Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Black Art Jazz Collective

Sanatçı: Jeremy Pelt, Wayne Escoffrey, James Burton III, Xavier Davis, Vicente Archer, Johnathan Blake
Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 17 Ekim.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : "Armor of Pride" (Gurur Zırhı) adını verdiği albümleriyle caz müziğin bir Black Art formu olduğunu söyleyen Amerikan caz sahnesinin etkileyici isimlerinden oluşan Black Art Jazz Collective 17 Ekim akşamı Garanti Caz Yeşili etkinlikleri kapsamında Zorlu PSM Touche sahnesinde İstanbullu cazseverlerle buluşacak. Ekim ayının kaçırılmayacak etkinliklerinden bu geceyi önemle not almanızı tavsiye ediyoruz.
Kapı Açılış: 19:30
Etkinlik Saati: 21:00
Bilet Fiyatları: - 121.00 TL.


29. Akbank Caz Festivali: Vaudou Game

Sanatçı: Peter Solo vokal, gitar, Jeremy Garcia klvye, back vokal, Ghislain Paillard saksofon, perküsyon, Aurelien Jolly trombon, Gaetan Ahouandjogbe bas, arka vokal, Gilbert MannonfiAi-Nho, davul, arka vokal
Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Ekim.2019
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : 1970`li yıllara davetiye tadındaki son albümü "Otodi"yi geçen yıl yayınlayan Vaudou Game, voodoo kültürü ritüellerinden aldığı ilhamı Afrobeat ritmleri, funk ve soul tınılarıyla eşsiz biçimde harmanlıyor.


29. Akbank Caz Festivali: NES

Sanatçı: Nesrin Belmokh vokal ve çello, Matthieu Saglieu vokal çello, David Gadea perküsyon
Mekan: Summart Art Center, Seyrantepe, Fazıl Kaftanoğlu Cad. Summa Plaza No:3, Sarıyer, İstanbul, Tel: 0 212 278 7100
Tarihi: 17 Ekim.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Geçen sene Akbank Sanat`ta verdiği konserle izleyeyenleri oldukça etkileyen Nesrin Belmokh bu kez festival için yeniden şehre geliyor. Geçen sene tadı damağında kalanlar bu konseri kaçırmasın.


29. Akbank Caz Festivali: Caz Mutfakta

Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Ekim.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : Bu yıl festivalin damakla ilişkisi The Badau`da ilginç bir buluşmaya sahne olacak. Sizin için değişik bir tecrübe.


29. Akbank Caz Festivali: Liselerde Caz

Sanatçı: Yavuz Akyazıcı
Mekan: Özel Şişli Terakki Lisesi
Tarihi: 17 Ekim.2019
Saat: 10:30
Etkinlik Bilgisi : Festivalin her sene yer verdiği liselerde caz projesi geleceğin cazsever gençlerine bu müziği sevdirmek bakımından son derece önemli bir rol oynuyor. Bu sene festival caz gitaristi Yavuz Akyazıcı rehberliğinde değişik liselerde caz workshopları düzenliyor.


29. Akbank Caz Festivali: Liselerde Caz

Sanatçı: Yavuz Akyazıcı
Mekan: Özel Anka Lisesi
Tarihi: 17 Ekim.2019
Saat: 14:30
Etkinlik Bilgisi : Festivalin her sene yer verdiği liselerde caz projesi geleceğin cazsever gençlerine bu müziği sevdirmek bakımından son derece önemli bir rol oynuyor. Bu sene festival caz gitaristi Yavuz Akyazıcı rehberliğinde değişik liselerde caz workshopları düzenliyor.


 
Güncel Haberler

26. Akbank Caz Festivali günlüğü sona erdi. Timuçin Şahin ve Tırpan-Herreros-Okay Temiz izlenimleri yayında.

 11779 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

22 Ekim 2016, Cumartesi

26. Akbank Caz Festivalinin adı konulmamış final konseri; Tuluğ Tırpan, Juan Garcia Herreros ve Okay Temiz.

Hayat yaşananları hızla unutturuyor. Her an yeni bir şey oluyor, zaten kaotik bir dünyada yaşıyoruz, sabah yeni bir gündeme uyanıyoruz. Bu yüzden, istiyoruz ki, binbir emek ve zahmetle hazırlanan bu festivaller bir çırpıda yitip gitmesin, havada asılı kalan notalar tınlamaya devam etsin, günlükleri bu nedenle tutuyoruz, anıları sabitliyor, izlenimleri kayda geçiyoruz ki yıllar sonra bile bu notlar hafızamız, hatırâmız olsun.

* * *

Bu hatırâlar arasına festivalin son konserlerinden Tuluğ Tırpan, Juan Garcia Herreros, Okay Temiz konseri de katıldı. 22 Ekim Cumartesi gecesi Bağdat Caddesindeki CKM salonunda henüz konser başlamadan fuayede bir dolu cazsever dostla karşılaştık, başta kültür merkezinin daha girişinde piposuyla Okay (Temiz) ağabeyle karşılaştık, sabah erken saatlerde gelmiş salona, yorulduğundan ama her şeyin yetiştiğinden memnundu, kastettiğini sahneyi görünce anladım, Okay ağabeyin davul & perküsyon seti inanılır gibi değil, bir vurmalı evreni, her konser enstrüman çeşitliliği artıyor. Daha önce görmediğim vurmalılar vardı, özellikle piramit olanı, ona ayrı geleyim.

(Fotoğraf: Tunçel Gülsoy)

Tırpan-Herreros-Temiz üçlüsü harika bir trio ama içlerinde saklı ayrıca bir Tırpan-Herreros duosu var, müthiş uyumlu bir ikili, ayrı bir müzik damarı onlar. Yıllardır birlikte çalmanın getirdiği uyum ve duygu frekansı var. Her cümlede, her parçada açık seçik belli oluyor, sahneden yayılan his binanın dışına taşıyor. Herreros`un bas gitar, double bas ve elektrikli bas karışımı özel yapım 6 telli enstrümanı benzersiz bir sound üretiyor, kimi zaman sintizayzır kimi zaman elektrikli gitar, kimi zaman sert bas rifleri hepsi müthiş bir ustanın marifeti. Tuluğ Tırpan piyanosunun virtüöz lezzeti keşke daha uzun sololar olsa dedirtiyor ve tabii Tırpan`ın parçalar arasına sakladığı muzip sohbeti onun alamet-i farikası. "Şavşat", "Kabak", "Little Pain", "Malcolm X" gibi besteler su gibi akıp gitti ik bölümde, yakınlarda ölen Belçikalı armonikacı Toots Thielemans ölüm yıldönümü anısına seslendirdikleri "Always and Forever" hem çok güzel bir parçaydı hem duygulu bir icra oldu.

* * *

Üçlünün hem birlikte, hem Tırpan-Herreros ayrı, Okay Temiz ayrı performansları oldu sahnede. Okay ağabeyin meşhur yaylı Afrika çalgısıyla yaptığı müziğin ardından ışıklı metal piramidinden bilgisayar marifetli seslerle örülü performansı şimdiye kadar görmediğim zenginlikte perküsif yaratıcılıklar barındırıyordu.

* * *

Kolektif müziğin, bireysel yaratıcılıkların, armonik çeşitliliğin, virtüöz performansların güçlü bestelerle buluştuğu ve salonu dolduran dinleyicilerin bir dakikasını bile kaçırmadan izledikleri bir konser oldu. Nihayetinde, konserin sonundaki bis parçası hem konser hem festival için adı konulmamış mükemmel bir final oldu adeta.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 27 Ekim 2016, Perşembe

(Fotoğraf: Tunçel Gülsoy)

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Sürekli ortalıkta izlediğimiz müzisyenler var. Yıllardır her projeye girer çıkar, farklı projelere hep aynı şekil eşlik ederler. Yıllardır aynı müzikal kısır döngü, ille bu işten anlamaya gerek yok, kulağı olan herkesin anlayabileceği bir yetersizlik, abartılı hareketlerle icra edilen müzikteki tekdüzelik. Bulgur pilavının her yemeğin yanına konulduğu ama kendi başına birşey ifade etmemesi gibi. Aynı onun gibi kişiliksiz müzikleri her akşam temcit pilavı gibi pişirip ortaya koyuyorlar. Timuçin Şahin öyle bir müzisyen değil işte. Şapkanın içinden hep çıkan bir tavşan değil o yüzden her müzikseverin sevemeyeceği türden bir müzik yapıyor belki. Hazırcı, hap gibi yutulacak bir müzik değil. Müziğini anlamak-hissetmek-düşünmek gerek. Bastığı her notanın bir hazım süreci var. Gitarıyla ortalığı yıkıp geçmiyor, abartılı sololara abanmıyor. Yapılması gerekeni yapıyor. On sene sonra konuk olduğu Akbank Sanat`ta salonu tıklım tıklım doldurmayan izleyici güzel bir konser kaçırdı. Kazananlar dozunda özgür caz, biraz fusion, bol güzel doğaçlamalar üstünde de tatlı olarak seçmece standartlarla oluşturulmuş bir caz konseriyle menüyü tamamladılar. İcra edilen parçalar sanki benim için seçilmişti. Sam Rivers`dan Beatrice, Joe Henderson`dan "Inner Urge", Wayne Shorter Footprints derken Coltrane Giant Steps ve son olarak yine Trane`den 26-2 ile konseri noktaladılar. Timuçin Şahin` in kendi sözleriyle "Standartları palet olarak kullandılar". Bu durumda o palette kendi notalarını karıştırarak eserlerini meydana getirdiler. Parçaları baştan sona nota nota çalmadılar. Sadece ana ritimlerde parçaların referanslarına başvurdular. Belki de doğru olan buydu. Zira eğer parçanın orjinalini dinlemek istesek plaktan dinleyebiliriz. Düşünmeye, hayal kurmaya fırsat bulduk. Timuçin Şahin ülkemizin çok ihtiyacı olan adamlardan. Zaman zaman geliyor buraya hatta yeni albüm kayıtları sonrası belki de yeni müzikleriyle gelir ve keyifle dinleriz... Böylelikle keyifli koşuşturmacalarla geçen 26. Akbank Caz Festivali` ni tamamladık. Meydana gelmesinde emeği olan, destek olan, doğru veya yanlış yorumlarımızda bize sabır gösteren tüm dostlara kendi adıma teşekkürlerimi iletirim. Kasım ayında güzel konserler var. Takipte olacağız, siz de bizi takipte olun.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 27 Ekim 2016, Perşembe

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)


20 Ekim 2016, Perşembe

Jason Marsalis 26. Akbank Caz Festivali kapsamında ilk kez Türkiye`ye geldi.

(Fotoğraf: Sedat Antay)

Yoğun geçen 19 Ekim Çarşamba gecesini atlatan cazseverler 20 Ekim Perşembe yine ayanı yoğunlukta bir konser trafiğine hazırlamıştı kendini. Zorlu Center`da 26. Akbank Caz Festivalin heyecanla beklenen ismi, çok sayıda cazsever için sanki eski bir dost gibi olan Ron Carter konseri varken Bomonti de Türkiye`ye ilk kez gelen Marsalis klanından küçük kardeş Jason Marsalis vardı. Kariyerine davulcu olarak başlayıp yola vibrafonla devam eden Marsalis`le henüz yayına girmemiş bir röportajımız var, eli kulağında, bir-iki güne yayınlanır. O söyleşide dikkatimizi çeken bir sözü vardı sanatçının, "cazın geçmişindeki elementleri geleceği için kullanmayı severim" diyordu, daha başka birçok açıklamasının yanında bu dikkat çeken bir ayrıntıydı. Bu satırların yazarı olarak şahsen Ron Carter Trio konserini heyecanla beklediğim için Marsalis`e gitmeyi düşünmedim ama merak etmiyor da değildim. İnsan gitmediği konseri başkalarından duyunca ikna edici bir fikre sahip olamıyor, ilginçtir, konser hakkında en az on kişiden fikir aldımsa yarısı memnun diğer yarısı değildi, bu durumda her iki tarafında görüşüne saygı göstermek gerek.

(Fotoğraf: Sedat Antay)

Ama, Ron Carter Trio konseri üzerine notlarımız var...

(Fotoğraf: Tunçel Gülsoy)

İlginçtir, Marsalis konserinde cazseverler nasıl sanki "beğendim & beğenmedim" diyenler olarak ikiye ayrılmışsa açık söyliyeyim Ron Carter konseri de öyleydi. Bakmayın, cazseverlerin çoğu Carter`a sevgisinden kıyamadı ama eminim hayal ettikleri müzik bu değildi ki bunun sebebinin piyanist Donald Vega olduğunun altını kalınca çiziyorum. Gitarist Russell Malone değil, Donald Vega, çünkü, bence, gerçekten iyi bir piyanist olmakla birlikte tekniği ve tarzı nedeniyle o gece hayli düşük tonlu çaldı, tempoyu hiç yükseltmedi, swingli hardbop dinlemek için toplanmış bir salon dolusu cazseveri mesela 2008 tarihli "Tomorrows" albümündeki tempoya bile yükseltmedi, sadece Russell Malone`nun solistliği aldığı anlarda müzik biraz kıpırdadı sonra yine aynı tempoya döndü ve bu da çoğumuzu açıkçası şaşırtı, hep bir umut bekletti, acaba yanılıyor muyum diyerek eve dönünce Vega`nın bulabildiğim müziklerini dinlemeye başladım, yok, hep böyle, adam bu! Sonra biraz daha araştırınca önemli olabilecek bir bilgiye ulaştım, Nikaragualı piyanist Vega Amerika`ya 15 yaşında gelmiş ve geldiğinde konuşma - işitme sorunları yaşayan bir çocukmuş, hâlâ bu sorunları var mı bilmiyorum ama bu bilgiyi çok önemsedim. Carter o gece bu üçlüyle on konserlik turnenin sonuna geldiklerini söylemişti, diğer konserlerin kayıtlarını alıp dinlesek bizim konserle aynı çıkacağını sanıyorum. Her ne kadar Vega derinlikli, pastoral, şiirsel, lirik bir piyano tarzına sahip olsa da o gece birçok cazsever için beklediği gibi geçmemişti.

Ama, trionun çok sevimli bir başka yanı herkesin dikkatini çekti, aralarındaki şakalaşmalar sempatikti. Seksen yaşındaki Carter`ın çocuksu yanı doğrusu gülümsetti.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 25 Ekim 2016, Salı

(Fotoğraf: Tunçel Gülsoy)

Bir festival hatırası... Cazkolik festival ekibi sevgili dostlarıyla birarada... (Soldan sağa: Sedal Antay, Feridun Ertaşkan, Murat Beşer, Levent Öget ve Sedat Antay, fotoğrafı çeken sevgili Tunçel Gülsoy -ekibin diğer üyeleri Leyla-Diana ve Burak Sülünbaz o an başka kadrajlarda-)


19 Ekim 2016, Çarşamba

Moda sahnesinde Ediz Hafızoğlu`nun Nazdrave projesi sahnede güçlü müzisyen kadrosuyla dikkat çekiyordu.

Festivalin en yoğun günlerinden biriydi 19 Ekim Çarşamba gecesi. Kadıköy Moda Sahnesi`nde albümü çıktığı günden beri çok sayıda konserle gündemin ilk sıralarında adından sıkça sözettiren davulcu Ediz Hafızoğlu`nun "Nazdrave" albüm konseri sahnede oldukça güçlü ve kalabalık kadrosuyla dikkat çekiyordu. Jülide Özçelik, Elif Çağlar ve Ülkü Aybala Sunat`ın vokallerde olduğu gecede Engin Recepoğulları saksofonda, Barış Doğukan Yazıcı trompette, Bulut Gülen trombonda, Ercüment Orkut tuşlu çalgılarda, Cem Tuncer gitarda ve Orhan Deniz bas gitarda yer alıyordu. Tarz olarak cazdan etnik tınılara geniş yelpazede bir müziğe sahip olan "Nazdrave" bu yıl 26. Akbank Caz Festivalinde güçlü projelerle sahne alan yerli müzisyenlerin öne çıkan isimlerini buluşturmayı başarmıştı.

Tenor saksofoncu Ray Blue iki gece üstüste Nardis sahnesindeydi.

Şehrin Kadıköy yakasında bunlar olurken tam karşı tarafta, Nardis caz klübünde tenor saksofonuyla New York`lu saksofon ustası Ray Blue güçlü tenor sounduyla Nardis`in duvarlarını titretmeye başlamıştı. Büyük ustaların kadrolarında yıllarca tenor saksofon çalan Blue pürüzsüz ve akıcı stiliyle etkili caz dergilerinden de övgüler almayı başarmıştı. Ray Blue`nun Nardis performansları iki geceye yayıldı. Bir festival konserinden ziyade iki günlük bir caz klübü tarzında geçen iki gecede başarılı sanatçıya sahnede piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, basta Matt Hall ve davulda Ferit Odman eşlik etmişti.

(Fotoğraf: Sedat Antay)

Afro Beat`in ustasından caz efsanesine saygı duruşu.

Yine aynı saatlerde şehrin bu kez Şişli`nin arkalarında Bomonti`nin canlı ve heyecan veren yeni mekanında festivalin merakla beklenen konserlerinden Tony Allen "Tribute to Art Blakey" sahne almaya başlamıştı. Bu konseri cazseverler açıkçası merakla bekliyordu. Sebebi şu; Tony Allen Afro Beat & Afro Funk müziğin Fela Kuti ile kurucu babalarından ve Allen birçok meslestaşı tarafından dünyanın en iyi davulcularından kabul ediliyor. Cazın farklı yüzlerinde müzik yapan insanlar olsa da Art Blakey ve Allen iki ayrı neslin öncü isimleri. Allen`ın kendinden önceki neslin büyük ustasını anması hem hoş hem saygın bir düşünce ama Afro Funk`ın ustası hardbop efsanesini nasıl anacaktı bu elbette keyifli bir merak konusuydu. Gerçi konser not aldığımız bu merak yanıyla değil müzisyenlerin kişisel beceleriyle öne çıktı denebilir. Özellikle piyanist ve davulcu caz kulislerinde hala çok konuşulan isimler. Ayrıca, saksofoncunun süper şov performansı ayrıca dikkati çekti. Bizim caz fotoğrafçısı dostlarımıza bakarsanız konserin bir güzel yanı da süper karelerin çekilmesi. Hem Babylon Bomonti`nin havalı ve efektif ışık sistemi, hem geniş ve rahat sahne düzeni kalabalık ve hareketli konser sahnelerinde ortaya birbirinden güzel anların çıkmasını sağlıyordu ki bu anlamda izleyicinin mutlu olduğu konserlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Konserle ilgili aşağıda arkadaşımız Burak Sülünbaz`ın konserle ilgili notlarını içeren "Backstage Jazz" köşesini okumayı unutmayın.

(Fotoğraf: Sedal Antay)

Bütün bunlar tamam böyle, peki ya Amir ElSaffar?

Evet, sıra geldi ona! New York`la Bağdat arasında bir modal caz hattı oluşturulsa ortaya çıkacak müzik 19 Ekim akşamı dinlediğimiz müzik olurdu. Arkadaşımız Turgay Yalçın Amir ElSaffar ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Şu an yayında olan bu önemli söyleşiyi mutlaka okumanızı öneririz. İlginç olan Saffar, baba topraklarının müziğiyle sonradan tanışmış ya da bir anlamda keşfetmiş diyelim. Bu ilginç ve bana birini hatırlattı, yine Amerika`da yaşayan ve geçtiğimiz ay yeni albümü "Resolution"ı yayınlayan Mehte Ali Sanlıkol`u ki o da klasik Türk müziği formlarıyla burada yaşarken değil Amerika`da ilgilenmeye başladığını söylemişti ve yeni albümünde bu konuda yapılmış çarpıcı müzikler var. Diyeceğim o ki Amir ElSaffar modal cazı makam müziğiyle buluşturmaya çalışarak cesur ve dikkat çekici bir iş yapıyor. Sınırları belirsizleştiriyor, iki dünyanın müziğini ortada bir yerde değil kendi topraklarında birleştiriyor. Bundan iki sene önce İstanbul Caz Festivali kapsamında izlediğimiz sanatçının müziğinin tadı damağımızda kalmıştı, bu kez yarım kalan tadı tamamladık.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 23 Ekim 2016, Pazar

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)


Festival eğlenceli konserlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Tony Allen bu konserlerden birinde daha öncede bahsettiğimiz gibi eğlence dozu yüksek konserlerin mekanı Babylon Bomonti sahnesindeydi. Afrobeat müziği severler Allen’ın keyifli davul partisyonlarının tadını çıkarmak için mekanın yolunu tutmuşlardı. Oldukça kalabalık salona ulaştığımda Tony Allen’ı görebilecek bir yere geçmem dakikalarımı aldı.

(Fotoğraf: Sedal Antay)

Tony Allen konseri cazın yeri doldurulmaz mesaj ileticilerinden Art Blakey’e adamıştı. Tabii ki çalma listesinde Art Blakey’den de müzikler vardı. Allen kostüm olarak Art Blakey’in 80’lerde kullandığı türden şapka ve parlak bir takım elbiseyle sahnedeydi. Kendisine eşlik eden Montrealli saksafoncu Jowee Omicil müziğe Afro-Haitian perspektif getirmeye çalışırken fotoğrafçı dostlara muhteşem pozlar verdi. Sahne duruşu olarak Eric Dolphy’i andırsa da bana sorarsanız konseri beraber izlediğimiz bir müzik yazarı arkadaşımın yorumuyla Art Blakey tribute konserinde David Sunbornvari çalarak konsepte pek de oturmamıştı. Çevremdeki bir iki müziksever saksafondaki yırtıcılığın yeni palazlanan bir saksafoncunun çığlıkları gibi geldiğini konuşuyorlardı. Tabii bunlar kişisel yorumlar ve dinleyenlerin konserden tarifsiz keyif aldığı ve bol bol dans edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Yoğun alkış ve tezahüratlar uzunca süre devam etti. Allen ön sıralardaki müzikseverlerin elini sahneden tek tek sıkarak sıcak davrandı. Salondan ayrılırken çok mutlu olan da vardı vasat bir caz konseri diyen de. Yorum farklılığının güzelliği burada, kimine göre kötü taklit aslını özletirken kimine göre keyif veren icra dinleyiciye övgü konserin sahibinin albümlerine bir göz atmak için fikir veriyor. Bu noktada Tony Allen konserde neler çalmıştı diye soran dostlarımıza müesesemizin ikramı gecenin set listi aşağıda eklenmiştir. Bir sonraki Tony Allen konserinde Afro-beat sever dostlara keyifli konserler dilerim.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 23 Ekim 2016, Pazar


18 Ekim 2016, Salı

Mehmet Uluğ festivalde özel bir konserle anıldı.

26. Akbank Caz Festivalinde 18 Ekim akşamı özel bir gece yaşandı. İki yıl önce aramızdan ayrılan, kardeşi Ahmet Uluğ ve Cem Yegül ile Pozitif`in kurucularından Mehmet Uluğ sanırım bundan öyle her yıl festivalde özel bir geceyle anılacak. Geçen sene David Murray`in "Blues for Memo" özel süit bestesiyle düzenlenen gece ve müziklerin sonradan özel albümü yayınlanmıştı, oldukça özen gösterilmiş arşvlik bir kayıt hazırlanmıştı. Bu yıl da Türkiye`nin önde gelen caz piyanisti Ali Perret`nin başını çektiği bir grup müzisyen ki içlerinde duduk usası Suren Asaduryan -aynı zamanda Perret ile projenin ortak fikir babası-, kontrbasçı Apostolos Sideris, Aziza Mustafa Zadeh`le çalışmalarından tanıdığımız perküsyonist Berkant Çakıcı, çalışmalarını Hollanda`da sürdüren bas klarnetçi Oğuz büyükberber ve kemancı Giannis Poulos`un olduğu hepsi bu toprakların insanı sanatçılardan oluşan Perret`nin Du.Du projesi Mehmet Uluğ için özel bir geceye imza attı.

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Anadolunun hüzünlü ezgilerinin çok kültürlü kaotik seslerin kaynaşmasının müzikal br anlatımı olan projeyi Suren Asaduryan ve Perret beraber hayata geçirmişti. Gecenin ve müziklerin en önemli yanı doğaçlamaların sahnedeki müziklerin ana repertuvarı olmasıydı. Bu açıdan gece boyunca sanatçıların performanslarına tanık olmak hem sanatçılar hem biz dinleyiciler açısından özel bir tecrübe sağladı diyebiliriz.

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Cazkolik ekibinden sevgili Leyla-Diana konserden birkaç gün sonra Timuçin Şahin konserinde rastladığı Ali Perret`yle hem özel bir radyo programı sözü aldı -ki bu ayaküstü sohbette Perret bundan sonra yeni grubuyla konserlerini sürdürecekmiş, bu da caz dünysı için önemli bir bilgi-, gecede doğaçlama performansları yanında Perret`nin de kimi besteleri seslendirildi. Sevgili Leyla-Diana bir başka radyo programı sözünüyse az gitaristi Timuçin Şahin`den aldı. Şahin New York`da yaşadığı için onu düzenli takip etme imkanımız olmuyor ama en azından Leyla-Diana`nın programında sanatçının son dönem işlerini ve yakın gelecek planlarını da öğrenmiş olacağız.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 23 Ekim 2016, Pazar

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)


17 Ekim 2016, Pazartesi

Masalsı diyarların müzikleri.

26. Akbank Caz Festivali Akbank Sanat ahnesinde 17 Ekim akşamı festivalin ilginç konserlerinden biri gerçekleşti. Bu yıl festival vibrafonda sessiz sedasız üç ismi ağırladı, bu isimlerin biriydi Japon sanatçı Masayoshi Fujita. Genç bir sanatçıydı, Japonlara özgü sakinliği, işine olan merakı, ilginç sesleri arama çabasıyla festivalin özgün konserlerinden birine imza attı. Sahneye tek bir enstrümanla çıkan bir müzisyenin yaşayacağı zorlukları, izleyicinin konser süresince ilgisini ayakta tutma sürecini enstrümanının olanaklarına ilginç ve yaratıcı çözümler üreterek destekledi. Vibrafon zaten bizde sanatçısı az ve o oranda az tanınan bir enstrüman, bir de üstüne Fujita`nın vibrafonu klasik kullanımı dışına çıkarması, enstrümanın üzerine farklı maddeler koyarak sesleri değiştirmesi, panellerin üzerine alüminyum folyo koyarak, iki tarafına ip gererek ya da bez sererek, kimi zaman arşeyle, kimi zaman tokmakla diğer malzemeleri aynı anda kullanarak ürettiği sesler ve şarkıların kendi içlerindeki masalsı izahlar hem sanatçıyı hem konseri başlı başına ilginç hale getiriyordu.

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Çalınan parçaların masalsı izahları demişkin, üzerinde durmakda fayda var. İlk parça mesela "Tek Boynuzlu Atın Gözyaşları" ismini taşıyordu. "Bir zamanlar bir kız ve tek boynuzlu bir at varmış. Kız ve at arkadaş olmuşlar ama başlarına üzücü şeyler gelmiş..." diye kısa kısa açıklamaları olan, mitolojik göndermelerin müzikleştirildiği ve bunları yaparken farklı teknikler kullandığı bir konserdi.

* * *

Mesela, bir diğer parçanın ismi "Şövalye ve Gölün Ruhu" idi. Yine aynı şekilde başlayan bir hikaye; "Bir zamanlar bir şövalye ve bir gölün ruhu varmış..." diye giden masalsı anlatımlar. Bu mitolojik izahların, masalsı anlatımların kâh atmosferik, kâh mitolojik seslerle süslenmesi ilginçti. Yine benzer şekilde "Çığ", "Ölülerin ruhları için dua", "Nehir", "Kuğu" isimli parçalar benzeri hikayelerin farklı versiyonları gibiydi.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 21 Ekim 2016, Cuma


16 Ekim 2016, Pazar

Müziğin sırrı fotoğraflarda gizli...

Bazı konserleri uzun uzun yazsanız da yazacak şeyler bitmez, yazdıkça yazasınız gelir, bazı konserler de birkaç cümleyle, hatta o kadarına bile gerek kalmadan, fotoğraflara bakarak da anlaşılır. 26. Akbank Caz Festivali`nde izlediğimiz Paolo Fresu & Omar Sosa konseri gerçek anlamda böyle bir konserdi. O yüzden, çok değerli fotoğrafçı arkadaşlaımızın mâhâreti bana az laf söyleme fırsatı verdi ama elbette işin sırrı Fresu ve Sosa`da.

(Fotoğraf: Sedat Antay)

İkilinin, mayası sevgi olan müzikleri onları birbirine bağladığı gibi izleyiciyi de sahneye bağlıyor. Her ikisi de sahnede sadece çalmakla kalmayıp yaşayan insanlar. Müziğin harekete ve görselliğe dönüşmüş hali. Görsellik onların kendilerinde gizli. Fresu`nun trompet çalışı teatral ama onun zaten çalışı öyle, fotoğrafları, videoları, konsantrasyonu, her şeyi öyle. Sandalyede oturuşu, müziğiyle kıvranışı. Sosa da klavyelerinden (klavyeleri diyorum çünkü çevresi 3-4 klavyeyle sarılıydı) çıkan müziklerle içiçe geçen, kâh beyaz bir martı gibi süzülen, kâh ayak bileğindeki küçük torbalarla ritmik sesler çıkaran, her an gülen, her an mutlu bir insan. Hani dedik ya, sevgili arkadaşlarımız Sedal ve Sedat Antay ile Leyla-Diana Gücük`ün objektiflerinden size yansıyan duygu neyse o akşam konserde dinlediğimiz müzik de oydu. Bunun ispatı konserin sonunda sanatçıların salonda izleyicilerin arasına karıştıkları anda çekilen fotoğraf. O yüzlere bakın, müzik işte aynen o yüzlerde yansıyan gibiydi.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 20 Ekim 2016, Perşembe

(Fotoğraf: Sedat Antay)

Proje bazlı konserler ayrı ilgimi çekmiştir. İtalyan trompetçi daha önce Mare Nostrum yani "Bizim Deniz" projesiyle konser vermiş ve yoğun ilgi görmüştü. Bu sefer Omar Sosa`yla geldiler İstanbulun sonbahar festivaline. Ana fikri sevgi olan bir konserdi. Giyimlerinden yüzlerindeki gülümsemeye kadar hepsi tertemiz anlara sahip bir konserdi. Kimi dinleyiciler sahnede iki kişiler ama bir quartet kadar sound çıkıyor diyordu. Çünkü, Sosa`nın ayak bileklerine bağladığı perküsyon aletlerinden ayaklarını yere vurarak ritm tutmasından tutun genişlettikleri iki ses arasında dinleyiciye düşünme zamanı tanımalarına kadar yarattıkları kurguyu beğendim. Vermek istedikleri sevgi mesajının salonda kendine yer bulduğunu gözlemdim. Gerisi sadece bizim gibi gününün üçte ikisini müzikle geçiren meraklıların iyinin de iyisini arayan radarlarına takılabilir. En keyif aldığım anlardan biri Massive Attack parçası Teardrop`u yorumladıkları anlardı. Farklı türlerden caza adapte edilen müziklere alışık kulaklarımız bu parçayı da beğeniyle kabul etti. Omar Sosa`nın bir caz büyücüsü gibi Latin ve Arap müziklerini tütsülediği dansı Fresu`nun trompeti dinleyicilerin kalbine kadar uzandı. Konser sonrası imza kuyruğu göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve sahnedeki sempatilerine imza masasının başında da tanıklık ettim. İkilinin birlikte ve ayrı ayrı nice projelerine tanık olmak üzere kısa süre sonra sonra başlayacak ikinci konser, Pharoah Sanders konseri için heyecanlanmaya başlamıştım bile.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 20 Ekim 2016, Perşembe

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

İşte yukarda sözünü ettiğimiz izleyici fotoğrafı, bakın yüzlere insanlar dinledikleri müzikle nasıl mutlu... (Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)


Yaratıcının bir planı varsa Pharoah Sanders`ın da

kendi planı var; 76 yaşında da olsa müziğini

çalmak!

(Fotoğraf: Sedal Antay)

Müzisyenler çoğu zaman sahnede özgür olduklarını iddia eder. "Bestelerimiz özgürlüğü yaşadığımız yerler" derler, aslında onlar da bazı kalıpların, beğenilerin esiridir. Özgür caz müziğin kendini ifade amacına en uygun formu belki de. Müzik adeta duyguların anlık tercümesi gibi. Yaşayan en önemli doğaçlamacılardan Pharoah Sanders altın nefesiyle bize Coltrane`in ruhunu üfledi. Sahnede ayakta duran adam 76 yaşında ama gemisini terketmeyen bir kaptan. Nefesi yettiğince doğaçlamalar yapıyor, kompleks cümlelerin girdabına dalıyor. Şehri son ziyaretinden bu yana sahnesi aynı önceki konseri gibi. Yüzü hep aksi ve huysuz görünse de neşesi yerinde ufak ufak dans ediyor, konserlerinin sonunda adeti olduğu üzre bir şarkı da söylüyor. Yoruldukça sahnenin sağ arkasındaki sandalyede adeta firavun tahtında oturur gibi oturuyor. Sahnedeki müzisyenleri izlerken kutsal sakallarını ovuşturuyor. Sonra sessizce kalkıp yeniden saksafonunu üflemeye başlıyor. Onu dinlerken hali hazırda gönüllü olarak avlanmaya hazır bir müzikseverdim zaten. Giant Steps`e aç bir aslan gibi hırçın girdi. Kaçabilecek yerim yoktu artık. Ardından sahneden biraz geri çekildi ve üç yüksek güçlü aslanın önüne atıyor beni. Onlar beni notalarla hırpalaladıklarında Pharoah sanki bitirme vuruşuyla zaferini kutluyor. Sonlara doğru tahmin ettiğiniz gibi "The Creator has a masterplan" -ki bu parça da bir konser rutini- çalıyor. Birara sahnenin gerisine yürüyor, başını kaldırıp Akbank Caz Festivali posterine bakıyor. Kimbilir belki de Coltrane`li Village Vanguard günlerini anımsıyor. Konser bittiğinde tüm salon ayakta alkışlıyor. Tarifsiz bir lütuf göstererek imza vermek için masanın başına geçiyor. Kendisine göre dünkü çocuk sayılan italyan kökenli bir müzisyenin imzaya gelenleri azarladığı, fotoğraf çektirmek isteyenlere "Polis yok mu?" diye çıkıştığı gün geliyor aklıma. İmza sırasında 15-20 genç ya bilet ya da festival konserinin afişini imzalatıyorlar. Çaresiz imzalıyor tabi. Bir ara bir dostumuz biletini imzalatmak uzatıyor. Sanders "Sadece bir gözüm var" diyor. Belli ki tek gözünde dışarıdan fark edilmeyen bir problem var ve göremiyor. Sanders`ın ülkemizi son ziyaretinde dostum Can Tutuğ beni mükemmel bir insanla tanıştırmıştı. İsmi Ardacan Özdemir. Çok sevdiği Sanders`ı dünya gözüyle görebilmenin mutluluğunu yaşamıştı konser sonrası kendisine tebriklerini iletmişti. Kısa bir süre önce Cazkolik`e Sesler ve Şehirler röportajlarıyla konuk olmuştu. Ardacan Sanders`ı bu akşam bizlerle izleyemedi. Ama biz dostları Sanders`ı her dinlediğimizde onu hatırlayacağız. Özlediklerimiz çoğalıyor. Sanders bu akşam önce Mehmet Uluğ sonra da Ardacan`ın ruhları için üflemiş olsun...

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 20 Ekim 2016, Perşembe

(Fotoğraf: Sedal Antay)


15 Ekim 2016, Cumartesi

Bağdat caddesinde cazın en iyisi...

Şahsen yıllardır ısrar ettiğim konulardan biridir festivallerin ana omurgasının `mainstream` denilen ana akım caz konserlerinden oluşması. Cazın her türü en güzel örnekleriyle festivallerde yer almalı, alıyor da, ama tıpkı Ferit Odman`ın 15 Ekim Cumartesi gecesi izlediğimiz "Dameronia with Strings" konseri, bir sonraki gün izlediğimiz Pharoah Sanders, izlememize az kalan Ron Carter gibi konserler ca festivallerin ilk yıllarından bugüne festival ruhunun kor ateşi olmuştur.

* * *

Ferit Odman`ın "Dameronia with Strings" albümü çıktığı günden bu yana koyduğu hedeflere bir bir ulaşıyor. Bu hedeflerin çoğunu kuşkusuz Ferit Odman başta kendi koymuştur, kimi hedefler de sonradan eklenmiştir. Albümün yakaladığı haklı başarı, aldığı övgüler zamanla yeni hedeflerin kapısını açmıştır. Bu hedeflerden biri Cumartesi gecesi izlediğimiz konserdi. Elbette konserde albümde yeralan tüm müzisyenlerin olması en iyi seçenekti ama öncelikli isim kuşkusuz Terrell Stafford du ki o da sahnedeydi. Bu noktada Ferit Odman`ın bir müzisyen olmaktan öte hem festival organizasyonu adına hem cazseverler adına çok iyi bir evsahibi olduğunun hakkını baştan teslim etmeli. Konserin her detayıyla titizlikle ilgilenmesi sanatçı adına çarpıcı bir özellik. Albüm konseptini diğer Amerikalı müzisyenler hariç tümüyle sahneye yansıtmayı başarmış, başarmakla kalmamış, albümdeki soundun kopyasını sahneye taşımıştı. Gerek piyanoda Ercüment Orkut ve basta Kağan Yıldız, gerek yaylı grubu bu çapta bir konserden elde edilebilecek en iyi müzik için yerlerini almıştı, Ferit Odman`ın bir caz davulcusu konseri olması adına "Look, Stop and Listen"la salonu ısıtan solo introsuyla başlayan konser iyi bir şefin maharetli ellerinden çıkmış yemek gibi aktı gitti.

Konsere ilişkin mutlaka altı çizilmesi gereken notlarım var.

Önceliği Terrell Stafford`a vermeli. Günümüz caz müziğin en iyi trompetçilerinden biri Stafford. Büyük trompet geleneğinin mirasçısı olması yanında her yönüyle dört dörtlük bir icracı. Uzun cümlelerdeki pürüzsüz hakimiyeti çok az müzisyende var. Bırakın bizim buraları, Avrupa çapında benzeri olmayan bir pürist. Müziği okumasıyla bestenin ruhunu aktarması anlık gerçekleşiyor. Çaldığı parçanın "On a Misty Night" gibi balad ya da "The Eternal Triangle" gibi tempolu olması Stafford için farketmiyor. Müzikler elbette zaten bildiği ve çalmayı sevdiği müzikler ama çok az prova ve ilk kez çaldığı müzisyenlerle sahnenin hararetini solist olarak kontrol altına alması altından kolay kalkılacak iş değil.

* * *

Bir diğer not yaylı grubu için. Konser esnasında Ferit Odman birkaç kez isim isim sayarak teşekkür etti, hakkı vardı, albümün hayati damarı yaylıların konserde albümdeki çizgiye ulaşması tebriklere layık.

* * *

Dinleyicinin konseri sahiplenmesi ayrı bir not olmalı. Sahnedeki müziğe ilgisini bir dakika kaybetmeyen, reaksiyonları doğru ve iyi cazı takdir ettiğini belli eden bir izleyici vardı. Caz dinleyicisinin esas olarak yazının başında değindiğimiz ana damar dinleyicisi olması bir kez daha altı çizilecek önemli ayrıntı.

* * *

Son not ise bir Kadıköylü olarak böyle üst düzey bir konserin Bağdat caddesinde olması bir ilk. Festivalin Kadıköy açılımı ilerki senelerde de sürer umuyoruz. Kadıköy, Süreyya opera binası ve CKM haricinde büyük bir salonu daha kaldıracak potansiyele ulaşmış, istanbulun caz dinleyicisinin önemli bölümünün bu bölgeden Avrupa yakasına aktığını düşünürsek metropolün merkez akslarını nasıl çoğaltacağı ve bunun olumlu yanları bu konserle iyice öne çıktı.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 19 Ekim 2016, Çarşamba


Theo Crocker festivalden kasırga gibi geçti.

Geleceğin müziğinde söz sahibi olacağına kesin gözüyle bakılan isimlerden Theo Crocker. Müziği de kendi gibi nev-i şahsına münhasır. Giysileri, saçı, sahne duruşu güncel tabirle stil ikonu bir figür. Müziğiyse kelimenin tam anlamıyla kasırga. Crocker`ı akompanye eden müzisyenler de onuni kadar genç yetenekler ve gümbür gümbür çalıyorlar. Saat gibi işleyen kontrbasa, makineli tüfek gibi saydıran davullar karşılık verirken, klavyeden gelen barut kokusu sahnenin meydan muharebesine dönmesini sağlıyor. Çok da iyi oluyordu. Adamlar öyle müzik yapıyor ki adeta kendi dillerinde konuşuyorlar. Hayır, yanlış anlaşılmasın kendi aralarında konuştular biz Fransız kaldık demek istemedim, bir bebeğin annesinden dilini öğrenmesi kadar doğal "caz dilini" konuşuyorlar. Yeri geliyor tane tane, yeri geliyor su gibi. Ne doğaçlamalar, ne muhteşem cümleler... adamlar gerçekten çok iyiydi.

Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük

Crocker, Grammy ödüllü efsanevi trompetçi Doc Cheatham`ın torunu ve bir yandan Grammy`li caz şarkıcısı Dee Dee Bridgewater`la dünyayı turluyor. Haliyle farklı dünya kültürlerinden pekçok şeyi müziğine, yaşamına taşıyor. Konseri izleyenler farketmiştir, Croker sahnede tütsü yakmıştı. Konser öncesi kulis kapısında sanatçıyla ayaküstü konuşurken tütsüyü elinde gördüm. Sordum "Nedir?" diye, güldü, bu tütsülerin kötü ruhları uzaklaştırmak için kendine şans getirdiğine inandığını söyledi. Yıllardır çok kulise girdim, çok müzisyenle tanıştım ve şahit oldum ki herkesin kendine göre bir uğuru var, takdir edersiniz Theo Crocker gibi senelerce Şangay`da yaşamış bir adamında bu türden totemleri olması çok doğal. Cazın geleceği gençlerin emin ellerinde. Repertuvarın büyük kısmı son albümü Escape Velocity`den seçilen parçalardı. Bu albümü henüz dinlemediyseniz çalma listenize ekleminizi öneririm.

Festival günlüğüne keyifle devam ediyoruz...

Theo Crocker konser sırasında sahnede kötü ruhları kovan tütsüyü yakıyor (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük)

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 16 Ekim 2016, Pazar


Solo piyanonun sınırlarında

Akbank Caz Festivali`nin Cuma akşamı ikinci diğer konseri sık tekrarlara dayalı, kompleks komposizyonların ağırlıkla icra edildiği, solo konserde sahnede İtalyan piyanist Stefano Battaglia vardı. Sanatçıyı trio formatlı projelerden bildiğimiz için performansını önceden kestirmek mümkün değildi. Müziğe önem veren hassas dinleyiciler önceden ufak bir araştırmayla Battaglia`nın solo piyanoda nasıl ses vereceğini az buçuk anlamlandırabilirlerdi. Genelde dinleyici seviyesi ya da anlama, anlamlandırma, saygılı dinleme konusunda yorum yapmaktan kaçınırdım ama ilk defa bu sefer bende kendimi tutamayacağım. Konserden sıkılan, patır kütür salondan çıkan, performansın en etkili yerinde kahvede sandalyeye ters oturan dayı tonunda yorumlar yapan, ön sırada oturan, körüklü otobüs gibi nefes alıp vererek sürekli elindeki torbayı hışırdatan bey amca sahnede Battaglia`nın dahi dikkatini çekti. Haliyle tuşesi sertleşti. Konserden bütünüyle keyif alan dostlarım oldu. Özellikle yıllardır saygıyla dinlediğim caz piyanisti büyüğüm Ayşe Tütüncü`yle konser sonrası ayaküstü laflarken ilk 45 dakikalık kompozisyona bayıldığından, sağ-sol el koordinasyonuna hayran olduğundan bahsetmişti. Kimseyi eleştirmek haddim değil ama dinleyicimizin kendini geliştirmesi, gösterişten öte caza kalpten bağlanması tek temennim. Zira caz doğası gereği diğer türler kadar popüler bir müzik değil, aksine genelde ötekileştirilmiş, üstencilikle suçlanmış bir müziktir ama cazkolik dostlarımız çok iyi bilir ki, caz, insan doğasına en uygun müziktir. Festivaller bizi bu güzel temalara, müziklere yakınlaştırıyor. Ne mutlu bizlere...

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 16 Ekim 2016, Pazar


Türkiye`de yayınlanan caz plaklarına genel bakış panelinden izlenimler.

Akbank Caz Festivali`nin atölyeler ve söyleşilerinde dünkü konu "Türkiye`deki Caz Plaklarına Genel Bakış"ın konuşmacıları plak koleksiyoneri ve müzik yazarı Murat Meriç ile Kontraplak müzik mağazasının sahibi, hayatı müzik ve plaklar arasında geçmiş Okan Aydın`dı. Taksim bölgesinin en derli toplu müzik dükkanlarından, geniş arşivi içinde kaybolmaktan mutlu olduğum az sayıdaki plakçılardan Kontraplak.

Mağaza dinleyiciyle dolmuş, plaklar kenara çekilmiş. Pikabın başında Murat Meriç hem çalıyor hem anlatıyor. Okan Aydın ona destek oluyor, örnekler veriyor. Dinleyiciler eğlenerek dinliyor. Türkiye caz müzik tarihinde iki plak göze çarpıyor. Birisi "Jazz Semai" öteki "Ruacan". Ama bir şekilde yolu cazdan geçen müzisyenler, notalarında caz kokusu olan albümler ve hatta cazdan saza geçtiğimiz dakikalarda vardı sohbete eşlik eden. Bir ara caz tarihi hakkında kaynaklar dillendirildi. Akbank`ın festivalin 20. yılı için Hülya Tunçağ`ın hazırladığı kitap var, "Levent Öget`le Caz Etraflı Konuşmalar" kitabı ve en yenisi Batu Akyol`un "Caz Çok Zor" kitabı gündeme geldi. Yeri gelmişken, Murat Beşer`in "Yoldan Çıkmış Simalar" hararetle kitabını da öneriyorum.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 16 Ekim 2016, Pazar

(Soldan sağa: Okan Aydın (Kontra Plak`ın sahibi, Murat Meriç (Müzik Yazarı), Burak Sülünbaz)


Biletleri günler önce biten konserde Fatih Erkoç`u "True Love" albümüyle dinledik.

Dün akşam festivalin anlamlı gecelerinden birini yaşadık. Türkiye caz tarihinin en etkili isimlerinden Fatih Erkoç bu yıl çıkan ilk solo caz albümü "True Love"ı biletleri günler önce biten konserinde dinletti. Onun kadar tecrübeli birinin ilk solo caz albümünü yeni yayınlamış olması şaşırtıcı ama gerçek. Akşam, konserin sonlarına doğru kendisinin de söylediği gibi yıllarca başta pop sayısız albüm yayınladı ama Erkoç, biz onu uzun yıllar önce tanıdığımızda da caz müzisyeniydi, arada senelerini diğer müziklere verdi ama o bizim için hep caz müzisyeni olarak kaldı. Aslına bakarsanız, erkek sesinde kendinden sonraki kuşaklar arasında hâlâ onun gibi biri gelmedi. Şahsen onun ses renginde, söyleme tarzında, telaffuzunda, vurgularında ve sesinin pes yumuşaklığında hep eski büyük starların havasını buldum. Sahnedeki vücut dili için de benzer şeyleri söyleyebilirim.

* * *

Sevgili Erkoç`un bir süredir sağlık sorunları yaşadığını duyuyoruz, hepimizin hayatında olan sorunlar bunlar ama akşam sahnedeki moraline bakınca atlatmış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çok sevdiği caz şarkılarıyla sahneden dinleyicilerine seslenmesi ona ayrı moral vermiş, gücüne güç katmış olmalı.

Konsere gelirsek...

Albümü çıktığı günden beri kaç kez dinlemişimdir saymadım, o kadar çok. Dün akşam o şarkıları ilk kez canlı dinleme fırsatı buldum. Öncelikle, sık sık sevgili Erkoç`un da söylediği gibi arkadaki trio çok başarılı isimlerden kurulu. Piyanoda Ercüment Orkut (ki Orkut`la yaptığımız sohbet şu an hala yayında, okumak için tıklayın), basta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman. Hem iyi tanıdığımız hem festivalde farklı farklı projelerde izlediğimiz/izleyeceğimiz isimler (bu gece -Cumartesi- aynı salonda Odman`ın kendi konseri olduğunu da unutmayın).

* * *

Benim albümde en sevdiğim şarkı son yıllarda duyduğum en güzel baladlardan "Grateful to You" (Albümünü mutlaka alın tavsiye ederim) ki albüm ağırlıklı bir balat çalışması olmuş. "Naughty Girl"ün Erkoç`un ünlü pop şarkısı "Vefasız" coverı olduğunu bilmiyordum, konserlerde böyle ayrıntıları da öğreniyorsunuz, tabii ingilizce sözler yazılmış. Albümün son parçası "The Singing Hand"de Türkiye caz efsanesi Tuna Ötenel için özel beste olmuş. Zaten parçaya "Tunaaa, Tunaaa" diye adeta ona seslenerek başlıyor.

* * *

Dedim ya Fatih Erkoç`un eski gelenekleri, büyük ustaları hatırlatan tarzı ve şarkıları var. Cazın büyük dönemleri, kitleler halinde insanları kendine aşık eden nedenleri içinde barındıran o  dönemler. 26. Akbank Caz Festivali`nin özel konserlerinden biriydi, umarım sevgili Erkoç sezon boyu bu konserleri sık sık tekrarlar.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 15 Ekim 2016, Cumartesi

14 Ekim 2016, Cuma

Bir caz festivalinin öncü özelliği cazın yerel ve uluslararası renklerini olabildiğince geniş yelpazade vermesidir. Hele ki bizim gibi ana akım cazın dış çeperinde kalan ülkeler için bu daha da önemli. Dün akşam 26. Akbank Caz Festivali kapsamında gecenin ilk konseri Beyoğlu Akbank Sanat sahnesinde izlediğimiz kemençe ustası Sokratis Sinopoulos konseriydi. Usta sanatçıyı Türk müzikseveri iyi tanıyor, yaklaşık yirmi yıldır İstanbul`a gelip giden, artık Türkçeyi sökmüş, meramını anlatabilen biri. 42 yaşındaki sanatçı eğitimini klasik gitar üzerine aldıktan sonra Bizans dönemi müziğine ilişkin aldığı dersler sonrası bu toprakların emsalsiz duygu ve rengine sahip enstrümanlarından kemençeye merak sarmış. İşin doğrusu, egenin iki yakası; Türkiye`den (başta İhsan Özgen) ve Derya Türkan, Yunanistan`dan Sokratis Sinopoulos ile iki büyük yorumcuya sahip. Ve bu iki isim çok iyi iki dost. Birlikte yaptığı çalışmaları duymuş olmalısınız. Benzeri etkiye sahip çalışmayı Ara Dinkciyan ile yaptığını da biliyoruz. Bunları Youtube`dan mutlaka izleyin.

Konserde dikkatimi çeken ayrıntı kemençeyle basın birarada ses verdiği anlardı, o an istedim ki sevgili Leyla umarım bu iki enstrümanı aynı karede dondurur, fotoğrafın bu yüzden anlamı önemli. (Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Kemençe şüphesiz baskın sese sahip, bu enstrümanı sahnede kullanacaksanız solist rolü vermek zorundasınız, başka türlüsü zor! Saksofoncu Charles Lloyd`un 2010 tarihli "Athens Concert" albümünü biliyor olmalısınız, Sokratis bu etkileyici albümde kemençesiyle en az iki parçada var ve bu albümde yer aldığı bölümlerde kısa olsa da yine solist enstrüman. Yani, diyeceğimiz, salondaki duygusal balansı bir anda alt üst edebilecek karatta bir çalgı. Bir çeşit "duygu kumandası" gibi.

Konserde Sokratis`in son albümü "Eight Winds"i dinledik. Konsere albüm kadrosuyla gelmişti. Kemençede kendisi (ki onlar Lyra diyor), piyanoda Yann Keerim, basta Dimitris Tsekouras ve davulda Dimitris Emmanouil. Albüm performansı bir yana ki her parçası salondan dolu dolu alkış aldı, özellikle Nihavent Saz Semaisi ile gönüllere iki kere fethetti. Konser bittikten sonra Sokratis`in ECM`den çıkan albümünün Türkiye temsilcisi A.K. Müzik`ten eski dostum sevgili Kerim Selçuk`la ayaküstü konseri konuştuk, onun fikri de konserin en az albümü kadar iyi icra edildiği idi. Ben albümü konseri izlemeden birkaç saat önce şöyle bir dinleme imkanı bulduğum için mukayese yapamadım ama Kerim`in tespiti benim için de referanstır. Bu arada, albümün ismi "Eight Winds"in anlamı aşağıda sevgili Burak`ın kaleminden yazıyor, kaçırmayın!

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 14 Ekim 2016, Perşembe

Burak Sülünbaz ve Leyla-Diana Gücük Sokratis Sinapoulos ile.


Sekiz yöne dağılan sekiz rüzgar...

Akbank Caz Festivali "cazın kültürel renklerine sahip çıkma" misyonu gereği çok sesliliğe destekte bulunuyor ve farklı türlere kapılarını açıyor. Dün akşam Akbank Sanat`ta izlediğimiz Yunan misafirlerimiz Sokratis Sinopoulos Quartet geleneksel müziğe yumuşak melodilerle yeniden biçimliyorlar. Güzel Ege hem bizim hem Yunanlar için bir lütuf. Biz bize benzeriz, damak tadımız birdir, müziğin kalbimizde açtığı kapılar da birdir. Müziği algılama biçimimiz, hatta icra ettiğimiz enstrümanlarda bir.

* * *

Ara sıra yazılarımda bahsederim. İnandığım bir düşünce var. İyi müzisyen sadece iyi enstrumantalist değildir. Gerçekten iyi müzisyen güzel bir melodiyi sizin cebinize koyar öyle evinize gönderir. Bütün gün o melodiyi mırıldanırsınız. Sinopoulos`un müziği tamda böyle. Müziği takip eden dostlarımız Sinopoulos`u Derya Türkan ve Ara Dinkjan`la çalışmalardan bilecektir. Geleneksel köklerden temel aldıkları müzikal ifadeleri daha evrensel cümlelerle tecrübe kokmaya başladığını farkettik dün akşam. Müziği dinlerken hissedilen bir diğer şey ise dinlediğimiz müziğin halk müziği ezgilerinin usule uygun icra edilmiş yorumu olarak algılanmasından öte bir kültürel miras olarak gelecek nesillere aktarılacak kompozisyonlar olarak değerlendirilmesinin gerekliliğiydi.Sinopoulos 20 yıldır İstanbul` a gelir gidermiş ve çok iyi Türkçe öğrenmiş. Klasik Osmanlı müziği ve Bizans müziğinede bu denli hakim olduğunda son albümü "Eight Winds" gibi bir albüm meydana çıkmış. Yüz yüze konuşma fırsatı yakalamıştık öncelikle yakın zamanda yapmak söz aldığımız Cazkolik röportajımızın sözünü sizlere müjdeleyeyim ve ardından albümün isminin hikayesini kendi ağzından sizlere aktarayım. "Sekiz Rüzgar" çünkü rüzgar müzikteki çeşitliliği sembolize ediyor. Bir başlıyor ve yayılıyor ses gibi... Sekiz yön var doğu, batı, kuzey, güney, kuzey doğu, güney batı vs. Rüzgar her yöne yayılır müzikte aynı şekilde ve muzikteki çeşitlilik caz müzik, halk klasik müzik vb. Albümün ismi bunları temsil ediyor. Zaten bu kadar derinlere işleyen bir müziğin dar bir teması olamazdı. Klişe olacak ama komşudan size selam getirdim. "Birlikte olamadığımız dostlarımız için yeniden geleceğiz" diyorlar. Özlemle, muhabbetle bekliyoruz.


Trompette caz, davulda rock, klavyede elektronika ve huzurlarınızda Erik Truffaz.

26. Akbank Caz Festivali`nin ikinci akşamı ajandamda iki farklı müzisyenin iki farklı dilden konserleri vardı. İlkinden bahsettik. İkincisiyse Türkiye`ye defalarca gelen, her seferinde aynı derece keyif veren, özlenen Erik Truffaz Babylon Bomonti sahnesindeydi. Capaddox Festival`de izleme şansı bulanlar hatırlar tadı damağımızda kalan projesiyle bu sefer festivale konuk oldu. Erik Truffaz`yı basta Christophe Chambet sonrası basta Marcello Giuliani, davulda Arthur Hnatek ve klavyede uzun süredir yol arkadaşı olan Benoit Corboz`la izledik. Miles`ın 70` ler sonrası kimi kesimlerce eleştirilen caz soundu içine eklemlendirdiği elektronik öğeleri geniş kesimlerce çığır açan bir fikir olarak değerlendirilmişti. Truffaz ilk tanınmaya başladığı dönemlerden beri Miles`ın ayak izlerinin üzerine basarak yürüyor. Biraz abartılı bir saptama olabilir ama sahne duruşundan nefes nefes yarattığı seslere kadar Miles`ın ulaşılmaz figüründen yansımalar yaratıyor.

Babylon Bomonti konser mekanı çevredeki yeme-içme alanlarıyla gençler için bir yeni eğlence mabedi olarak konsere gelenlerin etkisiyle daha da kalabalıktı. Cazkolik ekibi ayaküstü bişeyler içerek, karşılaştığımız dostlarla selamlaşarak konser alanına geçtik. Gençler zaten mekanı çoktan sahiplenmiş hatta Truffaz`nın orta yaş üstü takipçileri belkide ilk defa tanıştıkları Babylon Bomonti`ye hayranlıklarını birbirlerine aktarmaktaydı. Yaşayan bir kültür-sanat ve eğlence mekanı olarak keyif aldığımız bir atmosfer yaratılmıştı. Truffaz elektro seslerden kurguladığı projeleriyle kaliteli müzikseverleri yine müzikal transa sevk etmişti. İtiraf etmeliyim ki mekanın ustaca kurculanmış ışık senaryosu güzel müziğin bir adım ötesinde ilgimi çekmişti. Türlerin sınırlarını aşan müzikler daha geniş kitlelerde kendine karşılık buluyor. Yeni dünya düzenini farkeden müzisyenler melodilerini bu yolla farklı ülkelere taşıyabiliyorlar. Dünyanın müziğine yolculuğumuzun bu geceki durağı Erik Truffaz festivalin diğer güzel konserlerine ısınmamızı sağladı. Festival Gündemini güncellenmeye devam edecek. Yarın yeni konserlerde görüşmek üzere.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 14 Ekim 2016, Cuma


13 Ekim 2016, Perşembe

Festival, iki nesli birbirine bağlayan müziklerle

başladı.

26. Akbank Caz Festivali dün akşam Charanee Wade "Offering: The Music of Gil Scott-Heron and Brian Jackson" konseriyle başladı. Festivaller genellikle büyük ustalara odaklanır, cazseverlerin ilgisi bu isimlere yönelir, bu nedenle, festivalin ilk konserinin gözden ırak kalma riski var diye hayıflanıyordum, öyle olmadı, Sabancı Müzesi içinde yeralan The Seed iştahlı ve meraklı cazseverlerce dolmuştu. Meraklıydık çünkü çoğumuz Charanee Wade`i yeni duyuyorduk, genç bir sanatçı ama Afro-Amerikan kadın şarkıcıların vücut dilinden, seslerine, sahne iletişiminden, izleyici temasına dominant özellikleri malum. Bir de bu özelliklere güçlü özgüveni ve 2010 yılında saygın Thelonious Monk vokal ödülü ile başka seçkin başarıları da ekleyince sahneye genç bir divanın çıktığından fazla tanımasanız da ilk anda emin oluyorsunuz.

* * *

Kendi adıma Wade`i merak etmenin yanısıra projenin Gil-Scott Heron`a adanmış olması ayrıca önemliydi. Ne yalan, Wade`in şarkıcılığı yanında besteci ve aranjör kimliğini hesaba katarak projeyi Wade`in bizzat geliştirdiğini düşünmüştüm, işin aslı öyle değilmiş, sahnede anlattı zaten, müzikolog, radyo programcısı ve caz yazarı Mark Ruffin -ki bir dolu önemli caz projesini üreten ödüllü biridir- projeyi genç sanatçıya teklif etmiş. "Offering" hayli iddialı bir proje albüm olarak yayınlandı. Projeye damgasını vuran Wade kadar Heron tabii. Gil-Scott Heron ve müzikal ortağı, piyanist Brian Jackson yetmişli yıllardan beri cazın modern, kentli devrimcisi ve yenilikçi olarak kabul edilir.

Wade de şarkıcı, besteci, aranjör ve eğitimci olarak çokyönlü kişiliğiyle 2011 yılında yayınlanan ilk albümü "Love Walked" ile yakaladığı çıkışı son albümü "The Offering" ile Heron-Jackson ikilisini onurlandırarak bir anlamda misyonunu tanımlıyor. Wade, projesini gerçekleştirirken besteci ve aranjör olması avantajlarını kullanarak hem önemli caz müzisyenlerini albümünde ağırlıyor hem müziklerinde yenilikçi düzenlemelere kapı açıyor. Bugün Amerika, önceki yıllardan fazla siyahların üzerine polis şiddetiyle yılda yüzlerce insanın ölümüyle sarsılırken altmışlar, ardından yetmişlerde zirveye çıkan `black poet`lerin politik/kültürel devrimcilikleri ve mirasları yeniden hatırlanıyor, Charanee Wade gibi genç kuşaklar tarafından yeniden keşfediliyor.

* * *

Konserde albümün tamamını dinledik. "We have something to offer you" sözleriyle başlayan albüm konserin sonunda tamamlanmıştı. Tabii albümde çok parlak bir müzisyen kadrosu vardı, merak ettiğimiz konserde nasıl bir kadro izleyecektik? Amerikalı kontrbasçı Paul Beaudry ve davulcu Darrell Green`e piyanoda Fransız Laurent Coq eşlik etmişti. Fransız piyanisti ilk kez duymama rağmen beğendiğimi hemen belirteyim, klavyesi Avrupai, özellikle tempolu bölümlerde tempoyu artırmayı seven ve basla davulu da peşine takan biri, bu anlara Wade`in sözsüz vokali de eklenince konser boyunca birkaç böyle heyecan verici anlar yaşadık.

* * *

26. Akbank Caz Festivali `black-poet` tarzında dün akşam Gil-Scott Heron`ı anmış oldu ama festivalde böyle bir isim daha var; Saul Williams. Kelimeleri sivri uçlu, eleştiri yüklü, Heron`ın bıraktığı yerden sokakta yaşanan çelişkileri dürtmeye, gerekirse rahatsız etmeye devam edecek belli ki Williams gibiler. Onu da kaçırmayın.

* * *

Böylelikle ilk günlük yayına girdi, yeni festival hayırlı olsun. Allah vere de memleket olarak bir sorun yaşamadan huzur içinde konserlerin tadını çıkaralım.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Ekim 2016, Perşembe

(Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük)

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun! » Bu sezon 20. yılını kutlayacak İş Sanat müziksevere ne vaadediyor? » Uzun zamandır bir caz konserinde kudurmak istiyorum diyenleri buraya alalım... » 3. Küresel İklim Grevi Sıfır Gelecek Kampanyası... Gençler, gelecek için iklim krizine dikkat çekiyor... » `Hard Swing`li tekniği, `soulful` çalımı kadar renkli kişiliğiyle sevilen usta sanatçı Harold Mabern 83 yaşında öldü. » Bu panel çok önemli... Türkiye`de Caz Eğitimi ve Öğretimi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları » Karaköy İskelesi "Yolculuk Arası Bi Caz Molası"nda bu hafta İpek Dinç Yüce`den caz klasiklerini dinleyeceğiz. » Caz Kadıköy`e yakışıyor... » Bir festival mektubu: Festival İstanbul`un, İstanbullu cazseverin kalbidir... » Test edildi, onaylandı... En iyi kablosuz kulaklık satın alma rehberi. » Kaydedilişinin 50inci yılında Miles Davis`in "Bitches Brew" albümüne dair notlar, gözlemler, unutulmuş ayrıntılar. » John Coltrane`den bu yıl ikinci önemli sürpriz... » Kind of Blue 60 yaşında... Dinlerken başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağınız bir albüm! » Sınırları aşan buluşmalar... Drama köprüsü Türk, Yunan, Ermeni ve Lübnan`lı sanatçıları birleştiriyor. » Bodrum`da dostluk ve caz rüzgarları; 3. Bodrum Caz Festivali başlıyor. » Neue! Step... Müziğin ve melankolinin sınırlarında bir sonbahar festivali » Taptaze bir yaz festivali; SunJazz. » Deniz, güneş, huzur ve caz... Mavi beyaz caz... » Beş günlük caz kampı başlıyor... » Caz dünyamız usta bir sanatçı, büyük bir dost; Janusz Szprot`u kaybetti. Yıllarca aynı sahneyi paylaştığı dostlarına Janusz`u sorduk. » Kedilere düşkün münzevi bir mükemmelliyetçi; João Gilberto » Türkiye`de Kadın ve Müzik... Türkiye`de kadın bestecilerin tarihi üç bölümden oluşan özel bir çalışmayla kitap olarak yayınlandı. » Biten festivalin ardından... Leyla Diana davetli olarak izlediği 2. Akra Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı. » Hepimiz onlarla büyüdük... Walkman 40 yaşına bastı! » 26. İstanbul Caz Festival Günlüğü: 3 klavye, davul, bas, gitar, saksofon, trompet ve vurmalılardan oluşan kadrodan daha zengin bir helva çıkmalıydı. » Bu yıl ilk kez düzenlenecek Kaş Caz Festivali programını duyurdu. » Bu yaz İstanbul Caz Festivali`ne damga vuracak 5 virtüöz piyanist » Cazın geleceği genç müzisyenlere emanet. » Türkiye caz tarihinin son yirmi yılına damga vuran görsel hafızası Sedal ve Sedat Antay`ın objektifinden sergileniyor. » Müzik ve müzik sektörü üzerine tartışmalar, görüşler ve düşünceler... » PSM Caz Festival Günlüğü; Chris Botti röportajında vaad ettiği şeyi yerine getirdi.. » Türkiye`nin en yetenekli flamenko gitaristlerinden Doruk Okuyucu yeni albümü "Nefes Nefese"yi yayınladı. » Şevket Uğurluer ile bir ömür müzik... » PSM Caz Festivali`nde Türkiye caz sahnesinin en yeni projelerinden birini sürpriz bir ismin misafirliğiyle izleyeceğiz. » Türkiye`nin tek kadın neyzeni Burcu Karadağ yeni albümü "Ney in Ethno Jazz"da türküleri, Neşet Ertaş`ı kaydetti. » Uluslararası Müzik ve Bilimler Sempozyumu iki gün boyunca müziğe, insana ve sosyolojiye dair tüm ilişkileri seminerler ve dinletilerle tartışmaya açacak. » Deniz, doğa, müzik... İşte bu yaz Bozcaada Caz Festivali programı! » Caza dokunan eller... 26. İstanbul Caz Festivalinin sloganı heykellere dönüştü. » Tanıdığım bütün iyi insanlar ne zaman bu kadar kötü oldular? Bir takım yeni albümler, yeni müzikler geldi! » Bu fikir Jak Kohen`in bana yaptığı bir iyilik oldu. Ona müteşekkirim. » Dünyaca ünlü piyano ustası ve besteci... Mahşerin dört atlısı... İliklerinize kadar caza doymaya hazır olun... » Önder Focan`ın gitarı vapurlarla söyleşti, Cansu Tanrıkulu şarkılarını martılara söyledi » Küçük bir Ege kasabasındaki Bulut ailesinin trajikomik hikayesi nasıl müziklenmeli... » Elektronik müzik görsel sanatları kapsıyor... Berklee prodüksüyon, teknoloji ve inovasyon mezunu genç sanatçının yeni single çalışması dikkat çekiyor. » Sanat hükümsüzdür... Hapishanede caz... » 26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı. Toplam 8 konserin gerçekleşeceği festivalde sadece 1 yerli proje var! » Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor. » Bu albüm müziğin adeta teneffüs edildiği, her gitar rifinin içe çekildiği saykodelik günleri hatırlatıyor. » Genç sanatçılara açık davet: Genç Caz, cazda yeni sesleri, yeni yüzleri arıyor » Özel Haber: Londra`da bir Türk Caz Festivali... Anadolu`dan caz renkleri; Turquazz: Anatolian Jazz & Roots Festival » Özel Haber: Zorlu PSM yeni açtığı Touché ile İstanbul`a uluslararası ölçekte bir caz klübü daha kazandırdı. » Yeni albüm çıktı... "Uyku Pansiyon"daki müzikler dinleyiciyi gerçeklikle yer değişmeye hazır rüya haline dönüştürüyor. » Özel Haber: Spotify`a göre Türkiye`de `jazz` adı altında dinlenen müziğin genel görünümü nedir? » Mutluluğu ve acıyı derinden hisseden caz piyanisti ve besteci Eda And ilk albümü "Augmented Life"ı yayınladı. » Karaköy artık gözüme daha mutlu, daha güzel görünüyor. » 2019`un ilk albüm haberi geldi... Kaynağı belirsiz dünyalı bir müzik; "Anarko Romans"... » Christmas/yılbaşı müzikleri şirinliğinin arka yüzündeki rakamlar. » Yeni yıla doğru son caz konserleri... Caz standartları ve latin şarkıların sıcak sesi Sacha Boutros konserine davetlisiniz!!! » Büyük sesti. Çok eleştirildi ama çok da eleştirdi. Nancy Wilson 81 yaşında öldü. » Kalp başka söyler, dil başka... Şarkılar bambaşka... Şenay Lambaoğlu 11 aralık akşamı dinleyecisiyle beraber yılı özetlemeye hazırlanıyor. » Yerli cazda yeni yıl hediyesi... Kerem Türkaydın ilk albümü "Candid Music"i yayınladı. » CRR 3. Uluslararası Gitar Festivali`nde gitarın dünyaca ünlü ustaları sahne aldı. » Aşk ve insan ilişkilerine dair kırık blues duygulu şarkılarıyla genç şarkıcı Charles Pasi konserleri başlıyor » Ölümünün yirminci yılında "Tribute to Frank Sinatra" konserleri başlıyor. » Barselona`dasın, şehir, yemekler herşey acaip güzel, akşam deli gibi caz dinlemek istiyorsun, nereye gideceksin? » Bir caz trompet solistinin özü kimdir, nedir diye soran olursa Roy Hargrove`u gösterin. » Ünü ülkemiz sınırlarını aşan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in "10. Yılda Fotoğraflarla AAS/SM Sergisi" açıldı... » 28. Akbank Caz Festival Günlüğü yayında: Tarkovsky Quartet ile bir `beyaz gece` yaşadık. » Caz efsanesi Charles Mingus`un daha önce yayınlanmamış 1973 tarihli bir caz klüp kaydı bulundu, yayınlandı. » Sahnesi, içtenliği ve şarkılarıyla Lisa Simone konserine dair notlar, izlenimler yakında yayınlanacak röportajı öncesi yayında. » Müziğinin ve enstrümanını yeniden tarif eden adam Hamiett Bluiett 78 yaşında hayata veda etti. » Caz tarihinin büyük sesi Nina Simone`un kızı Lisa Simone`un CRR konser davetiyelerine gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. » Polonya`nın dünyaca ünlü caz divası Anna Maria Jopek konseri Cazkolik davetiyelerine gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. » Bir İstanbul Hikayesi: 28. Akbank Caz Festivalini izlemek için 10 neden! » Dünyanın en iyi 10 basçısı ve Amerika`nın 50 siyah öncü isminden biri olan ünlü sanatçı 2 konser için İstanbul`a geliyor. » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde yeni sezon başlıyor. » David Lynch`ten haber var... Sanatçı sinemadaki etkisini müzikte de gösteriyor. "Jet yakıtlı caz" isimli ezoterik caz projesinin ilk single`ı çıktı. » 15. Alanya Caz Günleri bu yıl Alanyalılar`a yurtiçi ve dışından harika sanatçılar dinletecek. » Festival dolara yenilmedi... 28. Akbank Caz Festivali dün akşam düzenlediği geceyle programını duyurdu. » Oytun Ersan dünyaca ünlü ustalarla Grammy yolculuğunda. » Caz tarihinin eksik sayfaları bir bir yerine konuyor; Eric Dolphy`nin yayınlanmamış işleri açığa çıkıyor. » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Geçen sene gördüğü ilginin ardından kamp yeniden toplanıyor. » İstanbul`da kalanlar için her gece caz konseri. » İlhan Erşahin`s Istanbul Sessions yeni albümü "Solar Plexus"da karanlığı müziğine parlak ve etkileyici bir metafor olarak başarıyla yerleştiriyor. » "Umarım çıkışım coşkulu olur ve umarım buraya bir daha dönmem" Müzik dünyamızın yeni ikilisi Joy Exit ilk EP`sini yayınladı. » 25. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Nick Cave`in müziğindeki gibi içten kopan, içgüdüsel ulumalar hakikidir » 25. İstanbul Caz Festivali açılış gecesinde Türkiye caz müziğinin 100 yılı oluşturan tüm nesilleri sahnede buluştu. » Uzayı ve zamanı eğip bükebilen adamları festivalin "Crosscurrents" projesinde izleyeceğiz. » 25. İstanbul Caz Festivali Türk caz tarihine damga vuracak özel bir geceyle başlayacak. » Bırakın hâlâ zamanım varken yeni şeyler söyliyim... » Hiçlik üzerine renk çeşitlemeleri... Marc Sinan ve Oğuz Büyükberber`in "White" isimli albümü ECM`den çıktı. » "Ah İstanbul, sevdiğim nerde, hangi ellerde..." İki kıta, üç duygu iklimini buluşturan 3 Hisar "Hemhâl"i yayınladı. » Elektronik ses mimarisinde sert ve güçlü soundlar yeni ve yerli bir albüme dönüştü. » Cazın geleceğinde söz sahibi olacak genç müzisyenler Genç Caz`da buluştu. Buluşma ve performanslara dair notlar yayında. » Acıda, hüzünde, mutlulukta kardeşlik köprüsü. » İşit sesimizi ay ay ana, ay... Ört üzerimizi ay ay ana, ay... Göster bizi birbirimize ay ay ana, ay... » Rock tarihinin efsane gitaristi Zorlu PSM konserinde kaç kuşağı buluşturacak? » Müzik tarihinin ikonik markası iflas başvurusunda bulundu. » Ünlü ses markası, "Not plastic real speaker" sloganı, old school tasarımları, iddialı ses kalitesiyle Türkiye`de satışa başladı. » Türkiye`nin iki büyük müzik kütüphanesi birleşti! » CRR Konser Salonu`nda bizi müthiş bir konser maratonu bekliyor. 30 Nisan Dünya Caz Günü ise apayrı bir final olacak. » Salim Zaimoğlu ile "Klasik`ten Caz`a" edebiyattan müziğe radyo programı başlıyor. » Cecil Taylor: "O kadın bana ne yaptıysa benim de dinleyiciye yapmak istediğim bu!" » 30 Nisan Dünya Caz Günü yaklaştıkça haberler heyecan veriyor. Zorlu PSM son yılların yükselen ismi Donny McCaslin`i ağırlıyor. » Türkiye müzik tarihinde bir ilk gerçekleşiyor... Efsane Alman topluluk Embryo ilk kez geliyor. » Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl 17. kez perdelerini açıyor... » Yeni Albüm Haber/Yorum: Bilal Karaman`ın "Manouche A La Turca"sı her şarkısıyla sarı sıcak, dertlere deva bir albüm olmuş. » Önemli Haber: Miles Davis`in daha önce yayınlanmayan albümü 32 yıl sonra Record Store Day günü yayınlanıyor. » Emin Fındıkoğlu Cüneyt Sermet`i yazdı: "Aslında Himalayalar kendisiydi". » Cüneyt Sermet de öldüyse eğer caz tarihinin ilk yüzyılı gerçekten sona ermiş demektir. » Gong vurmak üzere... İçinden caz geçen filmler başlıyor... » 3-22 mart arası 25. yılını kutlayacak İzmir Avrupa Caz Festivali`nin programı belli oldu. » Caz Derneği "Jazz Appreciation" ismini verdiği caz kurslarını başlatıyor. » Türk caz müziğin usta ismi Elvan Aracı hayatını kaybetti. (Fotoğraftakiler: Aydın Esen, Muvaffak "Maffy" Falay, Elvan Aracı ve İlhan Erşahin, 1989) » 5. CRR Caz Şubatı konserleri Le Trio Joubran ve Anouar Brahem konserleriyle sona erdi. » Quincy Jones`un caz ve pop müziğe dair en yakası açılmadık anıları ve tespitleri ortalığa saçıldı. » Nazi toplama kamplarından kurtulan Alman caz gitaristi Coco Schuman 93 yaşında öldü. » Haber/Yorum: Kömür treni cennete doğru yola çıktı... » Basketbol efsanesi Kerim Abdülcabbar "Caz Kongresi"nin açılış konuşmasını yapacak. Kongre de bir Türk caz müzisyeni de yer alacak! » Haber/Yorum: Doğaçlama performanslar müzisyenin sonunda yara bere içinde kalma halidir. » Haber/Yorum: Bu adamın keşfettiği isimler doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor. » Lou Reed, Edgar Allen Poe, POEtry, avantgart caz, rock ve Ornette Coleman... » Yeni albüm haber/yorum: İtalyan neyzenden kültürler arası, varış yeri olmayan, doğaçlamalı caz seyahati; Alonisma. » Yılın son günleri kadife kaplı bariton ses ile özgür cazın öncü ismi hayatlarını kaybetti. » Mülteci müzisyenler dünya barışı için aynı sahnede buluştu. » Haber/Yorum: Yazz Ahmed & Jazz Ahmed » Yeni albüm haber/yorum: Yolun yarısında yeni bir hayata, caz söyleme tutkusuna yelken açmak. » İstanbul`un köklü lisesi uluslararası standartlarda yenilediği 400 kişilik salonunda ünlü Fransız caz müzisyenlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » Leyla-Diana haberi: Türkiye caz sahnesinin önde gelen solistleri bu ay Gabbro`da buluşacak. » Lizbon`un fado evlerinde dinlenenler, Mali`den elektrikli blues, Romen folkunda balkan sırları, Estonyalı kemancıdan elektronik sınırlara. » Haber/Yorum: Caz yüzyılının kapısı ağır ağır kapanıyor. Cazın saray şairi, 96 yaşındaki efsane Jon Hendricks öldü. » Haber/Yorum: Son kale fethedildi mi, son kale düştü mü? » Müzikte İstanbul Fransız rüzgarları, Ankara ise kuzeyden gelen rüzgarların etkisi altına girecek » Festival Günlüğü yayında: Festivalin anma gecesi en sıcak, en içten geceye dönüştü. » Sezon boyu müzik fırtınası... Borusan Müzik Evi yeni sezonda hangi etkinlikleri gerçekleştirecek? » Bir müzik mağazasının yalnızlığı... » Üç dünyanın yıldızları Uluslararası Antalya Piyano Festivali`nde buluşacak. » 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Christian Scott diyor ki; "trompetin lanet sesinden nefret ederim adamım" » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde bu hafta: İkonlaşmanın koşulları, yordamları ve individualizmi! » İş Sanat, dünyaca ünlü sanatçıların geçit yapacağı yeni sezon konser ve projelerini dün akşam duyurdu. » Cazın yeraltı dünyası harekete geçti; Nova Muzak konser serisi iki öncü sanatçı ve toplulukla başlıyor. » 27. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın gecesiyle yıla damgasını vuracak konserleri açıkladı. » Yeni sezon... Yeni dönem... Yeni albüm... Yeni müzikler... İlhan Erşahin yeni müzisyenlerle döndü! » İstersek eğer Zorlu PSM konserinde ekim başı çıkacak yeni albümden de çalar değil mi bu sevdiğimiz caz füzyon kolektifi? » "Sarıl Bana" ile müthiş bir çıkış yapan Hediye Güven "On Bir Mevsim" albümünü yayınladı. » Gelecek yaz 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festivali kutlamaları sonbahara damgasını vuracak bir konserle başlatıyor. » Ünlü caz müzisyeni yeni albümünü Facebook`da, dünyanın gözü önünde 77 saatte canlı yayınla kaydedecek. » Caz tarihinin iki büyük isminin bilinmeyen yeni kayıtları yayınlandı. » Anadolunun ölümsüz türküleri klasik solo gitarist Begül Erhan`ın parmaklarında yeniden Anadolu`ya dönüyor. » Caz gitarın sakin huylu, rafine çalışlı abisi John Abercrombie hayatını kaybetti. » İstanbul boğazında, ağustos mehtabında caz bir başkadır... » Kendi küçük ama sembolik öneme sahip sahil kasabasının uluslararası festivalinde "Suda", "Kumda", "Taşta" konserler. » 12 yıllık tecrübesiyle Bodrum Müzik Festivali büyük bir müzik festivali olma refleksiyle dönüşüyor. » Salon`un yeni sezon konserlerine dair ilk notlar, ilk izlenimler... » Mogambo`da caz geceleri başlıyor... » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Amerikanın caz geleneği olan "Caz Kampı" bu yıl Türkiye`de. » Cazdan imgeler, şehirden sesler... Bu yıl 27. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivalin ilk sosyal medya projesi başladı. » Bu haber doğru mu? Biri bizi çimdiklesin? Caz tarihinin ilk mega grubu kuruluyor. » İzmir üç günlük mini caz festivaliyle serinleyecek... » Bergama caz müziğinde çarpıcı bir işe imza atmaya hazırlanıyor. » Festival Günlüğü: Festivalin en coşkulu konseriydi desek karşı çıkan olur mu? » Aman allahım... Yoksa bu sene festivalin en sıkı kadrosu bu dörtlü mü? » İstanbul Caz Festivalinde izleyeceğimiz Bokanté müziğin/müzisyenin ahlaki sorumluluğuna duyarlı. » ViTRin: Müziğe dair güncel bir `okuma yapmak`. » Yeni Albüm Haberi: Cazda hergün yaşayan bir efsanenin yeni müzikleriyle karşılaşmıyoruz. » 28 haziran akşamı Akbank Sanat`ta yeni bir albüm repertuvarından öte anlamlara hitap eden bir konser izleyceğiz. » Lahza tek bir an da olabilir, birçok an da... » Okuldan arkadaşlar buluştuk, 21 haziran akşamı Akbank Sanat`ta konserimiz var... » Gerçek, Özgürlük ve Ruh... ya da gerçeğin 2 yüzü. Jaco Pastorius`un 1982 tarihli bilinmeyen konser kaydı yayınlandı. » 27. Akbank Caz Festival`in açıklanan ilk isimleri arasında efsaneler dikkat çekiyor. » 24. İstanbul Caz Festivalinden dünyaca ünlü flamenkocular ve Türk sanatçılarla Paco De Lucia anısına özel konser. » 45. İstanbul Klasik Müzik Festivali "sıradışı" konserleriyle klasiğin sınırlarını zorluyor. » İstanbul Caz Festivali bu yıl Genç Caz sahnesinde cazın yeni nesil isimlerini dinletecek. » Hayırlara vesile... 17 yıllık caz triosu The Bad Plus yeni dönemde yeni bir piyanistle çalışacak. » Kosova Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü`nce düzenlenen Türk Caz Haftası başlıyor » 18 mayıs akşamı için kendime not: Dünyanın en iyi dörtlülerinden biri geliyor. Büyük gün! Kaçırma, hemen bilet al! » "21. Yüzyılın Müziği Caz" temalı Ankara Caz Festivali 8 mayıs akşamı başlıyor. » Dünyaca ünlü usta dansçılar eşliğinde sun-sea-swing temalı İzmir Lindy Hop Festivali 26 mayısta gerçekleşecek. » Çarşamba günü başlayacak Zorlu PSM Caz Festivali`nde başta caz fimleri pek çok alternatif caz etkinliği gerçekleşecek. » İstanbullu müzikseverleri dünya starlarıyla buluşturacak "İstanbul Night Flight" konserleri 15 mayısta başlıyor » "Hiçbir şey olmak istemedim" müzisyenden öte 2 çağdaş sanat ustası Palestine & Chatham yarın Borusan Müzikevi`nde! » Atipik caz triosu Gülün/Alulli/De Raymondi`nin "Kapı"nın ardına açılan müzikleri Zorlu PSM Caz Festivali`nde. » Eren Akgün Quintet`ten doğumunun 100. yılında Edirne`de halka açık Thelonious Monk konseri. » Yerli cazda ayın değil yılın en önemli buluşması; "Tuna Ötenel ve dostlarıyla bir caz gecesi" Salon`da! » Oğuz Büyükberber`in caz efsanesi Monk bestelerinden oluşan albümü "Off Monk" çıktı! » Dünyanın en prestijli orkestrasını Türk bir şef yönetirse ve o konser buradaysa... » Borusan Müzik Evi`nde İtalyan sanatçılardan 50. yılında Coltrane`e saygı gecesi; "My Love Supreme" » 34. Ankara Müzik Festivali klasikten caza, flamenkodan rock`n roll`a tüm müzikseverleri mutlu edecek programa sahip. » 21. Uluslararası Ankara Caz Festivali geliyor... » İş Sanat, Frank Sinatra şarkılarına güçlü bir soluk katan Michael Feinsten`i Aycan Teztel Superband Orkestra`yla ağırlayacak. » 25 nisan tarihini not alın, perküsyona dair unutulmayacak bir deneyime hazır olun... » Dünyayı müzisyenler birleştirecek... Yinon Muallem`in Bridges projesi "The 9 Dreams" albümünü yayınladı. » Bakırköylülerin duymak isteyeceği güzel bir haber; 1. Bakırköy Caz Günleri başlıyor. » "Bir Yaz Gününde Caz"... 1958 yılına dair enfes görüntülerle dolu emsalsiz bir caz filmi. » Nim Sofyan grubunun kurucusu, Viyana`da yaşayan Türk caz gitaristi Alp Bora hayatını kaybetti. » Özgür cazın efsanevi isimlerinden Misha Mengelberg 3 mart günü Amsterdam`da öldü. » Caz divası Dianne Reeves Grammy ödüllü albümü "Beautiful Life"la Zorlu PSM`ya geliyor. (Albümün tamamı yayında) » Akbank Sanat sıradışı enstrüman üçlüsü Trio Ivorie ile balafon, piyano, davulla az rastlanan bir konseri izletecek. » Guillaume Peret için saksofon yeni ve keşfe açık sesler çıkarmanın arzu nesnesi. » Bob Dylan`ın mart sonu çıkacak yeni albümü "Triplicate" cazseverleri de yakından ilgilendiriyor. » Türkiye`de caz müziğine yeni isimler, yeni yüzler kazandıran İstanbul Caz Festivali "Genç Caz" seçmeleri başladı. » Kerem Görsev`in baharın erken müjdecisi yeni albümü "Spring Water" çıktı. » Müziğin geleceğine dokunan gerçek bir deneyim festivali olan Sónar İstanbul Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek. » Küba`nın Anadolu yanı... Quartera`nın latin ritmleri ud ve cümbüşle harmanladığı ilk albümü çıkıyor! » İçimizdeki gizli caz şarkıcısı kim? 10 şubat akşamı belki böyle bir yetenekle tanışacağız... » NPR tarafından yeni yılın en merakla beklenen albümlerinden biri olan Tipico 10 şubatta çıkıyor! » Türkiye caz tarihinin sembol isimlerinden, piyanist Ayhan Yünkuş 84 yaşında hayatını kaybetti. » Bas ile vokal yeni bir albümde hayat buldu. Deniz Taşar ve Şentürk Öztaş "Sons from a Breeze" albümünü yayınladı. » Hazırlıklarınızı yapın, "Caz Tatili" başlıyor? » Yılın ilk yeni albüm haberleri arasında Aydın Esen`de var ama nasıl? Ayrıntılar haberde... (Albüm yayında) » Vatanlarını kaybeden insanların epik zafer şarkıları albüme dönüştü. » Hiçbir kar fırtınasının müzikseverleri izlemekten alıkoyamayacağı ustalarla dolu Akbank Sanat Gitar Günleri başlıyor. » Ders kitaplarının arasında caz dergilerini okuyan tuhaf çocuk, caz tarihinin anıt kalemi Nat Hentoff öldü. » Caz sadece caz değildir, her şeydir! "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerleri 2017 sezonu (Ocak-Mayıs) » Yeni yılın ilk süper albüm haberi geldi; "E.S.T. Symphony" çıktı. » İşte bu davul Alphonse Mouzon davuludur, bir fotoğrafla ancak bu kadar güzel anlatılır hikayenin gerisi haberde! » Miles Davis`in film müziklerini biliriz ama sinema perdesinde oyunculuk yaptığını görmemiştik... » "İstanbul`un İzleri"nden "Golden Heart"a; Asena Akan`ın müziklerindeki zerafet güzelden daha güzele evrilmiş. » Caza 50 yıl emek veren duayen Emin Fındıkoğlu +12 orkestrasıyla Tura Turizm`in 50. yılını özel konserle kutlayacak. » Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri konserleri ilaç gibi gelecek... » Downbeat dergisi geleneksel okur anketi sonuçlarını açıkladı...
Yılın en iyileri belli oldu. Tüm liste yayında.
» "1 Festival İzmir" konserleri başlıyor. Soru şu; İzmir müzikte niye bir Rotterdam şehri gibi olmasın? » İBB Kent Orkestrası 2015 martında hayata veda eden şefleri Kamil Coşkun anısına özel anma konseri düzenliyor. » Flamenkonun büyük şarkıcılarından Diego El Cigala bu kez bir salsa albümüyle karşımızda.. » Amerikan caz-blues vokalin sıradışı şarkıcısı Mose Alisson ve soul, R&B vokalin güçlü sesi Sharon Jones öldü! » "Benim adım beyaz baykuş"... Elektrik kontrbasçı Juan-Garcia Herreros`dan 3 büyük ödüllü albümü "Blue Road" yayınlandı. » 16 Kasım Çarşamba cazseverler için güzel bir gece olacak; önce "Caz Atölyesi" sonra Eivind Austad Trio konseri! » Genç ve başarılı sanatçı Deniz Taşar "Uykuda Bir Bulut" isimli ilk albümünü Zorlu PSM sahnesindeki lansman konseriyle tanıttı. » Brezilya`nın tropicalia müziğiyle ortaçağ lut müziği aynı gece arka arkaya konser verecek. (Müzikler yayında) » Yılda 180 gösteriye yer veren Kadıköy Süreyya Operası`nın 10. yılı düzenlenen özel geceyle kutlandı. » Çağdaş müziğin iki önemli ustası kaçırılmayacak perforsmanslar için Zorlu PSM sahnesine konuk olacak. » Türkiye`nin yayınlanmış ilk caz plağı "Jazz Semai" 38 yıl sonra yeniden basıldı. » Günümüzün sevilen grubu SFJazz Collective caz tarihinin en sevilen ismi Miles Davis müzikleri için İş Sanat`a geliyor. (Playlist yayında) » Haberi duydun mu? Türkçe Blues olmaz diyenlere cevap Engin Blues ikinci albümünü yayınladı (Albüm sayfada yayında) » Herkes saatlerini ayarlasın... Kadıköy`de bir günlük caz festivali bugün (Çarşamba) gerçekleşecek! » Müziğin fenomen çocuğu Nigel Kennedy Jimi Hendrix yorumlarından oluşan projesiyle İstanbul`a geliyor. » Yaşayan en etkili caz müzisyenlerinden Alexander von Schileppenbach 20 Ekim akşamı Borusan Müzikevi`nde! » 26. Akbank Caz Festivali günlüğü sona erdi. Timuçin Şahin ve Tırpan-Herreros-Okay Temiz izlenimleri yayında. » Akbank Caz Festivali bu yıl 5. kez "Liselerde caz" programına 13 Ekim günü başlıyor. » Akbank Caz Festivali Londra`ya götürüyor. Katılım için az zaman kaldı, ayrıntılar haberde. » Kuzeyle güney, ahşapla deri arasında yolculuk eden piyano & cajón ikilisinden sade, basit, temiz müzikler. » Müziğin iyileştirici gücüyle mekan-sanatçı-izleyici güvenliği Londra`da düzenlenen forumda öne çıktı. » Sezonun son Akbank Sanat Caz Atölyesi`nde Sibel Köse ve Asena Akan`la Türkiye`de vokal caz eğitimi, kursları ve koçluğu konuşacağız. » Türk operası, Primadonnası, efsanevi baş sopranosu Leyla Demiriş`i kaybetti. » "Tabancamın Sapını" ve "Çayelinden Öteye" gibi çok sevilen türküler artık latin caz ve flütle virtüöz icrayla dinlenecek. » Italia Jazz Live sonbahar konserleri 28 Eylül akşamı başlıyor. » Piyanonun dünyaca ünlü yıldızları 21 Eylül-14 Ekim arası Türkiye`ye gelecek. » Akbank Sanat, bu yıl Akbank Caz Festivali için özel ve zengin içeriklerle dolu Caz Blogu yayınladı. » Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi yeni sezonu büyük bir caz festivali müjdesiyle açtı. » Rudy van Gelder`ın katkıları olmasaydı Coltrane`in kariyeri ve sanatı farklı olurdu... » Sonbahar başlıyor... Mix`le festival tadında 2 günde bol konser, bol müzik... » Şarkılar saklandıkları yerden çıkıyor, cazseverlerin desteğiyle "bi` şarkım var!" projesi albüme dönüşüyor. » Caz tarihinin 94 yaşındaki çınarı, caz müziğine armonikayı sevdiren adam Toots Thielemans öldü. » Yeni sezon & ilk konserler: 5. Uluslararası Klarnet Festivali başlıyor. » Caz dünyası güne efsane isimlerden Bobby Hutcherson`ın ölüm haberiyle uyandı. » Barok dönemde doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin müzikleri festivali. » Mülteciler, Fransa Calais`deki kampta "Calais Sessions" isimli bir albüm kaydetti. » Bir İstanbul geleneğine dönüşen "Denizde Caz" bu yaz ilk etkinliğini gerçekleştirdi. » Grand Tarabya Oteli`nin eşsiz manzarasına sahip Diba Bar`da Purple Hand Band`den caz geceleri başlıyor. » Müzisyen ve ressam Hüseyin Ertunç`un 4 LP`li yeni albümü "Gümüşlük Sessions" yayınlandı... » Türkiye`nin ilk ve tek "Caz Derneği" 20. yılını özel bir sergiyle kutlayacak... » Ağustos başında, sessiz ada huzuru içinde, bir hafta boyu güzel yemek ve iyi müzik? » Boğaz manzarası, caz ve serinleten kokteyller... Conrad İstanbul Otel Wednesday Vibes konserlerine başlıyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: Festival kapanış konserinde TRT Big Band üç ünlü solisti ağırladı. » Bir Leyla-Diana Gücük haberi: Nilüfer Verdi`nin yıllardır beklenen albümü "Knidost" nihayet yayınlandı. » Dünya çapında başarılara imza atan BÜMK Caz Korosu 7 Temmuz`da İtalya`da yarışacak... » Hayatını Amerika`da sürdüren caz şarkıcısı Feyza Eren son iki yılda üçüncü albümünü yayınladı... » Dünyanın en saygın dergisi Downbeat 2016 Eleştirmenler Anketi`yle yılın en iyilerini belirledi. » Yoksa bu yaz festivalin en eğlenceli bombası "Sıcak Sardalyeler" mi? » Son yılların en popüler yaz ve İstanbul boğazı temalı etkinliği "Denizde Caz" başlıyor. » "Aklımı senden kurtaramıyorum..." Sahte Rakı Rock`n Roll & Blues Band yeniden Split Blues Festival`de. » Önder Focan kişisel caz ansiklopedisinin fasiküllerini tek tek yayınlıyor. » Ramazanda Caz konserleri başlıyor ve Cazkolik okuru da konserleri davetlimiz olarak izliyor... » İşte, gerçekten ilginç bir proje, ilginç bir fikir... Berlin`den yola çıkan "Opera Dolmuşu" İstanbul`a geldi. » Ayışığında caz konserleri başlıyor... » Prag - Afyon dostluğunun simgesi Afyon Caz Festivali onaltı yaşında. » Geçen sene ilki yoğun ilgi gören Beylikdüzü Klasik Konserleri ikinci kez başlıyor. » "Güven`le Cazı Yaşatanlar Ödülleri" bu yıl ilk sahiplerini bulacak. Cazkolik de ödüle değer görülmenin gururunu yaşıyor. » İDSO Denizbank Konserleri sezonu unutulmaz konserler arasına girmeye aday bir geceyle taçlandırmaya hazırlanıyor. » Ahh o gemide ben de olsaydım... Lüks gemi seyahatini cazın süper isimleriyle geçirmeyi kim istemez? » Fahir Atakoğlu yayınladığı iki albümle Türkiye`ye nazaran yurtdışında daha fazla dikkat çekiyor. » Andante Dergisi`nin Beyoğlu Belediyesi`yle düzenlediği Donizetti Klasik Müzik ödülleri sahiplerini buldu. » Chet Baker`ın hayatı Ethan Hawke`nin oynadığı filme ilham kaynağı oldu. » Memo ordaydı, Butch ordaydı, Sun Ra ordaydı...
Şimdi hepsi aynı albümde ve sonsuzlukta!
» Radyo Cazkolik`in yeni programı New York`tan!
Onur Gül`ün hazırladığı "Nublu Sounds" başlıyor.
» Pop müziğin cazla flörtünde en yeni randevu;
"Aykut Gürel presents Bergüzar Korel" ve Sezen Aksu.
» 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Program ve ayrıntılar haberde yayında. » İstanbul, toplam 1200 kişilik yeni ve gösterişli bir konser ve festival mekanına daha kavuşuyor. » "Şişli"de Kahve ve Caz" günleri Dünya Caz Günü`yle sokakta caz dinlemenin keyfini ikram kahvelerle yaşatacak. » Dünya şokta... Herkes şaşkın... Peki Prince niye öldü? » Konstrukt`ın yeni albümü "10.08.2015" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Caz vokali yeni starlarını arıyor... Yoğunlaştırılmış yeni vokal atölyesi 24 Nisan`da başlayacak. » Cumhuriyetin ilk nesil öncü isimlerin yolunu takip eden genç yıldızlar topluluğu aynı sahnede buluşuyor. » 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon Bomonti`de Küba`nın yeni dahî piyanistlerinden biriyle tanışmaya hazır olun. » Son dönem en çarpıcı performanslardan biri derken bu kadar olacağını düşünmemiştik. Huun Huur Tu + Konjo izlenimleri yayında. » "Sesler Denizi" 19 Nisan Salı sabahı başlıyor... » Nardis`te modern cazın mini zirvesi. (Konser gecesinden özel fotoğraflar) » Kennedy Jazz konserleri başlıyor... » Gato Barbieri`nin son tangosu... Ünlü sanatçı 83 yaşında hayatını kaybetti. » Bu hafta duyurduğumuz 3. festival programı... 33. Ankara Müzik Festivali başlıyor. » Fransızların formülü yıllardır işliyor. Zincirin yeni halkası Jain Mayıs`ta ilk İstanbul konseri için geliyor. » Korkuya karşı Barok müzik... Venedik Barok Orkestrası Mart ayının son konseri için İstanbul`a geliyor. » Türkiye`de caz müziğin duayen isimlerinden kontrbas sanatçısı Selçuk Sun 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Yeni çağın şairleri cazdan çıkacak... Ritm şairi Mark Guiliana Salon`a geliyor... » Dünyada 46, Türkiye`de 2 yıldır düzenlenen Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması başlıyor... » Her şeyin sesi, sesin doğası... Nana Vasconcelos 71 yaşında hayatını kaybetti. » "Jazz, Müzik ve Kadın" 8 Mart kapsamında Mart ayı boyunca özel `kadın` konuklarını ağırlayacak. » Caz tarihinin fenomen basçısı Jaco Pastorius`un belgesel filminde The Metallica`nın parmağı var. » Akbank Sanat Mart ayında Kuzey Avrupa cazın üst düzey genç müzisyenlerini ağırlayacak. » Caz Şubatı Hiromi & Stanley Clarke konseriyle sona erdi. Burak Sülünbaz konser izlenimlerini kaleme aldı. » İstanbul & Tel Aviv arası müzikli kültür köprüsü; Sound Ports Festival başlıyor... » Kimsenin kurallarıyla hareket etmeyen kadın Caro Emerald dinleyicinin kalbini bir kez daha çaldı. » Al Di Meola dinleyicisini hep mutlu ediyor... Caz Şubatı konser notlar ve fotoğrafları. » Melâli anlayan nesiller için dün akşamki Lee Konitz konser izlenimleri yayında... » İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini konser vermeye çağırıyor... » Çekişmeli geçen 58. Grammy ödüllerini kazanan isimler belli oldu. » Kuzey Avrupa cazının güçlü temsilcisi ilk Türkiye konseri için Akbank Sanat`a geliyor. » Kemanın, kornonun, fagotun ve kontrbasın en ünlüleri İstanbul`a geliyor... » 44. İstanbul Klasik Müzik Festivali`nde klasikten caza uzanan tınılar... » Son dönem yayınlanan yerli caz videolarında dikkate değer bir artış var. » Beş yıl aranın ardından, 6. Kadıköy Caz Günleri başlıyor, İstanbul`un caz ekseni Kadıköy`e kayıyor. » Yılın en iyi caz müzisyeni bu akşam Salon`da. » Ölümünün 100. yılında Tanburi Cemil Bey`in tüm eserleri biraraya getiriliyor. » Miles Davis`in sinemayla cazı buluşturan tarihin en önemli müzikleri nasıl ortaya çıktı? » İstanbul`un "Kulis Bar"ları tarihinin son halkası Bebek Kulis Bar sahnesinde sıkça yer vereceği cazla müziğiyle açıldı. » David Bowie`nin yeni albümü bir caz albümü mü, yoksa caz müzisyenleriyle kaydedilmiş bir Bowie albümü mü? » Dünyanın en ünlü bakır üflemeliler topluluğu geliyor... » O hep babasının kızı olarak kalmayı seçti... Natalie Cole 65 yaşında öldü. » Yeni yılda arkadaşınız, lise çağına gelmiş çocuğu için sizden `caz dinlemeye başlangıç listesi` isterse? » Yeni yılda da "Mikrofon Senin" » Trakya`da caz günleri... The Cold Vibes Edirne ve Kırklareli`nde iki gün arka arkaya caz konseri verecek. » Bilgi Üniversitesi "Yaşamın İçindeki Müzik" konulu eğitim kapsamlı seminerlere hazırlanıyor. » Johann Sebastian Bach yılın son günleri Ankara`da olacak... Nasıl mı? » 58. Grammy caz adayları belli oldu. Grammy cazın geleceğini mi ödüllendirecek? » Dünyanın en önemli erken dönem müziğe modern yorum katan kült topluluk L`Arpeggiata davetiyeniz bizde! » Fotoğraf sanatçılarının gözünden 25. Akbank Caz Festival fotoğrafları sergisi açıldı. » Berlin`in en büyük ve kapsamlı caz festivali "X Jazz" İstanbul`a geliyor... » Ankara Nordik Müzik Günleri bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek. » Caz dünyasını proje manyağına çeviren harikulade kadın bir kez daha İstanbul`a geliyor... » Hiromi daha geçen hafta buradaydı, şimdi yeniden ama bu kez Antalya Piyano Festivali için geliyor... » Londra merkezli İngiliz cazın harikulade yeni armağanı Zara McFarlane`i bu Cumartesi kaçırmayın. » Gezici Festival "Sinemada Caz" ile Ankara, Bursa ve Kastamonu`da özel gösterimler gerçekleştirecek. » Akbank Sanat Piyano Günleri usta isimleri ağırlayacak. » Cazın titreşimleri... Leyla-Diana Gücük son çalışmalarını "PerformJazz" adı altında sergileyecek. » 27 Kasım`da İş Sanat`ta konser verecek Abdullah İbrahim`in 21 Ekim`deki Michigan konserini takibe aldık. » Caz müziğin dans hali, swing kökenli Lindy Hop etkinlikleri dans etmeyi seven herkesi biraraya getiriyor. » 25. Akbank Caz Festival Günlüğü Festival bir günde tam altı konserle İstanbul`u salladı. » Avantgarde cazın öncü isimlerinden Şenol Küçükyıldırım yeni grubu "Centrifuge" ile konserlerini sürdürüyor. » Ekim ayında yerli caz ortamı dört yeni albümle sonbahar hareketliliğinde. » Oskarlı aktör Don Cheadle`ın çektiği Miles Davis biyografisi "Ahead miles" NY Film Fest.`te gösterildi. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalde izleyeceğimiz iki büyük ustayı mercek altına aldık. » Pink Martini`den 14 Ekim akşamı toz pembe şarkılarla dolu bir konser... » Başını alıp gitmek isteyenlerin uğrak noktası gidivermek.com yayında. » Denizde Caz 2015 konserleri geçtiğimiz hafta Nilüfer Verdi Trio ile tamamlandı. » 12. İstanbul Bach Günleri yeni konserleri için gözümüzün önünde ama yepyeni bir mekan keşfetti. » Ruhi Su, ölümünün 30. yılında düzenlenecek özel konser ve etkinliklerle anılacak. » Avrupanın saygın caz ödülü Edison yeni isimler ve albümlerden oluşan 2015 adaylarını belirledi. » > Bodrum`da barok müzik rüzgarı... Üç gün sürecek 6. Barok Müzik Festivali 4 Eylül`de başlayacak. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festival 25. yılını "İllüstrasyonlarla Akbank Caz Festivali`nin 25 Yılı" ile kutluyor. » Tamirane "Morning Jazz Sessions" ile yeniden şehre döndü... » Ethi-jazz`ın ünlü ismi Mulatu Astatke Red Bull Music Academy`nin konuğu olarak İstanbul`a geliyor. » > Geçen yaz gibi bu yaz da caz sürprizi İzmir Aliağa`dan geldi; Aliağa Caz Günleri ikinci kez düzenleniyor. » Bobby McFerrin`in tam 90 dakika süren Stocholm konserinde sahnede Mehmet İkiz`de vardı. » İstanbul boğazında yatla gezinirken caz dinlemek... » Müziğini ülke dışında en çok seslendiren isimlerden Selen Gülün geçtiğimiz günlerde Tokyo`da konserler verdi. » Ladies and the Gentlemen Avrupa`nın en önemli `presenter`ı Jool Holland 22. İstanbul Caz Festivali`nde! » > 22. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: The Bad Plus Trio Joshua Redman festival en iyi konseri miydi? » 22. İstanbul Caz Festivali`nin sürprizlerinden biri de Marcus Miller konseri öncesi yaşanacak. » 22. İstanbul Caz Festivali ile güzelim İstanbul`a dolu dolu caz... » 22. İstanbul Caz Festivali`nde bu yaz "Parklarda Caz" İstanbul`un denizle sevişen en güzel parkında. » 22. İstanbul Caz Festivali bu yıl Kadıköy-Moda`yı "Gece Gezmesi" ile cazla işgale hazırlanıyor. » On yıl sonra bir kez daha Joan Baez`le "We Shall Overcome" diye haykırmak için yeniden Açıkhava`dayız. » > Dünyanın ilk ve tek "Ramazanda Caz" konserleri 4-11 Temmuz arası altıncı kez gerçekleşecek. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Serinleten caz haberleri: Festival konserleri tek tek açıklanıyor. » Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayları arasına giren ilk albümün ardından dünyaca ünlü isimleri yeni albümde ağırlayacak. » "Cazı şekillendiren adam" Ornette Coleman 85 yaşında hayata veda etti. » Yarattığı marka isminin önüne geçen, gitar denince akla gelen ilk isimlerden Les Paul 100 yaşında. » Karmaşaya Evet! Caz müzisyenlerinin ezbere ve alışkınlıklara karşı çıkan tavrı iş dünyası için model oluyor! » Yarım paket filtresiz sigara, yarım şişe Jack Daniels, bolca kül tablası... Huzurlarınızda Oscar Benton! » Levent Öget`in cazın tüm paydaşlarını buluşturduğu kitabı "Caz Etraflı Konuşmalar" yayınlandı. » Gitarın ustaları geliyor... » Cennette Blues Trio; B. B. King 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu 2015 Güz Gönemi kayıtları erken kayıt günleri başladı. » Dünya müziğinin yükselen yıldzı ASA Türkiye`ye ilk kez geliyor... » Konserin Ardından: Akbank Sanat dünya müziği konserinde Erhu ve Koto ustaları bizi müzikleriyle sınadı mı? » Nisan ayının heyecan verici ismi, Nardis`de çalan `tenor hero` Eric Alexander`ı anlama kılavuzu. » New York`un önde gelen caz müzisyenleri Boğaziçi Üniversitesi`nde Workshop`lara geliyor. » "Hayattaki en güzel şeyler yanılsamalardır" sözünden dünyanın en iyi önemli flamenko topluluğuna... » Arjantin, Akdeniz ve Doğu müziklerinin karışımından nasıl bir müzik çıkar? Cevabı haberdeki videoda... » 60. yaşını dünya üzerinde 60 özel konserli turneyle kutlayan Marilyn Mazur 21 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » İstanbul ve Ankaralı cazseverleri çok fena kıskandıracak konser 15 Nisan`da İzmirlileri bekliyor. » Son günlerin kahredici kaosundan kurtulup kendinize bir caz ziyafeti çekin; Yeni albümü "Up" ile Stanley Clarke CRR`de. » Afro Beat ve Afro Funk müziğin yarıtıcılarından Tony Allen bu gece Babylon`da! » > Temmuz güneşi şimdiden ısıtıyor; 22. İstanbul Caz Festival programı dün basın toplantısıyla duyuruldu » Afrodizyak etkisiyle Macy Gray`li David Murray Infinity Quartet Mehmet Uluğ`un anısına Babylon`a geliyor. » Al di Meola, Zülfü Livaneli ve Hüsnü Şenlendirici müzikte hangi isim üstünde buluşmuş olabilir? » İlk kez düzenlenen alternatif müzik ödülleri 17 Mart akşamı sahiplerini bulacak. » 5 maddede bu Pazar Patricia Barber`ı neden izlemeliyiz? » Trilok Gurtu ile iki yıllık dünya turnesi ardından Tuluğ Tırpan Salon`a yepyeni fikirlerle geliyor. » özel Haber: Bir Konserin Hikayesi: 22.İzmir Avrupa Caz Festivali özel bir konserle başlıyor. » 11. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. » Dünyaca ünlü gitar virtüözü Manuel Barrueco 9 Mart akşamı İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. » Whiplash filmi, JK Simmons ve Teller karakterleri hakkındaki tartışmaya Peter Erskine son noktayı koyuyor. » Yıllar önce dünyaya `mutlu ol` diyen adam mesajını tekrar vermek için 3 Mart`ta geliyor... » Arkadaşımız Leyla Diana`nın "PerformJazz" adını verdiği fotoğraf sergisi 28 Şubata kadar sürecek. » Farsça`da 3 renkli anlamına gelen İranlı caz grubu Sehrang İstanbul Turu`nda... » Caz tarihinin ikonik piyanisti Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir radyo program kaydı bulundu. » Müzisyenler için özel haber: Aix-en-Provence festivali doğaçlama müzik konusunda genç profesyoneller arıyor. » Aydın Esen yılın ilk büyük sürprizine yeni bir ses Tuba Çavuşoğlu ve albümü "Insight" ile imza attı. » > Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyeli bizi harika yeni isimlerle tanıştırmaya hazırlanıyor. » Evinde, mekanında caz çalmayanın başı "Baltalı Katil" ile belada... "Tütün, Bataklık, Jazz ve Baltalı Katil" » Bu dünyada ne acayip adamlar var? Orlando Julius ve the Heliocentrics Orchestra Babylon`a geliyor. » Salon 5. yılını özel geceyle kutladı, yeni sezona dair hangi müjdeleri verdi? Gecenin izlenimleri-notları yayında! » Saykodelik kafayı party-time dönüştüren adamlar; Goran Kajfes Subtronic Arkestra Akbank Sanat`a geliyor. » İstanbul`un bu rekor soğuk günlerini ısıtan tek şey vardı; Avishai Cohen konseri... » Klasikten Caza: Yılbaşı konserleri başlıyor... » Pop müziğin hit şarkıları cazla yeniden hayat buluyor... » İzmir`de caz hareketiliği: Yeni açılan Muppet`s Pub & Art`da 30 Kasım-3 Aralık arası caz geceleri yaşanacak. » Yeni klasik müzik toplulukları çıldırmış olmalı, baksanıza neler yapıyorlar? » Afrika`nın en iyi sanatçısı Judith Sephuma, Güney Afrika Özgürlük ve Demokrasi kutlamaları için geliyor. » Raul Midón 21 Kasım akşamı CRR`de, konser davetiyeniz bizde... » Cazkolik Shop`ta ödeme kolaylığı getiren bir yenilik hizmete girdi. » Kerem Görsev Trio & Alan Broadbent ile "2 Pianos" konserleri başlıyor. » Mozaik tüm arşivini derleyip yayınladığı "Külliyat" için imza günü ve konserler düzenliyor. » Bunca zamandır caz konserlerini izleriz ilk kez bir grubun karbon emisyon oranlarına göre turne yaptığını duyuyoruz. » Bu yıl Polonya cazı ile ilgili izlediğimiz konserlere 13 Kasım gecesi RGG Trio`da eklenecek. » O gece, Chet Faker konseri kadar Uniq İstanbul`da bulunan Volkswagen Arena`da yıldızlaştı. » Konser öncesi haber + konser sonrası izlenim: Randy Brecker "Night in Calisia" konser izlenimleri yayında. » Bu akşam ve yarın Salon`dan yükselecek caz tınılarına daha yakında bakalım... » İstanbulluların gözbebeği Cemal Reşit Rey konser salonu 25. yaşını özel bir konserle kutlayacak. » Trompetçi Ibrahim Maalouf 24, gitar vampiri Jon Gomm 27 Ekim`de Ankara CerModern`de. » Arkadaşımız Turgay Yalçın 28 Eylül Pazar Radyo ODTÜ`de "Sesler Denizi" programına başlıyor. » Kaotik melankolinin ustası Kenny Wheeler 84 yaşında hayata veda etti. » Yeni festival, yeni heyecan: 24. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın toplantısıyla programını açıkladı... » Marinada caz rüzgarı hız kesmeden esmeye devam ediyor... » 75. yılını kutlayan efsanevi Blue Note firması kurulduğu yıllarda edindiği misyonu yeniden hayata geçiriyor. » > Alanya, her yıl Eylül ayında düzenlediği caz günlerini bu yıl 12. kez gerçekleştirecek. » Müziğini sınırların ötesine taşıyan ünlü çellist Yo-Yo Ma`ya "Silk Road Ensemble" konserinde Aynur`da eşlik edecek. » Unesco geleneksel müziğe yönelik koleksiyonuyla 70 milletten oluşan insanlığın ortak mirasını geleceğe taşıyor. » Avrupanın ünlü big band`i NDR 60. yılını ilk kez günyüzüne çıkan konser kayıtlarıyla kutluyor. » Cenk Erdem`in hazırlayıp sunduğu "Müzikle Muhabbet" TV programı "Cazkolik Özel" bölümü sayfamızda. » Ramazanda Cazın son konserinde Norveç`in dini ilahilerinden oluşan caz yorumları ezanla buluşacak. » Ahenksiz müziğin basçısı ama stilistik nişleri sevmeyen adam; Charlie Haden 77 yaşında öldü. » 21. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Festivalde bu yıl festival tarihinin en önemli konserlerinden birine şahit olduk. » > Alaçatı Piyano Festivali başlıyor... İki ay boyunca her hafta bir konser... » Geleceğin klasik müzik virtüözleri Meriç Soylu anısına ödüllendirildi. » 23 Haziran`dan itibaren "Arşivimden Mikrofona" ile caz tarihinin derinliklerini keşfetmeye hazır olun! » Cazseverler! İzmir`li bas sanatçısı Yaman Akdoğan`ın çağrısına kulak verin... » Giuseppe Nicolini konservatuvarı caz bölümü tek kız ve Türk öğrencisi Öykü Doğan Duke Ellington konseri düzenledi. » Ada Bosphorus Kuruçeşme Konserleri caz ve `cazımsı` üç projeyle müzikseverlerle buluşacak. » Sony Music, yayınladığı yeni "The Jazz Years" albümlerini Cazkolik okurlarına hediye ediyor. » Dünya Şampiyonu Boğaziçi Caz Korosu`ndan bir "Birincilik" haberi daha geldi? » SOMA için MüZiK... Babylon ve PozitifLive Mayıs ve Haziran`daki konserlerinin gelirini Soma`ya bağışlayacak. » CRR`de klasik gitar konserlerine hazır olun: "Gitar Günleri" başlıyor... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival dün akşam düzenlenen basın toplantısıyla programını duyurdu... » New York`lu caz ustası Richie Beirach kemancı Gregor Huebner ile Dünya Caz Günü için Akbank Sanat`a geliyor. » Geçen yıl ki büyük heyecanın ardından yeniden 30 Nisan Dünya Caz Günü ve yeni etkinlikler, yeni konserler. » Onur Korkmaz ile "Satır Arası Caz" başlıyor... » Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan`da gösterilecek. » Brezilya cazında bas gitar & vokalin cesur bileşiminde yaratıcı müzikler; Viviane De Farias ve Mauro Martins. » Doğaçlamanın anlık kimyası: Medeski, Martin & Wood + Nels Cline bu akşam Babylon`da, davetiyeniz bizde! » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası dünyaca ünlü ilk konuğu Nicholas Payton`la özel konser vermeye hazırlanıyor. » İstanbul-Ankara-İzmirli dostlar, hazırlanın: Kerem Görsev Trio & Allan Harris caz standartlarıyla yola çıkıyor. » İzlandalı yaylı çalgılar ve `uniquely atmospheric` müzik dörtlüsü Amiina 22 Mart akşamı Borusan Müzikevi`nde! » Vokal cazın dünyaca ünlü kadınları bir bir İstanbul`a geliyor: Susanne Abbuehl 26 Mart akşamı Akbank Sanat`ta! » Norveç`in yetiştirdiği en iyi caz şarkıcılarından, bol ödüllü Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da. » Genç Caz Başvuruları başladı: İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor! » Dünyaca ünlü Amerikalı caz kadınları "The Ladies" Dünya Kadınlar Günü kapsamında 14 Martta konsere geliyor. » İstanbul`un en renkli ve tematik etkinliklerinden "Bach Before & After" bu kez Neve Şalom Sinagogu`nda. » Bu yıl 10. kez düzenlenen "2014 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu. » > 3. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali`ni arkaşamız Leyla Diana takip ediyor. » Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Birimi (BAUART), yeni dönem Caz Sertifika Programı`na Mart ortası başlayacak. » Jazz rock fusion`a damgasını vuran Fransız ve İngiliz iki topluluk 27-28 Şubat akşamları Salon`da olacak. » Son dönem Avrupa cazının önemli isimlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman ilk defa Ankara`ya geliyor. » Okay Temiz, 11 Şubat`ta doğum gününü dünyaca ünlü ustalarla beraber `Ritmin Günü` konseriyle kutlayacak. » "Caz Ağacı" yeni yılın ilk projesinde Miles Davis parçalarına yazılmış yeni sözlerle geliyor... » Ağustos ayında yeni albümü "Searching for Jupiter"i yayınlayan Magnus Öström 18 Ocak`ta Salon`da! » Avrupa ve dünya caz vokalin etkileyici sesi Anna Maria Jopek 7 yıl aradan sonra yeniden Ankara`ya geliyor. » Caz vokalin başarılı ismi Elif Çağlar yeni yılın ilk sürprizine imza atmaya hazırlanıyor. » Radyo Cazkolik Bodrum Kat`ta Can Tutuğ "Japon Özgür Cazı" program serisine başladı. » Cazda yılın son kaybı 93 yaşındaki Yusef Lateef oldu. » A Capella Boğaziçi`nden tümüyle Fazıl Say müzikleriyle dolu yeni bir albüm; "Eurasian Tales" » 20. yüzyılın en iyi piyanistlerinden Horace Silver`ın uzun süren hastalığının ardından vefatı üzüntü yarattı. » Avrupa cazının iki önemli ismi; Nils Petter Molvaer ve Martin von Oswald yeni albümleriyle Babylon`a geliyor. » `Mini` festivali `Akbank Sanat Caz Günleri` Avrupalı ustalarla yerli cazın genç ve yetenekli isimlerini ağırlıyor. » John Scofield`i Salon`da izleyen Burak Sülünbaz usta isimle yaptığı sohbetten çok sayıda not çıkardı. » Luiana Souza ve Romero Lubambo ile saf müzikte kristal berraklık. » Müzik dünyası zamansız ve çok üzücü bir vefat haberiyle sarsıldı; Mehmet Uluğ`u kaybettik... » Resim ve grafik sanatçısı Atilla Atala`nın `Caz İkonları` isimli kişisel sergisi 28 Kasım`da Galeri FE`de başlıyor. » Jose Marti Küba Dostuk Derneği Aralık`ta Küba Caz Festivali`nin de içinde olduğu bir kültür gezisi düzenliyor. » Bilal ile Neo-Soul müziği, Date İstanbul ile Neo-Klüp formatı... » Akbank Sanat Piyano Günleri`nde Jon Balke`den hüzün temalı bir İstanbul konseri... » Sanat galerisinde cazın usta isimleriyle tematik caz sohbetleri başlıyor... » İstanbullu müzikseverler için Fransa`dan ithal festivalin konserleri başladı: » Cazın usta gitaristi Yavuz Akyazıcı hikaye tadında kaydettiği müzikleriyle dolu yeni albümü "Short Stories"i yayınladı. » Ankara`da bayram bitmiyor; Nordik Müzik Günleri başlıyor... » Baki Duyarlar, Gençlik Caz Orkestrası ile kısa zamanda hayranlık duyulacak bir başarıya imza atmış. » Sabaha acı bir haberle uyandık: Caz basın sıradışı yetenekli ismi, gerçek bir virtüöz Kürşat And`ı kaybettik. » Türk izleyicisiyle ilk kez tanışan Norveçli genç caz grubu In The Country konser izlenimleri Burak Sülünbaz`dan. » "Şimdi Jim Rotondi iyi gider..." Swingli modern hard bop caz ustası festival kapsamında iki gece Nardis`te. » Harriet Tubman feat. Cassandra Wilson konserinde kafa karışıklığı Wilson`a kızgınlığa, Ross`a ilgiye döndü. » Babylon, 23. Akbank Caz Festivali`ni ne bizde ne başka yerde pek rastlamayacağımız bir isimle açıyor; Chrysta Bell. » Galatarasay taraftarı caz sever mi? "4 Nefes 1 Maç" » Salon Ekimde yeni sezonu gümbür gümbür konserlerle karşılamaya hazırlanıyor... » Pink Martini yeni albümü `Get Happy`nin ilk konserlerini 26 ve 27 Eylül`de Ankara ve İstanbul`da verecek. » Elli yılı aşkın süredir caz ikonlarını fotoğraflayan caz fotoğrafçısı Lee Tanner 82 yaşında öldü. » 11. Uluslararası Alanya Caz Günleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz konserlerle dolu. » Bir yaz akşamı Kalamış Parkı`nda caz dinlemek, bisiklet ölümlerine dur demek ve tango yapmak... » 23. Akbank Caz Festival akşam düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. Festivale kısa bir bakış yazıda. » Aynı anda 3070 kişiye konser ve gösteri sunacak dünyanın en önemli salonlarından biri İstanbul`da hizmete giriyor. » Klavye yıllarının efsanevi müzisyeni George Duke 67 yaşında aramızdan ayrıldı. » Hijazz Project ilk albümün arkasına eklediği on yıllık sessizliğin ardından yeni albümü Hijazz II`yi yayınladı. » Trio Mrio grubu Venedik Caz Festivali`nde konser vermek için Venedik`e gitti. » Caz müzisyenlerinin Gezi Parkı direnişine ortak selamı "Korkmuyoruz" isimli özel bir besteye dönüştü... » Türkiye`nin ilk bakır nefesli topluluğu Golden Horn Brass dünyaca ünlü "Italian Brass Week" haftasına davet edildi. » Ramazanda Caz bu yıl altı farklı sanatçının altı farklı konseriyle zevkten dört köşe konserler vaad ediyor. » Klasik müziğin güçlü orkestralarından Merck ile Kerem Görsev Trio`dan cazla klasiği buluşturan bir konser. » Şenay Lambaoğlu "İçimde Aşk Var"la cazseverin gönlünü çalmıştı, bu kez Fransız konuğuyla etkilemeye hazırlanıyor. » Türk cazına önemli bir albüm armağan eden Ozan Musluoğlu konserinde Ivo Neame`yi ağırlayacak. » Festivalde cazın çelik çekirdiğini oluşturan European Jazz Club`ta konseri olan Evrem Demirel ile konuştuk. » Yönetmen Batu Akyol "Türkiye`de Caz" belgeselinin ilk gösterimini festival kapsamında gerçekleştirecek. » Çevreci ve aktivist şarkıcı Jason Mraz`ın konseri 19 Temmuz`da, davetiyeniz ise Cazkolik`te! » 20. İstanbul Caz Festivali dün akşam Yıldız Sarayı bahçesinde Lena Chamamyan`ın şarkılarıyla sona erdi. » Uraz Kıvaner: Miles Davis Quintet gibi bir formatla müziğimin nasıl olacağını görmek istedim... » Piyano her yere çok yakışır... » Herbie Hancock yeni misyonunu ilan etti: Cazın sound teknolojisiyle gelişmesine öncülük etmek. » İstanbul Caz Festivali Temmuzda gerçekleşecek festival programında yapılan değişiklikleri duyurdu. » Cazseverler için önemli haber: Daha önce yayınlanmamış iki önemli konser kaydı arka arkaya yayınlandı. » Montreux Jazz Fest programı cazın `post-bop and beyond` ana damarında bir kırılma anlamı taşıyor mu? » Yıllarca dinleyicilerince Pazar sabahlarının vazgeçilmezi olan "Reha Sezgin ile 60`lı Yıllar" yeniden başlıyor! » Duygulu bilgeliğin, armonik entelektüelliğin piyanisti Mulgrew Miller`ı çok genç yaşta kaybettik... » Jazz Company sezonu sevgili dostumuz Cenk Erdem`in özel hazırladığı caz ve dans gecesiyle kapatacak. » Amerikalı ustalarla gençleri buluşturan VJU İzmir International Jazz Camp bu yaz ikinci kez düzenleniyor. » Radyo Cazkolik`te Bodrum Kat`ı hazırlayan Can Tutuğ ve tarihçi Hayri Gökşin`den `Caz Konuşmaları` » İbrahim Maalouf son albümü The Wind`de Miles`ın atmosferik etkisini kendi dünyasında görselleştiriyor. » Flütist Eren Coşkuner ilk albümü The Long Way ile Türk caz tarihine geçecek önemde bir kayda imza attı. » Sinirli ihtirasın, tatlı hüznün, arzu ve elemin, metaforların, kinayelerin şarkıcısı Patricia Barber Salon`da... » Uluslararası Caz Günü basın toplantısı bu sabah yıldız sanatçıların katılımıyla gerçekleşti. » Dünya Caz Günü kapsamında Babylon sahnesi Floex ve Big Beats Big Times konserlerine hazırlanıyor. » "Aşk ve Devrim"in çocuğu Nicola Conte Dünya Caz Günü kapsamında 30 Nisan akşamı Ghetto`da. » Uluslararası Caz Günü kutlamalarına Akbank Sanat iki günlük özel bir programla katılıyor. » Müziğini mağazadan al! 20 Nisan Record Store Day günü Kontra Records`ta gün boyu alternatif etkinlikler var! » 21. yüzyılda da ilginin hiç azalmadığı Cuban müziğin karizmatik ismi Roberto Fonseca 20 Nisan`da İstanbul`da. » 20. İstanbul Caz Festivali`nin afişinde Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk`un damgası var. » 30 Nisan Dünya Caz Günü`nde cazın kurucu babalarından Duke Ellington`ı anmak... » Müzisyen Nevzat Yılmaz`ın özgün yorumlarından oluşan caz albümü "Göç" yayınlandı. » Kuzey Avrupa caz sounduyla Hint müziğini albümlerinde buluşturan üçlü ELP 6 Nisan akşamı Borusan`da. » Selen Gülün yeni albümü `Başka` ile `Sürprizler`in ötesinde neler olabileceğini görmemizi sağlıyor... » Kerem Görsev`in kayıtları biten Tribute To Bill Evans albüm süreci Batu Akyol tarafından belgesel filme alındı. » Ülkemizin yetiştirdiği en değerli caz gitaristlerinden René Macaroğlu`nu kaybettik... » > İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini pişmeye, olgunlaşmaya, meydan okumaya çağırıyor. » Ülkemizde `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde büyük emeği olan işletmeci Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik. » Mart ayında Jazz Company`nin cazla yolculuğu sürüyor... » Boğaziçi`nde `Müzik ve Psikoloji` » Bu yıl 9. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal Yarışması sahiplerini buldu. » Avrupanın en iyi bariton saksofon sanatçısı Celine Bonacina yeni albümü `Open Heart` ile Akbank Sanat`ta. » 11. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali başlıyor... » Unesco ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü`nün düzenlediği "Uluslararası Caz Günü" bu yıl İstanbul`da kutlanacak. » Selen Gülün`ün `Başka` şarkıları Salon`u dolduran caz dinleyicisinden yoğun ilgi gördü. » Ardı ardına gelen kayıp haberlerinin bir yenisi cazdan; Trompet efsanesi Donald Byrd 80 yaşında öldü. » 16. Ankara Caz Festivali`nin son konserleri uzun süre hafızalardaki tazeliğini koruyacak. » Klarnetin iki kuşağı buluşuyor: Giora Feidman ve Hüsnü Şenlendirici 8 Şubatta Cemal Reşit Rey`de. » Son günlerde ardı ardına gelen ölüm haberlerine cazseverler için özel bir isim olan Butch Morris de eklendi. » 9. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması katılımları başladı... » Bilal Karaman Patika ismini verdiği yeni albümünü 25 Ocak gecesi Salon`da ilk kez dinletecek. » Caz Ağacı`nın en bereketli dalı Cole Porter için İKSV Salon ve NU-DC işbirliğinde özel bir gece düzenleniyor. » Ghettogether Party`lerinde boşa akıp giden funk`a izin yok: Şallıel Bros. What Da Funk Project`te bu kez Omar`ı ağırlıyor. » Selen Gülün `ün heyecan veren projesi Blue Band ilk konserini 17 Ocak akşamı Borusan sahnesinde verecek. » Arkadaşımız Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü çıkıyor! » 16. Uluslararası Ankara Caz Festivali`nin başlangıcını müjdeleyen basın tanıtım konseri 11 Ocak`ta! » Ozan Musluoğlu`nun yeni albümü için düzenlenen konser Türk caz piyanosunun zirvesine tanıklık etti. » Marcin Wasilewski Trio 22 Aralık`ta Borusan`da denince içi titremeyecek bir Avrupa cazı tutkunu yoktur. » Amerika`yı sarsan ilkokul katliamında ölen çocuklardan biri ünlü bir caz müzisyenin 6 yaşındaki kızı çıktı. » Müzikte `Gece Vardiyası` nöbetleri başlıyor... » Haberini yapmaktan hep korktuğumuz haber: Dave Brubeck 92 yaşında kalp yetmezliğinden öldü. » Bahçeşehir Üniversitesi Ocak ayından itibaren `Caz Okulu` projesini başlatıyor... » Hareketlenmeye başlayan yıl sonu konserlerinde sürpriz bir haber var; Brad Mehldau Trio 1 Aralık`ta İstanbul`da! » Önümüzde müzikseverleri bekleyen üç güzel konser var: Forabandit, Andy Timmons ve Sumru Ağıryürüyen » Cenk Erdem yazdı: "Basının bakış açısı mı ilkel ve sorunlu yoksa Madonna fazla mı erotik?" » Kısa adı WOMIST olan 3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali 15-29 Kasım arası İstanbul da gerçekleşecek. » Akbank Caz Festivali`ne Stevie Awards`dan 3 ödül birden geldi... » Caz sahnemizin yıllardır sürdürülen kalıcı etkinliklerinden Jazz Open Mic 5. sezonuna Nardis`te başlıyor. » Kadın caz vokalin yaşayan en seçkin isimlerinden Dianne Reeves, Chivas Jazz Nights için 2 gece Nardis`te. » Jazz Company yeni sezona Ayşe Gencer`in annesi Ayten Alpman`a ithaf edeceği özel geceyle başlıyor. » Nardis`in Pazartesi gecesi 10. yılı özel kutlaması Türk caz sahnesini buluşturan bir fotoğrafa dönüştü. » Son Londra konseri `sold out` olan Aruan Ortiz & Michael Janisch Quartet Kasım başı Alt Caz Kulüp`te sahne alacak. » Bayram tatilini de yanına alan Alaçatı Caz Rüzgarı 26 Ekim`den itibaren yeniden esmeye başlıyor! » Bayram tatilinde latin caz keyfi yaşamak ister misiniz? » New York`da aynı müzik çevresinde buluşan 4 ülkenin çocuğu 20 Ekim akşamı Hayal Kahvesi`nin yeni mekanında. » Cazın hayatı içinde olma hali; Kanyon`da Caz 14 Ekim Pazar Kerem Görsev Trio "Chamber Jazz" ile başlıyor. » Dün akşam Islak Köpek & Serra Yılmaz ve bu akşam KonstruKt ile bir festival daha sona eriyor. » "RADYOEVİMİZİ VERMİYORUZ" basın açıklamasına çağrı... » Kerem Görsev Trio Bologna`nın tarihi meydanı Pizza Maggiore`de unutulmaz bir konser verdi. » Radyo Cazkolik`in kabına sığmayan programı "Jazz, Müzik ve Kadın" radyonun dışına açılıyor... » İstanbul Jazz Center sezonu Paticia Barber ve Chriss Bennett projeleriyle açıyor. » 7. Leyla Gencer Şan Yarışması`nı kazanan isimleri final gecesiyle belirlendi... » Flütist Halit Turgay`ın `Türk usülü demlenmiş` caz albümü "Türk Çayı Caz Süiti" yayınlandı... » Alanya Belediyesi`nin düzenlediği 10. Alanya Uluslararası Caz Günleri 4 gün / 4 konserle geliyor... » Müzğin ve davulun duayen ismi Durul Gence uzun bir aradan sonra ilk kez bir radyo programına konuk oldu. » Özge Calafato`nun ilki çok büyük bir ilgi gören "Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon" serisinin ikincisi yayında! » `Bir tatlı huzur` ve cazın yeni adresi Kalamış`ta `Mekan The Jazz Room`... » Sanatın başkenti New York, Broadway`ın müzikal şovlar dünyasını Haldun Dormen ile gezmeye ne dersiniz... » Yeni sezonun başladığı nasıl anlaşılır? Nardis`in kapılarını açmasından! » Boğaziçi Caz Korosu`ndan yeni bir altın madalya haberi daha geldi... » 29 yaşındaki genç, güzel caz piyanisti Shimrit Shoshan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. » Bodrum Gümüşlük`te caz günleri başlıyor... » Yağmurlu Ağustos pazar gününde acı veren haber; Çellist Reyent Bölükbaşı`nı kaybettik... » Yaşam Hancılar ilk albüm hayalini gerçekleştirmek için kampanyasına cazseverlerin desteğini bekliyor! » Ramazanda Caz kapsamında Aydın Esen ve Okay Temiz ilk kez birlikte aynı sahneyi paylaşacak... » New York Gypsy All Stars, balkanların çingene ruhunu funky & jazzy formlarla buluşturduğu Romantech`i yayınladı. » Bagetleriyle son otuz yılın güçlü ismi Omar Hakim son projesi The Trio of Oz ile Ramazanda Caz`da. » Ahmad Jamal konserini izleyen arkadışımız Arto konser güzel ama izleyicimiz bu kez sınıfta kaldı diyor... » Akşam Sezen Aksu`nun unutulmaz Açıkhava konserini izleyen Cenk Erdem içinden geçenleri yazdı. » Türkiye`nin yetiştirdiği büyük bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı; İlhan Mimaroğlu 87 yaşında vefat etti. » Blues`un ülkemizdeki en önemli gruplarından Sahte Rakı Balkanlar`ın güçlü blues festivali Mostar`a davetli. » İş Sanat`ın yönetmeni, müziğin ve cazın değerli yöneticisi Meriç Soylu`nun ani vefat haberi büyük üzüntü yarattı... » Boğaziçi Caz Korosu dünya çapında başarılarına bir yenisini daha ekleyerek altın madalya kazandı. » Sokaktan ve mekanlardan fotoğraflarla "Tünel Şenliği"nin öyküsü... » Limonata gibi yaz gecesinde, şurup gibi caz konseri: Till Brönner`den terapi gibi bir müzik... » Cazın ustaları JAmZZ`de genç yeteneklerle buluşuyor; Buluşmak yetmez New York`a, Venedik`e götürüyor! » Never Never let me go! Robbie real thing, Sly Dunbar real thing, Ernest Ranglin real thing, dedicated to İstannbuuul!!! » İşte bir festival daha başladı... Boğazın ışığına gecenin neşesi, Neşet Ruacan`ın ödülü, Elif Çağlar`ın şarkıları eşlik etti. » Önder Focan & Meltem Ege Group `Songbook` albümü iyi müziğin ötesinde bir övgüyü hakediyor. » İKSV, kurucuları arasında yer alan Aydın Gün adına düzenlenen bursla genç sanatçılar yetiştireceğini duyurdu. » Emir Ersoy yeni albümü Karnaval ile Türk pop müziğinin hitlerini latin müziğin yeni yorumlarıyla buluşturuyor. » Günün en güzel öğünü sevdiğimiz bu en güzel müzikle buluşursa ne olur: `Kahvaltıda Caz` başlıyor! » Antalyalı cazseverler sıcakları cazın serinliğine sığınarak atlatacak: Antalya Caz Festivali başlıyor... » İstanbul Taksim`deki Fransız Kültür Merkezi`nin püfür püfür bahçesinde üç gün üst üste Müzik Bayramı başlıyor... » Sumru Ağıryürüyen ve Anıl Eraslan`ın insas sesi-viyolonsel diyaloğuna dayalı albümleri Sert sessizler yayınlandı. » Samatya`da ziller bir kez daha caz için müzik ve Avedish usta için çalacak... » Iggy Pop`tan Orson Welles`in "You don`t know what`s to be old"unu hatırlatan bir albüm geldi. » Akbank Caz Festivali`nin ilk geçen yıl düzenlediği JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması yeni başvuruları başladı. » İKSV 40. yıl etkinlikleri kapsamında bir ilki gerçekleştirerek Stevie Wonder`ı ilk kez İstanbul`a getiriyor. » Polonyalı genç caz müzisyeni Peter Filipowicz`den Michael Jakson müziğine saygı albümü... » Cenk Erdem`den "Aşkın Caz Halleri"ne dair özel parti Jazz Company`de... » "ODTÜ Van`da.. Dayanışma için Caz" konseri 9 Mayıs gecesi bu kez Ankara IF Performance Hall`da. » Nazım Hikmet`in sözlerini caz formunda yeniden yorumlayan Defne Şahin ilk albüm konseri Babylon`da. » Jazz Company, ilkinin gördüğü büyük ilginin ardından yeni bir Amy Winehouse gecesini 4 Mayıs akşamı düzenliyor. » Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gitarın ustaları Mayıs ayında Akbank Sanat`ta olacak. » Bu yıl ilk kez Unesco tarafından ilan edilen "30 Nisan Dünya Caz Günü" konser ve etkinliklerle kutlanacak. » Norah Jones uzun süredir merakla beklenen yeni albümü Little Broken Hearts`ı 1 Mayıs`ta yayınlıyor. » Resonance Records`un çarpıcı keşfi; Büyük piyanist Bill Evans`ın 1968 NY City`s Village Gate kayıtları bulundu. » Caz şarkıcılığının yolunu aydınlatan deniz feneri artık sadece kalbimizde ışıldayacak; Ayten Alpman`ı kaybettik. » WOMEX, Club Globalkan sahnesi için Türk müzisyenlerin başvurularını bekliyor! » Renaud Garcia Fons Kadıköy`ün cazla buluşmalar yaşayacak yeni mekanı DoubleTree`de sahne alacak... » Bu yıl Nardis Genç Caz Vokal birincisi Ceyda Köybaşıoğlu Litvanya`dan güzel haberlerle dönüyor... » Akıcı, lirik, rafine müziğiyle Fransızların gözde piyanisti Alfio Origlio Cemal Reşit Rey sahnesinde. » Son albümü "Durgun Sular" ile geçen yılın en iyi işlerinden birini kaydeden Sarp Maden 17 Nisanda Babylon`da. » Bazen kendimizi müziğin salıncağında hissederiz ya, işte o anların ikilisi Mo` Horizon Cumartesi Ghetto`da! » Nardis 13-14 Nisanda günümüzde cazın en etkileyici isimlerinden Roy Hargrove`u ağırlamaya hazırlanıyor. » Balkanlar`dan Arjantin`e, cazdan alaturkaya müziğin kesişen yollarında yeni bir ses, yeni bir renk: Kıvılcım » İspanyolların gönlünde yatan en iyi flamenko sanatçısı Joaquin Grillo yeni projesiyle CRR sahnesinde! » Sekiz yıl aradan sonra Erkan Oğur`dan yeni bir albüm; "Dönmez Yol" Kalan Müzik`ten çıktı! » Kış boyu müthiş konserlere evsahipliği yapan Borusan Nisan`ı çarpıcı etkinliklerle karşılayacak » Müziği "Nuh`un Gemisi" kabul edilen Stephan Micus 29 Martta Garajİstanbul`da sahne alacak. » İki hafta aradan sonra Taksim Gezi Parkı`nda bu Pazar gerçekleşecek 3. Geleneksel Gezi Şenliği bu kez daha anlamlı... » İnsan ruhunu müzikte temsil ettiğine inanılan ney ve viyolonselin iki ustası St.Antuan`da buluşacak. » Caz müzisyenleri sesleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde büyük bir mesajın parçası oldular... » 21. Akbank Caz Festivali`ne Galatasaray Üniversitesi İşletme Klübü`nden "En İyi Organizasyon Ödülü" verildi. » Cazkolik`te son albümü dinleme rekorları kıran Malia`nın bizzat kendisi 24 Martta Tamirane`de! » Buket Coşkuner`in Amy Winehouse için hazırladığı tribute gece 23 Mart akşamı Jazz Company`de. » Garajİstanbul yenilenen mekanı ve yeni döneme cazın iki büyük ismi McCoy Tyner & Joe Lovano konseriyle başlıyor. » Fransızlar 400 Darbe`nin kahramanını çağrıştıran Geraldine Laurent`tan yeni bir Petrucciani yaratmış olabilirler mi? » Nardis Jazz Club`ın gelenekselleştirdiği caz vokal yarışması heyecanlı bir final ile sonuçlandı. » Radyo Cazkolik "Jazz, Müzik ve Kadın"ın yapımcısı Leyla Diana 8 Mart`ta Jazz Center`da bir parti düzenliyor! » İstanbul Caz Festivali bu yaz gerçekleşecek festivalde genç sanatçıları sahne almaya davet ediyor... » Aladağlar`da kaza sonucu vefat eden Tanju Duru`nun web sitesini dostları anısına yapılmış bestelerle güncelliyor. » Çoğumuzun Burhan Öçal`la tanıdığı Smadj Borusan konserinde İbrahim Maalouf ve Natacha Atlas var. » Alışılmışın dışında bir dans, jazz ve müzik gösterisi `Les Signes Exterieurs` Borusan Müzik Evi`ne geliyor... » "Jazz in Japan, 2012 İstanbul" kapsamında caz piyanistleri Nobumasa Tanaka ve Masaki Hayashi duo konseri. » 15. Ankara Caz Festivali son hafta konserlerinde Turkophony All Stars ile nefes kesici bir gece yaşandı. » Borusan Müzikevi kuzey Avrupanın kırılgan sesi Torun Eriksen ile İlhan Erşahin`i aynı sahnede buluşturuyor. » Perdesiz gitarın az sayıdaki seçkin ismi arasında özel bir yere sahip Cenk Erdoğan ikinci albümü Kavis`i yayınladı. » ODTÜ Van`da projesi... geliri Van depremzedelerine aktarılacak `Dayanışma için Caz` gecesi 20 Şubatta! » Bu akşam Nardis`teki Gershwin gecesi için Nezih Yeşilnil`den cazseverlere özel bir not var... » 15. Ankara Caz Festivali`nde iki konser birden var: Raghunath Manet ve Michaela Rabitsch & Robert Pawlik » Cazın olası tüm sınırları içinde kendi kişisel alanını tayin eden adam Jan Garbarek CRR sahnesine geliyor... » Türk cazının en eski ve en genç üyeleri; İlham Gencer ve İpek Dinç sevgililer gününde sevgililere söyleyecek. » Avrupa cazının son yıllarda en `unique` müziğine sahi Tonbruket yarın akşam Salon`da olacak! » Ayşegül ve Nezih Yeşilnil "Rüzgara Şarkılar Söyle"den bugünlere sesini ve müziğini sevenleriyle buluşturacak. » 15. Ankara Caz Festivali Ankara`nın buzlarını Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan konseriyle eritmeye hazırlanıyor... » Kerem Görsev, Joy FM`de cazseverleri radyo başında buluşturacak özel bir radyo programına başlıyor... » Alp Ersönmez `Cereyanlı` projesini İmer Demirer`in katkısıyla 8 Şubat akşamı Babylon`da seslendirecek. » Konstrukt ve A Trio ile doğaçlama caz 9 Şubat akşamı Borusan Müzik Evi`nde... » Kerem Görsev Trio`nun Şubat ayında Allan Harris`le vereceği konserlerin takvimi belli oldu... » Tord Gustavsen Quartet dağıtımı Şubat başı yapılacak albümü "The Well"in çıkışını duyurdu... » Simit simit, ne çok yedik, açık çaylar, sağa kay`lar, tramwaylar, uzaklar, tuzaklar, bunu yazan Xenopolis, Barana & Ceyl`an Ertem » The Evening Standard`ın `Taklitçilerle dolu dünyada gerçek bir caz şarkıcısı` dediği Carmen Lundy Aksanat`ta. » Karadeniz türküsü "Ben Seni Sevdiğimi" caz aranjmanı ve 80 kişilik orkestrayla Amerika`ya konser çıkartması yapıyor. » Bir kadına bunca sıfat bu kadar mı yakışır? Cezayir menekşesi, çöl gülü, yağmur damlası... Yani; Souad Massi » Caz sahnelerinin dinamik, etkileşimli ve eğlenceli gecelerine imza atan FourinthePocket Salon`da... » Senem Diyici & Mavi Yol Quartet`in Dila Dila isimli albümleri yayınlandı... » Nardis Jazz Club`ın geleneksel "Genç Caz Vokal Yarışması" bu yıl sekizinci kez başlıyor... » Caz Ağacı serisi yeni yılın ilk konserinde bu kez Frank Sinatra gecesi düzenliyor. » Sumru Ağıryürüyen ve Cenk Erdoğan `Çağrışımlar` isimli ikili çalışmalarıyla 3 Şubatta Ankara`da... » Caz söylemek ister misin? Mikrofon senin! Jazz Open Mic yeni yılın ilk gecesine cesur cazseverleri bekliyor. » Selen Gülün 21 Ocakta New York`un popüler klübü Drom`da "Cazda Türk Kadınları" projesinde sahne alacak. » Müzikleriyle fenomene dönüşen Norveçli progresif caz topluluğu Jaga Jazzist 21 Ocak akşamı Tamirane`de. » Dünyanın en saygın caz dergisi Downbeat son dönem Türk caz albümlerine Eric Fine imzasıyla özel sayfa ayırdı. » Olmadık bir haber yılın son günlerinde caz dünyasını üzdü; Sam Rivers 88 yaşında öldü. » Türk caz müziğinin duayeni İlham Gencer`le birlikte yeni yıla girmek... » Ayşe Tütüncü Aralık ayının en güzel konserlerinden birini Borusan`ın tasarım harikası salonunda verdi. » Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl 15. yaşını "Cazın Nabzı" sloganıyla kutlayacak. » Kerem Görsev November in St. Petersburg`a albümünü yeni dokunuşlarla yeniden yayınladı... » Ayşe Tütüncü yeni triosuyla 22 Aralık Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi`nde sahne alacak... » Jazz trombon efsanesi Bob Brookmeyer 15 Aralık gecesi geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 82 yaşında öldü. » Dünyanın en iyi flamenko şarkıcısı ödüllü Estrella Morente 19 Aralıkta ilk Türkiye konserini verecek... » Eklektik müziğin kült şirketi Ninja Tune`un son keşfi Andreya Triana Babylon`da sahne alacak. » Drum&Bass Magazine ikinci yılını 13. sayısını yeni logosu ve okurları için özel hediyesiyle kutluyor... » Müzik tarihimiz içinde piyanistliği ve yaptığı düzenlemelerle önemli bir yer tutan Kadri Ünalan vefat etti... » Bach, Before and After (and always); Bach Günleri bütün yıla yayılan konserleriyle artık hep bizimle... » Sarp Maden üçüncü albümü "Durgun Sular"da dinleyenin kendini tazelediği bir meditasyona davet ediyor... » Ornette Coleman`ın müzisyeni Dave Bryant ve caz davulcusu Şenol Küçükyıldırım`dan beş ayrı konser... » Erkan Oğur, iki büyük gitar ustası Philippe Catherine ve Sylvain Luc ile 8 Aralık akşamı aynı sahneyi paylaşacak... » Yeni olan her müzik modern değildir; Ferit Odman yeni albümü Autumn in New York`u yayınladı! » TRT Hafif Müzik ve caz Orkestrası`ndan Harbiye`deki radyo binasının Mesut Cemil Stüdyosu`nda caz konseri... » Neo soulun özel sanatçısı Meshell Ndegecoello 20 yıllık birikiminin özeti Wheather ile Tamirane`ye geliyor. » Fransada yaşayan viyolonselci Anıl Eraslan`ın kurduğu Auditive Connection iki konser için Aralıkta Türkiyede. » Dünya müziklerinin kesişim noktasında yeni soundlar üreten Gilles Peterson yeni albümüyle Babylon`a geliyor. » Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında piyanonun ustalarıyla genç yeteneklerini sahnesinde buluşturuyor. » Nazi dönemi Berlin`inde mahsur kalan siyah caz müzisyenlerini anlatan Half Blood Blues romanı edebiyat ödülü kazandı. » Van`daki depreme yönelik destek konserlerine sezon açılışını yapan Jazz Company`de katıldı... » Selen Gülün iki aydır İtalya`da ne yapıyor? » Dünyanın en önemli caz dergisi Downbeat Ferit Odman`ın ilk albümü Nommo`ya sayfalarında yer ayırdı... » Ozan Musluoğlu 40th Day isimli son albümünün prömiyerini dünyaca ünlü isimlerle kutluyor... » Ülkemizin tek caz afişi yarışması İzmir Avrupa Caz Festivali geleneksel afiş yarışması 10 yaşında... » Flamenkonun dahi bestecisi ve gitar virtüözü Canizares yeni albümü Cuerdas Del Alma konseri için Cemal Reşit Rey`de! » Ünü yurtdışına yayılmış olan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in 105. sergisi Viyana`da açılıyor... » Festival Günlükleri 7 / Robert Glasper`dan Kerem Görsev`e, Mari Kvien`den Arifa`ya günlüğe düşen notlar... » Festival Günlükleri 6 / Boğaziçi Caz Korosu`ndan Carmen Souza`ya, Arto`dan ertesi güne notlar... » Festival Günlükleri 5 / Memleketin genç caz yetenekleri haritasında açığa çıkan ısı miktarı! » Caz albümleri Grammy yolunda... Kerem Görsev`in Therapy, Okan Ersan`ın Reborn Journey`si elemeleri geçti. » Festival Günlükleri 4 / Cumartesi panelinden, Froy Aagre`ye uzanan köprü bu akşam BassDrumBone`a uzanıyor. » Festival Günlükleri 3 / Dünden sarkan notlarda festival `Maffy` Falay ve İlhan Erşahin Love Trio`yu ağırladı... » Festival günlükleri 2 / `Radyoda Caz Çalıyor`, Maffy Falay Sextet, Love Trio ve Rahsaan Ahmad kare ası. » Festival Günlükleri 1 / 21. Akbank Caz Festivali bugün üç farklı etkinlikle başlıyor. Biz de festival günlüklerine başlıyoruz... » Efsane aktör Morgan Freeman geçen Pazar gecesini Nardis`te Sibel Köse ve Önder Focan dinleyerek geçirdi... » Harlem`in müthiş dans ve müzikleriyle ünlü show grubu Harlem Swing, Tim Show Center`a geliyor. » Akbank Caz Festivali öncesi özel sayısıyla Jazz Dergisi 64. sayısı bayilerde yerini aldı... » 1980 ve `90`ların kült müzik grubu MOZAİK`in albümleri nihayet CD olarak ADA Müzik`ten çıkıyor... » Radyo programcısı ve caz yazarı Seda Binbaşgil`den caz seminerleri; Cazın Farkına ve Tadına Varmak. » Tony Bennets`in beklenen albümü Duets II hafta sonundan itibaren raflarda yerini almaya başlıyor... » Beyoğlu`nun gözde mekanlarından Mono Music Cafe & Bar`da Salı geceleri "Jazz" var... » Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi `Güz Sezonu`nu Ayşe Tütüncü konseriyle açıyor... » Dünyanın en önemli erkek vokallerinden Kevin Mahogany`den özel ders almak ister misiniz? » Wayne Shorter iki yıl önceki kadrosuyla bir kez daha İstanbul`a Cemal Reşit Rey sahnesine geliyor. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, derginin bu sayısında neler var? » > 9. Uluslararası Alanya Caz Günleri 22 - 25 Eylül günleri arasında Alanya`da gerçekleşecek... » Sakıp Sabancı Müzesi`nin dünyanın en güzel manzarasına sahip bahçesinde "Müzede Dinlen C" konserleri... » Nardis Jazz Club Ekimden itibaren Chivas Jazz Nights konserleriyle önemli isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. Akbank Caz Festivali tişört tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu... » İngiliz Guitarist dergisinin 2003 yılında en iyi 5 gitarist arasında saydığı Okan Ersan`dan yeni bir albüm. » Sony Müzik Türkiye, Eylül`e bomba bir albümle girecek. Tony Bennett "Duets II"de süperstarlarla söylüyor. » Caz davulcusu Emre Kartarı`nın davuluyla yer aldığı albümü "Old New Things" Amerika`da yayınlandı... » Doruk Yayıncılık, Dr. Soner Uluocak tarafından kaleme alınan Klasik Gitar Tarihi isimli iki ciltlik çalışma yayınladı. » Yaklaşan sezonla ilgili yeni haberler geliyor; GHETTO sezon açılışını 23 Eylül akşamı Incognito ile gerçekleştirecek. » Caz müziğinin nabız atışları bu kez Caddebostan Kültür Merkezi sanat galerisinde... » Amerikalı aktör John Turturro; "İyi yemek yapan, iyi yiyen ve bunları yaparken de iyi caz dinleyen biriyim" » Yeni sezonun yaklaşmakta olduğunu nasıl anlarsınız? Nardis Jazz Club`ın kapılarını açmasından! » Kerem Görsev Trio ve çellist Sedef Erçetin`in ünlü Jazz in Marciac festival konserine büyük ilgi... » Tasarımım iyidir diyorsanız işte size fırsat! 21. Akbank Caz Festivali tişörtünü sen tasarla! » 18. İstanbul Caz Festivali`nin hatıra albümü EMI tarafından yayınlandı ama bu çalışmaya `keşke`lerimiz de yok değil! » Montreux Jazz Piyano Solo Yarışması`nı bu yıl tarihinde ilk kez 20 yaşında genç bir müzisyen kazandı. » > Geçen yıl ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük yankı yaratan Ramazanda Caz konserleri 16 Ağustos`ta başlıyor! » Çeşme geceleri Della Miles, İlhan Erşahin, Burhan Öçal ve Havana Salsa ile gecenin tüm renklerine bürünecek. » Amerika`da yaşayan caz gitaristimiz Sinan Bakır Amerikan festivallerinde sahne almaya devam ediyor... » Wynton Marsalis ve Eric Clapton gitar & trompet buluşmasından ortaya çıkan müziği albüme dönüştürdüler. » Efsanevi Newport Jazz Festival`i bu yıl bir ilke imza atarak konserleri internet üzerinden canlı yayınlayacak. » "Jazz-Loft" isimli hareketin lideri kabul edilen caz şarkıcısı Joe Lee Wilson 75 yaşında öldü. » Kumbaracı Yokuşu`nda tatlı sohbet, sıcak bir kahve ve jazz üçlüsünün buluştuğu küçücük bir Jazz & Cafe. » Kerem Görsev Trio çellist Sedef Erçetin ile Ağustos başında düzenlenecek ünlü Jazz in Marciac festivaline hazırlanıyor. » Boğaziçi Caz Korosu, Avusturya`da düzenlenen Dünya Koro Yarışması`nda dünya şampiyonu oldu. » Yavuz Akyazıcı yeni albümü "Turkish Standards, Vol.1"de Türk popunun sevilen şarkılarını cazla buluşturuyor. » İstanbul Jazz Festivali özel sayısı ve dikkat çekici kapağıyla Jazz Dergisi bayilerde yerini aldı. » Binlerce cazsever dünya prömiyerinde Miles`ı andı. » Caz Festivali`nin merakla beklenen konserlerinden "Mujeres De Agua / Suyun Kadınları" 15 Temmuz gecesi Açıkhava`da! » DownBeat dergisi geleneksel `Critics Poll` 2011 seçimlerinin sonuçlarını Temmuz sayısında açıkladı... » Okay Temiz, 18. İstanbul Caz Festivali`nin açılış töreninde "Yaşamboyu Başarı Ödülü"nü aldı... » "Caz Kalpli" 18. İstanbul Caz Festivali 30 Haziran akşamı açılış konseriyle başlıyor ve ilk hafta sonuna hızlı giriyor. » Cazda otuz yılını geride bırakan seçkin isimlere verilen NEA ödüllerinin 2012 yılı sahipleri açıklandı... » > Antalya Belediyesi`nin düzenlediği Antalya Caz Festivali 21-25 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşecek. » "Beni mutlu edecek olan paran değildir, Ölürken kalbimde bir el olsun istiyorum" diyen ZAZ Akbank Caz Festivali`ne geliyor. » Yaratıcı dehanın sinir bozan gerçekliği; Pat Metheny yeni albümü "What`s All About"u yayınladı. » Samatya`da dünyaca ünlü zil ustası aile Zilciyan`ların anısına düzenlenecek "Zil ve Caz" konserleri başlıyor... » Amerika`nın seçkin caz ödüllerinden JJA Awards bu yıl ki yeni sahiplerini buldu... » "JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması" yetenekli amatörleri, ustalarla buluşturuyor... » Gitarist Bilal Karaman ilk solo albümü "Bahane"de bestelerinin yanında türkü düzenlemelerine de yer veriyor. » Yeryüzünün en ölümcül kadın seslerinden Eliane Elias yeni albümü "Light My Fire" 31 Mayıs günü yayınladı. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, Mayıs ve Haziran sayısında neler var? » Miles Davis`in 1958 yılından yayınlanmamış fotoğrafları ünlü Life Magazine arşivinde bulundu... » Yetmişli yılların en önemli seslerinden caz şarkıcısı Gil Scott-Heron 62 yaşında öldü. » İKSV`nin Salon`u sezonu cazla kapatıyor; Caz davulu efsanesi Jack DeJohnette 28 Mayıs`ta sahne alacak. » Müzik mağazalarının kapanma haberlerine inat Moda`da alternatif bir müzik mağazası; Rainbow45 Records. » Yeni albümü M-U-S-I-C ile müzikseverlerin beğenisini kazanan Elif Çağlar müzikleriyle ikinci kez Ghetto`da... » Cazın görselliği ile flamenko ateşinin aynı sahnede buluştuğu iki başyapıt İstanbul`da... » Yaşadığı dönem bir caz fenomeni olan Michel Petrucciani`nin hayatı Michael Radford tarafından belgeselleştirildi. » Babylon, Çeşme Marina sezonunu Monk by Babylon isimli caz klübü ve restoranıyla 19 Mayıs Perşembe günü açıyor. » Özge Baykan 32 ünlü caz divasından oluşan `Caz Kadınları` isimli e-kitabını cazseverlere ücretsiz armağan ediyor. » Sokak müzisyenliğinden şöhrete uzanan isim Madeleine Peyroux 14 Mayıs`ta İş Sanat`ta olacak. » Drum&Bass Monday Sessions@nublu`da Mayıs ayı boyunca her pazartesi Nublu sahnesi herkese açık! » Günümüz caz divalarından Dianne Reeves 5 Mayıs akşamı dünya turnesi kapsamında İş Sanat`ta sahne alacak. » Flamenkonun küçük dev adamı Farruco geleneği yeteneğiyle buluşturduğu gösterisiyle 4 Mayıs`ta CRR`de. » Nu Dc Organizasyonun düzenlediği "Caz Ağacı Vol.3" konserlerine bu kez Nina Simone ile devam ediliyor. » Fotoğrafçı Burcu Orhon`un "Cazın Nabzı" isimli sergisi Yapı Kredi salonunda 6 Mayıs`ta açılıyor. » The Gypsy Devils Orchestra cazdan klasiğe geleneksel roman şarkılarına uzanan repertuvarla 1 Mayıs`ta CRR`de! » Akbank Sanat, Mayıs ayında klasik gitarın ünlü ustaları ile genç yeteneklerini bir araya getiriyor... » > ODTÜ, bu yıl dördüncüsünü yapacağı `Bahar Şenlikleri`nde sahne alacak müzisyen ve gruplarını bekliyor. » `Love is funny or it`s sad, or it`s quit or it`s mad`; Ayşe Gencer`den caz melankolisine davet. » Televizyon dizilerinin fenomeni Dr. House`ın anti sosyal kahramanından acılara karşı müzik. » Amsterdam Konservatuvarı genç profesyonelleri, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri yaz kampına çağırıyor. » Jazz Dergisi bahar sayısı bayilerde yerini aldı. "Overseas" ile Baki Duyarlar son sayının kapağını süslüyor. » Sonny Rollins "Saxophone Colossus"ın dönüşünde Kopenhag Caz Festivali`yle yeniden Avrupa da... » Minimalist müziğin üç Oscar ödüllü dev ismi Michael Nyman 15 Nisan`da Cemal Reşit Rey sahnesinde. » İstanbul Caz Festivali bir kez daha genç caz müzisyenleri festivalde sahne almaya çağırıyor... » Nisan latin cazla Babylon`da bir başka olacak, bu güzelliğe Palmieri konserlerine birer çifte konser hakkı da dahil. » İkibinli yılların öne çıkan kadın caz şarkıcılarından Jane Monheit son albümüyle İş Sanat sahnesinde... » e-Müzik Gazetesi Mavi Nota 18.sini düzenlediği müzik ödülünü bu yıl caz dalında Ferit Odman`a verildi » Brezilya müziğinin kaptanı Joao Bosco 1 Nisan da Cemal Reşit Rey salonunda olacak... » Alper Yılmaz`ın Amerika da yayınlanan albümü "Over The Clouds" Lin Records tarafından ülkemizde de yayınlandı. » Fransız kemancı Dominique Pifarély Fransız Kültür Merkezi`nin desteğiyle 2 Nisan akşamı Borusan`da... » Albümüyle Amerikan caz çevrelerinden övgü alan Simavi 8 Nisan da, Salon da albüm tanıtım konseri veriyor. » Gitar efsanesi Al Di Meola son turnesinin ardından yeni albümü "Pursuit Of Radical Rhapsody"i yayınladı. » Babylon soul, funk ve smooth cazın altmışlardan bu yana öncülüğünü yapan isimlerden Roy Ayers`ı ağırlayacak. » Perşembe sabahı vefat eden, müzisyen olmanın ötesinde herkesin dostu Larry O`Neill`ı Kerem Görsev ile konuştuk. » Cape Verde`nin genç sesi Carmen Souza geçen yılın ardından bu kez üç şehirde birden söyleyecek... » Holllandalı caz grubu Barana Quintet 17 Mart`ta Ghetto`da bir konser vermek için İstanbul`a geliyor. » Genç kuşak gitar virtüözü Guthrie Govan 7 Nisan konserinde İstanbul seyircisine hazırlanıyor... » 18. İzmir Caz Festivali kapsamında düzenlenen `Caz Atölyesi`nin 20 genç müzisyeni ustalarla sahnede buluştu. » Caz Ağacı serisi Billie Holiday`in ardından bu ay cazın bir başka büyük sesi olan Ella Fitzgerald`ı anacak... » Başkan Obama Sonny Rollins ve Quincy Jones`a Beyaz Saray`da Ulusal Sanatlar ödülünü takdim etti. » Nardis Genç Caz Vokal Yarışması yapıldı, kazanan isimler belli oldu... » Cemal Reşit Rey son Grammy`lerden birinin sahibi Dee Dee Bridgewater`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Doğu rüzgarları... Kuzey ışıkları... Oriental Wind; Okay Temiz 1977 yılı kadrosunu Salon`da buluşturuyor. » Fado hüznün ve aşkın müziği ise fadonun güzel yüzlü sesi Ana Moura 7 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de sahne alacak... » > 60m2`de Mart ayının ilk onbeş günü caz günleri olarak geçecek... » Alp Ersönmez`in bir süredir çıkması beklenen albümü "Yazısız" Pozitif Müzik tarafından yayınlandı... » Buram buram caz kokan şehirlerden İzmir 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru gün saymaya başladı... » Ankara Caz Festivali için Ankara`ya gelen Alper Yılmaz "Over The Clouds" albümü kapsamında Nick Kadajski ile workshop düzenleyecek. » Yaşayan son caz efsanelerinden İngiliz caz piyanisti Sir George Shearing 91 yaşında kalp yetmezliğinden öldü... » Joe Lovano Kasım`da kendisiyle yaptığımız söyleşide duyurduğumuz albümü Bird Songs`u yayınladı. » > İlki geçen yıl yine bu tarihlerde düzenlenen Nublu Jazz Festival`in ikincisi 4 - 12 Mart tarihleri arasında Babylon, Nublu ve Lucca`da yapılacak. » Flamenko tanrısı Antonio Gades`in adını taşıyan grubu gösterileriyle 5 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de... » Avea, dünya müziğinin devlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor... » İKSV Salon genç kuşak kadın caz seslerinin önemli ismi Sara Gazarek`i iki gün boyunca ağırlayacak. » Jean Loup Longnon Big Band ve Sibel Köse konserine Cazkolik davetlisi olarak gitmek ister misiniz? » Grammy`lerde güzel bir gün; Esperanza Spalding "Best New Artist"te pop starlarına rağmen ödülü kucakladı. » Yıldızı bol bir gecede caza davetlimiz olmak ister misiniz? O halde hemen bu haberi tıklayın! » Selen Gülün ve 7 telli İtalyan basçı Daniele Camarda 11 Şubat`ta Borusan`da "Answers"ı çalacaklar. » İlk albümleri "Night Walks" ile Hidden Orchestra 11 Şubat’ta Babylon’a geliyor... » Elif Çağlar’ın ilk albümü "M-U-S-I-C"in tanıtım konseri 16 Şubat’ta yapılacak. » Ayşe Tütüncü`nün Gomidas`la doğaçlama yolculuğu 5, 6 ve 7 Şubat`ta gerçekleştirilecek. » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali "Caz Atölyesi" başvuru süresi 15 Şubat`a değin uzatıldı. » Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan aralarına Ozan Musluoğlu’nu aldıkları"FUNKnJAZZ" 3 Şubat’ta. » Fado müziğinin genç divası Mariza yeni albümü "Fado Tradicional" ile İş Sanat sahnesine geliyor. » Frank Sinatra`nın yolu Jazz Company`de İlham Gencer ve Bora Çeliker ile kesişiyor. » Buika, Latin Grammy kazandığı son albümü "El Ultima Trago" ve Chucho Valdes ile Cemal Reşit Rey?de. » Sesi kulakları, güzelliği kalpleri yakan Della Miles Babylon`da! » Norveçli usta gitarist Eivind Aarset Ocak sonu Tamirane`de! » Elif Çağlar’dan farklı ve yeni bir caz deneyimi; M-U-S-I-C » Piyanist Ülkem Özsezen ilk CD’si "Ghost’s Note"u yayınladı... » Caz dünyası 2010 yılını bebop efsanelerinden Billy Taylor`ın ölüm haberiyle kapadı. » Okay Temiz, Oriental Wind ile1977-2011 tarih köprüsü kuruyor. » Son günlerin ilgi çeken ismi Simavi albümünü yayınladı... » İlki büyük ilgi gören "İyileştiren Şarkılar"ın ikincisini hazırlayan Cenk Erdem terapiye devam ediyor... » 2010 Mavi Nota Müzik Ödülü seçici kurulu belirlendi... » Miles’ın dört ayrı döneminden mezun olanlar grubu... » "Nevcivan Özel Project" usta müzisyenleriyle Salon’da... » Herman Leonard’ın bilinmeyen yeni fotoğrafları bulundu... » Caz fanatiklerine alınacak en iyi yılbaşı hediyeleri... » Bizleri cazkolik yapan nesil bir bir gidiyor; James Moody vefat etti! » Viktor Lazlo 21 Aralık’ta ki İş Sanat konserini bekliyor... » Çağdaş Bale Topluluğu 39. yılını kutluyor... » Yılın Grammy adaylarından Jeff Lorber JC’s sahnesinde... » "Nardis Genç Caz Gitaristi" yarışması sonuçlandı... » Electrolatino müziğin mucidi Senor Coconut Babylon’da! » Clint Eastwood`dan Dave Brubeck`e yaş günü hediyesi! » Grammy adaylıkları açıklandı! » 123’ün yolculuğu yeni albümleri "Arve" ile devam ediyor... » "Therapy" müzik marketlerde! » Benny Lackner Trio Nardis’e geliyor! » > Peribacaları`nda Jazz tınıları; "Kapadokya Caz Günleri" » Raba di Babba Music Band Monc Live Suadiye`de çıkacak! » "Sufî trans" müziğiyle Niyaz Babylon sahnesinde... » Cenk Erdem’den "Psycho Disco"partileri başlıyor. » Quincy Jones 77. yaşını olağanüstü bir kadro ve albümle kutluyor! » Güç Başar Gülle ile karşılaştırmalı müzik tarihi... » Drum&Bass Magazine bir yaşında! » Bayram asıl İstanbul’da güzel; Wallace Roney Nublu’da! » Jazz Open Mic, caz söylemek isteyen herkese açık... » Cazla yenilenen hayat; Pat Martino, JC’s Club’da... » Jazz Hotel’den Cazkolik okurlarına bayram fırsatı! » Caz piyanosunun etkili ismi Kenny Drew Jr. Nardis’e geliyor... » Alman müzik grubu Jazzanova 27 Kasım’da Tamirane’de! » Cazda Asya birliği kuruldu. Unit Asia 2 konser için Ankara?da... » Kasım ayı İndigo sahnesinde çarpıcı isimleri izleyeceğiz. » Charlie Haden Quartet West’ten "Sophisticated Ladies" projesi! » Kendine güvenen genç gitaristlere kendilerini ispat etme fırsatı... » İmer Demirer ve Ayşe Gencer`in Jazz Company jam gecesi... » Brenna MacCrimmon ve Sumru Ağıryürüyen "Kulak Misafiri" konserleri. » > Genç tasarımcılar dikkat! İzmir Caz Festivali afiş yarışması başlıyor... » Oscar Peterson’ın müziğini bir de onlardan dinleyin... » Hürriyet Gazetesi, Nardis’i yılın en iyi canlı müzik mekanı seçti. » "Kalbimizi provoke eden" Sheila Jordan, İstanbul Jazz Center’da... » 52. Cadde`nin müziği ve ruhu dünyaya Kocaeli`den yayılıyor! » Jazz Company sezon açılış gecesinde kuşaklararası buluşma... » Trompetin başarılı ismi Rex Richardson workshop ve konser... » Kerem Görsev yeni albümünde geri sayıma başladı... » Akbank Caz Festivali sizi Londra Caz Festivaline götürüyor! » Viyana’da yaşayan müzisyenimiz Alp Bora Babylon Lounge’da! » Diane Schuur’dan Jazz Hotel konuklarına ’ekstra’ caz şöleni... » Gitarcafe`de San Francisco & İstanbul Müzik Buluşması. » > Hindi Zahra, Akbank Caz Festivali kapsamında 8 Ekim`de Ghetto`da... » Cazın geleceği Wynton Marsalis’ten sorulur... » 60. sayısıyla Jazz Dergisi D&R?ların raflarında yerini aldı... » Drum&Bass Magazine 6. sayısıyla bayilerde müzikseverleri bekliyor... » Chick Corea yeni triosuyla sonbaharı turnede geçirecek. » Akbank Caz Festivali`nin 20. yılı özel kitabı yayınlandı... » Akbank Caz Festivali`nin koleksiyonerler için özel etkinliği; Plak Pazarı... » Salon’da sezonun ilk konseri Medeski, Martin & Wood... » Lee Ritenour; "6 String Theory" ile gitarla geçirdiği 50 yılı kutlüyor... » Robin McKelle, JC’s sezon açılışı için iki gün İstanbul’da! » Nişantaşı’nda açılan ’Jazz Hotel’ konuklarına Jazz’ı yaşatıyor... » Akdeniz Flamenko Topluluğu, Guitarphonic’in konuğu... » Bayramda Ege ve Akdeniz kıyılarında caz tınıları... » Bu kez cazın usta dinleyicileri ödüllendiriliyor! » "Third Eye" projesi kapsamında "Bossa Night"a video klip çekildi... » Norah Jones’un yeni albüm müjdesi! » 32. Chicago Jazz Festival bu yıl Ramsey Lewis’in 75. yaşını kutluyor... » Caz davulunun ünlü ismi Steve Gadd, 16 Eylül’de İstanbul’da! » Nardis’in sezon açılışı cazla dolu geçecek bir yılı müjdeliyor! » Türkiye`nin en uzun soluklu caz festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl sürprizle dolu programıyla 20. yaşını kutluyor... » Tony Bennett’in kızı Antonia ilk albümü "Natural"ı yayınladı... » Jazz’ı onun gözünden sevdik; Herman Leonard öldü... » 20. yüzyılın en önemli kadın seslerinden Abbey Lincoln hayatını kaybetti... » Monterey Caz Festivali bu yıl sınırları yeniden belirliyor... » Amina Figarova Ağustos’ta Amerika’da... » Cassandra Wilson "Gümüş Midilli" isimli albümünü 28 Eylül’de yayınlıyor... » Cazın geleceği 5 Eylül-6 Ekim arası Dizzy’s Club’da yazılacak. » Sonny Rollins 80. yaşını sahnede kutlayacak... » Avrupa’nın ilk ve tek smooth jazz festivali Avusturya’da... » Detroit Caz Festivali bu yıl modern cazın nabzını tutacak... » Yaratıcı Müzik ’ISCMS 2010’ 28 Temmuz’da başlıyor » "Başka Türlü" bir Akın Eldes... » 17 ve18 Temmuz günleri Tamirane’de olmanız şart, şimdiden söyliyelim... » Kırmızı gitarıyla Norah Jones Montreux’de herkesi büyüledi. » 17. İstanbul Caz Festivali resmi açılış töreni yapıldı. » Big bandlerin usta müzisyeni trombonist Benny Powell vefat etti... » Jazz Dergisi festival sayısıyla bayilerde... » Free cazın öncü isimlerinden Fred Anderson vefat etti... » Arif Mardin?e saygı albümü... » İstanbul Caz Festivali?nde verecekleri konser sonrasi İzmir?e geçecek olan Japon caz grubu "Quartet Japan" 5 Temmuz?da İzmirli cazseverlerle buluşacak. » > Kaş tadında caz günleri... » Boğazda "Balık-Ekmek-Caz" formatının yeni durağı Dinner’n Jazz... » İKSV`den Hülya Tunçağ`a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü". » Herbie Hancock’ın süper yapımı "The Imagine Project" çıktı! » 2 yıldır düzenlenen "Open Mic" "Mikrofon Senin"de sezon finali! » Yazın heyecan verici haberi; Selen Gülün’den yeni bir albüm! » Charlie Porter Quartet Yıldız Teknik Üniversitesi’nde... » Ataköy Sheraton’da Haziranda yıldız yağmuru... » Afyonkarahisar festivalleri onuncu yılında ama... » Vokal cazın efsane isimlerinden Lena Horne 9 Mayıs’ta hayatını kaybetti! » "Balık Ekmek Caz" devam ediyor... » Bodrum?da güneş cazla batar! 1. Karsanat Jazz Festivali... » Ghetto sezonu Mayıs sonunda kapatmaya hazırlanıyor... » Caz tarihinde bir dönemin sonu... Hank Jones hayata veda etti... » Cazın yaşayan en büyük ismi Hank Jones’u kaybettik! » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programı açıklandı... » Sound Dergisi ve Sony Müzik "İçindeki Hendrix"i başlatıyor! » 34. İstanbul Müzik Festivalinde Chopin cazla buluşacak... » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel Caz Günleri’ne başlıyor... » Aztek divası Lila Downs 16 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey’de! » "Hayatın, mutluluğun ritmi"nin şarkıcısı Danny Brillant geliyor. » Türk cazının ’çınar’ı İlham Gencer Jazz Company ’de... » Fransa’da yetişen Türk müzisyen Murat Öztürk’ün albüm konseri » Kerem Görsev yeni albümünün kayıtlarını Londra?da yaptı. » Brad Mehldau ile JoshuaRedman ikili projeleriyle CRR’de... » Latin müziğin popüler ismi Jon Secada yeni albümüyle geliyor... » Amerikan Caz Gazetecileri Ödülü 2010 adayları belli oldu. » Bu yaz ki festivalin sürpriz süperstarı Tonny Bennett (mi?) » Bu yıl 10.su düzenlenen Jazz Ahead 22-25 Nisan’da yapıldı. » Cinematic Orchestra Tamirane sahnesinde... » İstanbul`lu cazseverler Jazz Company`de buluştu! » Jazz Dergisi yeni bahar bayilerde... » Lela ve Joe Kaplowitz Nardis’te sahne alacak. » Hacettepe Üniversitesi’nde ’Caz Anasanat Dalı’ açıldı... » Peter Cincotti Salon İKSV’de. » Gitar efsanesi Herb Ellis vefat etti... » Nardis "Genç Caz Vokalisti" yarışması kazananları belli oldu... » Balık ekmek caz denize açılıyor... » Courtney Pine Babylon’da! » İstanbul’un büyüsü caz müzisyenlerine ilham veriyor. » Ünlü caz vokali ve oyuncu Harry Connick Jr. İstanbul’a geliyor. » Amsterdam’da caz yaz okulu ’Summer school in Amsterdam’... » Drum & Bass’ın 3. sayısı çıktı! » Labyrinth, Tamirane’ye geliyor! » Andy Manndorff Trio Nardis’te..... » Archie Shepp Ghetto’da... » Kanada’nın ünlü JUNO ödülü adayları belli oldu... » Sema Dünya Kadınlar Günü özel konseriyle Salon’da! » Manu Katché İş Sanat’ta.... » "Dünya Kadınlar Günü"nde Ajda Ahu Giray’dan Fransız şansonları » New York HSBC Jazz Festivali bu yıl ilkine başlıyor... » Nublu Jazz Festivali Babylon’da başlıyor... » Kerem Görsev ve Allan Harris yeniden bir arada... » Tüm yıla yayılan konserleriyle SF Jazz Festival baharı bekliyor! » Ünlü Fransız müzik şirketi Plus Loin Music’ten yeni albümler... » Ünlü Fransız grup Emmanuel Bex Trio Mart başında Nardis’te. » Flora Purim ve Airto Moreira bu yıl yeniden İstanbul Jazz Center’da... » New York, Blue Note Club’da festival gibi Şubat ayı! » İstanbul Lindy Hop’çulara müjde... » Gevende’nin yolculuğu sürüyor.... » Clark Terry`e yaşam boyu başarı ödülü verildi. » 52. Grammy’ler açıklandı... » Kamil Erdem Quartet ve Rene Sopa Fransız Kültür Merkezi’nde... » Cibelle, Ghetto’da! » Freddy Cole İstanbul Jazz Center’da... » 2000’lerin en iyi albümleri... » Ghetto’dan yardım konseri... » "Golden Ear" caz ödüllerinin adaylıkları açıklandı... » "Jazz Company" kapılarını Emin Fındıkoğlu Trio ile açıyor. » NEA Jazz Masters 2010 ödülleri sahiplerini buldu.. » İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde "HOŞ 5" bir caz... » > İzmir 8. caz afişi yarışması sonuçlandı... » Zebrass, Bronx Pi sahnesinde... » Django Reinhardt’a saygı... » İstanbul yeni "Salon"una The Bad Plus konseriyle kavuşuyor. » Buzuki Orhan ve Turkophony All Stars Ghetto’da » Okan Aydın yeni yazısında Nicola Negrini ile konuştu... » işte cazın soyağacı... » "AllAboutJazz" 2009’unen çok okunan haberlerini derledi. » Bob Willoughby 82 yaşında vefat etti. » Drum&Bass dergisinden okurlarına Jacky Terrasson sürprizi! » Son satın aldığınız albüm ya da albümler hangileriydi? » Avrupa cazının sembol firması ECM 40. yaşını kutladı... » 2009’un son, 2010’un ilk sürprizi Columbia Records’tan geldi! » Fatih Erkoç’tan Kanyon’dayeni yıl konseri! » "The Jazz Baroness" belgeseli... » Dolce Brass Quintet konseri... » Facebook’ta ’Cover Art Gallery’ » Genç Cazcılar Aydın Esen buluşması! » Billy Strayhorn’a saygı... » Sema’dan "Noel Şarkıları" » Clark Terry’ye "Yaşam Boyu Başarı" » Berklee ile İzmir?de caz atölyesi! » Harvie S hafta boyunca Nardis’te! » Grammy 2009 adayları belli oldu! » Notre Dame De Sion’da caz... » Norah Jones’tan "The Fall"! » Fahir Atakoğlu Radyo Cazkolik’te » ODTÜ Caz’dan Telvin konseri! » Sony’den arşivlik yeni albümler! » Tınaz Titiz, Radyo Cazkolik’te... » Timuçin Şahin’den yeni albüm! » "Drum&Bass Magazine" çıktı! » NPR en büyük 50 sesi seçiyor! » Hank Jones gönülleri fethetti! » Ayşe Tütüncü Radyo Cazkolik’te » Bizden ayrılırken gayet iyiydi! » 60m2 kültür, sanat ve caz... » EMI-Türkiye’den yeni albümler! » Nardis 7 yaşında... » "Akdeniz Caz Günleri" başlıyor... » Sony’den yepyeni 5’li paketler! » İmer Demirer; "You, Me & Char" » Önder Focan’dan "Biometric" albüm! » "Genç Caz Gitaristi" belli oldu! » En iyi 20 saksafonist... » Sunshine Band konserleri başlıyor... » "Cadde’de jazz" başlıyor... » Gevende’den Fransa turnesi... » Sony’den "Essentials" serisi... » "Genç Caz Gitaristi" yarışması! » Fahir Atakoğlu’nun yeni albümü çıktı... » "Akbank Caz" özel programı! » "Gracias y adiós Mercedes Sosa" » Monk enstitüsü bas yarışması! » Önder Focan Radyo Cazkolik’te! » John Coltrane "De Luxe"... » Alanya Caz Festivali başlıyor! » Cazkolik’de Facebook’da... » Süreyya Operası sezonu açıyor... » 2.3 milyon dolarlık caz kulübü! » George Benson; "Beatles’a hayrandım" » Oscar Peterson anısına park! » Ömür Göksel Radyo Cazkolik’te! » Cazkolik’te mini yeniliklere devam... » Eski CD kutuları ne işe yarar? » Guinness’lik jam session’ rekoru.. » Bir dedektiflik hikayesi... » Cazkolik’te Ağustos serinliği... » Fransız Kültür Merkezi’nde konser... » Coltrane anısına; "The Believer" » 71 CD’li Miles arşivi geliyor... » Trompette "Jazz Standard" açılımı! » Orijinal caz albümleri topluyorsanız size ihtiyacınız olan adresi veriyoruz; www.jazzcollector.com » Filmlerden Miles Davis anları... » Cazın devleri Monterey’de! » En çok download edilen parçaları biliyor musunuz? » Rashied Ali 74 yaşında vefat etti... » Cazda "Başka Yollar"da var... » Les Paul 94 yaşında öldü... » İlham Gencer Radyo Cazkolik’te... » Bennett & Brubeck aynı sahnede! » ’Ailevi’ Detroit Caz Festivali » "Cazda diyet kola kadınlar" » Cazkolik`e Temmuz ayında rekor ilgi... » Cazseverlerin satın aldıkları ilk 5 caz albümü! » "Oğuz Durukan’ın Ardından..." » Kaş’ta "jazz" geceleri... » Kabil & St. Louis caz köprüsü! » Caz bestecisi George Russell öldü! » Oğuz Durukan’ı kaybettik... » 50. yılını kutlayan 5 albüm... » Miles ve Evans hala birlikteler... » Caz müzisyenlerine tüyolar... » "78’lik toplamak pahalı bir tutku" » "Kahvaltıda Caz" başlıyor... » Gencecik ölen 10 büyük cazcı... » Latin cazın geleceğine dair yeni öneriler! » Jazz Open Mic finali 13 Temmuzda » Universal Dağıtımı artık EMI’den... » Montreaux Jazz Festivali’nin kapanışı Prince’ten... » Michael Jackson caz müziği ile mi ilgileniyordu? » Caz, Kenny G.nin çaldığı değildir! » Cazkolik 6. ayını doldurdu... » Cazda tuhaf enstrümanlar... » Oscar ödüllerinde değişiklikler!.. » Caz listelerinden son durum? » POP müzik kralını kaybetti... » Caz, futbol ve yaratıcılık... » Louis Armstrong haksız çıktı.. » Lee Morgan’a "LeeBop" saygısı... » Barbra Streisand’dan caz albümü! » Akbar Ali Khan 87 yaşında vefat etti! » Full Circle konseri ücretsiz! » Charlie Mariano 85 yaşında vefat etti... » "Babalar Günü"nde caz... » Cazın ruhu kulüplerde yaşar! » Sertab&Demir "Painted on Water" » Ünlü JazzTimes dergisi kapanıyor mu? » Blues kraliçesini kaybetti.. » Japonya Kerem Görsev dinliyor... » Sony Music’ten klasik yağmuru! » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Playboy sadece Playboy değildir :) » Kerem’den ’Sunset Konserleri’... » 6 eleştirmen, 6 albüm, 6 parça... » Fahir Atakoğlu ÇEV için Aya İrini’de » Cazkolik her yerde cazkoliktir!... » Geleceğin caz radyosu!.. » Önder Focan’a yaz aylarında tatil yasak! » Wings, Santana konser sponsoru! » Joe Lovano ve Brandford Marsalis’in yeni albüleri raflarda yerini aldı... » Yaşayan 8 efsaneye NEA ödülleri! » JVC Caz Festivali bu yıl iptal! » iLounge’da ’DLC Jazz Time’ keyfi! » "Horace Silver’a Saygı günleri... » Toumani Diabete CRR’de... » Sarod üstadı Amjad Ali Khan 17 Mayıs 2009, Pazar günü Cemal Reşit Rey?de... » 50 Cent ve Bette Midler’dan caz! » Frank Sinatra’nın hayatı film oluyor... » Pepo Sıvacı müzik arşivini satıyor! » İlham Gencer?den 60. yıl albümü... » ’Brotherly Jazz’ Birdland’de! » Amerikan Caz Gazetecileri Birliği’nin "13. JJA CAZ ÖDÜLLERİ" adayları... » Jazz Voices’ın genç sesi Nardis’te... » Willis Conover için anma günü... » Kadir Has Üniversites’nde Burcu Göker ve Eric Jenkins konseri 14 Mayıs’ta... » "Open Mic" Mikrofon Senin! » Estonya’dan güzel haberler var... » Robotla jam! Böylesi de olacakmış!.. » Sonny Rollins Orange County Performans Sanatları Merkezi?nde! » Efsanevi Ronnie Scott?s klübü 50 yaşında... » Cotton Club programı e-Bay’de... » Daily Press’e göre tüm zamanların Top 10 listesi.... » Yoksa korsanlık faydalı mıymış? » Cazın "Duke"ü 110 yaşında... » Hamburg Cotton Club 50 yaşında! » "JAZZAHEAD 2009" başlıyor... » Dünya "Plakçı" günü kutlu olsun! » Greg Skaff’tan yeni albüm... » Rashied Ali Quintet’den turne albümü... » Prestige Rec. 60 yılını kutluyor! » ejazznews’un 104. linki cazkolik » Stacey Kent’e "Ulusal Nişan"... » Plaklara dönüş hızlanıyor mu? » Jones ve Lovano Birdland’de... » 1 milyon tık’ı geçtik! İnternet için küçük ama bizim için büyük bir adım » Eleştirmen Marc Myers’dan haftanın seçimi: BOB KELLER’ın "It’s About Time" albümü » Müzik e-kolay haberleri bizden... » Zaman’dan "cazkolik.com" haberi » Bir ustayı, Bud Shank’i kaybettik! » Caz listelerinde yeni 1 numara... » Diana Krall’ın yeni albümü ?Quiet Nights? çıkıyor! » Blue Note’tan Freddie Hubbard albümü... » Dave Brubeck gripten hastanelik! » "Genç Cazcılar" sahneye!.. » Cecil Taylor 80 yaşında... » Shankar & Hancock buluşması... » Ron Carter Babylon’da! » Ankara’yı caz ateşi saracak... » Nardis’te muhteşem bir final! » Paris’te "Cazın Yüzyılı" sergisi! » Lovano’nun yeni albümü Mayıs’ta! » Blue Note ’reissues’ harekatı devam ediyor... » 14 Mart’ta Milliyet’e haber olduk... » Jacky Terrasson 3 gün İstanbul’da... » Dünyanın nabzı bu konserde atacak! » Cazın ruhunun sahnesinde, masalarında, sandalyelerinde yaşadığı en kutsal mekanlardan biri: Birdand.. » Cecil Taylor’dan özel konser... » Richard Laird, fotoğraflarında müzikal deneyimini cazın görselliği ile birleştiriyor... » Cohen’i biz de birgün sahnede izleyebilecek miyiz? » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Catia Werneck 4 gün boyunca JC`s Club`da... » TRT caz orkestrasından konser... » Ergüner İslam Blues ile CRR’de... » Café Society`nin sahibi vefat etti... » Ünlü eleştirmen Marc Myers safkan cazkolikler ve gerçek caz koleksiyonerleri için amazon.com’dan hangi albümleri önerdi? » Duke Ellington paranın üzerinde... » Telarc yeni yapılanmaya gidiyor! » Caz dinleyen taksici Anzai... » Prodüktörlerin duymak istemedikleri ama her zaman duydukları 24 ’şey’... » "Jazz King Kerem" » Önder Focan yollara düşüyor... » Genç Cazcılar’a sorduk! » 62 yıllık Jazz Journal kapanıyor! » > İzmir Avrupa Caz Festivali`nin genç cazcılarla yapacağı atölye çalışmalarının başvuruları başladı... » Duke Ellington’ın mirası bu sitede... » Marcus Roberts’ın Top 5 albümü! » > 3. İzmir Caz Festivali sona erdi... » Frisell ile Malone aynı sahnede! » Ah Kriz! Sen nelere kâdirsin!.. » 28 Ocak’ta liste başını bilmişiz :) » Stevie Wonder caz katkılı ilk ’Live’ DVD albümünü yayınladı » Kerem Görsev 14 Şubat?ta Umman, Muskat`ta... » The Jazz Bakery, 60 yıldır cazın mutfağından sesleniyor... » Hank Jones’a Grammy ödül töreninde yaşam boyu başarı ödülü verilecek. » 55 Bar 1919’dan beri New York’da! » Hank Crawford vefat etti... » Büyük piyanist Art Tatum anısına » Albüm satışı savaşında 1. kim? » Boby Hutcherson Yoshi’de... » Caz ve Zen’den öğendiğimiz 21 ’şey’... » Golson ’Jazztet’ i yeniden yarattı... » Basçı Alper Yılmaz’ın albümü "Clashes", Amerika’dan sonra Türkiye’de.. » David ’Fathead’ Newman da vefat etti.. » Jazz for Barrack Obama » Kriz festivalleri de kötü etkiliyor! » Ateşin, aşkın, acının ve güzelliğin sesi Buika... » Iridium Jazz Club, yeni donatılmış ses sistemine özel önem veriyor... » Jazz Standard’da Ocak ayı programı göz kamaştırıyor... » Pop starlarının fanlarının ilginçliklerine alışmışız, peki, Coltrane`nin, Coleman`ın dövmesini yaptıran niye olmasın... » Hip Hop’ın ünlü sesi Mos Def, Blue Note’da cazın güçlü müzisyenleriyle programa çıkıyor... » Dünyanın en etkili plak şirketlerinden efsanevi Blue Note firması 70 yaşına bastı. » Tokyo’lu bürokratların Birdland’de caz aşkı... » New York’un caz için de simge restoran ve müzikhollerinden Rainbow Room kapanma kararı aldı... » En pahalı caz fotosu..19.999$ » Herbie Hancock’tan caz dersleri... » Warner Bros.’tan 50. yıla özel... » İlk caz televizyonu Jazz It Up! yayında... » Ornette’in ceketi e-Bay’de 799$... » Caz davulcusu Omar Clay öldü... » En değerli saksafonlar burada... » Vokaliz tekniğinin babası John Hendricks 87 yaşında olmasına rağmen hâlâ sahne alıyor. » Clint Eastwood şarkı da söyledi... » Eliane Elias ile Thomas Pena röportajı... » Varlığınızın bütünlüğü; Sonny Rollins`ten Coleman Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ustalara "blindfold" caz testi » Kurt Elling bu akşam İş-Sanat`ta » Fred Hersch ile soru & cevap » Cazsever tanıdıklarınıza yılbaşında sürpriz hediye alternatifleri
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Ellerinize sağlık arkadaşlar... Fotoğraflarınızla harika yorumlarınızla keyfimize keyif katıyorsunuz... Levent Öget
Levent Öget / 20.10.2016 03:34:54
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp