Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
Güncel Haberler

23. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: Festival kapanış konserinde TRT Big Band üç ünlü solisti ağırladı.

 21260 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Geçen yaz İstanbul Caz Festivali Marcus Miller gecesinin konuğu olan TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası bu yaz festivalin son gecesinin ev sahibi oldu. Dünya cazı ikibinler sonrası big band orkestraları adetâ yeniden keşfediyor, daha doğrusu, büyük orkestralar cazın yeni çağına ayak uyduruyor, yeni formatlara bürünüyor. Benzeri değişimi dünya ile aynı ölçekte olmasa da TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası da bir anlamda yaşıyor. Orkestra, geçen yaz Marcus Miller gecesi yakaladığı haklı başarıyı bu yaz festivalin kapanış şovu için festival yönetiminde özel bir projeye dönüştürdü. Üstelik, son günlerde ülke olarak başımıza gelenleri görüyorsunuz, kimse de moral kalmamışken, festival konserlerinin yarısı iptal edilmişken, her an yeni bir ihanetle sokaklar alabildiğine karışabilecekken tıpka festival direktörü Pelin Opçin`in dediği gibi bir kez daha `müziğin iyileştirici yüzü`yle karşılaştık.

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası gelecek yıllar için Avrupa caz festivallerini hedeflemeli.

(Fotoğraf: Sedat Antay-Cazkolik)

Buradaki konserler orkestrayı kesmez demiyorum, elbette, hem İstanbul`da hem Türkiye çapında bu seviyede Türkiye`nin en büyük caz orkestrasının daha yapacak çok fazla işi var ama bir yandan hem resmi bir hüviyeti olması hem imkanlarının özel orkestralara göre daha fazla olması hem de ülke temsil kabiliyeti bakımından mutlaka Avrupa ve yakın coğrafyalardaki caz festivallerinde konserler vermeyi tıpkı dün akşamki festival konsepti çerçevesinde hedeflemeli. Türkiye`nin sadece sorunlar ve kaosla dolu bir ülke olarak anılmaması için bundan daha iyi fırsat olur mu?

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın bu gece daha da belirginleşen özellikleri.

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük-Cazkolik)

Öncelikle, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası sahnedeki orkestra sounduyla, repertuvarıyla, virtüöz seviyesinde sololarıyla tam bir takım olma özelliğine sahip. Bu takım olma özelliği belli ki grup içindeki arkadaşlık ve iletişim düzeyinin de kolej ruhunda olduğu anlamına geliyor. Şef Kamil Özler`in hem TRT orkestrasının geçmişinden gelen tecrübeye sahip bir şef ve aranjör olması, İmer Demirer ve Sacit Çöze (ki Çöze akşam konserde yoktu) gibi eski yılları da iyi bilen diğer deneyimli isimlerle özellikle nefesli omurgasının sağlam oturması trompet, trombon ve saksofon grubunun mükemmel kondüsyona ulaşmasının şifrelerini taşıyor. Yanısıra piyano, gitar, bas, davul ve perküsyondan oluşan rhythm section grubunun da caz tarihinin tüm türlerindeki ritmik derinliği mükemmel dengelemesi mesela "Strike Up The Band" gibi bir klasiğin ardından "Hicaz Fantazi" gibi yerel kokulu notalar ya da Allan Harris ile "I Remember You" gibi bir vokal balad yetmedi "Oye Como Va" gibi latin savrulmalar rahatlıkla neşe ve lezzet içinde bir müziğe dönüyor, ülkece yaşadıklarımızla keman teli gibi gerilen moralimiz iyice gevşiyordu.

Hem konuk hem ev sahibi Allan Harris

(Fotoğraf: Sedat Antay-Cazkolik)

Akşam sahnede üç ünlü solist ismi izledik, dinledik. Allan Harris belli ki iyi tanıdığı buraları özlemiş, ayrıca, o da konuk değil ev sahibi gibiydi. Sempatik kişiliği, kadife eldivene sarılmış bariton sesi, orkestrayla ve seyirciyle sıcak ilişkisi, diyalogları diğer iki konuğu da sahiplenen, kucaklayan bir sevecenliğe sahipti. Özellikle yukarda adı geçen "I Remember You" performansı ayrıca dikkate değerdi.

(Fotoğraf: Sedat Antay-Cazkolik)

Son yıllara damgasını vuran Roberta Gambarini özellikle scat vokaliyle iyi tanınır. Hangi parçaydı acaba, galiba "Lover Come Back To Me"de orkestradan soloya çıkan trompet, trombon ve saksofonla karşılıklı bölümleri etkileyiciydi. "Round About Midnight" yorumunu vasat bulduğumu itiraf ediyorum (ya da ben Monk`un bu şaheserini vokalli bir türlü sevemedim :) o da olabilir).

Gecenin en `cool` adamı Roy Hargrove

(Fotoğraf: Sedat Antay-Cazkolik)

Roy Hargrove zaten big band dünyasından gelen bir adam, "Emergence" albümü hala playerlarda dönüyor, üstelik, "La Puerta"daki sesiyle Roberta Gambarini`yi akşam festivalde dinlemek ayrıca hoş oldu! Hargrove`da kırmızı gözlükleriyle tastamam yerindeydi :) hatta, kendi albümünde kendi sesiyle söylediği "September in the Rain"i de yine kendi sesinden dinledik, hatta, albümde orkestrasına söylettiği karşılıklı kelimeleri bu kez TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`ndan dinledik ki bu da konser için hoş bir anı oldu...

ve final...

(Fotoğraf: Leyla Diana Gücük-Cazkolik)

Dünkü konserin sorumluluğu fazlaydı. Hem festivalin son konseri hem de konserin finali festivalin de kapanışı anlamına geliyor ki ayrıca önemli. Beklediğimiz gibi Harris, Gambarini ve Hargrove sahnede biraradaydı, üstelik, tatlı bir `scat battle`a girdiler ki festivale yakışan bir final oldu, son anda TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın tamamının sürpriz yapıp Türk bayraklarını açıp gururla sallaması görülmeye değerdi.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2016, Salı

(Fotoğraf: Sedat Antay-Cazkolik)


23. İstanbul Caz Festivali`nin kapanış gecesinde "Caz Milli Takımımız" dünyaca ünlü müzisyenleri kendi sahasında ağarladı. Tüm gün süren provanın meyvelerini sahnede biz müzikseverlere armağan ettiler. Sahnedeki tüm müzisyen arkadaşları teker teker tebrik ederim. Her biri koskocaman bir caz makinesinin dişlileri olarak çarkı çok güzel döndürdüler.

Caz milli takımının saha içinde bir de sözcüsü var dikkatinizi çekti mi? Ferit Odman... Resmen olmasa bile gayri resmi takım sözcüsü gibi ve hem moral motivasyonu yüksek hem dışadönük, sosyal sempatisi enerjik ve heyecanlı ayrıca araştırmacı bir müzisyen. Yurt dışı bağlantıları da güçlü. Ne zaman bir yıldız isim gelse mutlaka Ferit`le haberleşir, buluşur. Kendi sahnede olmasa bile "kendi imzasıyla" üretilmiş davulunu ödünç verir. Eğer müzisyeni tanımıyorsa mutlaka bu sefer imzalatmak için elinde sanatçının CDleriyle imza kuyruğunda görürsünüz. Müzisyenliği yanında iyi bir caz dinleyicisi aynı zamanda. Umarım müthiş bir iş yaptığı son albümü "Dameronia with Strings" ile Grammy ödülünü kucaklar...

Ben konuk müzisyenlerden uzun süredir izlemeyi istediğim afili delikanlı Roy Hargrove`u çok beğendim. Küçük dev adam gecenin akışını değiştirdi. Ayaküstü sohbet ettiğim medar-ı iftiharımız trompetçi İmer Demirer ise Roberta Gambarini`nin sesinden çok etkilendiğinden bahsediyordu.

Engin Recepoğulları, Cem Tuncer ve Burak Sülünbaz konser sonrasında

Konser sonrası sahne gerisinde herkes birbirini kutluyor. Formalarını değiştiriyorlar adeta. Konser sponsoru firma müzisyenlere çok şık hediyeler veriyor. Tüm orkestra siyahlar giymiş. Orkestra kalabalık, kim trompetçi, kim tromboncu hesap şaşmış artık. Şansıma bende o gün her zaman giyindiğim gibi siyahlar giyinmişim. Sponsor firma beni de müzisyen sanıyor hediye paketlerinden birini de bana uzatıyor ama müzisyen olmadığımı anlamaları uzun sürmüyor işte tam o an çocukken bana alınan gitarı iki tıngırdatıp kenara attığım için kendime kızıyorum. Belki de gelecek hayatımda müzisyen olabilirim. O zamana kadar konserlere, festivallere gitmeye devam edeceğim. Müziğimin sesini kısmayacağım. Müziğe sığınacağım. Çünkü inandığım birşey var. En temiz arınma müziktir. Gelecek sene biraz daha mutlu bir toplumsal atmosferde konserleri izleyebilmek umuduyla.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2016, Salı


24 Temmuz 2016, Pazar günlüğü

Ülkece çok zor günlerden geçiyoruz. Benzeri cümleleri son dönem sık kurar olduk, kurdukça işler daha da rayından çıktı, en son, geleceklerine sahip çıkmak isteyen yüzlerce insanımızın canına mâlolan iğrenç bir darbe girişimi yaşayacakmışız, sonunda o da oldu!

* * *

Böylesi günlerde gidilen bir konseri yazmak, anlatmak daha zor, kelimeleri özenli seçmek, cümleleri dikkatli kurmak gerekiyor ama bir yandan hayatı da aksatmamak lazım, çünkü, kötüler öyle olsun istiyor, oysa, ister havaalanındaki terör saldırısından sonra, ister kitle katliamına dönük aşağılık darbe girişiminden sonra olsun hayatın hızla normale dönmesi, herkesin işine gücüne ve hayatına sahip çıkması, ekonominin bozulmaması, kaosun sokağa hakim olmaması onları delirtiyor. Hayatı hızla normalleştirmek bize direnme, başımıza gelenleri kabullenmeme gücü veriyor.

* * *

Türk insanının güçlü bir sağduyusu var, her ne kadar, suların sele dönüştüğü günler yaşıyorsak da sağduyulu yanımız yine de kendi bildiği gibi işliyor, örnek, dün geceki Joss Stone konseri. Konser, ister istemez bir anda Joan Baez`in hepimizi haksızlığa uğradığımızı hissettiren kendi konserinin iptal açıklaması üstüne denk geldi ve mukayese mekanizmaları, gönlümüzün tartı sistemleri kendiliğinden çalışmaya başladı. Halbuki, iki konserin birbiriyle ne âlâkası var diyebilirsiniz ama hayat öyle işlemiyor işte! Arkadaşımız Burak Sülünbaz da akşam izlediği Joss Stone konser izlenimlerini aktarırken haklı olarak -muhtemelen dün konseri izleyen herkesin aklının bir yanında olduğunu sandığımız gibi- bu karşılaştırma ve yaşananlar üzerinden kaleme almayı tercih ediyor.

Cazkolik.com


`Korkma`yan, Joss`turan, her tırnağı ayrı

renge boyalı güzel sesli kadın...

(Fotoğraf: Sedat Antay / Cazkolik)

Geçtiğimiz hafta `ünlü aktivist, cesur yürekli sanatçı` Joan Baez yaşadığımız alçak darbe girişimi nedeniyle oluşan belirsizliği sebep göstererek `daha önce bu kadar tehlike altında hissettiği başka bir bölge olmadığından` bahsederek konserini iptal etmişti. Elbette duyduğu güvenlik endişesine söyleyecek sözümüz yok, duyar ya da duymaz, elbette hakkı ama endişelerini haksız bir genellemeye dönüştürmesi hem basında hem müzikseverlerin gönlünde haksızlık duygusuna yol açtı. Istanbul Caz Festivali direktörü Pelin Opçin Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada sanatçıyı zarif bir biçimde eleştirerek dayanışmaya ihtiyacımız olduğu bir anda `bizi yalnız bıraktınız` diyerek hislerimize tercüman oldu. Elbette dışardan farklı görünüyor olabilir ama emin olsun ülkemizde abarttığı kadar bir durum yok, hele hele, geçmişte Vietnam gibi bir savaş bölgesine gitmekten çekinmeyen biri için hiç iyi bir örnek olmadı. Opçin, `Joss Stone ülkemizde konsere verecek kadar cesur ve bende Stone`la dans edeceğim` diyerek duruma açıklık getiriyordu. Sosyal medyadan ve yazarlardan Opçin`e tam destek gelmişti.

(Fotoğraf: Sedat Antay / Cazkolik)

Dün gece Zorlu Performans Sanatları büyük salonda izlediğimiz Joss Stone konseri hem izleyicinin ilgisi, hem salonun morali açısından Baez`in endişelerine cevap niteliğindeydi. Güvenlik sebebiyle konser Küçükçiftlik Parkı`ndan Zorlu`ya yani açık havadan kapalı salona alınmıştı. Bana göre kesinlikle doğru bir tercihti ama oturma düzeni Joss Stone`un reggae soslu dans müziğine hiç uygun değildi. Engelleri, konserin hemen başında seyircinin arasında yürüyen ve seyirciyi sahne önünde ayakta dans etmeye davet eden Stone kaldırmıştı. Hem dans etti hem de salonu dolduran hayranlarını dans ettirdi. Seyirciyle iletişimi, sempatisi, konseri tam tahmin ettiğimiz gibi muhteşemdi. Her yaştan hayranları tek bir ağızdan şarkılara eşlik ederken kaygılar, endişeler tepetaklak oldu, kimse konsere gelmez, dinleyici moralsiz gibi karamsarlıklar haksız çıktı. Çevremde başka şehirlerden konser için gelen müzikseverlerin dahil olduğu gruplarda kendi aralarında Stone`un güçlü sesinden, çıplak ayaklarında her parmağındaki farklı renklerdeki ojelere kadar birçok detayı birbirlerine gösterme, anlatma çabası vardı.

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük / Cazkolik)

Elf prenseslerini kıskandıracak ışığıyla Joss Stone bu sene 23. İstanbul Caz Festivali`nin en parlak starı ünvanını haketti ve tam zamanında hepimize moral oldu. Çıkışta, meydanlardaki demokrasi nöbetçilerinin arasından geçerek evime giderken Pazartesi akşamı yine Zorlu PSM`de gerçekleşecek Allan Harris, Roy Hargrove, Roberta Gambarini ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası konserini düşünmeye başlamıştım bile. Başınızı dik tutun, moralsiz olmayın, kara bulutlar açılıp güneş yüzünü gösterdiğinde konser maratonumuz hız kesmeden devam edecek her yazısını heyecanla okuduğum meslek büyüğüm, Hürriyet gazetesi yazarı Kanat Atkaya`nın caz efsanesi Albert Ayler`ın ünlü sözünden alıntılayarak söylediği gibi "Bizi müzik iyileştirir" bizim ilgimiz caza ama farklı türlerde birçok konser, festival, sürüsüne bereket albüm ilginizi, sevginizi bekliyor.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 24 Temmuz 2016, Pazar

(Fotoğraf: Burak Sülünbaz / Cazkolik)


19 Temmuz 2016, Salı Günlüğü

"Caz budur hocam" dedirtecek cinsten bir konser, iki beyefendi, bir avuç mutlu kalabalık ve yeniden filizlenen umutlar...

Festival konserlerinin başına bu yıl gelmedik kalmadı. Önce Nile Rodgers konseri sırası iğrenç bir terör saldırısı yaşadık, sonra, Fransız sanatçıların sahne alacakları konser öncesi Nice’de bir başka terör saldırısı daha ama darbe girişimi hepimizi darmadağın etti, etkisi yıllar sürecek bir ruh hali yarattı. Gencecik hayatlar, hayaller, umutlar, mutluluklar uçup gitti.

* * *

Yaşananların maalesef her konseri birbirinden güzel festivale de çok ağır etkisi oldu. Bir yıl boyunca binbir emek, hazırlanan konserler bir gecede uçup gitti. Başka şehirlerden konserler için gelecek arkadaşlarımızın da hevesleri kursaklarında kaldı. Yaşananlar karşısında konser iptalleri kaçınılmazdı. Toplumumuz yaşayan, dinamik bir organizma ve bu oldukça kırılgan bir yapıya sahibiz ama bu ülke neler atlattı bunları da evelallah atlatacağız.

Festivalin en güzel konserleri önerilerimizin başında olan Cyrus Chestnut, Buster Williams, Lenny White kadrosu bir fire verdi ama ne mutlu ki iptal edilmedi. Lenny White maalesef sahnede olamadı ama her işte bir hayır vardır derler çünkü, ilginçtir, icra edilen müzik beni ikilinin Lenny White’la birlikte yeraldıkları son albüm Natural Essence’den daha fazla etkiledi.  Daha duygu yüklü, daha gümbür gümbür swing eden bir duo izledik. Gözlerimi kapalı olsaydım sahnede iki müzisyenden fazlası olduğuna yemin edebilirdim. Aslında bu konserin ne kadar iyi olacağına dair ilk sinyali konser öncesi Zorlu Alışveriş Merkezi’nin iç bahçesinde yürüyüş yaparken bahçedeki kafelerden birinde IKSV ekibinden arkadaşlarla yemek yerken gördüğüm tecrübeli ikilinin neşesinden anlamıştım. Salona geldiğimde denk geldik ayaküstü el sıkıştık, ufak ufak sohbet ederek salona beraber yöneldik. Onlar sahne gerisine geçti, biz salondaki yerlerimizi aldık. Normalde biletleri aylar önceden bitmesi gereken böyle bir konser toplumsal moralsizliğin ve belki de davulcu Lenny White’ın da gelemeyişinin etkisiyle boş kaldı. Ama size şunu söyleyebilirim ki gerçek bir cazseverseniz ve dün akşam konserde olamadıysanız çok şey kaçırdınız. Neden mi? Anlatayım. En son Dave Holland-Kenny Barron’ da konserinde aynı salonda hissettiğim hisleri bu kez belkide daha güçlü şekilde hissetmiştim. Mutluluktan koltukta tereyağı gibi eridim, cazın sözlük anlamına karşılık gelen bir müziği dinleyerek iptal olan Kurt Elling-Branford Marsalis Trio, Antonio Sanchez ve Mehldau-Scofield-Guiliana konserlerinin moralimde açtığı derin yaralara merhem buldum. Chestnut’un tarifsiz akıcılıkta muzip sololarına Williams ahşabın en koyu tonlarında cevaplar verdi. Yaşayan en iyi hard bop, post bop ve mainstream basçılardan bir olduğunu kanıtladı. Poz yapmadı çaldı desem yeridir.

Miles’ ın parçası Nardis’ le başladı yolculuk ardından Frank Loesser’ dan I’ ve never been in love before geldi. Buster Williams’ ın Toku-Do parçasından sonra hem Chestnut’ u hem Williams’ ı solo performanslarında dinledik. Have you meet miss Jones çalarken salondaki bir avuç mutlu cazsever dostumuz ayakta alkışlamak için dizlerini hazırlamışlardı bile. Bise çağırdığımız müzisyenler farkında olmadan benim için çok güzel bir sürpriz yapmışlar benim için en kıymetli parçalardan biri olan “In A Sentimental Mood” çalmışlardı.

Her saniyesinin, ödenen her kuruşa değdiği tecrübenin ıslattığı alın terinin döküldüğü sahnede iki muhteşem beyefendi bu seneki caz festivalinin “en caz gibi caz” konserler serisini kapanışını yaptılar. Konser sonrası tebrik etmek ve kısa bir sohbet etmek için sahne gerisini gitme ricasında bulundum. Festival ekibi yine tüm nezaketleriyle beni geri çevirmediler. Cyrus Chestnut kulis kapısına gelmiş genç bir piyaniste kulağına yanaşmış bir öğüt veriyordu. Öğüdü “çok iyi dinlemek”ti. Dinlemenin kazandırdığı şeyi sana hiçbir şey kazandıramaz dedi. Ardından Buster Willams’ la arşivimde yer alan Bobby Hutcherson Live at Village Vanguard plağından konuştuk. “Man! What an album!!!” diyerek eski günlerini yad etti. İmza için elimde bulunan Gary Bartz’ la olan kayıtları Sphere albümünüyse uzun uzun inceledi. Hatıra fotoğrafını da unutmadım tabi.

Seneler geçtikçe şarap gibi yıllanan bu önemli müzisyenler gençliklerinde yaşadığı dönemdeki insanlarda, müzik anlayışıda farklılaşsa bile değerlerini gitgide arttırıyorlar. Ne mutlu bize canlı canlı izleme şansı bulabiliyoruz ve müzisyenler ülkemizde çalmak istedikçe dinlemeye de devam edeceğiz.
Bu noktada size müjdeli bir haber vermek istiyorum. Sosyal medya aracılığıyla ulaştığım Kurt Elling Istanbul’ u çok sevdiğinden ve burada çalmaktan çok mutlu olduğunu seneye burada çalabilmek için ve bizim güvenliğimiz için dua ettiğinden bahsetmiş.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 19 Temmuz 2016, Salı


18 Temmuz 2016, Pazartesi günlüğü

Nice`den İstanbul`a acımasız terörün gölgesinde caz...

Oysa gün ne güzel başlamıştı. Bir önceki gece, yani, 14 Temmuz Perşembe gecesi Beykoz Deri Kundura Fabrikası`nın deniz kıyısında uzun süre unutamayacağımız bir konser gecesi yaşamıştık. Zaten, hafta boyu birbirinden güzel konserlerle yorulmuş ama bir sonraki konseri yine heyecanla beklemiştik. Derken, 15 Temmuz Cuma akşam üstü, taksiyle Uniq kompleksinin girişine geldiğimde hava parlak bir geceye işaret ediyordu. Nasılsa daha zaman var diye geçen sefer gezemediğim kompleksi keşfe çıktım. Mağazalar, restoranlar, kafeler... Her yanıyla modern bir kompleks. Derken konser saati. Kafamdkia asıl soru önceki gün Nice`de terörün akıl almaz metoduyla seksen dört insan can vermişken bu akşam izleyeceğimiz Fransız müzisyenler hangi ruh haliyle çalacaktı?

* * *

Önce müzisyenlerin profesyonelliğine hayran kaldım, sonra Emile Parisién`in soprano saksofonundaki tutkuya. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama müzikler de sanki Nice acısının, üzüntüsünün izleri vardı. Daha hırslı, daha kızgın çalıyorlardı. Müzisyenlerle izleyici arasında sessiz bir anlaşma olmuş, herkes birbirini gayet iyi anlıyordu adeta, bu yüzden müziğin anlamı daha güçlü hissediliyordu.

Gecenin başı, güzel bir Cuma akşamı ve sahnede iyi caz çalıyor. (Fotoğraf: Selçuk Polat)

15 Temmuz gecesi iki konser izleyecektik, tahmin ettiğim gibi içiçe geçti konserler. French Quarter konserinin sonunda bir sonraki konserin şarkıcısı Hugh Coltman French Quarter müzisyenleriyle iki şarkı söyledi. Daha doğrusu eşlik etti.

Buraya kadar güzel bir Cuma gecesi...

Hava iyice kararmış, bu bölge şehre göre en az üç-dört derece daha serin. İki konser arası karşılaştığımız dostlarla ayaküstü konuşmalar, beğendim-beğenmedimler vs... Biraz sonra ülke olarak başımıza gelecekleri nerden bilelim...

Normalde konserlerde telefonumu hep kaparım...

İşin doğrusu, konser konsantrasyonuna meraklı biri olarak şimdiye kadar telefonumu hep kapamışımdır, niyeyse bu kez öyle yapmamışım, hiçbir nedeni yok, sadece sesini kapamışım ve işte konser başladı...

* * *

Sahnede yeni müzisyen kadrosu, Hugh Coltman şarkılarına başladı. Sıradışı bir sesi yok ama içten söylüyor. Söylediği sözlere duygusal bağlılığı belli. Gitarist ayrıca dikkate değer biri ama buralarda tanıdığımız isimler değil, en azından benim...

* * *

Coltman söylediği şarkılarla ilgili kısa notlar aktarıyor, izleyicide belki büyük bir coşku yok ama Coltman`a sempati var. Sevgili Burak hemen yanımdaki koltukta, fotoğraf çekiyor vs. arada konuşuyoruz… Bir ara bana telefonunun ekranından bir takım mesajlar gösteriyor, boğaz köprüsü diyor, kapalı diyor, yollar diyor… Anlamıyorum… Hatta boşver diyorum, sahneye dönüyoruz... Sonra, yine bir-iki mesaj daha... Allah allah, bu nedir böyle??? Yine anlamıyorum... Ama gözüm diğer izleyicilere kayıyor, zaten son yıllarda çok şikayet ettiğim izleyicilerin konserlerde telefonlarıyla oynaması hali bu kez daha panik, daha telaşlı, herkes gelen mesajlardan anlam çıkarmaya çalışıyor. O sırada sahnede her şeyden habersiz müzisyenlerse canla başla performansa devam...

* * *

Herkes telefonuyla olağandışı meşgulken bu kez benim telefonum çalıyor, kapatmadığımı o an farkediyorum, birkaç saniye bocalıyorum, yeşil tuşuna basıyorum ama konuşmuyorum, arayan karım, sesi çok telaşlı, "biliyorum konserdesin ama darbe oluyor" diyor...

Cincent Peirani (akordiyon), Emile Parisién (sopsaron saksofon), Airelle Blesson (trompet) (Fotoğraf: Selçuk Polat)

Darbe mi?

"Darbe" kelimesinin benim neslimde korkunç çağrışımları var, 1980 yılında 18 yaşında bir genç olarak hatırladığım hiç iyi bir gün yok! O korkunç kâbus yoksa yeniden mi başlayacak? Yine de anlamadığım şeyler var ama karımın telaşlı sesi beni kendime getiriyor. "Bir an önce yola çıkman lazım, köprü kapalı!" "Biliyorsun konserdeyim, az var bitiyor, merak etme" deyip kapatıyorum ama aklımda binbir düşünce. Konsere odaklanmaya çalışıyorum, Hugh Coltman ve müzisyenler elinden geleni yapıyor, adamı şimdi daha da seviyorum ama dinleyiciler ben o an birkaç saniye telefondayken bile kimileri ayaklanıp gitmeye başlıyor, işin üzücü yanı Coltman neler olup bittiğinden habersiz sanırım izleyicinin konserden hoşlanmadığını düşünüyor. Yine de bu noktada (büyük panik yaratacak böyle bir habere rağmen) izleyicinin önemli kısmının sakin kaldığını, konseri izlemeye devam ettiğini ve bunun hoşuma gittiğini söylemeliyim.

Saat 23:00 sonrası...

Son parça söylenirken yavaştan arkaya geçip tanıdık birileri varsa neler olup bittiğini sorarız diye düşünürken yine telefon... Bu kez karımın sesi iyice telaşlı, Hugh Coltman`ın sesi uzaklaşırken şarkı da bitiyor.

* * *

Büyük bir panik yok ama telaş var ve ortalıkta taksi yok! Caddeye doğru yürüyoruz, telaş an be an artıyor, herkes taksilere el ediyor ama yok! Burak`la biraz daha aşağı yürüyoruz, şans işte o sıra biri denk geliyor, köprünün kapalı olduğunu biliyoruz, Beşiktaş iskelesine diyorum, sevgili Burak şanslı evi yol üstünde, birkaç dakika sonra onu bırakıp yola devam...

* * *

Zincirlikuyu`dan geçerken köprünün girişi tam bir felaket. İnanılmaz bir trafik milim ilerlemiyor. Takside radyo dinlemeye çalışıyoruz, önce terör ihbarı diyoruz, hatta intihar olayı mı diyoruz... Rivayet muhtelif...

Hugh Coltman ekibiyle sahnede (Fotoğraf: Selçuk Polat)

Her an, her saniye panik artıyor...

Üsküdar`da telaş daha yoğun, taksilerin olması gereken yerde büyük bir kuyruk var ama taksi yok, insanlar artık özel arabalara otostop çekmeye başlıyor ama duran yok! Burada taksi bulmak imkansız ama allahtan ilerde Kadıköy dolmuşları var, haklıyım, hemen ikinci dolmuşda yer var. Artık Kadıköydeyiz, sonrası kolay!

Hiç de öyle değilmiş...

Saat gece yarısı civarı, her daim dolu meydan ne ara bu kadar çabuk boşaldı… Ne taksi, ne otobüs, ne minibüs hiç bir şey yok... Genç arkadaş grupları koşuşturuyor, herkesin telefonu kulağında, anneler genç kızlarını belli ciddi fırçalıyor, ağlayan kızları arkadaşları yatıştırmaya çalışıyor. Panik bulaşıcı... Böyle olmayacak deyip Altıyola doğru yürümeye başlıyorum, yol uzun, olmazsa yürürüm, ne yapıyım... O ara bir özel araç, Kazasker`e nasıl giderim diyor, o taraflarda kargaşa olduğunu duydum, yollar kapalıymış ama sahilden gidebilrsiniz diyorum, tam o an iki genç kız bizi de götürün diye adeta yalvarıyor, şoför arabada çocuk var diyip hızla kaçıyor, o sıra Bağdat Caddesi`nde tanklar dolanıyormuş hiç haberim yok!

* * *

Her benzin istasyonu, her tekel büfesi, hek bankamatiğin önü ana baba günü… İnsanların çoğu genç ve abartılı panik var, günlerce evde mahsur kalacaklarını sanıyor olmalılar. Feneryolu civarında bir Bostancı dolmuşu yolcu indirince bana da iki durak daha az yürümek düşüyor. Bu taraflar oldukça sakin ama saat de epey geç oldu. Arabalar artık trafik ışıklarına uymadan basıp gidiyor. Eve varınca kimse yüzüme bile bakmıyor, herkes televizyona kilitlenmiş, üstümü bile çıkarmadan ben de kilitleniyorum, 36 yıl sonra yine o iğrenç duygular, acaba sabaha nasıl uyanacağız?

Meğer bu sadece bir uvetürmüş, herşey esas şimdi başlıyormuş ve gerisini zaten hep birlikte yaşadık...

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 18 Temmuz 2016, Pazartesi

(Fotoğraf: Selçuk Polat)


15 Temmuz 2016, Cuma günlüğü

Eski defterleri kapatın; Cazın yeni tanrısı Kamasi Washington

Caz festivallerinin kaldıraç işlevi gören özel konserleri olur, bu konserlerin özelliği iyi müzisyenler = iyi konserlerden ibaret olmaları değil, başta müzik pek çok faktörü taşıyan konserlerdir bunlar.

Bu faktörler neler mi?

23. İstanbul Caz Festivali dün akşam sanatçısıyla, müzisyenleriyle, konser mekanıyla festivalin en merak edilen performansına ev sahipliği yaptı.

* * *

Sanatçısı merak ediliyordu çünkü caz dünyası son bir kaç yıldır Kamasi Washington ve albümü "Epic" ile adeta sarsılıyor.

* * *

Müzisyenleri merak ediliyordu çünkü müzisyenlikte yeni ve hibrid bir nesil yetişiyor ve bu nesil insanı ürküten yetenekte müzisyenlere sahip.

* * *

Konser mekanı merak ediliyordu çünkü İstanbul`un gizli saklı bir köşesi, yani Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası tarihi dokusuyla yeni bir konser mekanı olarak sektöre kazandırılıyordu.

Yanısıra...

Dünyanın kalburüstü tüm festivallerinin programında görmeyi istediği Kamasi Washington gibi gündemin en tepesinde yeralan bir ismi festivalde izlemek mesela The Wall albümü sonrası Pink Floyd`u İstanbul`da izlemek gibi bir üstünlük duygusu veriyordu insana.

* * *

Eğer konser öncesi 172 dakikalık "Epic" albümünde koro, klasik orkestra ve caz band formatlarını içiçe geçirmeye cesaret eden ve caz otoriteleri tarafından "21. yüzyılın yeni caz tanrısı" sloganıyla ödüllendirilen birini izleyeceğinizin az buçuk farkındaysanız tarihi bir olaya tanık olacağınızı tahmin ediyorsunuz demekti.

* * *

İşte, bu gibi faktörler, konseri, festival kapsamındaki her etkinliğin bir adım önüne çıkarmaya yetti ve daha ilk cümlede gördük ki sahnede olup bitecekler tahminlerimizin de ötesine geçecek büyük bir `olay`dır.

Kamasi Washington 21. yüzyılın Charlie Parker`ıdır.

"Epic" albümü bize gösterdi ki gospeli andıran vokal, birbirinin içine geçen kaynaşmalı çift davul, swing, funk, free jazz çığlıklar, azımsanmayacak swing rifler, sızıldayan bir hammond ve tenor saksofonuyla çalmaya başladığı an Cannonball Adderley, Pharoah Sanders ve John Coltrane aynı anda çalıyormuşcasına büyük bir Kamasi Washington soundu ciğerinizi yerinden sökmeye muktedir.

* * *

İnanılmaz bir güçle çalıyor. Kolay altından kalkılacak bir performans değil. Soloları uzun, yıpratıcı, tahrik edici, kışkırtıcı, sarsıcı ve hırpalayıcı. Müziğindeki kozmik enerji Miles Mosley`nin basını da, Brandon Coleman`ın keybordlarını da, Patrice Quinn`in vokalini de, Ryan Proter`ın trombonunu da, çift davulu da bir anaforun içine hapsediyor.

Sonuç olarak...

İstanbul Caz Festivali dün akşam festival tarihinin en önemli gecelerinden birini yaşadı. Kamasi Washington izleyiciyi sevdi. Albümün ikinci parçası "Askim" ile Türkçe bağ kurarak izleyiciye hitap etmeyi, "teşekkürler", "sizi seviyorum"larla kalbimizi fethetmeyi başardı. Herkesin terörü, kargaşayı bahane etsem de gelmesem dediği bir ortamda aslanlar gibi kalbini ve müziğini bize açmayı bildi.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 15 Temmuz 2016, Cuma

Kamasi Washington yılın üzerine en çok konuşulan ve gelecekte caz dünyasında sözü geçecekler listesinde birinci sırada yer alan caz müzisyeniydi. Karizmatik, vakur, kelimenin tam anlamıyla "Mr. Cool" bir saksafoncu. Yayınlanan ilk albümünde sanki yıllarca sürecek destansı bir hikayenin önsözünü yazmıştı. Kimileri hayran oldu, kimileriyse Washington` ın "caz ikonu" sıfatına kavuşması için daha erken olduğunu savundu. Canlı canlı izledik ve gördük ki beğeniler, övgüler boşa değilmiş. Söyleyecek sözü olan ve bu sözleri en üst perdeden defalarca vurgulayarak söylemeyi tercih eden bir saksafoncu. Yüzde yüz samimi, rol yapmıyor. Güzel kurgulanmış, tansiyonu sürekli yukarıda tutan bir müzik icra edildi dün akşam. Cazı salondan açıkhava desibeline ulaştırmakla kalmamış hep bahsedip durduğumuz caz şahlanışına, kitleleri sürükleyişine şahit olduk. Bahsetmeden geçemeyeceğim bir detay var. Kamasi Washington öncesi sahne alan kızkardeşler "Ibeyi" dozunda bir ara sıcaktı. Aldante kıvamında fazla dağılmadan servis edildi. Davet etmek kimin fikriyse aklına sağlık diyorum. Konser bitiminde Washington söz verdiği üzere albümlerini imzalamak için hayranlarıyla buluştu ve barışçıl, sakin mizacıyla imzaladığı her albümden sonra "Teşekkür ederim" diyerek akşamı noktaladı. Söylemedi demeyin gelecek günlerde Kamasi Washington ismini daha çok duyacağız ve umarım kendisini ülkemizde yine ağarlayacağız.

* * *

Bu arada sizinle paylaşmak istediğim küçük bir not var. IKSV yaşam boyu başarı ödüllü duayen isim Hülya Tunçağ`la yol boyu birlikteydik ve cazla geçen ömründen bilgi dolu hikayeleri dinlerken dudaklarından Türk cazı için kıymetli müjdeli haberler döküldü. Şimdilik bu bilgiler bende kalsın zamanı gelince güzel haberleri yine bizden duyacaksınız.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 15 Temmuz 2016, Cuma


14 Temmuz 2016, Perşembe günlüğü

23. İstanbul Caz Festivali`nde bayram tatili öncesi ilk iki konserle birlikte dün akşam beşinci günü kutladık. Suriye Ulusal Orkestrası, Niles Rodgers konseri, araya giren uzun tatilin ardından festivalin ödül gecesi, önceki akşam Özdemir Erdoğan konseri ve dün de Salon`da European Jazz Club`ın ilk konseri olarak Volkan Topakoğlu ve festivalin merak edilen konserlerinden Nicholas Payton Trio with Guest Jane Monheit dünyanın en güzel açık konser alanı Sabancı Müzesi bahçesinde gerçekleşti.

Sözedecek çok şey var, sırayla gidelim…

Son dönem patlayan bombalar müzik sektöründe konser iptallerine neden oluyor. Allahtan caz festivali bu konuda şanslı, festival başlamadan gelen birkaç haber dışında majör isimlerde sorun çıkmadı ama piyango European Jazz Club`ın dün akşam ilk konseri Volkan Topakoğlu`na vurdu. Birlikte konser verecekleri Mathias Konrad`ın son dakikada gelmeyeceği bilgisi kötü sürpriz oldu, biz her ne kadar Payton-Monheit konseri için Sabancı Müzesi`nde idiysek de başarılı basçının "Birdenbire" isimli son yılların en güzel albümlerinden biri olan çalışmasındaki besteleriyle Konrad`ı aratmadığına eminiz.

Peki, o sırada Sabancı Müzesi bahçesinde neler oluyordu?

Yine güzel bir İstanbul boğazı akşamı. Bu kez sahne deniz manzaralı bahçeye kurulmuş. Burada en son davulcu Omar Hakim`i izlemiştik, güzel konserdi. Yine aynı açı, sahne aynı yönde, gökyüzünde büyüleyici bir dolunay, boğaz köprüsü, yani manzara tamam. Sanatçıları bekliyoruz...

Konser iki ayrı bölümdü, o halde, biz de öyle yazalım...

İlk bölüm Nicholas Payton Trio`nundu. Türkiye`de nedense ses getirmedi ama usta sanatçı geçen yıl ve bu yıl arka arkaya iki albüm yayınladı. İlki "Letters". Kapağında küçük sevimli siyah bir kız çocuğu, muhtemelen Payton`ın kızı, hemen yanında Payton`ın trompeti, sağda oyun küpleriyle #BAM yazıyor yani "Black American Music", solda Nola yazıyor ki o da kapaktaki kızımız. Diğer albüm, bu yıl çıkan "Textures". Bu iki albümü önceden dinlediyseniz dün akşam trionun müziğiyle ilgili düşünceleriniz berrak olurdu muhtemelen.

Payton`ın müziği sürekli evrim halinde. Bir kere, o trompetçi artık daha çok piyano ve fender çalıyor. Dün akşam da trompete elini sadece birkaç kez şöyle bir uzattı, hep piyano ve fenderin başındaydı. Sonradan, son Babylon konserinde de öyle olduğunu hatırladık. "Letters" adı gibi birilerine yazılmış mektuplar. Çift CD`li albümde her parça A`dan Z`ye harflerle isimlendirilmiş, arada bazı harfler bazı isimlere ithaf edilmiş. Mesela "D for Dario Payton" gibi. Biz dün akşam "Letters"dan "H" ve "F for Axel Foley" olanı dinledik. Özellikle "F" çok dikkat çekici. Bir de "Textures" var. O albümden de "Greasy"yi dinledik. Bu albüm de ilginç, parçalara "Pürüzsüz", "Yapışkan", "İpeksi", "Belirsiz", "Islak", "Pürüzlü", "Yağlı" gibi isimler verilmiş, biz akşam "Yağlı" olanı dinledik.

* * *

"Letters"da Payton`a dün akşam sahnede izlediğimiz basçı Vicente Archer ile Bill Stewart eşlik ediyordu, akşamki davulcu ise Gregory Hutchinson dı ki her ikisi de harika adamlardır ki dün gecenin yıldızı davulcu oldu.

* * *

Payton özellikle piyano ve fenderle albümün ismi gibi birbirinden çekici caz dokuları yaratmış, soyutlama oyunları gibi... Akşam bu dokuların bir kısmını olsun albümdeki gibi dinlemek ilginç bir tecrübe oldu. Payton`ın dokuları minimal dokular, az malzemeden yüksek artistik sonuçlar. Tabii konserin sadece ilk bölümü bu müziklere ait olduğu için bu dokuların daha fazlasını dinleyemedik.

Payton`daki evrim maalesef Monheit`da yok!

Konserin Monheit bölümü için iyi cümlelerimizin sayısı daha az. Bu satırların yazarı olarak Payton kadar Monheit`ı da takip ediyorum diyebilirim ama işin doğrusu Monheit ikibinlerin ortasındaki parlak çıkışı 2010`dan itibaren tersine çevirdi. Bunun sebebini bilmiyorum, belki o tam tersini düşünüyordur, bilemem ama konser sonrası mukayese yapmak adına üşenmeyip 2005 ile 2010 albümlerini yeniden dinleyince fark ortaya çıktı. Özellikle son albümü "The Songlook Sessions: Ella Fitzgerald" açık bir hayal kırıklığı. Acaba ben mi yanılıyorum diye dün hazır ayağımıza gelmiş fırsatı kaçırmayıp canlı canlı dinledik, yok, yanılmıyorum, yine aynı işte… Tüm o ağdalaştıkça uzayan lazy scat`ler adeta kaçırılmış birer fırsat. Bu duruma Payton trionun da yapacağı bir şey yok.

* * *

Albümdeki on iki parçanın yedisini dinledik. Johnny Mercer, Harold Arlen, Gershwin besteleri, "All to Soon", "Somebody Loves Me", "I`ve Got You Under My Sking", "This Time The Dream`s on Me" ile tamamlanan konserin bisi albümde olmayan Fats Waller`ın "Honeysuckle Rose"u ile sona erdi. Monheit`ın bir sonraki albümünde 2005-2010 arası dönemine geri döneceği ya da o dönemi de aşacağı ümidiyle bekliyoruz.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 14 Temmuz 2016, Perşembe


Jane Monheit`ın Nicholas Payton`a konuk olduğu akşamki konser belki unutulmazlar listesine girmedi ama sesini sevdiğim Monheit` la tanışmak için elimde yakın bir dostumun hediyesi "The Heart of the Matter" albümüyle konser bitimi yanında aldım soluğu. Albümde özellikle ilk parçanın ilhamını çocuğunun beş yaşına kadar geçen sürede yani büyüme evresinde yaşadıklarından aldığını anlattı. Tüm sempatisi ve şûh tebessümüyle duygu yükü olan bir albüm olduğundan bahsetti.

* * *

Dün akşam benim için sahnedeki en önemli isim davulcu Gregory Hutchinson`dı. Greg önemli bir davulcu. Ray Brown, Joe Henderson ya da Joshua Redman`la aynı sahnede yer almış olması bile başlı başına önemli. Bununla birlikte, tüm yeteneklerine rağmen ulaşılabilirliği ayrı bir erdem. Egolarından arınmış bir babayiğit. Kendisiyle ayaküstü iki kelime konuşma şansım oldu. "Çok rahat bir konserdi" dedi. Ne kastettiğini anlayamadım. Olsun varsın. Fotoğrafta mutluluğumun yüzüne yansıdığını farkedeceksiniz. Bu adamı izlemeyi uzun süredir bekliyordum. Her ne kadar izlediğim yerden davulunu çalarken göremesem de duyduklarım benim için yeterli. Bir müzik emekçisi olarak sahnede güzel iş başardığı konusunda akyam orada olanların hemfikir olduğunu sanıyorum.

* * *

Yarın akşam ilginç bir konser var. İri kıyım siyahi Kamasi Washington ve çetesi bizi Beykoz Kundura fabrikasının avlusunda bekliyor olacak. Bu deneyimi kesinlikle kaçırmayın derim.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 14 Temmuz 2016, Perşembe


13 Temmuz 2016, Çarşamba günlüğü

Özdemir Erdoğan`la saz, caz ve talk show!

Hepimiz Özdemir Erdoğan`ı çok iyi tanırız, severiz değil mi? Şarkılarını iyi biliriz, futbol statlarından aşk maceralarımıza kadar hayatımızın hatıralarına fon müziği şarkılarını söyleriz… Sohbetini, kimi zaman iğneli dilini, lafını esirgemeden konuşmasını, anlatırken kahkahalar patlatmasını, sesinin tonunu, konuşurken dilinden bal damlamasını, kendiyle barışık halini... Eğer bilmeyenimiz var idiyse dün akşam cazcı yanını da öğrenmiştir artık ama fotoğrafın tamamına baktığınızda karşımızda duran 76 yaşındaki hiperaktif adam asla tek renkli biri değil, bu çok renkli adamın belki sadece %10 kadarı cazcı kalan büyük dilimde pop müziğin ölümsüz bestelerine imza atmış bir usta, belki bir o kadar da şarkı söyleyen değil düşündüklerini söylemek için yanıp tutuşan biri.

* * *

Özdemir Erdoğan, dün akşam, hayatı boyunca aldığım en güzel ödül, ben bu ödülü almak için kırk yıldır bekliyorum dediği İKSV`nin Yaşam Boyu Başarı ödülü kapsamında verdiği konserde onun en mutlu anlarına tanık olmak özel bir duygu idi dün gece biz Uniq Açıkhava`da olanlar için.

Özdemir Erdoğan`ın caz şifreleri!

Tipik bir festival akşamı değildi elbette, öyle olmasını beklemiyorduk zaten, parça aralarında kendisi de anlattı, izlediğimiz bir Özdemir Erdoğan retrospektifiydi. Hayatına dair her anlattığı adeta bir çeşit manifesto.

* * *

Caz müziğine büyük saygısı ve sevgisi var. Cazda Amerikalı siyahların 1940 ile 1980 yılları arasında ürettiği müziklerin tüm zamanlar içinde yapılabileceklerin en iyisi, en mükemmeli olduğuna inanıyor. O adamlardan daha iyilerinin gelebilme ihtimaline inanmıyor.

* * *

Anadolu cazı fikri başından beri savunduğu şeyler arasında. Bu konuda hatırı sayılır işler yaptığı bir gerçek. Dün gece dinlediğimiz müziklerin bir kısmı bunu gayet net gösteriyor. Aşık Veysel`in "Uzun İnce bir Yoldayım"ı Özdemir Erdoğan kuşağının adeta takıntısıdır. Dün dinlediğimiz yorumu da aynı şekilde. Konser boyunca ilginç bir eşleşmenin peşinde koşup durdu. Makamlı müzikle caz arasında benzerliğe dikkat çekmeyi çok seviyor. Bu yüzden klarnetçi Ahmet Gümüş ile kanuni Ahmet İlikan`ın taksimleriyle Engin Recepoğulları`nın tenor saksofon caz doğaçlaması aynı potada eriyen iki eşit lezzet ona göre. "Uzun İnce bir Yoldayım"daki kanun ve klarnet taksimleri ne kadar caza dönükse "Bana Ellerini Ver"deki bol acılı soslu klarnet taksimi de o oranda tersine.

* * *

Frank Sinatra`ya bayılıyor. Ondan daha iyi bir ses gelmiş olma ihtimalini bile sevmiyor ki inanmıyor zaten. Tony Bennett mi yanına bile yaklaşamaz.

* * *

Caz ağacının ana gövdesi 1940 ile 80 yılları arasında yapılanlarsa eğer, başta Antonio Carlos Jobim gibi kimi büyük müzisyenlerin yaptıkları da bu ağacın sağlam, güçlü yan dalları. Türk müziğinin makamlı yapısının da böyle sağlam bir caz dalı olması fikrini çok seviyor.

* * *

Türk caz müzisyenlerinin önemli kısmının caz standartları konusunda yeteri kadar repertuvarı olmadığından yakınıyor. Kendine karşı acımasız bir alçakgönüllülük içinde. Kendi müziğini Amerikan caz ustalarının çaldıkları yanında ancak onlara benzemeye çalışmak olarak yorumluyor. Onlar yapıyor, biz "gibi yapıyoruz"...

* * *

Dinleyiciyle iyi iletişim kurmayı seviyor, onlarla sohbet etmeyi, hatta mümkünse karşılıklı takılmayı, sahnede kalmak Özdemir ağabey için sadece müzik çalıp, söyleyip gitmek değil, şakasıyla, sözüyle, sohbetiyle mümkünse saatler boyu sürecek bir ritüel.

Özdemir Erdoğan`ın asıl gücü Türk pop müziğine armağan ettiği hit şarkılar.

Özdemir ağabey yetmişli, seksenli yıllardaki kadar gözönünde biri değil belki artık ama dün akşam söylemeye başladığı her şarkıya her yaş grubunun satır sekmeden eşlik etmesine bakarsak duygu haritamızda silinmez şekilde yer ettikleri kesin. "Canım Senle Olmak İstiyor", "Sevdim Seni Bir Kere", "Aç Kapıyı Gir İçeri", "Paranın Ne Önemi Var", "Bana Ellerini Ver" hepsi çok sevilen, satır satır bilinen şarkılar.

Saz, caz ve talk show!

Özdemir ağabey tüm bu şarkıları gece ardı ardına okuyup gitseydi inanın bize anlatacak çok az şey çıkardı, oysa o çaldığı kadar konuşan biri. Öyle küçük çaplı, birkaç cümle filan değil bildiğimiz talk show ustası. Dilinde hiciv de, mizah da, siyaset de, din de, gündelik terslikler de, geçmiş de, yarın da, gençler de, yaşlılar da, futbol da... ne ararsanız hepsinden var ama sihri, son yıllarda bu kadar kamplaşmış bir toplumun her kesiminin sempatisini kazanacak tatlı dili, açıkta kalan uçları birbirine iyi bağlama becerisi. Bu uçları bağlarken anılar, renkli anekdotlar havada uçuyor tabii. Eee kolay değil tabii, 76 yaşındaki artık her hücresi tecrübeli bir duayenden sözediyoruz. Üstelik yaşına göre gayet dinç, sesinin formu yaşıtlarına göre mükkemle denecek durumda. Bunu bizzat kendisi de söylüyor zaten, her konuda tevazulu ama bu konuda değil :) ama bu halin de bir bedeli var, sigarası yok, içkisi yok, aşk-meşk olayları artık geçmiş günlerin hatıraları arasında, çocukları orada oturan bizlerle yaşıt artık, ne yapsın, haklı...

Zaten müzik bakımından konserin açık uçlarını da sazlı, makamlı "Take Five"ın ardından Louis Armstrong`un "When the Saints Go Marching in"i aynı onun gibi söyleyerek kapattı.

* * *

Gecenin sonu: Özdemir Erdoğan nevi şahsına münhasır biri. Hayatında rengarenk birçok pencere var. Caz da bu pencerelerden biri. Türk müziğiyle caz arasındaki ideal köprü hâlâ özlemi. Sakin ve nüktedân kişiliğinin altında aklının dikine biri yatıyor. Kimi zaman alttan alan ama çoğunlukla taviz vermez yanı ağır basıyor ve her halükârda bildiğini çalıyor, bildiğini söylüyor, biz de onu zaten bu yüzden seviyoruz. Allah uzun bir ömür versin sana Özdemir Ağabey.

(Fotoğraflar: Sedal Antay ve Leyla-Diana Gücük)

Cazkolik.com / 13 Temmuz 2016, Çarşamba


12 Temmuz 2016, Salı günlüğü

23. İstanbul Caz Festivali ödül töreni ve konserlerle tatil sonrası hızlı başladı.

Müzikseverler için Temmuz ayı caz ayı… Haziranda bunaltan sıcaklar Temmuzda mola vermiş görünüyor. Ne terleten ne üşüten limonata gibi bir İstanbul havası, daha doğrusu Boğaz havası. Dün akşam 23. İstanbul Caz Festivali`nin ödül gecesi vardı. Bir anlamda, festival akşam başladı. Bayram tatili öncesi Açıkhava`da ve bir sonraki gün Küçükçiftlik Park`ta arka arkaya gerçekleşen konserler hızlı bir festival temposuna işaretti ama araya giren uzun bayram tatili etkisi hâlâ süren rehavete sokmuştu hepimizi ki allahtan şehre dönüş festivalle oldu.

* * *

Avusturya Kültür Ofisi`nin Yeniköy`deki boğaza nâzır bahçesi son yıllarda festival ödül gecelerinin ev sahibi. Bu durumdan herkes memnun. Daha girişten itibaren festivalin genç ve güleryüzlü çalışanları karşılıyor sizi, girişteki masaya uğrayıp festival dergisinden hemen bir adet alıp merakla karıştırmaya başlamak da -en azından bizim için- bir alışkanlık oldu. Festival ekibinin özenle hazırladığı dergiyi konserlerde, nerde bulursanız mutlaka alın, festivalin cazseverlere hediyesi ve her yıl dolu dolu bir dergi hazırlıyorlar. Konserler ve sanatçılar hakkında öğrenecek ne çok şey varmış şaşıyorsunuz.

Özdoemir Erdoğan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin`den ödülünü alırken. (Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Hava henüz kararmamış, arkası alabildiğine ormanlık görünen bahçede caz çevresinden sayısız dostla karşılaşmak çok güzel, böylesi gecelerin bir faydalı yanı da bu değil mi zaten… Ayaküstü sohbetlerine gidilecek konserlerin dedikoduları eklenince ortaya karışık ve her an herkesin küçük gruplar arasında gezindiği bir bahçe partisi oluşuyor. Niles Rogers konseri esnasında cep telefonlarına panikle düşen Yeşilköy havalanı saldırısı şoku o an moralleri bozsa da hem sahnedeki sanatçıların hem festival yetkililerinin ortak çabalarıyla konsere ara verilmemiş. Festival direktörü Pelin Opçin dün akşam konuşmasında bu duruma değinme ihtiyacını hissetmişti. Tatil bu anlamda belki de tam zamanında yetişti de denebilir.

Ergüven Başaran İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin`den ödülünü alırken. (Fotoğraf: Zeynep Doğan)

Tören gecelerinin katkıda bulunanlar ve sponsor teşekkürleri ile plaket takdim kısmı adetten görünse de bu önemli firmaların katkısının altını her sefer kalınca çizmeli, üstelik, böylesi zor zamanlarda bu desteklerin önemi ve anlamı daha da artıyor. Birçok önemli ismi izlememiz için imkanlarını seferber eden bu firmalara biz de cazseverler olarak teşekkür edelim.

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri bu yıl iki usta isme verildi.

Bu yıl ödül sahipleri Türk Hafif Batı müziği ve caza büyük emekleri geçmiş iki isme teslim edildi. Deneyimli caz yazarı Hülya Tunçağ`ın okumanızı tavsiye ettiğimiz festival dergisindeki yazısında dediği gibi "bir müzisyen müziğin hemen her türüne egemen olabilir mi?" sorusunun cevabı olan Özdemir Erdoğan ile içten bir caz sevdalısı ve gerçek bir caz emekçisi olan alto saksofoncu Ergüven Başaran bu saygın ödülü fazlasıyla hakediyordu. Erdoğan ve Ergüven`in aldıkları ödül sonrası yaptıkları kısa konuşmalarda ne kadar gururlu oldukları belli oluyordu.

Swing UNLTD (Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Gecenin müzikli bölümü Swing UNLTD ile başladı…

Swing UNLTD Ergüven Başaran`ın grubu. Arzu ettiği kadar sık olmasa da bu grupla güzel konserler veriyor. Dün gece yine böyle bir konser izledik. Bildiğim kadarıyla on iki parçadan oluşan bir repertuvar vardı. Parçaların hepsi çok sevdiğimiz caz standartları ama Emin Fındıkoğlu farkıyla çünkü parçaların düzenlemeleri ona ait. Trombonda Nejat Dayıoğlu, alto saksofonda Ergüven Başaran, trompette Şenova Ülker, basta Nezih Yeşilnil, piyanoda Elvan Aracı ve davulda Veysel Çadır gibi hepsi çok terübeli Swing UNLTD temposu, swingi ve neşesi giderek artan müziklere imza attılar. Gecenin bir güzel sürprizi de Lindy Hop dansçılarının önce bahçenin arka tarafında gecenin ikinci grubu Uninvited Jazz Band konseri sırasında da sahnenin tam önünde harika şovlar sergiledi. Genç dansçıların enerjisi ve tabii swingin ritmi bahçeye dalga dalga yayıldı, bahçede adeta dans etmeyen kimse yoktu.

Uninvited Jazz Band (Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Ödül geceleri aynı zamanda moral ve coşku geceleri…

Dün geceki coşkuyu yaşadıktan sonra buna iyice inanmak lazım. Dün gece orada olan çok sayıda insanın belki büyük kısmı bayram tatilinde bu kadar eğlenmemiştir. İki saatten fazla süren canlı caz swingi ve neşeyle dans eden insanlar olmak fazla kısmet olmuyor…

Soldan sağa: Leyla-Diana Gücük, Sedal Altay, Feridun Ertaşkan, Ergüven Başaran, Nejat Dayıoğlu ve Sedat Antay.

Son bir not daha…

Dün gece sahne alanlar arasında Özdemir Erdoğan yoktu zira o bu akşam Uniq Açıkhava`da özel bir konser verecek, hepimiz orda olacağız, siz de kaçırmayın müziğe elli yıldan fazla bir ömür vermiş ustamızı. Özellikle caz formlu nihavend longa`yı da çalarsa değmeyin keyfimize. Akşam konserlerde görüşmek üzere Cazkolik festival günlüğü ekibi olarak herkese güzel konserler dileriz.

Kaydet

Kaydet

Festival günlükleri sevgili Burak Sülünbaz`ın fotoğrafları olmadan olmaz. Caz konserlerinde sık gördüğümüz duayen gazeteci Güneri Cıvaoğlu ile Burak Sülünbaz festivali neşeyle başlatıyor.

Kaydet

Cazkolik.com / 12 Temmuz 2016, Salı

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kayde

Kaydet


01 Temmuz 2016, Cuma Günlüğü

Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz!

23. İstanbul Caz Festivali vaad ettiği en keyifli konserlerden birini hakkını vererek müzikseverlerle buluşturdu. Ayaklı pop tarihi Nile Rodgers grubu The Chic’le Türkiye’de ilk defa sahne aldı. Konser öncesi en iyi ısınma müzikleri DJ Barthez’in plaklarından yükseliyordu. Nile Rodgers yaşına rağmen zımba gibi çevikliğiyle göz dolduruyordu. Tek kelimeyle muhteşem bir müzisyenlik, her notası profesyonellik kokan bir performans tek bir solukta geçti. "Notorious", "Like a Virgin", "Let’s Dance", "Le Freak" gibi efsanevi parçalar sular seller gibi aktı geçti.

Konserin duygu yüklü anları Nile Rodgers’ın kanseri yenmesinde müzikten aldığı gücün Daft Punk’ın muhteşem albümü Random Access Memory’e nasıl dönüştüğünü anlattığı anlardı. Ta ki, tam o sıralarda cep telefonlarına gelen o Atatürk Havalanı`nda saldırı haberi tüm yüzleri düşürene kadar. Festival yönetimi müzik susmasın, hayalller yok olmasın diye çabalarken son yıllarda organizasyonlar sırasında ülkenin gündemine bir anda giren bu tip beklenmedik tatsızlıklarla karşı karşıya kalmak, moralsizlikleri göğüslemek ve yansıtmamak zorunda kalıyorlar.

Korkularıyla farklı sebeplerle yüzleşmiş Nile Rodgers ve grubun diğer üyeleri izleyiciden aldıkları destekle en iyi yaptıkları işi hakkıyla yapıyorlardı.

* * *

Tek bir inancım var, korkunun kalplerimizi teslim almasına izin vermeyelim. Biz ayakta oldukça festival devam edecek, müzik susmayacak. Aynı bizim gibi, konserleri okurlara aktarmaktan başka yapabileceği bir şey olmayan bir yazar arkadaşımın dediği gibi; "Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz".

* * *

Festivale bayram molası verdik. Bu molanın kalplere huzur getirmesini umuyoruz. Bayramdan sonra yine işimizin başındayız.

(Fotoğraflar: Sedal ve Sedat Antay)

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2016, Cuma


28 Haziran 2016, Salı Günlüğü

Festival, Ortadoğunun yalnız ve güzel insanlarının

konseriyle başladı.

Yazar Simon Kuper`in futbol kültürüne damgasını vuran kitabını duymuşsunuzdur; "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir". Günlerdir dünkü konseri izlemeye hazırlanırken aklımda bu cümle dolanıp duruyordu. 23. İstanbul Caz Festivali dün akşam (27 Haziran 2016) tam adı Africa Express Presents: The Orchestra of Syrian Musicians + Damon Albarn and Guests olan konserle başladı. Aylar önce konseri ilk duyduğumdan beri en ateşli destekçilerinden biri oldum sanırım. Daha ilk anda bu konserin `sadece bir konser` olmadığı belliydi ve öyle de çıktı. Belki, konserin konseptinin Suriye merkezli olmakla birlikte tüm Kuzey Afrika`yı kapsadığını bilmiyordum onu da sahnede gördük.

Ortadoğunun yalnız ve güzel insanları

Konserden çıkar çıkmaz Twitter`dan yazdığım mesaj aynen şu cümleydi; "Vicdanı kapalı `büyük` ülkeler bu gece Açıkhava`da olup Suriye Ulusal Orkestrası ve konuklarını izlemeliydi. Tek kelimeyle olağanüstüydüler." Suriye orkestrası savaş öncesi yaklaşık yüz kişilik büyük bir orkestraymış. Projenin fikir babası ve yürütücüsü Damon Albarn sahnede çok kısa orkestrayla birlikteliklerinin nasıl başladığını anlattı. Bir yolculuk olarak tanımladığı ve bugünlere sürüklenen ilk ilişkileri iç savaş öncesi günlere ait (dilerseniz bu konuda daha önce yayınladığımız ayrıntılı haberi tıklayarak okuyabilirsiniz). Albarn`ın yıllar sonra orkestrayla sonradan kurduğu ilişki bir umut meşalesinin de yanmasına neden olmuş.

Akşam izlediğimiz altı konserlik turnesinin ikincisiydi. Hem Açıkhava izleyicisi, hem orkestra birbirini sıcak ve içten karşıladı. Bir anlamda, benzer kültürel kodlara sahip olmamızın yakınlığı vardı. Festival yönetimi son dakikada Unicef ile işbirliği yaparak konsere bir grup Suriyeli mülteci çocuk da getirdi, konserin sonunda çocukların eğlenmeleri görülmeye değerdi.

* * *

Orkestra korosuyla, müzisyenleriyle muhteşem bir orkestra. Mülteci durumuna düştükten sonra yaşadıkları sıkıntıları tahmin bile edemiyorum ama candan gülmeyi unutmamışlar. Bütün solistleri sıradışı yeteneklere sahip, hepsi üstün birer virtüöz. Konser tasarımında kullanılan görsellere mutlaka ayrı değinmeli. Açıkhava sahnesinin arka duvarını kaplayan digital boarddan yansıyan görüntüler bence en az konser kadar etkileliyiciydi. Hepsi ayrı ayrı çizilmiş vicdanımıza saplanan birer ok gibiy ne yazık ki o okların saplanması gereken esas vicdanlar akşam orada değildi. Daha ilk resimden itibaren çarpıcı ve etkileyiciydi. Kanunun kalp kıran nağmesi yankılanırken boardda eski bir bavulun içinde, eşyaların olması gereken yerde bir tutam kömür yanıyordu. Güçlü metaforlar başarılı çizimlerle her şarkıda değişiyordu. Modern zamanların yeni ozanlarından Julia Holter şarkısını söylerken bombalarla yıkılmış evlerin denizde sürüklenen salların üstünde durduğunu görüyorduk. Mounir Troudi inanılması güç sesiyle şarkı söyler, Muhammed Ali tişörtlü rapçi Bu Kolthoum ona eşlik ederken bu kez doğanın içinde uzanan upuzun bir mülteci yolunun kör bir duvara çarptığına tanık oluyorduk.

Dünya sanatının en etkili görsellerinden Michelangelo`nun Sistine şapelindeki ünlü "Adem`in Yaratılışı" freskindeki ellerin birinden kan damladığını ya da uzayda, mavi dünyanın çok uzağında, dünyadan kopup gitmiş yıkılmış bir evin sürüklendiğini görüyorduk. Bu esnada Baaba Maal, Mali`li Bassekou Kouyate, Lübnanlı Hip Hop`çu Eslam Jawaad, yine Lübnanlı Hip Hop kraliçesi Malikah ve bizim rapçimiz Ceza, dokuz yaylı arp ustası Noura Mint Seymali`nin inanılmaz solosu ülkelerini terketmek zorunda kalıp yurtdışında biraraya gelen tüm bu insanları ortak bir mutluluğun çevresinde buluşturmayı başarmıştı. En son sahneye Rachid Taha çıktığında kopacak gümbürtüyü kimse tahmin etmemiştir. Bir dönem tüm Ortadoğu`nun sembol şarkısı "Ya Rayah"ı söylemeye başladığında koskoca Açıkhava inanılmaz bir coşkuya büründü. 57 yaşındaki sanatçı belki artık eski performansında değildi ama insanları coşturmasını biliyordu.

Gelecek yılları bilmiyorum, zaman ne gösterir bilinmez ama bu yaz sadece altı konserlik bir turne için biraraya gelen bu insanlar hep birlikte Suriye diye bağırarak veda ettiler geceye, işte, o an orkestra üyelerinin ilk buluşma anlarını gösteren videoda ağlayan orkestra üyesi kadın geldi aklıma, sonra Nuri Bilge Ceylan`ın sözü düştü dilime, çevirdim yeni haline; "Ortadoğunun yalnız ve güzel insanları".

(Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük)

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 28 Haziran 2016, Salı

Kaydet

Kaydet

Kaydet

***

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. » Türkiye caz tarihinin usta sanatçısı Tuna Ötenel`in albümü uzun yıllar sonra ilk kez dijital platformlarda yerini aldı. » Cazı keşfetmesiyle yörüngesi değişen adam Lyle Mays müziğe küskün mü öldü? » DAVETİYE: Avishai Cohen Trio ve English Chamber Orchestra konserlerinde 3`er çift Cazkolik okuruna davetiye hediye ediyoruz. » Dhafer Youssef dünyanın sorunlarıyla başa çıkabilmenin formülünü müziğinde arıyor. » Yeni ve En Yeni Müzik Festivali başlıyor! » Yeni Albüm: Sık rastlamadığımız bir çalışma biçimi olarak "Bir Günde Döndüm Dünyayı" albümü. » Caz dünyası için karanlık bir pazar oldu: Cazın iki usta ismi Jimmy Heath ve Claudio Roditi hayatını aynı gün kaybetti. » İstanbullular şubat ve mart aylarında rüyâ gibi konserler maratonuna hazır olsun. » CES 2020 fuarında bu yıl öne çıkacak elektronik ürünler tanıtıldı. » John Coltrane`nin caz tarihini kökten etkileyen "A Love Supreme" bestesinin orijinal el yazması yayınlandı. » Yılın son günleri... Hediye dönemi... Ses ve görüntülü tekno cihazlara meraklıyız, indirim de varmış, o halde buyrun bakalım. » Şevket Akıncı yazdı: Lale Plak kapanıyor... » Melting Pot; Müzikal kültürleri eritme potası » The Irishman filmi ses getirirken Joe Pesci de yeni caz albümüyle konuşuluyor. » Kahveler, fallar... Aşk dedikoduları başlasın. » Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor. » Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti. » Efsane caz grubunun dönüşü... » Müzik dinleyicisinin hayatını kolaylaştıran `birlikte çalışan şeyler kümesi`. » Melankolik ama umutlu, isyankâr ama sakin; PAZ`ın ilk albümü » Türkiye`de caza kırk yıldır emek verenler sahnedeydi » Bu sezon 20. yılını kutlayacak İş Sanat müziksevere ne vaadediyor? » Uzun zamandır bir caz konserinde kudurmak istiyorum diyenleri buraya alalım... » 3. Küresel İklim Grevi Sıfır Gelecek Kampanyası... Gençler, gelecek için iklim krizine dikkat çekiyor... » `Hard Swing`li tekniği, `soulful` çalımı kadar renkli kişiliğiyle sevilen usta sanatçı Harold Mabern 83 yaşında öldü. » Bu panel çok önemli... Türkiye`de Caz Eğitimi ve Öğretimi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları » Karaköy İskelesi "Yolculuk Arası Bi Caz Molası"nda bu hafta İpek Dinç Yüce`den caz klasiklerini dinleyeceğiz. » Caz Kadıköy`e yakışıyor... » Bir festival mektubu: Festival İstanbul`un, İstanbullu cazseverin kalbidir... » Test edildi, onaylandı... En iyi kablosuz kulaklık satın alma rehberi. » Kaydedilişinin 50inci yılında Miles Davis`in "Bitches Brew" albümüne dair notlar, gözlemler, unutulmuş ayrıntılar. » John Coltrane`den bu yıl ikinci önemli sürpriz... » Kind of Blue 60 yaşında... Dinlerken başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağınız bir albüm! » Sınırları aşan buluşmalar... Drama köprüsü Türk, Yunan, Ermeni ve Lübnan`lı sanatçıları birleştiriyor. » Bodrum`da dostluk ve caz rüzgarları; 3. Bodrum Caz Festivali başlıyor. » Neue! Step... Müziğin ve melankolinin sınırlarında bir sonbahar festivali » Taptaze bir yaz festivali; SunJazz. » Deniz, güneş, huzur ve caz... Mavi beyaz caz... » Beş günlük caz kampı başlıyor... » Caz dünyamız usta bir sanatçı, büyük bir dost; Janusz Szprot`u kaybetti. Yıllarca aynı sahneyi paylaştığı dostlarına Janusz`u sorduk. » Kedilere düşkün münzevi bir mükemmelliyetçi; João Gilberto » Türkiye`de Kadın ve Müzik... Türkiye`de kadın bestecilerin tarihi üç bölümden oluşan özel bir çalışmayla kitap olarak yayınlandı. » Biten festivalin ardından... Leyla Diana davetli olarak izlediği 2. Akra Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı. » Hepimiz onlarla büyüdük... Walkman 40 yaşına bastı! » 26. İstanbul Caz Festival Günlüğü: 3 klavye, davul, bas, gitar, saksofon, trompet ve vurmalılardan oluşan kadrodan daha zengin bir helva çıkmalıydı. » Bu yıl ilk kez düzenlenecek Kaş Caz Festivali programını duyurdu. » Bu yaz İstanbul Caz Festivali`ne damga vuracak 5 virtüöz piyanist » Cazın geleceği genç müzisyenlere emanet. » Türkiye caz tarihinin son yirmi yılına damga vuran görsel hafızası Sedal ve Sedat Antay`ın objektifinden sergileniyor. » Müzik ve müzik sektörü üzerine tartışmalar, görüşler ve düşünceler... » PSM Caz Festival Günlüğü; Chris Botti röportajında vaad ettiği şeyi yerine getirdi.. » Türkiye`nin en yetenekli flamenko gitaristlerinden Doruk Okuyucu yeni albümü "Nefes Nefese"yi yayınladı. » Şevket Uğurluer ile bir ömür müzik... » PSM Caz Festivali`nde Türkiye caz sahnesinin en yeni projelerinden birini sürpriz bir ismin misafirliğiyle izleyeceğiz. » Türkiye`nin tek kadın neyzeni Burcu Karadağ yeni albümü "Ney in Ethno Jazz"da türküleri, Neşet Ertaş`ı kaydetti. » Uluslararası Müzik ve Bilimler Sempozyumu iki gün boyunca müziğe, insana ve sosyolojiye dair tüm ilişkileri seminerler ve dinletilerle tartışmaya açacak. » Deniz, doğa, müzik... İşte bu yaz Bozcaada Caz Festivali programı! » Caza dokunan eller... 26. İstanbul Caz Festivalinin sloganı heykellere dönüştü. » Tanıdığım bütün iyi insanlar ne zaman bu kadar kötü oldular? Bir takım yeni albümler, yeni müzikler geldi! » Bu fikir Jak Kohen`in bana yaptığı bir iyilik oldu. Ona müteşekkirim. » Dünyaca ünlü piyano ustası ve besteci... Mahşerin dört atlısı... İliklerinize kadar caza doymaya hazır olun... » Önder Focan`ın gitarı vapurlarla söyleşti, Cansu Tanrıkulu şarkılarını martılara söyledi » Küçük bir Ege kasabasındaki Bulut ailesinin trajikomik hikayesi nasıl müziklenmeli... » Elektronik müzik görsel sanatları kapsıyor... Berklee prodüksüyon, teknoloji ve inovasyon mezunu genç sanatçının yeni single çalışması dikkat çekiyor. » Sanat hükümsüzdür... Hapishanede caz... » 26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı. Toplam 8 konserin gerçekleşeceği festivalde sadece 1 yerli proje var! » Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor. » Bu albüm müziğin adeta teneffüs edildiği, her gitar rifinin içe çekildiği saykodelik günleri hatırlatıyor. » Genç sanatçılara açık davet: Genç Caz, cazda yeni sesleri, yeni yüzleri arıyor » Özel Haber: Londra`da bir Türk Caz Festivali... Anadolu`dan caz renkleri; Turquazz: Anatolian Jazz & Roots Festival » Özel Haber: Zorlu PSM yeni açtığı Touché ile İstanbul`a uluslararası ölçekte bir caz klübü daha kazandırdı. » Yeni albüm çıktı... "Uyku Pansiyon"daki müzikler dinleyiciyi gerçeklikle yer değişmeye hazır rüya haline dönüştürüyor. » Özel Haber: Spotify`a göre Türkiye`de `jazz` adı altında dinlenen müziğin genel görünümü nedir? » Mutluluğu ve acıyı derinden hisseden caz piyanisti ve besteci Eda And ilk albümü "Augmented Life"ı yayınladı. » Karaköy artık gözüme daha mutlu, daha güzel görünüyor. » 2019`un ilk albüm haberi geldi... Kaynağı belirsiz dünyalı bir müzik; "Anarko Romans"... » Christmas/yılbaşı müzikleri şirinliğinin arka yüzündeki rakamlar. » Yeni yıla doğru son caz konserleri... Caz standartları ve latin şarkıların sıcak sesi Sacha Boutros konserine davetlisiniz!!! » Büyük sesti. Çok eleştirildi ama çok da eleştirdi. Nancy Wilson 81 yaşında öldü. » Kalp başka söyler, dil başka... Şarkılar bambaşka... Şenay Lambaoğlu 11 aralık akşamı dinleyecisiyle beraber yılı özetlemeye hazırlanıyor. » Yerli cazda yeni yıl hediyesi... Kerem Türkaydın ilk albümü "Candid Music"i yayınladı. » CRR 3. Uluslararası Gitar Festivali`nde gitarın dünyaca ünlü ustaları sahne aldı. » Aşk ve insan ilişkilerine dair kırık blues duygulu şarkılarıyla genç şarkıcı Charles Pasi konserleri başlıyor » Ölümünün yirminci yılında "Tribute to Frank Sinatra" konserleri başlıyor. » Barselona`dasın, şehir, yemekler herşey acaip güzel, akşam deli gibi caz dinlemek istiyorsun, nereye gideceksin? » Bir caz trompet solistinin özü kimdir, nedir diye soran olursa Roy Hargrove`u gösterin. » Ünü ülkemiz sınırlarını aşan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in "10. Yılda Fotoğraflarla AAS/SM Sergisi" açıldı... » 28. Akbank Caz Festival Günlüğü yayında: Tarkovsky Quartet ile bir `beyaz gece` yaşadık. » Caz efsanesi Charles Mingus`un daha önce yayınlanmamış 1973 tarihli bir caz klüp kaydı bulundu, yayınlandı. » Sahnesi, içtenliği ve şarkılarıyla Lisa Simone konserine dair notlar, izlenimler yakında yayınlanacak röportajı öncesi yayında. » Müziğinin ve enstrümanını yeniden tarif eden adam Hamiett Bluiett 78 yaşında hayata veda etti. » Caz tarihinin büyük sesi Nina Simone`un kızı Lisa Simone`un CRR konser davetiyelerine gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. » Polonya`nın dünyaca ünlü caz divası Anna Maria Jopek konseri Cazkolik davetiyelerine gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. » Bir İstanbul Hikayesi: 28. Akbank Caz Festivalini izlemek için 10 neden! » Dünyanın en iyi 10 basçısı ve Amerika`nın 50 siyah öncü isminden biri olan ünlü sanatçı 2 konser için İstanbul`a geliyor. » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde yeni sezon başlıyor. » David Lynch`ten haber var... Sanatçı sinemadaki etkisini müzikte de gösteriyor. "Jet yakıtlı caz" isimli ezoterik caz projesinin ilk single`ı çıktı. » 15. Alanya Caz Günleri bu yıl Alanyalılar`a yurtiçi ve dışından harika sanatçılar dinletecek. » Festival dolara yenilmedi... 28. Akbank Caz Festivali dün akşam düzenlediği geceyle programını duyurdu. » Oytun Ersan dünyaca ünlü ustalarla Grammy yolculuğunda. » Caz tarihinin eksik sayfaları bir bir yerine konuyor; Eric Dolphy`nin yayınlanmamış işleri açığa çıkıyor. » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Geçen sene gördüğü ilginin ardından kamp yeniden toplanıyor. » İstanbul`da kalanlar için her gece caz konseri. » İlhan Erşahin`s Istanbul Sessions yeni albümü "Solar Plexus"da karanlığı müziğine parlak ve etkileyici bir metafor olarak başarıyla yerleştiriyor. » "Umarım çıkışım coşkulu olur ve umarım buraya bir daha dönmem" Müzik dünyamızın yeni ikilisi Joy Exit ilk EP`sini yayınladı. » 25. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Nick Cave`in müziğindeki gibi içten kopan, içgüdüsel ulumalar hakikidir » 25. İstanbul Caz Festivali açılış gecesinde Türkiye caz müziğinin 100 yılı oluşturan tüm nesilleri sahnede buluştu. » Uzayı ve zamanı eğip bükebilen adamları festivalin "Crosscurrents" projesinde izleyeceğiz. » 25. İstanbul Caz Festivali Türk caz tarihine damga vuracak özel bir geceyle başlayacak. » Bırakın hâlâ zamanım varken yeni şeyler söyliyim... » Hiçlik üzerine renk çeşitlemeleri... Marc Sinan ve Oğuz Büyükberber`in "White" isimli albümü ECM`den çıktı. » "Ah İstanbul, sevdiğim nerde, hangi ellerde..." İki kıta, üç duygu iklimini buluşturan 3 Hisar "Hemhâl"i yayınladı. » Elektronik ses mimarisinde sert ve güçlü soundlar yeni ve yerli bir albüme dönüştü. » Cazın geleceğinde söz sahibi olacak genç müzisyenler Genç Caz`da buluştu. Buluşma ve performanslara dair notlar yayında. » Acıda, hüzünde, mutlulukta kardeşlik köprüsü. » İşit sesimizi ay ay ana, ay... Ört üzerimizi ay ay ana, ay... Göster bizi birbirimize ay ay ana, ay... » Rock tarihinin efsane gitaristi Zorlu PSM konserinde kaç kuşağı buluşturacak? » Müzik tarihinin ikonik markası iflas başvurusunda bulundu. » Ünlü ses markası, "Not plastic real speaker" sloganı, old school tasarımları, iddialı ses kalitesiyle Türkiye`de satışa başladı. » Türkiye`nin iki büyük müzik kütüphanesi birleşti! » CRR Konser Salonu`nda bizi müthiş bir konser maratonu bekliyor. 30 Nisan Dünya Caz Günü ise apayrı bir final olacak. » Salim Zaimoğlu ile "Klasik`ten Caz`a" edebiyattan müziğe radyo programı başlıyor. » Cecil Taylor: "O kadın bana ne yaptıysa benim de dinleyiciye yapmak istediğim bu!" » 30 Nisan Dünya Caz Günü yaklaştıkça haberler heyecan veriyor. Zorlu PSM son yılların yükselen ismi Donny McCaslin`i ağırlıyor. » Türkiye müzik tarihinde bir ilk gerçekleşiyor... Efsane Alman topluluk Embryo ilk kez geliyor. » Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl 17. kez perdelerini açıyor... » Yeni Albüm Haber/Yorum: Bilal Karaman`ın "Manouche A La Turca"sı her şarkısıyla sarı sıcak, dertlere deva bir albüm olmuş. » Önemli Haber: Miles Davis`in daha önce yayınlanmayan albümü 32 yıl sonra Record Store Day günü yayınlanıyor. » Emin Fındıkoğlu Cüneyt Sermet`i yazdı: "Aslında Himalayalar kendisiydi". » Cüneyt Sermet de öldüyse eğer caz tarihinin ilk yüzyılı gerçekten sona ermiş demektir. » Gong vurmak üzere... İçinden caz geçen filmler başlıyor... » 3-22 mart arası 25. yılını kutlayacak İzmir Avrupa Caz Festivali`nin programı belli oldu. » Caz Derneği "Jazz Appreciation" ismini verdiği caz kurslarını başlatıyor. » Türk caz müziğin usta ismi Elvan Aracı hayatını kaybetti. (Fotoğraftakiler: Aydın Esen, Muvaffak "Maffy" Falay, Elvan Aracı ve İlhan Erşahin, 1989) » 5. CRR Caz Şubatı konserleri Le Trio Joubran ve Anouar Brahem konserleriyle sona erdi. » Quincy Jones`un caz ve pop müziğe dair en yakası açılmadık anıları ve tespitleri ortalığa saçıldı. » Nazi toplama kamplarından kurtulan Alman caz gitaristi Coco Schuman 93 yaşında öldü. » Haber/Yorum: Kömür treni cennete doğru yola çıktı... » Basketbol efsanesi Kerim Abdülcabbar "Caz Kongresi"nin açılış konuşmasını yapacak. Kongre de bir Türk caz müzisyeni de yer alacak! » Haber/Yorum: Doğaçlama performanslar müzisyenin sonunda yara bere içinde kalma halidir. » Haber/Yorum: Bu adamın keşfettiği isimler doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor. » Lou Reed, Edgar Allen Poe, POEtry, avantgart caz, rock ve Ornette Coleman... » Yeni albüm haber/yorum: İtalyan neyzenden kültürler arası, varış yeri olmayan, doğaçlamalı caz seyahati; Alonisma. » Yılın son günleri kadife kaplı bariton ses ile özgür cazın öncü ismi hayatlarını kaybetti. » Mülteci müzisyenler dünya barışı için aynı sahnede buluştu. » Haber/Yorum: Yazz Ahmed & Jazz Ahmed » Yeni albüm haber/yorum: Yolun yarısında yeni bir hayata, caz söyleme tutkusuna yelken açmak. » İstanbul`un köklü lisesi uluslararası standartlarda yenilediği 400 kişilik salonunda ünlü Fransız caz müzisyenlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » Leyla-Diana haberi: Türkiye caz sahnesinin önde gelen solistleri bu ay Gabbro`da buluşacak. » Lizbon`un fado evlerinde dinlenenler, Mali`den elektrikli blues, Romen folkunda balkan sırları, Estonyalı kemancıdan elektronik sınırlara. » Haber/Yorum: Caz yüzyılının kapısı ağır ağır kapanıyor. Cazın saray şairi, 96 yaşındaki efsane Jon Hendricks öldü. » Haber/Yorum: Son kale fethedildi mi, son kale düştü mü? » Müzikte İstanbul Fransız rüzgarları, Ankara ise kuzeyden gelen rüzgarların etkisi altına girecek » Festival Günlüğü yayında: Festivalin anma gecesi en sıcak, en içten geceye dönüştü. » Sezon boyu müzik fırtınası... Borusan Müzik Evi yeni sezonda hangi etkinlikleri gerçekleştirecek? » Bir müzik mağazasının yalnızlığı... » Üç dünyanın yıldızları Uluslararası Antalya Piyano Festivali`nde buluşacak. » 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Christian Scott diyor ki; "trompetin lanet sesinden nefret ederim adamım" » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde bu hafta: İkonlaşmanın koşulları, yordamları ve individualizmi! » İş Sanat, dünyaca ünlü sanatçıların geçit yapacağı yeni sezon konser ve projelerini dün akşam duyurdu. » Cazın yeraltı dünyası harekete geçti; Nova Muzak konser serisi iki öncü sanatçı ve toplulukla başlıyor. » 27. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın gecesiyle yıla damgasını vuracak konserleri açıkladı. » Yeni sezon... Yeni dönem... Yeni albüm... Yeni müzikler... İlhan Erşahin yeni müzisyenlerle döndü! » İstersek eğer Zorlu PSM konserinde ekim başı çıkacak yeni albümden de çalar değil mi bu sevdiğimiz caz füzyon kolektifi? » "Sarıl Bana" ile müthiş bir çıkış yapan Hediye Güven "On Bir Mevsim" albümünü yayınladı. » Gelecek yaz 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festivali kutlamaları sonbahara damgasını vuracak bir konserle başlatıyor. » Ünlü caz müzisyeni yeni albümünü Facebook`da, dünyanın gözü önünde 77 saatte canlı yayınla kaydedecek. » Caz tarihinin iki büyük isminin bilinmeyen yeni kayıtları yayınlandı. » Anadolunun ölümsüz türküleri klasik solo gitarist Begül Erhan`ın parmaklarında yeniden Anadolu`ya dönüyor. » Caz gitarın sakin huylu, rafine çalışlı abisi John Abercrombie hayatını kaybetti. » İstanbul boğazında, ağustos mehtabında caz bir başkadır... » Kendi küçük ama sembolik öneme sahip sahil kasabasının uluslararası festivalinde "Suda", "Kumda", "Taşta" konserler. » 12 yıllık tecrübesiyle Bodrum Müzik Festivali büyük bir müzik festivali olma refleksiyle dönüşüyor. » Salon`un yeni sezon konserlerine dair ilk notlar, ilk izlenimler... » Mogambo`da caz geceleri başlıyor... » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Amerikanın caz geleneği olan "Caz Kampı" bu yıl Türkiye`de. » Cazdan imgeler, şehirden sesler... Bu yıl 27. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivalin ilk sosyal medya projesi başladı. » Bu haber doğru mu? Biri bizi çimdiklesin? Caz tarihinin ilk mega grubu kuruluyor. » İzmir üç günlük mini caz festivaliyle serinleyecek... » Bergama caz müziğinde çarpıcı bir işe imza atmaya hazırlanıyor. » Festival Günlüğü: Festivalin en coşkulu konseriydi desek karşı çıkan olur mu? » Aman allahım... Yoksa bu sene festivalin en sıkı kadrosu bu dörtlü mü? » İstanbul Caz Festivalinde izleyeceğimiz Bokanté müziğin/müzisyenin ahlaki sorumluluğuna duyarlı. » ViTRin: Müziğe dair güncel bir `okuma yapmak`. » Yeni Albüm Haberi: Cazda hergün yaşayan bir efsanenin yeni müzikleriyle karşılaşmıyoruz. » 28 haziran akşamı Akbank Sanat`ta yeni bir albüm repertuvarından öte anlamlara hitap eden bir konser izleyceğiz. » Lahza tek bir an da olabilir, birçok an da... » Okuldan arkadaşlar buluştuk, 21 haziran akşamı Akbank Sanat`ta konserimiz var... » Gerçek, Özgürlük ve Ruh... ya da gerçeğin 2 yüzü. Jaco Pastorius`un 1982 tarihli bilinmeyen konser kaydı yayınlandı. » 27. Akbank Caz Festival`in açıklanan ilk isimleri arasında efsaneler dikkat çekiyor. » 24. İstanbul Caz Festivalinden dünyaca ünlü flamenkocular ve Türk sanatçılarla Paco De Lucia anısına özel konser. » 45. İstanbul Klasik Müzik Festivali "sıradışı" konserleriyle klasiğin sınırlarını zorluyor. » İstanbul Caz Festivali bu yıl Genç Caz sahnesinde cazın yeni nesil isimlerini dinletecek. » Hayırlara vesile... 17 yıllık caz triosu The Bad Plus yeni dönemde yeni bir piyanistle çalışacak. » Kosova Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü`nce düzenlenen Türk Caz Haftası başlıyor » 18 mayıs akşamı için kendime not: Dünyanın en iyi dörtlülerinden biri geliyor. Büyük gün! Kaçırma, hemen bilet al! » "21. Yüzyılın Müziği Caz" temalı Ankara Caz Festivali 8 mayıs akşamı başlıyor. » Dünyaca ünlü usta dansçılar eşliğinde sun-sea-swing temalı İzmir Lindy Hop Festivali 26 mayısta gerçekleşecek. » Çarşamba günü başlayacak Zorlu PSM Caz Festivali`nde başta caz fimleri pek çok alternatif caz etkinliği gerçekleşecek. » İstanbullu müzikseverleri dünya starlarıyla buluşturacak "İstanbul Night Flight" konserleri 15 mayısta başlıyor » "Hiçbir şey olmak istemedim" müzisyenden öte 2 çağdaş sanat ustası Palestine & Chatham yarın Borusan Müzikevi`nde! » Atipik caz triosu Gülün/Alulli/De Raymondi`nin "Kapı"nın ardına açılan müzikleri Zorlu PSM Caz Festivali`nde. » Eren Akgün Quintet`ten doğumunun 100. yılında Edirne`de halka açık Thelonious Monk konseri. » Yerli cazda ayın değil yılın en önemli buluşması; "Tuna Ötenel ve dostlarıyla bir caz gecesi" Salon`da! » Oğuz Büyükberber`in caz efsanesi Monk bestelerinden oluşan albümü "Off Monk" çıktı! » Dünyanın en prestijli orkestrasını Türk bir şef yönetirse ve o konser buradaysa... » Borusan Müzik Evi`nde İtalyan sanatçılardan 50. yılında Coltrane`e saygı gecesi; "My Love Supreme" » 34. Ankara Müzik Festivali klasikten caza, flamenkodan rock`n roll`a tüm müzikseverleri mutlu edecek programa sahip. » 21. Uluslararası Ankara Caz Festivali geliyor... » İş Sanat, Frank Sinatra şarkılarına güçlü bir soluk katan Michael Feinsten`i Aycan Teztel Superband Orkestra`yla ağırlayacak. » 25 nisan tarihini not alın, perküsyona dair unutulmayacak bir deneyime hazır olun... » Dünyayı müzisyenler birleştirecek... Yinon Muallem`in Bridges projesi "The 9 Dreams" albümünü yayınladı. » Bakırköylülerin duymak isteyeceği güzel bir haber; 1. Bakırköy Caz Günleri başlıyor. » "Bir Yaz Gününde Caz"... 1958 yılına dair enfes görüntülerle dolu emsalsiz bir caz filmi. » Nim Sofyan grubunun kurucusu, Viyana`da yaşayan Türk caz gitaristi Alp Bora hayatını kaybetti. » Özgür cazın efsanevi isimlerinden Misha Mengelberg 3 mart günü Amsterdam`da öldü. » Caz divası Dianne Reeves Grammy ödüllü albümü "Beautiful Life"la Zorlu PSM`ya geliyor. (Albümün tamamı yayında) » Akbank Sanat sıradışı enstrüman üçlüsü Trio Ivorie ile balafon, piyano, davulla az rastlanan bir konseri izletecek. » Guillaume Peret için saksofon yeni ve keşfe açık sesler çıkarmanın arzu nesnesi. » Bob Dylan`ın mart sonu çıkacak yeni albümü "Triplicate" cazseverleri de yakından ilgilendiriyor. » Türkiye`de caz müziğine yeni isimler, yeni yüzler kazandıran İstanbul Caz Festivali "Genç Caz" seçmeleri başladı. » Kerem Görsev`in baharın erken müjdecisi yeni albümü "Spring Water" çıktı. » Müziğin geleceğine dokunan gerçek bir deneyim festivali olan Sónar İstanbul Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek. » Küba`nın Anadolu yanı... Quartera`nın latin ritmleri ud ve cümbüşle harmanladığı ilk albümü çıkıyor! » İçimizdeki gizli caz şarkıcısı kim? 10 şubat akşamı belki böyle bir yetenekle tanışacağız... » NPR tarafından yeni yılın en merakla beklenen albümlerinden biri olan Tipico 10 şubatta çıkıyor! » Türkiye caz tarihinin sembol isimlerinden, piyanist Ayhan Yünkuş 84 yaşında hayatını kaybetti. » Bas ile vokal yeni bir albümde hayat buldu. Deniz Taşar ve Şentürk Öztaş "Sons from a Breeze" albümünü yayınladı. » Hazırlıklarınızı yapın, "Caz Tatili" başlıyor? » Yılın ilk yeni albüm haberleri arasında Aydın Esen`de var ama nasıl? Ayrıntılar haberde... (Albüm yayında) » Vatanlarını kaybeden insanların epik zafer şarkıları albüme dönüştü. » Hiçbir kar fırtınasının müzikseverleri izlemekten alıkoyamayacağı ustalarla dolu Akbank Sanat Gitar Günleri başlıyor. » Ders kitaplarının arasında caz dergilerini okuyan tuhaf çocuk, caz tarihinin anıt kalemi Nat Hentoff öldü. » Caz sadece caz değildir, her şeydir! "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerleri 2017 sezonu (Ocak-Mayıs) » Yeni yılın ilk süper albüm haberi geldi; "E.S.T. Symphony" çıktı. » İşte bu davul Alphonse Mouzon davuludur, bir fotoğrafla ancak bu kadar güzel anlatılır hikayenin gerisi haberde! » Miles Davis`in film müziklerini biliriz ama sinema perdesinde oyunculuk yaptığını görmemiştik... » "İstanbul`un İzleri"nden "Golden Heart"a; Asena Akan`ın müziklerindeki zerafet güzelden daha güzele evrilmiş. » Caza 50 yıl emek veren duayen Emin Fındıkoğlu +12 orkestrasıyla Tura Turizm`in 50. yılını özel konserle kutlayacak. » Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri konserleri ilaç gibi gelecek... » Downbeat dergisi geleneksel okur anketi sonuçlarını açıkladı...
Yılın en iyileri belli oldu. Tüm liste yayında.
» "1 Festival İzmir" konserleri başlıyor. Soru şu; İzmir müzikte niye bir Rotterdam şehri gibi olmasın? » İBB Kent Orkestrası 2015 martında hayata veda eden şefleri Kamil Coşkun anısına özel anma konseri düzenliyor. » Flamenkonun büyük şarkıcılarından Diego El Cigala bu kez bir salsa albümüyle karşımızda.. » Amerikan caz-blues vokalin sıradışı şarkıcısı Mose Alisson ve soul, R&B vokalin güçlü sesi Sharon Jones öldü! » "Benim adım beyaz baykuş"... Elektrik kontrbasçı Juan-Garcia Herreros`dan 3 büyük ödüllü albümü "Blue Road" yayınlandı. » 16 Kasım Çarşamba cazseverler için güzel bir gece olacak; önce "Caz Atölyesi" sonra Eivind Austad Trio konseri! » Genç ve başarılı sanatçı Deniz Taşar "Uykuda Bir Bulut" isimli ilk albümünü Zorlu PSM sahnesindeki lansman konseriyle tanıttı. » Brezilya`nın tropicalia müziğiyle ortaçağ lut müziği aynı gece arka arkaya konser verecek. (Müzikler yayında) » Yılda 180 gösteriye yer veren Kadıköy Süreyya Operası`nın 10. yılı düzenlenen özel geceyle kutlandı. » Çağdaş müziğin iki önemli ustası kaçırılmayacak perforsmanslar için Zorlu PSM sahnesine konuk olacak. » Türkiye`nin yayınlanmış ilk caz plağı "Jazz Semai" 38 yıl sonra yeniden basıldı. » Günümüzün sevilen grubu SFJazz Collective caz tarihinin en sevilen ismi Miles Davis müzikleri için İş Sanat`a geliyor. (Playlist yayında) » Haberi duydun mu? Türkçe Blues olmaz diyenlere cevap Engin Blues ikinci albümünü yayınladı (Albüm sayfada yayında) » Herkes saatlerini ayarlasın... Kadıköy`de bir günlük caz festivali bugün (Çarşamba) gerçekleşecek! » Müziğin fenomen çocuğu Nigel Kennedy Jimi Hendrix yorumlarından oluşan projesiyle İstanbul`a geliyor. » Yaşayan en etkili caz müzisyenlerinden Alexander von Schileppenbach 20 Ekim akşamı Borusan Müzikevi`nde! » 26. Akbank Caz Festivali günlüğü sona erdi. Timuçin Şahin ve Tırpan-Herreros-Okay Temiz izlenimleri yayında. » Akbank Caz Festivali bu yıl 5. kez "Liselerde caz" programına 13 Ekim günü başlıyor. » Akbank Caz Festivali Londra`ya götürüyor. Katılım için az zaman kaldı, ayrıntılar haberde. » Kuzeyle güney, ahşapla deri arasında yolculuk eden piyano & cajón ikilisinden sade, basit, temiz müzikler. » Müziğin iyileştirici gücüyle mekan-sanatçı-izleyici güvenliği Londra`da düzenlenen forumda öne çıktı. » Sezonun son Akbank Sanat Caz Atölyesi`nde Sibel Köse ve Asena Akan`la Türkiye`de vokal caz eğitimi, kursları ve koçluğu konuşacağız. » Türk operası, Primadonnası, efsanevi baş sopranosu Leyla Demiriş`i kaybetti. » "Tabancamın Sapını" ve "Çayelinden Öteye" gibi çok sevilen türküler artık latin caz ve flütle virtüöz icrayla dinlenecek. » Italia Jazz Live sonbahar konserleri 28 Eylül akşamı başlıyor. » Piyanonun dünyaca ünlü yıldızları 21 Eylül-14 Ekim arası Türkiye`ye gelecek. » Akbank Sanat, bu yıl Akbank Caz Festivali için özel ve zengin içeriklerle dolu Caz Blogu yayınladı. » Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi yeni sezonu büyük bir caz festivali müjdesiyle açtı. » Rudy van Gelder`ın katkıları olmasaydı Coltrane`in kariyeri ve sanatı farklı olurdu... » Sonbahar başlıyor... Mix`le festival tadında 2 günde bol konser, bol müzik... » Şarkılar saklandıkları yerden çıkıyor, cazseverlerin desteğiyle "bi` şarkım var!" projesi albüme dönüşüyor. » Caz tarihinin 94 yaşındaki çınarı, caz müziğine armonikayı sevdiren adam Toots Thielemans öldü. » Yeni sezon & ilk konserler: 5. Uluslararası Klarnet Festivali başlıyor. » Caz dünyası güne efsane isimlerden Bobby Hutcherson`ın ölüm haberiyle uyandı. » Barok dönemde doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin müzikleri festivali. » Mülteciler, Fransa Calais`deki kampta "Calais Sessions" isimli bir albüm kaydetti. » Bir İstanbul geleneğine dönüşen "Denizde Caz" bu yaz ilk etkinliğini gerçekleştirdi. » Grand Tarabya Oteli`nin eşsiz manzarasına sahip Diba Bar`da Purple Hand Band`den caz geceleri başlıyor. » Müzisyen ve ressam Hüseyin Ertunç`un 4 LP`li yeni albümü "Gümüşlük Sessions" yayınlandı... » Türkiye`nin ilk ve tek "Caz Derneği" 20. yılını özel bir sergiyle kutlayacak... » Ağustos başında, sessiz ada huzuru içinde, bir hafta boyu güzel yemek ve iyi müzik? » Boğaz manzarası, caz ve serinleten kokteyller... Conrad İstanbul Otel Wednesday Vibes konserlerine başlıyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: Festival kapanış konserinde TRT Big Band üç ünlü solisti ağırladı. » Bir Leyla-Diana Gücük haberi: Nilüfer Verdi`nin yıllardır beklenen albümü "Knidost" nihayet yayınlandı. » Dünya çapında başarılara imza atan BÜMK Caz Korosu 7 Temmuz`da İtalya`da yarışacak... » Hayatını Amerika`da sürdüren caz şarkıcısı Feyza Eren son iki yılda üçüncü albümünü yayınladı... » Dünyanın en saygın dergisi Downbeat 2016 Eleştirmenler Anketi`yle yılın en iyilerini belirledi. » Yoksa bu yaz festivalin en eğlenceli bombası "Sıcak Sardalyeler" mi? » Son yılların en popüler yaz ve İstanbul boğazı temalı etkinliği "Denizde Caz" başlıyor. » "Aklımı senden kurtaramıyorum..." Sahte Rakı Rock`n Roll & Blues Band yeniden Split Blues Festival`de. » Önder Focan kişisel caz ansiklopedisinin fasiküllerini tek tek yayınlıyor. » Ramazanda Caz konserleri başlıyor ve Cazkolik okuru da konserleri davetlimiz olarak izliyor... » İşte, gerçekten ilginç bir proje, ilginç bir fikir... Berlin`den yola çıkan "Opera Dolmuşu" İstanbul`a geldi. » Ayışığında caz konserleri başlıyor... » Prag - Afyon dostluğunun simgesi Afyon Caz Festivali onaltı yaşında. » Geçen sene ilki yoğun ilgi gören Beylikdüzü Klasik Konserleri ikinci kez başlıyor. » "Güven`le Cazı Yaşatanlar Ödülleri" bu yıl ilk sahiplerini bulacak. Cazkolik de ödüle değer görülmenin gururunu yaşıyor. » İDSO Denizbank Konserleri sezonu unutulmaz konserler arasına girmeye aday bir geceyle taçlandırmaya hazırlanıyor. » Ahh o gemide ben de olsaydım... Lüks gemi seyahatini cazın süper isimleriyle geçirmeyi kim istemez? » Fahir Atakoğlu yayınladığı iki albümle Türkiye`ye nazaran yurtdışında daha fazla dikkat çekiyor. » Andante Dergisi`nin Beyoğlu Belediyesi`yle düzenlediği Donizetti Klasik Müzik ödülleri sahiplerini buldu. » Chet Baker`ın hayatı Ethan Hawke`nin oynadığı filme ilham kaynağı oldu. » Memo ordaydı, Butch ordaydı, Sun Ra ordaydı...
Şimdi hepsi aynı albümde ve sonsuzlukta!
» Radyo Cazkolik`in yeni programı New York`tan!
Onur Gül`ün hazırladığı "Nublu Sounds" başlıyor.
» Pop müziğin cazla flörtünde en yeni randevu;
"Aykut Gürel presents Bergüzar Korel" ve Sezen Aksu.
» 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Program ve ayrıntılar haberde yayında. » İstanbul, toplam 1200 kişilik yeni ve gösterişli bir konser ve festival mekanına daha kavuşuyor. » "Şişli"de Kahve ve Caz" günleri Dünya Caz Günü`yle sokakta caz dinlemenin keyfini ikram kahvelerle yaşatacak. » Dünya şokta... Herkes şaşkın... Peki Prince niye öldü? » Konstrukt`ın yeni albümü "10.08.2015" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Caz vokali yeni starlarını arıyor... Yoğunlaştırılmış yeni vokal atölyesi 24 Nisan`da başlayacak. » Cumhuriyetin ilk nesil öncü isimlerin yolunu takip eden genç yıldızlar topluluğu aynı sahnede buluşuyor. » 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon Bomonti`de Küba`nın yeni dahî piyanistlerinden biriyle tanışmaya hazır olun. » Son dönem en çarpıcı performanslardan biri derken bu kadar olacağını düşünmemiştik. Huun Huur Tu + Konjo izlenimleri yayında. » "Sesler Denizi" 19 Nisan Salı sabahı başlıyor... » Nardis`te modern cazın mini zirvesi. (Konser gecesinden özel fotoğraflar) » Kennedy Jazz konserleri başlıyor... » Gato Barbieri`nin son tangosu... Ünlü sanatçı 83 yaşında hayatını kaybetti. » Bu hafta duyurduğumuz 3. festival programı... 33. Ankara Müzik Festivali başlıyor. » Fransızların formülü yıllardır işliyor. Zincirin yeni halkası Jain Mayıs`ta ilk İstanbul konseri için geliyor. » Korkuya karşı Barok müzik... Venedik Barok Orkestrası Mart ayının son konseri için İstanbul`a geliyor. » Türkiye`de caz müziğin duayen isimlerinden kontrbas sanatçısı Selçuk Sun 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Yeni çağın şairleri cazdan çıkacak... Ritm şairi Mark Guiliana Salon`a geliyor... » Dünyada 46, Türkiye`de 2 yıldır düzenlenen Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması başlıyor... » Her şeyin sesi, sesin doğası... Nana Vasconcelos 71 yaşında hayatını kaybetti. » "Jazz, Müzik ve Kadın" 8 Mart kapsamında Mart ayı boyunca özel `kadın` konuklarını ağırlayacak. » Caz tarihinin fenomen basçısı Jaco Pastorius`un belgesel filminde The Metallica`nın parmağı var. » Akbank Sanat Mart ayında Kuzey Avrupa cazın üst düzey genç müzisyenlerini ağırlayacak. » Caz Şubatı Hiromi & Stanley Clarke konseriyle sona erdi. Burak Sülünbaz konser izlenimlerini kaleme aldı. » İstanbul & Tel Aviv arası müzikli kültür köprüsü; Sound Ports Festival başlıyor... » Kimsenin kurallarıyla hareket etmeyen kadın Caro Emerald dinleyicinin kalbini bir kez daha çaldı. » Al Di Meola dinleyicisini hep mutlu ediyor... Caz Şubatı konser notlar ve fotoğrafları. » Melâli anlayan nesiller için dün akşamki Lee Konitz konser izlenimleri yayında... » İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini konser vermeye çağırıyor... » Çekişmeli geçen 58. Grammy ödüllerini kazanan isimler belli oldu. » Kuzey Avrupa cazının güçlü temsilcisi ilk Türkiye konseri için Akbank Sanat`a geliyor. » Kemanın, kornonun, fagotun ve kontrbasın en ünlüleri İstanbul`a geliyor... » 44. İstanbul Klasik Müzik Festivali`nde klasikten caza uzanan tınılar... » Son dönem yayınlanan yerli caz videolarında dikkate değer bir artış var. » Beş yıl aranın ardından, 6. Kadıköy Caz Günleri başlıyor, İstanbul`un caz ekseni Kadıköy`e kayıyor. » Yılın en iyi caz müzisyeni bu akşam Salon`da. » Ölümünün 100. yılında Tanburi Cemil Bey`in tüm eserleri biraraya getiriliyor. » Miles Davis`in sinemayla cazı buluşturan tarihin en önemli müzikleri nasıl ortaya çıktı? » İstanbul`un "Kulis Bar"ları tarihinin son halkası Bebek Kulis Bar sahnesinde sıkça yer vereceği cazla müziğiyle açıldı. » David Bowie`nin yeni albümü bir caz albümü mü, yoksa caz müzisyenleriyle kaydedilmiş bir Bowie albümü mü? » Dünyanın en ünlü bakır üflemeliler topluluğu geliyor... » O hep babasının kızı olarak kalmayı seçti... Natalie Cole 65 yaşında öldü. » Yeni yılda arkadaşınız, lise çağına gelmiş çocuğu için sizden `caz dinlemeye başlangıç listesi` isterse? » Yeni yılda da "Mikrofon Senin" » Trakya`da caz günleri... The Cold Vibes Edirne ve Kırklareli`nde iki gün arka arkaya caz konseri verecek. » Bilgi Üniversitesi "Yaşamın İçindeki Müzik" konulu eğitim kapsamlı seminerlere hazırlanıyor. » Johann Sebastian Bach yılın son günleri Ankara`da olacak... Nasıl mı? » 58. Grammy caz adayları belli oldu. Grammy cazın geleceğini mi ödüllendirecek? » Dünyanın en önemli erken dönem müziğe modern yorum katan kült topluluk L`Arpeggiata davetiyeniz bizde! » Fotoğraf sanatçılarının gözünden 25. Akbank Caz Festival fotoğrafları sergisi açıldı. » Berlin`in en büyük ve kapsamlı caz festivali "X Jazz" İstanbul`a geliyor... » Ankara Nordik Müzik Günleri bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek. » Caz dünyasını proje manyağına çeviren harikulade kadın bir kez daha İstanbul`a geliyor... » Hiromi daha geçen hafta buradaydı, şimdi yeniden ama bu kez Antalya Piyano Festivali için geliyor... » Londra merkezli İngiliz cazın harikulade yeni armağanı Zara McFarlane`i bu Cumartesi kaçırmayın. » Gezici Festival "Sinemada Caz" ile Ankara, Bursa ve Kastamonu`da özel gösterimler gerçekleştirecek. » Akbank Sanat Piyano Günleri usta isimleri ağırlayacak. » Cazın titreşimleri... Leyla-Diana Gücük son çalışmalarını "PerformJazz" adı altında sergileyecek. » 27 Kasım`da İş Sanat`ta konser verecek Abdullah İbrahim`in 21 Ekim`deki Michigan konserini takibe aldık. » Caz müziğin dans hali, swing kökenli Lindy Hop etkinlikleri dans etmeyi seven herkesi biraraya getiriyor. » 25. Akbank Caz Festival Günlüğü Festival bir günde tam altı konserle İstanbul`u salladı. » Avantgarde cazın öncü isimlerinden Şenol Küçükyıldırım yeni grubu "Centrifuge" ile konserlerini sürdürüyor. » Ekim ayında yerli caz ortamı dört yeni albümle sonbahar hareketliliğinde. » Oskarlı aktör Don Cheadle`ın çektiği Miles Davis biyografisi "Ahead miles" NY Film Fest.`te gösterildi. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalde izleyeceğimiz iki büyük ustayı mercek altına aldık. » Pink Martini`den 14 Ekim akşamı toz pembe şarkılarla dolu bir konser... » Başını alıp gitmek isteyenlerin uğrak noktası gidivermek.com yayında. » Denizde Caz 2015 konserleri geçtiğimiz hafta Nilüfer Verdi Trio ile tamamlandı. » 12. İstanbul Bach Günleri yeni konserleri için gözümüzün önünde ama yepyeni bir mekan keşfetti. » Ruhi Su, ölümünün 30. yılında düzenlenecek özel konser ve etkinliklerle anılacak. » Avrupanın saygın caz ödülü Edison yeni isimler ve albümlerden oluşan 2015 adaylarını belirledi. » > Bodrum`da barok müzik rüzgarı... Üç gün sürecek 6. Barok Müzik Festivali 4 Eylül`de başlayacak. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festival 25. yılını "İllüstrasyonlarla Akbank Caz Festivali`nin 25 Yılı" ile kutluyor. » Tamirane "Morning Jazz Sessions" ile yeniden şehre döndü... » Ethi-jazz`ın ünlü ismi Mulatu Astatke Red Bull Music Academy`nin konuğu olarak İstanbul`a geliyor. » > Geçen yaz gibi bu yaz da caz sürprizi İzmir Aliağa`dan geldi; Aliağa Caz Günleri ikinci kez düzenleniyor. » Bobby McFerrin`in tam 90 dakika süren Stocholm konserinde sahnede Mehmet İkiz`de vardı. » İstanbul boğazında yatla gezinirken caz dinlemek... » Müziğini ülke dışında en çok seslendiren isimlerden Selen Gülün geçtiğimiz günlerde Tokyo`da konserler verdi. » Ladies and the Gentlemen Avrupa`nın en önemli `presenter`ı Jool Holland 22. İstanbul Caz Festivali`nde! » > 22. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: The Bad Plus Trio Joshua Redman festival en iyi konseri miydi? » 22. İstanbul Caz Festivali`nin sürprizlerinden biri de Marcus Miller konseri öncesi yaşanacak. » 22. İstanbul Caz Festivali ile güzelim İstanbul`a dolu dolu caz... » 22. İstanbul Caz Festivali`nde bu yaz "Parklarda Caz" İstanbul`un denizle sevişen en güzel parkında. » 22. İstanbul Caz Festivali bu yıl Kadıköy-Moda`yı "Gece Gezmesi" ile cazla işgale hazırlanıyor. » On yıl sonra bir kez daha Joan Baez`le "We Shall Overcome" diye haykırmak için yeniden Açıkhava`dayız. » > Dünyanın ilk ve tek "Ramazanda Caz" konserleri 4-11 Temmuz arası altıncı kez gerçekleşecek. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Serinleten caz haberleri: Festival konserleri tek tek açıklanıyor. » Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayları arasına giren ilk albümün ardından dünyaca ünlü isimleri yeni albümde ağırlayacak. » "Cazı şekillendiren adam" Ornette Coleman 85 yaşında hayata veda etti. » Yarattığı marka isminin önüne geçen, gitar denince akla gelen ilk isimlerden Les Paul 100 yaşında. » Karmaşaya Evet! Caz müzisyenlerinin ezbere ve alışkınlıklara karşı çıkan tavrı iş dünyası için model oluyor! » Yarım paket filtresiz sigara, yarım şişe Jack Daniels, bolca kül tablası... Huzurlarınızda Oscar Benton! » Levent Öget`in cazın tüm paydaşlarını buluşturduğu kitabı "Caz Etraflı Konuşmalar" yayınlandı. » Gitarın ustaları geliyor... » Cennette Blues Trio; B. B. King 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu 2015 Güz Gönemi kayıtları erken kayıt günleri başladı. » Dünya müziğinin yükselen yıldzı ASA Türkiye`ye ilk kez geliyor... » Konserin Ardından: Akbank Sanat dünya müziği konserinde Erhu ve Koto ustaları bizi müzikleriyle sınadı mı? » Nisan ayının heyecan verici ismi, Nardis`de çalan `tenor hero` Eric Alexander`ı anlama kılavuzu. » New York`un önde gelen caz müzisyenleri Boğaziçi Üniversitesi`nde Workshop`lara geliyor. » "Hayattaki en güzel şeyler yanılsamalardır" sözünden dünyanın en iyi önemli flamenko topluluğuna... » Arjantin, Akdeniz ve Doğu müziklerinin karışımından nasıl bir müzik çıkar? Cevabı haberdeki videoda... » 60. yaşını dünya üzerinde 60 özel konserli turneyle kutlayan Marilyn Mazur 21 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » İstanbul ve Ankaralı cazseverleri çok fena kıskandıracak konser 15 Nisan`da İzmirlileri bekliyor. » Son günlerin kahredici kaosundan kurtulup kendinize bir caz ziyafeti çekin; Yeni albümü "Up" ile Stanley Clarke CRR`de. » Afro Beat ve Afro Funk müziğin yarıtıcılarından Tony Allen bu gece Babylon`da! » > Temmuz güneşi şimdiden ısıtıyor; 22. İstanbul Caz Festival programı dün basın toplantısıyla duyuruldu » Afrodizyak etkisiyle Macy Gray`li David Murray Infinity Quartet Mehmet Uluğ`un anısına Babylon`a geliyor. » Al di Meola, Zülfü Livaneli ve Hüsnü Şenlendirici müzikte hangi isim üstünde buluşmuş olabilir? » İlk kez düzenlenen alternatif müzik ödülleri 17 Mart akşamı sahiplerini bulacak. » 5 maddede bu Pazar Patricia Barber`ı neden izlemeliyiz? » Trilok Gurtu ile iki yıllık dünya turnesi ardından Tuluğ Tırpan Salon`a yepyeni fikirlerle geliyor. » özel Haber: Bir Konserin Hikayesi: 22.İzmir Avrupa Caz Festivali özel bir konserle başlıyor. » 11. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. » Dünyaca ünlü gitar virtüözü Manuel Barrueco 9 Mart akşamı İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. » Whiplash filmi, JK Simmons ve Teller karakterleri hakkındaki tartışmaya Peter Erskine son noktayı koyuyor. » Yıllar önce dünyaya `mutlu ol` diyen adam mesajını tekrar vermek için 3 Mart`ta geliyor... » Arkadaşımız Leyla Diana`nın "PerformJazz" adını verdiği fotoğraf sergisi 28 Şubata kadar sürecek. » Farsça`da 3 renkli anlamına gelen İranlı caz grubu Sehrang İstanbul Turu`nda... » Caz tarihinin ikonik piyanisti Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir radyo program kaydı bulundu. » Müzisyenler için özel haber: Aix-en-Provence festivali doğaçlama müzik konusunda genç profesyoneller arıyor. » Aydın Esen yılın ilk büyük sürprizine yeni bir ses Tuba Çavuşoğlu ve albümü "Insight" ile imza attı. » > Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyeli bizi harika yeni isimlerle tanıştırmaya hazırlanıyor. » Evinde, mekanında caz çalmayanın başı "Baltalı Katil" ile belada... "Tütün, Bataklık, Jazz ve Baltalı Katil" » Bu dünyada ne acayip adamlar var? Orlando Julius ve the Heliocentrics Orchestra Babylon`a geliyor. » Salon 5. yılını özel geceyle kutladı, yeni sezona dair hangi müjdeleri verdi? Gecenin izlenimleri-notları yayında! » Saykodelik kafayı party-time dönüştüren adamlar; Goran Kajfes Subtronic Arkestra Akbank Sanat`a geliyor. » İstanbul`un bu rekor soğuk günlerini ısıtan tek şey vardı; Avishai Cohen konseri... » Klasikten Caza: Yılbaşı konserleri başlıyor... » Pop müziğin hit şarkıları cazla yeniden hayat buluyor... » İzmir`de caz hareketiliği: Yeni açılan Muppet`s Pub & Art`da 30 Kasım-3 Aralık arası caz geceleri yaşanacak. » Yeni klasik müzik toplulukları çıldırmış olmalı, baksanıza neler yapıyorlar? » Afrika`nın en iyi sanatçısı Judith Sephuma, Güney Afrika Özgürlük ve Demokrasi kutlamaları için geliyor. » Raul Midón 21 Kasım akşamı CRR`de, konser davetiyeniz bizde... » Cazkolik Shop`ta ödeme kolaylığı getiren bir yenilik hizmete girdi. » Kerem Görsev Trio & Alan Broadbent ile "2 Pianos" konserleri başlıyor. » Mozaik tüm arşivini derleyip yayınladığı "Külliyat" için imza günü ve konserler düzenliyor. » Bunca zamandır caz konserlerini izleriz ilk kez bir grubun karbon emisyon oranlarına göre turne yaptığını duyuyoruz. » Bu yıl Polonya cazı ile ilgili izlediğimiz konserlere 13 Kasım gecesi RGG Trio`da eklenecek. » O gece, Chet Faker konseri kadar Uniq İstanbul`da bulunan Volkswagen Arena`da yıldızlaştı. » Konser öncesi haber + konser sonrası izlenim: Randy Brecker "Night in Calisia" konser izlenimleri yayında. » Bu akşam ve yarın Salon`dan yükselecek caz tınılarına daha yakında bakalım... » İstanbulluların gözbebeği Cemal Reşit Rey konser salonu 25. yaşını özel bir konserle kutlayacak. » Trompetçi Ibrahim Maalouf 24, gitar vampiri Jon Gomm 27 Ekim`de Ankara CerModern`de. » Arkadaşımız Turgay Yalçın 28 Eylül Pazar Radyo ODTÜ`de "Sesler Denizi" programına başlıyor. » Kaotik melankolinin ustası Kenny Wheeler 84 yaşında hayata veda etti. » Yeni festival, yeni heyecan: 24. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın toplantısıyla programını açıkladı... » Marinada caz rüzgarı hız kesmeden esmeye devam ediyor... » 75. yılını kutlayan efsanevi Blue Note firması kurulduğu yıllarda edindiği misyonu yeniden hayata geçiriyor. » > Alanya, her yıl Eylül ayında düzenlediği caz günlerini bu yıl 12. kez gerçekleştirecek. » Müziğini sınırların ötesine taşıyan ünlü çellist Yo-Yo Ma`ya "Silk Road Ensemble" konserinde Aynur`da eşlik edecek. » Unesco geleneksel müziğe yönelik koleksiyonuyla 70 milletten oluşan insanlığın ortak mirasını geleceğe taşıyor. » Avrupanın ünlü big band`i NDR 60. yılını ilk kez günyüzüne çıkan konser kayıtlarıyla kutluyor. » Cenk Erdem`in hazırlayıp sunduğu "Müzikle Muhabbet" TV programı "Cazkolik Özel" bölümü sayfamızda. » Ramazanda Cazın son konserinde Norveç`in dini ilahilerinden oluşan caz yorumları ezanla buluşacak. » Ahenksiz müziğin basçısı ama stilistik nişleri sevmeyen adam; Charlie Haden 77 yaşında öldü. » 21. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Festivalde bu yıl festival tarihinin en önemli konserlerinden birine şahit olduk. » > Alaçatı Piyano Festivali başlıyor... İki ay boyunca her hafta bir konser... » Geleceğin klasik müzik virtüözleri Meriç Soylu anısına ödüllendirildi. » 23 Haziran`dan itibaren "Arşivimden Mikrofona" ile caz tarihinin derinliklerini keşfetmeye hazır olun! » Cazseverler! İzmir`li bas sanatçısı Yaman Akdoğan`ın çağrısına kulak verin... » Giuseppe Nicolini konservatuvarı caz bölümü tek kız ve Türk öğrencisi Öykü Doğan Duke Ellington konseri düzenledi. » Ada Bosphorus Kuruçeşme Konserleri caz ve `cazımsı` üç projeyle müzikseverlerle buluşacak. » Sony Music, yayınladığı yeni "The Jazz Years" albümlerini Cazkolik okurlarına hediye ediyor. » Dünya Şampiyonu Boğaziçi Caz Korosu`ndan bir "Birincilik" haberi daha geldi? » SOMA için MüZiK... Babylon ve PozitifLive Mayıs ve Haziran`daki konserlerinin gelirini Soma`ya bağışlayacak. » CRR`de klasik gitar konserlerine hazır olun: "Gitar Günleri" başlıyor... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival dün akşam düzenlenen basın toplantısıyla programını duyurdu... » New York`lu caz ustası Richie Beirach kemancı Gregor Huebner ile Dünya Caz Günü için Akbank Sanat`a geliyor. » Geçen yıl ki büyük heyecanın ardından yeniden 30 Nisan Dünya Caz Günü ve yeni etkinlikler, yeni konserler. » Onur Korkmaz ile "Satır Arası Caz" başlıyor... » Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan`da gösterilecek. » Brezilya cazında bas gitar & vokalin cesur bileşiminde yaratıcı müzikler; Viviane De Farias ve Mauro Martins. » Doğaçlamanın anlık kimyası: Medeski, Martin & Wood + Nels Cline bu akşam Babylon`da, davetiyeniz bizde! » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası dünyaca ünlü ilk konuğu Nicholas Payton`la özel konser vermeye hazırlanıyor. » İstanbul-Ankara-İzmirli dostlar, hazırlanın: Kerem Görsev Trio & Allan Harris caz standartlarıyla yola çıkıyor. » İzlandalı yaylı çalgılar ve `uniquely atmospheric` müzik dörtlüsü Amiina 22 Mart akşamı Borusan Müzikevi`nde! » Vokal cazın dünyaca ünlü kadınları bir bir İstanbul`a geliyor: Susanne Abbuehl 26 Mart akşamı Akbank Sanat`ta! » Norveç`in yetiştirdiği en iyi caz şarkıcılarından, bol ödüllü Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da. » Genç Caz Başvuruları başladı: İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor! » Dünyaca ünlü Amerikalı caz kadınları "The Ladies" Dünya Kadınlar Günü kapsamında 14 Martta konsere geliyor. » İstanbul`un en renkli ve tematik etkinliklerinden "Bach Before & After" bu kez Neve Şalom Sinagogu`nda. » Bu yıl 10. kez düzenlenen "2014 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu. » > 3. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali`ni arkaşamız Leyla Diana takip ediyor. » Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Birimi (BAUART), yeni dönem Caz Sertifika Programı`na Mart ortası başlayacak. » Jazz rock fusion`a damgasını vuran Fransız ve İngiliz iki topluluk 27-28 Şubat akşamları Salon`da olacak. » Son dönem Avrupa cazının önemli isimlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman ilk defa Ankara`ya geliyor. » Okay Temiz, 11 Şubat`ta doğum gününü dünyaca ünlü ustalarla beraber `Ritmin Günü` konseriyle kutlayacak. » "Caz Ağacı" yeni yılın ilk projesinde Miles Davis parçalarına yazılmış yeni sözlerle geliyor... » Ağustos ayında yeni albümü "Searching for Jupiter"i yayınlayan Magnus Öström 18 Ocak`ta Salon`da! » Avrupa ve dünya caz vokalin etkileyici sesi Anna Maria Jopek 7 yıl aradan sonra yeniden Ankara`ya geliyor. » Caz vokalin başarılı ismi Elif Çağlar yeni yılın ilk sürprizine imza atmaya hazırlanıyor. » Radyo Cazkolik Bodrum Kat`ta Can Tutuğ "Japon Özgür Cazı" program serisine başladı. » Cazda yılın son kaybı 93 yaşındaki Yusef Lateef oldu. » A Capella Boğaziçi`nden tümüyle Fazıl Say müzikleriyle dolu yeni bir albüm; "Eurasian Tales" » 20. yüzyılın en iyi piyanistlerinden Horace Silver`ın uzun süren hastalığının ardından vefatı üzüntü yarattı. » Avrupa cazının iki önemli ismi; Nils Petter Molvaer ve Martin von Oswald yeni albümleriyle Babylon`a geliyor. » `Mini` festivali `Akbank Sanat Caz Günleri` Avrupalı ustalarla yerli cazın genç ve yetenekli isimlerini ağırlıyor. » John Scofield`i Salon`da izleyen Burak Sülünbaz usta isimle yaptığı sohbetten çok sayıda not çıkardı. » Luiana Souza ve Romero Lubambo ile saf müzikte kristal berraklık. » Müzik dünyası zamansız ve çok üzücü bir vefat haberiyle sarsıldı; Mehmet Uluğ`u kaybettik... » Resim ve grafik sanatçısı Atilla Atala`nın `Caz İkonları` isimli kişisel sergisi 28 Kasım`da Galeri FE`de başlıyor. » Jose Marti Küba Dostuk Derneği Aralık`ta Küba Caz Festivali`nin de içinde olduğu bir kültür gezisi düzenliyor. » Bilal ile Neo-Soul müziği, Date İstanbul ile Neo-Klüp formatı... » Akbank Sanat Piyano Günleri`nde Jon Balke`den hüzün temalı bir İstanbul konseri... » Sanat galerisinde cazın usta isimleriyle tematik caz sohbetleri başlıyor... » İstanbullu müzikseverler için Fransa`dan ithal festivalin konserleri başladı: » Cazın usta gitaristi Yavuz Akyazıcı hikaye tadında kaydettiği müzikleriyle dolu yeni albümü "Short Stories"i yayınladı. » Ankara`da bayram bitmiyor; Nordik Müzik Günleri başlıyor... » Baki Duyarlar, Gençlik Caz Orkestrası ile kısa zamanda hayranlık duyulacak bir başarıya imza atmış. » Sabaha acı bir haberle uyandık: Caz basın sıradışı yetenekli ismi, gerçek bir virtüöz Kürşat And`ı kaybettik. » Türk izleyicisiyle ilk kez tanışan Norveçli genç caz grubu In The Country konser izlenimleri Burak Sülünbaz`dan. » "Şimdi Jim Rotondi iyi gider..." Swingli modern hard bop caz ustası festival kapsamında iki gece Nardis`te. » Harriet Tubman feat. Cassandra Wilson konserinde kafa karışıklığı Wilson`a kızgınlığa, Ross`a ilgiye döndü. » Babylon, 23. Akbank Caz Festivali`ni ne bizde ne başka yerde pek rastlamayacağımız bir isimle açıyor; Chrysta Bell. » Galatarasay taraftarı caz sever mi? "4 Nefes 1 Maç" » Salon Ekimde yeni sezonu gümbür gümbür konserlerle karşılamaya hazırlanıyor... » Pink Martini yeni albümü `Get Happy`nin ilk konserlerini 26 ve 27 Eylül`de Ankara ve İstanbul`da verecek. » Elli yılı aşkın süredir caz ikonlarını fotoğraflayan caz fotoğrafçısı Lee Tanner 82 yaşında öldü. » 11. Uluslararası Alanya Caz Günleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz konserlerle dolu. » Bir yaz akşamı Kalamış Parkı`nda caz dinlemek, bisiklet ölümlerine dur demek ve tango yapmak... » 23. Akbank Caz Festival akşam düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. Festivale kısa bir bakış yazıda. » Aynı anda 3070 kişiye konser ve gösteri sunacak dünyanın en önemli salonlarından biri İstanbul`da hizmete giriyor. » Klavye yıllarının efsanevi müzisyeni George Duke 67 yaşında aramızdan ayrıldı. » Hijazz Project ilk albümün arkasına eklediği on yıllık sessizliğin ardından yeni albümü Hijazz II`yi yayınladı. » Trio Mrio grubu Venedik Caz Festivali`nde konser vermek için Venedik`e gitti. » Caz müzisyenlerinin Gezi Parkı direnişine ortak selamı "Korkmuyoruz" isimli özel bir besteye dönüştü... » Türkiye`nin ilk bakır nefesli topluluğu Golden Horn Brass dünyaca ünlü "Italian Brass Week" haftasına davet edildi. » Ramazanda Caz bu yıl altı farklı sanatçının altı farklı konseriyle zevkten dört köşe konserler vaad ediyor. » Klasik müziğin güçlü orkestralarından Merck ile Kerem Görsev Trio`dan cazla klasiği buluşturan bir konser. » Şenay Lambaoğlu "İçimde Aşk Var"la cazseverin gönlünü çalmıştı, bu kez Fransız konuğuyla etkilemeye hazırlanıyor. » Türk cazına önemli bir albüm armağan eden Ozan Musluoğlu konserinde Ivo Neame`yi ağırlayacak. » Festivalde cazın çelik çekirdiğini oluşturan European Jazz Club`ta konseri olan Evrem Demirel ile konuştuk. » Yönetmen Batu Akyol "Türkiye`de Caz" belgeselinin ilk gösterimini festival kapsamında gerçekleştirecek. » Çevreci ve aktivist şarkıcı Jason Mraz`ın konseri 19 Temmuz`da, davetiyeniz ise Cazkolik`te! » 20. İstanbul Caz Festivali dün akşam Yıldız Sarayı bahçesinde Lena Chamamyan`ın şarkılarıyla sona erdi. » Uraz Kıvaner: Miles Davis Quintet gibi bir formatla müziğimin nasıl olacağını görmek istedim... » Piyano her yere çok yakışır... » Herbie Hancock yeni misyonunu ilan etti: Cazın sound teknolojisiyle gelişmesine öncülük etmek. » İstanbul Caz Festivali Temmuzda gerçekleşecek festival programında yapılan değişiklikleri duyurdu. » Cazseverler için önemli haber: Daha önce yayınlanmamış iki önemli konser kaydı arka arkaya yayınlandı. » Montreux Jazz Fest programı cazın `post-bop and beyond` ana damarında bir kırılma anlamı taşıyor mu? » Yıllarca dinleyicilerince Pazar sabahlarının vazgeçilmezi olan "Reha Sezgin ile 60`lı Yıllar" yeniden başlıyor! » Duygulu bilgeliğin, armonik entelektüelliğin piyanisti Mulgrew Miller`ı çok genç yaşta kaybettik... » Jazz Company sezonu sevgili dostumuz Cenk Erdem`in özel hazırladığı caz ve dans gecesiyle kapatacak. » Amerikalı ustalarla gençleri buluşturan VJU İzmir International Jazz Camp bu yaz ikinci kez düzenleniyor. » Radyo Cazkolik`te Bodrum Kat`ı hazırlayan Can Tutuğ ve tarihçi Hayri Gökşin`den `Caz Konuşmaları` » İbrahim Maalouf son albümü The Wind`de Miles`ın atmosferik etkisini kendi dünyasında görselleştiriyor. » Flütist Eren Coşkuner ilk albümü The Long Way ile Türk caz tarihine geçecek önemde bir kayda imza attı. » Sinirli ihtirasın, tatlı hüznün, arzu ve elemin, metaforların, kinayelerin şarkıcısı Patricia Barber Salon`da... » Uluslararası Caz Günü basın toplantısı bu sabah yıldız sanatçıların katılımıyla gerçekleşti. » Dünya Caz Günü kapsamında Babylon sahnesi Floex ve Big Beats Big Times konserlerine hazırlanıyor. » "Aşk ve Devrim"in çocuğu Nicola Conte Dünya Caz Günü kapsamında 30 Nisan akşamı Ghetto`da. » Uluslararası Caz Günü kutlamalarına Akbank Sanat iki günlük özel bir programla katılıyor. » Müziğini mağazadan al! 20 Nisan Record Store Day günü Kontra Records`ta gün boyu alternatif etkinlikler var! » 21. yüzyılda da ilginin hiç azalmadığı Cuban müziğin karizmatik ismi Roberto Fonseca 20 Nisan`da İstanbul`da. » 20. İstanbul Caz Festivali`nin afişinde Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk`un damgası var. » 30 Nisan Dünya Caz Günü`nde cazın kurucu babalarından Duke Ellington`ı anmak... » Müzisyen Nevzat Yılmaz`ın özgün yorumlarından oluşan caz albümü "Göç" yayınlandı. » Kuzey Avrupa caz sounduyla Hint müziğini albümlerinde buluşturan üçlü ELP 6 Nisan akşamı Borusan`da. » Selen Gülün yeni albümü `Başka` ile `Sürprizler`in ötesinde neler olabileceğini görmemizi sağlıyor... » Kerem Görsev`in kayıtları biten Tribute To Bill Evans albüm süreci Batu Akyol tarafından belgesel filme alındı. » Ülkemizin yetiştirdiği en değerli caz gitaristlerinden René Macaroğlu`nu kaybettik... » > İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini pişmeye, olgunlaşmaya, meydan okumaya çağırıyor. » Ülkemizde `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde büyük emeği olan işletmeci Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik. » Mart ayında Jazz Company`nin cazla yolculuğu sürüyor... » Boğaziçi`nde `Müzik ve Psikoloji` » Bu yıl 9. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal Yarışması sahiplerini buldu. » Avrupanın en iyi bariton saksofon sanatçısı Celine Bonacina yeni albümü `Open Heart` ile Akbank Sanat`ta. » 11. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali başlıyor... » Unesco ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü`nün düzenlediği "Uluslararası Caz Günü" bu yıl İstanbul`da kutlanacak. » Selen Gülün`ün `Başka` şarkıları Salon`u dolduran caz dinleyicisinden yoğun ilgi gördü. » Ardı ardına gelen kayıp haberlerinin bir yenisi cazdan; Trompet efsanesi Donald Byrd 80 yaşında öldü. » 16. Ankara Caz Festivali`nin son konserleri uzun süre hafızalardaki tazeliğini koruyacak. » Klarnetin iki kuşağı buluşuyor: Giora Feidman ve Hüsnü Şenlendirici 8 Şubatta Cemal Reşit Rey`de. » Son günlerde ardı ardına gelen ölüm haberlerine cazseverler için özel bir isim olan Butch Morris de eklendi. » 9. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması katılımları başladı... » Bilal Karaman Patika ismini verdiği yeni albümünü 25 Ocak gecesi Salon`da ilk kez dinletecek. » Caz Ağacı`nın en bereketli dalı Cole Porter için İKSV Salon ve NU-DC işbirliğinde özel bir gece düzenleniyor. » Ghettogether Party`lerinde boşa akıp giden funk`a izin yok: Şallıel Bros. What Da Funk Project`te bu kez Omar`ı ağırlıyor. » Selen Gülün `ün heyecan veren projesi Blue Band ilk konserini 17 Ocak akşamı Borusan sahnesinde verecek. » Arkadaşımız Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü çıkıyor! » 16. Uluslararası Ankara Caz Festivali`nin başlangıcını müjdeleyen basın tanıtım konseri 11 Ocak`ta! » Ozan Musluoğlu`nun yeni albümü için düzenlenen konser Türk caz piyanosunun zirvesine tanıklık etti. » Marcin Wasilewski Trio 22 Aralık`ta Borusan`da denince içi titremeyecek bir Avrupa cazı tutkunu yoktur. » Amerika`yı sarsan ilkokul katliamında ölen çocuklardan biri ünlü bir caz müzisyenin 6 yaşındaki kızı çıktı. » Müzikte `Gece Vardiyası` nöbetleri başlıyor... » Haberini yapmaktan hep korktuğumuz haber: Dave Brubeck 92 yaşında kalp yetmezliğinden öldü. » Bahçeşehir Üniversitesi Ocak ayından itibaren `Caz Okulu` projesini başlatıyor... » Hareketlenmeye başlayan yıl sonu konserlerinde sürpriz bir haber var; Brad Mehldau Trio 1 Aralık`ta İstanbul`da! » Önümüzde müzikseverleri bekleyen üç güzel konser var: Forabandit, Andy Timmons ve Sumru Ağıryürüyen » Cenk Erdem yazdı: "Basının bakış açısı mı ilkel ve sorunlu yoksa Madonna fazla mı erotik?" » Kısa adı WOMIST olan 3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali 15-29 Kasım arası İstanbul da gerçekleşecek. » Akbank Caz Festivali`ne Stevie Awards`dan 3 ödül birden geldi... » Caz sahnemizin yıllardır sürdürülen kalıcı etkinliklerinden Jazz Open Mic 5. sezonuna Nardis`te başlıyor. » Kadın caz vokalin yaşayan en seçkin isimlerinden Dianne Reeves, Chivas Jazz Nights için 2 gece Nardis`te. » Jazz Company yeni sezona Ayşe Gencer`in annesi Ayten Alpman`a ithaf edeceği özel geceyle başlıyor. » Nardis`in Pazartesi gecesi 10. yılı özel kutlaması Türk caz sahnesini buluşturan bir fotoğrafa dönüştü. » Son Londra konseri `sold out` olan Aruan Ortiz & Michael Janisch Quartet Kasım başı Alt Caz Kulüp`te sahne alacak. » Bayram tatilini de yanına alan Alaçatı Caz Rüzgarı 26 Ekim`den itibaren yeniden esmeye başlıyor! » Bayram tatilinde latin caz keyfi yaşamak ister misiniz? » New York`da aynı müzik çevresinde buluşan 4 ülkenin çocuğu 20 Ekim akşamı Hayal Kahvesi`nin yeni mekanında. » Cazın hayatı içinde olma hali; Kanyon`da Caz 14 Ekim Pazar Kerem Görsev Trio "Chamber Jazz" ile başlıyor. » Dün akşam Islak Köpek & Serra Yılmaz ve bu akşam KonstruKt ile bir festival daha sona eriyor. » "RADYOEVİMİZİ VERMİYORUZ" basın açıklamasına çağrı... » Kerem Görsev Trio Bologna`nın tarihi meydanı Pizza Maggiore`de unutulmaz bir konser verdi. » Radyo Cazkolik`in kabına sığmayan programı "Jazz, Müzik ve Kadın" radyonun dışına açılıyor... » İstanbul Jazz Center sezonu Paticia Barber ve Chriss Bennett projeleriyle açıyor. » 7. Leyla Gencer Şan Yarışması`nı kazanan isimleri final gecesiyle belirlendi... » Flütist Halit Turgay`ın `Türk usülü demlenmiş` caz albümü "Türk Çayı Caz Süiti" yayınlandı... » Alanya Belediyesi`nin düzenlediği 10. Alanya Uluslararası Caz Günleri 4 gün / 4 konserle geliyor... » Müzğin ve davulun duayen ismi Durul Gence uzun bir aradan sonra ilk kez bir radyo programına konuk oldu. » Özge Calafato`nun ilki çok büyük bir ilgi gören "Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon" serisinin ikincisi yayında! » `Bir tatlı huzur` ve cazın yeni adresi Kalamış`ta `Mekan The Jazz Room`... » Sanatın başkenti New York, Broadway`ın müzikal şovlar dünyasını Haldun Dormen ile gezmeye ne dersiniz... » Yeni sezonun başladığı nasıl anlaşılır? Nardis`in kapılarını açmasından! » Boğaziçi Caz Korosu`ndan yeni bir altın madalya haberi daha geldi... » 29 yaşındaki genç, güzel caz piyanisti Shimrit Shoshan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. » Bodrum Gümüşlük`te caz günleri başlıyor... » Yağmurlu Ağustos pazar gününde acı veren haber; Çellist Reyent Bölükbaşı`nı kaybettik... » Yaşam Hancılar ilk albüm hayalini gerçekleştirmek için kampanyasına cazseverlerin desteğini bekliyor! » Ramazanda Caz kapsamında Aydın Esen ve Okay Temiz ilk kez birlikte aynı sahneyi paylaşacak... » New York Gypsy All Stars, balkanların çingene ruhunu funky & jazzy formlarla buluşturduğu Romantech`i yayınladı. » Bagetleriyle son otuz yılın güçlü ismi Omar Hakim son projesi The Trio of Oz ile Ramazanda Caz`da. » Ahmad Jamal konserini izleyen arkadışımız Arto konser güzel ama izleyicimiz bu kez sınıfta kaldı diyor... » Akşam Sezen Aksu`nun unutulmaz Açıkhava konserini izleyen Cenk Erdem içinden geçenleri yazdı. » Türkiye`nin yetiştirdiği büyük bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı; İlhan Mimaroğlu 87 yaşında vefat etti. » Blues`un ülkemizdeki en önemli gruplarından Sahte Rakı Balkanlar`ın güçlü blues festivali Mostar`a davetli. » İş Sanat`ın yönetmeni, müziğin ve cazın değerli yöneticisi Meriç Soylu`nun ani vefat haberi büyük üzüntü yarattı... » Boğaziçi Caz Korosu dünya çapında başarılarına bir yenisini daha ekleyerek altın madalya kazandı. » Sokaktan ve mekanlardan fotoğraflarla "Tünel Şenliği"nin öyküsü... » Limonata gibi yaz gecesinde, şurup gibi caz konseri: Till Brönner`den terapi gibi bir müzik... » Cazın ustaları JAmZZ`de genç yeteneklerle buluşuyor; Buluşmak yetmez New York`a, Venedik`e götürüyor! » Never Never let me go! Robbie real thing, Sly Dunbar real thing, Ernest Ranglin real thing, dedicated to İstannbuuul!!! » İşte bir festival daha başladı... Boğazın ışığına gecenin neşesi, Neşet Ruacan`ın ödülü, Elif Çağlar`ın şarkıları eşlik etti. » Önder Focan & Meltem Ege Group `Songbook` albümü iyi müziğin ötesinde bir övgüyü hakediyor. » İKSV, kurucuları arasında yer alan Aydın Gün adına düzenlenen bursla genç sanatçılar yetiştireceğini duyurdu. » Emir Ersoy yeni albümü Karnaval ile Türk pop müziğinin hitlerini latin müziğin yeni yorumlarıyla buluşturuyor. » Günün en güzel öğünü sevdiğimiz bu en güzel müzikle buluşursa ne olur: `Kahvaltıda Caz` başlıyor! » Antalyalı cazseverler sıcakları cazın serinliğine sığınarak atlatacak: Antalya Caz Festivali başlıyor... » İstanbul Taksim`deki Fransız Kültür Merkezi`nin püfür püfür bahçesinde üç gün üst üste Müzik Bayramı başlıyor... » Sumru Ağıryürüyen ve Anıl Eraslan`ın insas sesi-viyolonsel diyaloğuna dayalı albümleri Sert sessizler yayınlandı. » Samatya`da ziller bir kez daha caz için müzik ve Avedish usta için çalacak... » Iggy Pop`tan Orson Welles`in "You don`t know what`s to be old"unu hatırlatan bir albüm geldi. » Akbank Caz Festivali`nin ilk geçen yıl düzenlediği JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması yeni başvuruları başladı. » İKSV 40. yıl etkinlikleri kapsamında bir ilki gerçekleştirerek Stevie Wonder`ı ilk kez İstanbul`a getiriyor. » Polonyalı genç caz müzisyeni Peter Filipowicz`den Michael Jakson müziğine saygı albümü... » Cenk Erdem`den "Aşkın Caz Halleri"ne dair özel parti Jazz Company`de... » "ODTÜ Van`da.. Dayanışma için Caz" konseri 9 Mayıs gecesi bu kez Ankara IF Performance Hall`da. » Nazım Hikmet`in sözlerini caz formunda yeniden yorumlayan Defne Şahin ilk albüm konseri Babylon`da. » Jazz Company, ilkinin gördüğü büyük ilginin ardından yeni bir Amy Winehouse gecesini 4 Mayıs akşamı düzenliyor. » Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gitarın ustaları Mayıs ayında Akbank Sanat`ta olacak. » Bu yıl ilk kez Unesco tarafından ilan edilen "30 Nisan Dünya Caz Günü" konser ve etkinliklerle kutlanacak. » Norah Jones uzun süredir merakla beklenen yeni albümü Little Broken Hearts`ı 1 Mayıs`ta yayınlıyor. » Resonance Records`un çarpıcı keşfi; Büyük piyanist Bill Evans`ın 1968 NY City`s Village Gate kayıtları bulundu. » Caz şarkıcılığının yolunu aydınlatan deniz feneri artık sadece kalbimizde ışıldayacak; Ayten Alpman`ı kaybettik. » WOMEX, Club Globalkan sahnesi için Türk müzisyenlerin başvurularını bekliyor! » Renaud Garcia Fons Kadıköy`ün cazla buluşmalar yaşayacak yeni mekanı DoubleTree`de sahne alacak... » Bu yıl Nardis Genç Caz Vokal birincisi Ceyda Köybaşıoğlu Litvanya`dan güzel haberlerle dönüyor... » Akıcı, lirik, rafine müziğiyle Fransızların gözde piyanisti Alfio Origlio Cemal Reşit Rey sahnesinde. » Son albümü "Durgun Sular" ile geçen yılın en iyi işlerinden birini kaydeden Sarp Maden 17 Nisanda Babylon`da. » Bazen kendimizi müziğin salıncağında hissederiz ya, işte o anların ikilisi Mo` Horizon Cumartesi Ghetto`da! » Nardis 13-14 Nisanda günümüzde cazın en etkileyici isimlerinden Roy Hargrove`u ağırlamaya hazırlanıyor. » Balkanlar`dan Arjantin`e, cazdan alaturkaya müziğin kesişen yollarında yeni bir ses, yeni bir renk: Kıvılcım » İspanyolların gönlünde yatan en iyi flamenko sanatçısı Joaquin Grillo yeni projesiyle CRR sahnesinde! » Sekiz yıl aradan sonra Erkan Oğur`dan yeni bir albüm; "Dönmez Yol" Kalan Müzik`ten çıktı! » Kış boyu müthiş konserlere evsahipliği yapan Borusan Nisan`ı çarpıcı etkinliklerle karşılayacak » Müziği "Nuh`un Gemisi" kabul edilen Stephan Micus 29 Martta Garajİstanbul`da sahne alacak. » İki hafta aradan sonra Taksim Gezi Parkı`nda bu Pazar gerçekleşecek 3. Geleneksel Gezi Şenliği bu kez daha anlamlı... » İnsan ruhunu müzikte temsil ettiğine inanılan ney ve viyolonselin iki ustası St.Antuan`da buluşacak. » Caz müzisyenleri sesleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde büyük bir mesajın parçası oldular... » 21. Akbank Caz Festivali`ne Galatasaray Üniversitesi İşletme Klübü`nden "En İyi Organizasyon Ödülü" verildi. » Cazkolik`te son albümü dinleme rekorları kıran Malia`nın bizzat kendisi 24 Martta Tamirane`de! » Buket Coşkuner`in Amy Winehouse için hazırladığı tribute gece 23 Mart akşamı Jazz Company`de. » Garajİstanbul yenilenen mekanı ve yeni döneme cazın iki büyük ismi McCoy Tyner & Joe Lovano konseriyle başlıyor. » Fransızlar 400 Darbe`nin kahramanını çağrıştıran Geraldine Laurent`tan yeni bir Petrucciani yaratmış olabilirler mi? » Nardis Jazz Club`ın gelenekselleştirdiği caz vokal yarışması heyecanlı bir final ile sonuçlandı. » Radyo Cazkolik "Jazz, Müzik ve Kadın"ın yapımcısı Leyla Diana 8 Mart`ta Jazz Center`da bir parti düzenliyor! » İstanbul Caz Festivali bu yaz gerçekleşecek festivalde genç sanatçıları sahne almaya davet ediyor... » Aladağlar`da kaza sonucu vefat eden Tanju Duru`nun web sitesini dostları anısına yapılmış bestelerle güncelliyor. » Çoğumuzun Burhan Öçal`la tanıdığı Smadj Borusan konserinde İbrahim Maalouf ve Natacha Atlas var. » Alışılmışın dışında bir dans, jazz ve müzik gösterisi `Les Signes Exterieurs` Borusan Müzik Evi`ne geliyor... » "Jazz in Japan, 2012 İstanbul" kapsamında caz piyanistleri Nobumasa Tanaka ve Masaki Hayashi duo konseri. » 15. Ankara Caz Festivali son hafta konserlerinde Turkophony All Stars ile nefes kesici bir gece yaşandı. » Borusan Müzikevi kuzey Avrupanın kırılgan sesi Torun Eriksen ile İlhan Erşahin`i aynı sahnede buluşturuyor. » Perdesiz gitarın az sayıdaki seçkin ismi arasında özel bir yere sahip Cenk Erdoğan ikinci albümü Kavis`i yayınladı. » ODTÜ Van`da projesi... geliri Van depremzedelerine aktarılacak `Dayanışma için Caz` gecesi 20 Şubatta! » Bu akşam Nardis`teki Gershwin gecesi için Nezih Yeşilnil`den cazseverlere özel bir not var... » 15. Ankara Caz Festivali`nde iki konser birden var: Raghunath Manet ve Michaela Rabitsch & Robert Pawlik » Cazın olası tüm sınırları içinde kendi kişisel alanını tayin eden adam Jan Garbarek CRR sahnesine geliyor... » Türk cazının en eski ve en genç üyeleri; İlham Gencer ve İpek Dinç sevgililer gününde sevgililere söyleyecek. » Avrupa cazının son yıllarda en `unique` müziğine sahi Tonbruket yarın akşam Salon`da olacak! » Ayşegül ve Nezih Yeşilnil "Rüzgara Şarkılar Söyle"den bugünlere sesini ve müziğini sevenleriyle buluşturacak. » 15. Ankara Caz Festivali Ankara`nın buzlarını Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan konseriyle eritmeye hazırlanıyor... » Kerem Görsev, Joy FM`de cazseverleri radyo başında buluşturacak özel bir radyo programına başlıyor... » Alp Ersönmez `Cereyanlı` projesini İmer Demirer`in katkısıyla 8 Şubat akşamı Babylon`da seslendirecek. » Konstrukt ve A Trio ile doğaçlama caz 9 Şubat akşamı Borusan Müzik Evi`nde... » Kerem Görsev Trio`nun Şubat ayında Allan Harris`le vereceği konserlerin takvimi belli oldu... » Tord Gustavsen Quartet dağıtımı Şubat başı yapılacak albümü "The Well"in çıkışını duyurdu... » Simit simit, ne çok yedik, açık çaylar, sağa kay`lar, tramwaylar, uzaklar, tuzaklar, bunu yazan Xenopolis, Barana & Ceyl`an Ertem » The Evening Standard`ın `Taklitçilerle dolu dünyada gerçek bir caz şarkıcısı` dediği Carmen Lundy Aksanat`ta. » Karadeniz türküsü "Ben Seni Sevdiğimi" caz aranjmanı ve 80 kişilik orkestrayla Amerika`ya konser çıkartması yapıyor. » Bir kadına bunca sıfat bu kadar mı yakışır? Cezayir menekşesi, çöl gülü, yağmur damlası... Yani; Souad Massi » Caz sahnelerinin dinamik, etkileşimli ve eğlenceli gecelerine imza atan FourinthePocket Salon`da... » Senem Diyici & Mavi Yol Quartet`in Dila Dila isimli albümleri yayınlandı... » Nardis Jazz Club`ın geleneksel "Genç Caz Vokal Yarışması" bu yıl sekizinci kez başlıyor... » Caz Ağacı serisi yeni yılın ilk konserinde bu kez Frank Sinatra gecesi düzenliyor. » Sumru Ağıryürüyen ve Cenk Erdoğan `Çağrışımlar` isimli ikili çalışmalarıyla 3 Şubatta Ankara`da... » Caz söylemek ister misin? Mikrofon senin! Jazz Open Mic yeni yılın ilk gecesine cesur cazseverleri bekliyor. » Selen Gülün 21 Ocakta New York`un popüler klübü Drom`da "Cazda Türk Kadınları" projesinde sahne alacak. » Müzikleriyle fenomene dönüşen Norveçli progresif caz topluluğu Jaga Jazzist 21 Ocak akşamı Tamirane`de. » Dünyanın en saygın caz dergisi Downbeat son dönem Türk caz albümlerine Eric Fine imzasıyla özel sayfa ayırdı. » Olmadık bir haber yılın son günlerinde caz dünyasını üzdü; Sam Rivers 88 yaşında öldü. » Türk caz müziğinin duayeni İlham Gencer`le birlikte yeni yıla girmek... » Ayşe Tütüncü Aralık ayının en güzel konserlerinden birini Borusan`ın tasarım harikası salonunda verdi. » Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl 15. yaşını "Cazın Nabzı" sloganıyla kutlayacak. » Kerem Görsev November in St. Petersburg`a albümünü yeni dokunuşlarla yeniden yayınladı... » Ayşe Tütüncü yeni triosuyla 22 Aralık Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi`nde sahne alacak... » Jazz trombon efsanesi Bob Brookmeyer 15 Aralık gecesi geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 82 yaşında öldü. » Dünyanın en iyi flamenko şarkıcısı ödüllü Estrella Morente 19 Aralıkta ilk Türkiye konserini verecek... » Eklektik müziğin kült şirketi Ninja Tune`un son keşfi Andreya Triana Babylon`da sahne alacak. » Drum&Bass Magazine ikinci yılını 13. sayısını yeni logosu ve okurları için özel hediyesiyle kutluyor... » Müzik tarihimiz içinde piyanistliği ve yaptığı düzenlemelerle önemli bir yer tutan Kadri Ünalan vefat etti... » Bach, Before and After (and always); Bach Günleri bütün yıla yayılan konserleriyle artık hep bizimle... » Sarp Maden üçüncü albümü "Durgun Sular"da dinleyenin kendini tazelediği bir meditasyona davet ediyor... » Ornette Coleman`ın müzisyeni Dave Bryant ve caz davulcusu Şenol Küçükyıldırım`dan beş ayrı konser... » Erkan Oğur, iki büyük gitar ustası Philippe Catherine ve Sylvain Luc ile 8 Aralık akşamı aynı sahneyi paylaşacak... » Yeni olan her müzik modern değildir; Ferit Odman yeni albümü Autumn in New York`u yayınladı! » TRT Hafif Müzik ve caz Orkestrası`ndan Harbiye`deki radyo binasının Mesut Cemil Stüdyosu`nda caz konseri... » Neo soulun özel sanatçısı Meshell Ndegecoello 20 yıllık birikiminin özeti Wheather ile Tamirane`ye geliyor. » Fransada yaşayan viyolonselci Anıl Eraslan`ın kurduğu Auditive Connection iki konser için Aralıkta Türkiyede. » Dünya müziklerinin kesişim noktasında yeni soundlar üreten Gilles Peterson yeni albümüyle Babylon`a geliyor. » Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında piyanonun ustalarıyla genç yeteneklerini sahnesinde buluşturuyor. » Nazi dönemi Berlin`inde mahsur kalan siyah caz müzisyenlerini anlatan Half Blood Blues romanı edebiyat ödülü kazandı. » Van`daki depreme yönelik destek konserlerine sezon açılışını yapan Jazz Company`de katıldı... » Selen Gülün iki aydır İtalya`da ne yapıyor? » Dünyanın en önemli caz dergisi Downbeat Ferit Odman`ın ilk albümü Nommo`ya sayfalarında yer ayırdı... » Ozan Musluoğlu 40th Day isimli son albümünün prömiyerini dünyaca ünlü isimlerle kutluyor... » Ülkemizin tek caz afişi yarışması İzmir Avrupa Caz Festivali geleneksel afiş yarışması 10 yaşında... » Flamenkonun dahi bestecisi ve gitar virtüözü Canizares yeni albümü Cuerdas Del Alma konseri için Cemal Reşit Rey`de! » Ünü yurtdışına yayılmış olan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in 105. sergisi Viyana`da açılıyor... » Festival Günlükleri 7 / Robert Glasper`dan Kerem Görsev`e, Mari Kvien`den Arifa`ya günlüğe düşen notlar... » Festival Günlükleri 6 / Boğaziçi Caz Korosu`ndan Carmen Souza`ya, Arto`dan ertesi güne notlar... » Festival Günlükleri 5 / Memleketin genç caz yetenekleri haritasında açığa çıkan ısı miktarı! » Caz albümleri Grammy yolunda... Kerem Görsev`in Therapy, Okan Ersan`ın Reborn Journey`si elemeleri geçti. » Festival Günlükleri 4 / Cumartesi panelinden, Froy Aagre`ye uzanan köprü bu akşam BassDrumBone`a uzanıyor. » Festival Günlükleri 3 / Dünden sarkan notlarda festival `Maffy` Falay ve İlhan Erşahin Love Trio`yu ağırladı... » Festival günlükleri 2 / `Radyoda Caz Çalıyor`, Maffy Falay Sextet, Love Trio ve Rahsaan Ahmad kare ası. » Festival Günlükleri 1 / 21. Akbank Caz Festivali bugün üç farklı etkinlikle başlıyor. Biz de festival günlüklerine başlıyoruz... » Efsane aktör Morgan Freeman geçen Pazar gecesini Nardis`te Sibel Köse ve Önder Focan dinleyerek geçirdi... » Harlem`in müthiş dans ve müzikleriyle ünlü show grubu Harlem Swing, Tim Show Center`a geliyor. » Akbank Caz Festivali öncesi özel sayısıyla Jazz Dergisi 64. sayısı bayilerde yerini aldı... » 1980 ve `90`ların kült müzik grubu MOZAİK`in albümleri nihayet CD olarak ADA Müzik`ten çıkıyor... » Radyo programcısı ve caz yazarı Seda Binbaşgil`den caz seminerleri; Cazın Farkına ve Tadına Varmak. » Tony Bennets`in beklenen albümü Duets II hafta sonundan itibaren raflarda yerini almaya başlıyor... » Beyoğlu`nun gözde mekanlarından Mono Music Cafe & Bar`da Salı geceleri "Jazz" var... » Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi `Güz Sezonu`nu Ayşe Tütüncü konseriyle açıyor... » Dünyanın en önemli erkek vokallerinden Kevin Mahogany`den özel ders almak ister misiniz? » Wayne Shorter iki yıl önceki kadrosuyla bir kez daha İstanbul`a Cemal Reşit Rey sahnesine geliyor. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, derginin bu sayısında neler var? » > 9. Uluslararası Alanya Caz Günleri 22 - 25 Eylül günleri arasında Alanya`da gerçekleşecek... » Sakıp Sabancı Müzesi`nin dünyanın en güzel manzarasına sahip bahçesinde "Müzede Dinlen C" konserleri... » Nardis Jazz Club Ekimden itibaren Chivas Jazz Nights konserleriyle önemli isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. Akbank Caz Festivali tişört tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu... » İngiliz Guitarist dergisinin 2003 yılında en iyi 5 gitarist arasında saydığı Okan Ersan`dan yeni bir albüm. » Sony Müzik Türkiye, Eylül`e bomba bir albümle girecek. Tony Bennett "Duets II"de süperstarlarla söylüyor. » Caz davulcusu Emre Kartarı`nın davuluyla yer aldığı albümü "Old New Things" Amerika`da yayınlandı... » Doruk Yayıncılık, Dr. Soner Uluocak tarafından kaleme alınan Klasik Gitar Tarihi isimli iki ciltlik çalışma yayınladı. » Yaklaşan sezonla ilgili yeni haberler geliyor; GHETTO sezon açılışını 23 Eylül akşamı Incognito ile gerçekleştirecek. » Caz müziğinin nabız atışları bu kez Caddebostan Kültür Merkezi sanat galerisinde... » Amerikalı aktör John Turturro; "İyi yemek yapan, iyi yiyen ve bunları yaparken de iyi caz dinleyen biriyim" » Yeni sezonun yaklaşmakta olduğunu nasıl anlarsınız? Nardis Jazz Club`ın kapılarını açmasından! » Kerem Görsev Trio ve çellist Sedef Erçetin`in ünlü Jazz in Marciac festival konserine büyük ilgi... » Tasarımım iyidir diyorsanız işte size fırsat! 21. Akbank Caz Festivali tişörtünü sen tasarla! » 18. İstanbul Caz Festivali`nin hatıra albümü EMI tarafından yayınlandı ama bu çalışmaya `keşke`lerimiz de yok değil! » Montreux Jazz Piyano Solo Yarışması`nı bu yıl tarihinde ilk kez 20 yaşında genç bir müzisyen kazandı. » > Geçen yıl ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük yankı yaratan Ramazanda Caz konserleri 16 Ağustos`ta başlıyor! » Çeşme geceleri Della Miles, İlhan Erşahin, Burhan Öçal ve Havana Salsa ile gecenin tüm renklerine bürünecek. » Amerika`da yaşayan caz gitaristimiz Sinan Bakır Amerikan festivallerinde sahne almaya devam ediyor... » Wynton Marsalis ve Eric Clapton gitar & trompet buluşmasından ortaya çıkan müziği albüme dönüştürdüler. » Efsanevi Newport Jazz Festival`i bu yıl bir ilke imza atarak konserleri internet üzerinden canlı yayınlayacak. » "Jazz-Loft" isimli hareketin lideri kabul edilen caz şarkıcısı Joe Lee Wilson 75 yaşında öldü. » Kumbaracı Yokuşu`nda tatlı sohbet, sıcak bir kahve ve jazz üçlüsünün buluştuğu küçücük bir Jazz & Cafe. » Kerem Görsev Trio çellist Sedef Erçetin ile Ağustos başında düzenlenecek ünlü Jazz in Marciac festivaline hazırlanıyor. » Boğaziçi Caz Korosu, Avusturya`da düzenlenen Dünya Koro Yarışması`nda dünya şampiyonu oldu. » Yavuz Akyazıcı yeni albümü "Turkish Standards, Vol.1"de Türk popunun sevilen şarkılarını cazla buluşturuyor. » İstanbul Jazz Festivali özel sayısı ve dikkat çekici kapağıyla Jazz Dergisi bayilerde yerini aldı. » Binlerce cazsever dünya prömiyerinde Miles`ı andı. » Caz Festivali`nin merakla beklenen konserlerinden "Mujeres De Agua / Suyun Kadınları" 15 Temmuz gecesi Açıkhava`da! » DownBeat dergisi geleneksel `Critics Poll` 2011 seçimlerinin sonuçlarını Temmuz sayısında açıkladı... » Okay Temiz, 18. İstanbul Caz Festivali`nin açılış töreninde "Yaşamboyu Başarı Ödülü"nü aldı... » "Caz Kalpli" 18. İstanbul Caz Festivali 30 Haziran akşamı açılış konseriyle başlıyor ve ilk hafta sonuna hızlı giriyor. » Cazda otuz yılını geride bırakan seçkin isimlere verilen NEA ödüllerinin 2012 yılı sahipleri açıklandı... » > Antalya Belediyesi`nin düzenlediği Antalya Caz Festivali 21-25 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşecek. » "Beni mutlu edecek olan paran değildir, Ölürken kalbimde bir el olsun istiyorum" diyen ZAZ Akbank Caz Festivali`ne geliyor. » Yaratıcı dehanın sinir bozan gerçekliği; Pat Metheny yeni albümü "What`s All About"u yayınladı. » Samatya`da dünyaca ünlü zil ustası aile Zilciyan`ların anısına düzenlenecek "Zil ve Caz" konserleri başlıyor... » Amerika`nın seçkin caz ödüllerinden JJA Awards bu yıl ki yeni sahiplerini buldu... » "JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması" yetenekli amatörleri, ustalarla buluşturuyor... » Gitarist Bilal Karaman ilk solo albümü "Bahane"de bestelerinin yanında türkü düzenlemelerine de yer veriyor. » Yeryüzünün en ölümcül kadın seslerinden Eliane Elias yeni albümü "Light My Fire" 31 Mayıs günü yayınladı. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, Mayıs ve Haziran sayısında neler var? » Miles Davis`in 1958 yılından yayınlanmamış fotoğrafları ünlü Life Magazine arşivinde bulundu... » Yetmişli yılların en önemli seslerinden caz şarkıcısı Gil Scott-Heron 62 yaşında öldü. » İKSV`nin Salon`u sezonu cazla kapatıyor; Caz davulu efsanesi Jack DeJohnette 28 Mayıs`ta sahne alacak. » Müzik mağazalarının kapanma haberlerine inat Moda`da alternatif bir müzik mağazası; Rainbow45 Records. » Yeni albümü M-U-S-I-C ile müzikseverlerin beğenisini kazanan Elif Çağlar müzikleriyle ikinci kez Ghetto`da... » Cazın görselliği ile flamenko ateşinin aynı sahnede buluştuğu iki başyapıt İstanbul`da... » Yaşadığı dönem bir caz fenomeni olan Michel Petrucciani`nin hayatı Michael Radford tarafından belgeselleştirildi. » Babylon, Çeşme Marina sezonunu Monk by Babylon isimli caz klübü ve restoranıyla 19 Mayıs Perşembe günü açıyor. » Özge Baykan 32 ünlü caz divasından oluşan `Caz Kadınları` isimli e-kitabını cazseverlere ücretsiz armağan ediyor. » Sokak müzisyenliğinden şöhrete uzanan isim Madeleine Peyroux 14 Mayıs`ta İş Sanat`ta olacak. » Drum&Bass Monday Sessions@nublu`da Mayıs ayı boyunca her pazartesi Nublu sahnesi herkese açık! » Günümüz caz divalarından Dianne Reeves 5 Mayıs akşamı dünya turnesi kapsamında İş Sanat`ta sahne alacak. » Flamenkonun küçük dev adamı Farruco geleneği yeteneğiyle buluşturduğu gösterisiyle 4 Mayıs`ta CRR`de. » Nu Dc Organizasyonun düzenlediği "Caz Ağacı Vol.3" konserlerine bu kez Nina Simone ile devam ediliyor. » Fotoğrafçı Burcu Orhon`un "Cazın Nabzı" isimli sergisi Yapı Kredi salonunda 6 Mayıs`ta açılıyor. » The Gypsy Devils Orchestra cazdan klasiğe geleneksel roman şarkılarına uzanan repertuvarla 1 Mayıs`ta CRR`de! » Akbank Sanat, Mayıs ayında klasik gitarın ünlü ustaları ile genç yeteneklerini bir araya getiriyor... » > ODTÜ, bu yıl dördüncüsünü yapacağı `Bahar Şenlikleri`nde sahne alacak müzisyen ve gruplarını bekliyor. » `Love is funny or it`s sad, or it`s quit or it`s mad`; Ayşe Gencer`den caz melankolisine davet. » Televizyon dizilerinin fenomeni Dr. House`ın anti sosyal kahramanından acılara karşı müzik. » Amsterdam Konservatuvarı genç profesyonelleri, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri yaz kampına çağırıyor. » Jazz Dergisi bahar sayısı bayilerde yerini aldı. "Overseas" ile Baki Duyarlar son sayının kapağını süslüyor. » Sonny Rollins "Saxophone Colossus"ın dönüşünde Kopenhag Caz Festivali`yle yeniden Avrupa da... » Minimalist müziğin üç Oscar ödüllü dev ismi Michael Nyman 15 Nisan`da Cemal Reşit Rey sahnesinde. » İstanbul Caz Festivali bir kez daha genç caz müzisyenleri festivalde sahne almaya çağırıyor... » Nisan latin cazla Babylon`da bir başka olacak, bu güzelliğe Palmieri konserlerine birer çifte konser hakkı da dahil. » İkibinli yılların öne çıkan kadın caz şarkıcılarından Jane Monheit son albümüyle İş Sanat sahnesinde... » e-Müzik Gazetesi Mavi Nota 18.sini düzenlediği müzik ödülünü bu yıl caz dalında Ferit Odman`a verildi » Brezilya müziğinin kaptanı Joao Bosco 1 Nisan da Cemal Reşit Rey salonunda olacak... » Alper Yılmaz`ın Amerika da yayınlanan albümü "Over The Clouds" Lin Records tarafından ülkemizde de yayınlandı. » Fransız kemancı Dominique Pifarély Fransız Kültür Merkezi`nin desteğiyle 2 Nisan akşamı Borusan`da... » Albümüyle Amerikan caz çevrelerinden övgü alan Simavi 8 Nisan da, Salon da albüm tanıtım konseri veriyor. » Gitar efsanesi Al Di Meola son turnesinin ardından yeni albümü "Pursuit Of Radical Rhapsody"i yayınladı. » Babylon soul, funk ve smooth cazın altmışlardan bu yana öncülüğünü yapan isimlerden Roy Ayers`ı ağırlayacak. » Perşembe sabahı vefat eden, müzisyen olmanın ötesinde herkesin dostu Larry O`Neill`ı Kerem Görsev ile konuştuk. » Cape Verde`nin genç sesi Carmen Souza geçen yılın ardından bu kez üç şehirde birden söyleyecek... » Holllandalı caz grubu Barana Quintet 17 Mart`ta Ghetto`da bir konser vermek için İstanbul`a geliyor. » Genç kuşak gitar virtüözü Guthrie Govan 7 Nisan konserinde İstanbul seyircisine hazırlanıyor... » 18. İzmir Caz Festivali kapsamında düzenlenen `Caz Atölyesi`nin 20 genç müzisyeni ustalarla sahnede buluştu. » Caz Ağacı serisi Billie Holiday`in ardından bu ay cazın bir başka büyük sesi olan Ella Fitzgerald`ı anacak... » Başkan Obama Sonny Rollins ve Quincy Jones`a Beyaz Saray`da Ulusal Sanatlar ödülünü takdim etti. » Nardis Genç Caz Vokal Yarışması yapıldı, kazanan isimler belli oldu... » Cemal Reşit Rey son Grammy`lerden birinin sahibi Dee Dee Bridgewater`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Doğu rüzgarları... Kuzey ışıkları... Oriental Wind; Okay Temiz 1977 yılı kadrosunu Salon`da buluşturuyor. » Fado hüznün ve aşkın müziği ise fadonun güzel yüzlü sesi Ana Moura 7 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de sahne alacak... » > 60m2`de Mart ayının ilk onbeş günü caz günleri olarak geçecek... » Alp Ersönmez`in bir süredir çıkması beklenen albümü "Yazısız" Pozitif Müzik tarafından yayınlandı... » Buram buram caz kokan şehirlerden İzmir 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru gün saymaya başladı... » Ankara Caz Festivali için Ankara`ya gelen Alper Yılmaz "Over The Clouds" albümü kapsamında Nick Kadajski ile workshop düzenleyecek. » Yaşayan son caz efsanelerinden İngiliz caz piyanisti Sir George Shearing 91 yaşında kalp yetmezliğinden öldü... » Joe Lovano Kasım`da kendisiyle yaptığımız söyleşide duyurduğumuz albümü Bird Songs`u yayınladı. » > İlki geçen yıl yine bu tarihlerde düzenlenen Nublu Jazz Festival`in ikincisi 4 - 12 Mart tarihleri arasında Babylon, Nublu ve Lucca`da yapılacak. » Flamenko tanrısı Antonio Gades`in adını taşıyan grubu gösterileriyle 5 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de... » Avea, dünya müziğinin devlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor... » İKSV Salon genç kuşak kadın caz seslerinin önemli ismi Sara Gazarek`i iki gün boyunca ağırlayacak. » Jean Loup Longnon Big Band ve Sibel Köse konserine Cazkolik davetlisi olarak gitmek ister misiniz? » Grammy`lerde güzel bir gün; Esperanza Spalding "Best New Artist"te pop starlarına rağmen ödülü kucakladı. » Yıldızı bol bir gecede caza davetlimiz olmak ister misiniz? O halde hemen bu haberi tıklayın! » Selen Gülün ve 7 telli İtalyan basçı Daniele Camarda 11 Şubat`ta Borusan`da "Answers"ı çalacaklar. » İlk albümleri "Night Walks" ile Hidden Orchestra 11 Şubat’ta Babylon’a geliyor... » Elif Çağlar’ın ilk albümü "M-U-S-I-C"in tanıtım konseri 16 Şubat’ta yapılacak. » Ayşe Tütüncü`nün Gomidas`la doğaçlama yolculuğu 5, 6 ve 7 Şubat`ta gerçekleştirilecek. » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali "Caz Atölyesi" başvuru süresi 15 Şubat`a değin uzatıldı. » Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan aralarına Ozan Musluoğlu’nu aldıkları"FUNKnJAZZ" 3 Şubat’ta. » Fado müziğinin genç divası Mariza yeni albümü "Fado Tradicional" ile İş Sanat sahnesine geliyor. » Frank Sinatra`nın yolu Jazz Company`de İlham Gencer ve Bora Çeliker ile kesişiyor. » Buika, Latin Grammy kazandığı son albümü "El Ultima Trago" ve Chucho Valdes ile Cemal Reşit Rey?de. » Sesi kulakları, güzelliği kalpleri yakan Della Miles Babylon`da! » Norveçli usta gitarist Eivind Aarset Ocak sonu Tamirane`de! » Elif Çağlar’dan farklı ve yeni bir caz deneyimi; M-U-S-I-C » Piyanist Ülkem Özsezen ilk CD’si "Ghost’s Note"u yayınladı... » Caz dünyası 2010 yılını bebop efsanelerinden Billy Taylor`ın ölüm haberiyle kapadı. » Okay Temiz, Oriental Wind ile1977-2011 tarih köprüsü kuruyor. » Son günlerin ilgi çeken ismi Simavi albümünü yayınladı... » İlki büyük ilgi gören "İyileştiren Şarkılar"ın ikincisini hazırlayan Cenk Erdem terapiye devam ediyor... » 2010 Mavi Nota Müzik Ödülü seçici kurulu belirlendi... » Miles’ın dört ayrı döneminden mezun olanlar grubu... » "Nevcivan Özel Project" usta müzisyenleriyle Salon’da... » Herman Leonard’ın bilinmeyen yeni fotoğrafları bulundu... » Caz fanatiklerine alınacak en iyi yılbaşı hediyeleri... » Bizleri cazkolik yapan nesil bir bir gidiyor; James Moody vefat etti! » Viktor Lazlo 21 Aralık’ta ki İş Sanat konserini bekliyor... » Çağdaş Bale Topluluğu 39. yılını kutluyor... » Yılın Grammy adaylarından Jeff Lorber JC’s sahnesinde... » "Nardis Genç Caz Gitaristi" yarışması sonuçlandı... » Electrolatino müziğin mucidi Senor Coconut Babylon’da! » Clint Eastwood`dan Dave Brubeck`e yaş günü hediyesi! » Grammy adaylıkları açıklandı! » 123’ün yolculuğu yeni albümleri "Arve" ile devam ediyor... » "Therapy" müzik marketlerde! » Benny Lackner Trio Nardis’e geliyor! » > Peribacaları`nda Jazz tınıları; "Kapadokya Caz Günleri" » Raba di Babba Music Band Monc Live Suadiye`de çıkacak! » "Sufî trans" müziğiyle Niyaz Babylon sahnesinde... » Cenk Erdem’den "Psycho Disco"partileri başlıyor. » Quincy Jones 77. yaşını olağanüstü bir kadro ve albümle kutluyor! » Güç Başar Gülle ile karşılaştırmalı müzik tarihi... » Drum&Bass Magazine bir yaşında! » Bayram asıl İstanbul’da güzel; Wallace Roney Nublu’da! » Jazz Open Mic, caz söylemek isteyen herkese açık... » Cazla yenilenen hayat; Pat Martino, JC’s Club’da... » Jazz Hotel’den Cazkolik okurlarına bayram fırsatı! » Caz piyanosunun etkili ismi Kenny Drew Jr. Nardis’e geliyor... » Alman müzik grubu Jazzanova 27 Kasım’da Tamirane’de! » Cazda Asya birliği kuruldu. Unit Asia 2 konser için Ankara?da... » Kasım ayı İndigo sahnesinde çarpıcı isimleri izleyeceğiz. » Charlie Haden Quartet West’ten "Sophisticated Ladies" projesi! » Kendine güvenen genç gitaristlere kendilerini ispat etme fırsatı... » İmer Demirer ve Ayşe Gencer`in Jazz Company jam gecesi... » Brenna MacCrimmon ve Sumru Ağıryürüyen "Kulak Misafiri" konserleri. » > Genç tasarımcılar dikkat! İzmir Caz Festivali afiş yarışması başlıyor... » Oscar Peterson’ın müziğini bir de onlardan dinleyin... » Hürriyet Gazetesi, Nardis’i yılın en iyi canlı müzik mekanı seçti. » "Kalbimizi provoke eden" Sheila Jordan, İstanbul Jazz Center’da... » 52. Cadde`nin müziği ve ruhu dünyaya Kocaeli`den yayılıyor! » Jazz Company sezon açılış gecesinde kuşaklararası buluşma... » Trompetin başarılı ismi Rex Richardson workshop ve konser... » Kerem Görsev yeni albümünde geri sayıma başladı... » Akbank Caz Festivali sizi Londra Caz Festivaline götürüyor! » Viyana’da yaşayan müzisyenimiz Alp Bora Babylon Lounge’da! » Diane Schuur’dan Jazz Hotel konuklarına ’ekstra’ caz şöleni... » Gitarcafe`de San Francisco & İstanbul Müzik Buluşması. » > Hindi Zahra, Akbank Caz Festivali kapsamında 8 Ekim`de Ghetto`da... » Cazın geleceği Wynton Marsalis’ten sorulur... » 60. sayısıyla Jazz Dergisi D&R?ların raflarında yerini aldı... » Drum&Bass Magazine 6. sayısıyla bayilerde müzikseverleri bekliyor... » Chick Corea yeni triosuyla sonbaharı turnede geçirecek. » Akbank Caz Festivali`nin 20. yılı özel kitabı yayınlandı... » Akbank Caz Festivali`nin koleksiyonerler için özel etkinliği; Plak Pazarı... » Salon’da sezonun ilk konseri Medeski, Martin & Wood... » Lee Ritenour; "6 String Theory" ile gitarla geçirdiği 50 yılı kutlüyor... » Robin McKelle, JC’s sezon açılışı için iki gün İstanbul’da! » Nişantaşı’nda açılan ’Jazz Hotel’ konuklarına Jazz’ı yaşatıyor... » Akdeniz Flamenko Topluluğu, Guitarphonic’in konuğu... » Bayramda Ege ve Akdeniz kıyılarında caz tınıları... » Bu kez cazın usta dinleyicileri ödüllendiriliyor! » "Third Eye" projesi kapsamında "Bossa Night"a video klip çekildi... » Norah Jones’un yeni albüm müjdesi! » 32. Chicago Jazz Festival bu yıl Ramsey Lewis’in 75. yaşını kutluyor... » Caz davulunun ünlü ismi Steve Gadd, 16 Eylül’de İstanbul’da! » Nardis’in sezon açılışı cazla dolu geçecek bir yılı müjdeliyor! » Türkiye`nin en uzun soluklu caz festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl sürprizle dolu programıyla 20. yaşını kutluyor... » Tony Bennett’in kızı Antonia ilk albümü "Natural"ı yayınladı... » Jazz’ı onun gözünden sevdik; Herman Leonard öldü... » 20. yüzyılın en önemli kadın seslerinden Abbey Lincoln hayatını kaybetti... » Monterey Caz Festivali bu yıl sınırları yeniden belirliyor... » Amina Figarova Ağustos’ta Amerika’da... » Cassandra Wilson "Gümüş Midilli" isimli albümünü 28 Eylül’de yayınlıyor... » Cazın geleceği 5 Eylül-6 Ekim arası Dizzy’s Club’da yazılacak. » Sonny Rollins 80. yaşını sahnede kutlayacak... » Avrupa’nın ilk ve tek smooth jazz festivali Avusturya’da... » Detroit Caz Festivali bu yıl modern cazın nabzını tutacak... » Yaratıcı Müzik ’ISCMS 2010’ 28 Temmuz’da başlıyor » "Başka Türlü" bir Akın Eldes... » 17 ve18 Temmuz günleri Tamirane’de olmanız şart, şimdiden söyliyelim... » Kırmızı gitarıyla Norah Jones Montreux’de herkesi büyüledi. » 17. İstanbul Caz Festivali resmi açılış töreni yapıldı. » Big bandlerin usta müzisyeni trombonist Benny Powell vefat etti... » Jazz Dergisi festival sayısıyla bayilerde... » Free cazın öncü isimlerinden Fred Anderson vefat etti... » Arif Mardin?e saygı albümü... » İstanbul Caz Festivali?nde verecekleri konser sonrasi İzmir?e geçecek olan Japon caz grubu "Quartet Japan" 5 Temmuz?da İzmirli cazseverlerle buluşacak. » > Kaş tadında caz günleri... » Boğazda "Balık-Ekmek-Caz" formatının yeni durağı Dinner’n Jazz... » İKSV`den Hülya Tunçağ`a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü". » Herbie Hancock’ın süper yapımı "The Imagine Project" çıktı! » 2 yıldır düzenlenen "Open Mic" "Mikrofon Senin"de sezon finali! » Yazın heyecan verici haberi; Selen Gülün’den yeni bir albüm! » Charlie Porter Quartet Yıldız Teknik Üniversitesi’nde... » Ataköy Sheraton’da Haziranda yıldız yağmuru... » Afyonkarahisar festivalleri onuncu yılında ama... » Vokal cazın efsane isimlerinden Lena Horne 9 Mayıs’ta hayatını kaybetti! » "Balık Ekmek Caz" devam ediyor... » Bodrum?da güneş cazla batar! 1. Karsanat Jazz Festivali... » Ghetto sezonu Mayıs sonunda kapatmaya hazırlanıyor... » Caz tarihinde bir dönemin sonu... Hank Jones hayata veda etti... » Cazın yaşayan en büyük ismi Hank Jones’u kaybettik! » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programı açıklandı... » Sound Dergisi ve Sony Müzik "İçindeki Hendrix"i başlatıyor! » 34. İstanbul Müzik Festivalinde Chopin cazla buluşacak... » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel Caz Günleri’ne başlıyor... » Aztek divası Lila Downs 16 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey’de! » "Hayatın, mutluluğun ritmi"nin şarkıcısı Danny Brillant geliyor. » Türk cazının ’çınar’ı İlham Gencer Jazz Company ’de... » Fransa’da yetişen Türk müzisyen Murat Öztürk’ün albüm konseri » Kerem Görsev yeni albümünün kayıtlarını Londra?da yaptı. » Brad Mehldau ile JoshuaRedman ikili projeleriyle CRR’de... » Latin müziğin popüler ismi Jon Secada yeni albümüyle geliyor... » Amerikan Caz Gazetecileri Ödülü 2010 adayları belli oldu. » Bu yaz ki festivalin sürpriz süperstarı Tonny Bennett (mi?) » Bu yıl 10.su düzenlenen Jazz Ahead 22-25 Nisan’da yapıldı. » Cinematic Orchestra Tamirane sahnesinde... » İstanbul`lu cazseverler Jazz Company`de buluştu! » Jazz Dergisi yeni bahar bayilerde... » Lela ve Joe Kaplowitz Nardis’te sahne alacak. » Hacettepe Üniversitesi’nde ’Caz Anasanat Dalı’ açıldı... » Peter Cincotti Salon İKSV’de. » Gitar efsanesi Herb Ellis vefat etti... » Nardis "Genç Caz Vokalisti" yarışması kazananları belli oldu... » Balık ekmek caz denize açılıyor... » Courtney Pine Babylon’da! » İstanbul’un büyüsü caz müzisyenlerine ilham veriyor. » Ünlü caz vokali ve oyuncu Harry Connick Jr. İstanbul’a geliyor. » Amsterdam’da caz yaz okulu ’Summer school in Amsterdam’... » Drum & Bass’ın 3. sayısı çıktı! » Labyrinth, Tamirane’ye geliyor! » Andy Manndorff Trio Nardis’te..... » Archie Shepp Ghetto’da... » Kanada’nın ünlü JUNO ödülü adayları belli oldu... » Sema Dünya Kadınlar Günü özel konseriyle Salon’da! » Manu Katché İş Sanat’ta.... » "Dünya Kadınlar Günü"nde Ajda Ahu Giray’dan Fransız şansonları » New York HSBC Jazz Festivali bu yıl ilkine başlıyor... » Nublu Jazz Festivali Babylon’da başlıyor... » Kerem Görsev ve Allan Harris yeniden bir arada... » Tüm yıla yayılan konserleriyle SF Jazz Festival baharı bekliyor! » Ünlü Fransız müzik şirketi Plus Loin Music’ten yeni albümler... » Ünlü Fransız grup Emmanuel Bex Trio Mart başında Nardis’te. » Flora Purim ve Airto Moreira bu yıl yeniden İstanbul Jazz Center’da... » New York, Blue Note Club’da festival gibi Şubat ayı! » İstanbul Lindy Hop’çulara müjde... » Gevende’nin yolculuğu sürüyor.... » Clark Terry`e yaşam boyu başarı ödülü verildi. » 52. Grammy’ler açıklandı... » Kamil Erdem Quartet ve Rene Sopa Fransız Kültür Merkezi’nde... » Cibelle, Ghetto’da! » Freddy Cole İstanbul Jazz Center’da... » 2000’lerin en iyi albümleri... » Ghetto’dan yardım konseri... » "Golden Ear" caz ödüllerinin adaylıkları açıklandı... » "Jazz Company" kapılarını Emin Fındıkoğlu Trio ile açıyor. » NEA Jazz Masters 2010 ödülleri sahiplerini buldu.. » İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde "HOŞ 5" bir caz... » > İzmir 8. caz afişi yarışması sonuçlandı... » Zebrass, Bronx Pi sahnesinde... » Django Reinhardt’a saygı... » İstanbul yeni "Salon"una The Bad Plus konseriyle kavuşuyor. » Buzuki Orhan ve Turkophony All Stars Ghetto’da » Okan Aydın yeni yazısında Nicola Negrini ile konuştu... » işte cazın soyağacı... » "AllAboutJazz" 2009’unen çok okunan haberlerini derledi. » Bob Willoughby 82 yaşında vefat etti. » Drum&Bass dergisinden okurlarına Jacky Terrasson sürprizi! » Son satın aldığınız albüm ya da albümler hangileriydi? » Avrupa cazının sembol firması ECM 40. yaşını kutladı... » 2009’un son, 2010’un ilk sürprizi Columbia Records’tan geldi! » Fatih Erkoç’tan Kanyon’dayeni yıl konseri! » "The Jazz Baroness" belgeseli... » Dolce Brass Quintet konseri... » Facebook’ta ’Cover Art Gallery’ » Genç Cazcılar Aydın Esen buluşması! » Billy Strayhorn’a saygı... » Sema’dan "Noel Şarkıları" » Clark Terry’ye "Yaşam Boyu Başarı" » Berklee ile İzmir?de caz atölyesi! » Harvie S hafta boyunca Nardis’te! » Grammy 2009 adayları belli oldu! » Notre Dame De Sion’da caz... » Norah Jones’tan "The Fall"! » Fahir Atakoğlu Radyo Cazkolik’te » ODTÜ Caz’dan Telvin konseri! » Sony’den arşivlik yeni albümler! » Tınaz Titiz, Radyo Cazkolik’te... » Timuçin Şahin’den yeni albüm! » "Drum&Bass Magazine" çıktı! » NPR en büyük 50 sesi seçiyor! » Hank Jones gönülleri fethetti! » Ayşe Tütüncü Radyo Cazkolik’te » Bizden ayrılırken gayet iyiydi! » 60m2 kültür, sanat ve caz... » EMI-Türkiye’den yeni albümler! » Nardis 7 yaşında... » "Akdeniz Caz Günleri" başlıyor... » Sony’den yepyeni 5’li paketler! » İmer Demirer; "You, Me & Char" » Önder Focan’dan "Biometric" albüm! » "Genç Caz Gitaristi" belli oldu! » En iyi 20 saksafonist... » Sunshine Band konserleri başlıyor... » "Cadde’de jazz" başlıyor... » Gevende’den Fransa turnesi... » Sony’den "Essentials" serisi... » "Genç Caz Gitaristi" yarışması! » Fahir Atakoğlu’nun yeni albümü çıktı... » "Akbank Caz" özel programı! » "Gracias y adiós Mercedes Sosa" » Monk enstitüsü bas yarışması! » Önder Focan Radyo Cazkolik’te! » John Coltrane "De Luxe"... » Alanya Caz Festivali başlıyor! » Cazkolik’de Facebook’da... » Süreyya Operası sezonu açıyor... » 2.3 milyon dolarlık caz kulübü! » George Benson; "Beatles’a hayrandım" » Oscar Peterson anısına park! » Ömür Göksel Radyo Cazkolik’te! » Cazkolik’te mini yeniliklere devam... » Eski CD kutuları ne işe yarar? » Guinness’lik jam session’ rekoru.. » Bir dedektiflik hikayesi... » Cazkolik’te Ağustos serinliği... » Fransız Kültür Merkezi’nde konser... » Coltrane anısına; "The Believer" » 71 CD’li Miles arşivi geliyor... » Trompette "Jazz Standard" açılımı! » Orijinal caz albümleri topluyorsanız size ihtiyacınız olan adresi veriyoruz; www.jazzcollector.com » Filmlerden Miles Davis anları... » Cazın devleri Monterey’de! » En çok download edilen parçaları biliyor musunuz? » Rashied Ali 74 yaşında vefat etti... » Cazda "Başka Yollar"da var... » Les Paul 94 yaşında öldü... » İlham Gencer Radyo Cazkolik’te... » Bennett & Brubeck aynı sahnede! » ’Ailevi’ Detroit Caz Festivali » "Cazda diyet kola kadınlar" » Cazkolik`e Temmuz ayında rekor ilgi... » Cazseverlerin satın aldıkları ilk 5 caz albümü! » "Oğuz Durukan’ın Ardından..." » Kaş’ta "jazz" geceleri... » Kabil & St. Louis caz köprüsü! » Caz bestecisi George Russell öldü! » Oğuz Durukan’ı kaybettik... » 50. yılını kutlayan 5 albüm... » Miles ve Evans hala birlikteler... » Caz müzisyenlerine tüyolar... » "78’lik toplamak pahalı bir tutku" » "Kahvaltıda Caz" başlıyor... » Gencecik ölen 10 büyük cazcı... » Latin cazın geleceğine dair yeni öneriler! » Jazz Open Mic finali 13 Temmuzda » Universal Dağıtımı artık EMI’den... » Montreaux Jazz Festivali’nin kapanışı Prince’ten... » Michael Jackson caz müziği ile mi ilgileniyordu? » Caz, Kenny G.nin çaldığı değildir! » Cazkolik 6. ayını doldurdu... » Cazda tuhaf enstrümanlar... » Oscar ödüllerinde değişiklikler!.. » Caz listelerinden son durum? » POP müzik kralını kaybetti... » Caz, futbol ve yaratıcılık... » Louis Armstrong haksız çıktı.. » Lee Morgan’a "LeeBop" saygısı... » Barbra Streisand’dan caz albümü! » Akbar Ali Khan 87 yaşında vefat etti! » Full Circle konseri ücretsiz! » Charlie Mariano 85 yaşında vefat etti... » "Babalar Günü"nde caz... » Cazın ruhu kulüplerde yaşar! » Sertab&Demir "Painted on Water" » Ünlü JazzTimes dergisi kapanıyor mu? » Blues kraliçesini kaybetti.. » Japonya Kerem Görsev dinliyor... » Sony Music’ten klasik yağmuru! » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Playboy sadece Playboy değildir :) » Kerem’den ’Sunset Konserleri’... » 6 eleştirmen, 6 albüm, 6 parça... » Fahir Atakoğlu ÇEV için Aya İrini’de » Cazkolik her yerde cazkoliktir!... » Geleceğin caz radyosu!.. » Önder Focan’a yaz aylarında tatil yasak! » Wings, Santana konser sponsoru! » Joe Lovano ve Brandford Marsalis’in yeni albüleri raflarda yerini aldı... » Yaşayan 8 efsaneye NEA ödülleri! » JVC Caz Festivali bu yıl iptal! » iLounge’da ’DLC Jazz Time’ keyfi! » "Horace Silver’a Saygı günleri... » Toumani Diabete CRR’de... » Sarod üstadı Amjad Ali Khan 17 Mayıs 2009, Pazar günü Cemal Reşit Rey?de... » 50 Cent ve Bette Midler’dan caz! » Frank Sinatra’nın hayatı film oluyor... » Pepo Sıvacı müzik arşivini satıyor! » İlham Gencer?den 60. yıl albümü... » ’Brotherly Jazz’ Birdland’de! » Amerikan Caz Gazetecileri Birliği’nin "13. JJA CAZ ÖDÜLLERİ" adayları... » Jazz Voices’ın genç sesi Nardis’te... » Willis Conover için anma günü... » Kadir Has Üniversites’nde Burcu Göker ve Eric Jenkins konseri 14 Mayıs’ta... » "Open Mic" Mikrofon Senin! » Estonya’dan güzel haberler var... » Robotla jam! Böylesi de olacakmış!.. » Sonny Rollins Orange County Performans Sanatları Merkezi?nde! » Efsanevi Ronnie Scott?s klübü 50 yaşında... » Cotton Club programı e-Bay’de... » Daily Press’e göre tüm zamanların Top 10 listesi.... » Yoksa korsanlık faydalı mıymış? » Cazın "Duke"ü 110 yaşında... » Hamburg Cotton Club 50 yaşında! » "JAZZAHEAD 2009" başlıyor... » Dünya "Plakçı" günü kutlu olsun! » Greg Skaff’tan yeni albüm... » Rashied Ali Quintet’den turne albümü... » Prestige Rec. 60 yılını kutluyor! » ejazznews’un 104. linki cazkolik » Stacey Kent’e "Ulusal Nişan"... » Plaklara dönüş hızlanıyor mu? » Jones ve Lovano Birdland’de... » 1 milyon tık’ı geçtik! İnternet için küçük ama bizim için büyük bir adım » Eleştirmen Marc Myers’dan haftanın seçimi: BOB KELLER’ın "It’s About Time" albümü » Müzik e-kolay haberleri bizden... » Zaman’dan "cazkolik.com" haberi » Bir ustayı, Bud Shank’i kaybettik! » Caz listelerinde yeni 1 numara... » Diana Krall’ın yeni albümü ?Quiet Nights? çıkıyor! » Blue Note’tan Freddie Hubbard albümü... » Dave Brubeck gripten hastanelik! » "Genç Cazcılar" sahneye!.. » Cecil Taylor 80 yaşında... » Shankar & Hancock buluşması... » Ron Carter Babylon’da! » Ankara’yı caz ateşi saracak... » Nardis’te muhteşem bir final! » Paris’te "Cazın Yüzyılı" sergisi! » Lovano’nun yeni albümü Mayıs’ta! » Blue Note ’reissues’ harekatı devam ediyor... » 14 Mart’ta Milliyet’e haber olduk... » Jacky Terrasson 3 gün İstanbul’da... » Dünyanın nabzı bu konserde atacak! » Cazın ruhunun sahnesinde, masalarında, sandalyelerinde yaşadığı en kutsal mekanlardan biri: Birdand.. » Cecil Taylor’dan özel konser... » Richard Laird, fotoğraflarında müzikal deneyimini cazın görselliği ile birleştiriyor... » Cohen’i biz de birgün sahnede izleyebilecek miyiz? » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Catia Werneck 4 gün boyunca JC`s Club`da... » TRT caz orkestrasından konser... » Ergüner İslam Blues ile CRR’de... » Café Society`nin sahibi vefat etti... » Ünlü eleştirmen Marc Myers safkan cazkolikler ve gerçek caz koleksiyonerleri için amazon.com’dan hangi albümleri önerdi? » Duke Ellington paranın üzerinde... » Telarc yeni yapılanmaya gidiyor! » Caz dinleyen taksici Anzai... » Prodüktörlerin duymak istemedikleri ama her zaman duydukları 24 ’şey’... » "Jazz King Kerem" » Önder Focan yollara düşüyor... » Genç Cazcılar’a sorduk! » 62 yıllık Jazz Journal kapanıyor! » > İzmir Avrupa Caz Festivali`nin genç cazcılarla yapacağı atölye çalışmalarının başvuruları başladı... » Duke Ellington’ın mirası bu sitede... » Marcus Roberts’ın Top 5 albümü! » > 3. İzmir Caz Festivali sona erdi... » Frisell ile Malone aynı sahnede! » Ah Kriz! Sen nelere kâdirsin!.. » 28 Ocak’ta liste başını bilmişiz :) » Stevie Wonder caz katkılı ilk ’Live’ DVD albümünü yayınladı » Kerem Görsev 14 Şubat?ta Umman, Muskat`ta... » The Jazz Bakery, 60 yıldır cazın mutfağından sesleniyor... » Hank Jones’a Grammy ödül töreninde yaşam boyu başarı ödülü verilecek. » 55 Bar 1919’dan beri New York’da! » Hank Crawford vefat etti... » Büyük piyanist Art Tatum anısına » Albüm satışı savaşında 1. kim? » Boby Hutcherson Yoshi’de... » Caz ve Zen’den öğendiğimiz 21 ’şey’... » Golson ’Jazztet’ i yeniden yarattı... » Basçı Alper Yılmaz’ın albümü "Clashes", Amerika’dan sonra Türkiye’de.. » David ’Fathead’ Newman da vefat etti.. » Jazz for Barrack Obama » Kriz festivalleri de kötü etkiliyor! » Ateşin, aşkın, acının ve güzelliğin sesi Buika... » Iridium Jazz Club, yeni donatılmış ses sistemine özel önem veriyor... » Jazz Standard’da Ocak ayı programı göz kamaştırıyor... » Pop starlarının fanlarının ilginçliklerine alışmışız, peki, Coltrane`nin, Coleman`ın dövmesini yaptıran niye olmasın... » Hip Hop’ın ünlü sesi Mos Def, Blue Note’da cazın güçlü müzisyenleriyle programa çıkıyor... » Dünyanın en etkili plak şirketlerinden efsanevi Blue Note firması 70 yaşına bastı. » Tokyo’lu bürokratların Birdland’de caz aşkı... » New York’un caz için de simge restoran ve müzikhollerinden Rainbow Room kapanma kararı aldı... » En pahalı caz fotosu..19.999$ » Herbie Hancock’tan caz dersleri... » Warner Bros.’tan 50. yıla özel... » İlk caz televizyonu Jazz It Up! yayında... » Ornette’in ceketi e-Bay’de 799$... » Caz davulcusu Omar Clay öldü... » En değerli saksafonlar burada... » Vokaliz tekniğinin babası John Hendricks 87 yaşında olmasına rağmen hâlâ sahne alıyor. » Clint Eastwood şarkı da söyledi... » Eliane Elias ile Thomas Pena röportajı... » Varlığınızın bütünlüğü; Sonny Rollins`ten Coleman Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ustalara "blindfold" caz testi » Kurt Elling bu akşam İş-Sanat`ta » Fred Hersch ile soru & cevap » Cazsever tanıdıklarınıza yılbaşında sürpriz hediye alternatifleri
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp