Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Açıkhava Sineması: Mamma Mia ***Ücretsiz***

Mekan: Kanyon AVM, 4. Levent
Tarihi: 19 Temmuz.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Kanyon, İyi Müzik Kanyon’da etkinlikleri çatısı altında konuklarına yaz boyu açıkhavada film izletecek. Merly Streep`in en eğlenceli filmlerinden biri olan “Mamma Mia” (19 Temmuz), müzikleriyle, konusuyla ve muhteşem oyunculuklarıyla ruhumuza dokunan “La La Land”, ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın şarkıları ile seyircinin dikkatini çeken ve bir Yeşilçam filmi olan "Unutursam Fısılda" (23 Ağustos), tamamen hayvanların yaşadığı bir dünyada geçen ve animasyon filmleri arasında önemli bir yere sahip olan “Şarkını Söyle” (09 Ağustos), Hugh Jackman’ın, yıldızlarla dolu cesur ve orijinal müzikale liderlik ettiği "The Greatest Showman" (30 Ağustos) ve genç bir müzisyenin hayatının anlatıldığı “Whiplash” (26 Temmuz) gibi başarılı filmlerin yer aldığı açık hava sineması Cuma akşamları izlenecek.


Can Hatipoğlu

Sanatçı: Can Hatipoğlu DJ
Mekan: Q Lounge, Cumhuriyet Mah. D-Resort Göcek No: 15, Fethiye (0 252 661 0900)
Tarihi: 19 Temmuz.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Göcek Q Lounge ve The Breeze restoranları temmuz ve ağustos ayları boyunca ünlü Dj’ler ve Yunan Geceleri ile her akşam farklı eğlencelere ev sahipliği yapacak. Göcek’te tatilcilerin ve yat tutkunlarının vazgeçemediği adreslerin başında gelen Q Lounge, yaz boyu ünlü Dj’ler Doğuş Çabakçor, Can Hatipoğlu, Hakan Kabil ve caz piyanisti Cana Cankaya’nın müziğiyle eğlenecek. Göcek’teki tek özel plajda bulunan, Göcek koyunun turkuvaz manzarasına sahip bembeyaz bir cenneti andıran The Breeze’de Evrim Ateşler Yunan müziği, Atilla Demircioğlu ve İdil Serter gitarı ile sahne alırken Can Hatipoğlu da DJ performansı ile eğlencenin dozunu artıracak.


Bozcaada Caz Festivali 1. Gün

Mekan: Ayazma Manastırı, Bozcaada
Tarihi: 19 Temmuz.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : Bozcaada Caz Festivali bu sene yeniden açık hava enerjisiyle caz ve doğaçlama müziği buluşturacak. Bugüne kadar, cazın ustalarını, genç yetenekleri, farklı disiplinlerden müzisyenleri aynı sahnede gördüğümüz Bozcaada Caz Festivali’nin, caz ve doğaçlama müziğini çevreleyerek farklı türleri de kapsayan 2019 programında günün konserleri şöyle;
19 Temmuz Cuma
Birsen Tezer
Bobby Rausch ft. Giw
POW Trio (Tuluğ Tırpan, Eylem Pelit, Volkan Öktem)
The Kites
Orkun Bozdemir (Dj Set)


Trakya Fest 2019 Tüm Renkleri Buluşturan Festival

Mekan: Edirne Uzunkum/Mavikum Beach
Tarihi: 19 Temmuz.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : ``Tüm Renkleri Buluşturan Festival`` sloganıyla her yıl ve her kesimden insana hitap etmeyi hedefleyen Trakya Fest, Türkiye`nin dört yanından katılımcıları ağırlayarak bu sene yaklaşık 50 bin kişiye müzik ve eğlence dolu 4 gün yaşatacak.

19 Temmuz Festivali Programı:
Ezhel
Büyük Ev Ablukada
TNK
Dolu Kadehi Ters Tut
Nova Norda
Nilipek

Bilet Fiyatları:
Kombine: 110 TL.
Kamp Kombine: 140 TL.


16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Konseri

Sanatçı: Jeroen Den Herder (Hollanda) - Viyolonsel & Hua Hsuan Lee (Tayvan) Piyano
Mekan: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Bodrum
Tarihi: 19 Temmuz.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: www.gumuslukfestival.org
Etkinlik Bilgisi : 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali`nde bu akşam viyolonsel ve piyano konserini dinleyebilirsiniz.


Haydi Çocuklar Tiyatroya: Oyun Avcısı 3+

Sanatçı: Tiyatro Bozok
Mekan: Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro, Göztepe, Kadıköy, İstanbul
Tarihi: 19 Temmuz.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl 18’incisini düzenlediği Çocuk Tiyatro Festivali Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da. Çocuklar her akşam saat 21:00’de başlayacak ve 2 hafta sürecek festival boyunca yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini yaşayacak. Uzun kuyruklar oluşmaması için davetiye usulü katılımın mümkün olacağı festival için davetiyeler, her oyunun etkinlik günü saat 14.00 – 18.30 arası Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden temin edilebilir.


 
Popüler Gündem

İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu...

 6593 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Ne gündü ama... Tek bir günde on günlük bir festivalin kapsamı kadar etkinlik ve müziği bir günde yaşadık... Bilirsiniz, bazı günler vardır, mesela yılbaşı gibi, kendimizi belli bir tarihe ve saate hazırladığımız kesin bir gündür, o gün ertesi günü yokmuş gibi beklenir ve öyle yaşanır. Uzun zamandır İstanbul merkezli caz dünyamızın duygusal hazırlık yaptığı 30 Nisan Dünya Caz Günü`de hepimizde aynen böyle çeşit yılbaşı gecesi beklentisi yarattı. Bütün günü öyle yaşadık...

İstanbul bir günlüğüne cazın dünya başkenti oldu.

Biliyoruz, çoğu okurumuz özellikle akşam Aya İrini`deki konsere dair notları okumak istiyordur ama gelin gündüz, sabahtan başlayan etkinliklere önce göz atıp notlarımızı aktaralım zira geçip gidilmeyecek denli dikkat çeken paneller oldu.

Güne yayılan panel ve söyleşilerde caza dair bir çok konu tartışıldı.

Galatasaray Lisesi`nde yapılan törenin ardından gün boyu yaşanacakların startı da verilmiş oldu. Öğlen saatleri Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Salon`da ardı ardına panel ve sanatçı söyleşileri gerçekleşti.

* * *

Cazkolik olarak Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi`nde iki farklı sanatçı söyleşisinin moderatörlüğünü yürüttük.

Grammy`li salsa şarkıcılığından Hollywood`da aktörlüğe, Panama Devlet Başkanlığı adaylığından caza Ruben Glades`le birlikte.

Radyo Cazkolik programcısı ve caz yazarı sevgili Tunçel Gülsoy ilk olarak Panama`nın dünyaca ünlü latin ve salsa şarkıcısı Ruben Blades`in söyleşisinde sanatçıyla aynı masayı paylaştı. 3 Grammy ödüllü, 1978 yılında yayınladığı albümüyle 2 milyon satış barajını aşan, Panama`nın sadece müzikte değil politik arenasının da saygın müzisyeni Ruben Blades gerçek anlamda her iki koltuğunun altında sayısız meslek taşıyor. Bir çoğumuzun belki de şarkıcılığından önce Hollywood filmlerindeki rolleriyle tanıdığı Ruben Blades şarkıcılığı kadar başarılı bir aktör. Başta Robert Redford`un ödüllü Milagro Fasülye Tarlası Savaşı gibi kültleşmiş filmi olmak üzere bir çok filmde güçlü rollere imza atan sanatçı kendi hayatına dair notlarını anlatmaya başladığında kulaklarımıza inanamadık. Altmışlı yıllardan beri müziğin ve sanatın içinde yaşayan Blades geçen kırk küsur yılın her anını bilen ve yaşayan bir sanatçı. Aynı zamanda içtenlikle hayatına dair bir çok ayrıntıya girmekten çekinmeyen Blades ayağa kalkıp kısa pasajlar halinde şarkı söylemekten, paneli izlemeye gelen genç latin vokalistlere neşeyle eşlik etmekten hoşlanan biri. Sorulan sorularla Paul Simon`dan, filmlerine, Robert Redford`dan, salsa şarkıcılığına, salsa efsanesi Hector Lavoe`dan politik mücadelesine, Panama Caz Festivali`nin hayata geçmesinden son yıllarına kadar her şeyi dinleyenlerle samimiyetle paylaştı.

Robert Glasper `cazın geçmişini seviyorum ama ben farklı bir müzik yapmak istiyorum` diyor.

Tunçel Gülsoy`un yürüttüğü ikinci moderatörlük son yıllarda günümüz cazına damgasını vuran, yayınladığı son albümü Black Radio ile yeniden iddialı cümleler kuran piyanist ve besteci Robert Glasper genç siyah caz müzisyenlerine ait rahatlığıyla hayli sempatik bir müzisyen. Dinleyiciler, moderatör ve Glasper arasında yoğun etkileşimle geçen söyleşi, ağırlıklı olarak sanatçının en çok kafa yorduğu caz ve hip hop ilişkisi üzerine konuşmalarla şekillendi. Kendini 21. yüzyıl cazının müzisyeni olarak tanımlayan Glasper eski yıllara göre popüler müziklerle caz arasındaki çizginin iyice belirsizleştiğini, Rihanna`nın müziğiyle kendi müziği arasında paralellik kurulabileceğini söylüyor. Amerikan genç neslin cazla arasındaki duygusal boşluğu gençlerin dinledikleri müziklere bakarak cazla nasıl buluşturabilirizin arayışında olan genç sanatçı dinleyerek büyüdüğü popüler müzikleri cazın içerisine sokmanın yaratıcı yollarını arıyor.

Caz ve Kadın Salon panelinde kadın caz müzisyenler tarafından masaya yatırıldı.

Aslında masaya yatırıldı demek doğru değil. Günümüzde haklı olarak bir çok kadın caz müzisyeni kadın müzisyen olarak tanımlanmalarının ayrımcılık olduğu haklı fikrindeler. Eğer erkek caz müzisyeni gibi bir tabir kullanmıyorsak kadın caz müzisyeni tabiri de bu anlamda iğreti durmuyor mu? Tıpkı müzisyenin siyah olduğunu ısrarla belirtmek gibi. Çoğu dil alışkanlığından gelen ama zihnimizin derinlerinde yatan ayrımcılığı vurgulayan bu tarz tanımlamaların zaman içinde hayatımızdan çıkacağını öngörmek kehanet olmasa gerek. Salon`daki panelde caz yazarı ve radyo programcı olduğu kadar caz üzerine verdiği bağımsız seminerlerle de çok sayıda müzikseveri cazla tanıştıran, sevdiren Seda Binbaşgil, geçtiğimiz günlerde yeni albümü Başka`yı yayınlayan Selen Gülün, dün akşam all stars konserinde izlediğimiz cazda Cohen klanının klarnetçisi Anat Cohen ve Japon cazının önde gelen ismi, Bob James gibi ustalarla yaptığı duo albümlerle tanıdığımız Japon piyanist Keiko Matsui konuşmacı olarak katıldı.

Borusan Müzik Evi`nde Caz ve Özgürlük üzerine.

(Fotoğraf için sevgili Ümit Baykara`ya teşekkürler.)

Günün en önemli panellerinden biri Borusan Müzik Evi`nde moderatörlüğünü Yavuz Baydar`ın yürüttüğü Caz ve Özgürlük`ün konuşulduğu ve günün en yoğun ilgi gören paneldi. Panelin moderatörü Yavuz Baydar güncel yazıları yanında keşke düzenli caz yazıları yazsa da keyifle okusak dediğimiz değerli bir isim. Baydar`ın sunumunda panele katılan isimler ise Güney Afrika`nın acıyla yoğrulmuş hayatının en yakın tanıklarından Hugh Masakela, günümüzde cazın süperstarı kabul edilen Marcus Miller ve caz yazarı, eleştirmen Charlie Gans idi. Masada oturan iki müzisyen, Masakela ve Miller`ın farklı kuşaklara ait isimler olmakla birlikte çok farklı iki hayatın içinden gelen isimler olması önemliydi. Miller Amerika da ayrımcılığın bittiği dönemin sonrasında yetişmiş, görece özgürlüğün tadını yaşayan, konuşmalarında cazın birleştirici, özgürleştirici yanlarına vurgu yapan biriyken Masakela ise tabiri caizse bir elinde trompeti, diğer elinde mücadele azmi ve kavga ile hayatını hapiste çürümek ya da yakalanıp öldürülmek tehlikesiyle bir yandan müzik yaparak geçiren biri oldu. Her iki müzisyen de cazın birleştirici, özgürleştirici, farklılıkları giderici, konuştuğumuz dilde kullandığımız kelimeleri değiştirici, dağarcığımıza yeni kelimeler ekleyici özelliğine dikkat çektiler.

Borusan`da üst katta panel olurken alt katta caz fotoğrafları sergisi izleniyordu.

Dünya Caz Günü sergileriyle de dikkat çekti. Ayşegül Yeşilnil`in caz resimleri Martı Otel`de sergilenirken ve Borusan Sanat Merkezi`nde ise caz tarihine tanıklık eden anların fotoğrafları ligi görüyordu. Sergiyi halen gezmeniz mümkün...


İstanbul dün akşam tarihi bir konsere tanık oldu.

Başlıktaki tarihi konser ifadesinin altını özenle çiziyoruz. Söze öncelikle konser ve organizasyona emeği geçen herkesi kutlamakla başlamak lazım. Perdenin arkasında neler olup bittiğini az çok bilen olarak bütün güne yayılan etkinlikleri akşam hem caz mekanlarında hem de final konseri Aya İrini`de akıcı ve sorunsuz düzenlemeyi başardıkları için övgüler az gelir. Özellikle akşam konseri aynı zamanda bir çok ülkeye canlı yayınlandığı için zamanlama konusu ayrıca önemliydi.

Üzerimizde vazife hissettiğimiz bir duygu da sponsorlar, başta Akbank ve Garanti Bankası olmak üzere Dünya Caz Günü`nün hakkıyla yaşanması için maddi destek veren kurumlar adeta milli duyguyla bu özel güne sahip çıktılar. Teşekkür ediyoruz...

Yaz sıcaklarını anımsatan güneşli günde Topkapı Sarayı bahçesinin serinliği, Aya İrini`nin güzelliği.

Dünya Caz Günü konseri Aya İrini gibi tarihi bir mekana ancak bu kadar yakışırdı... Eğer bir kaç kişinin dahi aklında bu gece niye burada düzenlendi diye bir soru varsa eğer (ki olduğunu sanmıyoruz) konsere tanık olduktan sonra eminiz bu soruları bir anda çöpe atmış olması lazım. Hatta iddia ederek söyleyelim, Sidney Opera Binası ya da Frank Gehry müzesi gibi bir sahnemiz, mükemmel akustikli Taksim Atatürk Kültür Merkezi örneğin tam fonksiyonla açık olsa dahi bu konser yine burada kutlanmalıydı. Caz Aya İrini`nin sonsuz tarihine çok yakıştı.

Açılış konuşmasında Herbie Hancock`tan cazın birleştiriciğine özel vurgu.

Konserin açılış konuşmasını yapan Herbie Hancock “İster enstrüman çalın, ister cazın zengin kültürel tarihini öğrenin ya da geçen yüzyıl boyunca üretilmiş milyonlarca eseri dinlemiş olun, cazı bir araç olarak kullanarak bariyerleri kırabileceğimizi, birlik oluşturabileceğimizi, yeni ifade formları yaratabileceğimizi ve kültürlerarası diyalog başlatabileceğimize inanıyorum. Caz müzisyeni olarak uzun yıllar devam eden kariyerimde, yaratıcı fikirlerle imkânsızı gerçekleştirebileceğimizi, insanlığı dönüştürebileceğimizi ve kitlelere ulaşan üretken değişiklikler yapabileceğimizi öğrendim” dedi. Konuşmasında cazın çeşitlilikten kaynaklanan zenginliğine değinen Irina Bokova ise “Bu müzik, gücünü halkların ve kültürlerin zengin karışımından alıyor. Bugün her toplumun dokusuyla iç içe geçmiş durumda. Dünyanın her yerinde çalınıyor ve zevkle dinleniyor” sözleriyle gecenin ilk alkışını alırken ardından gelen Unesco direktörü Irina Bokova konuşmasını "Bu müzik gücünü halkların ve kültürlerin zengin karıyımından alıyor" sözleriyle tamamladı.

Gecede konser boyunca 12 farklı performansta çok sayıda müzisyen arka arkaya gruplar halinde sahne aldı.

Konserde her parçada sahnede triolar, quartetler, quintetler izledik... Sahnede ilk olarak gündüz Gençlik Merkezi panelinde izlediğimiz Ruben Glades`i bir Cole Porter besteyle izledik. Sahnede Blades`e eşlik edenler arasında trompetiyle İmer Demirer`de vardı. İmer Demirer`i konser boyunca üç farklı ekibin içinde izleme imkanımız oldu. Gerçekten etkileyici anlardı. Burada, konser öncesinde sevgili İmer`le yaptığımız telefon konuşmasını haber detayı olarak aktarmakta fayda var; Konserde sahneye çıkacak üç Türk müzisyenden biri olan Demirer`e hem bunun nasıl gerçekleştiğini hem de nasıl hazırlandığını sorduk. Sevgili İmer hem böyle tarihi bir konsere katkıda bulunacak, bunca ünlü isimle aynı sahneyi paylaşacak olmaktan mutluydu. İKSV`nin Jazz Day organizasyon komitesine gönderdiği yüzün üzerinde yerli sanatçı bilgisi içinde tercih edilen 3 isimden (Bilal Karaman, Hüsnü Şenlendirici ve İmer Demirer) biri olan Demirer organizasyonu yürüten isimlerle yaptığı yazışmaları ve hazırlık sürecini de içtenlikle paylaştı. Caz sahnemizin bu üç önemli isminin tercih edilmesinde geçen yaz festivalde Marcus Miller ile verdikleri konserin olumlu itici etkisinin önemli olduğunu tahmin ediyoruz ama yine de tam bu noktada geçen yıl Jazz Day Paris konserini internetten izleyen cazseverler olarak oradaki konserde çok sayıda Fransız müzisyeni sahne almıştı. Konseri zevkli izlerken aklımıza şu fikir geldi, keşke konserin bir parçasında tümüyle kendi caz müzisyenlerimizden oluşan bir beşli hepimizi yerimizden zıplatacak harika bir performansa imza atsaydı.

Sahnede efsaneler ve ustaların resmi geçidi vardı.

Blades`in ardından güzelliği, enerjisi ve çekici soul sesiyle sahneyi bir anda dolduran Joss Stone konserin enerjisini tavan yaptıran ilk performans oldu. Hemen arkasından gelen Al Jarreau performansına eşlik eden müzisyenleri vokaliyle resmen yukarı doğru itti. Harika anlara tanık olduk... Yaşı yetmişi geçmiş olmasına rağmen enerjisinden hiç bir şey yitirmeyip üstelik ustalığı kimselere benzemez ale gelen Al Jarreau`ya ne çeşit bir saygı duymamız gerektiğini kestiremedik. Her haliyle büyüleyici bir usta. Onu sahnede tek başına scat yaparken izlemek dahi inanılmaz bir zevk olmalı. Konserlerini keşke daha sık izleme imkanımız olsa.

Esperanza Spalding dün akşam sahneye en çok çıkan isimlerdendi ama tabii davuldaki Terri Lyne Carrington kadar değil. Carrington`ı cazseverler en son geçen yaz yine festivan sahnesinden hatırlayacaklar. Müthiş bir kadın. Esperanza ise aynı çekicilik ve sevimlilikte. Müthiş bir sempatisi var genç kadının. Milton Nascimento`ya eşlik ederken ona olan hayranlığı yüzünden okunuyordu.

Dianne Reeves kendisine eşlik eden Hüsnü Şenlendirici ve Bilal Karaman`ın performanslarını vokaliyle iyice yukarı taşıdı.

Yukarda keşke kendi müzisyenlerimizden oluşan bir performans izlesek diyorduk ama bu isteğimiz bir anlamda bu parçada yerine geldi. Dianne Reeves sahneyi Hüsnü`nün klarneti, Karaman`ın gitarıyla paylaştı. İzleyicinin en çok alkış alan anları da bu parçada yaşandı diyebiliriz. Hem Şenlendirici hem de Karaman`ın solistliklerini onlarca ülkeden yüzbinlerce cazsever aynı anda izledi. Doğrusu gurur verici bir andı.

* * *

Tüm performansları yorumlayıp aktarmak doğrusu zor, hafızamız tutulan notlardan zorlandı. Zevkle zorunluluk konser esansında birbirini itmeye başladı ama Hugh Masakela`nın atmosferik performansı büyüleyiciydi, bunu söylememiz şart. Dinleyici de doğrusu hakkını verdi. Fransız kemancı Jean Luc Ponty, İngiliz gitarist John McLaughlin ve Hintli tabla üstadı Zakir Hussain konserin en güzel soundlarından birine imza attı. Parçanın ardından mikrofonu alan Herbie Hancock`ta yorumuyla tescil etmeyi ihmal etmedi.

Konserde Cem Yılmaz sürprizi.

Konserin hoş sürprizlerinden biri de Cem Yılmaz`ın bir parça öncesi sunumu oldu. Resmi dilin İngilizce olduğu gecede tek kelime İngilizce bilmeyen birinin dahi rahatlıkla anlayacağı müthiş zekice hazırladığı sunum doğrusu çok hoştu.

Uluslararası Caz Günü için 195 ülkede kutlamalar düzenlendi.

Dün sadece İstanbul da değil kutlamalar 195 ülkede gerçekleşti. Her ne kadar kutlamaların merkezi İstanbul ve akşam all star konseri olsa da Amerakı`nın 50 eyaletinde sayısız etkinlik ve konser gerçekleşti.

Uluslararası Caz Günü caza olan sevgimizin nasıl esaslı bir duygu olduğunu, bu emsalsiz müziği niye bu kadar sevdiğmizi bizlere bir kez daha gösterdi. Bunun nedeni emin olun bu harika müzikte kendimizden bir şeyler bulmamız ve ona kendi sesimizi katmamızla dünya üzerinde en paylaşımcı, birleştirici ve barışçı müzik olmasıdır.

Bir kez daha bu özel günü bizlere yaşattıkları için emeği geçen herkesi içtenlikle kutluyoruz.

Cazkolik.com / 1 Mayıs 2013, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
İmer Demirer, Bilal Kahraman ve Hüsnü Şenlendirici bizleri gururlandırdı. Keşke onlar da konuyla ilgili haberlerde Cem Yılmaz kadar yer alsalardı. Zira müziğin dili evrensel ama Stand Up her dile göre değişir. Cem Yılmaz"ın esprilerinin yabancı misafirlerce anlaşılmadığını gördük. Gülenler bizim seyircilerdi. Tercüme de etse her dilin espri anlayışı farklı olunca yapacak bir şey yok. Ama müziğin dili tektir. Gerçi bizim böyle bir magazin basınımız varken sizin ne kadar iyi müzikçi olduğunuzun da önemi yoktur.. Bazı büyük gazetelerimiz haberi " Caz günü konserinin sunuculuğunu Cem Yılmaz yaptı " başlığıyla verince artık sözün bittiği yerdeyiz diye düşünüyor insan. Gerçi Fazıl Say"a basın tarafından yapılanları görünce "buna da şükür" diyorsunuz.. Herşeye rağmen efsaneleri bir arada izlemek olağanüstüydü. Emeği geçenlere binlerce teşekkür..
Metin Nurbeyler / 02.05.2013 18:40:05
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp