Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Anadolu`da Caz: Jülide Özçelik

Mekan: MEB Şura Salonu, Ankara
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Anadolu`da Caz Etkinlikleri kapsamında Jülide Özçelik Ankara, Konya, Kayseri ve Mersinli dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. "Jazz Istanbul Volume 1 ve Volume 2 albümleriyle müzik dünyasının önemli yorumcularından olarak bilinen Özçelik uzun bir aradan sonra dinleyicileriyle “Nefes” adlı albümünü buluşturdu. İstanbul doğumlu olan Özçelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nde Nükhet Ruacan ve birçok önemli akademisyen ile çalışarak Vokal Performans Bölümü`nden mezun oldu. Bize ait ama evrensel standartlarda ve Türkçe sözlü bir albüm yapma fikriyle yola çıkan şarkıcı, kendi bestelerini ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumlayarak 2008 yılı başında "Jazz İstanbul Volume-1" ve 2011 Aralık ayında "Jazz İstanbul Volume-2" adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. 2019 başında yayımlanan 3. albümü Nefes’te önceki albümlerinde de olduğu gibi tüm düzenlemeleri Cem Tuncer’e aittir. Jülide Özçelik birçok yerel ve uluslararası festivaldeki solo konserlerinin yanı sıra Bursa, Antalya, Çukurova, İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ile verdiği konserler serisine de devam etmektedir.


I Solisti Aquilani

Sanatçı: Massimo Mercelli flüt, Richard Galliano akordeon
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
G. Sollima (1962) Contrafactus
A. Piazzolla (1921-1992) Melek Milonga
R. Galliano (1950) Jade Konçertosu, Opale Konçertosu A. Piazzolla (1921-1992) Primavera Portena
A. Vivaldi (1678-1741) L’estate (Düzenleyen: R.Galliano) R. Galliano (1950) La valse au Margaux
Bilet Fiyatları: 80-50-30-20 TL.


Cansu Nihal Akarsu & Anıl Deniz Duo

Sanatçı: Cansu Nihal Akarsu (v), Anıl Deniz (b)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 23 Şubat.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır. Cansu Nihal Akarsu profesyonel müzik eğitimine 2006 yılında İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Viyolonsel Bölümü?nde başlamıştır. 2008 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarının Klarinet Bölümü?nü kazanmış, lise ve lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Caz ile ilgili çalışmalarına üniversite döneminde başlamıştır. 2. Uluslararası Özbekistan Caz Festivali, 20. & 21. İzmir Avrupa Caz Festivali, Legendary Jazz Festival, 2018 Riga Jazz Stage, 17. Ankara Caz Festivali gibi festivallerde yer almıştır. 2018 yılında 14. Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında birinci olan Cansu Nihal Akarsu vokal ve klarinet çalışmalarını halen sürdürmektedir.


 
Okan Aydın ile "Aksi İstikamet"

Geçen yıl son yazı için yeni yılın ilk yazısı demişiz ve üzerinden bir yıl geçmiş. Neden, nasıl, ne oldu... gibi bir dolu okur sorusunun cevabını yazının girişinde ayrıntılı veriyor ve akabinde bizce yazıyı okuyan herkesin en kısa zamanda Okan Aydın`ın hayata geçirdiği plak mağazasına gitmesini öneriyoruz.

 28702 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |  

Son yazımızın üzerinden ziyadesiyle uzun bir zaman geçmiş (neresinden baksanız kabaca bir yıl!). Normal şartlar altında bu pek de özürü olmayacak uzunlukta bir mola; öte yandan özür olmasa da, elbette ki bu uzun bekleyişe ilişkin minik bir açıklamamız da var. Şöyle ki; 2012 yılı başı itibariyle bu satırların yazarı olan bendeniz, tası tarağı toplayıp kurumsal zeminlerde geçen yaklaşık 15 yıllık bir dönemin ardından, altı aylık bir değerlendirme ve projelendirme sürecine yayılan yoğun bir hazırlık evresi sonrasında, müzik sektörünün “bağımsız” neferlerinden biri olmanın kendi halinde bir adımını attım kendimce. Çok sevgili yazar peki ne yaptınız derseniz cevabımız tek kelime ile “KONTRAPLAK” olacaktır.

* * *

Peki nedir KONTRAPLAK? İnternet sayfamızdan (www.kontrarecords.com) kopya çekecek olursak; KONTRAPLAK; öncelikle müziğin kendisine hakettiği değeri vererek, algı kapıları açık müzikseverlere özlemini duydukları bir ortamda ev sahipliği yapmayı amaçlayan yepyeni bir mekan / dükkan. İyi müziği sıkıştırılmak zorunda kaldığı kapı arkalarından gün ışığına çıkarmayı düstur edinmiş, müziği basmakalıp tariflerin dışında yorumlamaya çalışan ve bu yolda da yeni şeyler öğrenmeye ve paylaşmaya açık bir yer. KONTRAPLAK; müziğin geniş coğrafyasında farklı türler arasında cesaretle dolaşmaktan keyif alan, müzikle dirsek teması olan her olumlu gayrete kucak açan ve tüm bunları müziksever açısından farklı bir deneyimle buluşturmayı hedefleyen bir mekan; mekan derken kastımız da “Plak Dükkanı”; onu derken kastımız da ön planda plak olmak kaydıyla CD, DVD, kitap, tişört, pikap ve aksesuarları gibi giderek zenginleşmesi hedeflenen bir menü (bkz.: http://www.kontrarecords.com/fotograflar/)

Trapist "The Golden Years"

Reklam kısmına son vererekten alışılageldiği üzere incelemek üzere ajandamıza birkaç ay önce not ettiğimiz albüme gelelim; Trapist’in Staubgold etiketiyle 2012 yılında yayımlanan The Golden Years çalışmasından bahsedeceğiz bu yazımızda. Aynı zamanda radyo programcısı ve DJ olan Markus Detmer önderliğindeki Staubgold uzun yıllar boyunca Berlin’den yön verdiği yolculuğuna şimdilerde sınıra yakın küçük bir Fransız sayfiyesinde devam ediyor. Staubgold başlangıç yıllarında daha ziyade abstract / electronica arasında salınan albümlere kataloğunda sıklıkla yerverse de zaman içinde free jazz, folktronica, gibi alternatiflere de kucak açan ve çok daha zengin bir müzikal yelpazesinin yansıması olan bir güzergaha girdi demek mümkün. Trapist’in The Golden Years albümü de bunun en somut örneklerinden biri.

Öncelikle kısaca bir ekibe göz atalım derim her zamanki gibi. Trapist davulda Martin Brandlmayr, gitar ve elektroniklerde Martin Siewert ve basta da Joe Williamson’dan müteşekkil bir üçlü. 2000’den bu yana birlikte çalan ekip 2002’de ilk albümleri Highway My Friend’i Hut / Hatology ve 2004 yılında da ikinci albümleri Ballroom’u Thrill Jockey etiketiyle yayınladılar. Basçı Williamson; Eugene Chadbourne, Steve Beresford ve Sven-Ake Johansson gibi isimlerle ortak çalışmalarda yer almış bir isim. Gitarist Siewert ise Taku Sugimoto, Wayne Horvitz, Kammerflimmer Kollektief ( bu sayfalarda daha önceden bir albümünü değerlendirmiştik: http://tinyurl.com/au6t7kl), Ken Vandermark, Christian Fennesz, Kevin Drumm ve Otomo Yoshihide gibi oldukça kalburüstü isimlerle birlikte çalışmış “marka” bir müzisyen adeta. Deneysel electronica ekibi Radian’nın üyesi olan davulcu Brandlmayr ise aynı zamanda Polwechsel ve Autistic Daughters gruplarında da yeralıyor ve yine Axel Dörner, Fennesz, David Sylvian, Sachiko M, John Tilbury, Ken Vandermark ve Otomo Yoshihide gibi isimlerle çalışmış bir müzisyen olduğunu no edelim ve albüme geçelim.

Albümde oldukça uzun sayılabilecek dört parça var. Açılışı sakin girişiyle The Gun That’s Hanging On The Kitchen Wall yapıyor. Sekiz dakikayı aşan süre içinde birkaç defa temponun yükseltip bir anda sakinleştiği bu parçada daha ziyade post rock etkileşimleri görmek mümkün. Minik gitar dokunuşlarıyla açılan perde daha sonraki dakikalarda kaotik bir ortama fırsat tanımadan adım adım zenginleşiyor. Öte yandan orta pasajlarda yer alan çeşitli perküsyon sesleri arka planda gevşek tribal bir atmosfer yaratıyor. Trapist’in albüm boyunca süregiden daha oturaklı ve şarkı formatındaki doğaçlamalarının güzel yansımalarını içeren parçada özellikle vurmalılar bir adım daha önde. Temponun düştüğü bölümlerde sırasıyla rol kapan davulun toparlayıcılığı ve gitarın yolgöstericliği özellikle dikkat çekiyor.

* * *

The Spoke and The Horse hafif ambient vurguları ve minik elektronik cızırtılarla başlıyor. Uzayıp giden ses kümeleri adım adım daha gergin bir atmosfer yaratırken, gitarın minik kükremeleri arasında ilk parçaya oranla enerjinin yukarı çekildiğini an ve an hissedebiliyorsunuz. Doğaçlama vurgusunun bir adım daha ön planda olduğu bu parçada gitar diğer enstrümanlara kıyasla daha belirleyici. Bu dakikalarda enstrümental bir albüm dinliyor olsak da bizimle temasa geçmeye çalışan ve derdi olan bir müzikle karşı karşıya olduğumuz biraz daha net hissediliyor. Parçanın sonlarında ise elektroniklerle davuldan çıkan minik melodilerin karşılıklı konuşmalarına tanıklık ediyoruz. Bu ara pasaj sanki biraz daha derinlere çekiyor dinleyeni. Loş, az renkli ve sakin bir ara katmana doğru.

Sırada albümün en kısa parçası olan Pisa var. Parçanın ilk notalardan itibaren kendini belli eden hırçın bir tavrı var. Daha olgun ama içten içe daha öfkeli dakikalar bizleri bekliyor sanki. Gitarın daha atak bir kimliğe büründüğü bu anlarda diğer enstrümanlar adeta onu sakinleştirmeye çalışıyorlar. Ara ara denge sağlansa da albümün en derinlikli parçasıyla karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün.

* * *

Albümün kapanışı yaklaşık 15 dakikayı bulan süresiyle Walk These Hills Lightly ile yapılıyor. Parça oldukça donuk ve sessiz başlıyor. Adeta bir sis perdesi ardında salınan müzik dakikalar geçtikçe adım adım kendini göstermeye başlıyor. Diğer parçalara hafiften sirayet eden gerginlik hissi ilk dakikalarda yine ön planda. Yankılanan vuruşlar, zorlukla duyulan ekolu elektronikler ve bunların arasından başgösterme cesaretini sergileyen bas ve gitarın girişiyle parça biraz daha ete kemiğe bürünüyor. Son bölümde öne çıkan dingin gitar arpejleri ile birlikte güçlenen pastoral bir anlatım parçaya ekstra bir lezzet katıyor.

* * *

Trapist’in uzunca bir aradan sonra çıkardığı albüm az kelimeyle söylenmiş güçlü bir aforizma gibi. Dingin, rafine, ustalıkla işlenmiş ama karmaşaya yer vermeyen dengeli parçalardan oluşan albüm özenli bir dinlemeyi hakediyor. Özellikle parçaların uzun oluşu olası konsantrasyon kopukluklarında sizin de albümden kopmanıza yol açıyor. Aman dikkat!

Okan Aydın
okanokan@yahoo.com

fasitdaire.blogspot.com
twitter.com/fasitdaire

Cazkolik.com / 04 Mart 2013, Pazartesi

Kaydet

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Geçen yıl son yazı için yeni yılın ilk yazısı demişiz ve üzerinden bir yıl geçmiş. Neden, nasıl, ne oldu... gibi bir dolu okur sorusunun cevabını yazının girişinde ayrıntılı veriyor ve akabinde bizce yazıyı okuyan herkesin en kısa zamanda Okan Aydın`ın hayata geçirdiği plak mağazasına gitmesini öneriyoruz. » Yılın ilk yazısında Okan Aydın son yıllarda müzikte çok tartışılan konulardan biri olan hip hop ve modern caz ekseninde müzikler yapan Antipop Consortium`un Knives From hevan albümünü ele alıyor. » Aksi İstikamet köşesindeki yeni yazısında Okan Aydın Thirsty Ear etiketli sıcak bir albüme odaklanıyor: Greg Ward`s Phonic Juggernaut. Rock müziğinin yüksek enerjisiyle cazın ruhunu iyi bir şekilde harmanlayan ve saksofon, davul ve bastan oluşan bir trio albümü... » Okan Aydın da sezonu açan yazarlarımızdan. Yeni yazısında Berlin`li grup Kammerflimmer Kollektief`in Teufelskamin isimli yeni albümü ele alan sevgili Okan Aydın albüme ilişkin detaylı bir analiz yapıyor. » Bizleri zor tınılara aşina kulakların sevdiği müzisyenlerin albümleriyle tanıştıran Okan Aydın yeni yazısında Vladislav Delay Quartet`in yeni albümünü anlatıyor. » Fransız müzisyen Charles-Eric Charrier `nin yeni albümü "Silver" Okan Aydın`ın yeni yazısında okuruyla buluşuyor... » Cazla elektroniğin mahir ellerde birlikte pişirildiği nefis bir dinleti: Scanner with The Post Modern Jazz Quartet`ten "Blink of an Eye". » Yeni bir `free jazz` albümünün heyecan verici özellikleri Okan Aydın`ın cümlelerinde kendini yeniden tanımlıyor... » Okan Aydın, To The Moon albümü ile müzisyenleri Jean-Marc Foltz, Matt Turner ve Bill Carrothers`ı mercek altına alıyor. » Okan Aydın uzun bir yaz arasından sonra Nate Wolley & Paul Lytton`ın albümü "Creak Above 33" ile yazılarına yeniden başlıyor... » Okan Aydın, Kihnoua`nın "Unauthorized Caprices" albümünü anlatıyor. » Oğuz Büyükberber son albümü Ara ile Okan Aydın`ın yeni yazısında... » Okan Aydın yeni yazısında İngiliz caz sahnesinin üç usta müzisyeni Alan Wilkinson, Steve Noble ve John Edwards?ın 2008 tarihli konserlerinin 2009 yılında yayınlanan albümleri anlatıyor. » Avangard caz topluluğu Chicago Underground Duo ve son çalışmaları "Boca Negra" Aksİ-İstikameT`te... » İtalyan kökenli Scoolptures ekibinin albümü "Materiale Umano"yu ekibin lideri Nicola Negrini ile yaptığı mini bir röportajla birlikte mercek altına alıyor. » Kuzeyden doğaçlama esen avangart caz rüzgarları ve Circulasione Totale Orchestra`dan etkileyici bir albüm.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp