Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Fatih Erkoç & CRR Senfoni Orkestrası

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Şubat.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Türk pop ve caz müziğin usta sesi Fatih Erkoç bestelerini bu akşam CRR Senfoni Orkestrası önünde seslendirecek.


 
"Jazz"lı Gündem

Cenk Akyol Yazdı: En güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi.

 308 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Rock müzik tabii ki cayır cayır gitarların, gümbür gümbür davulların, kükreyen klavyelerin ihtişamıdır. Hayali gitarlarla, tencere, tavalar ile sololar, ayna karşısında vokal yapanlar yanında hayali bas ile groove yapanlar pek bir azdır zannımca. Açıkçası ben de onlardan değildim. Favorim davuldu. Neil Peart, Keith Moon, Roger Taylor ile özdeşleşip kudururdum teybin karşısında. Sonraları işi büyütüp, multi enstrümantalist oldum. Aynı şarkıdaki davulu, gitarı, bası, klavyeyi en havalı partisyonları geldiğinde çalgıdan çalgıya atlayarak çalıp vokal de yapıyordum aynı zamanda. Hem de, hem vokal hem harmony vokal. Elimden her iş geliyordu. İlk yıllarda çoğunlukla İngiliz rock gruplarının dublajını yaptığımdan (Nazareth, Uriah Heep, Status Quo, Queen, Who, Deep Purple, Led Zeppelin) çoğunlukla gitarlarla haşır neşirdim. Santana ile başlayan fusion, caz-rock grupları ile 4 telli de radarıma girdi. Santana`daki harika basçılar (David Brown, David Margen, Doug Rauch) Parliament Funk, Tower Of Power gibi funk grupları ile bu dans kıvılcımı enstrümana daha çok kulak kabartmaya başladım. John Entwistle ve John Deacon gibi mülayim adamlar yanlarındaki delilerden daha fazla ilgimi çekmeye başladı konser videolarında.

* * *

Eskiden beri dinlemekten bıkmadığım bas gitar performanlarından bir seçki yapmak, onları sizlerle paylaşmanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Maksat en iyi bas gitaristler seçkisi değil, bas gitar aracılığı ile anıları, eski hisleri kayda geçmek. Bas gitardan sonra gitar, davul, klavye için de hatıralar geçidi yazsam iyi olur.

Tamamen sübjektif listemdeki şarkılar işte bunlar;


Santana (1970) Abraxas "Mother`s Daughter" (David Brown)

Santana`nın 1969`da Woodstock`ta peygamberliğini ilan ettiği zamanlardaki efsane kadrosunun Beckenbauer`uydu David Brown. Geriden oyun kuran, soloculara pas dağıtan, takımın omurgası olan bas rifleri, mütevaziliğinin aksine Rolie`nin hammond`u, Carlos`un Gibson`ından, Michael Shrieve`nin Ludwig`inden sıyrılıp gelebiliyordu. Chepito ve Carabello`nun latin vurmalılarını yukarıdakilerin rock tavrına monte eden de oydu. Onun İlk albümün ilk parçası Waiting`in sıradan eşlik tutan bas performansı bile Santana`yı Santana yapan ana elementlerden biriydi. Savor, Batuka, You just dont care .. Let me hepsi David Brown`ın kulaklarımızdaki sihri. Mother`s Daughter air gitar ayini yapmamı engelleyen nadir şarkılardan biri.


Marvin Gaye (1971) What`s Going on "Inner City Blues" (Bob Babbitt)

En akılda kalıcı, en yapışkan bas rifi. Kimileri Another One Bites The Dust, Under Pressure, vs diyebilir. Bu bütün hepsinin atası bence. Hem de hiç kimsenin tanımadığı bir ustanın elinden çıkmış, şarkıyı yükseltebileceği kadar yükseltmiş. Şarkının %80i bence bu büyülü bas rifinin üzerinde yükseliyor. Şarkıyı ilk defa Joe Cocker`dan dinlemiştim itikatımdan dolayı. Yoksa Marvin Gaye, Stevie Wonder, Otis Redding filan bunları bilmezdim. Şarkıyı dinlerken bastan başka bir şey duyamıyorum. Bob Babbtitt hepinizin ıskaladığı bas kompetanı. Evet hepinizin.


Free (1969) Free "Songs Of Yesterday"

Genel kanının aksine Free Paul Rodgers`ın, Paul Kossoff`un çiftliği değildi. Andy Fraser en az Paul Rodgers kadar söz sahibiydi bu nispeten ıskalanmış İngiliz blues rock grubunda. Büyük çoğunluğu Fraser & Rodgers ortak bestesiydi. Davul, gitar, bas üçlüsünde bas gitarın ağırlığını dönemin çoğu grubunda bu kadar hissedemezsiniz. Her grupta Jack Bruce, Andy Fraser yok tabi ki. All Right Now`daki Paul Kossoff mu? Songs Of Yesterday`deki Fraser mı? Benim cevabım belli. Sizin ki?


Uriah Heep (1972) Demons & Wizards (Deluxe Edition) "Why" (Mark Clarke)

Farkındayım, Uriah Heep`ten parça seçip de favori bas gitar performansını Gary Thain`e değil de Mark Clarke`a vermek ne kadar garipse Mark Clarke`ı Colosseum, Tempest gibi isim yaptığı grupların dışındaki bir işiyle anmak da o kadar garip. Asıl albümde bulunmayan, The Wizard ( Ki o da Hensley & Clarke ortak bestesi ) 45`liğinin arkasında kuşa çevrilmiş olarak yayınlanan jam session seneler sonra Landsdowne Tapes adı ile yayınlanmıştı. Basın tonu da biraz daha rafine/tok olsaydı daha iyiydi ama bu haliyle de eşsiz.


Rare Earth (1971) In Concert "I Know I`m Loosing You" (John Persh)

Norman Whitfield bu parçasından çok ekmek yedi. Bir çok şarkıcı ve gruba söyletti, sattı. Temptations, Rare Earth, Rod Stewart bunlardan en ünlüleri. Diğer hiç bir yorumun bas rifi Rare Earth`ün konser kaydındaki kadar ön planda değil. 9 notalık bas rifi, ride zillerin sürüklediği aksak davul ritmi ile benim için meditatif bir ayin. 14 dakikalık bu tören wah wah gitarlar, saksofon ve org soloları da süslüyor ama parçanın ikinci yarısında daha hesaplı, daha kısa bir forma giren bas cümleleri çok etkili ve parçanın kimliğini belirlemede tüm solo enstrümanlardan daha etkili.


Rolling Stones (1968) "Jumpin` Jack Flash" (Keith Richards)

İlk dinlediğim zamanı çok iyi hatırlıyorum. Stüdyo FM`i kaydettiğim zamanlar, Yıl 1983, Rolling Stones`un Undercover Of The Night parçasına bayılıyorum. Ekolu elektronik davullar Bill Wyman`ın bas gitarı. Sanırım ertesi sene sonra Stüdyo FM rock tarihindeki önemli gruplar için özel programlar yapmaya başladığında Rolling Stones`un programında dinlemiştim Jumpin` Jack Flash`ı. Parçanın etkileyici bas rifini dinlediğimde hemen çarpılmıştım. İşin ilginç yanı bu parçada bas gitarı Keith Richards`ın çaldığını bir kaç sene önce öğrendim. Bill Wyman Hammond çalıyormuş bu parçada ki varlığı pek belli olmuyor.


Eloy (1976) Ocean "Incarnation Of Logos" (Klaus-Peter Matziol)

Benim de bir çok kişinin de ıssız ada albümü. Frank Bornemann dışındaki tüm müzisyenler çalgılarınında çok yetkin. Bornemann kötü çalgıcı demiyorum tabi ki ama onu diğer üçünün seviyesine çıkarmak da haksızlık olur. Ama onun koyu Alman aksanlı İngilizce vokalini Freddie Mercury`e değişmem. Muhteşem albümü anlatacak değilim. Basçı Klaus-Peter Matziol parçanın ortasında albümün özünü hap yapıp, kulaklarımızın içine atıyor. O ve klavyeci Devlev Schmidtchen, Jurgen Rosenthall`in tarihe geçmiş davul performansının (ki tematik albümün mimarı o. fikir ve tüm sözler ona ait) altında kalmayacak şekilde eşlik ediyorlar.


Ozzy Osbourne (1991) No More Tears "No More Tears" (Bob Daisley)

Hiç sevmediğim adamın tek sevdiğim şarkısı. Mike Inez tarafından yazılan ama sonrasında kanlı bıçaklı olduğu Bob Daisley tarafından çalınan harika rife haksızlık edemem her ne kadar Ozzy Osbourne parçası olsa da.


Edip Akbayram & Dostlar (1982) Nice Yıllara Gülüm "Aman Kerem" (Metin Özülkü)

Listenin 1 numarası! En sevdiğim davul & bas uyumu. Saygun Arpalı ve Metin Özülkü haza Sly & Robbie bu parçada. Edip Akbayram`ı Açık Radyo`daki programıma (Terra Incognita) davet ettiğimde ve sonrasında bol bol sohbet etme imkanı bulmuştum. Sonrasında Saygun Arpalı`yla da Edip Akbayram`ın bence en önemli albümü olan Nice Yıllara Gülüm`ü yadetmiştik ilk albümünü çıkardığı sırada. Edip Akbayram, Adnan Ergil ve Metin Özülkü`yü Fenerbahçe Lisesi orkestrası üyesi olarak katıldıkları Milliyet Liselerarası Müzik yarışmasında keşfettiğini söylemişti. Jüri üyesi olarak seyrettiği müzisyenlerin performanslarına bayıldığını söylemişti. Yarışma biter bitmez yeni oluşturacağı Dostlar`a gelir misiniz diye düşünmeden teklif ettiğini onlarında doğal olarak tereddütsüz kabul ettiklerini gözlerinin içi gülerek anlatmıştı. Aynı şekilde bodrum katı bir daire kiralayıp, 2 ay prova yaptıklarını, albümdeki grup hissiyatını da öyle oluşturduklarını heyecanla anlatıyordu. Bir değil 2 müthiş genç diyordu sanki dünmüş gibi hatırlayarak. Bu albümün kasedini çıktığı yıl Erdek`ten almıştık. Arabada Çanakkale yolu boyunca defalarca önlü arkalı dinleyip, annemi çıldırttığımızı da hiç unutmuyorum.


Barış Manço & Kurtalan Ekspres (1983) "Bal Sultan" (Ahmet Güvenç)

Bu listenin Ahmet Güvenç`siz olmayacağı aşikar. Ama hangi parça ona hâlâ emin değilim. Bal Sultan`ın da içinde bulunduğu bir liste vermek daha doğru belki de. Çünkü 1976`dan 1985`e kadar çaldığı tüm albümlerde Bal Sultan kadar bir çok iyi işi var. Eğri Eğri, Doğru Doğru, Dönence, Alla Beni Pulla beni, Adem Oğlu Kızgın Fırın Havva Kızı Mercimek liste sürüp gider...

* * *

Bu arada 1976`da çıkan Lonely Man 45`liğinde eşlikçi olarak George Hayes Orkestrası yazıyor. Başka hiç bir yerde rastlamadım bu orkestraya. Belki de Lisans problemi yüzünden uydurdukları bir isimdir Kurtalan Ekspres`e. Oradaki harika bas da çok büyük ihtimalle Ahmet Güvenç tarafından çalınmıştır. Birileri beni bu konuda aydınlatsa çok sevinirim. Örneğin adaşı, Türk Rock müziği uzmanı, klavye sihirbazı Barış Göker.


Moğollar (1971) Les Danses et Rythmes de la Turquie d`hier á aujourd`hui "Iklığ" (Taner Öngür)

Kaynanalar ile müsemma Moğollar alamet-i farikası. Çocukluğum da bayılarak seyrettiğim dizinin jeneriğini oluştururdu. O zamanlar telif hakkı olan bir ürünü gasp etmek daha kolaydı tabi. 1971`de çıkan ödüllü albümün yarısı çoğunluğu Murat Ses tarafında düzenlenen anonim eserlerden, türkülerden B yüzü de yine çoğunluğu Murat Ses tarafından yazılan bestelerden oluşuyordu. Iklığ grubun ortak bestesi. Parçaya adını veren Iklığ kabak kemanenin atası sayılan bir çalgı. Albümün Türk baskısı kopyası (Anadolu Pop adı ile yayınlanmış) Tarık`larda vardı. Arka kapakta her parçayı çok güzel ifade eden yorumları okuduğumda çok etkilenmiştim. Albümü, içindeki parçalar hakkında kısa notlar paylaşmak 70`lerin özelikle ilk yarısında bu güzel bir gelenekmiş. Aynı şekilde aynı arkadaştaki Iron Butterfly`ın Metamorphosis albümünün yerli baskısında da her parçanın açıklamaları vardı. Iklığ`ın açıklamasında “Taner Öngür`ün Anadolu usulü bas gitarı” gibi ifade hala zihnimde.


Primus (1991) Sailing the Seas of Cheese "Jerry Was A Race Car Driver" ( Les Claypool )

Özel televizyonların birbiri ardına peydah olduğu seneler. Klibini yakalamış öyle haberdar olmuştum. Prinus Geddy Lee yerine Frank Zappa`nın bas çalıp söylediği, punk tavırlı, dejenere bir Rush. Size yakın olmayan tarzlara yakınlaşmak için böyle büyük gruplara ihtiyaç duyarsınız. Primus tam da böyle grup benim için. Les Claypol`un vokali karaoke yapmaya uygun değil ama gençleri bas gitar çalmaya özendirecek kadar kaşındırıcı, kudurtucu enstrümanında.


Who (1973) Quadrophenia "Real Me" (John Entwistle)

Parçayı rock dünyasının ilk bas gitar kahramanlarından, Öküz ve Şimşekparmak namlı John Entwistle`dan değil de W.A.S.P.`ten dinleyip haberdar olmuştum. Dinler dinlemez Bakırköy`de Nezih Onur`un tezgahtar olarak çalıştığı kasetçiden W.A.S.P.`in Headless Cross`unu, bir kaç hafta sonra da karşıya geçip Kadıköy`den Quadrophenia`nın korsan kasedini almıştım. O sene televizyonda Phil Collins, Billy Idol, Elton John`un konuk olduğu bir konser yayınlanmıştı. Patti LaBelle`in muhteşem Acid Queen yorumu ve tüm zamanların en iyi parçalarından Love Reign O`er Me ile iflah olmaz bir Who hayranı olup çıkmıştım. Adı bende saklı bir arkadaşım da senelerce Ahmet Güvenç`ten ders alacak kadar bas gitar sevdasına tutulmuştu.


The Cure (1989) Disintegration "Lovesong" (Simon Gallup)

Bunlar benim köyden değil ama bu parçalarını çok severim. Bas rifi ile klavye akorlarının uyumu şahane. Şarkının o ipeksi melankolisini buradaki uyumda saklı. Kıvılcım da dinlemiştim bunu da plaktan. Aynı sene çıkmış Santana & Hooker harikası The Healer ile ardarda çalmıştı. İkisine de bayılmıştım. Gitar ha keza çok güzel. Ama davulun tonu ve hissettirdiği her şey berbat. O dönemin sequencerdan daha fazlasını vaat etmeyen, yetenekli davulcuların maharetine durarsız, hiç bir nuansa yer vermeyen, risksiz ve bu sebeple yavan elektronik davulu işte. Grubun hayranları arasında en iyi albümü diyenler çoğunlukta. Pictures Of You ile beraber beni de yakalamıştı Robert Smith. Bas ile ilgili yazıda davul hakkında bi torba laf etmek de güzel oldu. “Love to hate” motivasyonu nasıl da ele geçirdi beni.


Red Hot Chili Peppers (1991) Blood Sugar Sex Magic "Give it Away" (Flea)

Yıldız Teknik Üniversitesinin bahçelerinde, koridorlarında givirivey givırıvey givirivey nav, Bab Marliii diye kudurduğumuz güzel yıllar. Saçlar kıvır kıvır, Harun Kolçak halt etmiş. Harika şarkı harika vokal harika bas. Zıplamadan dinlenmez bu meret. Rap vokali Cartel`den önce sevdirdi bu Kaliforniya`lılar bana.


Billy Cobham (1973) Spectrum "Stratus" (Leland Sklar)

Onu sevimsiz Phil Collins`in grubundan tanırdım. ZZ Top usulü sakalları, (Gandalf da iyi ifade eder onu tanımlamak için) 80`lerin ruhunu yansıtan, akord kafası olmayan Steinberger gitarı ile akılda kalıcıydı. Leland Amerikan batı yakasının folk rock tayfası ile işe başlamış biri. Fusion, caz-rock ile çok anılan biri değil. Ama her türlü müzik tarzına kendi tavrını ekleyebilecek çok yetenekli bir çalgıcı, müzisyen. Phil Collins`e de bu katkıyı yaptı. Billy Cobham`a da. Massive Attack ile düşüp kalkmış neslim de bilir bu rifi (Safe From Harm). Portfolyosuna bakınca bu kadar geniş birini bulmak gerçekten zor, tarihi bir kayıt, eşsiz rif, ölümsüz bir ilham.


Rush (1977) A Farewell To The Kings "Cygnus X-1"

Rush`ı ilk kez Fehmi`den duydum. 2112 albümünü 90lık bir kasede çekmişti. Diğer tarafta yine 1976`dan A Day At The Races vardı. 2 albüm de hala sevdiğim albümlerden. A Day At The Races en az öncülü kadar iyidir bence. Rush dinleyende paralize etki bırakan virtüyozite içerir. Dream Theatre`ın atası sanki. Senkoplar, ritm değişimleri, vs... enstrümancıları delirtici numaraları olduğu kadar çok da etkileyici hikayeleri vardır. Davulcu`nun sözleri, basçının vokal, bas ve klavyeyi aynı anda kotarması, Peart`ün jonglörlükleri... Seveni kadar sevmeyeni de var gözüken.

Üstadı tahrik ederek noktayı koyayım; Kiss seven adamlar sevmesin zaten Rush`ı.

Modern saga... uzay destanı...


Aerosmith (1975) Toys In The Attic "Sweet Emotion" (Tom Hamilton)

Joe Perry ile Steven Tyler her zaman Jagger & Richards etkisi yaratmıştır. Güçlü vokali olan kocaman bir ağız, keskin cümleleri olan kara kuru bir gitarist. 80`lerin ortasında Run DMC bunları diriltti de bizim nesil tanıdık. Sonrasındaki Permanent Vacation ve özellikle Pump eski albümlerinden de güçlü albümlerdi bence. Steve Perry`nin kızı, video klipleri, film müzikleri ünlerini doruğa çıkarttı. Come Together yorumları vs ile daha çok bilinirler ama bu parça ilk enerjilerinin ispatı. Her daim zig zag çizen grubun ileri ivme gösteren hareketlerinden. Bas, davul, talk box gitar... formül de şahane icra da.


Napoli Centrale (1976) Mattanza "Sotto A` Suttana" (Kelvin Bullen)

Fender Rhodes, davul ve basın eşsiz bileşimi... yeterli değil mi? Bir de James Senese`nin saksofon ve vokali olsa? Internet saysinde ne kadar iyi gruplardan haberdar olduk son 20, 25 sene içerisinde. Uluslararası popüler müzik pazarının neredeyse tamamının çöp olduğunu bir kenara bıraksak bile pazar Anglo-Amerikan yapımcıların ve onların yerel uzantılarının egemenliğinde. Eskiden de böyleydi ama internet öncesi devirde yırtınsak da başka bir şeye ulaşamıyorduk. Artık bu engeller kalktı ve bu sayede bir çok duyulmamış ama harika müzisyene ulaşabiliyoruz. Adı üstünde İtalyan Napoli Centrale siyahi İtalyan müzisyen James Senese`nin caz-rock grubu. Grup 70`lerin ortasında birleşmiş milletler gibi kadrosuyla (bu yazıya ilham veren bas gitarı çalan Kelvin Bullen Trinidad-Tobago`lu bir İngiltere vatandaşı) hem kendi sahnelerinde hem de bir çok solo müzisyenin (örneğin Pino Daniele) arkasında yer almış usta müzisyenler. Napoli Centrale gitar takıntısı olmayan, açık fikirli rockçılar, bluescular için harika bir keşif olacaktır.


Pink Floyd (1971) Meddle "One Of These Days" (Roger Waters)

Beşiktaş`taki kasetçilerden Kent Plak`ın berbat kasetlerine abone olduğumuz zamanlar. İlk dinlediğimde bu ne biçim bas gitar icrası böyle diye anlayamamıştım. Tarık tek bir bas ama yankılanma numarası ile bu etkileyici hale geldiği konusunda yeni yetme bendenizi uyarmıştı. Onun sayesinde bir çok grubu vidyo kasetlerden izlemiştim. Pompei konseri de bunlardan biriydi. Oradaki One Of These Days yorumunda ise Nick Mason`un davulu bas gitarın önüne geçmişti. Kelebek motifli t-shirtü, kafasında bandı, yarı kapalı gözler, 2 kick davul, arkada gong... İnisiye töreni gibi bir şey... Yıllar önce Kilkis`te bu vidyonun üzerimizdeki etkisini konuştuğumuz Yunan bir arkadaş ile Nick Mason`un Kelebekli tshirtünden bahsetmiştik aynı anda, aynı mimiklerle, sözleşmiş gibi. Körpe zihinleri nasıl da tüm dünyada zehirlemişler ;)

* * *

Bu arada wikipedia`da parçada hem Roger Waters hem de David Gilmour`un bas gitarı varmış. Wikipedia yararlı değil mi? Acaba tam da o yüzden mi yasaklı ülkede?

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 16 Şubat 2019, Cumartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cenk Akyol Yazdı: En güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi.
Metalden caza transformasyon; Gitar fenomeni Alex Skolnick üçlüsüyle İstanbul`a geliyor.
Bu albüm müziğin adeta teneffüs edildiği, her gitar rifinin içe çekildiği saykodelik günleri hatırlatıyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Caz efsanesi Billie Holiday 19 yaşında ilk kez görüntülendiği bir filmi ortaya çıktı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » 2019 yeni albüm yazıları başladı... Hadi kanka gel bi albüm yapalım! » Yeni albüm yazısı: Ud`un kaç teli var? » Bu yıl görmemiz gereken 5 müzik şehri... » Yılbaşı geldi... Ya hediye? Ne almayı düşünüyorsunuz? » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Bir fikrin mi var? Varsa eğer, bakın o fikir nerden nereye gidiyor! » Sınırları aşan kadın müzisyenler dünya çapında dikkat çekmeye başladı. » Ucuca eklenerek zamanla upuzun bir listeye dönüşecek yeni albümler dosyası. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Yüzyıla damga vuran direniş şarkıları böyle yorumlanır. » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Tatil tembelliği hakkımız, söke söke alırız... » Perküsyon sanatçısı Yinon Muallem yeni albümü "Ta Ki dum"u anlattı. » John Coltrane ölümünden 50 yıl sonra çıkan yeni albümüyle başarı grafiklerini altüst etti. » Karşılaştırmalı Caz Eleştirisi: "Georgia on my Mind" » En merak edilen 7 "EN": Konser-mekan-banko-havalı-sanatçı-nostaljik ve Avrupai "EN"ler! » Müziği ve sahne sanatlarını biçimlendiren bir performans olarak Halk Oyunları. » Değişen iletişim çağında Amerikan müzik endüstrisinde albüm promosyonları nasıl yapılıyor? » Konserin Ardından: Stacey Kent`in cep telefonlarına dair zarif çağrısı konsere damgasını vurdu. » Konserlerin Ardından: Böyle şeyler hep Dünya Caz Günü`nde oluyor. » 30 Nisan 2018 Dünya Caz Günü Özel: Sesi kullan, melodik ve çağrıştırıcı ol! » Dünyanın en yetenekli gitaristlerinden biri en heyecanlı solo esnasında su içmek isterse? » Konserin Ardından: Türk caz müziğin yeni kazancı Cazzip Project ilk albüm & ilk lansman konserini gerçekleştirdi. » Konserin Ardından: TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Ali Perret`nin deniz kokulu bestelerini seslendirdi. » Sesleriyle, şarkılarıyla yeni dönemin öne çıkan 5 genç kadın sanatçısı. » Kaybetmeyi kabullenmeyen kadınlara dair ilham veren 7 belgesel. » Konserin Ardından: Elif Çağlar yeni albüm izlenimleri; "zaman sanatı & şarkı sanatı". » Yılın ilk toplu konser etkinliğinde hangi usta sanatçıları izleyeceğiz? » Cazın Netflix`i Qwest TV yayın hayatına başladı. » Michel Legrand`dan anılar... Miles Davis gördüğüm en tembel müzisyendi... » Leyla-Diana yazdı: David Helfgott "Shine" konserine dair notlar. » Cazkolik Röportajı: Londra`nın en özgün sesi Salon`a geliyor! » Biz bu müziği sokaklara posterler yapıştırarak, bildiriler dağıtarak duyurduk. » Onlar da en iyiler arasındaydı ama göz önünde değillerdi... (6 albüm + 6 video) » Konserin Ardından: İstanbul`un iki kadim semtinde 2 güzel konser. » Konserin Ardından: İstanbul Caz Festivali 25. yıl kutlamalarını Marcus Miller konseriyle başlattı. » Konserin Ardından: Yeni albüm lansmanı sahnede güçlü bir kadroyu buluşturdu. » Konserin Ardından: Gecemizi cazla dolduran adam; Iiro Rantala » Konserin Ardından: Piyanonun ritmi, saksofonun duyguyu, davulun basıncı üstlendiği üçlü. » Japonların dünyaca ünlü yazarı Haruki Murakami yazar olmadığı günlerden beri tutkulu bir cazseverdi. » Konserin Ardından: Aranan Türk cazı bulundu mu? » Konserin Ardından: Okuyanlar desin ki, yahu, 2017`de de ne konserler oluyormuş! » Konserin Ardından: Yirmi beş yıllık arkadaşları sahnede buluşturan konserde anılar tazelendi. » En merak edilen 7 "EN": Konser-mekan-banko-havalı-sanatçı-nostaljik ve Avrupai "EN"ler! » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Modern müziğin üstün ırkı... » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Güzel bir konser gecesi olacağı baştan belliydi. » Konserin Ardından: Cyrille Aimée İş Sanat`tan bahar yağmuru gibi geldi geçti. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Zorlu PSM Caz Festivali`nde sahnede iki virtüöz. » Konsere Doğru: Unutulmaz bir konser anısına sahip olmak için 3 mayıs akşamı Michel Camilo & Tomatito konserini kaçırmayın. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Bu bizim caz gecemizdi... 24. İstanbul Caz Festivali "Tuna Ötenel ve Dostlarıyla Bir Caz Gecesi" notlar ve izlenimler. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Dianne Reeves`den iyi şarkıcı-iyi müzisyenler denkleminin açıklamaya yetmediği bir ustalık gösterisi... » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Bir insan hayatına bu kadar felaket denk gelir de sonra ondan normal biri çıkar mı? Chassol "Big Sun" konser izlenimleri yayında. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Alman piyanist Martin Kohlstedt tarzı müzikler bizi sanatçının şık takımlar giydiği sergi açılışına değil atölyesine götürür. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Virtüöz beceriler has duygularla buluşunca en duygusuz insanı dahi sarsacak anların yaşanması işten bile değil. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Dün akşam, İş Sanat`ta, Türkiye`ye ilk kez gelen Michael Feinstein`dan Amerikan klasikleri-Frank Sinatra şarkıları dinledik. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Dün gece Babylon`da iğne atsan yere düşmez "ourrr fatheerrr Mulatuuu Astatkeeee" konserinden notlar & izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: Çift piyano & trompetle şehrin ölümsüz ruhu, gönlümüzün görkemi... » NuJazz`ın öncü sanatçısı Waldeck "Spaghetti & Western & Cinecitta" dönemine saygı niteliğindeki yeni albümü "Gran Paradiso"yla Babylon`a geliyor. (Albümün tamamı yayında) » Meral Akman yazdı: 2016`nın son kayıplarından Alphonse Mouzon`un hayatı ve müzikleri biyografisiyle yayında. » IBM Watson ile "Kognitif Müzik": Tanınmış bir müzisyen, kalbe ve hislere dokunurken dünya genelinde trendlere uyan bir şarkı yaratmak için yapay zekâyı nasıl kullanır? » Konseri Beklerken: "Laik İlahiler"in vokali, bası, gitarı, şarkıları neyi varsa içten ve sıcak bir konser gecesine hazırlanmamızı söylüyor. » Feridun Ertaşkan yazdı: Satürn`ün uydusu Titan`dan mitolojinin Titanlarına cazda kozmik minimalizm 7 aralık akşamı Salon`da. » Müzikte 2016`nın unutulmaz kayıpları: 2016`da hayatını kaybeden 17 müzisyen müzikleriyle yayında. » Konserin Ardından | Feridun Ertaşkan Yazdı: İlk konseri izleyen biri olarak bu akşam (12 Kasım, Cumartesi) Victor Wooten Trio konserini izleyeceklere tavsiyeler? (Fotoğraflar: Sedat & Sedal Antay) » Konserin Ardından: Mike Stern & Dave Weckl Band Avrupa turnesine Zorlu PSM sahnesindeki canlı, diri ve kulakları kamaştıran bir konserle başladılar. » Feridun Ertaşkan yazdı: Caz tarihine dört koldan damga vuran adam Victor Wooten yeni projesi, yeni triosuyla Zorlu Center`a geliyor. » "Seni hep son kezmiş gibi dinliyorum..." Sevgili dostumuz Yıldırım Arıcı`nın Chet Baker`ın ölümünden üç ay önceki son Paris konserine ilişkin yazısını yıllar sonra yeniden yayınlıyoruz. » Bir de bu açıdan bakalım: Yakında başlayacak, cazseverleri heyecanlandıran Akbank Caz Festivali eğer bir caz parçası olsaydı hangi parça olurdu? » Yılın son uzun tatilinde dinlenecekler listesi: Tatil boyunca parmağınızı play tuşundan alamayacağınız albümler. » Londra caz ortamının yıldızı parlayan genç isimleri: Kozmopolit Londra kültürü farklı köklere sahip isimlerin güçlü caz soundlarına ev sahipliği yapıyor. » Küba`nın yaşayan 5 büyük caz piyanisti: Devrimi, Castro`su, puroları ve müzisyenleriyle Küba`nın dünya cazına etki eden piyanistleri yaratıcı ve yetenekli. » Avrupanın en iyi müzik (plak) mazağazaları: 10 ülke, 11 şehir, 11 mağaza... (Bazı ülkeler hiç yok ama bazı ülkelerden ikişer mağaza var) » Tatilde Caz"zZz" Vol.2: İlkinin gördüğü ilgiden sonra ikincisi yayında. Daha geniş bir liste, farklı bir radyo programı tadında. (Tüm müzikler yayında) » Tatilde Caz"zZz": Uzun tatil yolculuğunda, arabada, şezlongda, güneş gözlüğünün ardına saklanırken neler dinleyelim? » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından: 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından: Festival, Ortadoğunun yalnız ve güzel insanlarının konseriyle başladı. Notları, fotoğraflar ve izlenimler yayında. (Fotoğraflar: Sedat Altay) » Ülkece cazı sevebilme ihtimali... Kenan Doğulu yeni albüm "İhtimaller" konserinden izlenimler. (Fotoğraflar; Sedat Altay) » Kadıköy daha önce Türkiye`de benzeri yapılmamış ölçekte bir müzik festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. » Caz tarihinin hakkı yenmiş, unutulmuş mimarları... New York`un yeni caz kadınları bu isimleri yeniden yaşatıyor... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Bu yaz size konserleri niye kaçırmamanız gerektiğine dair müzikle ilgisi olmayan bir sır vereyim. » Konserin Ardından: Yarattığı ölümsüz melodilerin sırrı çocukluğunda saklı Eleni Karaindrou besteleriyle İDSO sezonu az rastlanacak güzellikte bir konserle tamamladı. (Fotoğraflar: Tunçel Gülsoy, Leyla-Diana Gücük) » YouTube`da caz sörfü... Cazda kesişen yollar... » Konserin Ardından: İş Sanat`ta izlediğimiz Charles Lloyd ve Jason Moran Duo konserin en yoğun anları Thomas Mann`in "Venedik`te Ölüm"ü ile eşdeğer bir sanattı. » Aklınızda yoksa bile program yaptıran haber... 2016 yaz ayları Avrupa Caz Festivalleri haritası. Hangi ülke? Hangi şehir? Sanatçılar? Hangi tarihler? Hepsi... » Bu yaz izleyeceğimiz 23. İstanbul Caz Festivali`nin "EN"lerini derledik. Festivalin "EN"leri neler? Hepsi içerde. » Konserin Ardından: İnsan sesinin en doğal hali tüm sanat türlerinin ortak paydası haline nasıl gelir? Meredith Monk`un sanatı bu! » Genç Caz 2016 Notları: Bu yaz 23. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz cazın genç grupları Genç Caz 2016 seçmelerinde belli oldu. Katılım yoğun, kalite yüksekti. » Son ayların en büyük alkışını Kabak & Lin Records`a gönderiyoruz. Neden mi? Tüm ayrıntılar haberde yayında... » "...bu yakaya geçince gökyüzündeki bulutlar aynı olmuyor, başka göğün altında oluyorsunuz" Bobo Stenson konserinden önce okunması gereken bir yazı. » Dijital telif haklarında ulusal sınırlar kalkıyor, tek pazar büyüyor! AB, Türkiye dahil 28 ulusal ekonomiyi `Dijital Tek Pazar` stratejisiyle birleştirmeyi planlıyor. » Filiz Taylan Yüzak Yazdı: İngilizlerin soul kraliçesi Madeleine Bell Londra Caz Festivali`nde Ray Charles şarkıları söyledi. » Konserin Ardından: Benliğimizi esir alan kaosa karşı caz konserlerini öneriyorum. Yeni izlediğim Alper Yılmaz Trio konseri gibi. » Nardis 12. Jazz Vokal Yarışması düzenlenen geceyle sonuçlandı. Cazın farklı kesimlerinden oluşan jüri yarışmanın öne çıkan isimlerini belirledi. » Filiz Taylan Yüzak, Grammy dahil tüm caz ödüllerinin yıldız ismi Cecile McLorin Salvant`ın Londra Caz Festival konserini Cazkolik için yazdı. » Müziğin duayen ismi Özdemir Erdoğan "Türkiye Caz Tarihinde Işıksız Kalanlar"ı anıyor, hatırlatıyor... » İnanılması güç gelebilir ama bu bir caz konseri kuyruğudur ve geçen Cuma, Kadıköy Yeldeğirmeni`nde, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Ömür Göksel konserini izlemek için cazseverler sokakları aşmıştır. » Yıl biterken... 2015 sonbahar mevsiminin cazda TOP 5 listesi. Yılın son ama en hareketli mevsiminde Türkiye caz ortamında ön plana çıkanlar. » Michelle Obama`nın çabaları cazın geleceğini kurtarmaya yeter mi? » Caz dünyasının en saygın caz dergisi DownBeat yılın en iyileri konusunda geleneksel eleştirmenlerin seçimlerini yayınladı. » Dün gece, yarısı boş salonda son yılların en önemli konserlerinden birini izleme şansına sahip olduk. Niye gelmediniz? » 2015 yaz aylarının cazda TOP 5 listesi... Artık geride kalmaya başlayan 2015 yaz ayları Türkiye caz ortamında hangi etkinlikler öne çıktı, dikkat çeken yanları nelerdi? » > 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın bitirim Fransızları. Avrupa caz müziğin `400 Darbe`si! » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Polonya caz sahnesinin alıştığımız beşlilerinden değil Wojtek Mazolewski Quintet, kendini dinleyicisine adapte etmeyi başarıyor. » 30 Nisan Dünya Caz Günü`nde, Akbank Sanat`ta, cazseverler olarak Burak Bedikyan`ın yeni albümünü kutladık. » Türk Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestra konserinde Yıldız İbrahimova ve Aydın Kahya`yı izleyen arkadaşımız Sevginar Vatan izlenimlerini kaleme aldı. » 2011 yılından bu yana Türkiye`nin en kapsamlı görsel belleğini oluşturmaya çalışan fotoğrafçı Muammer Yanmaz "Yüz Kumbarası" adını verdiği projesine dahil ettiği caz müzisyenleriyle birlikte sergisini Fransız Kültür Merkezi`nde açtı. » Londra`dan Notlar... Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu`nun Londra Union Chapell`de 900 kişiye verdiği konseri arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Cazkolik okuru için kaleme aldı. » Kendinde olmayanları avantaja çeviren adam; Anthony Strong dün gece İş Sanat sahnesindeydi. » Yeni albüm yayınlayacak Roger Waters, apolitik olmayı şiar edinmiş müzik endüstrisine kıyasla istisnai bir entelektüel tavrı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. » Arild Andersen ve müzisyen dostlarıyla bir arabaya doluşup bütün Kuzey Avupayı dolaşsak ne güzel olur... » Bölgenin caz merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Bakü`nün "Baku Jazz Festival"i 19-30 Ekim tarihleri arası dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapacak. » Anlaşıldı ki, dün gece hepimizin bir Eliane Elias konseri izlemeye ihtiyacı varmış. » Blues Brothers filmini sevmeyen var mı? Zannetmiyoruz... Peki filmde türlü macera yaşayan topluluğun hepsi iyi birer müzisyen olan üyeleri kimler ve şimdi neler yapıyorlar biliyor musunuz? İşte sorunun cevabı haberimizde... » Youn Sun Nah`ın 6 Şubat Borusan Müzik Evi konserine ilişkin kısa ve duygusal bir konser yorumu, itirafları ve tespitleri... » İsveç asıllı Danimarkalı Caroline Henderson`un bir buçuk saatlik caz vokal şovunu müthiş bir caz trio eşliğinde dinledik. » Cazda nostaljiyle yaşamak zorunda değiliz, her nesil kendi caz kahramanlarını yaratır. Akbank Sanat Caz Günleri`nde hayranlıkla izlediğimiz Tord Gustavsen ve arkadaşları 21. yüzyılın yeni nesil caz ikonlarından. » Merakla beklediğimiz Charles Lloyd`un New Quartet konseri `quartet sanatı`nın mükemmel bir gecesine dönüştü. » Gözalıcı yetenekleri ve muazzam vokal armoninin yanında şeytan tüyüne sahip 6 adam: Take 6 » Velvet Underground ile altmışların sonu ve yetmişli yıllarda yaptığı müzikler ve sonrası dönemdeki solo çalışmalarıyla rock müziği en çok etkileyen bir kaç isim arasında gösterilen Lou Reed 71 yaşında öldü. » 1 Ekim 1963 akşamı London Palladium konseriyle patlayan Beatlemania bu Pazar günü 50. yılını dolduruyor. » Amerika`da yaşayan başarılı ve genç perküsyonist Emrah Kotan sıradışı bir kadroyla kaydettiği ilk albümü The New Anatolian Experiences`de güçlü ve başarılı bir fusion tadına varırken Türk melodilerini de yeniden yorumluyor. » Caz konserleriyle de müzikal yelpazesini genişleten Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali bu yıl 10. yaşını kutluyor ve yeni sürprizleri var... » Kadıköy Belediyesi bu yaz parkları müzik sahnesine çeviriyor, Fenerbahçe, Kalamış ve Özgürlük Park`ında caz konserleri başlıyor. » Caz medyasının neredeyse caz tarihi kadar eski ve en önemli dergisi Down Beat geleneksel eleştirmenlerin seçimleri sonuçlarını açıkladı... » Kerem Görsev`in yeni albümünde Bill Evans`a olan sevgisine dair yeni bir hayranlık katmanıyla tanışıyoruz. » `Anneler Günü ve Caz` değil `Anne ve Caz`... Caz tarihi anne kavramı üzerine bestelenmiş, söylenmiş çok sayıda güzel parçayla dolu. » "İnsan yaşama koca bir orkestra gibi bakarsa kendini zaten o duygusal serivünenin içinde buluyor" diyen gitarist Erhan Ersin 9 Mayıs akşamı Akbank Gitar Günleri`nde konser verecek. » Portico Quartet 13 Nisan akşamı Babylon sahnesine kendilerine dair buldukları anlamları sizinkilerle buluşturmaya geliyor. » Eğer müzik seçimlerinizde önyargıdan ve tutuculuktan uzak biriyseniz Cuma ve Cumartesi gecelerini mutlaka Borusan Müzik Evi`ne ayırmalısınız. » Türkiye`de ilk kez `Kişiye Özel Caz Eğitimi` başlıyor. Levent`te hayata geçen 37 Sanat Merkezi`nde ülkemizde artık her öğrencinin kendini özel olarak geliştirebileceği üst seviyede caz eğitimleri verilecek. » Türk müzikseverle arasında tutkulu bir sevgi olan İspanyol aşk şarkılarının zarif kadını Monica Molina yeni albümünü Cemal Reşit Rey`de tanıtıyor... » Cazda türler arası geçişkenlikte kendine yeni bir oyun alanı yaratan piyanist Michiel Borstlap 28 Şubat akşamı Babylon sahnesinde. » "Norveç`in Jan Garbarek`ten sonra çıkardığı en iyi saksofonist" ünvanı kendisinden önce yürüyen genç sanatçı Marius Neset ve Daniel Herskedal kaçırılmaması gereken bir konser için İstanbul`a geliyor. » Norveç`li piyanist Christian Wallumrød Ensemble bizi bu akşam (1 Şubat) Borusan sahnesinde barok müzikten klasik tonlara, cazdan elektronik tınılara uzanan güçlü ve özel bir `chamber sound` müziğine davet ediyor. » İngilizlerin en yeni progressive caz gruplarından Roller Trio 24 Ocak akşamı Salon`da olacak. İlk albümleriyle üç önemli başarıya imza atan genç müzisyenlerin sırlarını Salon`da keşfetmek mümkün. » Caz kulüpleri metropollerin caz damarları, iyi müziğe açılan acil kapısı... Alt Caz haftanın her günü kesintisiz cazı yaşanacağı yenilenmiş sahnesinde yıl boyu güçlü sürprizlere hazırlanıyor. » Akbank Sanat, Piyano Günleri kapsamında dünyaca ünlü piyano virtüözleri ve piyanonun genç yetenekleri 8-30 Kasım tarihleri arasında müzik tutkunlarıyla buluşturuyor. » Brasil müziğin geleceğini doksanlardan itibaren şekillendiren kuşağın usta ismi Vinicius Cantuaria 2 gece üst üste Salon sahnesinde. » 3-21 Ekim arası gerçekleşecek 22. Akbank Caz Festivali`nde modadan dansa, çocuklardan yenilikçi fikirlere kadar farklı atölye çalışmaları yapılacak. » Bodrum, Gümüşlük`te Eklisia`nın 400 yıllık taş duvarlarıyla begonvillerin, zeytin ağaçlarının altında caz dinlemek: Gümüşlük Caz Günleri`ni konuştuk... » Türkiye de ilk kez 22. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Gregory Porter son yıllarda Amerikan caz sahnesinin hakkında en çok konuşulan isimlerinden biri. » İzmirli müzik grubu Blue Monkey dünyaca ünlü Rode firmasının düzenlediği "Rode Rocks" yarışmasını kazanmak için oylarınızı bekliyor... » Cennetin yeryüzündeki sesi Dhafer Youssef ve arkadaşları festivale mükemmel bir konser ve İstanbul gecesi armağan ettiler. » Dün akşam Arkeoloji Müzesi`nin tarih kokulu avlusunda New York 21 yüzyıl modernizmini temsil eden genç müzisyenlerini dinledik... » Dün gece hem İstanbul Caz Festivali tarihinde yeni bir sayfa açıldı, hem Türk caz müzisyenliğinin zirvesi oldu... » İlk albümünü tamamlayan caz vokalin başarılı sesi Asena Akan 22 Haziran Cuma akşamı müzikseverleri Donovan Mixon ve Smadja gibi ustalarla hazırladığı yeni projesine davet ediyor. » Bu yıl üçüncü kez düzenlenen 3. Bodrum Karsanat Caz Festivali arkasında müzikle, cazla dolu harika anılar bıraktı. Festival izlenimleri yayında... » Yağmurla sevişen rüzgarın toprağa karıştığı saray bahçesinde `Pastoral Konserler` yaz boyu İstanbulluya müziğin doğal tonlarını taşıyacak. » Uzun bir aradan sonra yeniden sahnede dinleme zevkini yaşadığımız Tord Gustavsen Quartet yeni albümü The Well harika bir konser gecesine tanık olmamızı sağladı. » Hınzır bir fikre tatlı bir inat ekleyerek ilginç bir grup ismi yaratan CazYapJazz dört yıl sonra yeni müzikleriyle Ghetto sahnesinde! » Cazın yeniden siyahların popüler müziği olması acaba mümkün mü? Yazıda yapılmaya çalışılan şey dört önemli genç müzisyen üzerinden soruya cevap arama çabası... » Zamanda yolculuğa davetlisiniz; Önce Sirkeci Gar`ı ve St. Antuan`da Bach, Vivaldi gibi ustaların org eserleri, sonra Orient Ekspress Restaurant`ta yemek! Oh, mon dieu! » Otuz yılı aşan kariyeriyle İngiliz pop caz grubu Matt Bianco, jazz ve bossanova`nın karışımından ürettikleri seksi müziklerinden oluşan kokteyl ile Salon dinleyicisinin başını döndürmeye geliyor. » Dün akşam Cemal Reşit Rey salonundaki ikiyüz kişi Afrika`da güneşin doğuşu ile daldığı rüyadan Fas`ın camilerinden yükselen seslerin çöle savrulan rüzgarıyla uyandı. » McCoy Tyner, Joe Lovano, Gerald Cannon ve Francisco Mela`dan dün gece için özür diliyoruz... » Genccazcilar.org editörü Ezgi Ayçe Kızıldere önümüzdeki günler gerçekleşecek ve 10. yılını kutlayan Amatör Caz Müzisyenleri Festivali`ni Cazkolik okurları için yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Kerem Görsev Trio ile mini konser turnesi için Türkiye`ye gelerek önce İstanbul`a ardından Ankara ve İzmir`e giden Allan Harris ile Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşımız Yasemin Seymenoğlu konuştu. » Johann Sebastian Bach ile genç arkadaşı Jazz dün akşam tarihi Sirkeci Garı`nın bekleme salonunda buluştular. Bizler şahitiz... » Türkiye`nin ilk ve tek Amatör Caz Müzisyenleri Festivali bu yıl 10. kez ve 12 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. » Salon İstanbullu cazseverlere Joshua Redman ile iki güzel gece yaşattı... Konseri izleyen Türk cazının en yetenekli saksofonistlerinden sevgili Engin Recepoğulları meslektaşını Cazkolik okuru için yazdı... » 15. Ankara Caz Festivali`nde Allan Harris ile 23 Şubat günü konseri olan Kerem Görsev ile konserle ilgili başlayıp dere tepe düz söyleştik... » Bu yıl festival temasını `Cazın Nabzı` olarak belirleyen 15. Ankara Caz Festivali`nde vereceği konsere hazırlanan davulcu Ferit Odman ile konuştuk... » Günümüz caz davulunun usta ismi Steve Williams hem konser hem workshop için iki günlüğüne Akbank Sanat`a geliyor... » Tarihi Sirkeci Gar`ında Bach ve Jazz buluşması... Bach Before and After projesinin Şubat etkinliğinde Thomas Gabriel Trio caz müzisyenlerinin yorumlamayı en sevdiği klasik bestecilerin başında gelen Bach`ın eserlerini tarihi peronda seslendirecek. » Bu yıl 40. yaşını kutlayacak İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), planladığı özel etkinlikleri ve geleceğe yönelik çalışmaları basın toplantısıyla açıkladı. » Salon yeni yılda caz müziğini çıkardığı albümle dünya çapında ilgi gören ödlüllü Norveçli caz trompetçisi Nils Petter Molvaer ile selamlamaya hazırlanıyor... » Genç kuşak caz müzisyenleri arasında müzisyenliği ve yetenekleriyle Türk caz sahnesinin özel bir ismine dönüşen Engin Recepoğulları 2011 yılının en iyi albümlerini Cazkolik okurları için belirledi... » Keith Jarrett eleştirmenler tarafından kişisel diskografisinin en iyi solo albümlerinden biri kabul edilen Rio konseri sürecini NPR`dan Guy Ruz`la konuştu. » Tarihi Yarımada`da her renkten, her dilden, her dinden Mistik Sanat! III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali başlıyor... » Geçen haftanın yoğun ilgi gören Pat Metheny konserlerini Metheny tutkunu ve iyi bir cazsever Özgür Doğan`ın kişisel izlenimlerinden okuyoruz... » Fransa da yaşayan Türk viyolonsel sanatçısı Anıl Eraslan`ın öncülüğünde kurulan Auditive Connection İstanbul ve Ankara konserleri için yeniden geliyor. » Ağabeyi Eylem Pelit`in "Birikimini ve bilgisini çok güzel harmanlayıp bizlere keyifli bir pop caz albümü hediye etti" dediği caz davulcusu kardeşi Umut Pelit Zefir isimli albümünü yayınladı. » Queen, Miles Davis, Esbjörn Svensson Trio, Philip Glass ve Toumani Diabete`den oluşan müzikal geçidin içinden kendi müziklerini çıkartan The Portico Quartet 2 Aralık akşamı salon`da olacak. » 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesi flamenko gitar efsanesi Paco De Lucia`yı ağırladı. Biletleri günler önce biten konser izleyenler açısından harika anlara sahne oldu. » Bizzat kendi ülkesinin dünyaca ünlü müzisyenleri tarafından Jamaika`nın en iyi caz gitaristi olarak nitelenen Ernest Ranglin 25 Kasım akşamı Cemal Reşit rey`de olacak. » Mercan Dede yeni projesi İstanbul Quartet`te genç ama usta üç müzisyenle kurguladığı müziğini Babylon sahnesinde görücüye çıkardı. Cazkolik adına arkadaşımız Leyla Diana`da fotoğraflarıyla oradaydı. » Geçen yıl ilk kez içten ve amatör bir heyecanla yola çıkan Kapadokya Caz Günleri önümüzdeki günlerde ikincisini düzenleyerek geleceğine dair ikinci basamağı oluşturuyor... » Salon İKSV`de izleyeceğimiz dört ustadan oluşan Fourplay müziğin son yirmi yılına yayınladıkları albümlerle güçlü imzalar atmaya devam ediyorlar... » Caz yüzyılının nev-i şahsına münhasır erkek seslerinden Mark Murphy nesilleri etkileyen karizmatik sesiyle İstanbul Jazz Center`a geliyor. » 21. Akbank Caz Festivali`nin en önemli konserlerinden Charles Lloyd ve New Quartet`ini caz yazarı Yaprak Melike Uyar`ın usta kaleminden okuyoruz. » Dr. Alper Kaliber 23 Eylül akşamı Babylon`da Midnight Express projesinde sahne alacak Ethiopian Jazz`ın büyük ustası Mulatu Astatke`yi yazdı; "Ethiyopya`dan Caz Gelir, Ne Kadar Gelse Az Gelir" » Müziğinin, binlerce çiçeği damıtarak bir cümleye dönüşmesini sabırla bekleyen Anouar Brahem dün gece Topkapı Sarayı`nın kalbini çaldı... » Geçen sezon İş Sanat konseri halen hatırlanan Jane Monheit, Jazz Times dergisine en beğendiği 10 şarkının listesini yaptı... » Tango Nuevo`nun yaratıcısı Astor Piazzolla`nın mirası üzerine dört örnek albümle geleceğe kurulan köprü... » "Kaş`ta yaşamın kıyısında zamanlar". Cazkolik İzmir ekibinden Ceren Erdur tatilini cazın çok yakıştığı Kaş`ta geçirdi ve bu harika kasabanın notaları yıldızlara değen gecelerini okurlarımız için kaleme aldı... » Pakistan`ın Sachal Orchestra`sı, Louis Armstrong`dan, Frank Sinatra`ya, Dave Brubeck`e ünlü caz standartlarını yeniden yorumluyor... » "Ücretsiz kent festivali" sun.day.sky bu yıl üçüncüsünü 23 ve 24 Temmuz haftasonu gerçekleştiriyor. Çimenler üzerinde eğlenerek iyi müzik için habere tıklayın. » Bodrum Gümüşlük`te Club Hotel Zemda Gümüşlük`e özgü enfes akşamları caz konserleriyle renklendirmeye hazırlanıyor. » Festival bittikten sonra hızlanacak tatil planları için cazseverlerin çantalarına (ya da iPod`larına) atacakları 10 "Yaz & Jazz" yeni albüm önerisi... » 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında 4 Temmuz`da Arkeoloji Müzesi bahçesinde yeni albümü "Mano A Mano" ile sahne alacak Michel Camilo üzerine bir portre denemesi... » İçinde bulunduğumuz günlerde yapılmakta olan Akbank Sanat Caz Günleri`nde latin rüzgarı Hector Martignon`un ardından bas ustası Sebastian Garcia Herreros sahne alacak... » 18. İstanbul Caz Festivali`nin dikkat çeken konserlerinden birine The Duwala Malambo isimli projeleriyle 11 Temmuz akşamı Arkeoloji Müzesi`nin bahçesinde imza atacak Richard Bona ve Raul Midon olacak... » Baki Duyarlar Grammy ödüllü müzisyenlerden oluşan grubu "Colors" ile 22 Haziran`da Akbank Sanat Caz Günleri`nde... » Akbank Sanat 15 - 29 Haziran tarihleri arasında sürecek olan onbeş gün boyunca caz konserleri düzenleyecek. » Salon`un sezon kapanış konserinde caz davulunun yaşayan en önemli isimlerinden Jack DeJohnette kariyerine yön veren 78 tarihli "New Directions" albümüne benzer bir projeyle sahne alacak. » İstanbul Jazz Center çıldırmış olmalı!!! 13 Mayıs gecesi Victor Wooten ile başlayan "Early Summer Jazz Fest" Haziran ortasına kadar sürecek. » Sorarız size ey dostlar, dünya üzerinde böyle bir festival kainatın kalanında izleyemeyecek olan bizlere reva mıdır? Montreal Caz Festivali bu yıl tam 3.000 müzisyeni ağırlıyor. » 19 Mayıs tatilinde Bodrum`a `kaçacak` olanlara müjde, sizi orada bir de mini caz festivali bekliyor; Bodrum II. Karsanat Caz Festivali 19-21 Mayıs tarihleri arasında... » Paris`in en gözde 10 yeni, ilginç, kısmen ekonomik ve yaratıcı, canlı müzik mekan araştırmasına dair en yeni haber ünlü Guardian gazetesinde John Bruton imzasıyla yayınlandı. » Alanında bir efsane isim olan Butch Morris ve Nublu orkestrası 29 - 30 Nisan geceleri Cemal reşit Rey salonunda. » Türk caz dinleyicisinin yakından tanıyıp sevdiği piyanist Abdullah İbrahim Güney Afrika`dan bugüne uzanan hayatını Marc Myers`a anlattı... » Hava güzel olabilir, heyecanlı bir maç olabilir, arkadaşlarınız sizi kandırabilir... Hiç birine aldanmayın, 27 Nisan gecesini bu konsere ayırın; İlhan Erşahin & Eddie Henderson. » Amerika da kırkların aşırı tutucu, dışlayıcı ve ırkçı anlayışından cazın ve cazcının aşağılanmasına kadar uzanan yaklaşımın günümüzde utandıran ikiyüzlülüğü... » Genç neslin sesi ve yorumlarıyla dikkat çeken caz şarkıcılarından Ece Göksu, Bill Evans projesiyle Nardis`te. » Efsanevi DownBeat dergisinin son sayısında dikkat çekici bir çalışma; "Dünyanın En İyi 150 Jazz Klübü" dosyası... » İstanbul Jazz Center Ron Carter, Mulgrew Miller ve Russell Malone`lu "The Golden Striker" ile sezonun en dikkat çekmeye aday konserlerine iki gece üstüste imza atmaya hazırlanıyor. » The Republic ve The Communards sonrası dönemde kendine içinde cazda olan kariyer çizen Sarah Jane Morris Salon`da söyleyecek... » İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle konser veren Jülide Özçelik ile buluştu. » Demet İlik 2010 sonbaharında açılan Hacettepe Caz`ın açılış festivalini ve yaşananları yazdı. (Yazı İngilizcedir) » Merve Erdal, on hafta boyunca Hacettepe Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı`nda davetli hoca olarak dersler veren George "Skip" Gailes ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. (Söyleşi İngilizcedir) » İzmir caz gündemini günü gününe takip eden ekibimiz bu kez İstanbul`da üç gün cazla dolu maratonun içine daldılar.... » Dünyanın saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul caz ortamını Susanne Fowler`ın kaleminden okurlarına aktardı. » İzmir tarihi öneme sahip mekanlarından eski havagazı binasındaki sanat kafede bahar ayları caz konserlerine sahne olacak. » Ertegün Kardeşler’in başlattığı elçilikte caz konserleri geleneği "The Ertegün Jazz Series" adı aldında bu yıl yeniden başlatılıyor. » Nat King Cole`un söylediği dünyaca ünlü "The Christmas Song"un nasıl ortaya çıktığını ve ünlü bir şarkıya dönüştüğünü biliyor musunuz? » 2011 Grammy adaylarında ortaya çıkan yeni sorular. » David Murray ve Omaro Portuondo İş Sanat konserinde müzik yapmaya değil, ruhumuzu teslim almaya gelmişlerdi... » 2010’un en iyileri değerlendirmeleri başladı... İşte ilk seçimler tanınmış caz yazarı Machosky’nin kaleminden; "5 müzisyen, 5 albüm" » Kerem Görsev Trio ve Ayhan Sicimoğlu İzmir Ahmet Adnan Saygun konser salonunu dolduran müzikseverlere harika bir konser izlettiler... » Chet Baker’ın olağaüstü güzellikteki lirizmi "Project: Chet Baker"da yeniden şekilleniyor... » İş Sanat, yılın son ayında Güney Afrika?da gerçekleşen dünya futbol şampiyonasının yıldızı Soweto Gospel Choir?ı ağırlıyor. » Kerem Görsev?in Londra Filarmoni Orkestrası ile birlikte kaydettiği 14. albümü "Therapy" marketlerdeki yerini aldı... » Moonchild trio John Zorn bestelerinden oluşan yeni albümü "Ipsissimus"u yayınladı... » Caz ve popüler müziğin dünya starı ismi David Sanborn İş Sanat sahnesinde Türk dinleyicisiyle buluşacak... » Afrika’dan Küba’ya muhteşem müziklerin buluştuğu Afro Cubism Türkiye’de ilk kez 27 Kasım günü Cemal Reşit Rey’de sahne alacak... » Chucho Valdes ve Michel Camilo İş Sanat’a geliyorlar... » Gitar çalmayan adam; Stanley Jordan » Kenny Barron yüzünden bütün gece Bud Powell dinlemek... » Latin cazın son dönem dünyaya armağanı olan Küba’lı piyanist Roberto Fonseca, Kasım başında Babylon’da... » Marcus Miller çeyrek asır önceki o eski ve güzel günleri yad ediyor... » Omar Sosa`nın müziği köklerinden aldığı kaynağı dallarından havaya yayarak notaların uçuşup gitmesini izlediğiniz bir müzik... » Cazın sınırlarını belirsizleştiren müziğiyle Graham Haynes, elektronik elementlerle dünya müziğini aynı kozanın içinde yeniden yaratıyor... » John Surman; Akbank Caz Festivali kapsamında Aya İrini`de konser verecek. » Sony, "Orijinal Klasikler" isimli arşivini her ay yayınladığı yeni albümlerle genişletmeyi sürdürüyor. » Sizce müzik albümleri hangi gün yayınlanır? » Avrupanın aksine caz müziğini neredeyse hiç tanımayan Amerika`nın hip hop kuşağından genç müzisyenler kendi kökenlerini araştırıyorlar... » Salon, başarıyla geçirdiği ilk sezonun ardından hız kesmeden yeni dönem hazırlıklarını tamamladı. » Varolduğu bilinmesine rağmen uzun yıllardır caz dünyasına kazandırılması için beklenen efsanevi "Savory Collection" müzikseverlerle buluşacağı günü bekliyor. » Her yıl dağıttığı ödülerle festivaller arasında ayrı bir konuma ve öneme sahip olan Montreal Jazz Festival’i bu yıl da ödüllerini düzenlediği törenler ve konserlerle teslim etti. » Ahmad Jamal konseri izlenimleri konserin de önüne geçti... » Dave Brubeck 90. yaşgününü Newport Jazz Festivali’nin son gününde Wynton Marsalis’le birlikte kutladı. » Geçtiğimiz hafta Carnegie Hall`de 70. yaşgününü kutlayan Hancock yeni albümüyle ilgili CNN?e konuştu... » "Şükürler olsun ki caz müziği var..." » Festival bugün iki farklı mekanda iki farklı konserle devam ediyor. Günün öne çıkan ismi Martha Wainwright olurken, Salon?da Jülide Özçelik ve Maarten Ornstein sahne alacak. » Tünel Şenliği kapsamında 4 farklı gruptan ücretsiz » Bir müzisyende olması gereken her şey onda var, funk`ın son kırk yılında ismi olan Larry Graham Cuma gecesi Salon`da olacak... » Akbank Sanat Haziran`da 4 farklı konserden oluşan "Caz Günleri" düzenliyor... » Keith Jarrett ve Charlie Haden ikili olarak 30 yıl aradan sonra yeniden albüm kaydettiler. » Tamirane Mayıs ayını hareketli ve yoğun geçirmeye hazırlanıyor... » Nardis’te cazseverler hafta boyunca Avrupalı müzisyenlerle buluşuyor... » Türkiyenin klasik müzik dalındaki ödülleri Andante Dergisi’nin düzenlediği gece ve tören ile 7 Mayısta sahiplerini bulacak... » İstanbul’un yeni mekanı Salon’un Mayıs ayı etkinlikleri Tiyatro Festivali çerçevesinde şekilleniyor... » Çingene caz kampında yaşam ve Çingene-Gypsy-Gitane-Roman-Romani caz müzisyeni sözlüğü... » Leonard Cohen’i şarkıları veya şiirleriyle değil bu kez desenleri, çizimleriyle seviyoruz... » "Salon"da Nisan ayı zengin bir çeşitliliğe sahip ama caz açısından en dikkat çekici konserler kuşkusuz Charlie Haden Quartet West ile genç vokalist Peter Cincotti olacak... » İlhan Erşahin ve yaratıcı müzisyen dostları, Garanti Caz Yeşili kapsamında Nublu Jazz Festival için İstanbul?da toplanıyor. » Ünlü İngiliz acid caz grubu Red Snapper Türkiye’de ilk kez Ghetto’ya geliyor. » Buena Vista Social Club’ın izinde Buena Vista’dan canlı » Aydın Esen 27 Şubat?ta İstanbul?un yeni konser salonu "Salon"da olacak... » Onur Ataman ve konukları Eef Albers, Hidayet Kavcık ve Selen Gülün 12 Şubat gecesi aynı sahneyi paylaşacaklar... » Alboran Trio Akbank Sanat’ta 5 Şubat 2010, Cuma günü sahne alacak... » İş Sanat "Cazın Ustaları" serisinde James` Farm`ı ağırlıyor. » Ocak ayında Müzik Evi olarak bünyesinde müziğin tüm çeşitlerine yer vermeye çalışan Borusan, Kerem Görsev`le cazseverlere de sesleniyor... » Ünlü Fransız caz piyanisti Jacky Terrasson, 13. Ankara Caz Festivali basın tanıtım konseriyle başlayacak olan mini Türkiye turnesinde üç büyük şehrimizde de konser verecek. » Okay Temiz "Her İnsan Bir Dünya" başlığı içinde yer alan etkinlikler kasmanıda 27 Ocak’ta Aksanat’ta sahne alacak... » Şubat ayında yapılacak olan Ankara caz festivalinde bu yıl başta Ankaralılar olmak üzere tüm cazseverleri iyi isimler ve güzel konserler bekliyor olacak... » Nigel Kennedy Quintet üç gün boyunca Babylon’da olacak... » "The Finest Jazz Organist On The Planet" lakaplı Joey DeFrancesco 4 ve 5 Aralık günleri İstanbul Jazz Center’da sahne alacak... » Günümüzün cazına son otuz yıldır damgasını vuran isimlerden Ernie Watts, İstanbul Jazz Center’da sahne alacak... » Pink Martini çok yakın tarihte çıkardığı albümü "Splendor in the Grass" turnesi kapsamında her yıl en az bir kez geldiği ülkemizde 24 Kasım’da İş Sanat’ta... » Sezona güçlü ve hızlı bir açılışla giren İş Sanat konser salonu "Cazın Ustaları" serisine son yılların en etkileyici isimlerinden oluşan "Overtone Quartet" konseriyle devam edecek... » Hank Jones ve Dizzy Gillespie All Stars konserleri 7 ve 9 Kasım’da arka arkaya İstanbul’da! » Lisa Wahlandt bu hafta sonu üç gün boyunca İstanbul Jazz Center’da sahne alacak... » Cazkolik olarak sezon başında genel olarak caz sektörünü ve çıkacak albümleri gözden geçirdik.. » Günümüz modern post be bop cazının üç güçlü ismi Jeff Ballard, Lary Grenadier ve Mark Turner "Fly Trio" adı altında bir araya geldikleri oluşumlarıyla 11-13 Eylül’de üç günlüğüne ’uçuşlarına’ İstanbul semalarında devam edecekler... » "Ölmeden Önce Yapmanız Gerekenler" listelerini mutlaka bilirsiniz, basının çok sevdiği bu listeler sık sık karşımıza çıkar, işte cazseverlere "Ölmeden Önce Mutlaka Dinlemeniz Gereken 1000 Albüm" listesi... (İlk 100 albüm) » Caz tarihinin özel isimlerinden Lester Young doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle hafta boyunca müzikleriyle, albümleriyle » Caza yeni ilgi duyanlar için 10 albüm ve 10 parça önerisi... » Londra’nın efsanevi caz kulübü Ronnie Scott’s yalnızca İngiliz müzisyenlerin sahne alacağı ve ilkini düzenlediği » Günümüzün İspanyolca söylenen latin caz dünyasının Meksika, Küba, Peru, Şili ve İspanyol beş kraliçesinden biri hafta içi her gün son albümleriyle Cazkolik?te bizlerle birlikteydi... » "Ben piyano çalmayı değil, müzik yapmayı istedim..." Herbie Hancock, Çin?in dahi yeteneği piyanist Lang Lang ile verdikleri konserden sonra Die Welt?e konuştu... » > Peter Cincotti, 14 Temmuz Salı İstinye Park`ta... » "Ustalarla Buluşma"da Erkan Oğur, Derya Türkan ve ’Orta Asya’nın büyülü sesi Alim Qasimov 10 Temmuz’da Aya İrini’de yeni seslerin peşinde olacaklar... » Bas gitarın üç büyük ismi Açıkhava sahnesini bir yıldır tüm dünyada ilgiyle karşılanan albümleri » Söylediği her şarkının merkezine lirik duyarlılığını başarıyla yerleştiren güzel şarkıcı Melody Gardot ilk kez Türk müzik severleriyle buluşuyor... » Müziğin türler arası seyyahı Joe Jackson, 70’lerin sonlarında başlayan yolculuğunu festival çerçevesinde İstanbul Modern’de sürdürüyor... » > 9. Afyonkarahisar Caz Festivali bakanlık, valilik ve belediye desteğiyle büyük festivalleri dahi etkileyen krize rağmen hız kesmemeyi başardı... » Ayların en güzeli Mayıs yeni albümleri bizlere hediye ederek geçti gitti... 6 eleştirmen en iyi 6 yeni albümü bizler için derledi... » Soyadının üzerinde yarattığı mirası popüler bir gurura çeviren vokal cazın önemli ismi Viktoria Tolstoy 22-23 Mayısta JC’s Club’da sahne alacak... » > 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programı açıklandı. » Caz, latin ve klasik piyanonun virtüöz isimlerinden Michel Camilo ve "şeytanın kemancısı" lakaplı Roby Lakatos ve grubu 9 Mayıs`ta İş Sanat sahnesinde... » Caz armonikasının dünyaca ünlü ismi Olivier Ker Ourio lirik melodileri, canlandırıcı ritmik armonileriyle JC’s’e geliyor... » Examiner.com yazarı, eleştirmen Jan Dennis?den ufuk açıcı, eşine az rastlanan bir çalışma; "10 Best World (Ethnic) Jazz CDs" » "Je t`aime" (Moi Non Plus) ile 1969 yılında girdi hayatımıza, bir daha da çıksın istemedik! Jane Birkin yeniden İstanbul`da... » İstanbul Jazz Center?ın Nisan güneşine nazire yapan sürprizi, "All My Love"ın solisti Dena DeRose üç gün İstanbul?da. » Duke Ellington`ın 1963 yılındaki projesini yeniden hayata geçiren "Far East Revisited" turnelerinin İstanbul ayağı için Ghetto?da... » Görsel sanatların sahne hali; ’Cabaret Diva’ Ute Lemper Nisan sürprizi olarak İş Sanat’a geliyor » Dünya cazının bir başka dev ismi Charles Lloyd 1 Nisan’da İş Sanat’ta... » Cazda son 60 yılın en önemli isimlerinden Wayne Shorter 25 Mart`ta İş Sanat`ta! » Caz dünyası ve Atlantic Records "Hommage à Nesuhi" isimli setle Nesuhi Ertegün’ü anıyor... » Al Di Meola "World Sinfonia" projesiyle 14 Mart Cumartesi İş Sanat sahnesinde... » > İzmir Avrupa Caz Festivali konser, workshop ve seminerleriyle 2 Mart`ta başlıyor! Açılış konseri Dee Dee Bridgewater`dan! » "The Bad Plus" + Wendy Lewis Perşembe akşamı İş-Sanat’ta, bizlere yeni bir çağın eşiğinden seslenecekler... » Trompetin genç aslanı Jeremy Pelt beşlisi, son albümü "November" ile üç gün boyunca İstanbul’u sallayacak... » Randy Brecker yaşadığı sancılı günlerden, 51. Grammy’lerde yılın albümünü kazanmaya giden süreci anlatıyor... » 51. Grammy’ler sahiplerini buldu. "En İyi Caz Albümü" Randy Brecker’ın... Caz kategorisinde kazananların tüm listesi içerde... » "Nardis Genç Caz Vokal Yarışması"nın bu yıl beşincisi düzenleniyor... » Paquito D’Rivera; Latin müziğin caz ve klasik müzikle olan aşkından doğan bir dahî... » JTI 5. İzmir Caz Festivali?nde imbat, İzmir akşamlarında güçlü isimlerle, güzel konserlerle esecek. » Akbank Oda Orkestrası’ndan; "Anlayana Sivrisinek Caz" » Trompetin efsane isimlerinden Freddie Hubbard kalbine yenildi » Kerem Görsev’in müziği rüya şehir St. Petersburg’a yakıştı » Grammy’ler yeni sahiplerine 8 Şubat’ta kavuşacak... » 12. Uluslararası Ankara Caz Festivali`nin bu sene programı başkenti caza doyuracak müzisyenler ve konserlerle dolu. » Gitar tanrısı Bill Friesel İş Sanat`ta...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp