Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Barok Müziğin Cazla Buluşması

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri, İstanbul
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılında Christina Pluhar önderliğinde kurulan L`Arpeggiata, hem klasik müzik sanatçıları hem de caz müzisyenlerinden oluşuyor. "Henry Purcell Doğaçlamaları" albümünün başarısı ardından L`Arpeggiata bu sefer projesini Heandel eserlerinden oluşturduğu "Heandel Goes Wild" adlı bir albüm çıkardı. Albüm, caz ile barok müziğin buluşmasını ele alıp, hem hayranlık hem de hayret uyandırıyor. L`Arpeggiata, antik harp, theorbodan, chitarra battente, cornemuse gibi orta çağ ve barok müzikte kullanılan antik çalgılar ile dikkat çekiyor. İş Sanat`taki konserde ise soprano Celine Scheen, kontrtenor Valer Sabadus sahne alacak. 25 Nisan Perşembe akşamı saat 20.30`da gerçekleşecek İş Sanat`taki bu müzik ziyafetini ajandalarınıza not etmeyi unutmayın!


Cansu Nihal Akarsu Quartet

Sanatçı: Cansu Nihal Akarsu (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Anıl Deniz (b), Burak Cihangirli (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/6
Etkinlik Bilgisi : Cansu Nihal Akarsu profesyonel müzik eğitimine 2006 yılında İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Viyolonsel Bölümü?nde başlamıştır. 2008 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nın Klarinet Bölümü?nü kazanmış, lise ve lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Caz ile ilgili çalışmalarına üniversite döneminde başlamıştır. 2. Uluslararası Özbekistan Caz Festivali, 20. & 21. İzmir Avrupa Caz Festivali, Legendary Jazz Festival, 2018 Riga Jazz Stage, 17. Ankara Caz Festivali gibi festivallerde yer almıştır. 2018 yılında 14. Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında birinci olan Cansu Nihal Akarsu vokal ve klarinet çalışmalarını halen sürdürmektedir. Giriş: 50 TL.

 


BİFO ile Romantizmden Sonsuzluğa

Mekan: Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Harbiye, İstanbul
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 25 Nisan Perşembe akşamı İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te, müzikte romantik döneme damgasını vurmuş iki büyük usta, Bruckner ve Brahms’ın yapıtlarını seslendirecek. Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun vereceği konsere dünya müzik sahnesinden pek çok isim konuk olacak.


İstanbul Soundscape Project

Sanatçı: Selçuk Artut, Alp Tuğan, Sinan Kestelli, Gökhan Deneç, Erdem Helvacıoğlu, Serdar Kökçeoğlu, Özcan Ertek ve MIAM Sound Collective
Mekan: Salt, Bankalar Caddesi 11 Karaköy İstanbul (Tel: 0 212 334 22 45)
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un sesleri nereden geliyor? Şehrin sakinlerinin işitsel yolculuğuna farklı bir bakış açısı getirebilir mi? İstanbul`un gündelik yaşamına işitsel bir perspektiften yaklaşan Istanbul Soundscape Project (ISP), şehrin akustik ekolojisinin korunmasıyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Açık Sinema`daki ISP performansında, Selçuk Artut, Alp Tuğan, Sinan Kestelli, Gökhan Deneç, Erdem Helvacıoğlu, Serdar Kökçeoğlu, Özcan Ertek ve MIAM Sound Collective tarafından üretilen yeni işler ve eşlikçi görsellerle şehrin hızla değişen akustik atmosferi açığa çıkarılacak.


 
Popüler Gündem

Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzikseverleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak...

 6842 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemekte olduğunuz müzik Movits! grubunun 2008 yılında yayınladığı albümden alınan Lite Som isimli çalışmasıdır.


 

Cazkolik okurları yanlarında +1 sevdikleriyle birlikte Ghetto sahnesinde MOVITS! ile birlikte soylemek ve doyasıya dans ederek eğlenmek için yapmanız gereken tek şey posta@cazkolik.com adresine ADI-SOYAD ve TEL NO. yazıp göndermek.

Ghetto sahnesinin biz cazseverler açısından büyük önemi var, açıkçası orada daha fazla caz ve türevleriyle ilgili etkinlikleri izlemek hiç kuşkusuz hoşumuza gider. Geçen yıl, hatta ondan önceki yıl bu konuda çok güçlü isimleri sahnesinde ağırladığını biliyoruz, kimilerinde biz de oradaydık, hepsini büyük bir zevkle izledik. Belirli bir müzikal çizgiyi istikrarla izleyen Ghetto sahnesinde popüler müziklerden, club- house- tekno partilere, Ayhan Sicimoğlu gibi kült ve istikrarlı Ghetto sahnesi müdavimlerinden popüler latin, Brasil caza oradan elektronik latin ritmli müziklere ve cazın gece laciverdi ana akım isimlerine kadar ama neticede hepsi belirgin ve nitelikli müzikal çizginin üstünde kalan müzikleri mutlulukla dinledik.

Önümüz yaz, salonlarda sezon yavaş yavaş bitime yakın döneme girdi. Mayıs sonu, Haziran gibi bütün sezonu konser ve etkinliklerle yoğun yorucu geçiren mekanlar ya yazlık yerlerine geçecek ya da bir süre kendilerini dinlenmeye alacak. Ghetto bu bakımdan şanslı, bu yaz ne olur bilmiyoruz ama kendini tümüyle kapatan bir yer olmadı, bu bakımdan şanslı çünkü binasının çatı terası yazları daha sakin ve light projelere, içinde güzel müziklerin de yankılandığı ambiyansa oldukça uygun. Neticede bu farklı bir konu ama Ghetto`nun gelecek sezona caz bakımından kendini daha çok sayıda ve daha güzel projelerle hazırladığını biliyoruz. Bu açıdan muhtemelen sizlere güzel haberleri sezon öncesinde müjde olarak vermiş oluruz umuyoruz.

Gelelim bu haberin esas içeriğine, Nisanın ortasını devirdik, her hafta en az bir kez caz ve türevi müziklere sahnesinde yer veren Ghetto Mayıs başına kadar geçecek sürede iki güzel ve eğlenceli, canlı dinamik projeleri ağırlamaya hazırlanıyor. Geçen hafta Mo` Horizons projesini duyurmuştuk, hatta haber güncel kısımda halen yayında duruyor ama 20 Nisan Cuma ve 28 Nisan Cumartesi akşamları bizi bekleyen iki yeni projeye gelin şimdi tek tek bakalım.


`House müziğin geleceği` olarak anılan Tortured

Soul 20 Nisan akşamı sizi bekliyor...

Vokal ve davulda John Christian Ulrich, vokal ve klavyede Ethan White ve bas gitarda Jordan Scannella`nın olduğu Tortured Soul daha önce bulşutuğu İstanbullu hayranlarıyla bir kez daha bir araya geliyor. 20 Nisan akşamı sahne alacak topluluk Red Bull Music Academy işbirliğiyle burada olacak. Grubun beyni kabul edilen Ethan White klavye ve vokalin yanında besteci kimliğiyle ön planda. Klasik caz kökenli fanatik ve tutucu dinleyicilere şaşırtıcı gelebilir belki ama Ethan White doksanların ortalarında New York`a gittiğinde cazın başkentinde caz piyanisti Donald Friedman ile çalıştı, Ornette Coleman, Herbie Mann gibi büyüklerle çaldı. 7 yaşında piyano çalmaya başlamış, başta caz olmak üzere müziğin hep içinde yoğrulmuş biri için elbette şaşırtıcı değil. New York gibi yerlerde insanların nasıl süreçler sonunda hangi müzikal skalada kendileri için kariyer oluşturmaya çabaladıklarını görmek açısından önemli bir örnek. White, doksanları New York ve yoğun caz eksenli geçirir, caz klüblerinin aranan klavyecileri arasındadır.

Tortured Soul ise ikibinlerin başında kurulur. Tam olarak 2003. İlk albümleri ‘Introducing Tortured Soul’un yayınlanmasının ardından Fabric, Zouk gibi efsanevi mekanlarla birlikte Big Chill, Java Jazz Festival ve Montreal International Jazz Festivali’nde binlerce kişiyi coşturan grup, dünya sahnesine büyük bir adım daha attığını kanıtlar. Gilles Peterson’dan, Lenny Kravitz ve Barry Manilow’a kadar birçok müzisyenin dikkatini çeken üçlü ve müzikleri, DJ camiası tarafından da ilgiyle takip edildi ve şarkıları Osunade, DJ Spinna, Dimitri, Quentin Harris gibi isimler tarafından sayısız kez remix’lendi. Dans sahnesinin önemli label’larının aradığı kanı bulmasıyla grubun şarkıları, Hed Kandi’den Defected’a kadar bir çok house müzik şirketinin toplamasında yer aldı.

Canlı house müziğin kralları kabul edilen Tortured Soul en son yayınladıkları 2009 albümü Did You Miss Me ile sevenlerinin kalbini bir kez daha çaldı.

Cazkolik notu: Kaçırmak istemeyeceğiniz bu geceye giderken yanınızda dans ayakkabılarınızın olmasına dikkat edin ya da dans etmeye uygun ayakkabılarınızla gidin, çünkü istemesenizde yerinizde duramayacaksınız.


Modern swingin hip hop`la buluştuğu müzikler şu

anda dünyada çok moda...

Son yılların en gözde club tarzlarından biri de eskiyle yeniyi elektronik tabanlı dans müziklerinde bir araya getirmek. Şimdi gelin şöyle düşünelim, aradaki 70-80 yıllık farkı bir kenara bırakın ve otuzların swing müziğiyle çılgınca dans eden dönemin genç insanlarıyla, bugünün yine benzeri müzikle dans eden genç insanlarını düşünün. Aradan kalkan zaman farkını hatırlatacak tek şey müziklerin tarzlarıdır. Otuzların swingi modern müziklere hala ilham vermeye devam ediyor. Bu akım Amerika`da olduğu gibi Avrupa ve Türkiye`de de oldukça moda. Hatta bu müziklerle dans partileri düzenleyen İstanbullu Lindy Hop isimli bir grup da vardı, sanırız hala faaller. Her neyse...

Elektronik swing müziğin Avrupa çapında en önemli gruplarından Movits! Johan Rensfeldt, Anders Rensfeldt, Joakim Nilsson ve David Fraenkel tarafından kuruldu. Movits! ismini, İsveçli şair Carl Michael Bellman’ın ‘Epistles of Fredmen’ adlı eserindeki Fader Movitz karakterinden aln topluluk, Johan Jivin’ Rensfeldt’in hip-hop vokalleriyle, muti-enstrümantalist ve DJ Anders Rensfeldt’nin oluşturduğu alt yapılar, Joakim Nilsson’nın saksofonunun bir araya gelmesi; Count Basie, Duke Ellington, Benny Goodman gibi müzisyenler ve orkestralarının yaygınlaştırdığı ritimlerin günümüze yansıması olarak rahatlıkla tanımlanabilir. ??Hip-hop müzik yapan Rensfeldt kardeşler ve grubun saksafoncusu Joankim Nilsson, katıldıkları bir partide Benny Goodman’in “Sing Sing Sing” şarkısında dans ederken swing tutkularını çalışmalarına yansıtma kararı aldı. Bir gecede alınan bu karar ile modern zamanların dans orkestrası olma yolunda ilerleyen topluluk, 2008 yılında ilk albümleri ‘Apple Swiper Jazz’i yayınladı. İlk albümün ardından konuk oldukları ‘The Colbert Report’ programı grubu, iTunes ve Amazon listelerinde zirveye çıkardı. Movits!, ikinci albümleri ‘Out Of My Head’ ile çıktıkları Avrupa turnesi kapsamında Ghetto’da swing rüzgârları estirecek.

Baharın kanımız kaynatan enerjisini artarak hissetmeye başladığımız bugünlerde Ghetto`nun bu cıvıl cıvıl projelerini takviminize mutlaka yazın ve bir an önce programınızı yapın. Gece ve müzik sizin olacak...

Cazkolik.com / 17 Nisan 2012, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp