Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Olten Filarmoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: İbrahim Yazıcı şef, Jess Gilham saksofon
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 18 Aralık.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.oltensanat.com
Etkinlik Bilgisi : Ayrıntılı bilgi ve bilet oltensanat.com adresindedir.


TRIONSTAGE - TRIO KONSERİ

Sanatçı: Elektro Çello: Nihan Demirkapı / Saksafon, Flüt: Hülya Uysal /Keman: Aslıhan Batur Çevik
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Bugüne kadar pek çok organizasyonda birlikte sahne alan TriOnStage, 2017 yılında Türkiye?de benzeri olmayan bir performans gerçekleştirmek için bir araya gelmiştir. Enstrümantal müziği dans ve koreografi ile harmanlayan grup, altyapı müzikleri ile sundukları enerjik performanslarıyla oldukça ilgi görmektedir. Türkiye`deki geleneksel Trio anlayışına daha önce denenmemiş bir alternatif yaratan grup, Dünya klasiklerinden Pop`a, Swing`ten Jazz`a uzanan repertuarıyla farklı tınılar ve enstrümanlar ile klasik ve elektronik müziği bir araya getiriyor.


Batu Şallıel Fusion Band

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Kaan Bıyıkoğlu (p), Caner Üstündağ (b), Cengiz Tural (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Jeff Lober ve Yellow Jackets parçaları çalan grup, dinleyicilerine enerjisi yüksek ve müzikal bir gece yaşatmayı planlıyor.


 
Levent Öget

Şehrin en yeni sanat merkezi sezona hızlı ve iddialı başladı, öyle de gidiyor... Şubatın son konserinde Taksim Trio konser izlenimleri yayında.

 7549 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Taksim Trio umut verici oldu...

İsmail Tunçbilek, Aytaç Doğan ve Hüsnü Şenlendirici müzikal beraberliğinin 2006’dan bu yana süregelen ismi olan Taksim Trio tam da bu toprakların ruhuna uygun bir üçlünün başarısının adı olmuş. Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi bir süredir kent merkezinde olması gereken ve özlenen bir sanat merkezi, konser salonu olma özelliğiyle izleyebildiğim ilk deneyimimde benim için heyecan verici bir görünümü sergiledi.

* * *

Projeler adamı, basın dahi yeteneği Marcus Miller ile İstanbul Caz Festivali bünyesinde Cemil Topuzlu Açık Hava’daki konserinden sonra ilk kez izleyebildiğim Hüsnü Şenlendirici, klarnet, bağlama, kanun üçgeninde seslendirilen Neşet Ertaş, Zülfü Livaneli ya da Sivas Madımak’da kaybedilen Hasret Gültekin gibi halka mal olmuş değerli müzik insanlarının besteleriyle yayınlanmış albümlerinin ardından bu konserleriyle beklentileri de karşılamış oldu.

* * *

Uzun süre önce duyurusu yapılan ve üçlünün yanı sıra konuk sanatçılardan biri olan Flamenko caz basının lider isimlerinden Carles Benavent benim neredeyse otuz yıl kadar sonra izleyeceğim bir müzisyen olarak en beklediğim sanatçıydı. Tabii ki büyük talihsizlikle konserden iki gün kadar önce hayatını kaybeden Flamenko tarihinin tüm zamanlardaki en iyi gitarcılarından biri sayılan Paco De Lucia’nın yarattığı üzüntü bu iki yakın arkadaşın arasındaki etkileşimlerin müzikten sonraki en saf haliydi.

* * *

Oregon’dan bu yana yoluna farklı beraberlikler içinde devam eden, dünyanın sayılı perküsyoncularından Trilok Gurtu‘nun bu konser için ‘gecenin akışını domine eder mi’ beklentim onun konserin ortalarına doğru sahneye çıkmasıyla ertelense de kanun – klarnet ve bağlamanın farklı kullanılabileceğini üstelik doğaçlama müziği içine taşıma niyetleriyle, kategorize olmadan, sınırları aşmaya çalışan bir arayışla deneyen bu üç cesur yerli müzisyen iyi kotarılan bir projeyi sahneye koyuyorlardı. Üçlüye sırasıyla her parçada birer birer katılarak sahneye çıkan İspanyol ve Hintli konuk müzisyenlerden piyanist Dorantes dengeleri kurmaya çalışan, etkileyici bir beraberliği yaratmaya en uygun müzisyenlerden biri olarak beklentilerdeki ortaklık arayışlarının renkleri belirleyen çizgideki çalışlarını ortaya koydu.

* * *

Rahat tavırlarıyla dinleyici ile hem müzikal hem de interaktif diyaloglar kurmaya, her zamanki alışık olduklarının böylesi olduğunu göstermeye çalıştıkları ve özellikle de bağlamasıyla gecenin öne çıkan ismi İsmail Tunçbilek’le yaklaşan bu iyi anlaşan, uzun provalar ve konserler yaptıkları belli olan üçlünün kimyalarındaki belirgin uyum yakın ahbaplıklarının dozuyla da hissediliyordu. Konserin bitişinde Şenlendirici’nin söylediği ‘bu seviyedeki müzisyenlerin her zaman istenilen – beklenen bir kollektif yapıyı kuramayabilecekleri’ bu konser için de hissedilen bir durum olsa da aslında beklentilerin farklılıkları çerçevesinde önemini kaybetmiş gibi gözüküyordu. Her şeyden önce Türk Müziğinin en belirgin icracı sazlarıyla ortaya konan müzik bu tabandan gelerek izleyen seyircinin memnuniyetinden de belliydi. Konser gecesi beklentisi en yüksek dinleyicilerden biriymişim gibi hissediyordum, Trilok Gurtu’yu farklı projelerde defalarca dinlemiş ve izlemiş, basçı Carles Benavent’i ise 80lerden bu yana yakından takip eden biri olarak bunca yıldan sonra bu projede nasıl yer alacağını düşünüyor ve izliyordum. Benavent üzüntüsüne rağmen mutluydu. Her zamanki samimi duygularıyla çalıyordu ve projeyi sevdiği ortadaydı. Belki istediği emprovize ortamı gelmemiş ve kendi fikirlerini tam olarak bu akışa akıtacak zamanı bulamamıştı ancak sanırım konserden bir gün önce gerçekleşen uzun provalarında birlikte çalıştıkları hissedilen bir ruh yakalanmıştı. Tunçbilek’in yıllar öncesine uzandığını söylediği Benavent ile tanışıklıklarının karşılıklı olarak müziklerini tanıma fırsatını da bulduklarını doğruluyordu. Bağlamasından çıkan gitar (***) riffleriyle bunu daha da pekiştirmek istiyordu. Zaman zaman Flamenko zaman zaman sitar tadında yarattığı karışımlar konuk sanatçıların yakınlaşmasını da sağlamış oluyordu. Özellikle Aytaç Doğan’ın kanunuyla tanışıklığı ve onun tamamlayan özellikteki sıra dışı çalışlarıyla kendi denemeleri Taksim Trio’nun da müzikal çatısını oluşturuyordu.

* * *

Çocukluğumda büyük bir klarnet ustası olarak bildiğim Mustafa Kandıralı’yı hatırlıyorum. Başkaları da sayılabilecektir ama hatırlarda kalan ve unutulmayan ekol gibi olan Hüsnü Şenlendirici bu döneme epey iz bırakacak müzikalitesi yüksek farklı projeler içinde işler üretiyor. Özellikle bu konserdeki gibi dünya yıldızlarıyla birlikte yapılanlar tam da onların gelip de burada yapmaya çalıştıklarının buradan çıkışlı olanları açısından çok önemli bir durum olarak görünüyor. Tabii Laço Tayfa gibi tamamı buradan müzisyenler bünyesinde yine buraya ait çalışmaları yine iki albüm ve birçok yurt içi ve yurt dışı çalışmalarla bu iki topluluk arasında sürenler ya da Brooklyn Funk Essential gibi bir batılı buluşmasıyla da beklentiler artık karşılanmış olmalıydı. Caz-funk-reggae her şey bir arada festivaller ve konserler gerçekleşti. İstenilen yerlere ulaşabildi mi yoksa bunu konuşmak için biraz daha yılların geçmesi mi gerekiyor? Yani çoğunluğun en sevdiği müzikler olan ‘Harmandalı’ ya da ‘Belalım’ı duymak, enstrümantalist, virtüöz özellikler ile kendi sevdiklerini dinlemek istekleri arasında gidip gelen bir dinleyici öte yanda dünyaya açılmak için sorgulayan ve eminim çok farklı gelen (klarnete rağmen) sound özellikleriyle karşılaşmak bu oluşum için, müzikleri için nasıl sorular hazırlıyordur?

* * *

Birkaç yıl önce Marcus Miller’in İstanbul Caz Festivali bünyesinde gerçekleşen dünya prömiyeri çerçevesindeki ilk konserleri için kendi grubuyla birlikte yerli müzisyenlerimizin bir araya geldiği, günlerce özel provalarla yürüyen çalışmaları gibi olmamıştı Şenlendirici’nin bu yıldızlarla olan hazırlanışları, ancak ortaya çıkan son derece keyifli ve önemli bir deneyim olarak göz dolduruyordu. ‘Sonuç’dan daha önemlisi bu yıldız müzisyenler ile geliştirilmeye çalışılan projelerde caz-fusion ve doğaçlama müziklerin tam da ihtiyaçları olan şey yapılmış oluyor bir bakıma. Belki de imkânlar çerçevesindeki bu kısa çalışmalar tüm bir ruhun yakalanması için ‘görece’ yeterli olmuyordur? Yine de bu niyette olunması bile konser salonları olmayan, caz kulüpleri yaşamayan ancak caz müziği ve diğerleri için verimli topraklara dönüşmeye başlayan coğrafyamızda en nitelikli projelerde sahiplerinin kadar dinleyiciyi de geliştiren işlere dönmesi için birer fırsat yakalanmış oluyor.

* * *

Gündelik ‘keyif odaklarına’ ne yazık ki içki mezesi olan, üreten yaratıcı müzisyen için bu tarafta oldukça değerli olan bu seviyedeki projelerde yer almak üstelik yerli projelere davet edilen dünya yıldızları her zaman alışık olduğumuzdan başkaca bir doğruyu da gerçekleştirmiş oluyor. Davulcu Jack DeJohnette’in bir vurmalı çalgılar projesinde denediği, basçı Marcus Miller’in İstanbul Caz Festivali’nde Okay Temiz, İmer Demirer, Hüsnü Şenlendici gibi yerli yıldızlarla bir araya geldiği ya da Spiral Quartet gibi tamamı Fransız modernist caz müzisyenlerinden oluşan bir topluluğun türkülerden oluşan düzenlemelerinde olduğu gibi sayamadığımız örneklerle bunu çoğaltmanın mümkün olduğu çalışmalar yapılmıştır. Dışarıdan verilebilecek örneklerden biri olan İngiliz saksafoncu Trevor Watts’ın Ganalı vurma çalgılar topluluğu Moiré Music Drum Orchestra ile denediği gibi pek çok proje var ki günümüz müziklerini kültürlerarası yerlere taşıyor. Zorlu Center’da oldukça zor olacağı belli olan bir ortaklığın kuruluşunun bu ilk buluşması başarıyla yaşanmış oldu. Yaşı altmışlarına ulaşan emektar iki dünya müziği sanatçısı Carles Benavent ve Trilok Gurtu kullandıkları enstrümanları, bas ve vurmalı çalgıları çoktan yalnızca birer eşlik çalgısı olmaktan öteye taşımış oldukları deneyimlerini ve ustalıklarını yine birer eşlik çalgısı gibi de çalabilecekleri “iyi yüreklilikle” egolarını erteleyerek geldikleri Türk seyircisine burada övgüler kazanmış üç kafadar yenilikçi müzisyenin enerjilerine olağanüstü katkı sağladılar. Konser boyunca tipik birer olgun müzisyen ciddiyeti içinde dinlediler ve kendilerine tanıdık gelen yerlerden var olan dokuya bağ kurmaya çalıştılar. Akışın bütünlüğünün dışına çıkmak isteyen Gurtu ise, has özelliklerdeki efektler içindeki solosuyla aslında kendi gibi olduğu ritim dünyasını eşlik etmeye geldiği bu müziğe katkı sağlamaya dönüşümleriyle seyirciden kabul gördü ve alkışlanıp desteklendi.

* * *

Şenlendirici’nin söylediği samimi ifade bir bakıma gerçek olsa da yani kolektif olmanın zorluklarından yola çıkılsa bile içerisinde böylesine kültürel – duygusal katmanları ve hacmiyle büyük bir birikimin kodlarını taşıyan böylesine bir konser çoktan yerini bulmuş dinleyicisini mutlulukla buluşturmuş oluyordu. İstenirse yalnızca büyük festivallere, sponsorlu kocaman etkinliklere ihtiyaç duyulmadan da, merkezi yönetimlerin yapması beklenen, alışık olduğumuz üzere konser salonlarının sürekli beslenmesini dayatmadan da kendi ürettiğimiz projelerle yeni yeni yaşamaya çalışan salonlarda kültür ve sanatın ışığını gelecek kuşaklara taşıyacak kadar aydınlığa sahip olduğumuzu Taksim Trio ile yeniden görmek umut verici oldu…

(***) Riff: daha kısa ve arka arkaya tekrar eden bir ritim motifi

Levent Öget
twitter.com/leventoget

Cazkolik.com / 03 Mart 2014

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Levent Öget yazdı: Doğum gününde bir Miles Davis anısı. » Azerbaycan Türk Büyükelçiliği`nin bu yıl Bakü`de ilk kez gerçekleştirdiği "Bakü Caz Festivali" hem güzel konserlere, hem de caz müzisyeni Alper Berksü`nün kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılmasıyla çok büyük bir üzüntüye neden oldu. » "Kartalların ülkesinde caz..." Levent Öget Arnavutluk Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı. » Taksim Trio`ya eşlik eden üç ustanın Zorlu Center konserini izleyen Levent Öget izlenimlerini kaleme aldı. » `Caz Açılımları` son bölümünün konuğu caz yazarı, tarihçi ve radyo programcısı Hülya Tunçağ. » Levent Öget`in `Caz Açılımları` serisinde caz dinleyicilerine kulak verdiği bölümün ikincisi yayında. » Levent Öget`in Caz Açılımları serisi bu kez sahnenin öte tarafındakilerle, caz dinleyicileriyle konuşuyor. » Caz, yaşadığımız sosyal gerilimleri, ayrımcılığı yadsıyan, kültürel diyalogu harekete geçiren bir müziktir. Levent Öget `Caz Açılımları` 8. bölümde Bilgi Ekonomisti Dr. Özgür Uçkan`la konuştu. » Caz açılımları tartışmalarında sıra organizatörlerde... Kod ve Majör Müzik`ten Eyüp İblağ ve Necati Tüfenk`in çarpıcı tespitleri yayında. » Caz Açılımları serisinde sıra festival yöneticilerinde; İKSV`nin genel müdürü Görgün Taner ve Afyon Caz Festivali yönetmeni Hüseyin Başkadem Levent Öget`in konukları. » Uzun yıllar boyunca caz müziğini radyoda dinleyerek seven, tanıyan ve öğrenen cazseverler için caz radyoculuğu bugün ne durumda? » Belki caz konserlerinde sayıca artış var, belki izleyiciler de eskisine göre artık daha çok peki ama caz klüpleri bakımından da durum öyle mi? » Levent Öget ile Caz Açılımlarının üçüncü bölümünün konukları Türk caz sahnesinin iki önemli trompet ustası Şenova Ülker ve İmer Demirer. » Levent Öget ile 2012`de Caz Açılımları`na devam; Caza olan ilginin artışından ülkemizin caz müzisyenleri hakettikleri payı alabiliyorlar mı? » Önceki yıllara göre çoğalan konser ve etkinliklerin sayısı cazın artık daha çok insana seslendiği anlamına geliyor mu?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp