Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bidar ve Orkestra ***Ücretsiz***

Sanatçı: Bidar ve Orkestra
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 25 Ağustos.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


 
Popüler Gündem

Art Pepper`ın yaşarken verdiği son konserlerden birinin bir hayranı tarafından kaydedilmesiyle başlayan süreç, aradan geçen 30 yıl sonra "Unreleased Art" isimli serinin 5. albümüne dönüştü.

 4231 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz kayıt yazıda sözü geçen konser albümünden alınan ünlü Straight Life`tır.


Konserlerde gizli gizli kayıtlar yapan caz fanlarına teşekkür etme zamanı. Yaptıkları yasadışı diyebilirsiniz, haklısınız ama aşağıda nedeni okuyunca caz tutkusunun başka cazseverlerinde faydalanabileceği bir paylaşıma dönüştüğünü öğrenmek içinizi rahatlatacaktır.

* * *

1982 yılında öldüğünde 52 yaşında genç ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi alto saksofonistlerinden kabul edilen Art Pepper’ın eşi Laurie Pepper, kocasının ölümünün ardından geçen otuz yıl aradan sonra yukarda sözünü ettiğimiz fanlardan biri sayesinde Pepper’ın konserlerinde gerçekleştirdiği yaratıcı, pırıltılı ve funky doğaçlama kayıtları eni bir albümde topladı. İşbu kayıtlar Art Pepper’ın ölümünden bir yıl önce, 1981 Mayıs ayında Stutgart’ta verdiği konserdeki improvizasyonlarlar. İşte bu yazı, bu albümün arkasındaki öyküyü konu ediniyor...

* * *

Takip edenler bilir, Art Pepper’ın “Unreleased Art, Vol.1-2-3-4” adı altında yayınlanmış seri albümleri vardır ve Cazkolik olarak bu albümlerin birini biz de playlistimizde yayınlamıştık ama ustanın ölümü nedeniyle bu seri, 1982 yılında son olarak dördüncüsü yayınlandığında tamamlanmış olarak kabul edilmişti. Şimdi ise, bulunan kayıtlar sayesinde, serinin beşincisi 2010 Mayıs ortalarında yeniden cazseverlerle buluştu. İşbu albüme sebep olan otuzbeş yıl önceki meşhur Stutgart konserinde Pepper’a piyanist Milcho Leviev, basçı Bob Magnusson ve davulcu Carl Burnett’ten oluşan ve adını “geri dönüş dörtlüsü” dedikleri bir ekip eşlik ediyordu. Böyle tanımlanmasının nedeni Art Pepper’ın uzun süren hapis cezası nedeniyle kesintilere uğrayan müzik yaşamının, hapisten çıktıktan sonra kurduğu dörtlüyle yeniden müziğe dönmesiydi. İşe bir başka yanından bakarsak eğer, Art Pepper’ın profesyonel müzik yaşamının tamamı topu topu 15 yıl kadardır. Buna neden olan sebepler iki kez uzun süre uyuşturucu yüzünden aldığı hapis cezası ve elbette 52 yaşında hayatının baharında, biten hapis cezalarının ardından verimli bir dönem geçirecek iken ölüp gitmesidir. Neredeyse yetmişli yılların tamamını hapiste geçirmişti Pepper. Altmışlı yıllarda bu kadar olmasa da yine kısa olmayan bir dönem hapis üstüne bir de rehabilitasyon dönemi geçirmişti.

* * *

Neyse; Stutgart öyküsüne dönelim; Pepper ve grubu Stutgart’a geldikleri zaman neredeyse iki yıldır turnelerde birlikte çalıyorlardı. Grup olarak şaşırtıcı ve büyülü bir iletişimi kurmayı başarmışlardı. Konserlerde ilham verici, yeni ve eğlenceli inceliklerle dolu müzikal farklılıklarını sahne üzerinde mutlulukla yansıtıyorlardı. Art Pepper zaten her zaman müzisyenler arasında kurulan büyülü ilişkinin, iyi cazın da anahtar duygularından olduğunu söyler dururdu. Stutgart’ta yeni olan parçalar yoktu halbuki, çaldıklarının hepsi zaten bilinen parçalardı ama gece yepyeni bir gece oldu! Her bir parça da Art Pepper sanki ilk kez çalıyormuş, yeni bir dünya ile karşılaşıyormuşcasına üflüyordu saksofonunu. Bu duygusallığının temelinde yatan duygu ise hapiste olduğu dönemde müziğe olan açlığı ve tutkusuydu kuşkusuz.

“True Blue” bir Art Pepper parçasıydı. Konserlerinin bildik açılış parçalarındandı ama bu akşam Pepper’ın eli sıcaktı ve gece bu parçayla neşeli ve yaratıcı başladı. “Yours Is My Heart  Alone” ise orta tempolu bir valsti. Pepper bu parçayı yetmişlerde efsane vibrafonist Cal Tjader ile Japonya’ya gittiği zaman Clare Fischer sayesinde keşfetmişti. “Landscape” ise tam bir Art portresiydi! “Patricia” Pepper’ın kızı için yazdığı dokunaklı baladlarındandı. “For Freddie” 2008 sonunda, Pepper’dan çok sonra ölen efsanevi trompetçi Freddie Hubbard adına bestelenmiş saf, pırıl pırıl, swing bop çalışmaydı. Geceyi simgeleyen parçalardan biri Art Pepper’ın erken dönem bestelerinden, üstüne albümü bu isimle yayınlanan otobiyografik kitabı “Straight Life”tı. Bu parçanın Pepper’ın hayatında çok önemli olduğu söylenir. Bir çeşit hayatını özetleyen, simgesel öneme sahip parçalardan... Ardından “Avalon” geldi, klarnet çalıyordu. Sonra “Make A List, Make A Wish”... duygulu ve erotik bir yorumdu! “Somewehere Over The Rainbow” Pepper’ın konserlerinde seslendirmeyi çok sevdiği parçalardan biri oldu hep. Bu parçayı ilk 1951 yılında Shorty Rogers ile birlikte çalmıştı ve o zamandan beri çalmayı bırakmamış üstelik yorumu da giderek çalmayı özlemle beklediği bir ilahiye dönüşmüştür. Konser “Cherokee” ile sona erer.

* * *

Karısı Laurie Peppern 2006 yılında kurduğu “Widow’s Taste” adlı yapım şirketi o yıldan beri her yıl bir albüm mutlaka yayınlıyor. Firmanın ismi müzikal ve estetik “lezzet”i çağrıştırması için Laurie tarafından seçildi. Laurie başlangıçta pek umutlu değildi. Korsan yapımlar, farklı firmalardan çıkan onlarca albüm derken pek bir şey yapamayacağını sanıyordu ama yavaş yavaş da olsa kendini finanse etmeye başladı. Internet burada bir şekilde olumlu olarak devreye girdi. İkinci albümünü yayınladıktan sonra Avrupalı bir Pepper fanatiği ve koleksiyonerle teması oldu. İşte bu temasın sonucu “Vol. 5”in ortaya çıktı. Kendi firması adına çıkan üç, daha önce farklı firmalardan yayınlanan serinin ilki olan albümlerle seri bugün artık beşi buldu!

Hayırsever Pepper fanı beraberinde Stutgart konser kaydı ile gelerek elindekilerin Wayne Peet Newzone Studio’da remastering işleminin yapılmasını, kaydın profesyonel kaliteye ulaşmasını sağladı. Laurie bu gelişme sayesinde yayınlanan albüm şimdi başka fanların da ellerindeki kayıtları yeniden gözden geçirmelerini ve temas kurmalarını sağlar mı acaba diye düşünmeden edemiyor. Art Pepper fanatiklerinin kendise ulaştırdıkları böyle yeni kayıtları bekliyoruz mesajları da bu beklentileri tetiklemiş belli ki.

Kayıtlar elden geçirildikten sonra, döneme ilişkin yeni resimler, konsere ilişkin yeni notlar ve fotoğraflar bulunup kitapçık ve kapak tasarımları ile birlikte albümler basıldı ve dağıtımı yapıldı, Şimdi başta Art Pepper olmak üzere herkes mutlu...


Jazzcorner sitesinde yayınlanan haber esas alınarak farklı kaynaklardan katkılarla derlenmiştir.


Cazkolik.com / 18 Ocak 2012, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Muhteşem,kulaklarımın pası silindi cazkolik teşekkürler. D&R larda yok türkiye ye geldimi nerede bulabilirim.
ali uğurlu / 22.02.2012 09:40:55
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp