Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

Sevin Okyay yeni yazısında, Diane Reeves`in çift gitarlı `Strings Attached` İş Sanat konserinde Reeves, dinleyicisi, sahnesi ve müzisyenleri üçgeninde öne çıkan detayları ele alıyor.

 6439 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz parça Russell Malone`un 2010 yılında yayınlanan son albümü "Triple Play"den seçtiğimiz "Honeybone" isimli parçasıdır.


Konser nasıl çalınır?

Diane Reeves, iki gitaristle İş Sanat’ta çok beğenilen bir konser verdi. “Strings Attached” projesinin gitaristleri Romero Lubambo ile Russell Malone’du. Ertesi günkü bültenin başlığında “Cazın kraliçesi Dianne Reeves yine büyüledi,” diyordu. Doğrudur, büyüler. Zaten Miss Reeves, onu beğenmeye hazır bir dinleyici karşısına çıkmıştı. Hakiki caz dinleyicilerinin bir kısmını da içeren, ama daha çok protokol görünümlü dinleyicileri, ya da İstanbul Caz Festivali’nin pahalı konserlerine gelmeyi alışkınlık edilmiş türden dinleyicileri içeren kalabalık bir gruptular. Adının büyüsüne kapılıp gelmişlerdi, aradıkları her şeyi de buldular.

Miss Reeves’in harikulade bir sesi, kendine has bir yorumu var. O sesin mikrofon gerektirmediğini de, bis parçası “You Taught My Heart to Sing”i mikrofonsuz söyleyerek bize gösterdi. Sonra da minik adımlarla, yan yan sahneyi terk etti. Şarkıları, doğaçlamaları ve seyircisiyle kurduğu dört dörtlük iletişimle kusursuz bir konser sanatçısı olduğunu kanıtladı. Zaten kanıtlamaya ihtiyacı da yoktu. Ne de olsa, “En İyi Caz Vokal Performansı” dalında üç kez Grammy almış birinden söz ediyoruz. ‘Büyük Billie Holiday”in ini ona layık bir mükemmellikte yorumladı.

Gelelim konser çalma meselesine... A.B.D.’de yaşayan, Brezilya müziği ile cazı başarıyla harmanlayan, gitar üstadı Romero Lubambo’ya hiç itirazımız yok. Gerçekten yetkin bir gitarist, üstelik sakin, endişesiz, iyi bir adama benziyor. Russell Malone ile aşık atmaya kalkmadı. Tersine, gerektiğinde eşlik etti, gerekmiyorsa susup onu dinledi. Reeves ile daha önce de birlikte çalışmış olan Lubambo, “Strings Attached” projesinin ‘yaylıları’ndan biri olarak, gayet iyiydi.

Öteki ‘yaylı’ ise bir acayip. Ezelden beri hayran olduğumuz (aslında henüz 48 yaşında var yok) Russell Malone, dinleyicileri müthiş etkiledi. Belki de hepsi onu tanıyordu, aksi takdirde Miss Dianne Reeves anons edilene kadar 10-15 dakika süreyle iki gitaristi dinlemekten hoşnutsuzluk duyabilirlerdi. Oysa coşkuyla alkışladılar. Müthişti, hatta dışarıda ‘tanıyorum da çıkaramıyorum’ türünden bir ahbap, satılan Reeves albümleri içinde, Malone’un çaldığı albüm var mı diye bakıyordu. Olmayabileceğini söyledim. “Harikaydı, çok beğendim,” dedi. “Kız da iyi, daha önce hiç dinlememiştim.” Doğrusu ben konserde de ellili yaşlarında olduğunu kabul eden 55 yaşındaki Miss Reeves’in yerinde olsam, her şey bir yana, bana “kız” denmesini sevinçle karşılardım.

Esas konumuz Malone ise, kısa süre önce Ron Carter ve Mulgrew Miller gibi iki büyüğüyle, Aytek Şermet’in bu yıl düzenlediği şaşırtıcı konserlerden birinde İstanbul Jazz Center’da karşımıza çıkıp gönlümüzü hoş tutmuştu. O da harika bir konserdi ama ayakta kaldığım için ikinci seti izleyememiştim. Kendisini, o konserin neredeyse hemen ardından gene izleyip dinlemek ne güzel. Üstelik, bu kez sahnenin beklenmedik hakimi olarak çıktı karşımıza. Özellikle de, konserin sonlarına doğru yaptığı soloyla, hakkında yazılan, söylenen her şeyi, bütün övgüleri doğruladı. Evet, Russell Malone gerçekten de mevcut gitaristlerin içinde en etkini, daldan dala konmakta da üstüne yok. Blues’dan gospel’, pop’a, R&B’ye, caza büyük bir rahatlıkla geçer diyorlardı.

Elhak öyleymiş. Bize ve Reeves’e sırtı dönük otururken, birden elleri havada, koltuğuyla dönüp giriştiği soloda anladık bunu; hatta ‘country’yi de ekleyebiliriz. Ne kadar atak, neredeyse agresif, coşkulu, tutkulu, hatta bazı anlarda onun vardığı düzey yüzünden biraz ürkütücü bir soloydu! Daha önce kaptı kapacak göründüğü konseri orada aldı gitti bence. Tevekkelli ona Grant Green ile Kenny Burrell’ın bluesvari sound’larını; Django Reinhardt ve Pat Martino’nun amansız ataklarıyla birleştiren kişi demiyorlar! Demek Sony’nin başındaki Tommy Mottola onu Harry Connick Jr.’ın grubunda çalarken dinleyince onun için hemen Columbia’ya getirmiş. Miss Dianne Reeves’in meslektaşı, neredeyse adaşı Diana Krall bunun için yıllarca onunla birlikte çalışmış. Tıpkı Aretha Franklin, B.B.King, David Sanborn, Shirley Horn, Ron Carter ve Sonny Rollins gibi.

İlk gitarı annesinin ona aldığı plastik yeşil bir oyuncak gitar olan Russell Malone, uzun süre bu gitarla duyduğu gitar seslerini çıkarmaya çalıştı. Önce televizyonda izlediği Chet Atkins, Johnny Cash, B.B.King gibi sanatçıları taklit ediyordu, blues ve country ile ilgileniyordu ama 12 yaşında George Benson’ı Benny Goodman ile çalarken dinledikten sonra, bu müziği çalmak istediğine karar verdi. (Eskinin eşsiz caz gitaristi George Benson’dan bahsediyorum. Sonraları, “Viran olası hanede çoluk çocuk var” bahanesiyle kendini pop’a vuran versiyonundan değil.) Çalmayı kendi kendine öğrenmişti, 25 yaşında orgcu Jimmy Smith onu birlikte çalmaya çağırdı. İlk sahneye çıkışlarından sonra “Sandığım kadar iyi olmadığımı anladım,” demişti. İki yıl sonra Harry Connick Jr.’ın orkestrasına katıldı, dört yıl kaldı, onunla birlikte üç albüm yaptı.

Kendi albümünü ise 1992’de çıkardı: Russell Malone. Elektrik, akustik ve klasik gitar çaldığı albüm, radyo listelerinde 1 numaraya yükseldi. Ertesi yıl “Black Butterfly”ı yaptı. 1990’lı yıllarda da cazı yakından izliyor olanlar, Russell Malone’un yeteneğini nereye gizlediğini hep merak etmişlerdir.

Ortadaydı oysa. Robert Altman’ın Kansas City’sinde parmaklarını şaklatan şahıs oydu. Stephen Scott ve Benny Green’in 1997’deki albümlerinde çaldı. Diana Krall stüdyosu ve grubunun üyesiydi, ikisi Grammy adayı, biri Grammy ödüllü üç albümünde onunla çalmış, birlikte dünya turnesine çıkmıştı. Gene 1997 tarihli ve Latin Caz Grammy’li “Habana”da Roy Hargrove ile birlikteydi. Sadece kendi adına albüm çıkarmamıştı, o kadar. Umarız Malone gerek lider, gerek sideman olarak, gönlü hangisini isterse, bol bol albüm çıkarsın; kiminle gelirse gelsin, İstanbul’a gene uğrasın. Acaba diyoruz, kendi konseri olunca neler yapacak?

Sevin Okyay
08 Mayıs 2011, Pazar
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp