Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Triole

Sanatçı: Asena Akan (v,b), Barış Ünal (g), Nihal Saruhanlı (d), Konuk: Burç Bora Uyan (p)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Triole; Latin caz, swing, bossa nova, samba tarzında hem güncel hem geleneksel müzikleri yorumlayan trio bir gruptur. Vokal ve bas gitarda Asena Akan, klasik gitarda Barış Ünal ve davulda Nihal Saruhanlı?dan oluşur. Triole, çoğunluğu Portekizce sözlü repertuarı, kıvrak Latin ritimleri ve Brezilya tınıları ile dinleyiciyi bu egzotik dünyaya davet eder. Bu performansta üçlüye piyanoda Burç Bora Uyan eşlik edecek.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Emin Fındıkoğlu, Şenova Ülker, İmer Demirer, Barış Yazıcı, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Hüseyin Çakır, Çağdaş Oruç, Duru Tuna, Barış Ertürk, Serhan Erkol, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 21.00
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : PAZAR CAZCILAR AZAR - BİG BAND GECESİ


Aşkın müziği

Sanatçı: İBB Kent Orkestrası, Sinem Balık, Didem Balık
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Avrupa`da Opera Twins (Opera İkizleri) olarak tanınan Sinem ve Didem Balık, 15 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu`nda "Aşkın Müziği" başlıklı konserle müzikseverlerle buluşacak. Türkiye`nin ses renkleri farklı ilk opera ikizleri olan Sinem ve Didem Balık`a konserde, Hakan Cumhur yönetimindeki İBB Kent Orkestrası eşlik edecek. "Aşkın Müziği" başlıklı konserde farklı dillerden eserlerle evrensel bir müzik şöleni sunulacak. Carmen, Üç Kuruşluk Opera, Ayşe Opereti, Lüküs Hayat ve Chicago konserde seslendirilecek eserlerden bazıları. Konser biletleri 30 ve 20 TL. olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix`ten temin edilebilir.


 
Levent Öget

Azerbaycan Türk Büyükelçiliği`nin bu yıl Bakü`de ilk kez gerçekleştirdiği "Bakü Caz Festivali" hem güzel konserlere, hem de caz müzisyeni Alper Berksü`nün kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılmasıyla çok büyük bir üzüntüye neden oldu.

 20859 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Festival öncesi geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybeden Alper Berksü`nün "HiJazz 2" albümünü satın almak için tıklayın!
Satın Al!

Arkadaşımız Levent Öget 10 - 16 Ekim tarihleri arasında ve ilk kez bu yıl gerçekleşen "Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Bakü Caz Festivali"ni organizasyonunda emeği geçenlerden biri olarak yerinde izledi ve notlarını caz okurları için kaleme aldı.


Dilerim kimi aksaklıklar ve çok üzücü

bir kayba rağmen harikulade bir his

bırakan bu değerli organizasyon

gelişerek büyür.

İlk kez yapılan ancak yıllarca sürebilecek bir değerde olduğuna inandığım bu organizasyonda yer almaktan büyük bir gurur duydum...

* * *

Yaklaşık altı ay önce değerli ses sanatçısı Oya Ergün Bakü`de bir caz festivali düzenlemek istediklerini ve bunun çok değerli destekçiler ve Türk Büyükelçiliği bünyesinde yer alabileceğini bana bildirdiğinde, büyük bir heyecanla, İstanbul`dan kendisine birlikte çalışabileceğimizi bildirmiştim.

* * *

Geçen süre içinde, festivalin Türkiye ayağında çalışan biri olarak belirlediğim sanatçı ve topluluklar nihayet dinleyicileri ile buluştu ve sanatlarını, performanslarını ortaya koydular.

* * *

Elbette anmadan geçemeyeceğimiz üzücü bir gelişme de festivalin üçüncü gecesinde yer almak üzere aylarca hazırlık yapan HiJazz topluluğunun kurucusu piyanist Alper Berksü`nün Bakü`ye gelmek üzere yola çıkacağı saatler öncesinde geçirdiği kalp krizi ile hayatını kaybetmesiydi. Bu, herkesi derinden sarstı. Ancak kültür ve sanat, hayatını sürdürmek zorundadır. Ülkemizde bir yandan üzücü gelişmeler olsa da tüm katılımcı sanatçılar temsil ettikleri çalışmalarını Bakü`ye taşımaktan çekinmediler. Savaşlarda bile yaşamına devam eden caz bugün artık yalnızca bir ülkeden çıkan müzik ya da o yıllarda anılan haliyle yaşayan bir kültür olayı değildir. Her ülkenin kendi müziği olmuşcasına kendi kodlarıyla, kökleriyle buluşan sentezler yapan ya da güncel hayatın tüm duygularını içine alan bir müzik türü haline gelmiştir.

* * *

Caz müziğinin ülkemizde uzun yıllardır yetişen ustaları bugün nihayet böylesine bir organizasyon ile caza son derece büyük değer veren bu kentin, Bakü`nün insanları ile buluşabiliyorsa bu onlar için de büyük bir şanstır diye düşünüyorum.

* * *

Kendi ülkelerinde de en az Bakü`deki kadar değerli hissedilmek isteyen ve sahiplenilmeyi hak eden tüm sanatçılarımız büyük bir memnuniyet ile çalışmalarını tamamladılar. Dilerim, kimi istenmeyen aksaklıklar ve üzücü bir kayba rağmen harikulade bir his bırakan bu değerli organizasyon gelişerek büyür ve yalnızca bu imkanlar çerçevesinde kalmayarak daha büyük bir kitleyle buluşabilecek bir sürece ulaşmayı başarır...
Uzun yıllar Türkiye`de cazın sevilmesi ve dinlenmesi için çaba sarf eden, yayıncılıktan, organizasyona, yapımcılıktan farklı projelere kadar üretimlerde bulunmuş bir müzik insanı olarak bu değerli festivale destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum.

Bora Çeliker, Olgun Açar, Matthew Hall, Senem Diyici, Bilgin Canaz, Hakan Ali Toker, Evrim Demirel Ensemble, Erdem Göymen, Volkan Topakoğlu, Bora Uymaz, Şenova Ülker, Cem Aksel, Şenay Lambaoğlu, Uraz Kıvaner, Oya Ergün, Munis Sherifov, Feride Berin Öget başta olmak üzere, katılan ve katılamayan tüm müzisyenlere, büyükelçimiz Alper Coşkun`a, Hakan Tanrıverdi ve harikulade konukseverliğine, organizasyon çalışanlarına, teknik ekiplere, elçilik görevlileri, mekan sahipleri, ulaştırma görevlileri, destekçiler ve tüm çalışanlara, emeği geçenlere teşekkürlerimle yeni bir festivalde buluşmak üzere...

Levent Öget
leventoget@hotmail.com

Cazkolik.com / 22 Ekim 2014, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Levent Öget yazdı: Doğum gününde bir Miles Davis anısı. » Azerbaycan Türk Büyükelçiliği`nin bu yıl Bakü`de ilk kez gerçekleştirdiği "Bakü Caz Festivali" hem güzel konserlere, hem de caz müzisyeni Alper Berksü`nün kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılmasıyla çok büyük bir üzüntüye neden oldu. » "Kartalların ülkesinde caz..." Levent Öget Arnavutluk Caz Festival izlenimlerini kaleme aldı. » Taksim Trio`ya eşlik eden üç ustanın Zorlu Center konserini izleyen Levent Öget izlenimlerini kaleme aldı. » `Caz Açılımları` son bölümünün konuğu caz yazarı, tarihçi ve radyo programcısı Hülya Tunçağ. » Levent Öget`in `Caz Açılımları` serisinde caz dinleyicilerine kulak verdiği bölümün ikincisi yayında. » Levent Öget`in Caz Açılımları serisi bu kez sahnenin öte tarafındakilerle, caz dinleyicileriyle konuşuyor. » Caz, yaşadığımız sosyal gerilimleri, ayrımcılığı yadsıyan, kültürel diyalogu harekete geçiren bir müziktir. Levent Öget `Caz Açılımları` 8. bölümde Bilgi Ekonomisti Dr. Özgür Uçkan`la konuştu. » Caz açılımları tartışmalarında sıra organizatörlerde... Kod ve Majör Müzik`ten Eyüp İblağ ve Necati Tüfenk`in çarpıcı tespitleri yayında. » Caz Açılımları serisinde sıra festival yöneticilerinde; İKSV`nin genel müdürü Görgün Taner ve Afyon Caz Festivali yönetmeni Hüseyin Başkadem Levent Öget`in konukları. » Uzun yıllar boyunca caz müziğini radyoda dinleyerek seven, tanıyan ve öğrenen cazseverler için caz radyoculuğu bugün ne durumda? » Belki caz konserlerinde sayıca artış var, belki izleyiciler de eskisine göre artık daha çok peki ama caz klüpleri bakımından da durum öyle mi? » Levent Öget ile Caz Açılımlarının üçüncü bölümünün konukları Türk caz sahnesinin iki önemli trompet ustası Şenova Ülker ve İmer Demirer. » Levent Öget ile 2012`de Caz Açılımları`na devam; Caza olan ilginin artışından ülkemizin caz müzisyenleri hakettikleri payı alabiliyorlar mı? » Önceki yıllara göre çoğalan konser ve etkinliklerin sayısı cazın artık daha çok insana seslendiği anlamına geliyor mu?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Esra Hanım çok teşekkürler...
Levent Öget / 19.11.2014 14:08:14
Kimi müzisyenler sadece müzik yapar..önüne hangi nota koyulursa onu çalar o icracıdır.. Kimi müzisyen ekmeğindedir parasini kazanip yarabbi sükür diyip evine ailesine para götürür. Kimi müzisyense hem müzigini yapar hem de onu daha mükemmele doğru taşımanın endişesi ile çalışır da çalışır.. sonsuz bir mücadeleyle müzigine yeni bir şeyler katar. Bizlerse onları dinleyerek ufkumuzu genişletip yeni yolları yeni gelişmeleri görebilecek hale geliriz. Gerçekleştirdikleri çalışmalar geleceğimize ışık tutar ve bizlere basamak olur. Çok yakın bir zaman önce kaybettiğimiz Alper Berksu iste böyle özel bir müzisyendi.. Memleketimiz karanlığın içinde küçük bir mumla çevresini aydınlatmaya çalışan bir değerini daha kaybetti..çok yazık.. Tabiki yaşam devam ediyor.,hayatlar bitebiliyor ama müzik devam ediyor ve etmeli.... Herseyin oldukça basite indirgendiği , tüketim toplumu haline getirilen ülkemizde, sizler gibi sanatina ve yaşamına sahip çıkan insanlarin varlığı bana umut ve yaşama heyecanı veriyor.. Bu tip festivallerin daha da artmasını Türk müziğinin ve sanatçılarının ileriye daha da ileriye daha büyük adımlarla yürümesini dilerim. Sizleri kutluyorum...saygılarımla.. Esra Arslantürk
Esra Arslantürk / 22.10.2014 06:43:53
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp