Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Barok Müziğin Cazla Buluşması

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri, İstanbul
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılında Christina Pluhar önderliğinde kurulan L`Arpeggiata, hem klasik müzik sanatçıları hem de caz müzisyenlerinden oluşuyor. "Henry Purcell Doğaçlamaları" albümünün başarısı ardından L`Arpeggiata bu sefer projesini Heandel eserlerinden oluşturduğu "Heandel Goes Wild" adlı bir albüm çıkardı. Albüm, caz ile barok müziğin buluşmasını ele alıp, hem hayranlık hem de hayret uyandırıyor. L`Arpeggiata, antik harp, theorbodan, chitarra battente, cornemuse gibi orta çağ ve barok müzikte kullanılan antik çalgılar ile dikkat çekiyor. İş Sanat`taki konserde ise soprano Celine Scheen, kontrtenor Valer Sabadus sahne alacak. 25 Nisan Perşembe akşamı saat 20.30`da gerçekleşecek İş Sanat`taki bu müzik ziyafetini ajandalarınıza not etmeyi unutmayın!


Cansu Nihal Akarsu Quartet

Sanatçı: Cansu Nihal Akarsu (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Anıl Deniz (b), Burak Cihangirli (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/6
Etkinlik Bilgisi : Cansu Nihal Akarsu profesyonel müzik eğitimine 2006 yılında İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Viyolonsel Bölümü?nde başlamıştır. 2008 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nın Klarinet Bölümü?nü kazanmış, lise ve lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Caz ile ilgili çalışmalarına üniversite döneminde başlamıştır. 2. Uluslararası Özbekistan Caz Festivali, 20. & 21. İzmir Avrupa Caz Festivali, Legendary Jazz Festival, 2018 Riga Jazz Stage, 17. Ankara Caz Festivali gibi festivallerde yer almıştır. 2018 yılında 14. Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında birinci olan Cansu Nihal Akarsu vokal ve klarinet çalışmalarını halen sürdürmektedir. Giriş: 50 TL.

 


BİFO ile Romantizmden Sonsuzluğa

Mekan: Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Harbiye, İstanbul
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 25 Nisan Perşembe akşamı İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te, müzikte romantik döneme damgasını vurmuş iki büyük usta, Bruckner ve Brahms’ın yapıtlarını seslendirecek. Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun vereceği konsere dünya müzik sahnesinden pek çok isim konuk olacak.


İstanbul Soundscape Project

Sanatçı: Selçuk Artut, Alp Tuğan, Sinan Kestelli, Gökhan Deneç, Erdem Helvacıoğlu, Serdar Kökçeoğlu, Özcan Ertek ve MIAM Sound Collective
Mekan: Salt, Bankalar Caddesi 11 Karaköy İstanbul (Tel: 0 212 334 22 45)
Tarihi: 25 Nisan.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un sesleri nereden geliyor? Şehrin sakinlerinin işitsel yolculuğuna farklı bir bakış açısı getirebilir mi? İstanbul`un gündelik yaşamına işitsel bir perspektiften yaklaşan Istanbul Soundscape Project (ISP), şehrin akustik ekolojisinin korunmasıyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Açık Sinema`daki ISP performansında, Selçuk Artut, Alp Tuğan, Sinan Kestelli, Gökhan Deneç, Erdem Helvacıoğlu, Serdar Kökçeoğlu, Özcan Ertek ve MIAM Sound Collective tarafından üretilen yeni işler ve eşlikçi görsellerle şehrin hızla değişen akustik atmosferi açığa çıkarılacak.


 
Popüler Gündem

Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum."

 6535 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Kerem Görsev: "Gençleri imtihan eden, onları sorgulayan değil, onlarla birlikte çalan ve içlerindeki sevgiyi ortaya çıkaran çalışmalar yapmaya çalışacağız."

Akbank Caz Festivali`nin bizce en önemli yanlarından biri cazın yaygınlaşmasına verdiği destek. Akbank bu desteği hem yıl boyu kurumsal olarak veriyor hem de festival aracılığıyla yılın özel bir döneminde özel bir nedenle yapıyor; JAmZZ.

* * *

JAmZZ`e gelmeden önce kurumsal destek konusunda bir kaç şey daha söylemek lazım. Bilirsiniz, Beyoğlu`nun ortasında Akbank`ın büyük bir kültür merkezi var; Akbank Sanat... Festival dönemi gelince festival elbette hemen basında ve sosyal alanda daha çok öne çıkıyor ama Akbank Sanat aracılığıyla yıl boyu yapılan kültürel faaliyetler ve bizim için özellikle caz konserleri yıl toplamında bir festivalden daha fazla sayıda etkinlik anlamına geliyor. Sadece müzikte de değil üstelik. Sanatın bütün dallarında öyle. Akbank Sanat`ta düzenlenen etkinliklerin büyük çoğunluğunu sanatı daha iyi anlamaya ve içselleştirmeye çalışan gençler tarafından takip edildiğini düşünürseniz böylesi bir katkının nasıl paha biçilemez olduğunu da farkedebilirsiniz. Üstelik, pek çok genç sanatçıya kendi işlerini üretme ve sergileme imkanı da işin bir diğer yanı.

* * *

Festivale gelirsek eğer, JAmZZ etkinliğinden önce yine bahsetmemiz gereken `Kampüste Caz` konserleri aynı genç müzikseverin her yıl büyük coşkuyla takip ettiği performanslara sahne oluyor. Üstelik, geçen seneden beri festival üniversitelerde verdiği konserleri liselere de taşımaya başladı. Bir yandan aynı sıralardan geçmiş olan bizler kişisel beğenilerimizin üniversiteden önce liselerde şekillendiğini düşünürsek liselerde cazın ne kadar isabetli karar olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

* * *

Festival bu yıl `Kampüste Caz` konserlerinde tam 19 üniversiteyi dolaşacak. İstanbul, Ankara ve İzmir yanında Anadolunun bir çok büyük üniversitesinde binlerce dinleyiciye harika anlar yaşatacak. Liselerde Caz`da aynı şekilde. Konser ve workshop olarak düzenlenecek etkinliklerde İstanbul`un 8 önemli lisesinde cazla dolu güzel saatler yaşanacak.

Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması olan JAmZZ`i giderek daha kurumsal bir yarışmaya çeviriyor.

Cazkolik olarak faaliyete geçtiğimizden beri yakından izlediğimiz Akbank JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması her yıl caz sahnesine yeni isimler ve yetenekler kazandırmayı vaad ediyor. 30 yaşını aşmamış olan gençlere hem bir yandan caz festivalinin bir parçası olma imkanı sağlıyor hem de kendilerini ispat etme fırsatı yaratıyor.

* * *

5 Ekime kadar hala başvuruların yapılma imkanı olan JAmZZ`de her yıl bir önemli ve usta sanatçımız jüri başkanlığı yapıyor. Genç yetenekler bu usta isimlerle birarada olma fırsatını kendilerini kanıtlama ve yeni şeyler öğrenme imkanı olarak değerlendiriyor. İki yıl önce Baki Duyarlar`ın, geçen yıl ise İmer Demirer`in yürüttüğü jüri başkanlığını bu yıl Kerem Görsev yürütecek.

Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum...

Sevgili Kerem Görsev`le yarışm öncesi, daha henüz adaylarla tanışmadan konuşma imkanımız oldu ve sorduk; "Sen böyle bir yarışmada nasıl gençler görmeyi istiyorsun?" diye, Kerem`in verdiği cevap yukardaki başlıktaki gibi cazın ruhuna güzel bir gönderme yapan anlamlarla yüklü oldu. Genç caz müzisyenlerinin teknik yeterlilik yanında özellikle icra ettikleri müziklerde cazın ruhuna sahip olduklarını göstermeleri pek çok diğer özellikten çok daha dikkat çekici. Zaten Kerem`in söylediği bir diğer şey de bu savımızı doğruluyor...

Bana masal anlatacak insanlar lazım. Hayal kuracak ve hayal kurdurma mekanizmasını çalıştıracak insanlar.

Bu yazıyı okuyacak genç müzisyenlerin jüri başkanını nasıl etkileyeceklerini daha doğrusu nasıl bir öze sahip olmaları konusunda titizlenmeleri gerektiğine dair ipuçları bunlar. Bir bakıma cazın evrensel ruhuna dönük saptamalar...

Bu yıl JAmZZ`de çok tecrübeli bir adro da Kerem Görsev`e eşlik ediyor...

Kerem Görsev jüri başkanlığını geçen seneden devralırken yanında tecrübeli isimlerden oluşan bir de jüri üyeleri ekibi kurdu. En başta Türk caz sahnesinin duayeni Neşet Ruacan, Kerem Görsev Trio`nun değişmez üçlüsünden Ferit Odman ve Kağan Yıldız ile radyo programcısı ve Joy Jazz yayın yönetmeni Barış Selimoğlu jürinin diğer üyeleri.

* * *

Beş farklı dalda düzenlenen JAmZZ Akbank Caz festivali Genç Yetenekler Yarışması`nın finali 18 Kasım`da düzenlenecek özel geceyle sonuçlanacak ve "En İyi Performans", "En İyi Doğaçlama", "En İyi Yorum" gibi kategorilerde dereceye giren isimler belli olacak.

* * *

Son sözü en başta yazan başlığa getirmekte fayda var, JAmZZ genç yeteneklerin kendilerini ulusal ve uluslararası ortamlarda gösterme fırsatı olduğu kadar gençler ve ustaların birlikte müzik yapma ve paylaşma imkanını sağlıyor.

Cazkolik.com / 19 Eylül 2013, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp