Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Anadolu`da Caz: Jülide Özçelik

Mekan: MEB Şura Salonu, Ankara
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Anadolu`da Caz Etkinlikleri kapsamında Jülide Özçelik Ankara, Konya, Kayseri ve Mersinli dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. "Jazz Istanbul Volume 1 ve Volume 2 albümleriyle müzik dünyasının önemli yorumcularından olarak bilinen Özçelik uzun bir aradan sonra dinleyicileriyle “Nefes” adlı albümünü buluşturdu. İstanbul doğumlu olan Özçelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nde Nükhet Ruacan ve birçok önemli akademisyen ile çalışarak Vokal Performans Bölümü`nden mezun oldu. Bize ait ama evrensel standartlarda ve Türkçe sözlü bir albüm yapma fikriyle yola çıkan şarkıcı, kendi bestelerini ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumlayarak 2008 yılı başında "Jazz İstanbul Volume-1" ve 2011 Aralık ayında "Jazz İstanbul Volume-2" adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. 2019 başında yayımlanan 3. albümü Nefes’te önceki albümlerinde de olduğu gibi tüm düzenlemeleri Cem Tuncer’e aittir. Jülide Özçelik birçok yerel ve uluslararası festivaldeki solo konserlerinin yanı sıra Bursa, Antalya, Çukurova, İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile verdiği konserler serisine de devam etmektedir.


I Solisti Aquilani

Sanatçı: Massimo Mercelli flüt, Richard Galliano akordeon
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
G. Sollima (1962) Contrafactus
A. Piazzolla (1921-1992) Melek Milonga
R. Galliano (1950) Jade Konçertosu, Opale Konçertosu A. Piazzolla (1921-1992) Primavera Portena
A. Vivaldi (1678-1741) L’estate (Düzenleyen: R.Galliano) R. Galliano (1950) La valse au Margaux
Bilet Fiyatları: 80-50-30-20 TL.


Cansu Nihal Akarsu & Anıl Deniz Duo

Sanatçı: Cansu Nihal Akarsu (v), Anıl Deniz (b)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır. Cansu Nihal Akarsu profesyonel müzik eğitimine 2006 yılında İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Viyolonsel Bölümü?nde başlamıştır. 2008 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarının Klarinet Bölümü?nü kazanmış, lise ve lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Caz ile ilgili çalışmalarına üniversite döneminde başlamıştır. 2. Uluslararası Özbekistan Caz Festivali, 20. & 21. İzmir Avrupa Caz Festivali, Legendary Jazz Festival, 2018 Riga Jazz Stage, 17. Ankara Caz Festivali gibi festivallerde yer almıştır. 2018 yılında 14. Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında birinci olan Cansu Nihal Akarsu vokal ve klarinet çalışmalarını halen sürdürmektedir.


 
Güncel Haberler

PSM Caz Festival Günlüğü; Chris Botti röportajında vaad ettiği şeyi yerine getirdi..

 8916 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

PSM Caz Festivali sona yaklaşırken müzikseverin heyecanla beklediği Chris Botti 24 Mayıs akşamı „An Evening with Chris Botti“ adını verdiği şovunu gerçekleştirdi.

* * *

Biletler tümüyle satılmış, salon dolmuş, sabırsız seyirciler Botti’nin sahneye çıkmasını beklerken grup elemanları ve Botti sahnede görünür görünmez açılışta „When I Fall in Love“ın müziği salona yayıldı. Hayatı klasikle başlayıp caza uzansa da klasik müziğe konserlerinde ve albümlerinde hep yer vermiştir. 24 Mayıs akşamı sahnede Berlin Filarmoni Orkestrası viyolonistlerinden Polonyalı Ania FIlochowska ile başlayan dakikalar yerini caz standartlarına bıraktı. Chris Botti’nin caz tukusunun Miles Davis hayranlığıyla başladığını biliyoruz ve elbette konserinde ona da yer verdi. 26 Mayıs Miles Davis’in doğum günü. Elbette ilham kaynağı ustasının doğum gününü belki de böyle kutladı bizden habersiz. Miles Davis parçalarını çalarken saksofonda Andy Snitzer’in sololarına kendimizi kaptırdık. „So What“ parçasında artık tansiyon iyice yükselmişti.

Konsere dair izlenimlerime dönecek olursam, aslında, şovunu dolu dolu yaptı diyebilirim. Klasikten caza, cazdan rocka herkesin gönlünü hoş etti. Bir yanda orkestrasının zenginliğini ve ne kadar değerli isimlerle sahneye çıktığını gösterirken, yaklaşık bir buçuk saat boyunca da tek başına performans göstermesi hem yorucu olurdu hem de seyirci ile diyaloğunu koparabilirdi.

Davulcudan ceket şovu

Davulcu Lee Pearson’un ceketini çıkartırken çalmaya devam etmesi ve elinden fırlattığı bagetleriyle seyirciyi coşturması görülmeye değerdi. Son parçada Louis Armstrong’un „What A Wonderful World“ parçasını seslendirilmesi konsere ayrı bir sevimlilik kattı.

* * *

Chris Botti’nin bir-iki parçasını seyirciler arasında çalarak salonu selamlaması ve kurduğu diyalog içtenliğini ispatlarken elbette şovun da bir parçasıydı. Şova güzel vokal Sy Smith de izleyicilerin arasından katıldı. Seyirciyle iç içe bu anlarda salonda herkes mutlu ve coşkuluydu. Derken, sürprizler bitmemiş olacak ki sahneye bir tenor geldi, oldukça çok genç ve geleceği parlak sanatçı Jonathan Johnson. Klasiklerden sevilen iki eseri seslendirdi.

Chris Botti’nin repertuvarı ve başarılı şovuyla izleyicinin beklentisini gayet iyi karşıladığını düşünüyorum. Şovsa şov, All Star ise All Star, geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği romans geceye katılan herkesi memnun etti. Zaten onunla yaptığım röportajda da müziği için öyle söylemiyor muydu? “Romantik bir akşam, şarabınızla mum ışığında dinleyin beni”... Evet, belki o an elimizde şarap kadehi yoktu ama diğer her şey tamamdı. Çıkışta sevgili Güzin Yalın ve diğer dostlarla karşılaşıp konser hakkında konuştuk. Sonuç; Herkes memnun.

Faydalı Bilgiler:

Chris Botti orkestrasının alımlı şarkıcısı Sy Smith bir sene önce çıkardığı “Sometimes a Rose Will Grow in Concrete” albümünün remix versiyonunu yakında yayınladı. Başarılı tenor saksofoncu Andy Snitzer de mart başı “Pure Punk” isimli albümünü çıkarmıştı. Sesiyle salonu büyüleyen tenor Jonathan Johnson aynı zamanda soul şarkılar söyleyen bir şarkıcı. Gitarist Leonardo Amudeo dört yıllık albüm suskunluğunu bozacağını söylerken herkesi büyüleyen şovuyla davulcu Lee Pearson, Botti ile turnesini sürdürüyor. Basçı Reggie Hamilton turne dışında Melbourne de ders vermeyi sürdürüyor. Ve Eldar Djangirov... Sıkı caz takipçileri piyanonun bu genç ve ödüllü yeteneğinin son derece başarılı bir kariyer başangıcının ardından çıkardığı “Breakthrough” albümüyle hatırlıyordur.

Leyla-Diana Gücük

Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 30 Mayıs 2019, Perşembe
23 Mayıs 2019, Perşembe

Barış Demirel`i Temmuz da dünyaca ünlü yarışmaya gönderiyoruz

Bazen bir müzik ya da şiir, kimi zaman ise bir resim ya da tek bir isim insanın geçmiş zaman denizlerinde kürek çekmesine, geçmişi anımsamasına neden olur. 23 mayıs akşamı PSM Caz Festivali kapsamında Touché sahnesinde dinleme fırsatı bulduğum Barış Demirel benim için bu isimlerden biri.  İlk kez 2012 yılında Barış Demirel ve müziği ile yolum kesişmişti. O zamanda böyle komalı seslerin peşinde miydi net hatırlamasam da oldukça belirgin, kendine özgü bir trompet tonu olduğunu hatırlıyorum.

* * *
 
2011 ile 2013 yılları arasında kalan 3 yıl Türkiye’de caz müziğinde genç yeteneklerin keşfedilmesi adına geçen en güzel dönemlerden biriydi. Akbank Caz Festivali çatısı altında düzenlenen JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması o dönemde henüz pek tanımadığımız isimleri müzikseverlere sunmakla kalmamış, dereceye giren isimlere verdiği yurt dışı müzik atölyesi bursu ve festival konseri teklifi ile genç müzisyenlerin kariyerlerinde önemli bir basamak oluşturmuştu. 2012 yılının serin bir sonbahar günü Akbank Sanat sahnesinde ilk kez izlediğim trompet müzisyeni Barış Demirel’de JamZZ kapsamında tanıdığım isimlerden biri. Usta trompetçi İmer Demirer’in başkanlığını yaptığı jüride herkesin kendisini beğendiğini, umut dolu sözlerle onun hakkında konuştuğunu hatırlıyorum.


 
Yıllar yılları kovaladı, önce 23. Akbank Caz Festivali’nde Barış Demirel’i solo projesi ile izleme fırsatı bulduk, derken t.e.a.r isimli ilk solo albümü geldi, İKSV Salon`da olduğunu hatırlıyorum albüm lansman konserinin. Bu arada geçtiğimiz aylarda çıkan ikinci albümünün lansman mekanı yine İKSV Salon’du. Caz, hiphop, ambient, progresif rock gibi farklı müzik türlerinin kendine özgü bir sentezini sunduğu müziği İstanbul’daki farklı mekanlarda kendine yer buldukça bende fırsat yakaladığım birkaç konserine gittiğimi hatırlıyorum Barış Demirel’in.

* * *
 
Geride kalan her yıl müzisyenin sanatına yepyeni zenginlikler getirmişti kuşkusuz. Dün Touché sahnesinde izlediğim performans bunun en güzel örneklerinden biriydi. Akorlar ve armoniler bağlamında caza en yakın müzik türü her ne kadar blues olsa da rap aslında gerek dışavurum gerekse ritmik yapı anlamında caz ile büyük ölçüde akraba sayılır.

* * *

Barış Demirel kuşkusuz bu akrabalık ilişkisini en iyi görmüş ve yorumlamış isimlerden biri. Dünkü performans sırasında Akale / Geçmiş Olsun isimli parçanın girişinde yaptığı rap vokali ve trompeti ile devam ettiği anlar türlerin iç içe geçişine dair oldukça keyifli önermeler içeriyordu. Kuşkusuz dünkü performans sırasında Barış Demirel kadar üzerinde durmamız gereken bir diğer isim de kendisinin uzun yıllardır birlikte çalıştığı gitarist Efe Demiral. Gerek Barış Demirel’in müziğinin en belirgin unsurlarından biri olan atmosferik dünyanın gerekse elektronik referanslı seslerin oluşturulmasında büyük emeği olan Efe Demiral kuşkusuz gitar tonu ve seçtiği melodi kurulumlarıyla çok özel bir gitarist.  Kendisi aynı zamanda dün akşamın ilk sanatçısı olarak 4 kişilik ekibi ile gecenin açılışını yapan isim oldu. Ocak 2016’da ‘Inside Out’ ve 2019 yılının Ocak ayında `Uyku Pansiyon` isimli albümlerini dinleyiciler ile buluşturan Efe Demiral festival yapımcılarının ve konser organizatörlerinin kesinlikle daha çok sahne imkanı vermesi gereken bir isim.

* * *
 
23 Mayıs Perşembe akşamı Türkiye caz sahnesinde olup bitenler adına umut dolu, aydınlık bir akşam olarak geride kaldı birçok cazsever için.  Barış Demirel’in Temmuz`da Montreux Jazz Festival Talent Awards`a gideceği haberini duymak ise kuşkusuz dün akşamın en güzel haberiydi. Dünya çapında 150 grubun önerildiği yetenek ödüllerinde ilk 15 grup arasında olmaları onlarca iyi ismin olduğu bir dünyada hepimizin gurur duyması gereken bir haber.

Sami Kısaoğlu

Cazkolik.com / 29 Mayıs 2019, Çarşamba

Fotoğraflar: Cem Gültepe
22 Mayıs 2019, Çarşamba

Kamaal Williams`a göre caz nasıl bir şey?

Başlığa bakıp da izahını yapmaya çalışacağımızı sanmayın. Yazının sonunda yazıyor zaten. İlginç bir müzisyen Kamaal Williams. İsmine bakarak müziğini anlamak mümkün mü? Kamaal yani Kemal Müslüman ismi, Williams İngiliz ama diğer adı Henry Wu. Albümlerinin kapaklarını Arapça yazıyor. Son albümün kapağında mesela “Kemal” yazıyor. Sırf isimlere bakarak dört farklı kültürel gönderme var diyebilir miyiz. Diyen desin. Öte yandan, son çalışması “The Return” için çektiği klipte uzakdoğu dövüş sanatlarını kullandı. Basın bültenlerinde ‘cazla dövüş sanatlarını kaynaştırdı’ diye yazıyor. Bu kaynaşmalar keşke yazıldığı kadar kolay olsa, öte yandan, son çalışmasında iki parça var ama sanki bir ‘ful’ albümlük ses çıkıyor bu iki parçadan. İlki “New Heights” ikincisi Miles Davis göndermeli “Snitches Brew”, ismine münhasır parçada müzisyenler arası bir ‘kaynatma’ var, bu kesin, parçanın son düzlüğündeki klavye ‘efsane’. İşte, bu adam PSM Caz Festivalin en yeni müziklere sahip konuklarındandı. Klişe tabirle yükselen İngiliz cazın en yükselen isimlerinden biri. Müziğinde saykodelik yetmişler de var, elektronik yeni şeyler de, yukarda yazdığımız gibi uzakdoğu da var, Post Milesvari kaynaşmalar da. Kimimiz buna caz diyip işin içinden çıkıyoruz, kimimiz yok değil diyoruz, zaten, yeni nesil müzisyenler için de caz böyle bir şey değil mi?

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 24 Mayıs 2019, Cuma

Fotoğraflar: Sedal Antay
18 Mayıs 2019, Cumartesi

Dört dörtlük dörtlü...

Amerikalı gitar üstâdı John Scofield’ı, ister funk caz, ister rock-caz ağırlıklı performansları olsun, Türk izleyicileri hiçbir konserinde yalnız bırakmıyor. PSM Caz Festivali`nde cumartesi gecesi de farklı değildi. Konser biletleri önceden tükenmişti. Scofield, 66. yaşı şerefine geçen yıl çıkarttığı Combo 66 isimli albümünün turnesinde rock, blues, funk, bop gibi zengin yelpazeden oluşan parçaları ile Türk hayranlarının karşısına çıktı. Avrupa turnesinin son durağı İstanbul`da, piyano ve orgda Gerald Clayton, basta Vincente Archer ve davulda Bill Stewart ile birlikte sahne aldı sanatçı.

Sanatçının bu yeni grubu, eski ve yeni çalıştığı sanatçılardan oluşuyor ve grubun sahnedeki uyumları ve teknik kaliteleri ile konser boyunca swing’li tempo hiç düşmedi. Gerald Clayton, Hammond orgda iken funk ağırlıklı çalarken, piyanoya geçtiğinde onu sağlam bir bopçu olarak izledik. Yüksek tekniği ve konsantre çalışıyla basçı Vincent Archer’ın ve uzun yıllar Scofield ile birlikte çalan davulcu Bill Stewart’ın etkileşimlerini keyifle izledik. Scofield özellikle uzun sololarında yorulur gibi görününce ekip büyük ustalıkla performanslarına devam etti. Özellikle tecrübeli davulcu Stewart performansıyla sahnenin bir diğer yıldızı oldu. Onun ve Scofield’ın birbirlerinin cümlelerini tamamlamalarını zevkle izledik.

Bill Stewart’ın bestesi ”F U Donald” parçası, Scofield anons ettikten sonra ve parça bitiminde seyirciden büyük alkış aldı. John Scofield’ın Belçikalı armonika sanatçısı Toots Thielemans`a ithafen yazdığı King of Belgium ve torunu için yaptığı rock esintili Willa Jean ve biste çaldıkları balad yorumlu caz standardı But Beautiful ile Türk izleyicisine yine coşkulu, yine unutulmayacak bir akşam geçirtmiş oldu sanatçı.

* * *

Konserden önce yaptığım röportajda “66 yaşımda, her zamanki kadar -belki daha da fazla- çalmayı seviyorum ve hatta daha fazla zevk alıyorum çünkü artık daha az gerginim ve kendimden daha fazla eminim. Kimseye yaşı ile ilgili bir sorun yaşamamasını tavsiye ediyorum. Hayatınızın tadını çıkarın!” demişti sanatçı. Biz de konseri benzer duygularla izledik.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 19 Mayıs 2019, Pazar


Festivalin EN`leri...

John Scofield yaşlandıkça yıllanan şarap gibi. Sevgili Nazlı Toprak’ın röportajında söylediği (okumak için tıklayın) şeyleri dün akşam sahnede izledik, ne onlar kısaca bakalım;

* * *

“66 yaşımda her zamanki kadar -belki daha da fazla- çalmayı seviyorum” diyordu Scofield usta, evet, aynen dediği gibi. Festivalin en uzun konserlerinden biriydi, çalmalara doyamadı, özellikle 2 solo hayli uzundu, -izlemediğim konserleri hariç tutarak söylersem- en şapka uçurtan soloyu dün akşam dinledik, hem de bir değil iki kez!

* * *

Bill Stewart’ı festivalin en iyi davulcusu ilan ediyorum halbuki festivalde bir dolu ismi izledik değil mi, mesela Mark Giuliana hemen akla gelir, başkaları da var ama emin olun Bill Stewart bambaşka. Hayran kaldım.

* * *

Piyano ve hammond orgda Gerald Clayton bir eliyle piyanoyu, öbür eliyle Hammond orgu aynı anda çalacak kadar sakin ve rahat bir sanatçı. Dörtlünün içinde en az kendini paralayan oydu. İki kez hammondda, sondaki caz standardı “But Beautiful”da piyanoyla aklımızı aldı.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 19 Mayıs 2019, Pazar
15 Mayıs 2019, Çarşamba

Ólafur Arnalds’ın dünyayı yavaşlatan ruh hali...

“İzlanda’dan huzur, dinginlik ve mutluluğun formülünü taşıyan kompozisyonlar sarıp sarmalayacak salonu” diye duyurmuştu PSM Caz Festivali Ólafur Arnalds’ın dün akşamki canlı performansını. Ekşi Sözlük’te sanatçı için ayrılan 19 sayfayı görünce bu akşam üç katlı konser salonunun dolmasına şaşırmadım. Gerçi, konserin tekdüze temposunu sadece bir süre izleyebilen seyirciler de oldu. 

* * *

Konser öncesi yaptığım röportajımızda sanatçı, “müziğimi yazarken, bana ilham veren bir şey bulmaktan çok, uygun ruh haline girme meselesi önemli. Parçalarımı canlı çaldığım zaman evirilmeye devam ediyorlar, bir anlamda yaşıyorlar. ” demişti. Biz de konserde onun epey sakin, dünyayı yavaşlatan, temposuz, transa geçiren lirik ruh halini izledik. Parçaların ritmine uygun ışık gösterileri de bu sade ruh haliyle kuzey ışıkları etkisi taşıyor gibiydi. 

* * *

Coşturucu olma derdi taşımayan, klasik ve elektronik öğelerin birleştiği bir sadelik içeriyordu sanatçının piyano, yaylı dörtlü, davul ve sahnede otomatik çalan iki piyanoyu kontrol eden meşhur yazılımı Stratus’lu performansı. Zaten sanatçının geçtiğimiz Ağustos ayında yayınladığı re:member isimli solo albümü de bu yazılıma dayanıyor. 

İki aylık aradan sonra yeni turnesine Istanbul ile başlayan Arnalds, konserin başından sonuna seyirciyle kısa ama sıcak diyaloglar kurdu. Samimi bir şekilde İstanbul’da hamam maceralarını anlatırken de büyükannesinin ölümünden sonra ona ithafen yazdığı parçayı bis’te çalarken de izleyiciyle içten diyalog kurdu sanatçı. 

* * *

Konser bitiminde, yüksek teknolojik şovlara dayanan global müzik dünyasına karşı acaba İzlanda’dan coşkuyu düşünmeyen, düşük tempolu ses ve ışık gösterisiyle duygusal tepki göstermeyi mi amaçladı diye de düşünüyor insan.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 16 Mayıs 2019, Perşembe

İlkokul seviyesinde müziğiyle şâhâne bir pazarlama aldatmacası

Konser öncesi Olafur Arnalds benim için beyaz bir sayfaydı. Bu aslında iyi, konseri önyargısız bekliyorsun. Sahnede göreceklerinden etkilenmeye hazırsın. Müthiş hazırlık var. Belli ki bir şeyler adım adım yaklaşıyor. Konserden kalktığımdaysa kesinlikle hayal kırıklığı içindeydim.

* * *

Beni asıl şaşırtan, festivalin en iyi ile en kötü konserinin minimalist müzikten gelmesi oldu. On gün önce yine PSM Caz Festivali’nde Terry Riley’i de izledim, 85 yaşında bir adamın müziğe dair taptaze fikirleri vardı, müzikte elektroniğin yaratıcı kullanımına dair adeta ders veriyordu, gitarın tonu da, gitarla kurduğu ilişki de sıradışıydı. Hınzırdı, muzipti, zekiydi, kurnazdı, tecrübeliydi, daha neler nelerdi...

* * *

Dün akşam izlediğim Olafur Arnalds ise benim için ilkokul seviyesinde müziğiyle, ışık şovuyla, olmasa da olur otomatik piyanolarıyla, bayağılığa bir adım kalmış yaylılarıyla şâhâne bir pazarlama aldatmacasından başka bir şey değil. Dün akşamki müzik için emin olun bu kadar alet edevata hiç gerek yok, Terry Riley’nin önünde bir piyano bir de elektronik mini bir şey vardı.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Mayıs 2019, Perşembe

Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük, Tunçel Gülsoy


14 Mayıs 2019, Salı

Yoksa üst akıl Ernie Watts mı?

Bazen, iyi bildiğinizi sandığınız müzikleri, biri çıkar gelir daha önce hiç duymadığınız gibi duymanızı sağlar. Dün akşam tam da bu oldu. Tenor saksofon ustası Ernie Watts son yıllarda Kerem Görsev Trio ile kimbilir kaç kez çalmıştır ama dün akşama kadar albüm haricinde onu sahnede dinlememiştim. Dün akşam dinledikten sonra, bir kez daha farkettim ki bizde müzik basını yokmuş. Olsaydı Ernie Watts gibi bir büyük usta hakkında çarşaf çarşaf yazılar çıkması lazımdı.

Mükemmel bir melodi işçisi

Dün akşam, PSM Caz Festivali Kerem Görsev Trio konseri olmasına rağmen fırsatını bulmuşken size esasen Ernie Watts’ı yazmak istiyorum. Tenor saksofonda dünyaca ünlü bir usta solist nasıl biridir, melodiyi nasıl ince ince işler, bestelerdeki tansiyonu nasıl yönlendirir, sahnedeki müzisyenleri nasıl etkiler/destekler hatta gerekirse onları zorlar, salonu nasıl kontrol eder, rol çalmadan müziği nasıl yükseltir, bestede yazılmayanları nasıl bulur çıkarır hepsini ders gibi konser boyu tek tek gösterdi bu büyük sanatçı.

Saksofonuyla Görsev’in bestelerine adeta ipekten kaftan giydirdi

Kerem Görsev’in dört yıl önceki albümü “4 Days” ile başladı konser. Ardından “Diversion” albümünden “Tiramisu” ve yine Ernie Watts’lı “Emirgân”dan “V8” ile ilk bölüm geçildi. “Existence” albümünden “Flying Notes”da Ernie Watts ile Ferit Odman’ın karşılıklı icrası nefes kesiciydi. Ernie Watts onca yaşına rağmen tenor saksofon gibi güç gerektiren bir enstrümanda inanılmaz bir performans sergiliyordu. Sergilemekle kalmıyor, Odman’ın da vitesini artırıyordu. Dinleyiciyi mest eden bu sahneleri konser boyu basla, davulla piyanoyla üstüste yaptı. “Conversation with Bass”, “Maasai Mara” hızla akan gecenin harika yorumlarıydı. Caz tarihinin geleneksel solist enstrüman/şarkı söyleyen enstrüman geleneğinin bu büyük ustası profesyonelliğiyle, ustalığıyla, mütevazılığıyla kuşağının en önemli isimlerinden olduğunu gösterdi.

Kerem Görsev’in yeni besteleri görücüye çıktı

Konserde Görsev’in yeni albümünde yer alacak iki yeni beste görücüye çıktı. Bunlardan biri Kerem’in sevdiğini bildiğimiz piyanist/besteci George Shearing için yaptığı besteydi. “Lullaby of Birdland”in bestecisini festivalde anmış olduk.

Watts’ın besteci yanı

Ernie Watts’ın albümlerinden icracılığındaki ustalığını bilirim de besteci yanını bilmezdim, dün akşam, konserin sonunda dinlediğimiz bestesi beni çok mutlu etti. Olağanüstü kompleks nota bombardımanı, sıradışı cümle yoğunluğu, nakış gibi işlenen yüksek işçilikli temalar beste konusunda da paha biçilemez bir ders niteliğindeydi. Kerem Görsev bu büyük ustayı kesinlikle bırakmamalı, onunla Eskişehir, Ankara konserleri ve gelecekteki muhtemel işler biz cazseverler için mükemmel fırsatlar, kesinlikle kaçırılmamalı.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 15 Mayıs 2019, Çarşamba


11 Mayıs 2019, Cumartesi

`Bu akşam caz yapcaz...`

PSM Caz Festivali`nin ortalarına geldik. Bu sene ağırlıklı yerli sahne projelerini izliyorum, cuma gecesi de bu gecelerden biriydi. İlhan Erşahin ile ilgili bazı ilkler vardı. İlk dikkatimi çeken, Erşahin’i daha önce Kağan Yıldız/Ferit Odman ikilisiyle izlememiştim. İkincisi, Erşahin’i genellikle İstanbul Sessions ve benzeri projeleriyle dinliyoruz, evet, toplamda hepsi onun müziği ama onu ‘bir caz solocusu’ olarak tenor saksofonuyla ne kadar tanıyoruz, aslında o akşam bunu kendi de söyledi.

`Bu akşam caz yapcaz`

Erşahin bu sene festivalde biyografik özellikli üç projeyle yer aldı. Elektronik, İstanbul Sessions ve cuma akşamı akustik. İlk ikisini izlemedim, asıl merak ettiğim akustik idi. Kendi bestelerini mi çalacak, standart repertuvar mı yapacak, ana akım cazda nasıl, bu tarza biraz mesafeli diye biliyorum, öyle mi, ya doğaçlamalar... vs. İlk sürpriz dediğim gibi Kağan ile Ferit oldu ve güzel bir sürprizdi. Konsere başlarken ‘bu akşam caz yapcaz’ dedi, dediği gibi oldu. Sanıyorum kendisi için de ilginç tecrübe olmuştur. Evet, caz yaptılar ama sondaki Wayne Shorter’ı saymazsak kendine has bir repertuvardı. Erşahin’in tenor saksofon tadının tarifi kuzey damarı bariz, New York’lu ‘free’ tarafı hafif ortadan çekişli fakat Türk tarafı az baharatlı imiş. Bu da tespit olunsun.

Bulduk bir şeyler çalıyoruz işte…

Erşahin’in dili samimi. Belli ki o akşam için ne çalalım sorusu tatlı bir dert olmuş, tıpkı söylediği gibi; ‘bulduk bir şeyler çalıyoruz işte...’, aynen öyleydi. Bir de, yeni bestesini dinleme fırsatı oldu. Dört gün önce piyanoda yazmış. Parçada Kağan’ın arşeli bası güzeldi. Dinleyici sevdi. Akşam için dinleyiciye dört yıldız verelim. Dinleyici hem Touché’yi doldurmuştu, hem ilgili ve dikkatliydi. Tam da bu parçayı takip eden iki parça hakikaten gecenin en güzel anlarıydı. Ferit Odman’ın tatlı sert icrası doludizgindi. Üçlünün her birinin artistik yeteneklerine tanık olduk. Odman’ın davul/zil/kasnak vuruşları renkli, eğlenceliydi. Uzun caz parçalarında dahi tek bir kısa ama kaliteli melodinin güzel işlenebildiğine dair iyi örnekler vardı. Gece, yine Ferit’in Wayne Shorter yorumundaki solosuyla sona erdi. Erşahin’in İstanbul Sessions olarak kendi takımı var böyle değişik eşleşmelere her zaman denk gelmiyoruz, iyi bir fırsat oldu.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 12 Mayıs 2019, Pazar

Alttaki fotoğraf cep telefonuyla çekildi, kaliteli değilse de Touché`nin dolu olduğunu gösteriyor.


09 Mayıs 2019, Perşembe

Portico Quartet`in müziği kısa süreliğine gelecekte dolaşmak gibiydi

PSM Caz Festivali "her müziğin caz festivali" söyleminin hakkını veriyor. Artık müzisyenler de, festival yöneticileri de "caz mı, değil mi?" münazaralarından usandı. Etiket yapıştırmadan şöyle söyleyebilirim, cazı teğet geçen, elektonik, tekno ve kraut-rock müziğin kesişim kümelerinde gezinen Portico Quartet iki yıl sonra yeniden Zorlu PSM Studio`ya konuk oldu. O dönem kaçırmıştım, geçen sürede biraz dinledim ve ne mutlu bu sefer canlı izledim.

* * *

Son albüm Donald Judd, Sol Levitt, Anges Martin gibi minimalist, Wolfgang Tilmanns, John Acomfrah gibi çağdaş sanatçılarla minimalizmin mutlak etkisi altında. Mütemadi tekrarlar otomasyon çağına göndermeler yapıyor. Hızlı ve yoğun duygulu melodiler müziği bugünden çok geleceğe ait hissettiriyor. Zorlu Studio’nun mimari etkisiyle mekân ve sahne üzeri göz alıcı ışık şovu da işin içine girince konser zaman/uzay boşluğuna dönüşüyor. 

* * *

Sinematik müzikler akımının temsilcilerinden Portico Quartet`in Mammal Hands veya Gogo Penguin gibi gruplardan belirgin farklılığı var. Diğer gruplarda tüm elemanların yeri geldiğinde öne çıktığı anlar var ama Portico Quartet`te davulcu Duncan Bellamy`nin müziğin ritim bölümlerinden elektroniklere kadar yönlendirici olması diğer müzisyenleri eşlikçiye dönüştürüyor. Tabii ki kolektif ve katmanlı ses örgüsü var ama grubun yıldızı özellikle kasırga gibi sololarıyla davulcu Bellamy. Aksanlı Britanya İngilizcesiyle elemanları ve parçaları o tanıtıyor. Askı davulu yoğun kullanımıysa elektronik öğelerle zıtlaşan tanımsız bir sempati yaratıyor. 

* * *

Bellamy parça girişlerinde elektronik bir intro hazırlıyor ve buna katılan loop parça sonu yine karşımıza çıkıyor. Bu loop, parça boyu tekrarla oluşturulan doğaçlamaların ardından parçanın sona ereceğinin de habercisi. Tüm bu teknik muhabbetler bir yana, bana göre Portico Quartet`in müziğini canlı dinlemek kısa süre yeryüzünden yükselip gelecekte dolaşmak gibi ilginç bir deneyimdi.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2019, Cuma

Fotoğraf: Burak Sülünbaz


08 Mayıs 2019, Çarşamba

Bence Türk seyircileri, çalmak için en iyi seyircilerden biri

Lars Danielsson geçen ay kendisiyle yaptığım röportajda “Bence Türk seyircileri, çalmak için en iyi seyircilerden biri. Türkiye`de çalma şansım olduğu zaman hep çok heyecanlanıyorum. Hepinizle orada buluşmak için sabırsızlanıyorum” diye boşuna dememişti. Çarşamba akşam da konserin başından sonuna dek seyircilerin coşkulu alkışları altında PSM Caz Festivali’nde konser verdiler.

* * *

Lirik parçaların yanı sıra, tüm ekibin birlikte ve solo performansları, sahne uyumları ve keyifli çalışları, her seferinde Lars Danielsson konserinin ayrı zenginlik sunmasının anahtarı. Seyirciler, sanatçının konserlerinden bir süreliğine dertlerini unutmuş, hayatı yavaşlatmış, kendini müziğe bırakmış ve müzikaliteden tatmin olmuş şekilde çıkıyorlar. O akşam da öyle oldu.

* * *

En sevdiği albümlerinin Liberetto serileri olduğunu röportajında söylemişti. Açılışta çaldıkları Liberetto parçasını, sahnede veya CD’de kaç defa dinlemiş olursa olsalar, seyirciler yine büyük bir coşkuyla dinledi. Liberetto II albümünden Passacaglia, 2017 yılında çıkarttığı Lİberetto III’den Lviv, Orationi, Affretande ve Istanbul Kapalıçarşı’da dolaşırken yazdığını söylediği Orange Market çaldıkları diğer parçalardandı. Ayakta alkışlanarak biten konser ile Lars Danielsson bir kere daha Türk seyircisiyle coşkulu bir buluşma gerçekleştirmiş oldu. Piyanoda Gregory Privat güçlü tekniği, Lars Danielsson ile etkileşimi, yer yer transa geçmiş hali ile damgasını vurdu sahneye. Aynı şekilde davulda Magnus Öström da her zamanki gibi ustalığını gösterdi. Gitarda John Paricelli de bis kısmında Party on the Planet parçasındaki solosunu da unutmamak gerek.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2019, Cuma

Nazlı Toprak Lars Danielsson ile (Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Türkiye caz sahnesinin iki nesli cazla kucaklaştı

PSM Caz Festival’de yerli sahneden konserleri izlemeyi sürdürüyoruz. Hepsine yetişemesek de çoğunu günlükten aktaracağız. Dün akşam sıra Önder Focan Trio feat. Şenova Ülker gecesindeydi. Dinleyeni mutlu eden güzel bir repertuvar vardı. Özellikle sevdiğimi söylemeliyim, bu yüzden, izlenimlerimi genellikle repertuvar notlarından oluşturdum. Açılışı trio olarak önce Sammy Fain bestesi "I’ll Be Seen You" ile yapan Focan Trio, kontrbasta Enver Muhammedi ve davulda Burak Cihangirli ile hemen ardından Pat Metheny’nin 1987 tarihli “Still Life (Talking)” albümünden “So May it Secretly Begin” ile devam etti (bu arada, Muhammedi ve Cihangirli ikilisi hızla harika bir rhythm section çiftine dönüşüyor, son sıra üçüncü izleyişim, hiç boşları yok, özellikle Muhammedi mırıltılı sololarda ışıl ışıl). Metheny’nin o yıllar Türkiye’de özellikle gitar tutkunları arasında fenomen olmaya başladığı yıllar. Bu albüm özellikle içindeki “Last Train Home” ile sevilirdi. Benim de üniversiteyi yeni bitirdiğim sıralar. Açılışta gereksiz uzunluktaki “Minuano”ya hiç ısınamamıştım ama.

Türkiye caz sahnesinin iki nesli sahnede arka arkaya

Sahnenin önünde Focan ve Ülker, arkada Muhammedi ve Cihangirli. Şenova’nın dahil olmasıyla enfes bir “Ceora” yorumu başladı. Lee Morgan’ın 1965 tarihli “Cornbread” albümündeki parça hani yeni bir tatlı var ya trileçe diye, işte, tam onun tadında bir beste. Orijinal albümdeki piyanolu bölüm Focan’ın gitarıyla geçildikten sonra Şenova’nın trompeti başrolde, ardından Jackie McLean’in saksofonu da gitara emanet edilmiş. Yaz akşamı esintisi gibi Touché’nin duvarlarına caz anıları bırakmaya başladı.

* * *

Gecenin ilk hüzünlü bestesi Focan’ın 1995 tarihli “Erken” albümünden. Vokalde Ayşegül Yeşilnil’in olduğu albüm. Davulda Can Kozlu, basta Nezih Yeşilnil, Şenova yine trompette, Yahya Dai saksofonda. O yıllar Balkanlarda Bosna katliamının yaşandığı yıllar, dakika başı gelen haberler Focan’ın içini yakmış ki trompette çığlıklı bir tirad, gitar yakınmalı, üzüntülü., dokunaklı. Devamında “Like Someone in Love”ın ardından yine bir Focan bestesi “Galata 14”, yani, Nardis... Gerçi sonradan kapı numarası 8 olarak değişse de o zaman 14 imiş. Hikayesini de anlattı Focan. Eğlenceli, renkli bir beste. Kontrbasla davulun karşılıklı muziplikleriyle güzeldi. Güzel bir geceydi. İki nesil cazla kucaklaştı. Bir ara klübe dönüp baktım, herkes mutluydu, keyifler yerindeydi. PSM Caz Festival’de yerli projeleri takip etmeye devam...

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 09 Mayıs 2019, Perşembe


07 Mayıs 2019, Salı

Konsantre beden hareketlerini tetikleyen yüksek groove`lu bir müzik.

İsmini duyduğumuzdan beri genellikle Avishai Cohen, Brad Mehldau gibi isimlerin ekibinde gördüğümüz davulcu Mark Giuliana iki yıldır kendi projelerine ağırlık vermeye başladı. Dün akşam müziğe dair orijinal fikirleri olan bu ihtiraslı sanatçıyı 25 Nisan’da New York Rockwood Music Hall konseriyle sadece caz değil geniş bir müzik dinleyicisinden insanları buluşturduğu konseriyle çıkışını duyurduğu Beat Music albümünü çıkışından bu kadar kısa süre sonra İstanbul’da PSM Caz Festivali`nde izlemek bizim için ayrıcalıklı bir duygu oldu.

* * *

Giuliana’nın ne kadar titiz ve çevik bir stile sahip olduğunu biliyoruz. Birlikte çaldığı isimleri sahnede organize etme konusunda dikkat çeken biri. Sanatçının yeni çalışması Beat Music tipik bir koltuklu salon müziği değil. Aynı zamanda dans edilebilen, konsantre beden hareketlerini tetikleyen yüksek groove’lu bir müzik. Elektronik etkileşimler dinleme enerjisini kinetik enerjiye çevirmede mahir. Beat Music albümüyle klasik caz dinleyici periferisinin dışına çıkan sanatçı elektronik müzikte sık eleştiriye uğrayan ısrarlı tematik tekrarlar konusuna da kafa yoruyor anlaşılan. Ritmik hassasiyeti yüksek davulcu nerdeyse mekanik denecek kadar ritmik çalabiliyor. Bu hassasiyeti sanatçının müziğini albümde yer alan Jason Lindner, Tim Lefebvre gibi isimlerle sağlam dokusal keşiflere açık hale getiriyor.

Dün sanatçıyla konser öncesi röportaj yapmak için gittiğimizde soundcheck’de izleme imkanı bulduk. Sevgili Leyla’nın fotoğrafları soundcheck’ten. Ekibin sahne yerleşimi, kılı kırk yaran hassas hazırlık süreci, elektroniklerin meydan okurcasına karşılıklı yerleşimi, davulun merkezi konumu bize meraklısına 2014 yılında bu yana Mehldau ile “Taming the Dragon” ile başlayan sürecin geldiği konsantre müziği göstermesi/dinletmesi bakımından önemliydi.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2019, Çarşamba

Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük


06 Mayıs 2019, Pazartesi

Don`t worry be happy #istanbul #HerseyGuzelOlacak

Tam da dün akşam, bu şarkıya ihtiyacımızın olduğu bir günde, Bobby McFerrin’i eski vokal orkestrası Voicestra üyelerinden bir araya gelen yeni grubu Gimme5 ile dinledik PSM Caz Festivali’nde.

* * *

Konserin başlamasına iki saaat kala, insanlarda bir kıpırtı, bir söylenme, bir hareketlilik ve bir serzeniş vardı. Esprisi bile yapılan “Bugün İstanbul için YSK saati kaç?” sorusuna cevap gelmişti. Tam da işte o saatler!

* * *

Bana da gelen bir kaç mesajı okuyup geçtim ve en son bir arkadaşıma “Boby McFerrin konserine gidiyorum, don’t worry be happy” dedim ve konsere geldim. O anda diyebileceğim başka bir şey gelmedi aklıma.

Salona girdiğimde, koro için iskemleler ve dört ayrı sandalye daha vardı

Kurucusu Başak Doğan yönetimindeki Chromas korosu (Fotoğraf: Leyla-Diana)

Gimme5 ve Chromas Koro için hazırdı sahne. Önce koro üyeleri geldi, ardından 4’lü tamamlandı. Bobby zafer işaretiyle girdi ve alkışlar... alkışlar... alkışlar...

* * *

Chromas, 2015 yılında Başak Doğan tarafından kurulmuş “renkler” anlamına gelen bir topluluk. Farklı şehirlerden bir araya gelen, her üyenin kendine özgü oluşu ile çağdaş cazdan halk düzenlemelerine, çeşitli dilleri ve türleri bir araya getirerek geniş bir müzik yelpazesi oluşturuyorlar. Topluluk, yeni müzikal anlayışları ve sahnedeki performanslarıyla bu gece Boby McFerrin’e eşliklerini, emprovizasyonlar da dahil olmak üzere ustalıkla gösterdiler.

Gimme5 üyeleri Rihannon, Joey Blake, ve David Worm sırasıyla kendi performanslarını gösterdi

David Worm’un işi hayli zordu bana kalırsa. Perküsyonun tüm yükü ondaydı. Joey Blake ve David Worm ayrıca SoVoSo (From the sound, To the voice, to the Soul) a capella grubunun da üyeleri. Rihannon 30 yıldır Boby Mc Ferrin ile birlikte çalışmış ve ilk grupları Voicestra üyesi.

Tüm bu yetenekli müzisyenler ve koro acaba biraz olsun Bobby McFerrin’in yükünü almak için mi bir araya gelmişti, yoksa Bobby şarkı söylemenin haricinde müziği ne denli ustalıkla yönetebileceğini mi göstermek istemişti dün akşam? Bu, benim konser için düşündüğüm ve kafama takılan büyük soruydu.

* * *

İlerleyen zaman onu da biraz yormuş belli ki. Gittikçe kırlaşan saçları ve daha çok izlemek, dinlemek ve düşünmek ister gibi bir hali olsa da, o sahnede hangi duruşuyla olursa olsun hep sempatik ve esprili haliyle konserlerine devam etsin.

* * *

Bu defa seyirci ile iletişime geçen ve sahnedeki koroya, büyük seyirciyi de katarak bütün salonu ustalıkla yöneten David Worm olmuştu. Seyirciden farklı melodiler söylemesini isteyen Worm başarılı da olmuştu. Sanki provalıydı herkes. Sahne seyirciye, seyirci de sahneye karışmıştı. Çok sesliliği organize etmek ve belli bir döngüyle yinelenerek ve hatta seyirciyi de bu performansa dahil etmek hiç kolay değil ancak işin içinde Bobby McFerrin olunca, iş değişiyor işte.

* * *

Gecenin en güzel kucaklaşması böyleydi bana göre. Bis yapmadılar ve herkes dağıldıktan sonra anlık görünüp yine zafer işareti ile sahneyi terk etti Bobby.

Don’t worry be happy söylenmedi ama ben yazıma böyle başlayıp böyle bitirmek istedim.

* * *

İstanbul için 6 Mayıs işte böyle bir gün olarak tarihe geçecek.

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2019, Salı


03 Mayıs 2019, Cuma

Benim için PSM Caz Festivali`nde bu sene izleyeceğimiz en önemli isim Terry Riley idi. İki bakımdan haklı çıktığımı düşünüyorum, ilki zaten malum, minimalist müziğin Steve Reich, Philip Glass, John Adams ile birlikte 4 büyük isminden biri olması, diğer sebebim ise festivalde izleyeceğimiz en tatmin edici fikirlere sahip müziğin bu konserde olacağı tahmini idi ki hakikaten öyle oldu. Konser keşke Zorlu PSM’nin büyük salonlarından birinde olsaydı. Acaba salon dolmayabilir endişesi mi vardı bilmiyorum ama mesela Philip Glass geldiğinde basında ve sosyal medyada çok daha büyük gürültü kopmuştu, Terry Riley bizde Glass kadar tanınmıyor olabilir, emin değilim. Bu konuda biz müzik basınında da eksiklik var. Riley hakkında daha çok yazıp çizmeliydik.

Riley’nin oğlu Gyan ile Touché’de caza yakın bir performansı tercih edeceğini duymuştuk. Doğru çıktı. Aslında, Gyan ile diğer konserlerindeki müzikler de böyle. İzlediğimiz konserin bir benzeri geçen temmuz Londra’da gerçekleşmişti, the Guardian’ın konser yazısının başlığı ‘eğlenceli kaotik minimalizm’ olmuştu. Tam da not aldığım küçük deftere yazdığım gibi; ‘gece renkli ve eğlenceli bir doğaçlamayla başladı’. Aldığım ikinci not ise şöyle; ‘kulağa böylesine basit gelen bir melodik dizilimin bu kadar etkileyici olması ilginç’.

* * *

Baba oğul Riley’lerin nesil farklarını genetik uyum içinde sahne üzerinde çözmeleri hepimiz için ders niteliğindeydi. Gyan’ın kontrollü, çizikli, tuzlu, pürüzlü, dokulu gitarıyla Terry Riley’nin muzip, hınzır, zeki elektronik tonları, Hintli usta Pandit Pran Nath’ten öğrendiği Kirana tarzı Kızılderili/Hint karışımı renkli vokali, melodikayla ürettiği çocuksu notalar, az notayla bol sonuç alınan bir müzik dinletti bize. Oğul Riley hayranı olduğunu söylediği İstanbul’a üçüncü kez geldiğini belirtirken baba Riley’nin ilk kez teşrif ettiğini zaten biliyorduk. İki saate yakın süren konserin bisten önceki son icrası benim ayrıca en beğendiğim müzikal anlar oldu.

Riley’nin 1960’lar Paris’indeki piyano barlarında o dönem çaldığı yazılıp çizilen akor döngülerinin minimalist müzik ve modern cazdaki karşılığı ‘inatçı cümleler’ diyebilir miyiz? Son dönem İngiliz caz sahnesinin kimi gruplarında, Kuzey Avrupa caz eğilimlerinde bu ‘inatçı cümleler’in yarattığı, giderek yükselen ortak coşkuyla ürettiği etkiyi orijinal kaynağından dinlemek şahsen benim için mukayeseli bir ders oldu. Ustalıkla nobranlık arasındaki farkı bu dünya müzik devi sayesinde biraz daha iyi anladım.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 05 Mayıs 2019, Pazar

Fotoğraflar: Sedal Antay

Caz fotoğrafçısı Sedal Antay`ın baba-oğul Riley`lerin müziklerine fotoğrafıyla yaptığı çarpıcı yorum.

Her konser bir ömür...

Tütsülerle başlayan ve anlamlı sözlerle sonlanan Estas Tonne konserinden notlar.

Müzisyenleri beklerken sahneden gelen elektronik ama meditatif seslerle konserin nasıl olabileceğine dair fikir sahibi olmuştuk. Estas Tonne’yi tanıyanlar onun felsefesini ve müzikleriyle yapmak istediğini zaten biliyordur ama bilmeyenler için o bir gezgin, o bir özgür ruh ve biraz da âsi demek yeterli olur sanırım.
Yine başa döneyim, müzik duyuldu dedim ama, bir de gözüme takılanlar vardı. Estas’ın oturduğu yerde, iki gitar, yerde onu konserde kaydedecek hareketli bir kamera ve önünde bacak bacak üstüne atmış oyuncak bir maymun, onu aydınlatan küçük bir lamba ve ona asılı bir başka oyuncak daha.

... ve sonunda Estas geldi.

Çoğu konserde yaptığını burda da yaptı ve bir konser ritüeli olarak kötü ruhlardan uzak tutmak için bir tütsü yakıp gitarının sapına takarak konser alanını arındırdı. Çalmaya başlamadan önce bu akşam burada konser gibi değil de, daha çok bizi birleştirecek, sevginin gücüne inanarak söylenen her şeyin evrene ulaştığı gibi barıştan yana güzel sözler dile getirdi. Parçasına başladı ve ardından perküsyona Joseph Pepe Danza geldi. O da elinde kocaman bir kuş tüyü ile oturdu sandalyesine ve onun da ritüeli olsa gerek, tüyle havaya bir kaç şekil çizdikten sonra onu flüt gibi çalmaya başladı. Hiç öyle bir ses çıkabileceğini tahmin etmemiştim. İsrail asıllı vokal Netanel Goldberg de gelince üçlü tamamlandı. O da ilginçti. Hatta hepsinden daha ilginci oydu. Kontralto sese sahip sanatçı sahnede farklı bir enerjiyle ellerini, vücut diliyle de parformansını sergiledi. Sesini farklı biçimlerde kullanması, kendi başına güzeldi ama, bazen gruptan çok uzaklara gidiyordu.

Genel görüntüyü verdikten sonra, izlenimlere geçeyim.

Başta anlattığım gibi, konser şamanik başladı ve bu müziğin meditatif özelliğini kullanmak istediler. Estas iyi bir virtüöz ve hissederek çalıyor. Flamenko öğeleri latin sıcaklığını salona yayıyor ama eğer meditasyon olarak kendimizden gecelim düşüncesiyle gelen olduysa, tam da öyle olmadığını söylemeliyim. Bana kalırsa, hani dedim ya biraz da âsi diye, tam o halini yansıtmış konserde. Oysa daha sakin olsa herkes tam da bu meditasyon haline girerdi diye düşünüyorum ama şu da var, onlar çalarken koptular ve yine bence, konser bir süre sonra sanki tekrara girdi. Sona gelindiğinde, bu durumu parçalarında hissettirerek ve Estas’ın gitarını değiştirmesiyle dile getirdi. Son parça bitince sonra herkes ayakta alkışladı ve tabii ki seyirci isteği bis’tir, bunun için salonda ıslıklar ve alkışlar kopsa da, şöyle anlaşılır bir şey söylediler, bu benim cok hosuma gitti; "lütfen oturun, konser burada bitmiştir. Kesinlikle çalmayacağız. Bitti. Bunu şöyle anlayın. Bir şey bittiyse, bitmiştir, Ömür gibi. Nasıl ki bir daha devamı yoksa bu da onun gibi. Bazı şeyleri kabullenmek gerek. Lütfen böyle anlayın ve geldiğiniz için, burada olduğumuz için çok teşekkürler.“

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 04 Mayıs 2019, Cumartesi

Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük

Sarhoş edici bir füzyon kraliçesi olarak; Morcheeba

3 Mayıs Cuma gecesi PSM Caz Festivali`n her salonu farklı konser, farklı sanatçılarla doluydu. Bir salonda arkadaşımız Leyla-Diana Estas Tonne`yi izler, notlarını alır ve fotoğraflarken, bir diğer salonda Feridun Ertaşkan Terry ve Gyan Riley konserinde fotoğrafçı Sedal Antay ile konseri takip ediyordu, bu sırada Sedat Antay ise objektifiyle Morceehaba`nın peşindeydi. O konserden izlenimleri aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

Fotoğraflar: Sedat Antay


02 Mayıs 2019, Perşembe

Madeleine Peyroux ile frekansı tutturabildik mi?

Dün gecePSM Caz Festivali kapsamındaki Madeleine Peyroux konserini izlerken bir kenara şöyle bir not almışım; Sahneden salona yayılan buz gibi serinliği Peyroux’nın kırmızı ceketi ve aşk şarkıları bile ısıtamadı... Bazı şarkıcılar konusunda İstanbullu cazseverlerin kafası karışık gibime geliyor. Oysa, gecenin başında ‘bu akşam aşk şarkıları söyliyeceğim’ demişti. Söyledi de ama başlıkta dedim gibi karşılıklı frekansı bir türlü tutturamadık. Yıllardır buna benzer birçok konser yaşadık. Benim tahminim dinleyicinin sahneyle, sanatçıyla yeterli iletişimi kuramamasından, sanatçıyı yeterince tanımamasından kaynaklanıyor bu durum diye düşünüyorum. Bilmiyorum, mesela, konserden önce Peyroux’nun yeni albümünü kaç kişi dinlemişti acaba...

Sevgili Sevin Okyay benden çok daha iyimser...

O konseri sevmiş. Üstelik, giden gittikten sonra daha az ve Peyroux’yu tanıyan, bilen, seven tutkulu bir dinleyici kaldı ve konser daha güzelleşti diyor. Dün akşamki konser bir anlamda dinleyicinin kendisi açısından bir imtihan yerine geçti.

İstanbullu dinleyicinin bir kısmının konser izleme adabından haberi yok!

Cep telefonlarının konserleri mahvetmesine artık alıştık ama dün akşam arkamda oturan genç çiftin konseri bırakıp artık avaz avaz telefonla konuşmasına ne diyeceğimi bilemedim. Arkama dönüp dönüp ters bakmam da bir işe yaramadı. Konserlere, sanatçıya, müziğe dair asgari saygı mücadelesini galiba kaybediyoruz. İşin ilginci bu duruma aldıran, önemseyen karşı çıkan insan sayısı da galiba giderek azalıyor.

Leyla-Diana Gücük

Cazkolik.com / 03 Mayıs 2019, Cuma

Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük


27 Nisan 2019, Cumartesi

Gençliğimizin duygusal şarkılarının sahibi Enrico Macias ile caza biraz ara

Dile kolay... Altmış yıla yaklaşan bir kariyer ve bu altmış yılın her birinde Türkiye’den izler var. Bir anlamda, Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Enrico Macias Türkiye’nin yakın tarihi demek, popüler şarkılarımızın bir çoğunun altında imzası olan adam demek ve o adam PSM Caz Festivali kapsamında dün akşam yeniden Zorlu PSM’de hayranlarıyla buluştu.

* * *

Salon son sandalyeye kadar tıka basa doluydu. Biletler günler önce bitmişti. Seyirciler, kendilerine Fransızca “dünyanın en iyi topluluğusunuz” diyen sanatçıya konser boyunca coşkuyla eşlik etti. Seksen yaşına rağmen iki saat sahnede hiç dinlenmeden kalan ve kariyerinde 57. yılı olduğunu açıklayan sanatçı, konserde özellikle 1960-70’li yıllarda Türkçeye çevrilen şarkılarına yer verdi. Geçtiğimiz günlerde 80. yaşını kutlayan Macias, kendisi için özel bir yeri olan sanatçı Dario Moreno’yu da İzmir parçasıyla andı.

* * *

Zingarella, Adieu Mon Pays, J’ai Quitte Mon Pays, Oh Guitare Guitare, ayrıca Füsün Önal ve Nilüfer’in Türkçe aranjmanını söylediği Döne Döne ve Hey Gidi Yıllar ile geçen sene ölen Rachid Taha’nın Ya Rayeh parçaları seyircilere duygulu, coşkulu geçirtti. Sanatçıya sahnede eşlik eden müzisyenler arasında gitarist ve yakın dönemde menajerliğini üstlenen oğlu da vardı.

* * *

Konserin sonunda bir de sürprizi vardı Macias’ın. Sahne arkasındaki perde kalkınca, küçük kız çocuklarından oluşan kocaman bir koro ve minik kemancılar ortaya çıktı. Bilfen Koleji’nin 40 kişilik kemancılar ve öğrencilerden oluşan korosu “Hoşgör Sen” ve “Enfants de tous pays” şarkılarını sanatçı ve bütün salonla beraber söyleyerek seyirciler tarafından ayakta alkışlandılar. Enrico Macias altmışlı yılların başından beri sayısız konser verdiği Türkiye’de dün gece unutulmaz bir konsere daha imza attı.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 28 Nisan 2019, Pazar

Fotoğraf: Nazlı Toprak


26 Nisan 2019, Cuma

Şükür ki Sibel Köse var...

Uzun ve sıcak geçecek PSM Caz Festivalin ikinci günü.

Dün sıra Sibel Köse’deydi ve her dinlediğimde dediğim gibi ‘şükür ki Sibel Köse var’. Caz standartları yüz küsur yıllık çınar ağacına benzeyen cazın ana gövdesidir. Koca kültür bu standartların üzerine inşa edildi ama dünyada ve bizde standart yorumculuğu eski rağbetinde değil. Özellikle yeni nesil şarkıcılar rahle-i tedrisden yeterince geçmeden kendi bestelerini söylemeyi tercih ediyor. Repertuvarında caz standartlarını ve yorumculuğunu derinlemesine keşfedebileceğimiz, lezzetine varacağımız vokalist sayısı azalıyor. Amerika’da dahi böyle. Hem önem verdiğim bu konuda, hem Sibel Köse’yi her zaman ayrıcalıklı bulduğum için dün akşam benim için harika bir gece oldu.

Kürşad Deniz Quartet güzel bir dörtlü olmuş

Tıpkı Sibel Köse gibi Kürşad Deniz’in de piyanosunu severim. Kesinlikle albüm çıkarması, daha fazla konser vermesi gereken isimlerden. Şu ya da bu isim diyemem ama piyanosunda büyük ustalara has lezzet var ve şüphesiz standart repertuvarının ülkedeki en iyilerinden. Nerdeyse ilk günlerinden beri takip etmeye çalıştığım tenor saksofoncu Engin Recepoğulları hem standart repertuvarı hem solist icracılığında özellikli bir sanatçı. Soğukkanlı ve güçlü üflüyor, solisti iyi destekliyor, soloya çıktığında eski ustaları anımsatan bir soliste dönüşüyor. Sibel Köse zaten dün akşam dörtlünün her birine öyle güzel solo alanları açtı ki, müzik çoğu zaman quintet gibi işledi. Bu da ayrıca not edilmeli. Benim açımdan ayrıca iki güçlü alkış basçı Enver Muhammedi ve davulcu Burak Cihangirli’ye. İkili tıkır tıkır işledi. Zaman zaman sahnede bir değil beş solist izledik, cazın güzelliği ve Sibel Köse’yi eşsiz yapan niteliklerinden biri de bu! Ayrıca, Köse’nin scat konusundaki eşsizliği malum. Yine iyisi az bulunan bir özellik.

Touché çok iyi bir caz klübü!

Açılış gecesi, sonrasında bir gece daha derken dün akşam üçüncü kez ordaydım ve her seferinde üzerine koyan, dekorasyonundan işletmesine birinci sınıf bir caz klübü Touché. Işık, dekor, hızlı servis, arı gibi çalışan bir ekip ne varsa dinleyiciyi havaya sokmak için birebir ve tasarımdan itibaren iyi planlanmış. Hele dün akşamki gibi dopdolu olunca caz klübü havası gerçekten başka oluyor. Umarım zamanla benim çok önemsediğim canlı caz klübü kayıtlarına ’Live at Touché’ imzasıyla başlanır. Yakışır!

* * *

Tek tek parçalara girmeyeyim ama dörtlünün üç parçalı tempolu girişinin ardından Sibel Köse’nin Cole Porter’ın “All of You”su ile başlayan iki setlik gecede Köse’nin “If You Never Fall in Love with Me” parçasının Carmen McRae versiyonunu tercih etmesi, “If You Never Come to Me”de Muhammedi’nin solosu, son sıralar iddialı birkaç Amerikalı solistin albümünde epey kötü örneklerini dinlediğim Bob Dorough bestesi “Devil My Care”in Sibel Köse’nin sesinden içimi ferahlatan usta işi yorumu, yukarda dediğim gibi scat’te nadir rastlanan anlar derken mükemmel bir caz klübü gecesi festival anıları arasında benim için şimdiden yerini aldı.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 27 Nisan 2019, Cumartesi


25 Nisan 2019, Perşembe

Bilge gitaristi bir kere daha görmek çok iyi oldu...

PSM Caz Festivali programındaki en büyük ismi ile açılışı yaptı. John McLaughlin`i tekrar ve yine hayranlıkla dinledik, izledik. Bence ve bir çoklarınca Mahavishnu ayarındaki grubu 4th Dimension isimlerinin hakkını verdiler.

* * *

Defalarca ülkemize gelen John McLaughlin çok içten bir biçimde seyircileri selamlayarak kendini İstanbul`da evinde hissettiğini söyledi ve hemen ardından konsere başlamadan grubun harika müzisyenlerini tanıttı . Joe Zawinul referanslı basçısı Etienne Mbappe, beni son zamanlarda en çok etkileyen Ranjit Barot ve artık daha çok klavyelerde dinlediğimiz, davulu biraz daha arka plana iten Gary Husband McLaughlin`in de belirttiği gibi gitaristin en uzun süre ile çalıştığı grup 4th Dimension.

* * *

Memleketlisi Husband`ı tanıtırken Brexit ülkesinden diye bahsetmesi salonda doğal olarak kahkahalara neden oldu. John McLaughlin yine şık, yine filinta gibiydi. Bu sıralar sahnelerde yıllarını vermiş çok isimle vakit geçirdim Alpay, Enrico Macias, John McLaughlin... performanlarına hayran olmamak elde değil. Mahavishnu Orchestra, One Truth Band ve 4th Dimension`u içeren geniş bir retrospektif olacağını belirterek konseri açtı. Arkasındaki grup gerçekten muhteşem bir kadro. Hepsi harika vokal yapıyor. Çift davul içeren sahne düzeni zaten Barot & Husband düellosu olacağını gösteriyordu. ama Barot`un düellonun başında Husband`ı sürklase edeceğini daha evden çıkmadan biliyordum tabi ki. Husband çok iyi bir davulcu ama Ranjit Barot Cobham`ların, Chambers`ların olduğu bir üst lige ait. Galatasaray da iyi takım ama Fenerbahçe Final Four`da her sene. O hesap işte. Evet biliyorum seneye bu alt lig- üst lig esprilerini yaptığıma pişman ettirecek bir futbol takımımız var.

* * *

Konserin ilk parçası Gaza City`de Rajit Barot Konnakol içeren sololarıyla salonu etkisi altına aldı daha en başta. Hint etkisi bir sonraki parça Abbaji ile devam etti. Ravi Shankar`ın efsanevi tablacısı Allan Rakha`nın mahlası olan Abbaji 4th Dimension ile olan Floating albümünden. Hepsinin bir arada vokal yaptıkları parça bana 1978`de çıkan Electric Guitarist`te Jack Bruce ile yaptıkları Are You the one? Are you the one?`ı hatırlattı. Sonra Industrial Zen albümünden adına uygun blues ritmli New blues old bruise`da her birinin solo bölümleri vardı ama parçanın ruhunu veren Gary Husband`ın klavye solosuydu.

* * *

Phorah Sanders ile Leon Thomas`ın spiritual caz klasiği The Creator Has A Master Plan (ki orijinali albümün bir yüzünü kaplar) ve The Light At The Edge Of The World ile doğu mistisizmi ve evrensel aşkını tekrar tekrar ifade etti. Biste Mahavishnu Orchestra klasiği You Know You know ile biz klasik füzyon müritlerini de vecde getirdi. Sololardaki Hendrix, Zawinul referansları dikkatli dinleyiciler için harika birer sürpriz yumurta oldu.

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 26 Nisan 2019, Cuma

Fotoğraf: Yusuf Biton

Festivalin açılış konserinde ustadan füzyon ziyafeti

İngiliz gitar ustası John McLaughlin, en uzun süreli grubu 4th Dimension ile PSM Caz Festivali açılış konserinde salonu dolduran coşkulu dinleyiciye güzel bir konser verdi. McLaughlin`in 1970`lerden günümüze farklı gruplarla kaydettiği albümlerden parçalara yer verdiği konserin kimi parçalarında funk vokal, kimilerinde çift davul atışması seyircinin heyecanını, coşkusunu yüksek tutan anlara sahne oldu. Salondaki coşkuya, konser boyu süren etkileyici sahne ve ışık gösterilerinin katkısını da eklemek lazım.

* * *

Mahavishnu Orchestra’nın 1972 yılından Trilogy ile başlayan konser McLaughlin’in seyirciyle kurduğu sıcak temas ve gece boyu yaptığı bilgilendirmeler 77 yaşındaki sanatçının fit, zarif ve dinç görünümüyle birleşince ünlü sanatçının kendine gayet iyi baktığını ispatlıyordu.

* * *

Filistin Gazze’yi anlattığı Gaza City parçasından sonra 2008 yılında çıkardığı Floating Point albümünde yer alan Abbaji’yi tablacı Alla Rakha’ya ithaf ederek parçayı caz, rock ve klasik Hint ritimleri, Husband’ın el çırpmalı tempolarıyla çaldılar. Hijacked parçasından sonra Pharoah Sanders’ın The Creator Has a Master Plan ve Light at the Edge of the World isimli oldukça ünlü parçalarını soul vokalleri ile süsleyerek seslendiren ekip daha sonra 4th Dimension’ın 2012 albümü Now Here This’de yer alan Echoes From Then ile salonu dolduran cazseverler caz rock füzyonun yanısıra sahne ışıklarının yarattığı görselliğin de keyfini sürdü.

* * *

Konser daha bitmeden salondan çıkanlar olsa da büyük çoğunluk konser sonu büyük coşkuyla sanatçıları ayakta alkışladı ve bise çağırdı. Biste You Know You Know’u seslendirirken McLaughlin uzun süre gitar pedallarıyla meşgul oldu, belki de bu yüzden parça beklenmedik şekilde bitti. McLaughlin’in konserde çift davul performansına epey vakit ayırdığını ve kendisinin de kenardan onları keyifle izlediğini de belirtelim.

* * *

Konser öncesi John McLaughlin ile yaptığım röportajda ünlü sanatçı dinleyicinin konsere herhangi bir beklentiye girmeden gelmesi halinde müziğin keyfini daha fazla çıkaracağını özellikle söylemişti. Sahnede, Hint asıllı İngiliz davulcu Ranjit Barot, siyah eldivenleriyle dikkat çeken Kamerunlu basçı Étienne M’Bappe ve klavyede McLaughlin’in “Brexit’li” olarak duyurduğu İngiliz Gary Husband’dan oluşan 4th Dimension ile yüksek teknik performansta olmasa da seyircilere festivalin açlış konserinde güzel bir füzyon ziyafeti çektiler.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 26 Nisan 2019, Cuma

Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk.
Dhafer Youssef dünyanın sorunlarıyla başa çıkabilmenin formülünü müziğinde arıyor.
Türkiye`de cazın usta sanatçısı Aycan Teztel elli yıllık kariyerini özetleyen albümünü Işıl Çalışkan`a anlattı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. » Türkiye caz tarihinin usta sanatçısı Tuna Ötenel`in albümü uzun yıllar sonra ilk kez dijital platformlarda yerini aldı. » Cazı keşfetmesiyle yörüngesi değişen adam Lyle Mays müziğe küskün mü öldü? » DAVETİYE: Avishai Cohen Trio ve English Chamber Orchestra konserlerinde 3`er çift Cazkolik okuruna davetiye hediye ediyoruz. » Dhafer Youssef dünyanın sorunlarıyla başa çıkabilmenin formülünü müziğinde arıyor. » Yeni ve En Yeni Müzik Festivali başlıyor! » Yeni Albüm: Sık rastlamadığımız bir çalışma biçimi olarak "Bir Günde Döndüm Dünyayı" albümü. » Caz dünyası için karanlık bir pazar oldu: Cazın iki usta ismi Jimmy Heath ve Claudio Roditi hayatını aynı gün kaybetti. » İstanbullular şubat ve mart aylarında rüyâ gibi konserler maratonuna hazır olsun. » CES 2020 fuarında bu yıl öne çıkacak elektronik ürünler tanıtıldı. » John Coltrane`nin caz tarihini kökten etkileyen "A Love Supreme" bestesinin orijinal el yazması yayınlandı. » Yılın son günleri... Hediye dönemi... Ses ve görüntülü tekno cihazlara meraklıyız, indirim de varmış, o halde buyrun bakalım. » Şevket Akıncı yazdı: Lale Plak kapanıyor... » Melting Pot; Müzikal kültürleri eritme potası » The Irishman filmi ses getirirken Joe Pesci de yeni caz albümüyle konuşuluyor. » Kahveler, fallar... Aşk dedikoduları başlasın. » Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor. » Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti. » Efsane caz grubunun dönüşü... » Müzik dinleyicisinin hayatını kolaylaştıran `birlikte çalışan şeyler kümesi`. » Melankolik ama umutlu, isyankâr ama sakin; PAZ`ın ilk albümü » Türkiye`de caza kırk yıldır emek verenler sahnedeydi » Bu sezon 20. yılını kutlayacak İş Sanat müziksevere ne vaadediyor? » Uzun zamandır bir caz konserinde kudurmak istiyorum diyenleri buraya alalım... » 3. Küresel İklim Grevi Sıfır Gelecek Kampanyası... Gençler, gelecek için iklim krizine dikkat çekiyor... » `Hard Swing`li tekniği, `soulful` çalımı kadar renkli kişiliğiyle sevilen usta sanatçı Harold Mabern 83 yaşında öldü. » Bu panel çok önemli... Türkiye`de Caz Eğitimi ve Öğretimi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları » Karaköy İskelesi "Yolculuk Arası Bi Caz Molası"nda bu hafta İpek Dinç Yüce`den caz klasiklerini dinleyeceğiz. » Caz Kadıköy`e yakışıyor... » Bir festival mektubu: Festival İstanbul`un, İstanbullu cazseverin kalbidir... » Test edildi, onaylandı... En iyi kablosuz kulaklık satın alma rehberi. » Kaydedilişinin 50inci yılında Miles Davis`in "Bitches Brew" albümüne dair notlar, gözlemler, unutulmuş ayrıntılar. » John Coltrane`den bu yıl ikinci önemli sürpriz... » Kind of Blue 60 yaşında... Dinlerken başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağınız bir albüm! » Sınırları aşan buluşmalar... Drama köprüsü Türk, Yunan, Ermeni ve Lübnan`lı sanatçıları birleştiriyor. » Bodrum`da dostluk ve caz rüzgarları; 3. Bodrum Caz Festivali başlıyor. » Neue! Step... Müziğin ve melankolinin sınırlarında bir sonbahar festivali » Taptaze bir yaz festivali; SunJazz. » Deniz, güneş, huzur ve caz... Mavi beyaz caz... » Beş günlük caz kampı başlıyor... » Caz dünyamız usta bir sanatçı, büyük bir dost; Janusz Szprot`u kaybetti. Yıllarca aynı sahneyi paylaştığı dostlarına Janusz`u sorduk. » Kedilere düşkün münzevi bir mükemmelliyetçi; João Gilberto » Türkiye`de Kadın ve Müzik... Türkiye`de kadın bestecilerin tarihi üç bölümden oluşan özel bir çalışmayla kitap olarak yayınlandı. » Biten festivalin ardından... Leyla Diana davetli olarak izlediği 2. Akra Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı. » Hepimiz onlarla büyüdük... Walkman 40 yaşına bastı! » 26. İstanbul Caz Festival Günlüğü: 3 klavye, davul, bas, gitar, saksofon, trompet ve vurmalılardan oluşan kadrodan daha zengin bir helva çıkmalıydı. » Bu yıl ilk kez düzenlenecek Kaş Caz Festivali programını duyurdu. » Bu yaz İstanbul Caz Festivali`ne damga vuracak 5 virtüöz piyanist » Cazın geleceği genç müzisyenlere emanet. » Türkiye caz tarihinin son yirmi yılına damga vuran görsel hafızası Sedal ve Sedat Antay`ın objektifinden sergileniyor. » Müzik ve müzik sektörü üzerine tartışmalar, görüşler ve düşünceler... » PSM Caz Festival Günlüğü; Chris Botti röportajında vaad ettiği şeyi yerine getirdi.. » Türkiye`nin en yetenekli flamenko gitaristlerinden Doruk Okuyucu yeni albümü "Nefes Nefese"yi yayınladı. » Şevket Uğurluer ile bir ömür müzik... » PSM Caz Festivali`nde Türkiye caz sahnesinin en yeni projelerinden birini sürpriz bir ismin misafirliğiyle izleyeceğiz. » Türkiye`nin tek kadın neyzeni Burcu Karadağ yeni albümü "Ney in Ethno Jazz"da türküleri, Neşet Ertaş`ı kaydetti. » Uluslararası Müzik ve Bilimler Sempozyumu iki gün boyunca müziğe, insana ve sosyolojiye dair tüm ilişkileri seminerler ve dinletilerle tartışmaya açacak. » Deniz, doğa, müzik... İşte bu yaz Bozcaada Caz Festivali programı! » Caza dokunan eller... 26. İstanbul Caz Festivalinin sloganı heykellere dönüştü. » Tanıdığım bütün iyi insanlar ne zaman bu kadar kötü oldular? Bir takım yeni albümler, yeni müzikler geldi! » Bu fikir Jak Kohen`in bana yaptığı bir iyilik oldu. Ona müteşekkirim. » Dünyaca ünlü piyano ustası ve besteci... Mahşerin dört atlısı... İliklerinize kadar caza doymaya hazır olun... » Önder Focan`ın gitarı vapurlarla söyleşti, Cansu Tanrıkulu şarkılarını martılara söyledi » Küçük bir Ege kasabasındaki Bulut ailesinin trajikomik hikayesi nasıl müziklenmeli... » Elektronik müzik görsel sanatları kapsıyor... Berklee prodüksüyon, teknoloji ve inovasyon mezunu genç sanatçının yeni single çalışması dikkat çekiyor. » Sanat hükümsüzdür... Hapishanede caz... » 26. İzmir Avrupa Caz Festivali programını açıkladı. Toplam 8 konserin gerçekleşeceği festivalde sadece 1 yerli proje var! » Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor. » Bu albüm müziğin adeta teneffüs edildiği, her gitar rifinin içe çekildiği saykodelik günleri hatırlatıyor. » Genç sanatçılara açık davet: Genç Caz, cazda yeni sesleri, yeni yüzleri arıyor » Özel Haber: Londra`da bir Türk Caz Festivali... Anadolu`dan caz renkleri; Turquazz: Anatolian Jazz & Roots Festival » Özel Haber: Zorlu PSM yeni açtığı Touché ile İstanbul`a uluslararası ölçekte bir caz klübü daha kazandırdı. » Yeni albüm çıktı... "Uyku Pansiyon"daki müzikler dinleyiciyi gerçeklikle yer değişmeye hazır rüya haline dönüştürüyor. » Özel Haber: Spotify`a göre Türkiye`de `jazz` adı altında dinlenen müziğin genel görünümü nedir? » Mutluluğu ve acıyı derinden hisseden caz piyanisti ve besteci Eda And ilk albümü "Augmented Life"ı yayınladı. » Karaköy artık gözüme daha mutlu, daha güzel görünüyor. » 2019`un ilk albüm haberi geldi... Kaynağı belirsiz dünyalı bir müzik; "Anarko Romans"... » Christmas/yılbaşı müzikleri şirinliğinin arka yüzündeki rakamlar. » Yeni yıla doğru son caz konserleri... Caz standartları ve latin şarkıların sıcak sesi Sacha Boutros konserine davetlisiniz!!! » Büyük sesti. Çok eleştirildi ama çok da eleştirdi. Nancy Wilson 81 yaşında öldü. » Kalp başka söyler, dil başka... Şarkılar bambaşka... Şenay Lambaoğlu 11 aralık akşamı dinleyecisiyle beraber yılı özetlemeye hazırlanıyor. » Yerli cazda yeni yıl hediyesi... Kerem Türkaydın ilk albümü "Candid Music"i yayınladı. » CRR 3. Uluslararası Gitar Festivali`nde gitarın dünyaca ünlü ustaları sahne aldı. » Aşk ve insan ilişkilerine dair kırık blues duygulu şarkılarıyla genç şarkıcı Charles Pasi konserleri başlıyor » Ölümünün yirminci yılında "Tribute to Frank Sinatra" konserleri başlıyor. » Barselona`dasın, şehir, yemekler herşey acaip güzel, akşam deli gibi caz dinlemek istiyorsun, nereye gideceksin? » Bir caz trompet solistinin özü kimdir, nedir diye soran olursa Roy Hargrove`u gösterin. » Ünü ülkemiz sınırlarını aşan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in "10. Yılda Fotoğraflarla AAS/SM Sergisi" açıldı... » 28. Akbank Caz Festival Günlüğü yayında: Tarkovsky Quartet ile bir `beyaz gece` yaşadık. » Caz efsanesi Charles Mingus`un daha önce yayınlanmamış 1973 tarihli bir caz klüp kaydı bulundu, yayınlandı. » Sahnesi, içtenliği ve şarkılarıyla Lisa Simone konserine dair notlar, izlenimler yakında yayınlanacak röportajı öncesi yayında. » Müziğinin ve enstrümanını yeniden tarif eden adam Hamiett Bluiett 78 yaşında hayata veda etti. » Caz tarihinin büyük sesi Nina Simone`un kızı Lisa Simone`un CRR konser davetiyelerine gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. » Polonya`nın dünyaca ünlü caz divası Anna Maria Jopek konseri Cazkolik davetiyelerine gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. » Bir İstanbul Hikayesi: 28. Akbank Caz Festivalini izlemek için 10 neden! » Dünyanın en iyi 10 basçısı ve Amerika`nın 50 siyah öncü isminden biri olan ünlü sanatçı 2 konser için İstanbul`a geliyor. » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde yeni sezon başlıyor. » David Lynch`ten haber var... Sanatçı sinemadaki etkisini müzikte de gösteriyor. "Jet yakıtlı caz" isimli ezoterik caz projesinin ilk single`ı çıktı. » 15. Alanya Caz Günleri bu yıl Alanyalılar`a yurtiçi ve dışından harika sanatçılar dinletecek. » Festival dolara yenilmedi... 28. Akbank Caz Festivali dün akşam düzenlediği geceyle programını duyurdu. » Oytun Ersan dünyaca ünlü ustalarla Grammy yolculuğunda. » Caz tarihinin eksik sayfaları bir bir yerine konuyor; Eric Dolphy`nin yayınlanmamış işleri açığa çıkıyor. » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Geçen sene gördüğü ilginin ardından kamp yeniden toplanıyor. » İstanbul`da kalanlar için her gece caz konseri. » İlhan Erşahin`s Istanbul Sessions yeni albümü "Solar Plexus"da karanlığı müziğine parlak ve etkileyici bir metafor olarak başarıyla yerleştiriyor. » "Umarım çıkışım coşkulu olur ve umarım buraya bir daha dönmem" Müzik dünyamızın yeni ikilisi Joy Exit ilk EP`sini yayınladı. » 25. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Nick Cave`in müziğindeki gibi içten kopan, içgüdüsel ulumalar hakikidir » 25. İstanbul Caz Festivali açılış gecesinde Türkiye caz müziğinin 100 yılı oluşturan tüm nesilleri sahnede buluştu. » Uzayı ve zamanı eğip bükebilen adamları festivalin "Crosscurrents" projesinde izleyeceğiz. » 25. İstanbul Caz Festivali Türk caz tarihine damga vuracak özel bir geceyle başlayacak. » Bırakın hâlâ zamanım varken yeni şeyler söyliyim... » Hiçlik üzerine renk çeşitlemeleri... Marc Sinan ve Oğuz Büyükberber`in "White" isimli albümü ECM`den çıktı. » "Ah İstanbul, sevdiğim nerde, hangi ellerde..." İki kıta, üç duygu iklimini buluşturan 3 Hisar "Hemhâl"i yayınladı. » Elektronik ses mimarisinde sert ve güçlü soundlar yeni ve yerli bir albüme dönüştü. » Cazın geleceğinde söz sahibi olacak genç müzisyenler Genç Caz`da buluştu. Buluşma ve performanslara dair notlar yayında. » Acıda, hüzünde, mutlulukta kardeşlik köprüsü. » İşit sesimizi ay ay ana, ay... Ört üzerimizi ay ay ana, ay... Göster bizi birbirimize ay ay ana, ay... » Rock tarihinin efsane gitaristi Zorlu PSM konserinde kaç kuşağı buluşturacak? » Müzik tarihinin ikonik markası iflas başvurusunda bulundu. » Ünlü ses markası, "Not plastic real speaker" sloganı, old school tasarımları, iddialı ses kalitesiyle Türkiye`de satışa başladı. » Türkiye`nin iki büyük müzik kütüphanesi birleşti! » CRR Konser Salonu`nda bizi müthiş bir konser maratonu bekliyor. 30 Nisan Dünya Caz Günü ise apayrı bir final olacak. » Salim Zaimoğlu ile "Klasik`ten Caz`a" edebiyattan müziğe radyo programı başlıyor. » Cecil Taylor: "O kadın bana ne yaptıysa benim de dinleyiciye yapmak istediğim bu!" » 30 Nisan Dünya Caz Günü yaklaştıkça haberler heyecan veriyor. Zorlu PSM son yılların yükselen ismi Donny McCaslin`i ağırlıyor. » Türkiye müzik tarihinde bir ilk gerçekleşiyor... Efsane Alman topluluk Embryo ilk kez geliyor. » Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl 17. kez perdelerini açıyor... » Yeni Albüm Haber/Yorum: Bilal Karaman`ın "Manouche A La Turca"sı her şarkısıyla sarı sıcak, dertlere deva bir albüm olmuş. » Önemli Haber: Miles Davis`in daha önce yayınlanmayan albümü 32 yıl sonra Record Store Day günü yayınlanıyor. » Emin Fındıkoğlu Cüneyt Sermet`i yazdı: "Aslında Himalayalar kendisiydi". » Cüneyt Sermet de öldüyse eğer caz tarihinin ilk yüzyılı gerçekten sona ermiş demektir. » Gong vurmak üzere... İçinden caz geçen filmler başlıyor... » 3-22 mart arası 25. yılını kutlayacak İzmir Avrupa Caz Festivali`nin programı belli oldu. » Caz Derneği "Jazz Appreciation" ismini verdiği caz kurslarını başlatıyor. » Türk caz müziğin usta ismi Elvan Aracı hayatını kaybetti. (Fotoğraftakiler: Aydın Esen, Muvaffak "Maffy" Falay, Elvan Aracı ve İlhan Erşahin, 1989) » 5. CRR Caz Şubatı konserleri Le Trio Joubran ve Anouar Brahem konserleriyle sona erdi. » Quincy Jones`un caz ve pop müziğe dair en yakası açılmadık anıları ve tespitleri ortalığa saçıldı. » Nazi toplama kamplarından kurtulan Alman caz gitaristi Coco Schuman 93 yaşında öldü. » Haber/Yorum: Kömür treni cennete doğru yola çıktı... » Basketbol efsanesi Kerim Abdülcabbar "Caz Kongresi"nin açılış konuşmasını yapacak. Kongre de bir Türk caz müzisyeni de yer alacak! » Haber/Yorum: Doğaçlama performanslar müzisyenin sonunda yara bere içinde kalma halidir. » Haber/Yorum: Bu adamın keşfettiği isimler doğrudan oyuna dahil oluyor ya da en azından önü açılıyor. » Lou Reed, Edgar Allen Poe, POEtry, avantgart caz, rock ve Ornette Coleman... » Yeni albüm haber/yorum: İtalyan neyzenden kültürler arası, varış yeri olmayan, doğaçlamalı caz seyahati; Alonisma. » Yılın son günleri kadife kaplı bariton ses ile özgür cazın öncü ismi hayatlarını kaybetti. » Mülteci müzisyenler dünya barışı için aynı sahnede buluştu. » Haber/Yorum: Yazz Ahmed & Jazz Ahmed » Yeni albüm haber/yorum: Yolun yarısında yeni bir hayata, caz söyleme tutkusuna yelken açmak. » İstanbul`un köklü lisesi uluslararası standartlarda yenilediği 400 kişilik salonunda ünlü Fransız caz müzisyenlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » Leyla-Diana haberi: Türkiye caz sahnesinin önde gelen solistleri bu ay Gabbro`da buluşacak. » Lizbon`un fado evlerinde dinlenenler, Mali`den elektrikli blues, Romen folkunda balkan sırları, Estonyalı kemancıdan elektronik sınırlara. » Haber/Yorum: Caz yüzyılının kapısı ağır ağır kapanıyor. Cazın saray şairi, 96 yaşındaki efsane Jon Hendricks öldü. » Haber/Yorum: Son kale fethedildi mi, son kale düştü mü? » Müzikte İstanbul Fransız rüzgarları, Ankara ise kuzeyden gelen rüzgarların etkisi altına girecek » Festival Günlüğü yayında: Festivalin anma gecesi en sıcak, en içten geceye dönüştü. » Sezon boyu müzik fırtınası... Borusan Müzik Evi yeni sezonda hangi etkinlikleri gerçekleştirecek? » Bir müzik mağazasının yalnızlığı... » Üç dünyanın yıldızları Uluslararası Antalya Piyano Festivali`nde buluşacak. » 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Christian Scott diyor ki; "trompetin lanet sesinden nefret ederim adamım" » "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde bu hafta: İkonlaşmanın koşulları, yordamları ve individualizmi! » İş Sanat, dünyaca ünlü sanatçıların geçit yapacağı yeni sezon konser ve projelerini dün akşam duyurdu. » Cazın yeraltı dünyası harekete geçti; Nova Muzak konser serisi iki öncü sanatçı ve toplulukla başlıyor. » 27. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın gecesiyle yıla damgasını vuracak konserleri açıkladı. » Yeni sezon... Yeni dönem... Yeni albüm... Yeni müzikler... İlhan Erşahin yeni müzisyenlerle döndü! » İstersek eğer Zorlu PSM konserinde ekim başı çıkacak yeni albümden de çalar değil mi bu sevdiğimiz caz füzyon kolektifi? » "Sarıl Bana" ile müthiş bir çıkış yapan Hediye Güven "On Bir Mevsim" albümünü yayınladı. » Gelecek yaz 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festivali kutlamaları sonbahara damgasını vuracak bir konserle başlatıyor. » Ünlü caz müzisyeni yeni albümünü Facebook`da, dünyanın gözü önünde 77 saatte canlı yayınla kaydedecek. » Caz tarihinin iki büyük isminin bilinmeyen yeni kayıtları yayınlandı. » Anadolunun ölümsüz türküleri klasik solo gitarist Begül Erhan`ın parmaklarında yeniden Anadolu`ya dönüyor. » Caz gitarın sakin huylu, rafine çalışlı abisi John Abercrombie hayatını kaybetti. » İstanbul boğazında, ağustos mehtabında caz bir başkadır... » Kendi küçük ama sembolik öneme sahip sahil kasabasının uluslararası festivalinde "Suda", "Kumda", "Taşta" konserler. » 12 yıllık tecrübesiyle Bodrum Müzik Festivali büyük bir müzik festivali olma refleksiyle dönüşüyor. » Salon`un yeni sezon konserlerine dair ilk notlar, ilk izlenimler... » Mogambo`da caz geceleri başlıyor... » Haydi, Bodrum`da Caz Kampı`na... Amerikanın caz geleneği olan "Caz Kampı" bu yıl Türkiye`de. » Cazdan imgeler, şehirden sesler... Bu yıl 27. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivalin ilk sosyal medya projesi başladı. » Bu haber doğru mu? Biri bizi çimdiklesin? Caz tarihinin ilk mega grubu kuruluyor. » İzmir üç günlük mini caz festivaliyle serinleyecek... » Bergama caz müziğinde çarpıcı bir işe imza atmaya hazırlanıyor. » Festival Günlüğü: Festivalin en coşkulu konseriydi desek karşı çıkan olur mu? » Aman allahım... Yoksa bu sene festivalin en sıkı kadrosu bu dörtlü mü? » İstanbul Caz Festivalinde izleyeceğimiz Bokanté müziğin/müzisyenin ahlaki sorumluluğuna duyarlı. » ViTRin: Müziğe dair güncel bir `okuma yapmak`. » Yeni Albüm Haberi: Cazda hergün yaşayan bir efsanenin yeni müzikleriyle karşılaşmıyoruz. » 28 haziran akşamı Akbank Sanat`ta yeni bir albüm repertuvarından öte anlamlara hitap eden bir konser izleyceğiz. » Lahza tek bir an da olabilir, birçok an da... » Okuldan arkadaşlar buluştuk, 21 haziran akşamı Akbank Sanat`ta konserimiz var... » Gerçek, Özgürlük ve Ruh... ya da gerçeğin 2 yüzü. Jaco Pastorius`un 1982 tarihli bilinmeyen konser kaydı yayınlandı. » 27. Akbank Caz Festival`in açıklanan ilk isimleri arasında efsaneler dikkat çekiyor. » 24. İstanbul Caz Festivalinden dünyaca ünlü flamenkocular ve Türk sanatçılarla Paco De Lucia anısına özel konser. » 45. İstanbul Klasik Müzik Festivali "sıradışı" konserleriyle klasiğin sınırlarını zorluyor. » İstanbul Caz Festivali bu yıl Genç Caz sahnesinde cazın yeni nesil isimlerini dinletecek. » Hayırlara vesile... 17 yıllık caz triosu The Bad Plus yeni dönemde yeni bir piyanistle çalışacak. » Kosova Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü`nce düzenlenen Türk Caz Haftası başlıyor » 18 mayıs akşamı için kendime not: Dünyanın en iyi dörtlülerinden biri geliyor. Büyük gün! Kaçırma, hemen bilet al! » "21. Yüzyılın Müziği Caz" temalı Ankara Caz Festivali 8 mayıs akşamı başlıyor. » Dünyaca ünlü usta dansçılar eşliğinde sun-sea-swing temalı İzmir Lindy Hop Festivali 26 mayısta gerçekleşecek. » Çarşamba günü başlayacak Zorlu PSM Caz Festivali`nde başta caz fimleri pek çok alternatif caz etkinliği gerçekleşecek. » İstanbullu müzikseverleri dünya starlarıyla buluşturacak "İstanbul Night Flight" konserleri 15 mayısta başlıyor » "Hiçbir şey olmak istemedim" müzisyenden öte 2 çağdaş sanat ustası Palestine & Chatham yarın Borusan Müzikevi`nde! » Atipik caz triosu Gülün/Alulli/De Raymondi`nin "Kapı"nın ardına açılan müzikleri Zorlu PSM Caz Festivali`nde. » Eren Akgün Quintet`ten doğumunun 100. yılında Edirne`de halka açık Thelonious Monk konseri. » Yerli cazda ayın değil yılın en önemli buluşması; "Tuna Ötenel ve dostlarıyla bir caz gecesi" Salon`da! » Oğuz Büyükberber`in caz efsanesi Monk bestelerinden oluşan albümü "Off Monk" çıktı! » Dünyanın en prestijli orkestrasını Türk bir şef yönetirse ve o konser buradaysa... » Borusan Müzik Evi`nde İtalyan sanatçılardan 50. yılında Coltrane`e saygı gecesi; "My Love Supreme" » 34. Ankara Müzik Festivali klasikten caza, flamenkodan rock`n roll`a tüm müzikseverleri mutlu edecek programa sahip. » 21. Uluslararası Ankara Caz Festivali geliyor... » İş Sanat, Frank Sinatra şarkılarına güçlü bir soluk katan Michael Feinsten`i Aycan Teztel Superband Orkestra`yla ağırlayacak. » 25 nisan tarihini not alın, perküsyona dair unutulmayacak bir deneyime hazır olun... » Dünyayı müzisyenler birleştirecek... Yinon Muallem`in Bridges projesi "The 9 Dreams" albümünü yayınladı. » Bakırköylülerin duymak isteyeceği güzel bir haber; 1. Bakırköy Caz Günleri başlıyor. » "Bir Yaz Gününde Caz"... 1958 yılına dair enfes görüntülerle dolu emsalsiz bir caz filmi. » Nim Sofyan grubunun kurucusu, Viyana`da yaşayan Türk caz gitaristi Alp Bora hayatını kaybetti. » Özgür cazın efsanevi isimlerinden Misha Mengelberg 3 mart günü Amsterdam`da öldü. » Caz divası Dianne Reeves Grammy ödüllü albümü "Beautiful Life"la Zorlu PSM`ya geliyor. (Albümün tamamı yayında) » Akbank Sanat sıradışı enstrüman üçlüsü Trio Ivorie ile balafon, piyano, davulla az rastlanan bir konseri izletecek. » Guillaume Peret için saksofon yeni ve keşfe açık sesler çıkarmanın arzu nesnesi. » Bob Dylan`ın mart sonu çıkacak yeni albümü "Triplicate" cazseverleri de yakından ilgilendiriyor. » Türkiye`de caz müziğine yeni isimler, yeni yüzler kazandıran İstanbul Caz Festivali "Genç Caz" seçmeleri başladı. » Kerem Görsev`in baharın erken müjdecisi yeni albümü "Spring Water" çıktı. » Müziğin geleceğine dokunan gerçek bir deneyim festivali olan Sónar İstanbul Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek. » Küba`nın Anadolu yanı... Quartera`nın latin ritmleri ud ve cümbüşle harmanladığı ilk albümü çıkıyor! » İçimizdeki gizli caz şarkıcısı kim? 10 şubat akşamı belki böyle bir yetenekle tanışacağız... » NPR tarafından yeni yılın en merakla beklenen albümlerinden biri olan Tipico 10 şubatta çıkıyor! » Türkiye caz tarihinin sembol isimlerinden, piyanist Ayhan Yünkuş 84 yaşında hayatını kaybetti. » Bas ile vokal yeni bir albümde hayat buldu. Deniz Taşar ve Şentürk Öztaş "Sons from a Breeze" albümünü yayınladı. » Hazırlıklarınızı yapın, "Caz Tatili" başlıyor? » Yılın ilk yeni albüm haberleri arasında Aydın Esen`de var ama nasıl? Ayrıntılar haberde... (Albüm yayında) » Vatanlarını kaybeden insanların epik zafer şarkıları albüme dönüştü. » Hiçbir kar fırtınasının müzikseverleri izlemekten alıkoyamayacağı ustalarla dolu Akbank Sanat Gitar Günleri başlıyor. » Ders kitaplarının arasında caz dergilerini okuyan tuhaf çocuk, caz tarihinin anıt kalemi Nat Hentoff öldü. » Caz sadece caz değildir, her şeydir! "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerleri 2017 sezonu (Ocak-Mayıs) » Yeni yılın ilk süper albüm haberi geldi; "E.S.T. Symphony" çıktı. » İşte bu davul Alphonse Mouzon davuludur, bir fotoğrafla ancak bu kadar güzel anlatılır hikayenin gerisi haberde! » Miles Davis`in film müziklerini biliriz ama sinema perdesinde oyunculuk yaptığını görmemiştik... » "İstanbul`un İzleri"nden "Golden Heart"a; Asena Akan`ın müziklerindeki zerafet güzelden daha güzele evrilmiş. » Caza 50 yıl emek veren duayen Emin Fındıkoğlu +12 orkestrasıyla Tura Turizm`in 50. yılını özel konserle kutlayacak. » Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri konserleri ilaç gibi gelecek... » Downbeat dergisi geleneksel okur anketi sonuçlarını açıkladı...
Yılın en iyileri belli oldu. Tüm liste yayında.
» "1 Festival İzmir" konserleri başlıyor. Soru şu; İzmir müzikte niye bir Rotterdam şehri gibi olmasın? » İBB Kent Orkestrası 2015 martında hayata veda eden şefleri Kamil Coşkun anısına özel anma konseri düzenliyor. » Flamenkonun büyük şarkıcılarından Diego El Cigala bu kez bir salsa albümüyle karşımızda.. » Amerikan caz-blues vokalin sıradışı şarkıcısı Mose Alisson ve soul, R&B vokalin güçlü sesi Sharon Jones öldü! » "Benim adım beyaz baykuş"... Elektrik kontrbasçı Juan-Garcia Herreros`dan 3 büyük ödüllü albümü "Blue Road" yayınlandı. » 16 Kasım Çarşamba cazseverler için güzel bir gece olacak; önce "Caz Atölyesi" sonra Eivind Austad Trio konseri! » Genç ve başarılı sanatçı Deniz Taşar "Uykuda Bir Bulut" isimli ilk albümünü Zorlu PSM sahnesindeki lansman konseriyle tanıttı. » Brezilya`nın tropicalia müziğiyle ortaçağ lut müziği aynı gece arka arkaya konser verecek. (Müzikler yayında) » Yılda 180 gösteriye yer veren Kadıköy Süreyya Operası`nın 10. yılı düzenlenen özel geceyle kutlandı. » Çağdaş müziğin iki önemli ustası kaçırılmayacak perforsmanslar için Zorlu PSM sahnesine konuk olacak. » Türkiye`nin yayınlanmış ilk caz plağı "Jazz Semai" 38 yıl sonra yeniden basıldı. » Günümüzün sevilen grubu SFJazz Collective caz tarihinin en sevilen ismi Miles Davis müzikleri için İş Sanat`a geliyor. (Playlist yayında) » Haberi duydun mu? Türkçe Blues olmaz diyenlere cevap Engin Blues ikinci albümünü yayınladı (Albüm sayfada yayında) » Herkes saatlerini ayarlasın... Kadıköy`de bir günlük caz festivali bugün (Çarşamba) gerçekleşecek! » Müziğin fenomen çocuğu Nigel Kennedy Jimi Hendrix yorumlarından oluşan projesiyle İstanbul`a geliyor. » Yaşayan en etkili caz müzisyenlerinden Alexander von Schileppenbach 20 Ekim akşamı Borusan Müzikevi`nde! » 26. Akbank Caz Festivali günlüğü sona erdi. Timuçin Şahin ve Tırpan-Herreros-Okay Temiz izlenimleri yayında. » Akbank Caz Festivali bu yıl 5. kez "Liselerde caz" programına 13 Ekim günü başlıyor. » Akbank Caz Festivali Londra`ya götürüyor. Katılım için az zaman kaldı, ayrıntılar haberde. » Kuzeyle güney, ahşapla deri arasında yolculuk eden piyano & cajón ikilisinden sade, basit, temiz müzikler. » Müziğin iyileştirici gücüyle mekan-sanatçı-izleyici güvenliği Londra`da düzenlenen forumda öne çıktı. » Sezonun son Akbank Sanat Caz Atölyesi`nde Sibel Köse ve Asena Akan`la Türkiye`de vokal caz eğitimi, kursları ve koçluğu konuşacağız. » Türk operası, Primadonnası, efsanevi baş sopranosu Leyla Demiriş`i kaybetti. » "Tabancamın Sapını" ve "Çayelinden Öteye" gibi çok sevilen türküler artık latin caz ve flütle virtüöz icrayla dinlenecek. » Italia Jazz Live sonbahar konserleri 28 Eylül akşamı başlıyor. » Piyanonun dünyaca ünlü yıldızları 21 Eylül-14 Ekim arası Türkiye`ye gelecek. » Akbank Sanat, bu yıl Akbank Caz Festivali için özel ve zengin içeriklerle dolu Caz Blogu yayınladı. » Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi yeni sezonu büyük bir caz festivali müjdesiyle açtı. » Rudy van Gelder`ın katkıları olmasaydı Coltrane`in kariyeri ve sanatı farklı olurdu... » Sonbahar başlıyor... Mix`le festival tadında 2 günde bol konser, bol müzik... » Şarkılar saklandıkları yerden çıkıyor, cazseverlerin desteğiyle "bi` şarkım var!" projesi albüme dönüşüyor. » Caz tarihinin 94 yaşındaki çınarı, caz müziğine armonikayı sevdiren adam Toots Thielemans öldü. » Yeni sezon & ilk konserler: 5. Uluslararası Klarnet Festivali başlıyor. » Caz dünyası güne efsane isimlerden Bobby Hutcherson`ın ölüm haberiyle uyandı. » Barok dönemde doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin müzikleri festivali. » Mülteciler, Fransa Calais`deki kampta "Calais Sessions" isimli bir albüm kaydetti. » Bir İstanbul geleneğine dönüşen "Denizde Caz" bu yaz ilk etkinliğini gerçekleştirdi. » Grand Tarabya Oteli`nin eşsiz manzarasına sahip Diba Bar`da Purple Hand Band`den caz geceleri başlıyor. » Müzisyen ve ressam Hüseyin Ertunç`un 4 LP`li yeni albümü "Gümüşlük Sessions" yayınlandı... » Türkiye`nin ilk ve tek "Caz Derneği" 20. yılını özel bir sergiyle kutlayacak... » Ağustos başında, sessiz ada huzuru içinde, bir hafta boyu güzel yemek ve iyi müzik? » Boğaz manzarası, caz ve serinleten kokteyller... Conrad İstanbul Otel Wednesday Vibes konserlerine başlıyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: Festival kapanış konserinde TRT Big Band üç ünlü solisti ağırladı. » Bir Leyla-Diana Gücük haberi: Nilüfer Verdi`nin yıllardır beklenen albümü "Knidost" nihayet yayınlandı. » Dünya çapında başarılara imza atan BÜMK Caz Korosu 7 Temmuz`da İtalya`da yarışacak... » Hayatını Amerika`da sürdüren caz şarkıcısı Feyza Eren son iki yılda üçüncü albümünü yayınladı... » Dünyanın en saygın dergisi Downbeat 2016 Eleştirmenler Anketi`yle yılın en iyilerini belirledi. » Yoksa bu yaz festivalin en eğlenceli bombası "Sıcak Sardalyeler" mi? » Son yılların en popüler yaz ve İstanbul boğazı temalı etkinliği "Denizde Caz" başlıyor. » "Aklımı senden kurtaramıyorum..." Sahte Rakı Rock`n Roll & Blues Band yeniden Split Blues Festival`de. » Önder Focan kişisel caz ansiklopedisinin fasiküllerini tek tek yayınlıyor. » Ramazanda Caz konserleri başlıyor ve Cazkolik okuru da konserleri davetlimiz olarak izliyor... » İşte, gerçekten ilginç bir proje, ilginç bir fikir... Berlin`den yola çıkan "Opera Dolmuşu" İstanbul`a geldi. » Ayışığında caz konserleri başlıyor... » Prag - Afyon dostluğunun simgesi Afyon Caz Festivali onaltı yaşında. » Geçen sene ilki yoğun ilgi gören Beylikdüzü Klasik Konserleri ikinci kez başlıyor. » "Güven`le Cazı Yaşatanlar Ödülleri" bu yıl ilk sahiplerini bulacak. Cazkolik de ödüle değer görülmenin gururunu yaşıyor. » İDSO Denizbank Konserleri sezonu unutulmaz konserler arasına girmeye aday bir geceyle taçlandırmaya hazırlanıyor. » Ahh o gemide ben de olsaydım... Lüks gemi seyahatini cazın süper isimleriyle geçirmeyi kim istemez? » Fahir Atakoğlu yayınladığı iki albümle Türkiye`ye nazaran yurtdışında daha fazla dikkat çekiyor. » Andante Dergisi`nin Beyoğlu Belediyesi`yle düzenlediği Donizetti Klasik Müzik ödülleri sahiplerini buldu. » Chet Baker`ın hayatı Ethan Hawke`nin oynadığı filme ilham kaynağı oldu. » Memo ordaydı, Butch ordaydı, Sun Ra ordaydı...
Şimdi hepsi aynı albümde ve sonsuzlukta!
» Radyo Cazkolik`in yeni programı New York`tan!
Onur Gül`ün hazırladığı "Nublu Sounds" başlıyor.
» Pop müziğin cazla flörtünde en yeni randevu;
"Aykut Gürel presents Bergüzar Korel" ve Sezen Aksu.
» 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Program ve ayrıntılar haberde yayında. » İstanbul, toplam 1200 kişilik yeni ve gösterişli bir konser ve festival mekanına daha kavuşuyor. » "Şişli"de Kahve ve Caz" günleri Dünya Caz Günü`yle sokakta caz dinlemenin keyfini ikram kahvelerle yaşatacak. » Dünya şokta... Herkes şaşkın... Peki Prince niye öldü? » Konstrukt`ın yeni albümü "10.08.2015" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Caz vokali yeni starlarını arıyor... Yoğunlaştırılmış yeni vokal atölyesi 24 Nisan`da başlayacak. » Cumhuriyetin ilk nesil öncü isimlerin yolunu takip eden genç yıldızlar topluluğu aynı sahnede buluşuyor. » 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon Bomonti`de Küba`nın yeni dahî piyanistlerinden biriyle tanışmaya hazır olun. » Son dönem en çarpıcı performanslardan biri derken bu kadar olacağını düşünmemiştik. Huun Huur Tu + Konjo izlenimleri yayında. » "Sesler Denizi" 19 Nisan Salı sabahı başlıyor... » Nardis`te modern cazın mini zirvesi. (Konser gecesinden özel fotoğraflar) » Kennedy Jazz konserleri başlıyor... » Gato Barbieri`nin son tangosu... Ünlü sanatçı 83 yaşında hayatını kaybetti. » Bu hafta duyurduğumuz 3. festival programı... 33. Ankara Müzik Festivali başlıyor. » Fransızların formülü yıllardır işliyor. Zincirin yeni halkası Jain Mayıs`ta ilk İstanbul konseri için geliyor. » Korkuya karşı Barok müzik... Venedik Barok Orkestrası Mart ayının son konseri için İstanbul`a geliyor. » Türkiye`de caz müziğin duayen isimlerinden kontrbas sanatçısı Selçuk Sun 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Yeni çağın şairleri cazdan çıkacak... Ritm şairi Mark Guiliana Salon`a geliyor... » Dünyada 46, Türkiye`de 2 yıldır düzenlenen Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması başlıyor... » Her şeyin sesi, sesin doğası... Nana Vasconcelos 71 yaşında hayatını kaybetti. » "Jazz, Müzik ve Kadın" 8 Mart kapsamında Mart ayı boyunca özel `kadın` konuklarını ağırlayacak. » Caz tarihinin fenomen basçısı Jaco Pastorius`un belgesel filminde The Metallica`nın parmağı var. » Akbank Sanat Mart ayında Kuzey Avrupa cazın üst düzey genç müzisyenlerini ağırlayacak. » Caz Şubatı Hiromi & Stanley Clarke konseriyle sona erdi. Burak Sülünbaz konser izlenimlerini kaleme aldı. » İstanbul & Tel Aviv arası müzikli kültür köprüsü; Sound Ports Festival başlıyor... » Kimsenin kurallarıyla hareket etmeyen kadın Caro Emerald dinleyicinin kalbini bir kez daha çaldı. » Al Di Meola dinleyicisini hep mutlu ediyor... Caz Şubatı konser notlar ve fotoğrafları. » Melâli anlayan nesiller için dün akşamki Lee Konitz konser izlenimleri yayında... » İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini konser vermeye çağırıyor... » Çekişmeli geçen 58. Grammy ödüllerini kazanan isimler belli oldu. » Kuzey Avrupa cazının güçlü temsilcisi ilk Türkiye konseri için Akbank Sanat`a geliyor. » Kemanın, kornonun, fagotun ve kontrbasın en ünlüleri İstanbul`a geliyor... » 44. İstanbul Klasik Müzik Festivali`nde klasikten caza uzanan tınılar... » Son dönem yayınlanan yerli caz videolarında dikkate değer bir artış var. » Beş yıl aranın ardından, 6. Kadıköy Caz Günleri başlıyor, İstanbul`un caz ekseni Kadıköy`e kayıyor. » Yılın en iyi caz müzisyeni bu akşam Salon`da. » Ölümünün 100. yılında Tanburi Cemil Bey`in tüm eserleri biraraya getiriliyor. » Miles Davis`in sinemayla cazı buluşturan tarihin en önemli müzikleri nasıl ortaya çıktı? » İstanbul`un "Kulis Bar"ları tarihinin son halkası Bebek Kulis Bar sahnesinde sıkça yer vereceği cazla müziğiyle açıldı. » David Bowie`nin yeni albümü bir caz albümü mü, yoksa caz müzisyenleriyle kaydedilmiş bir Bowie albümü mü? » Dünyanın en ünlü bakır üflemeliler topluluğu geliyor... » O hep babasının kızı olarak kalmayı seçti... Natalie Cole 65 yaşında öldü. » Yeni yılda arkadaşınız, lise çağına gelmiş çocuğu için sizden `caz dinlemeye başlangıç listesi` isterse? » Yeni yılda da "Mikrofon Senin" » Trakya`da caz günleri... The Cold Vibes Edirne ve Kırklareli`nde iki gün arka arkaya caz konseri verecek. » Bilgi Üniversitesi "Yaşamın İçindeki Müzik" konulu eğitim kapsamlı seminerlere hazırlanıyor. » Johann Sebastian Bach yılın son günleri Ankara`da olacak... Nasıl mı? » 58. Grammy caz adayları belli oldu. Grammy cazın geleceğini mi ödüllendirecek? » Dünyanın en önemli erken dönem müziğe modern yorum katan kült topluluk L`Arpeggiata davetiyeniz bizde! » Fotoğraf sanatçılarının gözünden 25. Akbank Caz Festival fotoğrafları sergisi açıldı. » Berlin`in en büyük ve kapsamlı caz festivali "X Jazz" İstanbul`a geliyor... » Ankara Nordik Müzik Günleri bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek. » Caz dünyasını proje manyağına çeviren harikulade kadın bir kez daha İstanbul`a geliyor... » Hiromi daha geçen hafta buradaydı, şimdi yeniden ama bu kez Antalya Piyano Festivali için geliyor... » Londra merkezli İngiliz cazın harikulade yeni armağanı Zara McFarlane`i bu Cumartesi kaçırmayın. » Gezici Festival "Sinemada Caz" ile Ankara, Bursa ve Kastamonu`da özel gösterimler gerçekleştirecek. » Akbank Sanat Piyano Günleri usta isimleri ağırlayacak. » Cazın titreşimleri... Leyla-Diana Gücük son çalışmalarını "PerformJazz" adı altında sergileyecek. » 27 Kasım`da İş Sanat`ta konser verecek Abdullah İbrahim`in 21 Ekim`deki Michigan konserini takibe aldık. » Caz müziğin dans hali, swing kökenli Lindy Hop etkinlikleri dans etmeyi seven herkesi biraraya getiriyor. » 25. Akbank Caz Festival Günlüğü Festival bir günde tam altı konserle İstanbul`u salladı. » Avantgarde cazın öncü isimlerinden Şenol Küçükyıldırım yeni grubu "Centrifuge" ile konserlerini sürdürüyor. » Ekim ayında yerli caz ortamı dört yeni albümle sonbahar hareketliliğinde. » Oskarlı aktör Don Cheadle`ın çektiği Miles Davis biyografisi "Ahead miles" NY Film Fest.`te gösterildi. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalde izleyeceğimiz iki büyük ustayı mercek altına aldık. » Pink Martini`den 14 Ekim akşamı toz pembe şarkılarla dolu bir konser... » Başını alıp gitmek isteyenlerin uğrak noktası gidivermek.com yayında. » Denizde Caz 2015 konserleri geçtiğimiz hafta Nilüfer Verdi Trio ile tamamlandı. » 12. İstanbul Bach Günleri yeni konserleri için gözümüzün önünde ama yepyeni bir mekan keşfetti. » Ruhi Su, ölümünün 30. yılında düzenlenecek özel konser ve etkinliklerle anılacak. » Avrupanın saygın caz ödülü Edison yeni isimler ve albümlerden oluşan 2015 adaylarını belirledi. » > Bodrum`da barok müzik rüzgarı... Üç gün sürecek 6. Barok Müzik Festivali 4 Eylül`de başlayacak. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Festival 25. yılını "İllüstrasyonlarla Akbank Caz Festivali`nin 25 Yılı" ile kutluyor. » Tamirane "Morning Jazz Sessions" ile yeniden şehre döndü... » Ethi-jazz`ın ünlü ismi Mulatu Astatke Red Bull Music Academy`nin konuğu olarak İstanbul`a geliyor. » > Geçen yaz gibi bu yaz da caz sürprizi İzmir Aliağa`dan geldi; Aliağa Caz Günleri ikinci kez düzenleniyor. » Bobby McFerrin`in tam 90 dakika süren Stocholm konserinde sahnede Mehmet İkiz`de vardı. » İstanbul boğazında yatla gezinirken caz dinlemek... » Müziğini ülke dışında en çok seslendiren isimlerden Selen Gülün geçtiğimiz günlerde Tokyo`da konserler verdi. » Ladies and the Gentlemen Avrupa`nın en önemli `presenter`ı Jool Holland 22. İstanbul Caz Festivali`nde! » > 22. İstanbul Caz Festivali Günlüğü: The Bad Plus Trio Joshua Redman festival en iyi konseri miydi? » 22. İstanbul Caz Festivali`nin sürprizlerinden biri de Marcus Miller konseri öncesi yaşanacak. » 22. İstanbul Caz Festivali ile güzelim İstanbul`a dolu dolu caz... » 22. İstanbul Caz Festivali`nde bu yaz "Parklarda Caz" İstanbul`un denizle sevişen en güzel parkında. » 22. İstanbul Caz Festivali bu yıl Kadıköy-Moda`yı "Gece Gezmesi" ile cazla işgale hazırlanıyor. » On yıl sonra bir kez daha Joan Baez`le "We Shall Overcome" diye haykırmak için yeniden Açıkhava`dayız. » > Dünyanın ilk ve tek "Ramazanda Caz" konserleri 4-11 Temmuz arası altıncı kez gerçekleşecek. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Serinleten caz haberleri: Festival konserleri tek tek açıklanıyor. » Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayları arasına giren ilk albümün ardından dünyaca ünlü isimleri yeni albümde ağırlayacak. » "Cazı şekillendiren adam" Ornette Coleman 85 yaşında hayata veda etti. » Yarattığı marka isminin önüne geçen, gitar denince akla gelen ilk isimlerden Les Paul 100 yaşında. » Karmaşaya Evet! Caz müzisyenlerinin ezbere ve alışkınlıklara karşı çıkan tavrı iş dünyası için model oluyor! » Yarım paket filtresiz sigara, yarım şişe Jack Daniels, bolca kül tablası... Huzurlarınızda Oscar Benton! » Levent Öget`in cazın tüm paydaşlarını buluşturduğu kitabı "Caz Etraflı Konuşmalar" yayınlandı. » Gitarın ustaları geliyor... » Cennette Blues Trio; B. B. King 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. » Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu 2015 Güz Gönemi kayıtları erken kayıt günleri başladı. » Dünya müziğinin yükselen yıldzı ASA Türkiye`ye ilk kez geliyor... » Konserin Ardından: Akbank Sanat dünya müziği konserinde Erhu ve Koto ustaları bizi müzikleriyle sınadı mı? » Nisan ayının heyecan verici ismi, Nardis`de çalan `tenor hero` Eric Alexander`ı anlama kılavuzu. » New York`un önde gelen caz müzisyenleri Boğaziçi Üniversitesi`nde Workshop`lara geliyor. » "Hayattaki en güzel şeyler yanılsamalardır" sözünden dünyanın en iyi önemli flamenko topluluğuna... » Arjantin, Akdeniz ve Doğu müziklerinin karışımından nasıl bir müzik çıkar? Cevabı haberdeki videoda... » 60. yaşını dünya üzerinde 60 özel konserli turneyle kutlayan Marilyn Mazur 21 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » İstanbul ve Ankaralı cazseverleri çok fena kıskandıracak konser 15 Nisan`da İzmirlileri bekliyor. » Son günlerin kahredici kaosundan kurtulup kendinize bir caz ziyafeti çekin; Yeni albümü "Up" ile Stanley Clarke CRR`de. » Afro Beat ve Afro Funk müziğin yarıtıcılarından Tony Allen bu gece Babylon`da! » > Temmuz güneşi şimdiden ısıtıyor; 22. İstanbul Caz Festival programı dün basın toplantısıyla duyuruldu » Afrodizyak etkisiyle Macy Gray`li David Murray Infinity Quartet Mehmet Uluğ`un anısına Babylon`a geliyor. » Al di Meola, Zülfü Livaneli ve Hüsnü Şenlendirici müzikte hangi isim üstünde buluşmuş olabilir? » İlk kez düzenlenen alternatif müzik ödülleri 17 Mart akşamı sahiplerini bulacak. » 5 maddede bu Pazar Patricia Barber`ı neden izlemeliyiz? » Trilok Gurtu ile iki yıllık dünya turnesi ardından Tuluğ Tırpan Salon`a yepyeni fikirlerle geliyor. » özel Haber: Bir Konserin Hikayesi: 22.İzmir Avrupa Caz Festivali özel bir konserle başlıyor. » 11. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. » Dünyaca ünlü gitar virtüözü Manuel Barrueco 9 Mart akşamı İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. » Whiplash filmi, JK Simmons ve Teller karakterleri hakkındaki tartışmaya Peter Erskine son noktayı koyuyor. » Yıllar önce dünyaya `mutlu ol` diyen adam mesajını tekrar vermek için 3 Mart`ta geliyor... » Arkadaşımız Leyla Diana`nın "PerformJazz" adını verdiği fotoğraf sergisi 28 Şubata kadar sürecek. » Farsça`da 3 renkli anlamına gelen İranlı caz grubu Sehrang İstanbul Turu`nda... » Caz tarihinin ikonik piyanisti Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir radyo program kaydı bulundu. » Müzisyenler için özel haber: Aix-en-Provence festivali doğaçlama müzik konusunda genç profesyoneller arıyor. » Aydın Esen yılın ilk büyük sürprizine yeni bir ses Tuba Çavuşoğlu ve albümü "Insight" ile imza attı. » > Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyeli bizi harika yeni isimlerle tanıştırmaya hazırlanıyor. » Evinde, mekanında caz çalmayanın başı "Baltalı Katil" ile belada... "Tütün, Bataklık, Jazz ve Baltalı Katil" » Bu dünyada ne acayip adamlar var? Orlando Julius ve the Heliocentrics Orchestra Babylon`a geliyor. » Salon 5. yılını özel geceyle kutladı, yeni sezona dair hangi müjdeleri verdi? Gecenin izlenimleri-notları yayında! » Saykodelik kafayı party-time dönüştüren adamlar; Goran Kajfes Subtronic Arkestra Akbank Sanat`a geliyor. » İstanbul`un bu rekor soğuk günlerini ısıtan tek şey vardı; Avishai Cohen konseri... » Klasikten Caza: Yılbaşı konserleri başlıyor... » Pop müziğin hit şarkıları cazla yeniden hayat buluyor... » İzmir`de caz hareketiliği: Yeni açılan Muppet`s Pub & Art`da 30 Kasım-3 Aralık arası caz geceleri yaşanacak. » Yeni klasik müzik toplulukları çıldırmış olmalı, baksanıza neler yapıyorlar? » Afrika`nın en iyi sanatçısı Judith Sephuma, Güney Afrika Özgürlük ve Demokrasi kutlamaları için geliyor. » Raul Midón 21 Kasım akşamı CRR`de, konser davetiyeniz bizde... » Cazkolik Shop`ta ödeme kolaylığı getiren bir yenilik hizmete girdi. » Kerem Görsev Trio & Alan Broadbent ile "2 Pianos" konserleri başlıyor. » Mozaik tüm arşivini derleyip yayınladığı "Külliyat" için imza günü ve konserler düzenliyor. » Bunca zamandır caz konserlerini izleriz ilk kez bir grubun karbon emisyon oranlarına göre turne yaptığını duyuyoruz. » Bu yıl Polonya cazı ile ilgili izlediğimiz konserlere 13 Kasım gecesi RGG Trio`da eklenecek. » O gece, Chet Faker konseri kadar Uniq İstanbul`da bulunan Volkswagen Arena`da yıldızlaştı. » Konser öncesi haber + konser sonrası izlenim: Randy Brecker "Night in Calisia" konser izlenimleri yayında. » Bu akşam ve yarın Salon`dan yükselecek caz tınılarına daha yakında bakalım... » İstanbulluların gözbebeği Cemal Reşit Rey konser salonu 25. yaşını özel bir konserle kutlayacak. » Trompetçi Ibrahim Maalouf 24, gitar vampiri Jon Gomm 27 Ekim`de Ankara CerModern`de. » Arkadaşımız Turgay Yalçın 28 Eylül Pazar Radyo ODTÜ`de "Sesler Denizi" programına başlıyor. » Kaotik melankolinin ustası Kenny Wheeler 84 yaşında hayata veda etti. » Yeni festival, yeni heyecan: 24. Akbank Caz Festivali düzenlenen basın toplantısıyla programını açıkladı... » Marinada caz rüzgarı hız kesmeden esmeye devam ediyor... » 75. yılını kutlayan efsanevi Blue Note firması kurulduğu yıllarda edindiği misyonu yeniden hayata geçiriyor. » > Alanya, her yıl Eylül ayında düzenlediği caz günlerini bu yıl 12. kez gerçekleştirecek. » Müziğini sınırların ötesine taşıyan ünlü çellist Yo-Yo Ma`ya "Silk Road Ensemble" konserinde Aynur`da eşlik edecek. » Unesco geleneksel müziğe yönelik koleksiyonuyla 70 milletten oluşan insanlığın ortak mirasını geleceğe taşıyor. » Avrupanın ünlü big band`i NDR 60. yılını ilk kez günyüzüne çıkan konser kayıtlarıyla kutluyor. » Cenk Erdem`in hazırlayıp sunduğu "Müzikle Muhabbet" TV programı "Cazkolik Özel" bölümü sayfamızda. » Ramazanda Cazın son konserinde Norveç`in dini ilahilerinden oluşan caz yorumları ezanla buluşacak. » Ahenksiz müziğin basçısı ama stilistik nişleri sevmeyen adam; Charlie Haden 77 yaşında öldü. » 21. İstanbul Caz Festival Günlüğü: Festivalde bu yıl festival tarihinin en önemli konserlerinden birine şahit olduk. » > Alaçatı Piyano Festivali başlıyor... İki ay boyunca her hafta bir konser... » Geleceğin klasik müzik virtüözleri Meriç Soylu anısına ödüllendirildi. » 23 Haziran`dan itibaren "Arşivimden Mikrofona" ile caz tarihinin derinliklerini keşfetmeye hazır olun! » Cazseverler! İzmir`li bas sanatçısı Yaman Akdoğan`ın çağrısına kulak verin... » Giuseppe Nicolini konservatuvarı caz bölümü tek kız ve Türk öğrencisi Öykü Doğan Duke Ellington konseri düzenledi. » Ada Bosphorus Kuruçeşme Konserleri caz ve `cazımsı` üç projeyle müzikseverlerle buluşacak. » Sony Music, yayınladığı yeni "The Jazz Years" albümlerini Cazkolik okurlarına hediye ediyor. » Dünya Şampiyonu Boğaziçi Caz Korosu`ndan bir "Birincilik" haberi daha geldi? » SOMA için MüZiK... Babylon ve PozitifLive Mayıs ve Haziran`daki konserlerinin gelirini Soma`ya bağışlayacak. » CRR`de klasik gitar konserlerine hazır olun: "Gitar Günleri" başlıyor... » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival dün akşam düzenlenen basın toplantısıyla programını duyurdu... » New York`lu caz ustası Richie Beirach kemancı Gregor Huebner ile Dünya Caz Günü için Akbank Sanat`a geliyor. » Geçen yıl ki büyük heyecanın ardından yeniden 30 Nisan Dünya Caz Günü ve yeni etkinlikler, yeni konserler. » Onur Korkmaz ile "Satır Arası Caz" başlıyor... » Batu Akyol`un "Türkiye`de Caz" belgeseli 33. İstanbul Film Festivali kapsamında 18 Nisan`da gösterilecek. » Brezilya cazında bas gitar & vokalin cesur bileşiminde yaratıcı müzikler; Viviane De Farias ve Mauro Martins. » Doğaçlamanın anlık kimyası: Medeski, Martin & Wood + Nels Cline bu akşam Babylon`da, davetiyeniz bizde! » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası dünyaca ünlü ilk konuğu Nicholas Payton`la özel konser vermeye hazırlanıyor. » İstanbul-Ankara-İzmirli dostlar, hazırlanın: Kerem Görsev Trio & Allan Harris caz standartlarıyla yola çıkıyor. » İzlandalı yaylı çalgılar ve `uniquely atmospheric` müzik dörtlüsü Amiina 22 Mart akşamı Borusan Müzikevi`nde! » Vokal cazın dünyaca ünlü kadınları bir bir İstanbul`a geliyor: Susanne Abbuehl 26 Mart akşamı Akbank Sanat`ta! » Norveç`in yetiştirdiği en iyi caz şarkıcılarından, bol ödüllü Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da. » Genç Caz Başvuruları başladı: İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor! » Dünyaca ünlü Amerikalı caz kadınları "The Ladies" Dünya Kadınlar Günü kapsamında 14 Martta konsere geliyor. » İstanbul`un en renkli ve tematik etkinliklerinden "Bach Before & After" bu kez Neve Şalom Sinagogu`nda. » Bu yıl 10. kez düzenlenen "2014 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu. » > 3. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali`ni arkaşamız Leyla Diana takip ediyor. » Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Birimi (BAUART), yeni dönem Caz Sertifika Programı`na Mart ortası başlayacak. » Jazz rock fusion`a damgasını vuran Fransız ve İngiliz iki topluluk 27-28 Şubat akşamları Salon`da olacak. » Son dönem Avrupa cazının önemli isimlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman ilk defa Ankara`ya geliyor. » Okay Temiz, 11 Şubat`ta doğum gününü dünyaca ünlü ustalarla beraber `Ritmin Günü` konseriyle kutlayacak. » "Caz Ağacı" yeni yılın ilk projesinde Miles Davis parçalarına yazılmış yeni sözlerle geliyor... » Ağustos ayında yeni albümü "Searching for Jupiter"i yayınlayan Magnus Öström 18 Ocak`ta Salon`da! » Avrupa ve dünya caz vokalin etkileyici sesi Anna Maria Jopek 7 yıl aradan sonra yeniden Ankara`ya geliyor. » Caz vokalin başarılı ismi Elif Çağlar yeni yılın ilk sürprizine imza atmaya hazırlanıyor. » Radyo Cazkolik Bodrum Kat`ta Can Tutuğ "Japon Özgür Cazı" program serisine başladı. » Cazda yılın son kaybı 93 yaşındaki Yusef Lateef oldu. » A Capella Boğaziçi`nden tümüyle Fazıl Say müzikleriyle dolu yeni bir albüm; "Eurasian Tales" » 20. yüzyılın en iyi piyanistlerinden Horace Silver`ın uzun süren hastalığının ardından vefatı üzüntü yarattı. » Avrupa cazının iki önemli ismi; Nils Petter Molvaer ve Martin von Oswald yeni albümleriyle Babylon`a geliyor. » `Mini` festivali `Akbank Sanat Caz Günleri` Avrupalı ustalarla yerli cazın genç ve yetenekli isimlerini ağırlıyor. » John Scofield`i Salon`da izleyen Burak Sülünbaz usta isimle yaptığı sohbetten çok sayıda not çıkardı. » Luiana Souza ve Romero Lubambo ile saf müzikte kristal berraklık. » Müzik dünyası zamansız ve çok üzücü bir vefat haberiyle sarsıldı; Mehmet Uluğ`u kaybettik... » Resim ve grafik sanatçısı Atilla Atala`nın `Caz İkonları` isimli kişisel sergisi 28 Kasım`da Galeri FE`de başlıyor. » Jose Marti Küba Dostuk Derneği Aralık`ta Küba Caz Festivali`nin de içinde olduğu bir kültür gezisi düzenliyor. » Bilal ile Neo-Soul müziği, Date İstanbul ile Neo-Klüp formatı... » Akbank Sanat Piyano Günleri`nde Jon Balke`den hüzün temalı bir İstanbul konseri... » Sanat galerisinde cazın usta isimleriyle tematik caz sohbetleri başlıyor... » İstanbullu müzikseverler için Fransa`dan ithal festivalin konserleri başladı: » Cazın usta gitaristi Yavuz Akyazıcı hikaye tadında kaydettiği müzikleriyle dolu yeni albümü "Short Stories"i yayınladı. » Ankara`da bayram bitmiyor; Nordik Müzik Günleri başlıyor... » Baki Duyarlar, Gençlik Caz Orkestrası ile kısa zamanda hayranlık duyulacak bir başarıya imza atmış. » Sabaha acı bir haberle uyandık: Caz basın sıradışı yetenekli ismi, gerçek bir virtüöz Kürşat And`ı kaybettik. » Türk izleyicisiyle ilk kez tanışan Norveçli genç caz grubu In The Country konser izlenimleri Burak Sülünbaz`dan. » "Şimdi Jim Rotondi iyi gider..." Swingli modern hard bop caz ustası festival kapsamında iki gece Nardis`te. » Harriet Tubman feat. Cassandra Wilson konserinde kafa karışıklığı Wilson`a kızgınlığa, Ross`a ilgiye döndü. » Babylon, 23. Akbank Caz Festivali`ni ne bizde ne başka yerde pek rastlamayacağımız bir isimle açıyor; Chrysta Bell. » Galatarasay taraftarı caz sever mi? "4 Nefes 1 Maç" » Salon Ekimde yeni sezonu gümbür gümbür konserlerle karşılamaya hazırlanıyor... » Pink Martini yeni albümü `Get Happy`nin ilk konserlerini 26 ve 27 Eylül`de Ankara ve İstanbul`da verecek. » Elli yılı aşkın süredir caz ikonlarını fotoğraflayan caz fotoğrafçısı Lee Tanner 82 yaşında öldü. » 11. Uluslararası Alanya Caz Günleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz konserlerle dolu. » Bir yaz akşamı Kalamış Parkı`nda caz dinlemek, bisiklet ölümlerine dur demek ve tango yapmak... » 23. Akbank Caz Festival akşam düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. Festivale kısa bir bakış yazıda. » Aynı anda 3070 kişiye konser ve gösteri sunacak dünyanın en önemli salonlarından biri İstanbul`da hizmete giriyor. » Klavye yıllarının efsanevi müzisyeni George Duke 67 yaşında aramızdan ayrıldı. » Hijazz Project ilk albümün arkasına eklediği on yıllık sessizliğin ardından yeni albümü Hijazz II`yi yayınladı. » Trio Mrio grubu Venedik Caz Festivali`nde konser vermek için Venedik`e gitti. » Caz müzisyenlerinin Gezi Parkı direnişine ortak selamı "Korkmuyoruz" isimli özel bir besteye dönüştü... » Türkiye`nin ilk bakır nefesli topluluğu Golden Horn Brass dünyaca ünlü "Italian Brass Week" haftasına davet edildi. » Ramazanda Caz bu yıl altı farklı sanatçının altı farklı konseriyle zevkten dört köşe konserler vaad ediyor. » Klasik müziğin güçlü orkestralarından Merck ile Kerem Görsev Trio`dan cazla klasiği buluşturan bir konser. » Şenay Lambaoğlu "İçimde Aşk Var"la cazseverin gönlünü çalmıştı, bu kez Fransız konuğuyla etkilemeye hazırlanıyor. » Türk cazına önemli bir albüm armağan eden Ozan Musluoğlu konserinde Ivo Neame`yi ağırlayacak. » Festivalde cazın çelik çekirdiğini oluşturan European Jazz Club`ta konseri olan Evrem Demirel ile konuştuk. » Yönetmen Batu Akyol "Türkiye`de Caz" belgeselinin ilk gösterimini festival kapsamında gerçekleştirecek. » Çevreci ve aktivist şarkıcı Jason Mraz`ın konseri 19 Temmuz`da, davetiyeniz ise Cazkolik`te! » 20. İstanbul Caz Festivali dün akşam Yıldız Sarayı bahçesinde Lena Chamamyan`ın şarkılarıyla sona erdi. » Uraz Kıvaner: Miles Davis Quintet gibi bir formatla müziğimin nasıl olacağını görmek istedim... » Piyano her yere çok yakışır... » Herbie Hancock yeni misyonunu ilan etti: Cazın sound teknolojisiyle gelişmesine öncülük etmek. » İstanbul Caz Festivali Temmuzda gerçekleşecek festival programında yapılan değişiklikleri duyurdu. » Cazseverler için önemli haber: Daha önce yayınlanmamış iki önemli konser kaydı arka arkaya yayınlandı. » Montreux Jazz Fest programı cazın `post-bop and beyond` ana damarında bir kırılma anlamı taşıyor mu? » Yıllarca dinleyicilerince Pazar sabahlarının vazgeçilmezi olan "Reha Sezgin ile 60`lı Yıllar" yeniden başlıyor! » Duygulu bilgeliğin, armonik entelektüelliğin piyanisti Mulgrew Miller`ı çok genç yaşta kaybettik... » Jazz Company sezonu sevgili dostumuz Cenk Erdem`in özel hazırladığı caz ve dans gecesiyle kapatacak. » Amerikalı ustalarla gençleri buluşturan VJU İzmir International Jazz Camp bu yaz ikinci kez düzenleniyor. » Radyo Cazkolik`te Bodrum Kat`ı hazırlayan Can Tutuğ ve tarihçi Hayri Gökşin`den `Caz Konuşmaları` » İbrahim Maalouf son albümü The Wind`de Miles`ın atmosferik etkisini kendi dünyasında görselleştiriyor. » Flütist Eren Coşkuner ilk albümü The Long Way ile Türk caz tarihine geçecek önemde bir kayda imza attı. » Sinirli ihtirasın, tatlı hüznün, arzu ve elemin, metaforların, kinayelerin şarkıcısı Patricia Barber Salon`da... » Uluslararası Caz Günü basın toplantısı bu sabah yıldız sanatçıların katılımıyla gerçekleşti. » Dünya Caz Günü kapsamında Babylon sahnesi Floex ve Big Beats Big Times konserlerine hazırlanıyor. » "Aşk ve Devrim"in çocuğu Nicola Conte Dünya Caz Günü kapsamında 30 Nisan akşamı Ghetto`da. » Uluslararası Caz Günü kutlamalarına Akbank Sanat iki günlük özel bir programla katılıyor. » Müziğini mağazadan al! 20 Nisan Record Store Day günü Kontra Records`ta gün boyu alternatif etkinlikler var! » 21. yüzyılda da ilginin hiç azalmadığı Cuban müziğin karizmatik ismi Roberto Fonseca 20 Nisan`da İstanbul`da. » 20. İstanbul Caz Festivali`nin afişinde Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk`un damgası var. » 30 Nisan Dünya Caz Günü`nde cazın kurucu babalarından Duke Ellington`ı anmak... » Müzisyen Nevzat Yılmaz`ın özgün yorumlarından oluşan caz albümü "Göç" yayınlandı. » Kuzey Avrupa caz sounduyla Hint müziğini albümlerinde buluşturan üçlü ELP 6 Nisan akşamı Borusan`da. » Selen Gülün yeni albümü `Başka` ile `Sürprizler`in ötesinde neler olabileceğini görmemizi sağlıyor... » Kerem Görsev`in kayıtları biten Tribute To Bill Evans albüm süreci Batu Akyol tarafından belgesel filme alındı. » Ülkemizin yetiştirdiği en değerli caz gitaristlerinden René Macaroğlu`nu kaybettik... » > İstanbul Caz Festivali genç caz müzisyenlerini pişmeye, olgunlaşmaya, meydan okumaya çağırıyor. » Ülkemizde `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde büyük emeği olan işletmeci Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik. » Mart ayında Jazz Company`nin cazla yolculuğu sürüyor... » Boğaziçi`nde `Müzik ve Psikoloji` » Bu yıl 9. kez düzenlenen Nardis Genç Caz Vokal Yarışması sahiplerini buldu. » Avrupanın en iyi bariton saksofon sanatçısı Celine Bonacina yeni albümü `Open Heart` ile Akbank Sanat`ta. » 11. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali başlıyor... » Unesco ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü`nün düzenlediği "Uluslararası Caz Günü" bu yıl İstanbul`da kutlanacak. » Selen Gülün`ün `Başka` şarkıları Salon`u dolduran caz dinleyicisinden yoğun ilgi gördü. » Ardı ardına gelen kayıp haberlerinin bir yenisi cazdan; Trompet efsanesi Donald Byrd 80 yaşında öldü. » 16. Ankara Caz Festivali`nin son konserleri uzun süre hafızalardaki tazeliğini koruyacak. » Klarnetin iki kuşağı buluşuyor: Giora Feidman ve Hüsnü Şenlendirici 8 Şubatta Cemal Reşit Rey`de. » Son günlerde ardı ardına gelen ölüm haberlerine cazseverler için özel bir isim olan Butch Morris de eklendi. » 9. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması katılımları başladı... » Bilal Karaman Patika ismini verdiği yeni albümünü 25 Ocak gecesi Salon`da ilk kez dinletecek. » Caz Ağacı`nın en bereketli dalı Cole Porter için İKSV Salon ve NU-DC işbirliğinde özel bir gece düzenleniyor. » Ghettogether Party`lerinde boşa akıp giden funk`a izin yok: Şallıel Bros. What Da Funk Project`te bu kez Omar`ı ağırlıyor. » Selen Gülün `ün heyecan veren projesi Blue Band ilk konserini 17 Ocak akşamı Borusan sahnesinde verecek. » Arkadaşımız Cenk Erdem`in mutsuzluk veren ilişkilerden çekip gidebilme gücü veren albümü çıkıyor! » 16. Uluslararası Ankara Caz Festivali`nin başlangıcını müjdeleyen basın tanıtım konseri 11 Ocak`ta! » Ozan Musluoğlu`nun yeni albümü için düzenlenen konser Türk caz piyanosunun zirvesine tanıklık etti. » Marcin Wasilewski Trio 22 Aralık`ta Borusan`da denince içi titremeyecek bir Avrupa cazı tutkunu yoktur. » Amerika`yı sarsan ilkokul katliamında ölen çocuklardan biri ünlü bir caz müzisyenin 6 yaşındaki kızı çıktı. » Müzikte `Gece Vardiyası` nöbetleri başlıyor... » Haberini yapmaktan hep korktuğumuz haber: Dave Brubeck 92 yaşında kalp yetmezliğinden öldü. » Bahçeşehir Üniversitesi Ocak ayından itibaren `Caz Okulu` projesini başlatıyor... » Hareketlenmeye başlayan yıl sonu konserlerinde sürpriz bir haber var; Brad Mehldau Trio 1 Aralık`ta İstanbul`da! » Önümüzde müzikseverleri bekleyen üç güzel konser var: Forabandit, Andy Timmons ve Sumru Ağıryürüyen » Cenk Erdem yazdı: "Basının bakış açısı mı ilkel ve sorunlu yoksa Madonna fazla mı erotik?" » Kısa adı WOMIST olan 3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali 15-29 Kasım arası İstanbul da gerçekleşecek. » Akbank Caz Festivali`ne Stevie Awards`dan 3 ödül birden geldi... » Caz sahnemizin yıllardır sürdürülen kalıcı etkinliklerinden Jazz Open Mic 5. sezonuna Nardis`te başlıyor. » Kadın caz vokalin yaşayan en seçkin isimlerinden Dianne Reeves, Chivas Jazz Nights için 2 gece Nardis`te. » Jazz Company yeni sezona Ayşe Gencer`in annesi Ayten Alpman`a ithaf edeceği özel geceyle başlıyor. » Nardis`in Pazartesi gecesi 10. yılı özel kutlaması Türk caz sahnesini buluşturan bir fotoğrafa dönüştü. » Son Londra konseri `sold out` olan Aruan Ortiz & Michael Janisch Quartet Kasım başı Alt Caz Kulüp`te sahne alacak. » Bayram tatilini de yanına alan Alaçatı Caz Rüzgarı 26 Ekim`den itibaren yeniden esmeye başlıyor! » Bayram tatilinde latin caz keyfi yaşamak ister misiniz? » New York`da aynı müzik çevresinde buluşan 4 ülkenin çocuğu 20 Ekim akşamı Hayal Kahvesi`nin yeni mekanında. » Cazın hayatı içinde olma hali; Kanyon`da Caz 14 Ekim Pazar Kerem Görsev Trio "Chamber Jazz" ile başlıyor. » Dün akşam Islak Köpek & Serra Yılmaz ve bu akşam KonstruKt ile bir festival daha sona eriyor. » "RADYOEVİMİZİ VERMİYORUZ" basın açıklamasına çağrı... » Kerem Görsev Trio Bologna`nın tarihi meydanı Pizza Maggiore`de unutulmaz bir konser verdi. » Radyo Cazkolik`in kabına sığmayan programı "Jazz, Müzik ve Kadın" radyonun dışına açılıyor... » İstanbul Jazz Center sezonu Paticia Barber ve Chriss Bennett projeleriyle açıyor. » 7. Leyla Gencer Şan Yarışması`nı kazanan isimleri final gecesiyle belirlendi... » Flütist Halit Turgay`ın `Türk usülü demlenmiş` caz albümü "Türk Çayı Caz Süiti" yayınlandı... » Alanya Belediyesi`nin düzenlediği 10. Alanya Uluslararası Caz Günleri 4 gün / 4 konserle geliyor... » Müzğin ve davulun duayen ismi Durul Gence uzun bir aradan sonra ilk kez bir radyo programına konuk oldu. » Özge Calafato`nun ilki çok büyük bir ilgi gören "Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon" serisinin ikincisi yayında! » `Bir tatlı huzur` ve cazın yeni adresi Kalamış`ta `Mekan The Jazz Room`... » Sanatın başkenti New York, Broadway`ın müzikal şovlar dünyasını Haldun Dormen ile gezmeye ne dersiniz... » Yeni sezonun başladığı nasıl anlaşılır? Nardis`in kapılarını açmasından! » Boğaziçi Caz Korosu`ndan yeni bir altın madalya haberi daha geldi... » 29 yaşındaki genç, güzel caz piyanisti Shimrit Shoshan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. » Bodrum Gümüşlük`te caz günleri başlıyor... » Yağmurlu Ağustos pazar gününde acı veren haber; Çellist Reyent Bölükbaşı`nı kaybettik... » Yaşam Hancılar ilk albüm hayalini gerçekleştirmek için kampanyasına cazseverlerin desteğini bekliyor! » Ramazanda Caz kapsamında Aydın Esen ve Okay Temiz ilk kez birlikte aynı sahneyi paylaşacak... » New York Gypsy All Stars, balkanların çingene ruhunu funky & jazzy formlarla buluşturduğu Romantech`i yayınladı. » Bagetleriyle son otuz yılın güçlü ismi Omar Hakim son projesi The Trio of Oz ile Ramazanda Caz`da. » Ahmad Jamal konserini izleyen arkadışımız Arto konser güzel ama izleyicimiz bu kez sınıfta kaldı diyor... » Akşam Sezen Aksu`nun unutulmaz Açıkhava konserini izleyen Cenk Erdem içinden geçenleri yazdı. » Türkiye`nin yetiştirdiği büyük bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı; İlhan Mimaroğlu 87 yaşında vefat etti. » Blues`un ülkemizdeki en önemli gruplarından Sahte Rakı Balkanlar`ın güçlü blues festivali Mostar`a davetli. » İş Sanat`ın yönetmeni, müziğin ve cazın değerli yöneticisi Meriç Soylu`nun ani vefat haberi büyük üzüntü yarattı... » Boğaziçi Caz Korosu dünya çapında başarılarına bir yenisini daha ekleyerek altın madalya kazandı. » Sokaktan ve mekanlardan fotoğraflarla "Tünel Şenliği"nin öyküsü... » Limonata gibi yaz gecesinde, şurup gibi caz konseri: Till Brönner`den terapi gibi bir müzik... » Cazın ustaları JAmZZ`de genç yeteneklerle buluşuyor; Buluşmak yetmez New York`a, Venedik`e götürüyor! » Never Never let me go! Robbie real thing, Sly Dunbar real thing, Ernest Ranglin real thing, dedicated to İstannbuuul!!! » İşte bir festival daha başladı... Boğazın ışığına gecenin neşesi, Neşet Ruacan`ın ödülü, Elif Çağlar`ın şarkıları eşlik etti. » Önder Focan & Meltem Ege Group `Songbook` albümü iyi müziğin ötesinde bir övgüyü hakediyor. » İKSV, kurucuları arasında yer alan Aydın Gün adına düzenlenen bursla genç sanatçılar yetiştireceğini duyurdu. » Emir Ersoy yeni albümü Karnaval ile Türk pop müziğinin hitlerini latin müziğin yeni yorumlarıyla buluşturuyor. » Günün en güzel öğünü sevdiğimiz bu en güzel müzikle buluşursa ne olur: `Kahvaltıda Caz` başlıyor! » Antalyalı cazseverler sıcakları cazın serinliğine sığınarak atlatacak: Antalya Caz Festivali başlıyor... » İstanbul Taksim`deki Fransız Kültür Merkezi`nin püfür püfür bahçesinde üç gün üst üste Müzik Bayramı başlıyor... » Sumru Ağıryürüyen ve Anıl Eraslan`ın insas sesi-viyolonsel diyaloğuna dayalı albümleri Sert sessizler yayınlandı. » Samatya`da ziller bir kez daha caz için müzik ve Avedish usta için çalacak... » Iggy Pop`tan Orson Welles`in "You don`t know what`s to be old"unu hatırlatan bir albüm geldi. » Akbank Caz Festivali`nin ilk geçen yıl düzenlediği JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması yeni başvuruları başladı. » İKSV 40. yıl etkinlikleri kapsamında bir ilki gerçekleştirerek Stevie Wonder`ı ilk kez İstanbul`a getiriyor. » Polonyalı genç caz müzisyeni Peter Filipowicz`den Michael Jakson müziğine saygı albümü... » Cenk Erdem`den "Aşkın Caz Halleri"ne dair özel parti Jazz Company`de... » "ODTÜ Van`da.. Dayanışma için Caz" konseri 9 Mayıs gecesi bu kez Ankara IF Performance Hall`da. » Nazım Hikmet`in sözlerini caz formunda yeniden yorumlayan Defne Şahin ilk albüm konseri Babylon`da. » Jazz Company, ilkinin gördüğü büyük ilginin ardından yeni bir Amy Winehouse gecesini 4 Mayıs akşamı düzenliyor. » Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gitarın ustaları Mayıs ayında Akbank Sanat`ta olacak. » Bu yıl ilk kez Unesco tarafından ilan edilen "30 Nisan Dünya Caz Günü" konser ve etkinliklerle kutlanacak. » Norah Jones uzun süredir merakla beklenen yeni albümü Little Broken Hearts`ı 1 Mayıs`ta yayınlıyor. » Resonance Records`un çarpıcı keşfi; Büyük piyanist Bill Evans`ın 1968 NY City`s Village Gate kayıtları bulundu. » Caz şarkıcılığının yolunu aydınlatan deniz feneri artık sadece kalbimizde ışıldayacak; Ayten Alpman`ı kaybettik. » WOMEX, Club Globalkan sahnesi için Türk müzisyenlerin başvurularını bekliyor! » Renaud Garcia Fons Kadıköy`ün cazla buluşmalar yaşayacak yeni mekanı DoubleTree`de sahne alacak... » Bu yıl Nardis Genç Caz Vokal birincisi Ceyda Köybaşıoğlu Litvanya`dan güzel haberlerle dönüyor... » Akıcı, lirik, rafine müziğiyle Fransızların gözde piyanisti Alfio Origlio Cemal Reşit Rey sahnesinde. » Son albümü "Durgun Sular" ile geçen yılın en iyi işlerinden birini kaydeden Sarp Maden 17 Nisanda Babylon`da. » Bazen kendimizi müziğin salıncağında hissederiz ya, işte o anların ikilisi Mo` Horizon Cumartesi Ghetto`da! » Nardis 13-14 Nisanda günümüzde cazın en etkileyici isimlerinden Roy Hargrove`u ağırlamaya hazırlanıyor. » Balkanlar`dan Arjantin`e, cazdan alaturkaya müziğin kesişen yollarında yeni bir ses, yeni bir renk: Kıvılcım » İspanyolların gönlünde yatan en iyi flamenko sanatçısı Joaquin Grillo yeni projesiyle CRR sahnesinde! » Sekiz yıl aradan sonra Erkan Oğur`dan yeni bir albüm; "Dönmez Yol" Kalan Müzik`ten çıktı! » Kış boyu müthiş konserlere evsahipliği yapan Borusan Nisan`ı çarpıcı etkinliklerle karşılayacak » Müziği "Nuh`un Gemisi" kabul edilen Stephan Micus 29 Martta Garajİstanbul`da sahne alacak. » İki hafta aradan sonra Taksim Gezi Parkı`nda bu Pazar gerçekleşecek 3. Geleneksel Gezi Şenliği bu kez daha anlamlı... » İnsan ruhunu müzikte temsil ettiğine inanılan ney ve viyolonselin iki ustası St.Antuan`da buluşacak. » Caz müzisyenleri sesleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde büyük bir mesajın parçası oldular... » 21. Akbank Caz Festivali`ne Galatasaray Üniversitesi İşletme Klübü`nden "En İyi Organizasyon Ödülü" verildi. » Cazkolik`te son albümü dinleme rekorları kıran Malia`nın bizzat kendisi 24 Martta Tamirane`de! » Buket Coşkuner`in Amy Winehouse için hazırladığı tribute gece 23 Mart akşamı Jazz Company`de. » Garajİstanbul yenilenen mekanı ve yeni döneme cazın iki büyük ismi McCoy Tyner & Joe Lovano konseriyle başlıyor. » Fransızlar 400 Darbe`nin kahramanını çağrıştıran Geraldine Laurent`tan yeni bir Petrucciani yaratmış olabilirler mi? » Nardis Jazz Club`ın gelenekselleştirdiği caz vokal yarışması heyecanlı bir final ile sonuçlandı. » Radyo Cazkolik "Jazz, Müzik ve Kadın"ın yapımcısı Leyla Diana 8 Mart`ta Jazz Center`da bir parti düzenliyor! » İstanbul Caz Festivali bu yaz gerçekleşecek festivalde genç sanatçıları sahne almaya davet ediyor... » Aladağlar`da kaza sonucu vefat eden Tanju Duru`nun web sitesini dostları anısına yapılmış bestelerle güncelliyor. » Çoğumuzun Burhan Öçal`la tanıdığı Smadj Borusan konserinde İbrahim Maalouf ve Natacha Atlas var. » Alışılmışın dışında bir dans, jazz ve müzik gösterisi `Les Signes Exterieurs` Borusan Müzik Evi`ne geliyor... » "Jazz in Japan, 2012 İstanbul" kapsamında caz piyanistleri Nobumasa Tanaka ve Masaki Hayashi duo konseri. » 15. Ankara Caz Festivali son hafta konserlerinde Turkophony All Stars ile nefes kesici bir gece yaşandı. » Borusan Müzikevi kuzey Avrupanın kırılgan sesi Torun Eriksen ile İlhan Erşahin`i aynı sahnede buluşturuyor. » Perdesiz gitarın az sayıdaki seçkin ismi arasında özel bir yere sahip Cenk Erdoğan ikinci albümü Kavis`i yayınladı. » ODTÜ Van`da projesi... geliri Van depremzedelerine aktarılacak `Dayanışma için Caz` gecesi 20 Şubatta! » Bu akşam Nardis`teki Gershwin gecesi için Nezih Yeşilnil`den cazseverlere özel bir not var... » 15. Ankara Caz Festivali`nde iki konser birden var: Raghunath Manet ve Michaela Rabitsch & Robert Pawlik » Cazın olası tüm sınırları içinde kendi kişisel alanını tayin eden adam Jan Garbarek CRR sahnesine geliyor... » Türk cazının en eski ve en genç üyeleri; İlham Gencer ve İpek Dinç sevgililer gününde sevgililere söyleyecek. » Avrupa cazının son yıllarda en `unique` müziğine sahi Tonbruket yarın akşam Salon`da olacak! » Ayşegül ve Nezih Yeşilnil "Rüzgara Şarkılar Söyle"den bugünlere sesini ve müziğini sevenleriyle buluşturacak. » 15. Ankara Caz Festivali Ankara`nın buzlarını Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan konseriyle eritmeye hazırlanıyor... » Kerem Görsev, Joy FM`de cazseverleri radyo başında buluşturacak özel bir radyo programına başlıyor... » Alp Ersönmez `Cereyanlı` projesini İmer Demirer`in katkısıyla 8 Şubat akşamı Babylon`da seslendirecek. » Konstrukt ve A Trio ile doğaçlama caz 9 Şubat akşamı Borusan Müzik Evi`nde... » Kerem Görsev Trio`nun Şubat ayında Allan Harris`le vereceği konserlerin takvimi belli oldu... » Tord Gustavsen Quartet dağıtımı Şubat başı yapılacak albümü "The Well"in çıkışını duyurdu... » Simit simit, ne çok yedik, açık çaylar, sağa kay`lar, tramwaylar, uzaklar, tuzaklar, bunu yazan Xenopolis, Barana & Ceyl`an Ertem » The Evening Standard`ın `Taklitçilerle dolu dünyada gerçek bir caz şarkıcısı` dediği Carmen Lundy Aksanat`ta. » Karadeniz türküsü "Ben Seni Sevdiğimi" caz aranjmanı ve 80 kişilik orkestrayla Amerika`ya konser çıkartması yapıyor. » Bir kadına bunca sıfat bu kadar mı yakışır? Cezayir menekşesi, çöl gülü, yağmur damlası... Yani; Souad Massi » Caz sahnelerinin dinamik, etkileşimli ve eğlenceli gecelerine imza atan FourinthePocket Salon`da... » Senem Diyici & Mavi Yol Quartet`in Dila Dila isimli albümleri yayınlandı... » Nardis Jazz Club`ın geleneksel "Genç Caz Vokal Yarışması" bu yıl sekizinci kez başlıyor... » Caz Ağacı serisi yeni yılın ilk konserinde bu kez Frank Sinatra gecesi düzenliyor. » Sumru Ağıryürüyen ve Cenk Erdoğan `Çağrışımlar` isimli ikili çalışmalarıyla 3 Şubatta Ankara`da... » Caz söylemek ister misin? Mikrofon senin! Jazz Open Mic yeni yılın ilk gecesine cesur cazseverleri bekliyor. » Selen Gülün 21 Ocakta New York`un popüler klübü Drom`da "Cazda Türk Kadınları" projesinde sahne alacak. » Müzikleriyle fenomene dönüşen Norveçli progresif caz topluluğu Jaga Jazzist 21 Ocak akşamı Tamirane`de. » Dünyanın en saygın caz dergisi Downbeat son dönem Türk caz albümlerine Eric Fine imzasıyla özel sayfa ayırdı. » Olmadık bir haber yılın son günlerinde caz dünyasını üzdü; Sam Rivers 88 yaşında öldü. » Türk caz müziğinin duayeni İlham Gencer`le birlikte yeni yıla girmek... » Ayşe Tütüncü Aralık ayının en güzel konserlerinden birini Borusan`ın tasarım harikası salonunda verdi. » Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl 15. yaşını "Cazın Nabzı" sloganıyla kutlayacak. » Kerem Görsev November in St. Petersburg`a albümünü yeni dokunuşlarla yeniden yayınladı... » Ayşe Tütüncü yeni triosuyla 22 Aralık Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi`nde sahne alacak... » Jazz trombon efsanesi Bob Brookmeyer 15 Aralık gecesi geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 82 yaşında öldü. » Dünyanın en iyi flamenko şarkıcısı ödüllü Estrella Morente 19 Aralıkta ilk Türkiye konserini verecek... » Eklektik müziğin kült şirketi Ninja Tune`un son keşfi Andreya Triana Babylon`da sahne alacak. » Drum&Bass Magazine ikinci yılını 13. sayısını yeni logosu ve okurları için özel hediyesiyle kutluyor... » Müzik tarihimiz içinde piyanistliği ve yaptığı düzenlemelerle önemli bir yer tutan Kadri Ünalan vefat etti... » Bach, Before and After (and always); Bach Günleri bütün yıla yayılan konserleriyle artık hep bizimle... » Sarp Maden üçüncü albümü "Durgun Sular"da dinleyenin kendini tazelediği bir meditasyona davet ediyor... » Ornette Coleman`ın müzisyeni Dave Bryant ve caz davulcusu Şenol Küçükyıldırım`dan beş ayrı konser... » Erkan Oğur, iki büyük gitar ustası Philippe Catherine ve Sylvain Luc ile 8 Aralık akşamı aynı sahneyi paylaşacak... » Yeni olan her müzik modern değildir; Ferit Odman yeni albümü Autumn in New York`u yayınladı! » TRT Hafif Müzik ve caz Orkestrası`ndan Harbiye`deki radyo binasının Mesut Cemil Stüdyosu`nda caz konseri... » Neo soulun özel sanatçısı Meshell Ndegecoello 20 yıllık birikiminin özeti Wheather ile Tamirane`ye geliyor. » Fransada yaşayan viyolonselci Anıl Eraslan`ın kurduğu Auditive Connection iki konser için Aralıkta Türkiyede. » Dünya müziklerinin kesişim noktasında yeni soundlar üreten Gilles Peterson yeni albümüyle Babylon`a geliyor. » Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında piyanonun ustalarıyla genç yeteneklerini sahnesinde buluşturuyor. » Nazi dönemi Berlin`inde mahsur kalan siyah caz müzisyenlerini anlatan Half Blood Blues romanı edebiyat ödülü kazandı. » Van`daki depreme yönelik destek konserlerine sezon açılışını yapan Jazz Company`de katıldı... » Selen Gülün iki aydır İtalya`da ne yapıyor? » Dünyanın en önemli caz dergisi Downbeat Ferit Odman`ın ilk albümü Nommo`ya sayfalarında yer ayırdı... » Ozan Musluoğlu 40th Day isimli son albümünün prömiyerini dünyaca ünlü isimlerle kutluyor... » Ülkemizin tek caz afişi yarışması İzmir Avrupa Caz Festivali geleneksel afiş yarışması 10 yaşında... » Flamenkonun dahi bestecisi ve gitar virtüözü Canizares yeni albümü Cuerdas Del Alma konseri için Cemal Reşit Rey`de! » Ünü yurtdışına yayılmış olan fotoğrafçı Aykut Uslutekin`in 105. sergisi Viyana`da açılıyor... » Festival Günlükleri 7 / Robert Glasper`dan Kerem Görsev`e, Mari Kvien`den Arifa`ya günlüğe düşen notlar... » Festival Günlükleri 6 / Boğaziçi Caz Korosu`ndan Carmen Souza`ya, Arto`dan ertesi güne notlar... » Festival Günlükleri 5 / Memleketin genç caz yetenekleri haritasında açığa çıkan ısı miktarı! » Caz albümleri Grammy yolunda... Kerem Görsev`in Therapy, Okan Ersan`ın Reborn Journey`si elemeleri geçti. » Festival Günlükleri 4 / Cumartesi panelinden, Froy Aagre`ye uzanan köprü bu akşam BassDrumBone`a uzanıyor. » Festival Günlükleri 3 / Dünden sarkan notlarda festival `Maffy` Falay ve İlhan Erşahin Love Trio`yu ağırladı... » Festival günlükleri 2 / `Radyoda Caz Çalıyor`, Maffy Falay Sextet, Love Trio ve Rahsaan Ahmad kare ası. » Festival Günlükleri 1 / 21. Akbank Caz Festivali bugün üç farklı etkinlikle başlıyor. Biz de festival günlüklerine başlıyoruz... » Efsane aktör Morgan Freeman geçen Pazar gecesini Nardis`te Sibel Köse ve Önder Focan dinleyerek geçirdi... » Harlem`in müthiş dans ve müzikleriyle ünlü show grubu Harlem Swing, Tim Show Center`a geliyor. » Akbank Caz Festivali öncesi özel sayısıyla Jazz Dergisi 64. sayısı bayilerde yerini aldı... » 1980 ve `90`ların kült müzik grubu MOZAİK`in albümleri nihayet CD olarak ADA Müzik`ten çıkıyor... » Radyo programcısı ve caz yazarı Seda Binbaşgil`den caz seminerleri; Cazın Farkına ve Tadına Varmak. » Tony Bennets`in beklenen albümü Duets II hafta sonundan itibaren raflarda yerini almaya başlıyor... » Beyoğlu`nun gözde mekanlarından Mono Music Cafe & Bar`da Salı geceleri "Jazz" var... » Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi `Güz Sezonu`nu Ayşe Tütüncü konseriyle açıyor... » Dünyanın en önemli erkek vokallerinden Kevin Mahogany`den özel ders almak ister misiniz? » Wayne Shorter iki yıl önceki kadrosuyla bir kez daha İstanbul`a Cemal Reşit Rey sahnesine geliyor. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, derginin bu sayısında neler var? » > 9. Uluslararası Alanya Caz Günleri 22 - 25 Eylül günleri arasında Alanya`da gerçekleşecek... » Sakıp Sabancı Müzesi`nin dünyanın en güzel manzarasına sahip bahçesinde "Müzede Dinlen C" konserleri... » Nardis Jazz Club Ekimden itibaren Chivas Jazz Nights konserleriyle önemli isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. Akbank Caz Festivali tişört tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu... » İngiliz Guitarist dergisinin 2003 yılında en iyi 5 gitarist arasında saydığı Okan Ersan`dan yeni bir albüm. » Sony Müzik Türkiye, Eylül`e bomba bir albümle girecek. Tony Bennett "Duets II"de süperstarlarla söylüyor. » Caz davulcusu Emre Kartarı`nın davuluyla yer aldığı albümü "Old New Things" Amerika`da yayınlandı... » Doruk Yayıncılık, Dr. Soner Uluocak tarafından kaleme alınan Klasik Gitar Tarihi isimli iki ciltlik çalışma yayınladı. » Yaklaşan sezonla ilgili yeni haberler geliyor; GHETTO sezon açılışını 23 Eylül akşamı Incognito ile gerçekleştirecek. » Caz müziğinin nabız atışları bu kez Caddebostan Kültür Merkezi sanat galerisinde... » Amerikalı aktör John Turturro; "İyi yemek yapan, iyi yiyen ve bunları yaparken de iyi caz dinleyen biriyim" » Yeni sezonun yaklaşmakta olduğunu nasıl anlarsınız? Nardis Jazz Club`ın kapılarını açmasından! » Kerem Görsev Trio ve çellist Sedef Erçetin`in ünlü Jazz in Marciac festival konserine büyük ilgi... » Tasarımım iyidir diyorsanız işte size fırsat! 21. Akbank Caz Festivali tişörtünü sen tasarla! » 18. İstanbul Caz Festivali`nin hatıra albümü EMI tarafından yayınlandı ama bu çalışmaya `keşke`lerimiz de yok değil! » Montreux Jazz Piyano Solo Yarışması`nı bu yıl tarihinde ilk kez 20 yaşında genç bir müzisyen kazandı. » > Geçen yıl ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük yankı yaratan Ramazanda Caz konserleri 16 Ağustos`ta başlıyor! » Çeşme geceleri Della Miles, İlhan Erşahin, Burhan Öçal ve Havana Salsa ile gecenin tüm renklerine bürünecek. » Amerika`da yaşayan caz gitaristimiz Sinan Bakır Amerikan festivallerinde sahne almaya devam ediyor... » Wynton Marsalis ve Eric Clapton gitar & trompet buluşmasından ortaya çıkan müziği albüme dönüştürdüler. » Efsanevi Newport Jazz Festival`i bu yıl bir ilke imza atarak konserleri internet üzerinden canlı yayınlayacak. » "Jazz-Loft" isimli hareketin lideri kabul edilen caz şarkıcısı Joe Lee Wilson 75 yaşında öldü. » Kumbaracı Yokuşu`nda tatlı sohbet, sıcak bir kahve ve jazz üçlüsünün buluştuğu küçücük bir Jazz & Cafe. » Kerem Görsev Trio çellist Sedef Erçetin ile Ağustos başında düzenlenecek ünlü Jazz in Marciac festivaline hazırlanıyor. » Boğaziçi Caz Korosu, Avusturya`da düzenlenen Dünya Koro Yarışması`nda dünya şampiyonu oldu. » Yavuz Akyazıcı yeni albümü "Turkish Standards, Vol.1"de Türk popunun sevilen şarkılarını cazla buluşturuyor. » İstanbul Jazz Festivali özel sayısı ve dikkat çekici kapağıyla Jazz Dergisi bayilerde yerini aldı. » Binlerce cazsever dünya prömiyerinde Miles`ı andı. » Caz Festivali`nin merakla beklenen konserlerinden "Mujeres De Agua / Suyun Kadınları" 15 Temmuz gecesi Açıkhava`da! » DownBeat dergisi geleneksel `Critics Poll` 2011 seçimlerinin sonuçlarını Temmuz sayısında açıkladı... » Okay Temiz, 18. İstanbul Caz Festivali`nin açılış töreninde "Yaşamboyu Başarı Ödülü"nü aldı... » "Caz Kalpli" 18. İstanbul Caz Festivali 30 Haziran akşamı açılış konseriyle başlıyor ve ilk hafta sonuna hızlı giriyor. » Cazda otuz yılını geride bırakan seçkin isimlere verilen NEA ödüllerinin 2012 yılı sahipleri açıklandı... » > Antalya Belediyesi`nin düzenlediği Antalya Caz Festivali 21-25 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşecek. » "Beni mutlu edecek olan paran değildir, Ölürken kalbimde bir el olsun istiyorum" diyen ZAZ Akbank Caz Festivali`ne geliyor. » Yaratıcı dehanın sinir bozan gerçekliği; Pat Metheny yeni albümü "What`s All About"u yayınladı. » Samatya`da dünyaca ünlü zil ustası aile Zilciyan`ların anısına düzenlenecek "Zil ve Caz" konserleri başlıyor... » Amerika`nın seçkin caz ödüllerinden JJA Awards bu yıl ki yeni sahiplerini buldu... » "JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması" yetenekli amatörleri, ustalarla buluşturuyor... » Gitarist Bilal Karaman ilk solo albümü "Bahane"de bestelerinin yanında türkü düzenlemelerine de yer veriyor. » Yeryüzünün en ölümcül kadın seslerinden Eliane Elias yeni albümü "Light My Fire" 31 Mayıs günü yayınladı. » Drum&Bass Magazine`in yeni sayısı bayilerde... Peki, Mayıs ve Haziran sayısında neler var? » Miles Davis`in 1958 yılından yayınlanmamış fotoğrafları ünlü Life Magazine arşivinde bulundu... » Yetmişli yılların en önemli seslerinden caz şarkıcısı Gil Scott-Heron 62 yaşında öldü. » İKSV`nin Salon`u sezonu cazla kapatıyor; Caz davulu efsanesi Jack DeJohnette 28 Mayıs`ta sahne alacak. » Müzik mağazalarının kapanma haberlerine inat Moda`da alternatif bir müzik mağazası; Rainbow45 Records. » Yeni albümü M-U-S-I-C ile müzikseverlerin beğenisini kazanan Elif Çağlar müzikleriyle ikinci kez Ghetto`da... » Cazın görselliği ile flamenko ateşinin aynı sahnede buluştuğu iki başyapıt İstanbul`da... » Yaşadığı dönem bir caz fenomeni olan Michel Petrucciani`nin hayatı Michael Radford tarafından belgeselleştirildi. » Babylon, Çeşme Marina sezonunu Monk by Babylon isimli caz klübü ve restoranıyla 19 Mayıs Perşembe günü açıyor. » Özge Baykan 32 ünlü caz divasından oluşan `Caz Kadınları` isimli e-kitabını cazseverlere ücretsiz armağan ediyor. » Sokak müzisyenliğinden şöhrete uzanan isim Madeleine Peyroux 14 Mayıs`ta İş Sanat`ta olacak. » Drum&Bass Monday Sessions@nublu`da Mayıs ayı boyunca her pazartesi Nublu sahnesi herkese açık! » Günümüz caz divalarından Dianne Reeves 5 Mayıs akşamı dünya turnesi kapsamında İş Sanat`ta sahne alacak. » Flamenkonun küçük dev adamı Farruco geleneği yeteneğiyle buluşturduğu gösterisiyle 4 Mayıs`ta CRR`de. » Nu Dc Organizasyonun düzenlediği "Caz Ağacı Vol.3" konserlerine bu kez Nina Simone ile devam ediliyor. » Fotoğrafçı Burcu Orhon`un "Cazın Nabzı" isimli sergisi Yapı Kredi salonunda 6 Mayıs`ta açılıyor. » The Gypsy Devils Orchestra cazdan klasiğe geleneksel roman şarkılarına uzanan repertuvarla 1 Mayıs`ta CRR`de! » Akbank Sanat, Mayıs ayında klasik gitarın ünlü ustaları ile genç yeteneklerini bir araya getiriyor... » > ODTÜ, bu yıl dördüncüsünü yapacağı `Bahar Şenlikleri`nde sahne alacak müzisyen ve gruplarını bekliyor. » `Love is funny or it`s sad, or it`s quit or it`s mad`; Ayşe Gencer`den caz melankolisine davet. » Televizyon dizilerinin fenomeni Dr. House`ın anti sosyal kahramanından acılara karşı müzik. » Amsterdam Konservatuvarı genç profesyonelleri, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri yaz kampına çağırıyor. » Jazz Dergisi bahar sayısı bayilerde yerini aldı. "Overseas" ile Baki Duyarlar son sayının kapağını süslüyor. » Sonny Rollins "Saxophone Colossus"ın dönüşünde Kopenhag Caz Festivali`yle yeniden Avrupa da... » Minimalist müziğin üç Oscar ödüllü dev ismi Michael Nyman 15 Nisan`da Cemal Reşit Rey sahnesinde. » İstanbul Caz Festivali bir kez daha genç caz müzisyenleri festivalde sahne almaya çağırıyor... » Nisan latin cazla Babylon`da bir başka olacak, bu güzelliğe Palmieri konserlerine birer çifte konser hakkı da dahil. » İkibinli yılların öne çıkan kadın caz şarkıcılarından Jane Monheit son albümüyle İş Sanat sahnesinde... » e-Müzik Gazetesi Mavi Nota 18.sini düzenlediği müzik ödülünü bu yıl caz dalında Ferit Odman`a verildi » Brezilya müziğinin kaptanı Joao Bosco 1 Nisan da Cemal Reşit Rey salonunda olacak... » Alper Yılmaz`ın Amerika da yayınlanan albümü "Over The Clouds" Lin Records tarafından ülkemizde de yayınlandı. » Fransız kemancı Dominique Pifarély Fransız Kültür Merkezi`nin desteğiyle 2 Nisan akşamı Borusan`da... » Albümüyle Amerikan caz çevrelerinden övgü alan Simavi 8 Nisan da, Salon da albüm tanıtım konseri veriyor. » Gitar efsanesi Al Di Meola son turnesinin ardından yeni albümü "Pursuit Of Radical Rhapsody"i yayınladı. » Babylon soul, funk ve smooth cazın altmışlardan bu yana öncülüğünü yapan isimlerden Roy Ayers`ı ağırlayacak. » Perşembe sabahı vefat eden, müzisyen olmanın ötesinde herkesin dostu Larry O`Neill`ı Kerem Görsev ile konuştuk. » Cape Verde`nin genç sesi Carmen Souza geçen yılın ardından bu kez üç şehirde birden söyleyecek... » Holllandalı caz grubu Barana Quintet 17 Mart`ta Ghetto`da bir konser vermek için İstanbul`a geliyor. » Genç kuşak gitar virtüözü Guthrie Govan 7 Nisan konserinde İstanbul seyircisine hazırlanıyor... » 18. İzmir Caz Festivali kapsamında düzenlenen `Caz Atölyesi`nin 20 genç müzisyeni ustalarla sahnede buluştu. » Caz Ağacı serisi Billie Holiday`in ardından bu ay cazın bir başka büyük sesi olan Ella Fitzgerald`ı anacak... » Başkan Obama Sonny Rollins ve Quincy Jones`a Beyaz Saray`da Ulusal Sanatlar ödülünü takdim etti. » Nardis Genç Caz Vokal Yarışması yapıldı, kazanan isimler belli oldu... » Cemal Reşit Rey son Grammy`lerden birinin sahibi Dee Dee Bridgewater`ı ağırlamaya hazırlanıyor. » Doğu rüzgarları... Kuzey ışıkları... Oriental Wind; Okay Temiz 1977 yılı kadrosunu Salon`da buluşturuyor. » Fado hüznün ve aşkın müziği ise fadonun güzel yüzlü sesi Ana Moura 7 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de sahne alacak... » > 60m2`de Mart ayının ilk onbeş günü caz günleri olarak geçecek... » Alp Ersönmez`in bir süredir çıkması beklenen albümü "Yazısız" Pozitif Müzik tarafından yayınlandı... » Buram buram caz kokan şehirlerden İzmir 18. Avrupa Caz Festivali için geriye doğru gün saymaya başladı... » Ankara Caz Festivali için Ankara`ya gelen Alper Yılmaz "Over The Clouds" albümü kapsamında Nick Kadajski ile workshop düzenleyecek. » Yaşayan son caz efsanelerinden İngiliz caz piyanisti Sir George Shearing 91 yaşında kalp yetmezliğinden öldü... » Joe Lovano Kasım`da kendisiyle yaptığımız söyleşide duyurduğumuz albümü Bird Songs`u yayınladı. » > İlki geçen yıl yine bu tarihlerde düzenlenen Nublu Jazz Festival`in ikincisi 4 - 12 Mart tarihleri arasında Babylon, Nublu ve Lucca`da yapılacak. » Flamenko tanrısı Antonio Gades`in adını taşıyan grubu gösterileriyle 5 Mart`ta Cemal Reşit Rey`de... » Avea, dünya müziğinin devlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor... » İKSV Salon genç kuşak kadın caz seslerinin önemli ismi Sara Gazarek`i iki gün boyunca ağırlayacak. » Jean Loup Longnon Big Band ve Sibel Köse konserine Cazkolik davetlisi olarak gitmek ister misiniz? » Grammy`lerde güzel bir gün; Esperanza Spalding "Best New Artist"te pop starlarına rağmen ödülü kucakladı. » Yıldızı bol bir gecede caza davetlimiz olmak ister misiniz? O halde hemen bu haberi tıklayın! » Selen Gülün ve 7 telli İtalyan basçı Daniele Camarda 11 Şubat`ta Borusan`da "Answers"ı çalacaklar. » İlk albümleri "Night Walks" ile Hidden Orchestra 11 Şubat’ta Babylon’a geliyor... » Elif Çağlar’ın ilk albümü "M-U-S-I-C"in tanıtım konseri 16 Şubat’ta yapılacak. » Ayşe Tütüncü`nün Gomidas`la doğaçlama yolculuğu 5, 6 ve 7 Şubat`ta gerçekleştirilecek. » 18. İzmir Avrupa Caz Festivali "Caz Atölyesi" başvuru süresi 15 Şubat`a değin uzatıldı. » Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan aralarına Ozan Musluoğlu’nu aldıkları"FUNKnJAZZ" 3 Şubat’ta. » Fado müziğinin genç divası Mariza yeni albümü "Fado Tradicional" ile İş Sanat sahnesine geliyor. » Frank Sinatra`nın yolu Jazz Company`de İlham Gencer ve Bora Çeliker ile kesişiyor. » Buika, Latin Grammy kazandığı son albümü "El Ultima Trago" ve Chucho Valdes ile Cemal Reşit Rey?de. » Sesi kulakları, güzelliği kalpleri yakan Della Miles Babylon`da! » Norveçli usta gitarist Eivind Aarset Ocak sonu Tamirane`de! » Elif Çağlar’dan farklı ve yeni bir caz deneyimi; M-U-S-I-C » Piyanist Ülkem Özsezen ilk CD’si "Ghost’s Note"u yayınladı... » Caz dünyası 2010 yılını bebop efsanelerinden Billy Taylor`ın ölüm haberiyle kapadı. » Okay Temiz, Oriental Wind ile1977-2011 tarih köprüsü kuruyor. » Son günlerin ilgi çeken ismi Simavi albümünü yayınladı... » İlki büyük ilgi gören "İyileştiren Şarkılar"ın ikincisini hazırlayan Cenk Erdem terapiye devam ediyor... » 2010 Mavi Nota Müzik Ödülü seçici kurulu belirlendi... » Miles’ın dört ayrı döneminden mezun olanlar grubu... » "Nevcivan Özel Project" usta müzisyenleriyle Salon’da... » Herman Leonard’ın bilinmeyen yeni fotoğrafları bulundu... » Caz fanatiklerine alınacak en iyi yılbaşı hediyeleri... » Bizleri cazkolik yapan nesil bir bir gidiyor; James Moody vefat etti! » Viktor Lazlo 21 Aralık’ta ki İş Sanat konserini bekliyor... » Çağdaş Bale Topluluğu 39. yılını kutluyor... » Yılın Grammy adaylarından Jeff Lorber JC’s sahnesinde... » "Nardis Genç Caz Gitaristi" yarışması sonuçlandı... » Electrolatino müziğin mucidi Senor Coconut Babylon’da! » Clint Eastwood`dan Dave Brubeck`e yaş günü hediyesi! » Grammy adaylıkları açıklandı! » 123’ün yolculuğu yeni albümleri "Arve" ile devam ediyor... » "Therapy" müzik marketlerde! » Benny Lackner Trio Nardis’e geliyor! » > Peribacaları`nda Jazz tınıları; "Kapadokya Caz Günleri" » Raba di Babba Music Band Monc Live Suadiye`de çıkacak! » "Sufî trans" müziğiyle Niyaz Babylon sahnesinde... » Cenk Erdem’den "Psycho Disco"partileri başlıyor. » Quincy Jones 77. yaşını olağanüstü bir kadro ve albümle kutluyor! » Güç Başar Gülle ile karşılaştırmalı müzik tarihi... » Drum&Bass Magazine bir yaşında! » Bayram asıl İstanbul’da güzel; Wallace Roney Nublu’da! » Jazz Open Mic, caz söylemek isteyen herkese açık... » Cazla yenilenen hayat; Pat Martino, JC’s Club’da... » Jazz Hotel’den Cazkolik okurlarına bayram fırsatı! » Caz piyanosunun etkili ismi Kenny Drew Jr. Nardis’e geliyor... » Alman müzik grubu Jazzanova 27 Kasım’da Tamirane’de! » Cazda Asya birliği kuruldu. Unit Asia 2 konser için Ankara?da... » Kasım ayı İndigo sahnesinde çarpıcı isimleri izleyeceğiz. » Charlie Haden Quartet West’ten "Sophisticated Ladies" projesi! » Kendine güvenen genç gitaristlere kendilerini ispat etme fırsatı... » İmer Demirer ve Ayşe Gencer`in Jazz Company jam gecesi... » Brenna MacCrimmon ve Sumru Ağıryürüyen "Kulak Misafiri" konserleri. » > Genç tasarımcılar dikkat! İzmir Caz Festivali afiş yarışması başlıyor... » Oscar Peterson’ın müziğini bir de onlardan dinleyin... » Hürriyet Gazetesi, Nardis’i yılın en iyi canlı müzik mekanı seçti. » "Kalbimizi provoke eden" Sheila Jordan, İstanbul Jazz Center’da... » 52. Cadde`nin müziği ve ruhu dünyaya Kocaeli`den yayılıyor! » Jazz Company sezon açılış gecesinde kuşaklararası buluşma... » Trompetin başarılı ismi Rex Richardson workshop ve konser... » Kerem Görsev yeni albümünde geri sayıma başladı... » Akbank Caz Festivali sizi Londra Caz Festivaline götürüyor! » Viyana’da yaşayan müzisyenimiz Alp Bora Babylon Lounge’da! » Diane Schuur’dan Jazz Hotel konuklarına ’ekstra’ caz şöleni... » Gitarcafe`de San Francisco & İstanbul Müzik Buluşması. » > Hindi Zahra, Akbank Caz Festivali kapsamında 8 Ekim`de Ghetto`da... » Cazın geleceği Wynton Marsalis’ten sorulur... » 60. sayısıyla Jazz Dergisi D&R?ların raflarında yerini aldı... » Drum&Bass Magazine 6. sayısıyla bayilerde müzikseverleri bekliyor... » Chick Corea yeni triosuyla sonbaharı turnede geçirecek. » Akbank Caz Festivali`nin 20. yılı özel kitabı yayınlandı... » Akbank Caz Festivali`nin koleksiyonerler için özel etkinliği; Plak Pazarı... » Salon’da sezonun ilk konseri Medeski, Martin & Wood... » Lee Ritenour; "6 String Theory" ile gitarla geçirdiği 50 yılı kutlüyor... » Robin McKelle, JC’s sezon açılışı için iki gün İstanbul’da! » Nişantaşı’nda açılan ’Jazz Hotel’ konuklarına Jazz’ı yaşatıyor... » Akdeniz Flamenko Topluluğu, Guitarphonic’in konuğu... » Bayramda Ege ve Akdeniz kıyılarında caz tınıları... » Bu kez cazın usta dinleyicileri ödüllendiriliyor! » "Third Eye" projesi kapsamında "Bossa Night"a video klip çekildi... » Norah Jones’un yeni albüm müjdesi! » 32. Chicago Jazz Festival bu yıl Ramsey Lewis’in 75. yaşını kutluyor... » Caz davulunun ünlü ismi Steve Gadd, 16 Eylül’de İstanbul’da! » Nardis’in sezon açılışı cazla dolu geçecek bir yılı müjdeliyor! » Türkiye`nin en uzun soluklu caz festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl sürprizle dolu programıyla 20. yaşını kutluyor... » Tony Bennett’in kızı Antonia ilk albümü "Natural"ı yayınladı... » Jazz’ı onun gözünden sevdik; Herman Leonard öldü... » 20. yüzyılın en önemli kadın seslerinden Abbey Lincoln hayatını kaybetti... » Monterey Caz Festivali bu yıl sınırları yeniden belirliyor... » Amina Figarova Ağustos’ta Amerika’da... » Cassandra Wilson "Gümüş Midilli" isimli albümünü 28 Eylül’de yayınlıyor... » Cazın geleceği 5 Eylül-6 Ekim arası Dizzy’s Club’da yazılacak. » Sonny Rollins 80. yaşını sahnede kutlayacak... » Avrupa’nın ilk ve tek smooth jazz festivali Avusturya’da... » Detroit Caz Festivali bu yıl modern cazın nabzını tutacak... » Yaratıcı Müzik ’ISCMS 2010’ 28 Temmuz’da başlıyor » "Başka Türlü" bir Akın Eldes... » 17 ve18 Temmuz günleri Tamirane’de olmanız şart, şimdiden söyliyelim... » Kırmızı gitarıyla Norah Jones Montreux’de herkesi büyüledi. » 17. İstanbul Caz Festivali resmi açılış töreni yapıldı. » Big bandlerin usta müzisyeni trombonist Benny Powell vefat etti... » Jazz Dergisi festival sayısıyla bayilerde... » Free cazın öncü isimlerinden Fred Anderson vefat etti... » Arif Mardin?e saygı albümü... » İstanbul Caz Festivali?nde verecekleri konser sonrasi İzmir?e geçecek olan Japon caz grubu "Quartet Japan" 5 Temmuz?da İzmirli cazseverlerle buluşacak. » > Kaş tadında caz günleri... » Boğazda "Balık-Ekmek-Caz" formatının yeni durağı Dinner’n Jazz... » İKSV`den Hülya Tunçağ`a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü". » Herbie Hancock’ın süper yapımı "The Imagine Project" çıktı! » 2 yıldır düzenlenen "Open Mic" "Mikrofon Senin"de sezon finali! » Yazın heyecan verici haberi; Selen Gülün’den yeni bir albüm! » Charlie Porter Quartet Yıldız Teknik Üniversitesi’nde... » Ataköy Sheraton’da Haziranda yıldız yağmuru... » Afyonkarahisar festivalleri onuncu yılında ama... » Vokal cazın efsane isimlerinden Lena Horne 9 Mayıs’ta hayatını kaybetti! » "Balık Ekmek Caz" devam ediyor... » Bodrum?da güneş cazla batar! 1. Karsanat Jazz Festivali... » Ghetto sezonu Mayıs sonunda kapatmaya hazırlanıyor... » Caz tarihinde bir dönemin sonu... Hank Jones hayata veda etti... » Cazın yaşayan en büyük ismi Hank Jones’u kaybettik! » 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programı açıklandı... » Sound Dergisi ve Sony Müzik "İçindeki Hendrix"i başlatıyor! » 34. İstanbul Müzik Festivalinde Chopin cazla buluşacak... » ODTÜ Caz Topluluğu geleneksel Caz Günleri’ne başlıyor... » Aztek divası Lila Downs 16 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey’de! » "Hayatın, mutluluğun ritmi"nin şarkıcısı Danny Brillant geliyor. » Türk cazının ’çınar’ı İlham Gencer Jazz Company ’de... » Fransa’da yetişen Türk müzisyen Murat Öztürk’ün albüm konseri » Kerem Görsev yeni albümünün kayıtlarını Londra?da yaptı. » Brad Mehldau ile JoshuaRedman ikili projeleriyle CRR’de... » Latin müziğin popüler ismi Jon Secada yeni albümüyle geliyor... » Amerikan Caz Gazetecileri Ödülü 2010 adayları belli oldu. » Bu yaz ki festivalin sürpriz süperstarı Tonny Bennett (mi?) » Bu yıl 10.su düzenlenen Jazz Ahead 22-25 Nisan’da yapıldı. » Cinematic Orchestra Tamirane sahnesinde... » İstanbul`lu cazseverler Jazz Company`de buluştu! » Jazz Dergisi yeni bahar bayilerde... » Lela ve Joe Kaplowitz Nardis’te sahne alacak. » Hacettepe Üniversitesi’nde ’Caz Anasanat Dalı’ açıldı... » Peter Cincotti Salon İKSV’de. » Gitar efsanesi Herb Ellis vefat etti... » Nardis "Genç Caz Vokalisti" yarışması kazananları belli oldu... » Balık ekmek caz denize açılıyor... » Courtney Pine Babylon’da! » İstanbul’un büyüsü caz müzisyenlerine ilham veriyor. » Ünlü caz vokali ve oyuncu Harry Connick Jr. İstanbul’a geliyor. » Amsterdam’da caz yaz okulu ’Summer school in Amsterdam’... » Drum & Bass’ın 3. sayısı çıktı! » Labyrinth, Tamirane’ye geliyor! » Andy Manndorff Trio Nardis’te..... » Archie Shepp Ghetto’da... » Kanada’nın ünlü JUNO ödülü adayları belli oldu... » Sema Dünya Kadınlar Günü özel konseriyle Salon’da! » Manu Katché İş Sanat’ta.... » "Dünya Kadınlar Günü"nde Ajda Ahu Giray’dan Fransız şansonları » New York HSBC Jazz Festivali bu yıl ilkine başlıyor... » Nublu Jazz Festivali Babylon’da başlıyor... » Kerem Görsev ve Allan Harris yeniden bir arada... » Tüm yıla yayılan konserleriyle SF Jazz Festival baharı bekliyor! » Ünlü Fransız müzik şirketi Plus Loin Music’ten yeni albümler... » Ünlü Fransız grup Emmanuel Bex Trio Mart başında Nardis’te. » Flora Purim ve Airto Moreira bu yıl yeniden İstanbul Jazz Center’da... » New York, Blue Note Club’da festival gibi Şubat ayı! » İstanbul Lindy Hop’çulara müjde... » Gevende’nin yolculuğu sürüyor.... » Clark Terry`e yaşam boyu başarı ödülü verildi. » 52. Grammy’ler açıklandı... » Kamil Erdem Quartet ve Rene Sopa Fransız Kültür Merkezi’nde... » Cibelle, Ghetto’da! » Freddy Cole İstanbul Jazz Center’da... » 2000’lerin en iyi albümleri... » Ghetto’dan yardım konseri... » "Golden Ear" caz ödüllerinin adaylıkları açıklandı... » "Jazz Company" kapılarını Emin Fındıkoğlu Trio ile açıyor. » NEA Jazz Masters 2010 ödülleri sahiplerini buldu.. » İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde "HOŞ 5" bir caz... » > İzmir 8. caz afişi yarışması sonuçlandı... » Zebrass, Bronx Pi sahnesinde... » Django Reinhardt’a saygı... » İstanbul yeni "Salon"una The Bad Plus konseriyle kavuşuyor. » Buzuki Orhan ve Turkophony All Stars Ghetto’da » Okan Aydın yeni yazısında Nicola Negrini ile konuştu... » işte cazın soyağacı... » "AllAboutJazz" 2009’unen çok okunan haberlerini derledi. » Bob Willoughby 82 yaşında vefat etti. » Drum&Bass dergisinden okurlarına Jacky Terrasson sürprizi! » Son satın aldığınız albüm ya da albümler hangileriydi? » Avrupa cazının sembol firması ECM 40. yaşını kutladı... » 2009’un son, 2010’un ilk sürprizi Columbia Records’tan geldi! » Fatih Erkoç’tan Kanyon’dayeni yıl konseri! » "The Jazz Baroness" belgeseli... » Dolce Brass Quintet konseri... » Facebook’ta ’Cover Art Gallery’ » Genç Cazcılar Aydın Esen buluşması! » Billy Strayhorn’a saygı... » Sema’dan "Noel Şarkıları" » Clark Terry’ye "Yaşam Boyu Başarı" » Berklee ile İzmir?de caz atölyesi! » Harvie S hafta boyunca Nardis’te! » Grammy 2009 adayları belli oldu! » Notre Dame De Sion’da caz... » Norah Jones’tan "The Fall"! » Fahir Atakoğlu Radyo Cazkolik’te » ODTÜ Caz’dan Telvin konseri! » Sony’den arşivlik yeni albümler! » Tınaz Titiz, Radyo Cazkolik’te... » Timuçin Şahin’den yeni albüm! » "Drum&Bass Magazine" çıktı! » NPR en büyük 50 sesi seçiyor! » Hank Jones gönülleri fethetti! » Ayşe Tütüncü Radyo Cazkolik’te » Bizden ayrılırken gayet iyiydi! » 60m2 kültür, sanat ve caz... » EMI-Türkiye’den yeni albümler! » Nardis 7 yaşında... » "Akdeniz Caz Günleri" başlıyor... » Sony’den yepyeni 5’li paketler! » İmer Demirer; "You, Me & Char" » Önder Focan’dan "Biometric" albüm! » "Genç Caz Gitaristi" belli oldu! » En iyi 20 saksafonist... » Sunshine Band konserleri başlıyor... » "Cadde’de jazz" başlıyor... » Gevende’den Fransa turnesi... » Sony’den "Essentials" serisi... » "Genç Caz Gitaristi" yarışması! » Fahir Atakoğlu’nun yeni albümü çıktı... » "Akbank Caz" özel programı! » "Gracias y adiós Mercedes Sosa" » Monk enstitüsü bas yarışması! » Önder Focan Radyo Cazkolik’te! » John Coltrane "De Luxe"... » Alanya Caz Festivali başlıyor! » Cazkolik’de Facebook’da... » Süreyya Operası sezonu açıyor... » 2.3 milyon dolarlık caz kulübü! » George Benson; "Beatles’a hayrandım" » Oscar Peterson anısına park! » Ömür Göksel Radyo Cazkolik’te! » Cazkolik’te mini yeniliklere devam... » Eski CD kutuları ne işe yarar? » Guinness’lik jam session’ rekoru.. » Bir dedektiflik hikayesi... » Cazkolik’te Ağustos serinliği... » Fransız Kültür Merkezi’nde konser... » Coltrane anısına; "The Believer" » 71 CD’li Miles arşivi geliyor... » Trompette "Jazz Standard" açılımı! » Orijinal caz albümleri topluyorsanız size ihtiyacınız olan adresi veriyoruz; www.jazzcollector.com » Filmlerden Miles Davis anları... » Cazın devleri Monterey’de! » En çok download edilen parçaları biliyor musunuz? » Rashied Ali 74 yaşında vefat etti... » Cazda "Başka Yollar"da var... » Les Paul 94 yaşında öldü... » İlham Gencer Radyo Cazkolik’te... » Bennett & Brubeck aynı sahnede! » ’Ailevi’ Detroit Caz Festivali » "Cazda diyet kola kadınlar" » Cazkolik`e Temmuz ayında rekor ilgi... » Cazseverlerin satın aldıkları ilk 5 caz albümü! » "Oğuz Durukan’ın Ardından..." » Kaş’ta "jazz" geceleri... » Kabil & St. Louis caz köprüsü! » Caz bestecisi George Russell öldü! » Oğuz Durukan’ı kaybettik... » 50. yılını kutlayan 5 albüm... » Miles ve Evans hala birlikteler... » Caz müzisyenlerine tüyolar... » "78’lik toplamak pahalı bir tutku" » "Kahvaltıda Caz" başlıyor... » Gencecik ölen 10 büyük cazcı... » Latin cazın geleceğine dair yeni öneriler! » Jazz Open Mic finali 13 Temmuzda » Universal Dağıtımı artık EMI’den... » Montreaux Jazz Festivali’nin kapanışı Prince’ten... » Michael Jackson caz müziği ile mi ilgileniyordu? » Caz, Kenny G.nin çaldığı değildir! » Cazkolik 6. ayını doldurdu... » Cazda tuhaf enstrümanlar... » Oscar ödüllerinde değişiklikler!.. » Caz listelerinden son durum? » POP müzik kralını kaybetti... » Caz, futbol ve yaratıcılık... » Louis Armstrong haksız çıktı.. » Lee Morgan’a "LeeBop" saygısı... » Barbra Streisand’dan caz albümü! » Akbar Ali Khan 87 yaşında vefat etti! » Full Circle konseri ücretsiz! » Charlie Mariano 85 yaşında vefat etti... » "Babalar Günü"nde caz... » Cazın ruhu kulüplerde yaşar! » Sertab&Demir "Painted on Water" » Ünlü JazzTimes dergisi kapanıyor mu? » Blues kraliçesini kaybetti.. » Japonya Kerem Görsev dinliyor... » Sony Music’ten klasik yağmuru! » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Playboy sadece Playboy değildir :) » Kerem’den ’Sunset Konserleri’... » 6 eleştirmen, 6 albüm, 6 parça... » Fahir Atakoğlu ÇEV için Aya İrini’de » Cazkolik her yerde cazkoliktir!... » Geleceğin caz radyosu!.. » Önder Focan’a yaz aylarında tatil yasak! » Wings, Santana konser sponsoru! » Joe Lovano ve Brandford Marsalis’in yeni albüleri raflarda yerini aldı... » Yaşayan 8 efsaneye NEA ödülleri! » JVC Caz Festivali bu yıl iptal! » iLounge’da ’DLC Jazz Time’ keyfi! » "Horace Silver’a Saygı günleri... » Toumani Diabete CRR’de... » Sarod üstadı Amjad Ali Khan 17 Mayıs 2009, Pazar günü Cemal Reşit Rey?de... » 50 Cent ve Bette Midler’dan caz! » Frank Sinatra’nın hayatı film oluyor... » Pepo Sıvacı müzik arşivini satıyor! » İlham Gencer?den 60. yıl albümü... » ’Brotherly Jazz’ Birdland’de! » Amerikan Caz Gazetecileri Birliği’nin "13. JJA CAZ ÖDÜLLERİ" adayları... » Jazz Voices’ın genç sesi Nardis’te... » Willis Conover için anma günü... » Kadir Has Üniversites’nde Burcu Göker ve Eric Jenkins konseri 14 Mayıs’ta... » "Open Mic" Mikrofon Senin! » Estonya’dan güzel haberler var... » Robotla jam! Böylesi de olacakmış!.. » Sonny Rollins Orange County Performans Sanatları Merkezi?nde! » Efsanevi Ronnie Scott?s klübü 50 yaşında... » Cotton Club programı e-Bay’de... » Daily Press’e göre tüm zamanların Top 10 listesi.... » Yoksa korsanlık faydalı mıymış? » Cazın "Duke"ü 110 yaşında... » Hamburg Cotton Club 50 yaşında! » "JAZZAHEAD 2009" başlıyor... » Dünya "Plakçı" günü kutlu olsun! » Greg Skaff’tan yeni albüm... » Rashied Ali Quintet’den turne albümü... » Prestige Rec. 60 yılını kutluyor! » ejazznews’un 104. linki cazkolik » Stacey Kent’e "Ulusal Nişan"... » Plaklara dönüş hızlanıyor mu? » Jones ve Lovano Birdland’de... » 1 milyon tık’ı geçtik! İnternet için küçük ama bizim için büyük bir adım » Eleştirmen Marc Myers’dan haftanın seçimi: BOB KELLER’ın "It’s About Time" albümü » Müzik e-kolay haberleri bizden... » Zaman’dan "cazkolik.com" haberi » Bir ustayı, Bud Shank’i kaybettik! » Caz listelerinde yeni 1 numara... » Diana Krall’ın yeni albümü ?Quiet Nights? çıkıyor! » Blue Note’tan Freddie Hubbard albümü... » Dave Brubeck gripten hastanelik! » "Genç Cazcılar" sahneye!.. » Cecil Taylor 80 yaşında... » Shankar & Hancock buluşması... » Ron Carter Babylon’da! » Ankara’yı caz ateşi saracak... » Nardis’te muhteşem bir final! » Paris’te "Cazın Yüzyılı" sergisi! » Lovano’nun yeni albümü Mayıs’ta! » Blue Note ’reissues’ harekatı devam ediyor... » 14 Mart’ta Milliyet’e haber olduk... » Jacky Terrasson 3 gün İstanbul’da... » Dünyanın nabzı bu konserde atacak! » Cazın ruhunun sahnesinde, masalarında, sandalyelerinde yaşadığı en kutsal mekanlardan biri: Birdand.. » Cecil Taylor’dan özel konser... » Richard Laird, fotoğraflarında müzikal deneyimini cazın görselliği ile birleştiriyor... » Cohen’i biz de birgün sahnede izleyebilecek miyiz? » Iggy Pop’tan caz albümü!.. » Catia Werneck 4 gün boyunca JC`s Club`da... » TRT caz orkestrasından konser... » Ergüner İslam Blues ile CRR’de... » Café Society`nin sahibi vefat etti... » Ünlü eleştirmen Marc Myers safkan cazkolikler ve gerçek caz koleksiyonerleri için amazon.com’dan hangi albümleri önerdi? » Duke Ellington paranın üzerinde... » Telarc yeni yapılanmaya gidiyor! » Caz dinleyen taksici Anzai... » Prodüktörlerin duymak istemedikleri ama her zaman duydukları 24 ’şey’... » "Jazz King Kerem" » Önder Focan yollara düşüyor... » Genç Cazcılar’a sorduk! » 62 yıllık Jazz Journal kapanıyor! » > İzmir Avrupa Caz Festivali`nin genç cazcılarla yapacağı atölye çalışmalarının başvuruları başladı... » Duke Ellington’ın mirası bu sitede... » Marcus Roberts’ın Top 5 albümü! » > 3. İzmir Caz Festivali sona erdi... » Frisell ile Malone aynı sahnede! » Ah Kriz! Sen nelere kâdirsin!.. » 28 Ocak’ta liste başını bilmişiz :) » Stevie Wonder caz katkılı ilk ’Live’ DVD albümünü yayınladı » Kerem Görsev 14 Şubat?ta Umman, Muskat`ta... » The Jazz Bakery, 60 yıldır cazın mutfağından sesleniyor... » Hank Jones’a Grammy ödül töreninde yaşam boyu başarı ödülü verilecek. » 55 Bar 1919’dan beri New York’da! » Hank Crawford vefat etti... » Büyük piyanist Art Tatum anısına » Albüm satışı savaşında 1. kim? » Boby Hutcherson Yoshi’de... » Caz ve Zen’den öğendiğimiz 21 ’şey’... » Golson ’Jazztet’ i yeniden yarattı... » Basçı Alper Yılmaz’ın albümü "Clashes", Amerika’dan sonra Türkiye’de.. » David ’Fathead’ Newman da vefat etti.. » Jazz for Barrack Obama » Kriz festivalleri de kötü etkiliyor! » Ateşin, aşkın, acının ve güzelliğin sesi Buika... » Iridium Jazz Club, yeni donatılmış ses sistemine özel önem veriyor... » Jazz Standard’da Ocak ayı programı göz kamaştırıyor... » Pop starlarının fanlarının ilginçliklerine alışmışız, peki, Coltrane`nin, Coleman`ın dövmesini yaptıran niye olmasın... » Hip Hop’ın ünlü sesi Mos Def, Blue Note’da cazın güçlü müzisyenleriyle programa çıkıyor... » Dünyanın en etkili plak şirketlerinden efsanevi Blue Note firması 70 yaşına bastı. » Tokyo’lu bürokratların Birdland’de caz aşkı... » New York’un caz için de simge restoran ve müzikhollerinden Rainbow Room kapanma kararı aldı... » En pahalı caz fotosu..19.999$ » Herbie Hancock’tan caz dersleri... » Warner Bros.’tan 50. yıla özel... » İlk caz televizyonu Jazz It Up! yayında... » Ornette’in ceketi e-Bay’de 799$... » Caz davulcusu Omar Clay öldü... » En değerli saksafonlar burada... » Vokaliz tekniğinin babası John Hendricks 87 yaşında olmasına rağmen hâlâ sahne alıyor. » Clint Eastwood şarkı da söyledi... » Eliane Elias ile Thomas Pena röportajı... » Varlığınızın bütünlüğü; Sonny Rollins`ten Coleman Hawkins`e mektup... » Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilirler mi? » Ustalara "blindfold" caz testi » Kurt Elling bu akşam İş-Sanat`ta » Fred Hersch ile soru & cevap » Cazsever tanıdıklarınıza yılbaşında sürpriz hediye alternatifleri
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp