Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bidar ve Orkestra ***Ücretsiz***

Sanatçı: Bidar ve Orkestra
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 25 Ağustos.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


 
Popüler Gündem

"Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor...

 5063 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz şarkı Amy Winehouse`ın sesinden aşık olduğumuz "Love Is A Losing Game"in erkek sesi karşılığı Sachal Vasandani`nin son albümü "Hi-Fly"de seslendirdiği yorumudur.


Sachal Vasandani konserine bilet almak için lütfen bu satıra tıklayın.


SACHAL VASANDANI konser davetiyesi hediyeli TwitBilmece 2. sorusu şöyle: Vasandani`nin son albümünün adı nedir?

Lütfen cevaplarınızı posta@cazkolik.com adresine AD, SOYAD, CEVAP ve TEL. NO yazıp gönderiniz.


Vokalist, besteci ve aranjör Sachal Vasandani 2007’de ilk çıkışını yaptığı “Eyes Wide Open” ile modern caz dünyasının en umut vadeden isimlerinden biri olmayı başardı; 2010 yılında Down Beat dergisinin “Yükselen Yıldız” oylamasını kazandı. Vasandani 2009 yılında yayınladığı “We Move” albümü ile caz ve popu farklı bir şekilde harmanladığı tarzını gözler önüne serdi.

Vasandini’nin son albümü “Hi-Fly”, (bu albümle ilgili albüm yazısını okumak için lütfen bu satıra tıklayın) önceki iki albümünün başarısını perçinledi. Grammy ödüllü basçı John Clayton gibi büyük isimlerin desteklediği bu albüm; Vasandini’nin klasikleri, orjinalleri, pop düzenlemelerini içeren çok geniş bir materyali kendine özgü bakış açısıyla harmanlıyor.

Vasandani “Müzik yaparak, şarkı söyleyerek dinleyiciyi kendime çekmeye çalışmıyorum. Ben sadece eğlenmeye çalışıyorum" diyor.

“Where We Move” iç gözlemin ve özlemin ağırlıkta olduğu bir albümken, Hi-Fly ile Vasandini daha neşeli bir üslup yakalıyor. “Bu albümde şarkı söylemenin keyfini biraz da olsa paylaşmak istedim.” diyor mesela. “ Son albümüme ilham veren karmaşa içinde çalıştım ve sadece eğlenmeyi denedim. Dinleyiciyi kalbime çekmek konusunu daha az, kutlama yapmayı ise daha çok düşündüm.”

Bu kutlama ruhu hiçbir yerde Vasandani’ye “vocalese” türünün kurucularından ve caz vokalin babalarından sayılabilecek ve varlığı genç sanatçıya destek olan efsane Jon Hendricks’in eşlik ettiği “One Mint Julep” kadar belirgin değil. Hendricks aynı zamanda sözlerini kaleme aldığı bir Randy Weston bestesi ile albüme adını veren şarkıda yer alıyor.

Kimsenin ikilinin eğlenceli antik lirikler içinde, hareketli ileri-geri vocalese’leri eşliğinde boğuşmalarının açık mutluluğunun yansıdığı neşe dolu “One Mint Julep” parçasını yüzünde gülümseme olmadan dinlemesi mümkün değilmiş gibi gözüküyor.

“Daha genç bir şarkıcı olarak, ne zaman Jon gibi biriyle vakit geçirme fırsatı elde etsem bunu alçakgönüllü buluyorum.” diyor Vasandani. “Jon harika bir ruha sahip ve çok açık ki nasıl iş birliği yapacağını biliyor; ama şoför koltuğunda o oturacaktır; çünkü o Jon Hendricks. Kendimi bu gezintiden keyif alırken buldum. O ivmeyi arttırıyordu ve şanslıydım ki onun yanındaydım, arkasında değildim.”

Alçakgönüllülüğünü bir kenara bırakırsak Vasandani 89 yaşındaki ustayla fikir tartışmalarında oldukça yetkili ve yeterli; ama o farklı yeteneğini albüm için kaleme aldığı üç orijinal parçayla ortaya koyuyor. “Babes Blues” şarkıcının kız arkadaşına adanmış ve bu şarkı misafir sanatçılar John Ellis (tenor saksafon) ve Ambrose Akinmusire (trompet) tarafından seslendirilen heyecan verici sololara ve Vasandani’nin yükselen falsetto`larına soluklanmak için bir fırsat sunuyor.

“Flood”, albümdeki özellikle Asya, Pakistan ve Japonya’daki felaketlerden esinlenerek yazılmış en yürek parçalayan parça. “Şarkının sözleri benim kişisel tepkimdi.” diye açıklıyor sanatçı. “Bu doğal afetlerle ilgili haberlerden bilgi ediniyordum ve bu bilgiler benim kişisel hikâyeme ilham verdi. Sanatçılar olarak diğer insanların acılarını hissedip sahiplenmeye ve bunu ortaya koymaya çalışırız.”

Evrensel ve aynı zamanda çok kişisel bir bakış açısı ile (ikisi de çok sık olmak üzere), “Summer No School” gençlik aşklarını anlatıyor. “Şimdiki ile değil; ancak daha gençken sahip olduğunuz aşkla ilgili bir aşk şarkısı yazmak istedim. Müzisyenler daha çok şimdi yetişkin olarak nasıl hissettiğimizle ilgili konuşmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden “Summer No School” kendi geçmişime gelişen bir sanatçı olarak değil de gelişen genç bir adam olarak bakmam için bana iyi bir fırsat verdi”

Albümdeki keyifli sürprizlerden biri ise Amy Winehouse’un klasik melankolik aşk şarkılarını hatırlatan ve Vasandani’nin sıcak ve son bir ağıt olarak yorumladığı “Love Is A Losing Game” parçası. “Aşk ve kayıp hakkında harika bir parça.” diyor sanatçı. “Bu temalar her zaman müziğimde ve yazılarımda yer bulur.”

Vasandani, seçtiği materyalle -parça yıllar önce yayınlanmış ve tutulmuş ya da hala zirveye doğru tırmanıyor olsa da- eninde sonunda kaynağına göre değil müzik ve sözlerle kurduğu bağa göre karar verdiğini söylüyor.

“Bu oldukça basit.” diyor Vasandani. “Ben modern bir insan ve şarkıcıyım ve standartların benim repertuarımda yeri var. Hepsi olmasa da bazı standartlarım çeşitli mesajlar içeriyor. Birçok düzeyde ulaşılabilen ve harika olan melodiler, hala dinlenmeye değerdir. Eğer ortada sıradanlığı ve geçmişte kalan, unutmayı tercih edeceğim bir devri hatırlatan bir şey varsa onu yapmamayı tercih ederim. Eğer “The Very Thought of You” gibi hala anlam ifade eden ve bir sanatçı olarak sizde yankı yaratan ve kendi hikâyenizi daha zengin bir şekilde ifade etmenizi sağlayan iyi bir şarkı varsa, ortada bir sorun yoktur."

Vasandani’nin “The Very Thought of You” yorumlaması onun albümdeki dışadönük ve ulaşılabilir tarzının altını çiziyor. Genellikle balad olarak çalan Vasandani, gruba daha fazla hareket katmaları için güvenirken, liriklerin oluşturulma sürecinde samimiyet sağlıyor. Bu istek ritim bölümüne hızlı bir nabız getiren Kendrick Scott’un (davul) eklenmesiyle birlikte hayranlık verici bir şekilde karşılanıyor.

Scott, Vasandani’nin uzun süredir ortakları olan ve her albümünde yer alan Jeb Patton (piyano) ve David Wong’a (bas) katılıyor. Healt Brothers Kuartet’te de birlikte çalan Patton ve Wong’un yakın dostluklarından da anlaşılan uzun bir geçmişleri var.

“Sadece çok iyi müzisyen olma özelliğine sahip kişilerle çalmak istemiyorum. Bunu söylediğim için şanslıyım ki birlikte çalıştığım tüm insanlar harika müzisyenler olmalarının yanı sıra yeni ya da var olan şeylere kendi imzalarını atmak konusunda oldukça açık fikirliydiler. Bu kişiler repertuarımızda uzun zamandır olan müziğe yeni bir soluk getirmeyi gerçekten biliyorlar ve bu, alçakgönüllülüğü ve her harika müzisyenin gerçekleştirmek zorunda olduğu bir bağlılığı gerektiriyor. Bunun lüks bir tarafı var. Yönelebileceğimiz her türlü yeniliğe açık olacakları konusunda onlara güveniyorum.”

Cazkolik.com / 08 Mart 2012, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp