Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor.

 11400 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik bizce festivalin en renkli konserlerinden biri olmaya aday harpist Edmar Casteneda`nın bir önceki albümü Entre Cuerdas`a adını veren parçadır.


20. İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor...

İzmir`in dünyaya açılan caz kapısı; 20. İzmir Avrupa Caz Festivali bu yıl 4 - 20 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. Yani (bu yazının yayına girişine göre Pazartesi). Festivalin genel fotoğrafına baktığımız zaman 16 gün için konser sayısı az görünse de programa dahil edilen sanatçıların seçimi bakımından modern caz çıtasının hayli yüksek, tatmin edici ve örnek gösterilecek kadar başarılı olduğunu belirtelim. Festival yönetimi, festival konsepti bakımından koyduğu ilkeyi üst düzey perspektif olarak belirleyip programı öyle oluşturmuş. Festivalin konsept başlığında da belirtildiği gibi İzmir Avrupa Caz Festivali müzikal kaynağını Avrupa sahnesinden temin eden bir festival. Böyle bir konsept, program yapmayı kolaştırıyor sanmayın. Avrupa gibi kuzeyi ayrı, güneyi ayrı, doğusu, batısı apayrı, küçük ama çeşitliliği değişken ve renkli bir coğrafyada, üstelik cazın modern yüzüne dönük, ezici çoğunluğu genç ve kişisel ifadeleri hayli baskın isimleri buluşturup bu isimlerin toplamından ortak ve modern bir payda çıkarmak hiç kolay bir şey değil. İKSEV en çok bu bakımdan dikkatimizi çeken ve doğru bulduğumuz bir programa imza atmış.

* * *

20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nin genel görünümü üç bakımdan dikkat çekiyor: Birincisi Kerem Görsev`in Therapy Project`i (ki aşağıda ayrıca değindik). İkincisi Avrupa coğrafyasına dağılan 2 Alman, 1 Polonyalı, 1 İtalyan, 1 Fransız, 1 Hollandalı ve 1 Kolombiyalı ile Türk müzisyenlerin yer aldığı Açık Sahne ile Açık Caz Orkestrası ve üçüncüsü ise festival müzisyenlerinin büyük bölümünün genç ve modern Avrupa cazının dikkat çeken isimler olması.

Gelelim festival ayrıntılarına...


Therapy projesi müzikal konsepti ve kadrosundaki dünyaca ünlü isimleriyle Kerem Görsev`in idealizminin sınırsızlığını gösteriyor.

Şu açık ki Kerem Görsev`in Alan Broadbent ve Ernie Watts ile heyecan verici hale getirdiği Therapy projesi tek bir kişinin imkanlarıyla altından kalkacağı bir çalışma değil. Ama öyle... Üstelik durumu sadece konserlerle sınırlamayıp bir de yayınlayacağı yeni albümün kor çekirdeği haline getirmesi ne kadar geniş çaplı bir işe soyunduğunu da gösteriyor (çünkü albüm projesi sadece iki önemli müzisyenle sınırlı değil, ayrıca Broadbent yönetiminde dünyaca ünlü büyük bir orkestra da olacak!)

Yarın (yani 2 Mart akşamı) Görsev`in uzun süredir heyecanla beklediği mini konser turnesi Cemal Reşit Rey konseriyle başlıyor. Aynı ekip Pazartesi İzmir Avrupa Caz Festivali`nin açılışını yaptıktan sonra soluğu Ankara Caz Festivali`nin kapanışında alıyor.

* * *

İstanbul konserinde ayrıca CRR İstanbul Senfoni Orkestrası`nın da olduğunu özellikle belirtelim. Bir nokta da İzmir Caz Festivali açısından, şöyle ki, farklı bir bakış açısıyla Kerem Görsev, Alan Broadbent ve Ernie Watts İzmir festivalinin en tecrübeli ve en ünlü isimleri. Açılış konserinin böyle bir konser ve Görsev Trio, Broadbent, Watts gibi isimlerle başlaması festivalin Avrupa merkezli ayağını (hiç değilse açılış konseri bakımından) Yeni Zelandalı, Amerikalı ve Türk eksenine doğru kuvvetli şekilde çekiyor.


Almanların `top heavy` piyanisti David Helbock Avrupa modern cazının sınırlarını sorguluyor.

Almanların Avrupa caz sahnesinde ilgiyle takip edilen müzisyenlerinden piyanist David Helbock bir çok Avrupalı eleştirmence müziği heyecan verici bulunuyor. Genç bir müzisyen olmasına rağmen `top heavy` klasmanda algılanan bir müziği var ve kimi eleştirmenler daha ileri gidip sanatçı hakkında `Bir sonraki neslin yeni caz şeyi` gibi snob övgüleri ardı ardına sıralıyor. Özellikle solo piyano tutkusu diskografisinde açıkca görülen bir müzisyen. Nerdeyse üç albümde bir solo çalışma yayınlıyor ve bu çalışmaların izlekleri sanatçının kişisel değişimindeki en iyi yansımalar hiç kuşkusuz. Tüm albümlerini dinlediğimizi söyleyemeyiz ama genel izlenimimiz itibariyle gerek solo, gerek duo-trio çalışmalarında (ki İzmir`e trio olarak geliyor) üçgenin bir ayağı Bach ve sonrası dönemlerin klasik çağdaşlarına uzanırken bir ayağı kırılma noktasını Bebop`ın oluşturduğu modern caza, üçgenin üçüncü ayağı ise oldukça sofistike ve yaratıcı efektlerle kullandığı elektronik formlara uzanıyor. Sanatçının İzmir konserinde, iki yıl önce birlikte Diagonal adını verdikleri bir duo albüm yayınladıkları kemancı ve elektronik işler uzmanı Simon Frick ile davulda Reinl Schmölzer var.

David Helbock`un İzmir festival konserinden bir gün sonra İstanbul da ayrıca bir konseri var, sanatçının internet sitesindeki bilgiye göre söz konusu konser Küçükçekmece de ama nerede olduğuna dair detaylı bilgimiz yok maalesef...


Yaratıcı yetenekleriyle Marcin Wasilewski`nin müziği caz piyanosunun en kişisel ifadelerinden biri.

Marcin Wasilewski muhtemelen daha bavulunu toplamadan yeniden Türkiye`ye yolu düşüyor. Düşsün. Böylesi isimleri ne kadar sık izlersek o kadar iyi. Son gelişinde Borusan da idi bu kez İzmir de... Muhtemelen İstanbul konserindeki müzikleri çalacaktır ve o konseri izleyip de hala bir kaç cümle olsa yazmadığımız için pişmanız, üstelik bu sefer izleme imkanımız da yok. Gerçekten özel bir konserdi... Eminiz bu da öyle olacak.

Marcin Wasilewski hakkında çok daha detaylı bilgi edinmek için lütfen linke tıklayın; http://www.culture.pl/web/english/music-full-page/-/eo_event_asset_publisher/Ny17/content/marcin-wasilewski-trio


Yükselen Fransız cazının tecrübeli ismi François Cornelup son albümündeki kadrosuyla İzmir`de.

Bu yıl 50 yaşına giren Fransız nefesli çalgılar ustası, bariton ve alto saksofon yanında soprano saksofon ve kimi zaman klarnette çalan François Corneloup müziği itibariyle tam bir trio adamı aslında ama kendi projeleri dışında Henri Texier gibi bir nesil önceki Fransız ustalarıyla çalışırken ise tam bir pozisyon adamı. 2012 içinde yayınladığı albümü İzmir konseri için önemli çünkü sanatçının hem (bildiğimiz kadarıyla) son albümü hem de albümde çaldığı isimlerle İzmir sahnesine çıkacak. Tam da aynı trio...

* * *

Akustik müziğiyle trio formatının hayli lezzetli konser olacağı kesin. Fransız sanatçıların neredeyse tamamının müziklerinde bir şekilde `Francaise` bir etki var. hiç tanımasanız dahi bu detayı hissediyorsunuz. Corneloup`un triosu içinde geçerli bu. `Noir Lumiére` isimli albümünde bu etki açıkça var. 20. yüzyılın başlarına gönderme yapan modern swing tonlar, expresif ve atak ifadelerle süslenen güçlü vurgular başarılı sanatçıyı ülkesinin en sevilen isimleri arasına sokuyor. Ülkemizde Fransız caz müzisyenlerine karşı ilgisizlik demeyelim ama genel bir az tanıma, dinleme sorunu var gözlemlediğimiz, oysa Kuzey Avrupa`ya karşı öyle değiliz. Daha yakından takip ediyoruz ama Fransız sanatçıları, özellikle yeni nesli kesinlikle ihmal etmemek gerek. Bu konuda İKSEV`i ayrı tutmamız gerek zira sadece bu yıl değil, geçen yıllarda da Fransız caz müzisyenlerine festival programlarında sıklıkla yer verdiler. llk aklımıza gelen geçen yıldan Louis Sclavis mesela. başka örnekler de var. Muhtemelen İzmir`deki Fransız Kültür Merkezi ile yakın işbirliğinin sonucu tümüyle cazseverlere yarayan en iyi sonuçları bunlar.


Sessizlik benim için sesin kendisi kadar önemli diyen Yuri Honing son projesiyle İzmir`de.

"Sessizlik benim için tıpkı sesin kendisi gibi ya da bestelenmiş bir müzik eserinin kendisi kadar önemli" diyen Hollandalı caz müzisyeni Yuri Honing`de tıpkı Marcin Wasilewski gibi sonbahar da İstanbul`u ziyaret eden sanatçılardan. Sevgili arkadaşımız Sami Kısaoğlu sanatçıyla yaptığı özel söyleşiyi de yayınlamıştık ve epey ilgi görmüştü. Birlikte müzik yaptığı iki grubun kendi müzikal evrenini oluşturduğunu ifade eden Honing müzik yapmayı heykelin vücut bulması gibi yaratılmalıdır diye tanımlıyor. Avupalı sanatçıların çoğu gibi ya klasik kökenli ya da klasik müziğe yakın ilgi duyanlarlardan. Hatta yeni biten Şubat ayında Bach`ın Brandenburg Konçertoları ile ilgili bir albümünün de yayınlanmış olması lazım. Son İstanbul konserinde yeni albümü True`dan çalmışlardı, İzmir festival konserinde de muhtemelen aynı müzikleri seslendireceklerdir.


Arp dekoratif bir enstrüman değildir: Edmar Castaneda`nın konseriyle bu hayli estetik enstrümanın yeni sesini keşfedin.

Sadece biz de değil, tüm dünyada çoğunlukla kadınlarla özdeşleşen bir enstrüman var; Arp. Bu tespit genel anlamda doğru olsa dahi bu yıl İzmir Avrupa caz Festivali kapsamında izleyeceğimiz harpist Edmar Castneda hem dünyanın çok yakından tanıdığı müzisyenlerden hem de erkek ve üstelik günümüzde bu önemli enstrümanı hem tarzı hem de bestleriyle en çok domine eden isimlerin başında geliyor genç sanatçı.

Yeni albümü Double Portion`ı duyduk ama henüz dinlemedik oysa bir önceki albümü Entre Cuerdas`ın baskın ve çekici müziği halen kulağımızda. Bu özel enstrümana açıkça çok yeni, latin ve maskülen bir bakış açısı getirdiği kesin olan Castaneda yeni albümü Double Portion`da Gonzalo Rubalcaba, Miguel Zenon ve mandolinci Hamilton de Holanda ile çalışarak arpı taşıdığı noktayı cazın içinde seçkin bir konuma taşıyor. Besteci kimliği ise arp gibi teknik olarak cazda beste sorunları yaşayacağı kesin olan bir enstrüman için belki de müzisyenliğinden bile ötede söz edilmesi gereken bir durum.

1978 Kolombiya doğumlu sanatçının 1994`den, yani 16 yaşından beri New York`da yaşıyor olması çalışmalarını tüm dünyaya duyurması bakımından oldukça önemli. Muhtemelen 9 Mart akşamı onu İzmir`de izleyecek olmamız da cazın başkentinde yaşıyor olmasının getirdiği vitrinde olma, müziğini çağdaş cazın içine farklı bir enstrümanla sokabilmesindeki başarısından kaynaklanıyor.


Festivalin ikinci Alman müzisyeni Pablo Held kuşağının en genç ve yetenekli isimlerinden.

En yukarda, yazının başında Avrupa caz sahnesinin genç ve önemli isimlerini festival programında buluşturarak çağdaş cazın Avrupa sahnesine ilişkin önemli bir müzikal portreye imza atan festival yönetimini kutlamıştık. Bu portrenin önemli bir başka ismi ise festivalin ikinci Alman müzisyeni piyanist Pablo Held ve triosu.

Henüz çok genç bir piyanist Held, 1986 doğumlu... Dört yaşında ailesinin davul çalma deneyimini tecrübe etmesinin ardından müziği olan eğilimi keşfedilen Held kısa sürede esas enstrümanı yani piyanoyu keşfetmiş oldu. Avrupa caz ortamında bir çok ünlü isim için piyanistlik yapan genç müzisyenin diskografisinde birikmiş yeni albümü, canlı kayıt Live ile birlikte dört albüm var ama iki katı kadar da başka sanatçıların albümünde çalmasını da bu genç ve yeni geçmişe dahil edebiliriz. Albümlerinin tamamını Pirquet firmasından yayınlayan Held`in bir önceki kaydı Music`i sanatçının trio formatındaki özellikleri bakımından oldukça etkileyici bulduğumuzu söylemeliyiz. Üstelik bu albümdeki üçlü ile İzmirde olacağını düşünürsek bu tespit güncel olarak daha da önemli hale geliyor.

İzmirli dostlar, hiç bir konseri kaçırmayın lütfen ama Held`i de ayrı bir yere not edin...


Festivalin tek vokal konseri İtalyan piyanist Mauro Grossi Quintet ve Claudia Tellini`den.

Müzisyenleri itibariyle genç görünümlü festivalin nisbeten daha orta yaşa yakın isimlerinden, bu yıl kırkına basan İtalyanların klasik eğitimli modern caz piyanisti Mauro Grossi kırk yaşını epey aşan tecrübeye sahip. 1994 yılından bu yana İtalyan caz sahnesinin önde gelen eğitmenlerinden biri olan Grossi burada sıralaması gerçekten zor olacak ve hepsi birer dünya starı isimlerle birlikte çaldı. Herbie Hancock, Eddie "Lockjaw` Davis, Curtis Fuller ve Chet Baker diyelim gerisini siz tamamlayın.

İzmir`e vokal projesiyle gelen Grossi festivalin de tek vokalli ve kapanış konserini verecek aynı zamanda. Vokalde ünlü İtalyan caz şarkıcısı Claudia Tellini`nin yer alacağı konser ikilinin 1997 yılında birlikte yaptıkları Black & Blue albümünden beri birlikte güzel işbirlikleri var ve aynı yaş ve tecrüeye sahip, İtalyan caz sahnesinin önde gelen isimleri aynı zamanda.

Cazkolik.com / 01 Mart 2013, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp