Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Havana Ekspres ***Ücretsiz***

Sanatçı: Havana Ekspres
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 24 Ağustos.2019
Saat: 16:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


2. Efes Opera ve Bale Festivali

Sanatçı: Antalya Devlet Opera ve Balesi
Mekan: Bornova Kültür ve Sanat Merkezi
Tarihi: 24 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Bu yıl 2ncisi gerçekleşecek Efes Opera ve Bale Festivaliinde bu akşam Antalya Devlet Opera ve Balesi  Rimski Korsakov`un ünlü Şehrazat balesini sergileyecek. İnternet gişesi: Biletiva.com


 
Popüler Gündem

The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu...

 6459 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Madem yazıda Misty`den söz ediliyor o halde Misty dinlememiz gerekir diyerek ünlü şarkının Sarah Vaughan`ın benzersiz yorumunu dinletiyoruz sizlere.


Dünya üzerinde yaşayıp, sinema ve cazı sevip de Clint Eastwood`u tanımayan var mıdır? Olmaması gerek. Peki, büyük sinema ustasının hayattaki en önemli bir kaç tutkusundan birinin caz olduğunu biliyor musunuz? Muhtemelen çoğumuz duymuşuzdur ama cazın onun hayatındaki önemine dair fazla bilgimiz olmayabilir. Şu anda dünyanın yaşayan en karizmatik, en saygı duyulan isimlerinden olan Eastwood`un caza olan sevgisi tek başına bir haber veya benzeri bir şey olmaktan çıkıp bizatihi cazın kendisini tüm dünyada sempatik ve ilgi çekici hale getirir, hem de bu güzel müziği az tanıyan hatta sevmeyen bir çok insana dahi.

Clint Eastwood yönetmenlik yapmaya başladığı son 20 yıldan bu yana hayatının aşkı diyebileceğimiz caza, yönettiği filmlerde ya doğrudan senaryosu gereği "Bird" gibi cazın içinden konulara yer verdi ya da müziklerinde mutlaka caz kullandı, buna sayısız örnek verilebilir.

Bu konunun nereden çıktığını düşünenler olursa işin en başına dönelim ve geçtiğimiz gün dünyanın en saygın ekonomi gazetesi The Wall Street Journal`ın 22 Şubat 2011 tarihli sayısına gidelim. Michael Judge imzalı uzun yazı tümüyle Eastwood ile yapılmış söyleşiye ayrılmış. Söyleşinin tek konusu ünlü aktörün caza olan tutkusu. Yazar Judge büyük aktörün konuşmaktan her zaman zevk aldığı bir kaç şeyden birinin caz olduğundan bahsederek başlıyor. Seksenli yaşlarını sürdüğü bugünlerde yarı yaşındaki genç insanlardan çok daha meşgul ve yoğun bir adam Eastwood. Caza olan sevgisi başta ailesi olmak üzere bir çok kişiyi bu müziğe karşı yakınlaştırmış. Oğlu Kyle Eastwood`un çok ünlü bir caz müzisyeni olduğunu, film müzikleri yaptığını biliyoruz. Kızının da ilgisini duymuştuk, en yakın dostlarından biri, filmlerindeki müzikleri birlikte kotardığı büyük müzik adamı, besteci, şef, aranjör Lennie Niehaus. Birlikte "Unforgiven", "Mystic River", "Million Dollar Baby", "Gran Torino", "Hereafter" gibi önemli filmlerinin müziklerini yapmışlar.

Clint Eastwood jazz ve westernin Amerikan sanat formları olduğunu düşünüyor. Küçük bir çocukken devamlı caz plakları dinler, duyduklarını piyanoda çalmaya çalışırmış. Etkilendiği ilk kişinin Fats Waller`ın albümleri olduğunu söylüyor, zira plaklarını annesi eve getiriyormuş Waller`ın.

Ergenlik yaşlarından itibaren Bay Area bölgesindeki caz klüplerine takılmaya başlamış, meraktan... sevgiden... Dönem swing dönemi, Dixieland tarzı müziğin çalındığı yıllar... Frisco Jazz Band, Lu Watters gibi isimleri hatırlıyor o yıllardan. Yaşımdan büyük gösteriyordum, klüplere girer, bir bira alır ve bu isimleri izlerdim.

Kırklı yıllar böyle geçmiş, geçmiş ama cazı sıradan bir dinleyici gibi değil, bir profesyonel kadar yakından takip eden ünlü aktör o yıllarda cazda başlayan değişimi ve modern cazı da yakından takip ettiğini söylüyor. "Bu sayede armonik ve ritmik değişimleri takip edebildim. Takip ettikçe modern caz müzisyenlerini daha çok dinlemeye başladım, Charlie Ventura, Dizzy Gillespie ve elbette Charlie Parker." Aslına bakılırsa bugünden geriye bakınca insan Eastwood ve Parker`ı sanki aynı kuşağın insanları değillermiş gibi düşünüyor, tam elli yıl önce ölen Charlie Parker ile Eastwood`un araları sadece 5 yaş. Charlie Parker`ı bir kaç kez izleme fırsatı olmuş, "çok gençtim o zamanlar daha" diyor. Oscar`lı "Bird" filminin aklına düşmesi ta o zamanlara kadar uzanıyor.

"Bir çeşit caz delisi olup çıkmıştım" diyor muhabire. "Caz üzerine yayınlanan her kitabı okudum, bildiğim her müzisyeni dinledim, izledim. Sana gün gün, yer yer, tarih tarih kimin nerde kimle çaldığını bile tek tek söyleyebilirim" diyor, o kadar fanatik anlayacağınız. Benzetmek ne kadar doğru olacak şimdi yazının şurasında bilinmez ama size bir çırpıda 1952 yılının futbol takımlarının oyuncularını sırasıyla sayan acaip futbol fanatikleri vardır, gerçekten tam öyle bir durum Eastwood`unki de.

The Wall Street muhabiri Eastwood`a henüz 29 yaşındayken girdiği alkol komasında hayatını kaybeden, yirmili yıllarda cazın ilk beyaz müzisyenlerinden sayılan Bix Biederbecke`nin hikayesiyle ilgilenip ilgilenmediğini soruyor. "Evet" diyor, belli ki hayatını yakından biliyor Biederbecke`nin. Detaylar veriyor, anlatıyor ama yine de Clint Eastwood`da Parker`ın yeri başka.

Şöyle, bir yandan durup düşündüğümüzde filmlerinde caz bağlantısı 1971 yılındaki filme kadar gidiyor bilgilerimiz, Clint`in İtalyan westernleri ile ortalığı kasıp kavurduğu yıllar, galiba bir de Komiser Callaghan rolü var, yoksa o daha sonraları mıydı? İşte o yıllarda bir radyo DJ`ni oynadığı filmde kendisine tutkuyla, daha doğrusu hayatına kastedecek kadar saplantıyla bağlı fanatik kadın hayranıyla ilişkisini anlatan filmde -ki galiba ilk yönetmenlik denemesi olabilir, emin değiliz- Erroll Garner`ın ünlü baladı "Play Misty For Me"`yi çalmıştı. Rolü gereği DJ olarak filmde de çalıyordu şarkıyı.

Yazının buralarında caz tarihçisi kadar bilgi veriyor ünlü oyuncu, parçanın kaydedildiği ilk tarihten tutun da sonradan kimlerin kaydettiğine kadar... İnanılmaz bir hafıza...

1930 yılında dünyaya gelen Eastwood`un şanssızlığı dünyanın gelmiş geçmiş en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşadığı döneme denk gelmiş biri olması. Babası, kasaba kasaba dolaşarak iş arayan, bulunca çalış›p ailesini geçindirmeye çalışan biriymiş. Gençlik yıllarında çok sevdiği siyah caz müzisyenlerinin uğradıkları ayrımcılıktan ötürü halen o döneme çok kızgın utanılacak zamanlardı diyor muhabire. Bu dönemin aşılmasında cazın önemli rolü olduğuna inanıyor.

Muhabirle oturdukları yer -muhtemelen kendisine ait olan- bir çiftliğin içinde, lokanta gibi bir yer, zaten kendisi hemen yakınlarındaki büyük bir piyanonun yanıbaşında, amatör de olsa piyano çalan biri. Muhabir Michael Judge ile bir kaç kadeh içki içerek başladıkları söyleşiyi bitiriyorlar. Yazının sonunda şimdi sorarız size, bizce dünyanın en güzel müziği olan caza müzisyen olmayıp onun kadar yakın olmuş, belki yüzbinlerce yeni cazsever, dünya çapında saygınlık ve ün kazandırmış başka kaç kişi vardır acaba...

Cazkolik.com / 03 Mart 2011, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp