Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bidar ve Orkestra ***Ücretsiz***

Sanatçı: Bidar ve Orkestra
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 25 Ağustos.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


 
Popüler Gündem

Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu...

 8318 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz şarkı Wynton Marsalis`in yayınlanan son albümlerinden biri olan ve taa Ragtime dönemi caz piyanistliğine kadar uzanan geçmişiyle cazın gerçek atalarından biri olarak kabul edilen Jelly Roll Morton`a (1885 - 1941) adadığı Mr. Jelly Lord isimli albümünden alınan bir caz klasiği King Porter Stomp`tur.


Şarkıları, filmleri, beyazperdeden eksik olmayan gülümsesiyle bugün artık göz önünde olmayan 87 yaşındaki Doris Day geçen yirmi yılın ardından adını My Heart olarak belirlediği müzik albümünü yayınladı...

Bizlerin eski yıllarda TRT`nin gösterdiği Doris Day & Rock Hudson romantik salon komedi filmlerinden tanıdığı Hollywood`un ikon isimlerinden, 87 yaşındaki Doris Day hayli ilerlemiş yaşına rağmen 17. albümünü yayınladı. Adını My Heart koyduğu çalışma Doris Day`in son yirmi yıldır yayınladığı ilk albüm aynı zamanda.

Golden Globe ve Grammy ödüllü aktris ve şarkıcı tüm zamanların en sevilen kadın yıldızları arasında gösteriliyor. Kariyerine onbeş yaşındayken başlayan Day şimdiye kadar 39 filmde rol aldı, 650 şarkı kaydetti.

Doris Day`in ilerleyen yaşının kendisine getirdiği bir başka özellik ise yaşlılık yıllarına ait hiç bir fotoğrafının yayınlanmaması. En azından biz bu kadar aradık taradık inanın bulamadık. Bu yaşlara varan kadın yıldızlarda sık görülen bir durum bu, hep genç ve güzel halleriye anımsanmak istiyorlar, hiç de anlaşılmayacak bir şey değil...

My Heart isimli albümünde Doris Day Beach Boys, Lovin` Spoonful ve Joe Cocker gibi ünlü grup ve müzisyenlerin şarkılarından oluşan cover yorumlara yer vermiş. Aynı zamanda fanatik bir hayvansever olarak tanınan Day, albüm hakkında yaptığı açıklamada "Bu şarkılar hayvanlara olan sevgimin ve 2004 yılında kaybettiğim oğluma olan aşkımın ifadesidir..." diyen ünlü star bu iki sevginin kendisini hayatta tutan şeyler olduğunu belirtiyor.

Doris Day`in kariyeri artık bitmeye yüz tuttu denildiği altmışlı yılların sonlarında üçüncü kocası ve menajeri olan Martin Melchner`in iflas etmesiyle bir anlamda yeniden harekete geçti, daha doğrusu geçmek zorunda kaldı. My Heart o yılların ardından ünlü yıldızın yayınladığı ikinci albüm olma özelliğini de taşıyor.

* * *

Yaz aylarının büyük kısmını Avrupa caz festivalleri arasına mekik dokuyarak geçiren, arada New York`da dolanıp yine Avrupa`ya dönen Wynton Marsalis son günlerde kapağı Londra`ya atıyor... Londra`nın dünyaca ünlü elli yıllık caz klübü Ronnie`s Scott`la anlaşan büyük trompetçi beş gün boyunca Londra`lılara New Orleans tarz müzik ziyafeti verecek...

Wynton Marsalis herhalde dünyanın en çok konser veren, en çok gezen, en çok kayıt yapan müzisyenlerinden biri... Bir yandan tüm bu yoğunluk ve çabası usta müzisyeni dünyanın dört bir yanında oldukça sevilen bir isim haline getiriyor. Bir süredir Avrupada gezmedik şehir, çalmadık festival bırakmayan Marsalis şimdilerde soluğu Londranın efsanevi caz klübü Ronnie Scott`da alacak. Londra sanırız onun için uğrak yeri olmaktan öte bir şehirdir. Klüple yaptığı anlaşmaya göre beş gece boyunca Londralıları New Orleans tarzı caza doyuracak olan Marsalis herkesi kendinden geçirecektir kuşkusuz.

Geçtiğimiz ay başında Marciac Jazz Festivali`nde harika bir konser veren Marsalis festivalin ardından Milano`ya gitti, Balkanlarda kısa dolanan ünlü müzisyenin bu arada yukarda resmini gördüğünüz rock gitar efsanesi Eric Clapton ile geçen yıl New York Lincoln Center`da verdikleri konserin CD & DVD kaydı yayınlanan müzisyen temposunu düşürmeyerek sahne ve albüm işlerine tam hız devam etti.

* * *

Bizim buralarda sayısız hayranı olan caz şarkıcısı Allan Harris uzun aradan sonra yeni albümü Open Up Your Mind`ı yayınladı...

Kerem Görsev`le verdiği konserler ve birlikte kaydettikleri albüm sayesinde bizde çok sayıda hayrana sahip olan Allan Harris yeni albümü Open Up Your Mind`ı yayınladı. Love Productions isimli firmadan çıkan albümün 13 Eylülde mağazalarda yer alacağı söyleniyor.

Biz, Harris`i elinde sadece mikrofonla görmeye alışkın olduğumuz için yeni albümünün fotoğraflarında sürekli gitarıyla görüntülenmesi hayli ilginç geldi. Sesi yine bildiğimiz o benzersiz ses, hatta kimi caz eleştirmenlerince dünyanın en iyi seslerinden biri kabul edilen Harris yeni albümünde yeni bir dönemin başlangıcını duyuruyor. Başta tabii bildiğimiz sesi, elinde gitarı ve tümüyle yeni besteler, daha soul & organ soundlu ritmik melodik şarkılarıyla yeni Allan Harris`i sevdik doğrusu. Yeni müzikleriyle onu buralarda da göreceğimizi inanıyoruz, bunu en iyi sevgili Kerem bilir, kendisine ilk fırsatta soralım bakalım...

* * *

Cazın üç genç silahşöründen yeni bir albüm; Ninety Miles...

Amerika ile Küba arasındaki soğuk denizler artık ısınmaya yüz tutmuş olmalı. Neden mi? Amerikanın uzun yıllardır Küba`ya uyguladığı katı ambargoya rağmen Küba dik ve gururlu duruşundan taviz vermeden yoksulluğuyla yaşamayı seçti ama bükülmedi. Bu ilk kısım Kübaya övgülerimiz olsun, haberimizin konusu ise genç kuşağın üç önemli müzisyeni Christian Scott, David Sanchez ve Stefon Harris`in birlikte kaydettikleri albümleri NinetyMiles.

İlk cümlede sözünü ettiğimiz ısınan denizler benzetmesi de adı geçen albümün durumunu açıklamaya yetiyor olmalı. Önceki yıllarda Amerikalı müzisyenlerin Kübaya gidip albüm kaydetmeleri pek olası değildi. Bizzat devlet tarafından yasaktı. Oysa bu üç müzisyen yanlarına aldıkları Cuban American müzisyenlerle bizzat Küba-Havana`da post bop melodilerin 21. yüzyıl cümlelerine Cuban dans ritmlerini Kübalı piyanistler Rember Duharte ve Harold Lopez Nussa ile etkileyici biçimde harmanlıyorlar. Saksofonun usta ismi David Sanchez, trompetin yeni Miles Davis`i olarak lanse edilen, Katrina kasırgası sırasındaki müzikleriyle herkesi kendine hayran bırakan trompetçi Christian Scott ve vibrafonun son dönem en iyi ustalarından Stefon Harris iki ülkenin arasındaki 90 millik mesafeyi albüme isim olarak vererek yaptıkları işle ne denli gurur duyduklarını gösteriyorlar.

* * *

Kanada`da yaşadığı yıllarda caz müziğine aşık olan Ahmed Ebrahim ülkesi Hindistan`a döndüğünde açtığı klübü Pune onuncu yaşını kutladı...

Son haberimiz ise Hindistan`dan. Express India web sitesinin haberine göre bundan on yıl önce Pune isimli caz klübünü hayata geçiren Ahmed Ebrahim geçen on yılın uzun süren bir yolculuk olduğunu ama her gününe değdiğini söylemiş.

Klübünün hikayesini kısaca şöyle anlatıyor Ebrahim; "Kanada`dan ülkeme geri döndüğümde yanımda bir de yeni keşfim olan caz müziğini getirmiştim. Bu müzikle olan bağım kopsun istemiyordum, bunun için ne yapabileceğimi düşündüm, diğer müziklerle de bağları olan bir yer açmaya karar verdim. Dönem bırakın interneti falan daha kasetli yıllardı. Herkesin elinde ne varsa birbiriyle paylaştığı yıllardı. Dönemin grupları da müzikleri böyle öğreniyorlardı. İlk açıldığımızda 15 üyeli küçücük bir yerdik şimdi üye sayımız yediyüzü aştı..."

Klüp onuncu yıl kutlamasını Bombay caz dünyasının yakından bildiği isim Artiste Ashok Gulati ile birlikte 21 Ağustos akşamı yaptı. Oceanic Sound isimli firmanın sahibi ve klübün ilk günlerinden bu yana en aktif üyelerinden biri olan Mahindra Dave "Biz bu müziği ilk dinlediğimiz de çok sevmiştik, adının jazz olduğunu bile sonradan öğrendik" diyerek aslında ne denli naif olduklarını anlatır. Hatta, müziği ilk duyduğunda bu müziğin ne kadar iyi bir müzik olduğundan söz etmiş ama Ebrahim`e senin iyi hoparlörlere ihtiyacın var, ben sana bu konuda yardım edeyim diyerek bu önemli sorununu gidermesinde yardımcı olmuş. Klüp üyeliği sistemini geliştiren Ebrahim üyelik tüm cazseverlere açık, ücretli değil diyor. Üyeleri ise işadamları, profesyoneller, hepsi belirli bir kariyere sahip insanlar ama iş caza gelince mutlaka kendilerini zaman ayırıp bu müziği olması gereken yerde, klüpde dinlemeyi seven insanlarmış.

Cazkolik.com / 04 Eylül 2011, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp