Ma`ya "Silk Road Ensemble" konserinde Aynur`da eşlik edecek. » Unesco geleneksel müziğe yönelik koleksiyonuyla 70 milletten oluşan insanlığın ortak mirasını geleceğe taşıyor. » Avrupanın ünlü big band`i NDR 60. yılını ilk kez günyüzüne çıkan konser kayıtlarıyla kutluyor. » Cenk Erdem`in hazırlayıp sunduğu "Müzikle Muhabbet" TV programı "Cazkolik Özel" bölümü sayfamızda. » Ramazanda Cazın son konserinde Norveç`in dini ilahilerinden oluşan caz yorumları ezanla buluşacak. » Ahenksiz müziğin basçısı ama stilistik nişleri sevmeyen adam; Charlie Haden 77 yaşında öldü. » 21. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Festivalde bu yıl festival tarihinin en önemli konserlerinden birine şahit olduk. » > Alaçatı Piyano Festivali başlıyor... İki ay boyunca her hafta bir konser... » Geleceğin klasik müzik virtüözleri Meriç Soylu anısına ödüllendirildi. » 23 Haziran`dan itibaren "Arşivimden Mikrofona" ile caz tarihinin derinliklerini keşfetmeye hazır olun! » Cazseverler! İzmir`li bas sanatçısı Yaman Akdoğan`ın çağrısına kulak verin... » Giuseppe Nicolini konservatuvarı caz bölümü tek kız ve Türk öğrencisi Öykü Doğan Duke Ellington konseri düzenledi. » Ada Bosphorus Kuruçeşme Konserleri caz ve `cazımsı` üç projeyle müzikseverlerle buluşacak. » Sony Music, yayınladığı yeni "The Jazz Years" albümlerini Cazkolik okurlarına hediye ediyor. » Dünya Şampiyonu Boğaziçi Caz Korosu`ndan bir "Birincilik" haberi daha geldi? » SOMA için MüZiK... Babylon ve PozitifLive Mayıs ve Haziran`daki konserlerinin gelirini Soma`ya bağışlayacak. » CRR`de klasik gitar konserlerine hazır olun: "Gitar Günleri" başlıyor... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival dün akşam düzenlenen basın toplantısıyla programını duyurdu... » New York`lu caz ustası Richie Beirach kemancı Gregor Huebner ile Dünya Caz Günü için Akbank Sanat`a geliyor. » Geçen yıl ki büyük heyecanın ardından yeniden 30 Nisan Dünya Caz Günü ve yeni etkinlikler, yeni konserler. » Onur Korkmaz ile "Satır Arası Caz" başlıyor... » Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan`da gösterilecek. » Brezilya cazında bas gitar & vokalin cesur bileşiminde yaratıcı müzikler; Viviane De Farias ve Mauro Martins. » Doğaçlamanın anlık kimyası: Medeski, Martin & Wood + Nels Cline bu akşam Babylon`da, davetiyeniz bizde! » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası dünyaca ünlü ilk konuğu Nicholas Payton`la özel konser vermeye hazırlanıyor. » İstanbul-Ankara-İzmirli dostlar, hazırlanın: Kerem Görsev Trio & Allan Harris caz standartlarıyla yola çıkıyor. » İzlandalı yaylı çalgılar ve `uniquely atmospheric` müzik dörtlüsü Amiina 22 Mart akşamı Borusan Müzikevi`nde! » Vokal cazın dünyaca ünlü kadınları bir bir İstanbul`a geliyor: Susanne Abbuehl 26 Mart akşamı Akbank Sanat`ta! » Norveç`in yetiştirdiği en iyi caz şarkıcılarından, bol ödüllü Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da. » Genç Caz Başvuruları başladı: İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor! » Dünyaca ünlü Amerikalı caz kadınları "The Ladies" Dünya Kadınlar Günü kapsamında 14 Martta konsere geliyor. » İstanbul`un en renkli ve tematik etkinliklerinden "Bach Before & After" bu kez Neve Şalom Sinagogu`nda. » Bu yıl 10. kez düzenlenen "2014 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu. » > 3. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali`ni arkaşamız Leyla Diana takip ediyor. » Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Birimi (BAUART), yeni dönem Caz Sertifika Programı`na Mart ortası başlayacak. » Jazz rock fusion`a damgasını vuran Fransız ve İngiliz iki topluluk 27-28 Şubat akşamları Salon`da olacak. » Son dönem Avrupa cazının önemli isimlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman ilk defa Ankara`ya geliyor. » Okay Temiz, 11 Şubat`ta doğum gününü dünyaca ünlü ustalarla beraber `Ritmin Günü` konseriyle kutlayacak. » "Caz Ağacı" yeni yılın ilk projesinde Miles Davis parçalarına yazılmış yeni sözlerle geliyor... » Ağustos ayında yeni albümü "Searching for Jupiter"i yayınlayan Magnus Öström 18 Ocak`ta Salon`da! » Avrupa ve dünya caz vokalin etkileyici sesi Anna Maria Jopek 7 yıl aradan sonra yeniden Ankara`ya geliyor. » Caz vokalin başarılı ismi Elif Çağlar yeni yılın ilk sürprizine imza atmaya hazırlanıyor. » Radyo Cazkolik Bodrum Kat`ta Can Tutuğ "Japon Özgür Cazı" program serisine başladı. » Cazda yılın son kaybı 93 yaşındaki Yusef Lateef oldu. » A Capella Boğaziçi`nden tümüyle Fazıl Say müzikleriyle dolu yeni bir albüm; "Eurasian Tales" » 20. yüzyılın en iyi piyanistlerinden Horace Silver`ın uzun süren hastalığının ardından vefatı üzüntü yarattı. » Avrupa cazının iki önemli ismi; Nils Petter Molvaer ve Martin von Oswald yeni albümleriyle Babylon`a geliyor. » `Mini` festivali `Akbank Sanat Caz Günleri` Avrupalı ustalarla yerli cazın genç ve yetenekli isimlerini ağırlıyor. » John Scofield`i Salon`da izleyen Burak Sülünbaz usta isimle yaptığı sohbetten çok sayıda not çıkardı. » Luiana Souza ve Romero Lubambo ile saf müzikte kristal berraklık. » Müzik dünyası zamansız ve çok üzücü bir vefat haberiyle sarsıldı; Mehmet Uluğ`u kaybettik... » Resim ve grafik sanatçısı Atilla Atala`nın `Caz İkonları` isimli kişisel sergisi 28 Kasım`da Galeri FE`de başlıyor. » Jose Marti Küba Dostuk Derneği Aralık`ta Küba Caz Festivali`nin de içinde olduğu bir kültür gezisi düzenliyor. » Bilal ile Neo-Soul müziği, Date İstanbul ile Neo-Klüp formatı... » Akbank Sanat Piyano Günleri`nde Jon Balke`den hüzün temalı bir İstanbul konseri... » Sanat galerisinde cazın usta isimleriyle tematik caz sohbetleri başlıyor... » İstanbullu müzikseverler için Fransa`dan ithal festivalin konserleri başladı: » Cazın usta gitaristi Yavuz Akyazıcı hikaye tadında kaydettiği müzikleriyle dolu yeni albümü "Short Stories"i yayınladı. » Ankara`da bayram bitmiyor; Nordik Müzik Günleri başlıyor... » Baki Duyarlar, Gençlik Caz Orkestrası ile kısa zamanda hayranlık duyulacak bir başarıya imza atmış. » Sabaha acı bir haberle uyandık: Caz basın sıradışı yetenekli ismi, gerçek bir virtüöz Kürşat And`ı kaybettik. » Türk izleyicisiyle ilk kez tanışan Norveçli genç caz grubu In The Country konser izlenimleri Burak Sülünbaz`dan. » "Şimdi Jim Rotondi iyi gider..." Swingli modern hard bop caz ustası festival kapsamında iki gece Nardis`te. » Harriet Tubman feat. Cassandra Wilson konserinde kafa karışıklığı Wilson`a kızgınlığa, Ross`a ilgiye döndü. » Babylon, 23. Akbank Caz Festivali`ni ne bizde ne başka yerde pek rastlamayacağımız bir isimle açıyor; Chrysta Bell. » Galatarasay taraftarı caz sever mi? "4 Nefes 1 Maç" » Salon Ekimde yeni sezonu gümbür gümbür konserlerle karşılamaya hazırlanıyor... » Pink Martini yeni albümü `Get Happy`nin ilk konserlerini 26 ve 27 Eylül`de Ankara ve İstanbul`da verecek. » Elli yılı aşkın süredir caz ikonlarını fotoğraflayan caz fotoğrafçısı Lee Tanner 82 yaşında öldü. » 11. Uluslararası Alanya Caz Günleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz konserlerle dolu. » Bir yaz akşamı Kalamış Parkı`nda caz dinlemek, bisiklet ölümlerine dur demek ve tango yapmak... » 23. Akbank Caz Festival akşam düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. Festivale kısa bir bakış yazıda. » Aynı anda 3070 kişiye konser ve gösteri sunacak dünyanın en önemli salonlarından biri İstanbul`da hizmete giriyor. » Klavye yıllarının efsanevi müzisyeni George Duke 67 yaşında aramızdan ayrıldı. » Hijazz Project ilk albümün arkasına eklediği on yıllık sessizliğin ardından yeni albümü Hijazz II`yi yayınladı. » Trio Mrio grubu Venedik Caz Festivali`nde konser vermek için Venedik`e gitti. » Caz müzisyenlerinin Gezi Parkı direnişine ortak selamı "Korkmuyoruz" isimli özel bir besteye dönüştü... » Türkiye`nin ilk bakır nefesli topluluğu Golden Horn Brass dünyaca ünlü "Italian Brass Week" haftasına davet edildi. » Ramazanda Caz bu yıl altı farklı sanatçının altı farklı konseriyle zevkten dört köşe konserler vaad ediyor. » Klasik müziğin güçlü orkestralarından Merck ile Kerem Görsev Trio`dan cazla klasiği buluşturan bir konser. » Şenay Lambaoğlu "İçimde Aşk Var"la cazseverin gönlünü çalmıştı, bu kez Fransız konuğuyla etkilemeye hazırlanıyor. » Türk cazına önemli bir albüm armağan eden Ozan Musluoğlu konserinde Ivo Neame`yi ağırlayacak. » Festivalde cazın çelik çekirdiğini oluşturan European Jazz Club`ta konseri olan Evrem Demirel ile konuştuk. » Yönetmen Batu Akyol "Türkiye`de Caz" belgeselinin ilk gösterimini festival kapsamında gerçekleştirecek. » Çevreci ve aktivist şarkıcı Jason Mraz`ın konseri 19 Temmuz`da, davetiyeniz ise Cazkolik`te! » 20. İstanbul Caz Festivali dün akşam Yıldız Sarayı bahçesinde Lena Chamamyan`ın şarkılarıyla sona erdi. » Uraz Kıvaner: Miles Davis Quintet gibi bir formatla müziğimin nasıl olacağını görmek istedim... » Piyano her yere çok yakışır... » Herbie Hancock yeni misyonunu ilan etti: Cazın sound teknolojisiyle gelişmesine öncülük etmek. » İstanbul Caz Festivali Temmuzda gerçekleşecek festival programında yapılan değişiklikleri duyurdu. » Cazseverler için önemli haber: Daha önce yayınlanmamış iki önemli konser kaydı arka arkaya yayınlandı. » Montreux Jazz Fest programı cazın `post-bop and beyond` ana damarında bir kırılma anlamı taşıyor mu? » Yıllarca dinleyicilerince Pazar sabahlarının vazgeçilmezi olan "Reha Sezgin ile 60`lı Yıllar" yeniden başlıyor! » Duygulu bilgeliğin, armonik entelektüelliğin piyanisti Mulgrew Miller`ı çok genç yaşta kaybettik... » Jazz Company sezonu sevgili dostumuz Cenk Erdem`in özel hazırladığı caz ve dans gecesiyle kapatacak. » Amerikalı ustalarla gençleri buluşturan VJU İzmir International Jazz Camp bu yaz ikinci kez düzenleniyor. » Radyo Cazkolik`te Bodrum Kat`ı hazırlayan Can Tutuğ ve tarihçi Hayri Gökşin`den `Caz Konuşmaları` » İbrahim Maalouf son albümü The Wind`de Miles`ın atmosferik etkisini kendi dünyasında görselleştiriyor. » Flütist Eren Coşkuner ilk albümü The Long Way ile Türk caz tarihine geçecek önemde bir kayda imza attı. » Sinirli ihtirasın, tatlı hüznün, arzu ve elemin, metaforların, kinayelerin şarkıcısı Patricia Barber Salon`da... » Uluslararası Caz Günü basın toplantısı bu sabah yıldız sanatçıların katılımıyla gerçekleşti. » Dünya Caz Günü kapsamında Babylon sahnesi Floex ve Big Beats Big Times konserlerine hazırlanıyor. » "Aşk ve Devrim"in çocuğu Nicola Conte Dünya Caz Günü kapsamında 30 Nisan akşamı Ghetto`da. » Uluslararası Caz Günü kutlamalarına Akbank Sanat iki günlük özel bir programla katılıyor. » Müziğini mağazadan al! 20 Nisan Record Store Day günü Kontra Records`ta gün boyu alternatif etkinlikler var! » 21. yüzyılda da ilginin hiç azalmadığı Cuban müziğin karizmatik ismi Roberto Fonseca 20 Nisan`da İstanbul`da. » 20. İstanbul Caz Festivali`nin afişinde Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk`un damgası var. » 30 Nisan Dünya Caz Günü`nde cazın kurucu babalarından Duke Ellington`ı anmak... » Müzisyen Nevzat Yılmaz`ın özgün yorumlarından oluşan caz albümü "Göç" yayınlandı. » Kuzey Avrupa caz sounduyla Hint müziğini albümlerinde buluşturan üçlü ELP 6 Nisan akşamı Borusan`da. » Selen Gülün yeni albümü `Başka` ile `Sürprizler`in ötesinde neler olabileceğini görmemizi sağlıyor... » Kerem Görsev`in kayıtları biten Tribute To Bill Evans albüm süreci Batu Akyol tarafından belgesel filme alındı. » Ülkemizin yetiştirdiği en değerli caz gitaristlerinden René Macaroğlu`nu kaybettik... » > İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini pişmeye, olgunlaşmaya, meydan okumaya çağırıyor. » Ülkemizde `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde büyük emeği olan işletmeci Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik. » Mart ayında Jazz Company`nin cazla yolculuğu sürüyor... » Boğaziçi`nde `Müzik ve Psikoloji` » Bu yıl 9. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal Yarışması sahiplerini buldu. » Avrupanın en iyi bariton saksofon sanatçısı Celine Bonacina yeni albümü `Open Heart` ile Akbank Sanat`ta. » 11. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali başlıyor... » Unesco ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü`nün düzenlediği "Uluslararası Caz Günü" bu yıl İstanbul`da kutlanacak. » Selen Gülün`ün `Başka` şarkıları Salon`u dolduran caz dinleyicisinden yoğun ilgi gördü. » Ardı ardına gelen kayıp haberlerinin bir yenisi cazdan; Trompet efsanesi Donald Byrd 80 yaşında öldü. » 16. Ankara Caz Festivali`nin son konserleri uzun süre hafızalardaki tazeliğini koruyacak. » Klarnetin iki kuşağı buluşuyor: Giora Feidman ve Hüsnü Şenlendirici 8 Şubatta Cemal Reşit Rey`de. » Son günlerde ardı ardına gelen ölüm haberlerine cazseverler için özel bir isim olan Butch Morris de eklendi. » 9. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması katılımları başladı... » Bilal Karaman Patika ismini verdiği yeni albümünü 25 Ocak gecesi Salon`da ilk kez dinletecek. » Caz Ağacı`nın en bereketli dalı Cole Porter için İKSV Salon ve NU-DC işbirliğinde özel bir gece düzenleniyor. » Ghettogether Party`lerinde boşa akıp giden funk`a izin yok: Şallıel Bros. What Da Funk Project`te bu kez Omar`ı ağırlıyor. » Selen Gülün `ün heyecan veren projesi Blue Band ilk konserini 17 Ocak akşamı Borusan sahnesinde verecek. » Arkadaşımız Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü çıkıyor! » 16. Uluslararası Ankara Caz Festivali`nin başlangıcını müjdeleyen basın tanıtım konseri 11 Ocak`ta! » Ozan Musluoğlu`nun yeni albümü için düzenlenen konser Türk caz piyanosunun zirvesine tanıklık etti. » Marcin Wasilewski Trio 22 Aralık`ta Borusan`da denince içi titremeyecek bir Avrupa cazı tutkunu yoktur. » Amerika`yı sarsan ilkokul katliamında ölen çocuklardan biri ünlü bir caz müzisyenin 6 yaşındaki kızı çıktı. » Müzikte `Gece Vardiyası` nöbetleri başlıyor... » Haberini yapmaktan hep korktuğumuz haber: Dave Brubeck 92 yaşında kalp yetmezliğinden öldü. » Bahçeşehir Üniversitesi Ocak ayından itibaren `Caz Okulu` projesini başlatıyor... » Hareketlenmeye başlayan yıl sonu konserlerinde sürpriz bir haber var; Brad Mehldau Trio 1 Aralık`ta İstanbul`da! » Önümüzde müzikseverleri bekleyen üç güzel konser var: Forabandit, Andy Timmons ve Sumru Ağıryürüyen » Cenk Erdem yazdı: "Basının bakış açısı mı ilkel ve sorunlu yoksa Madonna fazla mı erotik?" » Kısa adı WOMIST olan 3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali 15-29 Kasım arası İstanbul da gerçekleşecek. » Akbank Caz Festivali`ne Stevie Awards`dan 3 ödül birden geldi... » Caz sahnemizin yıllardır sürdürülen kalıcı etkinliklerinden Jazz Open Mic 5. sezonuna Nardis`te başlıyor. » Kadın caz vokalin yaşayan en seçkin isimlerinden Dianne Reeves, Chivas Jazz Nights için 2 gece Nardis`te. » Jazz Company yeni sezona Ayşe Gencer`in annesi Ayten Alpman`a ithaf edeceği özel geceyle başlıyor. » Nardis`in Pazartesi gecesi 10. yılı özel kutlaması Türk caz sahnesini buluşturan bir fotoğrafa dönüştü. » Son Londra konseri `sold out` olan Aruan Ortiz & Michael Janisch Quartet Kasım başı Alt Caz Kulüp`te sahne alacak. » Bayram tatilini de yanına alan Alaçatı Caz Rüzgarı 26 Ekim`den itibaren yeniden esmeye başlıyor! » Bayram tatilinde latin caz keyfi yaşamak ister misiniz? » New York`da aynı müzik çevresinde buluşan 4 ülkenin çocuğu 20 Ekim akşamı Hayal Kahvesi`nin yeni mekanında. » Cazın hayatı içinde olma hali; Kanyon`da Caz 14 Ekim Pazar Kerem Görsev Trio "Chamber Jazz" ile başlıyor. » Dün akşam Islak Köpek & Serra Yılmaz ve bu akşam KonstruKt ile bir festival daha sona eriyor. » "RADYOEVİMİZİ VERMİYORUZ" basın açıklamasına çağrı... » Kerem Görsev Trio Bologna`nın tarihi meydanı Pizza Maggiore`de unutulmaz bir konser verdi. » Radyo Cazkolik`in kabına sığmayan programı "Jazz, Müzik ve Kadın" radyonun dışına açılıyor... » İstanbul Jazz Center sezonu Paticia Barber ve Chriss Bennett projeleriyle açıyor. » 7. Leyla Gencer Şan Yarışması`nı kazanan isimleri final gecesiyle belirlendi... » Flütist Halit Turgay`ın `Türk usülü demlenmiş` caz albümü "Türk Çayı Caz Süiti" yayınlandı... » Alanya Belediyesi`nin düzenlediği 10. Alanya Uluslararası Caz Günleri 4 gün / 4 konserle geliyor... » Müzğin ve davulun duayen ismi Durul Gence uzun bir aradan sonra ilk kez bir radyo programına konuk oldu. » Özge Calafato`nun ilki çok büyük bir ilgi gören "Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon" serisinin ikincisi yayında! » `Bir tatlı huzur` ve cazın yeni adresi Kalamış`ta `Mekan The Jazz Room`... » Sanatın başkenti New York, Broadway`ın müzikal şovlar dünyasını Haldun Dormen ile gezmeye ne dersiniz... » Yeni sezonun başladığı nasıl anlaşılır? Nardis`in kapılarını açmasından! » Boğaziçi Caz Korosu`ndan yeni bir altın madalya haberi daha geldi... » 29 yaşındaki genç, güzel caz piyanisti Shimrit Shoshan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. » Bodrum Gümüşlük`te caz günleri başlıyor... » Yağmurlu Ağustos pazar gününde acı veren haber; Çellist Reyent Bölükbaşı`nı kaybettik... » Yaşam Hancılar ilk albüm hayalini gerçekleştirmek için kampanyasına cazseverlerin desteğini bekliyor! » Ramazanda Caz kapsamında Aydın Esen ve Okay Temiz ilk kez birlikte aynı sahneyi paylaşacak... » New York Gypsy All Stars, balkanların çingene ruhunu funky & jazzy formlarla buluşturduğu Romantech`i yayınladı. » Bagetleriyle son otuz yılın güçlü ismi Omar Hakim son projesi The Trio of Oz ile Ramazanda Caz`da. » Ahmad Jamal konserini izleyen arkadışımız Arto konser güzel ama izleyicimiz bu kez sınıfta kaldı diyor... » Akşam Sezen Aksu`nun unutulmaz Açıkhava konserini izleyen Cenk Erdem içinden geçenleri yazdı. » Türkiye`nin yetiştirdiği büyük bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı; İlhan Mimaroğlu 87 yaşında vefat etti. » Blues`un ülkemizdeki en önemli gruplarından Sahte Rakı Balkanlar`ın güçlü blues festivali Mostar`a davetli. » İş Sanat`ın yönetmeni, müziğin ve cazın değerli yöneticisi Meriç Soylu`nun ani vefat haberi büyük üzüntü yarattı... » Boğaziçi Caz Korosu dünya çapında başarılarına bir yenisini daha ekleyerek altın madalya kazandı. » Sokaktan ve mekanlardan fotoğraflarla "Tünel Şenliği"nin öyküsü... » Limonata gibi yaz gecesinde, şurup gibi caz konseri: Till Brönner`den terapi gibi bir müzik... » Cazın ustaları JAmZZ`de genç yeteneklerle buluşuyor; Buluşmak yetmez New York`a, Venedik`e götürüyor! » Never Never let me go! Robbie real thing, Sly Dunbar real thing, Ernest Ranglin real thing, dedicated to İstannbuuul!!! » İşte bir festival daha başladı... Boğazın ışığına gecenin neşesi, Neşet Ruacan`ın ödülü, Elif Çağlar`ın şarkıları eşlik etti. » Önder Focan & Meltem Ege Group `Songbook` albümü iyi müziğin ötesinde bir övgüyü hakediyor. » İKSV, kurucuları arasında yer alan Aydın Gün adına düzenlenen bursla genç sanatçılar yetiştireceğini duyurdu. » Emir Ersoy yeni albümü Karnaval ile Türk pop müziğinin hitlerini latin müziğin yeni yorumlarıyla buluşturuyor. » Günün en güzel öğünü sevdiğimiz bu en güzel müzikle buluşursa ne olur: `Kahvaltıda Caz` başlıyor! » Antalyalı cazseverler sıcakları cazın serinliğine sığınarak atlatacak: Antalya Caz Festivali başlıyor... » İstanbul Taksim`deki Fransız Kültür Merkezi`nin püfür püfür bahçesinde üç gün üst üste Müzik Bayramı başlıyor... » Sumru Ağıryürüyen ve Anıl Eraslan`ın insas sesi-viyolonsel diyaloğuna dayalı albümleri Sert sessizler yayınlandı. » Samatya`da ziller bir kez daha caz için müzik ve Avedish usta için çalacak... » Iggy Pop`tan Orson Welles`in "You don`t know what`s to be old"unu hatırlatan bir albüm geldi. » Akbank Caz Festivali`nin ilk geçen yıl düzenlediği JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması yeni başvuruları başladı. » İKSV 40. yıl etkinlikleri kapsamında bir ilki gerçekleştirerek Stevie Wonder`ı ilk kez İstanbul`a getiriyor. » Polonyalı genç caz müzisyeni Peter Filipowicz`den Michael Jakson müziğine saygı albümü... » Cenk Erdem`den "Aşkın Caz Halleri"ne dair özel parti Jazz Company`de... » "ODTÜ Van`da.. Dayanışma için Caz" konseri 9 Mayıs gecesi bu kez Ankara IF Performance Hall`da. » Nazım Hikmet`in sözlerini caz formunda yeniden yorumlayan Defne Şahin ilk albüm konseri Babylon`da. » Jazz Company, ilkinin gördüğü büyük ilginin ardından yeni bir Amy Winehouse gecesini 4 Mayıs akşamı düzenliyor. » Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gitarın ustaları Mayıs ayında Akbank Sanat`ta olacak. » Bu yıl ilk kez Unesco tarafından ilan edilen "30 Nisan Dünya Caz Günü" konser ve etkinliklerle kutlanacak. » Norah Jones uzun süredir merakla beklenen yeni albümü Little Broken Hearts`ı 1 Mayıs`ta yayınlıyor. » Resonance Records`un çarpıcı keşfi; Büyük piyanist Bill Evans`ın 1968 NY City`s Village Gate kayıtları bulundu. » Caz şarkıcılığının yolunu aydınlatan deniz feneri artık sadece kalbimizde ışıldayacak; Ayten Alpman`ı kaybettik. » WOMEX, Club Globalkan sahnesi için Türk müzisyenlerin başvurularını bekliyor! » Renaud Garcia Fons Kadıköy`ün cazla buluşmalar yaşayacak yeni mekanı DoubleTree`de sahne alacak... » Bu yıl Nardis Genç Caz Vokal birincisi Ceyda Köybaşıoğlu Litvanya`dan güzel haberlerle dönüyor... » Akıcı, lirik, rafine müziğiyle Fransızların gözde piyanisti Alfio Origlio Cemal Reşit Rey sahnesinde. » Son albümü "Durgun Sular" ile geçen yılın en iyi işlerinden birini kaydeden Sarp Maden 17 Nisanda Babylon`da. » Bazen kendimizi müziğin salıncağında hissederiz ya, işte o anların ikilisi Mo` Horizon Cumartesi Ghetto`da! » Nardis 13-14 Nisanda günümüzde cazın en etkileyici isimlerinden Roy Hargrove`u ağırlamaya hazırlanıyor. » Balkanlar`dan Arjantin`e, cazdan alaturkaya müziğin kesişen yollarında yeni bir ses, yeni bir renk: Kıvılcım » İspanyolların gönlünde yatan en iyi flamenko sanatçısı Joaquin Grillo yeni projesiyle CRR sahnesinde! » Sekiz yıl aradan sonra Erkan Oğur`dan yeni bir albüm; "Dönmez Yol" Kalan Müzik`ten çıktı! » Kış boyu müthiş konserlere evsahipliği yapan Borusan Nisan`ı çarpıcı etkinliklerle karşılayacak » Müziği "Nuh`un Gemisi" kabul edilen Stephan Micus 29 Martta Garajİstanbul`da sahne alacak. » İki hafta aradan sonra Taksim Gezi Parkı`nda bu Pazar gerçekleşecek 3. Geleneksel Gezi Şenliği bu kez daha anlamlı... » İnsan ruhunu müzikte temsil ettiğine inanılan ney ve viyolonselin iki ustası St.Antuan`da buluşacak. » Caz müzisyenleri sesleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde büyük bir mesajın parçası oldular... » 21. Akbank Caz Festivali`ne Galatasaray Üniversitesi İşletme Klübü`nden "En İyi Organizasyon Ödülü" verildi. » Cazkolik`te son albümü dinleme rekorları kıran Malia`nın bizzat kendisi 24 Martta Tamirane`de! » Buket Coşkuner`in Amy Winehouse için hazırladığı tribute gece 23 Mart akşamı Jazz Company`de. » Garajİstanbul yenilenen mekanı ve yeni döneme cazın iki büyük ismi McCoy Tyner & Joe Lovano konseriyle başlıyor. » Fransızlar 400 Darbe`nin kahramanını çağrıştıran Geraldine Laurent`tan yeni bir Petrucciani yaratmış olabilirler mi? » Nardis Jazz Club`ın gelenekselleştirdiği caz vokal yarışması heyecanlı bir final ile sonuçlandı. » Radyo Cazkolik "Jazz, Müzik ve Kadın"ın yapımcısı Leyla Diana 8 Mart`ta Jazz Center`da bir parti düzenliyor! » İstanbul Caz Festivali bu yaz gerçekleşecek festivalde genç sanatçıları sahne almaya davet ediyor... » Aladağlar`da kaza sonucu vefat eden Tanju Duru`nun web sitesini dostları anısına yapılmış bestelerle güncelliyor. » Çoğumuzun Burhan Öçal`la tanıdığı Smadj Borusan konserinde İbrahim Maalouf ve Natacha Atlas var. » Alışılmışın dışında bir dans, jazz ve müzik gösterisi `Les Signes Exterieurs` Borusan Müzik Evi`ne geliyor... » "Jazz in Japan, 2012 İstanbul" kapsamında caz piyanistleri Nobumasa Tanaka ve Masaki Hayashi duo konseri. » 15. Ankara Caz Festivali son hafta konserlerinde Turkophony All Stars ile nefes kesici bir gece yaşandı. » Borusan Müzikevi kuzey Avrupanın kırılgan sesi Torun Eriksen ile İlhan Erşahin`i aynı sahnede buluşturuyor. » Perdesiz gitarın az sayıdaki seçkin ismi arasında özel bir yere sahip Cenk Erdoğan ikinci albümü Kavis`i yayınladı. » ODTÜ Van`da projesi... geliri Van depremzedelerine aktarılacak `Dayanışma için Caz` gecesi 20 Şubatta! » Bu akşam Nardis`teki Gershwin gecesi için Nezih Yeşilnil`den cazseverlere özel bir not var... » 15. Ankara Caz Festivali`nde iki konser birden var: Raghunath Manet ve Michaela Rabitsch & Robert Pawlik » Cazın olası tüm sınırları içinde kendi kişisel alanını tayin eden adam Jan Garbarek CRR sahnesine geliyor... » Türk cazının en eski ve en genç üyeleri; İlham Gencer ve İpek Dinç sevgililer gününde sevgililere söyleyecek. » Avrupa cazının son yıllarda en `unique` müziğine sahi Tonbruket yarın akşam Salon`da olacak! » Ayşegül ve Nezih Yeşilnil "Rüzgara Şarkılar Söyle"den bugünlere sesini ve müziğini sevenleriyle buluşturacak. » 15. Ankara Caz Festivali Ankara`nın buzlarını Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan konseriyle eritmeye hazırlanıyor... » Kerem Görsev, Joy FM`de cazseverleri radyo başında buluşturacak özel bir radyo programına başlıyor... » Alp Ersönmez `Cereyanlı` projesini İmer Demirer`in katkısıyla 8 Şubat akşamı Babylon`da seslendirecek. » Konstrukt ve A Trio ile doğaçlama caz 9 Şubat akşamı Borusan Müzik Evi`nde... » Kerem Görsev Trio`nun Şubat ayında Allan Harris`le vereceği konserlerin takvimi belli oldu... » Tord Gustavsen Quartet dağıtımı Şubat başı yapılacak albümü "The Well"in çıkışını duyurdu... » Simit simit, ne çok yedik, açık çaylar, sağa kay`lar, tramwaylar, uzaklar, tuzaklar, bunu yazan Xenopolis, Barana & Ceyl`an Ertem » The Evening Standard`ın `Taklitçilerle dolu dünyada gerçek bir caz şarkıcısı` dediği Carmen Lundy Aksanat`ta. » Karadeniz türküsü "Ben Seni Sevdiğimi" caz aranjmanı ve 80 kişilik orkestrayla Amerika`ya konser çıkartması yapıyor. » Bir kadına bunca sıfat bu kadar mı yakışır? Cezayir menekşesi, çöl gülü, yağmur damlası... Yani; Souad Massi » Caz sahnelerinin dinamik, etkileşimli ve eğlenceli gecelerine imza atan FourinthePocket Salon`da... » Senem Diyici & Mavi Yol Quartet`in Dila Dila isimli albümleri yayınlandı... » Nardis Jazz Club`ın geleneksel "Genç Caz Vokal Yarışması" bu yıl sekizinci kez başlıyor... » Caz Ağacı serisi yeni yılın ilk konserinde bu kez Frank Sinatra gecesi düzenliyor. » Sumru Ağıryürüyen ve Cenk Erdoğan `Çağrışımlar` isimli ikili çalışmalarıyla 3 Şubatta Ankara`da... » Caz söylemek ister misin? Mikrofon senin! Jazz Open Mic yeni yılın ilk gecesine cesur cazseverleri bekliyor. » Selen Gülün 21 Ocakta New York`un popüler klübü Drom`da "Cazda Türk Kadınları" projesinde sahne alacak. » Müzikleriyle fenomene dönüşen Norveçli progresif caz topluluğu Jaga Jazzist 21 Ocak akşamı Tamirane`de. » Dünyanın en saygın caz dergisi Downbeat son dönem Türk caz albümlerine Eric Fine imzasıyla özel sayfa ayırdı. » Olmadık bir haber yılın son günlerinde caz dünyasını üzdü; Sam Rivers 88 yaşında öldü. » Türk caz müziğinin duayeni İlham Gencer`le birlikte yeni yıla girmek... » Ayşe Tütüncü Aralık ayının en güzel konserlerinden birini Borusan`ın tasarım harikası salonunda verdi. » Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl 15. yaşını "Cazın Nabzı" sloganıyla kutlayacak. » Kerem Görsev November in St. Petersburg`a albümünü yeni dokunuşlarla yeniden yayınladı... » Ayşe Tütüncü yeni triosuyla 22 Aralık Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi`nde sahne alacak... » Jazz trombon efsanesi Bob Brookmeyer 15 Aralık gecesi geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 82 yaşında öldü. » Dünyanın en iyi flamenko şarkıcısı ödüllü Estrella Morente 19 Aralıkta ilk Türkiye konserini verecek... » Eklektik müziğin kült şirketi Ninja Tune`un son keşfi Andreya Triana Babylon`da sahne alacak. » Drum&Bass Magazine ikinci yılını 13. sayısını yeni logosu ve okurları için özel hediyesiyle kutluyor... » Müzik tarihimiz içinde piyanistliği ve yaptığı düzenlemelerle önemli bir yer tutan Kadri Ünalan vefat etti... » Bach, Before and After (and always); Bach Günleri bütün yıla yayılan konserleriyle artık hep bizimle... » Sarp Maden üçüncü albümü "Durgun Sular"da dinleyenin kendini tazelediği bir meditasyona davet ediyor... » Ornette Coleman`ın müzisyeni Dave Bryant ve caz davulcusu Şenol Küçükyıldırım`dan beş ayrı konser... » Erkan Oğur, iki büyük gitar ustası Philippe Catherine ve Sylvain Luc ile 8 Aralık akşamı aynı sahneyi paylaşacak... » Yeni olan her müzik modern değildir; Ferit Odman yeni albümü Autumn in New York`u yayınladı! » TRT Hafif Müzik ve caz Orkestrası`ndan Harbiye`deki radyo binasının Mesut Cemil Stüdyosu`nda caz konseri... » Neo soulun özel sanatçısı Meshell Ndegecoello 20 yıllık birikiminin özeti Wheather ile Tamirane`ye geliyor. » Fransada yaşayan viyolonselci Anıl Eraslan`ın kurduğu Auditive Connection iki konser için Aralıkta Türkiyede. » Dünya müziklerinin kesişim noktasında yeni soundlar üreten Gilles Peterson yeni albümüyle Babylon`a geliyor. » Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında piyanonun ustalarıyla genç yeteneklerini sahnesinde buluşturuyor. » Nazi dönemi Berlin`inde mahsur kalan siyah caz müzisyenlerini anlatan Half Blood Blues romanı edebiyat ödülü kazandı. » Van`daki depreme yönelik destek konserlerine sezon açılışını yapan Jazz Company`de katıldı... » Selen Gülün iki aydır İtalya`da ne yapıyor? » Dünyanın en önemli caz dergisi Downbeat Ferit Odman`ın ilk albümü Nommo`ya sayfalarında yer ayırdı... » Ozan Musluoğlu 40th Day isimli son albümünün prömiyerini dünyaca ünlü isimlerle kutluyor... » Ülkemizin tek caz afişi yarışması İzmir Avrupa Caz Festivali geleneksel afiş yarışması 10 yaşında... » Flamenkonun dahi bestecisi ve gitar virtüözü Canizares yeni albümü Cuerdas Del Alma konseri için Cemal Reşit Rey`de! » Ünü yurtdışına yayılmış olan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in 105. sergisi Viyana`da açılıyor... » Festival Günlükleri 7 / Robert Glasper`dan Kerem Görsev`e, Mari Kvien`den Arifa`ya günlüğe düşen notlar... » Festival Günlükleri 6 / Boğaziçi Caz Korosu`ndan Carmen Souza`ya, Arto`dan ertesi güne notlar... » Festival Günlükleri 5 / Memleketin genç caz yetenekleri haritasında açığa çıkan ısı miktarı! » Caz albümleri Grammy yolunda... Kerem Görsev`in Therapy, Okan Ersan`ın Reborn Journey`si elemeleri geçti. » Festival Günlükleri 4 / Cumartesi panelinden, Froy Aagre`ye uzanan köprü bu akşam BassDrumBone`a uzanıyor. » Festival Günlükleri 3 / Dünden sarkan notlarda festival `Maffy` Falay ve İlhan Erşahin Love Trio`yu ağırladı... » Festival günlükleri 2 / `Radyoda Caz Çalıyor`, Maffy Falay Sextet, Love Trio ve Rahsaan Ahmad kare ası. » Festival Günlükleri 1 / 21. Akbank Caz Festivali bugün üç farklı etkinlikle başlıyor. Biz de festival günlüklerine başlıyoruz... » Efsane aktör Morgan Freeman geçen Pazar gecesini Nardis`te Sibel Köse ve Önder Focan dinleyerek geçirdi... » Harlem`in müthiş dans ve müzikleriyle ünlü show grubu Harlem Swing, Tim Show Center`a geliyor. » Akbank Caz Festivali öncesi özel sayısıyla Jazz Dergisi 64. sayısı bayilerde yerini aldı... » 1980 ve `90`ların kült müzik grubu MOZAİK`in albümleri nihayet CD olarak ADA Müzik`ten çıkıyor... » Radyo programcısı ve caz yazarı Seda Binbaşgil`den caz seminerleri; Cazın Farkına ve Tadına Varmak. » Tony Bennets`in beklenen albümü Duets II hafta sonundan itibaren raflarda yerini almaya başlıyor... » Beyoğlu`nun gözde mekanlarından Mono Music Cafe & Bar`da Salı geceleri "Jazz" var... » Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi `Güz Sezonu`nu Ayşe Tütüncü konseriyle açıyor... » Dünyanın en önemli erkek vokallerinden Kevin Mahogany`den özel ders almak ister misiniz? » Wayne Shorter iki yıl önceki kadrosuyla bir kez daha İstanbul`a Cemal Reşit Rey sahnesine geliyor. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, derginin bu sayısında neler var? » > 9. Uluslararası Alanya Caz Günleri 22 - 25 Eylül günleri arasında Alanya`da gerçekleşecek... » Sakıp Sabancı Müzesi`nin dünyanın en güzel manzarasına sahip bahçesinde "Müzede Dinlen C" konserleri... » Nardis Jazz Club Ekimden itibaren Chivas Jazz Nights konserleriyle önemli isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. Akbank Caz Festivali tişört tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu... » İngiliz Guitarist dergisinin 2003 yılında en iyi 5 gitarist arasında saydığı Okan Ersan`dan yeni bir albüm. » Sony Müzik Türkiye, Eylül`e bomba bir albümle girecek. Tony Bennett "Duets II"de süperstarlarla söylüyor. » Caz davulcusu Emre Kartarı`nın davuluyla yer aldığı albümü "Old New Things" Amerika`da yayınlandı... » Doruk Yayıncılık, Dr. Soner Uluocak tarafından kaleme alınan Klasik Gitar Tarihi isimli iki ciltlik çalışma yayınladı. » Yaklaşan sezonla ilgili yeni haberler geliyor; GHETTO sezon açılışını 23 Eylül akşamı Incognito ile gerçekleştirecek. » Caz müziğinin nabız atışları bu kez Caddebostan Kültür Merkezi sanat galerisinde... » Amerikalı aktör John Turturro; "İyi yemek yapan, iyi yiyen ve bunları yaparken de iyi caz dinleyen biriyim" » Yeni sezonun yaklaşmakta olduğunu nasıl anlarsınız? Nardis Jazz Club`ın kapılarını açmasından! » Kerem Görsev Trio ve çellist Sedef Erçetin`in ünlü Jazz in Marciac festival konserine büyük ilgi... » Tasarımım iyidir diyorsanız işte size fırsat! 21. Akbank Caz Festivali tişörtünü sen tasarla! » 18. İstanbul Caz Festivali`nin hatıra albümü EMI tarafından yayınlandı ama bu çalışmaya `keşke`lerimiz de yok değil! » Montreux Jazz Piyano Solo Yarışması`nı bu yıl tarihinde ilk kez 20 yaşında genç bir müzisyen kazandı. » > Geçen yıl ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük yankı yaratan Ramazanda Caz konserleri 16 Ağustos`ta başlıyor! » Çeşme geceleri Della Miles, İlhan Erşahin, Burhan Öçal ve Havana Salsa ile gecenin tüm renklerine bürünecek. » Amerika`da yaşayan caz gitaristimiz Sinan Bakır Amerikan festivallerinde sahne almaya devam ediyor... » Wynton Marsalis ve Eric Clapton gitar & trompet buluşmasından ortaya çıkan müziği albüme dönüştürdüler. » Efsanevi Newport Jazz Festival`i bu yıl bir ilke imza atarak konserleri internet üzerinden canlı yayınlayacak. » "Jazz-Loft" isimli hareketin lideri kabul edilen caz şarkıcısı Joe Lee Wilson 75 yaşında öldü. » Kumbaracı Yokuşu`nda tatlı sohbet, sıcak bir kahve ve jazz üçlüsünün buluştuğu küçücük bir Jazz & Cafe. » Kerem Görsev Trio çellist Sedef Erçetin ile Ağustos başında düzenlenecek ünlü Jazz in Marciac festivaline hazırlanıyor. » Boğaziçi Caz Korosu, Avusturya`da düzenlenen Dünya Koro Yarışması`nda dünya şampiyonu oldu. » Yavuz Akyazıcı yeni albümü "Turkish Standards, Vol.1"de Türk popunun sevilen şarkılarını cazla buluşturuyor. » İstanbul Jazz Festivali özel sayısı ve dikkat çekici kapağıyla Jazz Dergisi bayilerde yerini aldı. » Binlerce cazsever dünya prömiyerinde Miles`ı andı. » Caz Festivali`nin merakla beklenen konserlerinden "Mujeres De Agua / Suyun Kadınları" 15 Temmuz gecesi Açıkhava`da! » DownBeat dergisi geleneksel `Critics Poll` 2011 seçimlerinin sonuçlarını Temmuz sayısında açıkladı... » Okay Temiz, 18. İstanbul Caz Festivali`nin açılış töreninde "Yaşamboyu Başarı Ödülü"nü aldı... » "Caz Kalpli" 18. İstanbul Caz Festivali 30 Haziran akşamı açılış konseriyle başlıyor ve ilk hafta sonuna hızlı giriyor. » Cazda otuz yılını geride bırakan seçkin isimlere verilen NEA ödüllerinin 2012 yılı sahipleri açıklandı... » > Antalya Belediyesi`nin düzenlediği Antalya Caz Festivali 21-25 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşecek. » "Beni mutlu edecek olan paran değildir, Ölürken kalbimde bir el olsun istiyorum" diyen ZAZ Akbank Caz Festivali`ne geliyor. » Yaratıcı dehanın sinir bozan gerçekliği; Pat Metheny yeni albümü "What`s All About"u yayınladı. » Samatya`da dünyaca ünlü zil ustası aile Zilciyan`ların anısına düzenlenecek "Zil ve Caz" konserleri başlıyor... » Amerika`nın seçkin caz ödüllerinden JJA Awards bu yıl ki yeni sahiplerini buldu... » "JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması" yetenekli amatörleri, ustalarla buluşturuyor... » Gitarist Bilal Karaman ilk solo albümü "Bahane"de bestelerinin yanında türkü düzenlemelerine de yer veriyor. » Yeryüzünün en ölümcül kadın seslerinden Eliane Elias yeni albümü "Light My Fire" 31 Mayıs günü yayınladı. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, Mayıs ve Haziran sayısında neler var? » Miles Davis`in 1958 yılından yayınlanmamış fotoğrafları ünlü Life Magazine arşivinde bulundu... » Yetmişli yılların en önemli seslerinden caz şarkıcısı Gil Scott-Heron 62 yaşında öldü. » İKSV`nin Salon`u sezonu cazla kapatıyor; Caz davulu efsanesi Jack DeJohnette 28 Mayıs`ta sahne alacak. » Müzik mağazalarının kapanma haberlerine inat Moda`da alternatif bir müzik mağazası; Rainbow45 Records. » Yeni albümü M-U-S-I-C ile müzikseverlerin beğenisini kazanan Elif Çağlar müzikleriyle ikinci kez Ghetto`da... » Cazın görselliği ile flamenko ateşinin aynı sahnede buluştuğu iki başyapıt İstanbul`da... » Yaşadığı dönem bir caz fenomeni olan Michel Petrucciani`nin hayatı Michael Radford tarafından belgeselleştirildi. » Babylon, Çeşme Marina sezonunu Monk by Babylon isimli caz klübü ve restoranıyla 19 Mayıs Perşembe günü açıyor. » Özge Baykan 32 ünlü caz divasından oluşan `Caz Kadınları` isimli e-kitabını cazseverlere ücretsiz armağan ediyor. » Sokak müzisyenliğinden şöhrete uzanan isim Madeleine Peyroux 14 Mayıs`ta İş Sanat`ta olacak. » Drum&Bass Monday Sessions@nublu`da Mayıs ayı boyunca her pazartesi Nublu sahnesi herkese açık! » Günümüz caz divalarından Dianne Reeves 5 Mayıs akşamı dünya turnesi kapsamında İş Sanat`ta sahne alacak. » Flamenkonun küçük dev adamı Farruco geleneği yeteneğiyle buluşturduğu gösterisiyle 4 Mayıs`ta CRR`de. » Nu Dc Organizasyonun düzenlediği "Caz Ağacı Vol.3" konserlerine bu kez Nina Simone ile devam ediliyor. » Fotoğrafçı Burcu Orhon`un "Cazın Nabzı" isimli sergisi Yapı Kredi salonunda 6 Mayıs`ta açılıyor. » The Gypsy Devils Orchestra cazdan klasiğe geleneksel roman şarkılarına uzanan repertuvarla 1 Mayıs`ta CRR`de! » Akbank Sanat, Mayıs ayında klasik gitarın ünlü ustaları ile genç yeteneklerini bir araya getiriyor... » > ODTÜ, bu yıl dördüncüsünü yapacağı `Bahar Şenlikleri`nde sahne alacak müzisyen ve gruplarını bekliyor. » `Love is funny or it`s sad, or it`s quit or it`s mad`; Ayşe Gencer`den caz melankolisine davet. » Televizyon dizilerinin fenomeni Dr. House`ın anti sosyal kahramanından acılara karşı müzik. » Amsterdam Konservatuvarı genç profesyonelleri, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri yaz kampına çağırıyor. » Jazz Dergisi bahar sayısı bayilerde yerini aldı. "Overseas" ile Baki Duyarlar son sayının kapağını süslüyor. » Sonny Rollins "Saxophone Colossus"ın dönüşünde Kopenhag Caz Festivali`yle yeniden Avrupa da... » Minimalist müziğin üç Oscar ödüllü dev ismi Michael Nyman 15 Nisan`da Cemal Reşit Rey sahnesinde. » İstanbul Caz Festivali bir kez daha genç caz müzisyenleri festivalde sahne almaya çağırıyor... » Nisan latin cazla Babylon`da bir başka olacak, bu güzelliğe Palmieri konserlerine birer çifte konser hakkı da dahil. » İkibinli yılların öne çıkan kadın caz şarkıcılarından Jane Monheit son albümüyle İş Sanat sahnesinde... » e-Müzik Gazetesi Mavi Nota 18.sini düzenlediği müzik ödülünü bu yıl caz dalında Ferit Odman`a verildi » Brezilya müziğinin kaptanı Joao Bosco 1 Nisan da Cemal Reşit Rey salonunda olacak... » Alper Yılmaz`ın Amerika da yayınlanan albümü "Over The Clouds" Lin Records tarafından ülkemizde de yayınlandı. » Fransız kemancı Dominique Pifarély Fransız Kültür Merkezi`nin desteğiyle 2 Nisan akşamı Borusan`da... » Albümüyle Amerikan caz çevrelerinden övgü alan Simavi 8 Nisan da, Salon da albüm tanıtım konseri veriyor. » Gitar efsanesi Al Di Meola son turnesinin ardından yeni albümü "Pursuit Of Radical Rhapsody"i yayınladı. » Babylon soul, funk ve smooth cazın altmışlardan bu yana öncülüğünü yapan isimlerden Roy Ayers`ı ağırlayacak. » Perşembe sabahı vefat eden, müzisyen olmanın ötesinde herkesin dostu Larry O`Neill`ı Kerem Görsev ile konuştuk. » Cape Verde`nin genç sesi Carmen Souza geçen yılın ardından bu kez üç şehirde birden söyleyecek... » Holllandalı caz grubu Barana Quintet 17 Mart`ta Ghetto`da bir konser vermek için İstanbul`a geliyor. » Genç kuşak gitar virtüözü Guthrie Govan 7 Nisan konserinde İstanbul seyircisine hazırlanıyor... » 18. İzmir Caz Festivali kapsamında düzenlenen `Caz Atölyesi`nin 20 genç müzisyeni ustalarla sahnede buluştu. » Caz Ağacı serisi Billie Holiday`in ardından bu ay cazın bir başka büyük sesi olan Ella Fitzgerald`ı anacak... » Başkan Obama Sonny Rollins ve Quincy Jones`a Beyaz Saray`da Ulusal Sanatlar ödülünü takdim etti. » Nardis Genç Caz Vokal Yarışması yapıldı, kazanan isimler belli oldu... » Cemal Reşit Rey son Grammy`lerden birinin sahibi Dee Dee Bridgewater`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Doğu rüzgarları... Kuzey ışıkları... Oriental Wind; Okay Temiz 1977 yılı kadrosunu Salon`da buluşturuyor. » Fado hüznün ve aşkın müziği ise fadonun güzel yüzlü sesi Ana Moura 7 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de sahne alacak... » > 60m2`de Mart ayının ilk onbeş günü caz günleri olarak geçecek... » Alp Ersönmez`in bir süredir çıkması beklenen albümü "Yazısız" Pozitif Müzik tarafından yayınlandı... » Buram buram caz kokan şehirlerden İzmir 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru gün saymaya başladı... » Ankara Caz Festivali için Ankara`ya gelen Alper Yılmaz "Over The Clouds" albümü kapsamında Nick Kadajski ile workshop düzenleyecek. » Yaşayan son caz efsanelerinden İngiliz caz piyanisti Sir George Shearing 91 yaşında kalp yetmezliğinden öldü... » Joe Lovano Kasım`da kendisiyle yaptığımız söyleşide duyurduğumuz albümü Bird Songs`u yayınladı. » > İlki geçen yıl yine bu tarihlerde düzenlenen Nublu Jazz Festival`in ikincisi 4 - 12 Mart tarihleri arasında Babylon, Nublu ve Lucca`da yapılacak. » Flamenko tanrısı Antonio Gades`in adını taşıyan grubu gösterileriyle 5 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de... » Avea, dünya müziğinin devlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor... » İKSV Salon genç kuşak kadın caz seslerinin önemli ismi Sara Gazarek`i iki gün boyunca ağırlayacak. » Jean Loup Longnon Big Band ve Sibel Köse konserine Cazkolik davetlisi olarak gitmek ister misiniz? » Grammy`lerde güzel bir gün; Esperanza Spalding "Best New Artist"te pop starlarına rağmen ödülü kucakladı. » Yıldızı bol bir gecede caza davetlimiz olmak ister misiniz? O halde hemen bu haberi tıklayın! » Selen Gülün ve 7 telli İtalyan basçı Daniele Camarda 11 Şubat`ta Borusan`da "Answers"ı çalacaklar. » İlk albümleri "Night Walks" ile Hidden Orchestra 11 Şubat’ta Babylon’a geliyor... » Elif Çağlar’ın ilk albümü "M-U-S-I-C"in tanıtım konseri 16 Şubat’ta yapılacak. » Ayşe Tütüncü`nün Gomidas`la doğaçlama yolculuğu 5, 6 ve 7 Şubat`ta gerçekleştirilecek. » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali "Caz Atölyesi" başvuru süresi 15 Şubat`a değin uzatıldı. » Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan aralarına Ozan Musluoğlu’nu aldıkları"FUNKnJAZZ" 3 Şubat’ta. » Fado müziğinin genç divası Mariza yeni albümü "Fado Tradicional" ile İş Sanat sahnesine geliyor. » Frank Sinatra`nın yolu Jazz Company`de İlham Gencer ve Bora Çeliker ile kesişiyor. » Buika, Latin Grammy kazandığı son albümü "El Ultima Trago" ve Chucho Valdes ile Cemal Reşit Rey?de. » Sesi kulakları, güzelliği kalpleri yakan Della Miles Babylon`da! » Norveçli usta gitarist Eivind Aarset Ocak sonu Tamirane`de! » Elif Çağlar’dan farklı ve yeni bir caz deneyimi; M-U-S-I-C » Piyanist Ülkem Özsezen ilk CD’si "Ghost’s Note"u yayınladı... » Caz dünyası 2010 yılını bebop efsanelerinden Billy Taylor`ın ölüm haberiyle kapadı. » Okay Temiz, Oriental Wind ile1977-2011 tarih köprüsü kuruyor. » Son günlerin ilgi çeken ismi Simavi albümünü yayınladı... » İlki büyük ilgi gören "İyileştiren Şarkılar"ın ikincisini hazırlayan Cenk Erdem terapiye devam ediyor... » 2010 Mavi Nota Müzik Ödülü seçici kurulu belirlendi... » Miles’ın dört ayrı döneminden mezun olanlar grubu... » "Nevcivan Özel Project" usta müzisyenleriyle Salon’da... » Herman Leonard’ın bilinmeyen yeni fotoğrafları bulundu... » Caz fanatiklerine alınacak en iyi yılbaşı hediyeleri... » Bizleri cazkolik yapan nesil bir bir gidiyor; James Moody vefat etti! » Viktor Lazlo 21 Aralık’ta ki İş Sanat konserini bekliyor... » Çağdaş Bale Topluluğu 39. yılını kutluyor... » Yılın Grammy adaylarından Jeff Lorber JC’s sahnesinde... » "Nardis Genç Caz Gitaristi" yarışması sonuçlandı... » Electrolatino müziğin mucidi Senor Coconut Babylon’da! » Clint Eastwood`dan Dave Brubeck`e yaş günü hediyesi! » Grammy adaylıkları açıklandı! » 123’ün yolculuğu yeni albümleri "Arve" ile devam ediyor... » "Therapy" müzik marketlerde! » Benny Lackner Trio Nardis’e geliyor! » > Peribacaları`nda Jazz tınıları; "Kapadokya Caz Günleri" » Raba di Babba Music Band Monc Live Suadiye`de çıkacak! » "Sufî trans" müziğiyle Niyaz Babylon sahnesinde... » Cenk Erdem’den "Psycho Disco"partileri başlıyor. » Quincy Jones 77. yaşını olağanüstü bir kadro ve albümle kutluyor! » Güç Başar Gülle ile karşılaştırmalı müzik tarihi... » Drum&Bass Magazine bir yaşında! » Bayram asıl İstanbul’da güzel; Wallace Roney Nublu’da! » Jazz Open Mic, caz söylemek isteyen herkese açık... » Cazla yenilenen hayat; Pat Martino, JC’s Club’da... » Jazz Hotel’den Cazkolik okurlarına bayram fırsatı! » Caz piyanosunun etkili ismi Kenny Drew Jr. Nardis’e geliyor... » Alman müzik grubu Jazzanova 27 Kasım’da Tamirane’de! » Cazda Asya birliği kuruldu. Unit Asia 2 konser için Ankara?da... » Kasım ayı İndigo sahnesinde çarpıcı isimleri izleyeceğiz. » Charlie Haden Quartet West’ten "Sophisticated Ladies" projesi! » Kendine güvenen genç gitaristlere kendilerini ispat etme fırsatı... » İmer Demirer ve Ayşe Gencer`in Jazz Company jam gecesi... » Brenna MacCrimmon ve Sumru Ağıryürüyen "Kulak Misafiri" konserleri. » > Genç tasarımcılar dikkat! İzmir Caz Festivali afiş yarışması başlıyor... » Oscar Peterson’ın müziğini bir de onlardan dinleyin... » Hürriyet Gazetesi, Nardis’i yılın en iyi canlı müzik mekanı seçti. » "Kalbimizi provoke eden" Sheila Jordan, İstanbul Jazz Center’da... » 52. Cadde`nin müziği ve ruhu dünyaya Kocaeli`den yayılıyor! » Jazz Company sezon açılış gecesinde kuşaklararası buluşma... » Trompetin başarılı ismi Rex Richardson workshop ve konser... » Kerem Görsev yeni albümünde geri sayıma başladı... » Akbank Caz Festivali sizi Londra Caz Festivaline götürüyor! » Viyana’da yaşayan müzisyenimiz Alp Bora Babylon Lounge’da! » Diane Schuur’dan Jazz Hotel konuklarına ’ekstra’ caz şöleni... » Gitarcafe`de San Francisco & İstanbul Müzik Buluşması. » > Hindi Zahra, Akbank Caz Festivali kapsamında 8 Ekim`de Ghetto`da... » Cazın geleceği Wynton Marsalis’ten sorulur... » 60. sayısıyla Jazz Dergisi D&R?ların raflarında yerini aldı... » Drum&Bass Magazine 6. sayısıyla bayilerde müzikseverleri bekliyor... » Chick Corea yeni triosuyla sonbaharı turnede geçirecek. » Akbank Caz Festivali`nin 20. yılı özel kitabı yayınlandı... » Akbank Caz Festivali`nin koleksiyonerler için özel etkinliği; Plak Pazarı... » Salon’da sezonun ilk konseri Medeski, Martin & Wood... » Lee Ritenour; "6 String Theory" ile gitarla geçirdiği 50 yılı kutlüyor... » Robin McKelle, JC’s sezon açılışı için iki gün İstanbul’da! » Nişantaşı’nda açılan ’Jazz Hotel’ konuklarına Jazz’ı yaşatıyor... » Akdeniz Flamenko Topluluğu, Guitarphonic’in konuğu... » Bayramda Ege ve Akdeniz kıyılarında caz tınıları... » Bu kez cazın usta dinleyicileri ödüllendiriliyor! » "Third Eye" projesi kapsamında "Bossa Night"a video klip çekildi... » Norah Jones’un yeni albüm müjdesi! » 32. Chicago Jazz Festival bu yıl Ramsey Lewis’in 75. yaşını kutluyor... » Caz davulunun ünlü ismi Steve Gadd, 16 Eylül’de İstanbul’da! » Nardis’in sezon açılışı cazla dolu geçecek bir yılı müjdeliyor! » Türkiye`nin en uzun soluklu caz festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl sürprizle dolu programıyla 20. yaşını kutluyor... » Tony Bennett’in kızı Antonia ilk albümü "Natural"ı yayınladı... » Jazz’ı onun gözünden sevdik; Herman Leonard öldü... » 20. yüzyılın en önemli kadın seslerinden Abbey Lincoln hayatını kaybetti... » Monterey Caz Festivali bu yıl sınırları yeniden belirliyor... » Amina Figarova Ağustos’ta Amerika’da... » Cassandra Wilson "Gümüş Midilli" isimli albümünü 28 Eylül’de yayınlıyor... » Cazın geleceği 5 Eylül-6 Ekim arası Dizzy’s Club’da yazılacak. » Sonny Rollins 80. yaşını sahnede kutlayacak... » Avrupa’nın ilk ve tek smooth jazz festivali Avusturya’da... » Detroit Caz Festivali bu yıl modern cazın nabzını tutacak... » Yaratıcı Müzik ’ISCMS 2010’ 28 Temmuz’da başlıyor » "Başka Türlü" bir Akın Eldes... » 17 ve18 Temmuz günleri Tamirane’de olmanız şart, şimdiden söyliyelim... » Kırmızı gitarıyla Norah Jones Montreux’de herkesi büyüledi. » 17. İstanbul Caz Festivali resmi açılış töreni yapıldı. » Big bandlerin usta müzisyeni trombonist Benny Powell vefat etti... » Jazz Dergisi festival sayısıyla bayilerde... » Free cazın öncü isimlerinden Fred Anderson vefat etti... » Arif Mardin?e saygı albümü... » İstanbul Caz Festivali?nde verecekleri konser sonrasi İzmir?e geçecek olan Japon caz grubu "Quartet Japan" 5 Temmuz?da İzmirli cazseverlerle buluşacak. » > Kaş tadında caz günleri... » Boğazda "Balık-Ekmek-Caz" formatının yeni durağı Dinner’n Jazz... » İKSV`den Hülya Tunçağ`a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü". » Herbie Hancock’ın süper yapımı "The Imagine Project" çıktı! » 2 yıldır düzenlenen "Open Mic" "Mikrofon Senin"de sezon finali! » Yazın heyecan verici haberi; Selen Gülün’den yeni bir albüm! » Charlie Porter Quartet Yıldız Teknik Üniversitesi’nde... » Ataköy Sheraton’da Haziranda yıldız yağmuru... » Afyonkarahisar festivalleri onuncu yılında ama... » Vokal cazın efsane isimlerinden Lena Horne 9 Mayıs’ta hayatını kaybetti! » "Balık Ekmek Caz" devam ediyor... » Bodrum?da güneş cazla batar! 1. Karsanat Jazz Festivali... » Ghetto sezonu Mayıs sonunda kapatmaya hazırlanıyor... » Caz tarihinde bir dönemin sonu... Hank Jones hayata veda etti... » Cazın yaşayan en büyük ismi Hank Jones’u kaybettik! » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programı açıklandı... » Sound Dergisi ve Sony Müzik "İçindeki Hendrix"i başlatıyor! » 34. İstanbul Müzik Festivalinde Chopin cazla buluşacak... » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel Caz Günleri’ne başlıyor... » Aztek divası Lila Downs 16 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey’de! » "Hayatın, mutluluğun ritmi"nin şarkıcısı Danny Brillant geliyor. » Türk cazının ’çınar’ı İlham Gencer Jazz Company ’de... » Fransa’da yetişen Türk müzisyen Murat Öztürk’ün albüm konseri » Kerem Görsev yeni albümünün kayıtlarını Londra?da yaptı. » Brad Mehldau ile JoshuaRedman ikili projeleriyle CRR’de... » Latin müziğin popüler ismi Jon Secada yeni albümüyle geliyor... » Amerikan Caz Gazetecileri Ödülü 2010 adayları belli oldu. » Bu yaz ki festivalin sürpriz süperstarı Tonny Bennett (mi?) » Bu yıl 10.su düzenlenen Jazz Ahead 22-25 Nisan’da yapıldı. » Cinematic Orchestra Tamirane sahnesinde... » İstanbul`lu cazseverler Jazz Company`de buluştu! » Jazz Dergisi yeni bahar bayilerde... » Lela ve Joe Kaplowitz Nardis’te sahne alacak. » Hacettepe Üniversitesi’nde ’Caz Anasanat Dalı’ açıldı... » Peter Cincotti Salon İKSV’de. » Gitar efsanesi Herb Ellis vefat etti... » Nardis "Genç Caz Vokalisti" yarışması kazananları belli oldu... » Balık ekmek caz denize açılıyor... » Courtney Pine Babylon’da! » İstanbul’un büyüsü caz müzisyenlerine ilham veriyor. » Ünlü caz vokali ve oyuncu Harry Connick Jr. İstanbul’a geliyor. » Amsterdam’da caz yaz okulu ’Summer school in Amsterdam’... » Drum & Bass’ın 3. sayısı çıktı! » Labyrinth, Tamirane’ye geliyor! » Andy Manndorff Trio Nardis’te..... » Archie Shepp Ghetto’da... » Kanada’nın ünlü JUNO ödülü adayları belli oldu... » Sema Dünya Kadınlar Günü özel konseriyle Salon’da! » Manu Katché İş Sanat’ta.... » "Dünya Kadınlar Günü"nde Ajda Ahu Giray’dan Fransız şansonları » New York HSBC Jazz Festivali bu yıl ilkine başlıyor... » Nublu Jazz Festivali Babylon’da başlıyor... » Kerem Görsev ve Allan Harris yeniden bir arada... » Tüm yıla yayılan konserleriyle SF Jazz Festival baharı bekliyor! » Ünlü Fransız müzik şirketi Plus Loin Music’ten yeni albümler... » Ünlü Fransız grup Emmanuel Bex Trio Mart başında Nardis’te. » Flora Purim ve Airto Moreira bu yıl yeniden İstanbul Jazz Center’da... » New York, Blue Note Club’da festival gibi Şubat ayı! » İstanbul Lindy Hop’çulara müjde... » Gevende’nin yolculuğu sürüyor.... » Clark Terry`e yaşam boyu başarı ödülü verildi. » 52. Grammy’ler açıklandı... » Kamil Erdem Quartet ve Rene Sopa Fransız Kültür Merkezi’nde... » Cibelle, Ghetto’da! » Freddy Cole İstanbul Jazz Center’da... » 2000’lerin en iyi albümleri... » Ghetto’dan yardım konseri... » "Golden Ear" caz ödüllerinin adaylıkları açıklandı... » "Jazz Company" kapılarını Emin Fındıkoğlu Trio ile açıyor. » NEA Jazz Masters 2010 ödülleri sahiplerini buldu.. » İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde "HOŞ 5" bir caz... » > İzmir 8. caz afişi yarışması sonuçlandı... » Zebrass, Bronx Pi sahnesinde... » Django Reinhardt’a saygı... » İstanbul yeni "Salon"una The Bad Plus konseriyle kavuşuyor. » Buzuki Orhan ve Turkophony All Stars Ghetto’da » Okan Aydın yeni yazısında Nicola Negrini ile konuştu... » işte cazın soyağacı... » "AllAboutJazz" 2009’unen çok okunan haberlerini derledi. » Bob Willoughby 82 yaşında vefat etti. » Drum&Bass dergisinden okurlarına Jacky Terrasson sürprizi! » Son satın aldığınız albüm ya da albümler hangileriydi? » Avrupa cazının sembol firması ECM 40. yaşını kutladı... » 2009’un son, 2010’un ilk sürprizi Columbia Records’tan geldi! » Fatih Erkoç’tan Kanyon’dayeni yıl konseri! » "The Jazz Baroness" belgeseli... » Dolce Brass Quintet konseri... » Facebook’ta ’Cover Art Gallery’ » Genç Cazcılar Aydın Esen buluşması! » Billy Strayhorn’a saygı... » Sema’dan "Noel Şarkıları" » Clark Terry’ye "Yaşam Boyu Başarı" » Berklee ile İzmir?de caz atölyesi! » Harvie S hafta boyunca Nardis’te! » Grammy 2009 adayları belli oldu! » Notre Dame De Sion’da caz... » Norah Jones’tan "The Fall"! » Fahir Atakoğlu Radyo Cazkolik’te » ODTÜ Caz’dan Telvin konseri! » Sony’den arşivlik yeni albümler! » Tınaz Titiz, Radyo Cazkolik’te... » Timuçin Şahin’den yeni albüm! » "Drum&Bass Magazine" çıktı! » NPR en büyük 50 sesi seçiyor! » Hank Jones gönülleri fethetti! » Ayşe Tütüncü Radyo Cazkolik’te » Bizden ayrılırken gayet iyiydi! » 60m2 kültür, sanat ve caz... » EMI-Türkiye’den yeni albümler! » Nardis 7 yaşında... » "Akdeniz Caz Günleri" başlıyor... » Sony’den yepyeni 5’li paketler! » İmer Demirer; "You, Me & Char" » Önder Focan’dan "Biometric" albüm! » "Genç Caz Gitaristi" belli oldu! » En iyi 20 saksafonist... » Sunshine Band konserleri başlıyor... » "Cadde’de jazz" başlıyor... » Gevende’den Fransa turnesi... » Sony’den "Essentials" serisi... » "Genç Caz Gitaristi" yarışması! » Fahir Atakoğlu’nun yeni albümü çıktı... » "Akbank Caz" özel programı! » "Gracias y adiós Mercedes Sosa" » Monk enstitüsü bas yarışması! » Önder Focan Radyo Cazkolik’te! » John Coltrane "De Luxe"... » Alanya Caz Festivali başlıyor! » Cazkolik’de Facebook’da... » Süreyya Operası sezonu açıyor... » 2.3 milyon dolarlık caz kulübü! » George Benson; "Beatles’a hayrandım" » Oscar Peterson anısına park! » Ömür Göksel Radyo Cazkolik’te! » Cazkolik’te mini yeniliklere devam... » Eski CD kutuları ne işe yarar? » Guinness’lik jam session’ rekoru.. » Bir dedektiflik hikayesi... » Cazkolik’te Ağustos serinliği... » Fransız Kültür Merkezi’nde konser... » Coltrane anısına; "The Believer" » 71 CD’li Miles arşivi geliyor... » Trompette "Jazz Standard" açılımı! » Orijinal caz albümleri topluyorsanız size ihtiyacınız olan adresi veriyoruz; www.jazzcollector.com » Filmlerden Miles Davis anları... » Cazın devleri Monterey’de! » En çok download edilen parçaları biliyor musunuz? » Rashied Ali 74 yaşında vefat etti... » Cazda "Başka Yollar"da var... » Les Paul 94 yaşında öldü... » İlham Gencer Radyo Cazkolik’te... » Bennett & Brubeck aynı sahnede! » ’Ailevi’ Detroit Caz Festivali » "Cazda diyet kola kadınlar" » Cazkolik`e Temmuz ayında rekor ilgi... » Cazseverlerin satın aldıkları ilk 5 caz albümü! » "Oğuz Durukan’ın Ardından..." » Kaş’ta "jazz" geceleri... » Kabil & St. Louis caz köprüsü! » Caz bestecisi George Russell öldü! » Oğuz Durukan’ı kaybettik... » 50. yılını kutlayan 5 albüm... » Miles ve Evans hala birlikteler... » Caz müzisyenlerine tüyolar... » "78’lik toplamak pahalı bir tutku" » "Kahvaltıda Caz" başlıyor... » Gencecik ölen 10 büyük cazcı... » Latin cazın geleceğine dair yeni öneriler! » Jazz Open Mic finali 13 Temmuzda » Universal Dağıtımı artık EMI’den... » Montreaux Jazz Festivali’nin kapanışı Prince’ten... » Michael Jackson caz müziği ile mi ilgileniyordu? » Caz, Kenny G.nin çaldığı değildir! » Cazkolik 6. ayını doldurdu... » Cazda tuhaf enstrümanlar... » Oscar ödüllerinde değişiklikler!.. » Caz listelerinden son durum? » POP müzik kralını kaybetti... » Caz, futbol ve yaratıcılık... » Louis Armstrong haksız çıktı.. » Lee Morgan’a "LeeBop" saygısı... » Barbra Streisand’dan caz albümü! » Akbar Ali Khan 87 yaşında vefat etti! » Full Circle konseri ücretsiz! » Charlie Mariano 85 yaşında vefat etti... » "Babalar Günü"nde caz... » Cazın ruhu kulüplerde yaşar! » Sertab&Demir "Painted on Water" » Ünlü JazzTimes dergisi kapanıyor mu? » Blues kraliçesini kaybetti.. » Japonya Kerem Görsev dinliyor... » Sony Music’ten klasik yağmuru! » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Playboy sadece Playboy değildir :) » Kerem’den ’Sunset Konserleri’... » 6 eleştirmen, 6 albüm, 6 parça... » Fahir Atakoğlu ÇEV için Aya İrini’de » Cazkolik her yerde cazkoliktir!... » Geleceğin caz radyosu!.. » Önder Focan’a yaz aylarında tatil yasak! » Wings, Santana konser sponsoru! » Joe Lovano ve Brandford Marsalis’in yeni albüleri raflarda yerini aldı... » Yaşayan 8 efsaneye NEA ödülleri! » JVC Caz Festivali bu yıl iptal! » iLounge’da ’DLC Jazz Time’ keyfi! » "Horace Silver’a Saygı günleri... » Toumani Diabete CRR’de... » Sarod üstadı Amjad Ali Khan 17 Mayıs 2009, Pazar günü Cemal Reşit Rey?de... » 50 Cent ve Bette Midler’dan caz! » Frank Sinatra’nın hayatı film oluyor... » Pepo Sıvacı müzik arşivini satıyor! » İlham Gencer?den 60. yıl albümü... » ’Brotherly Jazz’ Birdland’de! » Amerikan Caz Gazetecileri Birliği’nin "13. JJA CAZ ÖDÜLLERİ" adayları... » Jazz Voices’ın genç sesi Nardis’te... » Willis Conover için anma günü... » Kadir Has Üniversites’nde Burcu Göker ve Eric Jenkins konseri 14 Mayıs’ta... » "Open Mic" Mikrofon Senin! » Estonya’dan güzel haberler var... » Robotla jam! Böylesi de olacakmış!.. » Sonny Rollins Orange County Performans Sanatları Merkezi?nde! » Efsanevi Ronnie Scott?s klübü 50 yaşında... » Cotton Club programı e-Bay’de... » Daily Press’e göre tüm zamanların Top 10 listesi.... » Yoksa korsanlık faydalı mıymış? » Cazın "Duke"ü 110 yaşında... » Hamburg Cotton Club 50 yaşında! » "JAZZAHEAD 2009" başlıyor... » Dünya "Plakçı" günü kutlu olsun! » Greg Skaff’tan yeni albüm... » Rashied Ali Quintet’den turne albümü... » Prestige Rec. 60 yılını kutluyor! » ejazznews’un 104. linki cazkolik » Stacey Kent’e "Ulusal Nişan"... » Plaklara dönüş hızlanıyor mu? » Jones ve Lovano Birdland’de... » 1 milyon tık’ı geçtik! İnternet için küçük ama bizim için büyük bir adım » Eleştirmen Marc Myers’dan haftanın seçimi: BOB KELLER’ın "It’s About Time" albümü » Müzik e-kolay haberleri bizden... » Zaman’dan "cazkolik.com" haberi » Bir ustayı, Bud Shank’i kaybettik! » Caz listelerinde yeni 1 numara... » Diana Krall’ın yeni albümü ?Quiet Nights? çıkıyor! » Blue Note’tan Freddie Hubbard albümü... » Dave Brubeck gripten hastanelik! » "Genç Cazcılar" sahneye!.. » Cecil Taylor 80 yaşında... » Shankar & Hancock buluşması... » Ron Carter Babylon’da! » Ankara’yı caz ateşi saracak... » Nardis’te muhteşem bir final! » Paris’te "Cazın Yüzyılı" sergisi! » Lovano’nun yeni albümü Mayıs’ta! » Blue Note ’reissues’ harekatı devam ediyor... » 14 Mart’ta Milliyet’e haber olduk... » Jacky Terrasson 3 gün İstanbul’da... » Dünyanın nabzı bu konserde atacak! » Cazın ruhunun sahnesinde, masalarında, sandalyelerinde yaşadığı en kutsal mekanlardan biri: Birdand.. » Cecil Taylor’dan özel konser... » Richard Laird, fotoğraflarında müzikal deneyimini cazın görselliği ile birleştiriyor... » Cohen’i biz de birgün sahnede izleyebilecek miyiz? » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Catia Werneck 4 gün boyunca JC`s Club`da... » TRT caz orkestrasından konser... » Ergüner İslam Blues ile CRR’de... » Café Society`nin sahibi vefat etti... » Ünlü eleştirmen Marc Myers safkan cazkolikler ve gerçek caz koleksiyonerleri için amazon.com’dan hangi albümleri önerdi? » Duke Ellington paranın üzerinde... » Telarc yeni yapılanmaya gidiyor! » Caz dinleyen taksici Anzai... » Prodüktörlerin duymak istemedikleri ama her zaman duydukları 24 ’şey’... » "Jazz King Kerem" » Önder Focan yollara düşüyor... » Genç Cazcılar’a sorduk! » 62 yıllık Jazz Journal kapanıyor! » > İzmir Avrupa Caz Festivali`nin genç cazcılarla yapacağı atölye çalışmalarının başvuruları başladı... » Duke Ellington’ın mirası bu sitede... » Marcus Roberts’ın Top 5 albümü! » > 3. İzmir Caz Festivali sona erdi... » Frisell ile Malone aynı sahnede! » Ah Kriz! Sen nelere kâdirsin!.. » 28 Ocak’ta liste başını bilmişiz :) » Stevie Wonder caz katkılı ilk ’Live’ DVD albümünü yayınladı » Kerem Görsev 14 Şubat?ta Umman, Muskat`ta... » The Jazz Bakery, 60 yıldır cazın mutfağından sesleniyor... » Hank Jones’a Grammy ödül töreninde yaşam boyu başarı ödülü verilecek. » 55 Bar 1919’dan beri New York’da! » Hank Crawford vefat etti... » Büyük piyanist Art Tatum anısına » Albüm satışı savaşında 1. kim? » Boby Hutcherson Yoshi’de... » Caz ve Zen’den öğendiğimiz 21 ’şey’... » Golson ’Jazztet’ i yeniden yarattı... » Basçı Alper Yılmaz’ın albümü "Clashes", Amerika’dan sonra Türkiye’de.. » David ’Fathead’ Newman da vefat etti.. » Jazz for Barrack Obama » Kriz festivalleri de kötü etkiliyor! » Ateşin, aşkın, acının ve güzelliğin sesi Buika... » Iridium Jazz Club, yeni donatılmış ses sistemine özel önem veriyor... » Jazz Standard’da Ocak ayı programı göz kamaştırıyor... » Pop starlarının fanlarının ilginçliklerine alışmışız, peki, Coltrane`nin, Coleman`ın dövmesini yaptıran niye olmasın... » Hip Hop’ın ünlü sesi Mos Def, Blue Note’da cazın güçlü müzisyenleriyle programa çıkıyor... » Dünyanın en etkili plak şirketlerinden efsanevi Blue Note firması 70 yaşına bastı. » Tokyo’lu bürokratların Birdland’de caz aşkı... » New York’un caz için de simge restoran ve müzikhollerinden Rainbow Room kapanma kararı aldı... » En pahalı caz fotosu..19.999$ » Herbie Hancock’tan caz dersleri... » Warner Bros.’tan 50. yıla özel... » İlk caz televizyonu Jazz It Up! yayında... » Ornette’in ceketi e-Bay’de 799$... » Caz davulcusu Omar Clay öldü... » En değerli saksafonlar burada... » Vokaliz tekniğinin babası John Hendricks 87 yaşında olmasına rağmen hâlâ sahne alıyor. » Clint Eastwood şarkı da söyledi... » Eliane Elias ile Thomas Pena röportajı... » Varlığınızın bütünlüğü; Sonny Rollins`ten Coleman Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ustalara "blindfold" caz testi » Kurt Elling bu akşam İş-Sanat`ta » Fred Hersch ile soru & cevap » Cazsever tanıdıklarınıza yılbaşında sürpriz hediye alternatifleri
Bu içeriğe yapılan yorumlar
festivaldeki gelişmelerin yanı sıra sahne arkasıyla ve sanatçılara dair ayrıntılarla ilgili bilgiler alabilmek çok keyifli. Sanatçılarla ilgili anekdotlarını paylaştığı için Burak Sülünbaz"a çok teşekkür ederiz. çok güzel yorumlar.
Ulaş Karadağ / 10.07.2015 11:26:02
Yoğun çalışma temposundan ötürü, bu yılki caz etkinliklerine sık olarak katılamiyorum. Ancak yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum, etkinlik sonrası sıcak sıcağına konserler hakkında yorumlarınız ve konser hakkında detay bildirimleriniz için teşekkür ederim. Cok güzel takip ve yorumlama sunuyorsunuz.
Esra Yazıcı / 09.07.2015 21:30:29
Yüreğinize sağlık, çok güzel bir yorum... Gökalp.
gökalp ışık / 08.07.2015 11:13:27
sağ ön tarafta çekim yapan o devasa kameranın hışmına uğradık önce ve önümüzde bir engelle nasıl bu konserin tadına varacağımızı düşünürken,biraz sesimizi yükseltip kararlılıkla ısrar edince yerimiz değiştirildi ve kendimizi sahne önündeki sandalyelere attık..kelimenin tam anlamıyla kana kana caz içtik..doymadık..bence bu ""yılın konseridir""yorumunuz muhteşem bir özet olmuş,eline saglık
ayşe soydan / 03.07.2015 09:58:45
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp