Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

> Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde.

 5844 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Avrupa`nın dünya çapında ünlü, bir çoğu uzun yıllar öncesine dayanan geleneklere sahip festivalleri var ama bizim Cazkolik olarak yakından takip ettiğimiz festivaller arasında en dikat çekici olanı diğer köklü festivallerin tersine çok genç ve öncü bir oluşum olan "12 Points" isimli, bu yıl sekizinci kez düzenlenecek olan bir festival.

The Best of Europe`s New Jazz

Dublin merkezli olmakla birlikte Avrupa çapında partnerlere sahip olan 12 Points festivali kıtanın tüm noktalarından gelen ve cazın geleceğini simgleyen genç, yaratıcı ve iddialı sanatçılara sahnelerinde yer veriyor. Misyonu, yeni kitleleri yeni müziklerle buluşturmak olan "12 Points" Dublin merkezli olmasına karşın festivallerini farklı ülkeler ve şehirlerde gerçekleştiriyor.

Eğer, Avrupa caz sahnesinin ürettiği yeni caz müzikleri hakkında zerre kadar bir fikrim yok diyorsanız arayı "12 Points" festivalini izleyerek kapatabilirsiniz.

12 Points festivali bu yıl 10 ile 13 Nisan tarihleri arasında İsveç`in Umea şehrinde gerçekleşecek.

İsveç`in kuzey doğusunda yer alan Umea Botni körfezinin kıyısında, geçmişi 1600`lü yıllara kadar uzanan, sırtını ormanlara yaslamış bir sanayi şehri. Umea ayrıca bir üniversite şehri. İlk üniversitesine 1965 yılında kavuşan şehirde 36 binin üstünde üniversite öğrencisi, ikibinin üstünde öğretim üyesi yaşıyor. Şehre dair son bir özellik ise Umea`nın bu yıl Avrupa kültür başkenti olması.

Festivalde kimler, hangi topluluklar sahne alacak?

10 Nisan Perşembe konserleri:

Elin Larsson Group

Festivalde sahne alacak ilk grup Elin Larsson Group. Quintet formatıyla sahne alacak topluluk, gruba ismini veren saksofonist Elin Larsson ile tromboncu Kristian Persson`un karşılıklı etkileşimi ile olağanüstü esnek ve ritmini bozmadan çalan oldukça başarılı bir grup ve Avrupa caz sahnesinde daha sık görünmeyi hakediyor.


Aynı gün sahne alacak bir diğer topluluk ise;

Pixel

Bas ve vokalde Ellen Andrea, trompette Jonas Kilmork Vemøy, saksofonda Harald Lassen ve davulda Jon Audu Baar`dan oluşan Norveçli grup caz dünyasının yeni ve potansiyel heyecan verici grubu olmaya aday. Indie rock ile caz arasında kalan müzikleriyle yeni ve yaratıcı enerjilerini içtenlikle yansıtan topluluğu umarız yakın zamanda İstanbul`da izleme imkanımız olur.


Schnellertollermeier

10 Nisan`ın son grubu İsviçreli Schnellertollermeier grubun üç üyesi; David Meier (davul), Manuel Troller (gitar) ve Andi Schnellmann`ın (bas) soyadlarından oluşan telaffuzu mümkün görünmeyen bir grup. İsviçre alplerinden çıkıp gelen üçlünün sofistike bir doğaçlama ve free caza yakın bir tarzı var. Melodik hatları hızlı işleyen topluluk güçlü ritmik mimariyi sevdiği her halinden belli.


11 Nisan Cuma günü konserleri:

Foyn Trio

Live Foyn Friis (vokal ve efektler), Alex Jønsson (gitar ve vokal) ve Jens Mikkel Madsen (kontrbas ve vokal)`den oluşan iki Danimarkalı ve bir Norveçli grup Danimarka caz sahnesinin en parlak genç ekiplerinden ve Danish Music Awards adayı, Yılın Genç Caz Bestecisi 2012 ödülü sahibi. Avrupa cazının rekabeti en yoğun bölgesi olan kuzey Avrupa`nın öne çıkan üçlüsü konuşur gibi söyleyen Foyn Friis`in telaşsız sesi ve izlenimci duygular veren müzikleriyle gelecekte isimlerini sık duyacağımız gruplar arasında başı çekiyor.


Five38

Günün ikinci konseri elektrik arp çalan Rafaelle Rinaudo ile kontrbasçı Fanny Lasfargues`dan oluşan iki Fransız müzisyenden oluşan Five38. Grubun en ilginç yanı isimlerini seçme şekli: 5+38 yani 5 bas, 38 arp telinin toplamı 43. Bu toplam 43 telde sayısız müzikal olanak bulan Five38 hayli sıradışı bir müziğe sahip ve en kısa sürede mümkünse Borusan ya da Salon`da izlemek isteyeceğimiz bir grup. İkilinin müziği bir anlamda ortak içgüdü müziği. Özellikle arp için keşfedilmemiş çorak arazide ilerleyen ikilinin hakkını vermek lazım.

Grubun müziklerini Soundcloud`dan dinlemek için bu satıra tıklayın.


LABtrio

Bram De Looze (piyano), Anneleen Boehme (bas) ve Lander Gyselinck (davul)`dan oluşan Belçikalı üçlü LABtrio henüz yirmili yaşların başında olmasına rağmen altı yıldır birlikte çalıyor ve ülkenin caz elçileri olmaya aday. Norveçli avantgart caz grubu Supersilent ile Esbjörn Svensson`un son dönem müzikleri arasında bir duyguya sahip üçlünün kolektif müziği hala hızla ve özgüvenle gelişiyor.


12 Nisan Cumartesi konserleri:

Alexander Hawkins

Böyle bir festivalde İngilizlerden müzisyen olmaz mı, elbette olur, piyanist Alexander Hawkins solo piyanosuyla katıldığı festivalde İngiliz caz sahnesinin en hızlı çıkış yapan müzisyenlerinden biri olarak tanımlanıyor. Doğaçlama yarıtıcılık konusundaki başarısıyla öne çıkan piyanist Cecil Taylor, Art Tatum ve Debussy arasındaki müziğiyle tutarlılık, disiplin ve coşkuyu bir arada harmanlayan, çapraz müzik stilleri konusunda çarpıcı müziklere imza atan bir müzisyen.


Violet Spin

Avusturya`dan da çıksa çıksa böyle bir grup çıkar der misiniz bilmeyiz ama Irene Kepl, Paul Dangl ve Magdalena Zenz`den oluşan üç keman ve Fabian Jager`in çellosuyla dörtlü grup string quartet formatıyla festivalde olacak. Grubun klasik, geleneksel folk ve doğaçlama üçgeninde yer alan müzikleri neşeli ve sınır tanımayan yaklaşıma sahip.


Alarmist

Festivalin merkezi Dublin ve üstelik çon canlı müzik hayatı olan bir şehir olup da oradan bir grup olmaması akla yakın değil. Neil Crowley (davul ve keyboard), Elis Czerniak (keyboard ve gitar), Osgar Dukes (davul), Barry O`Halpin (keyboard ve gitar) çalan dört müzisyenden oluşan grup cazla temas halinde post rock yapan bir ekip. Hatta topluluk, eski usul müziği başarıyla manipüle eden, işçilik değerleri yüksek müzisyenler olarak da tanımlanabilir.


13 Nisan Pazar günü konserleri:

The More Socially Relevant Jazz Music Ensemble

Hollanda`nın en heyecan verici `hip` caz grubu olarak tanımlanan beşli gitarist Reinier Baas`ın liderliğinde buluşmuş. Grup, 2011 yılında gitarist Reinier Baas`ın ismiyle albümünü yayınladığı zaman Hollanda basını tarafından yazının başındaki cümlelerle tanımlandı. Zaman bize bu genç grubun Hollanda basınının abartığı kadar iyi mi yoksa abartma peşin övgülerle dolu bir yanılsama mı olacağını kesinlikle bize gösterecek.


Marcin Masecki

İsmi Polonyalı ünlü piyanist Marcin Wasilewski`yi hatırlatan genç vatandaşı Marcin Masecki piyanist, besteci, şef Polonya`nın en aktif isimlerinden biri. Varşova Rekreasyon Orkestrası`nı yönetirken bir yandan punk kabare Paris Tetris`te çalan Masecki evanjelik ve düşünceli bir klasik müzik anlayışına sahip.


Herd

Günün ve festivalin son grubu Finlandiyadan gelecek olan vibrafon, bas ve davul üçlüsü Herd EBU caz yarışmasını kazanan, Pori gibi büyük bir festivalde çalma şansı yakalayan bir trio.

Cazkolik.com / 14 Mart 2014, Cuma

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp