Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bidar ve Orkestra ***Ücretsiz***

Sanatçı: Bidar ve Orkestra
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 25 Ağustos.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


 
Popüler Gündem

> 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti...

 7865 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Söyleyin daha önce bu kadar güzel bir Giant Steps dinlediniz mi? Dua edelim de Anthony Braxton bu parçayı bir de İstanbul`da çalsın!


Cazseverlerin festivaller bakımından yıl içinde iki büyük caz randevusu var. Akbank Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali`nin ardından aynı yılın sonbaharında olmakla birlikte aslında gelecek yeni yıla aitmiş gibi duran, yaz rehaveti sonrası hayatın yeniden başladığı, şehrin yaz sıcağından sonbahar sarısına döndüğü, hayatın yeniden canlandığı, salonların, resim galerilerinin, sokakların rengarenk olduğu mevsimin festivalidir. Akbank Caz`ın böyle çok önemli bir şansı var, yani sonbahar mevsimini kastediyoruz. Caza bu kadar yakışan mevsim az bulunur.

Ve her sene Akbank Caz öncesi yeni festivale dair haberler, isimler heyecan yaratır. Geçtiğimiz hafta festival yetkilileri 22. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz 5 ismi açıkladı. Gazetelerde, televizyonlarda görmüşsünüzdür, oldukça çekici isimler var ve bunlar henüz sadece bir kısmı. Gelin birlikte bakalım...


Anthony Braxton 17 yıl aradan sonra yeniden

festivalde...

67 yaşındaki yaşayan efsanelerden Anthony Braxton cazın sadece müzisyen olarak değil, eğitmen, entelektüel, felsefeyle uğraşan, besteci ve müzisyen (üstelik tüm nefeslileri çalan bir müzisyen) olarak `Abstract Shapes` soyut avangart dilin en önemli geliştiricilerinden biri. Evet, öncü müziği ustanın en önemli müzikal kimliği dinleyenler bilir ama caz standartlarının da en iyi icracılarından biridir büyük usta. Mesela bu konuda 2003 yılında yayınlanan Standards Quartet isimli çalışmasında olağanüstü yorumlar kayıtlı. Yine kendi tarzına dönük ve özellikle doğaçlama bölümleri hayranlık verici. Bir de ustayı burada cüssesinden ötürü az sayıda sanatçıdan dinleme imkanı bulabildiğimiz `contrabass saxophone`u çalarken görebilirsek değmeyin keyfimize...

Braxton ile ilgili detayları ve müziklerini ayrı bir yazıyla ele alacağımız için şimdilik kısa notlarla durum değerlindirmesi yapmış olalım ama (açıklanmayan diğer isimleri bilmesek de) 22. Akbank Caz Festivali`nin majör konserinin Anthony Braxton`ı 17 Ekim 2012, Çarşamba akşamı Sabancı Müzesi içindeki The Seed`de izlemek olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu mekan nisbeten ufak bir alan olduğu için şimdiden biletinizi almakta fayda var.


Erkek caz vokali 21. yüzyıla ait ilk sesini buldu...

Bir kaç yıldır Amerikan caz sahnesini sesiyle

sallayan Gregory Porter ilk kez İstanbul`da...

Resmine bakıp da Gregory Porter`ı orta yaşlı biri sanmayın, görüntüsü öyle ama kendisi henüz çok genç. İlk albümü Water`ı 2010 yılında yayınladı. Zaten olay o zaman patladı... İlk albümüyle o yılın Grammy adayı oldu. 2011`de London Jazz Festival`in açılış konserini verdi ve hemen ardından Londra`da tam 12 ayrı konser bağlantısı yaptı. Cazkolik olarak son yıllarda sık sık yakındığımız şeylerden biri de cazda erkek sesindeki azalmadır. Kadınlar tersine ne kadar çok ve iyi ses çıkarırsa çıkarsın erkek seslerine kıran girdi sanki. Eski nesilden kalan bir kaç ismi saymazsak eğer söyleyin allahaşkına kaç kişi sayabilirsiniz... Allahtan Porter tam zamanında ortalığı kasıp kavurmaya başladı da erkek nesli biraz nefes aldı. İşin şakası (Kurt Elling`i hariç tutarsak eğer) erkek caz sesini domine edecek yeni neslin sesleri yok denecek kadar az. Michael Buble gibi iyi seslere pek bakmayın, işin doğrusu erkek sesinde cazın ana akımı Johny Hartmann ekolünün yeni nesilleridir. Öbürleri hep biraz fazla `beyaz` kalırlar. İşin doğrusu bu... 22. Akbank Caz Festivali`nin görünen o ki Braxton ve Porter ile birlikte majör isimleri olacak. (Henüz duymadıklarımız bizi neşeli hayretlere sürükler mi acaba :) )

Caz trompetin ortadoğudan yükselen sesi İbrahim

Maalouf Akbank Caz Festivali`nde...

Yaklaşık bir ay önce Asena Akan ile bir söyleşi yayınlamıştık, özel bir proje üzerinde çalışıyordu (Arşivden bulabilirsiniz). Akan`ın söyleşiden aklımızda kalan önemli notu ise mutlaka çalışmak istediği trompetçinin İbrahim Maalouf oluşuydu. Tınısını ne kadar beğendiğinden söz ediyordu. İşte o Maalouf 9 Ekim Salı akşamı Garajİstanbul`da olacak. İbrahim Maalouf, Nassim ve Amin gibi sanatçılar yetiştiten bir ailenin üyesi. Trompetinde kuzeye has lirizmi doğuya özgü renklerle boyayan sanatçının müziği cazdan rock`a, Arap ezgilerinden usta işi doğaçlamalara kadar onlarca farklı rengi barındırıyor ve bu haliyle bu festivalin en orijinal konserlerinden biri olmaya aday.


ACT sanatçıları ünlü firmanın 20. yılını özel bir

konserle kutluyor...

Avrupa ve dünya cazının en önemli firmalarından ACT bu yıl 20. yılını kutlayan "20 Magic Years" isimli bir albüm yayınladı. Daha doğrusu özel bir konserde buluşan firmanın dünyaca ünlü sanatçıları tam 20 parçalık özel bir albüm yaratmış oldular. Bu konser sonradan farklı ülkelerde düzenlenen kutlama etkinliklerine dönüştü. Bizim Kalan Müzik`inde bu arada bu yıl 20. yılını kutladığını hatırlatalım. İşte bu kutlamanın bir ayağı da Akbank Caz Festivali`nde özel bir konserle gerçekleştirilecek ve gerçekten özel isimler katılacak. Kimler mi? İsveç’in caz dünyasına en önemli katkılarından biri olan trombon virtüözü ve vokalist Nils Landgren, postmodern cazın yenilikçi isimlerinden ECHO Jazz Ödülü sahibi Alman piyanist Michael Wollny, İskandinav müzik sahnesinin en saygın gitaristlerinden biri olan Johan Norberg, enstrümanı kontrbasın sınırlarını yeniden çizen İsveçli Lars Danielsson, göz kamaştırıcı bir diskografiye sahip Alman baterist Wolfgang Haffner, ipeksi ses rengi ve kusursuz yorumu ile dinleyicileri büyüleyen Danimarka’nın caz divası Cæcilie Norby, bariton saksafonun Fransa’dan çıkmış en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Céline Bonacina ve lirizm yüklü sololarıyla dinleyenleri kendine hayran bırakan Finlandiyalı trompetçi Verneri Pohjola’dan oluşan The ACT Jubilee Night, festival kapsamında 6 Ekim Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.

Lafın kısası 6 Ekim akşamı kimselere randevu vermeyin. Bu konser sadece ACT`in değil, aynı zamanda Avrupa cazının da gerçek bir kutsaması olacak ve iyi cazseverlerin de orada olması şart! Cazkolik olarak başka şart koşmayız ama bu şart :)


Eleni Karaindrou ile Theo Angelopoulos filmlerine

unutulmaz bir yolculuk: Theo Angelopoulos

Anısına...

Eleni Karaindrou ve Theo Angelopoulos isimlerinin bundan yıllar önce İstiklal Caddesi ve İstanbulun bilumum caddelerinden yayılan Bee Keeper filminin müziklerin çok daha öte isimler olduğunu anlamamız kısa sürmüştü. Çoğumuzun ilk flörtü böyle oldu belki ama bir çoğumuz da kısa süre içinde sanatçılarla ömür boyu sürecek gönül birlikteliğine başladı. Ama bu birlikteliğin bir ayağı kısa kaldı. Büyük sinema ustası Theo Angelopoulos`u hiç de haketmediği bir trafik kazası aramızdan aldı. Onun filmlerindeki sihirli müziğin bestecisi Karaindrou`nun konseri büyük sinema ustasının anısına.

Her biri ayrı bir başyapıt olarak değerlendirilen “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ağlayan Çayır” gibi Theo Angelopoulos filmleri için bestelediği müziklerle dünya çapında bir hayran kitlesine sahip olan Eleni Karaindrou, bugüne kadar kaydettiği 20 civarında albüm ile önemli satış başarılarına da imza atmış bir isim. Akdeniz ve Balkanlar’ın yerel enstrümanları ile klasik Batı müziği enstrümanlarını birlikte kullanarak kendine has müzikal renkler yaratmayı başaran Eleni Karaindrou, ülkemizde de en çok sevilen yabancı sanatçılar arasında yer alıyor.

Ender Sakpınar yönetiminde 31 kişilik görkemli bir orkestra eşliğinde 7 Ekim Pazar günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan Eleni Karaindrou konseri, 24 Ocak 2012 günü hayatını kaybeden usta yönetmen Theo Angelopoulos’un anısına düzenleniyor. “Ulis`in Bakışı", "Ağlayan Çayır", "Leyleğin Geciken Adımı", "Sonsuzluk ve Bir Gün", "Puslu Manzaralar", "Kitera`ya Yolculuk” gibi filmlerin müziklerinden oluşan bir performans sunacak olan Eleni Karaindrou, festival tarihindeki unutulmaz konserlerden birine imza atacak.


Şimdilik 22. Akbank Caz Festivali isimleri böyle, daha önümüzde çok zaman var ve bizim de yazacak çok yazımız olacak...

Cazkolik.com / 02 Ağustos 2012, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp