Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bidar ve Orkestra ***Ücretsiz***

Sanatçı: Bidar ve Orkestra
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 25 Ağustos.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


 
Popüler Gündem

Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı & The Ten Best Male Jazz Vocalists of All Time

 6508 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Kurt Elling`in "Crazy World" albümünü satın almak için tıklayın.
Satın Al!

Tüm Zamanların En İyi 10 Erkek Caz Şarkıcısı

The Ten Best Male Jazz Vocalists of All Time

by Jon Solomon

Gündeme yetişmeye çalışmaktan, birazdan okuyacağınız gibi, dünyanın her yerinde cazsever okurun çok sevdiği "Ten Best, Top 10" benzeri listelere epeydir yer vermediğimizi farkettik. Oysa, Cazkolik arşivini biraz karıştırsanız en çok okunan içerik sıralamasının en üstlerinde hep bu tarz listelerin yer aldığını görürsünüz. Şimdiye kadar, gerek bizim yaptığımız, gerek yurtdışından aldığımız listelere yer vermeye çalıştık ama en iyi erkek şarkıcılar konusunda bir liste yayınlamamıştık. Taa ki caz yazarı Jon Solomon`un Şubat 2014`de yayınladığı bu listeyi görene kadar... Listenin aykırı bir yanı yok. Bu isimlere kim itiraz eder ki ama en önemlisi bu isimleri nedenleriyle sıralamak önemli. Lütfen siz de göz atın, acaba siz listeye kimi ekler kimi çıkartırdınız?

Böyle listelerde heyecan unsurunu artırmak için adet olduğu üzere sondan başa doğru gidilir, Jon Solomon`da öyle yapmış, onun düzenini bozmayalım dedik… (Önemli not; Jon Solomon listesini oluştururken Frank Sinatra, Tony Bennett, Mel Tormé gibi isimlerin söyleme teknikleri yerine ağırlıklı olarak scat, vocalese gibi ya da sıradışı seslere sahip isimleri tercih ettiğinin altını çiziyor.)


10 Mose Allison

Jon Solomon listenin en son sırasına günümüzün vokal efsanesi ama bu albümü yayınlandığı sıra, yani 1957`de genç ve idealist biri olan Mose Allison`u yerleştirmiş. Albümü ise "Back Country Suite", Allison`ın ilk albümü… Solomon, sanatçı için, "belki bu albüm kariyerinin en iyi albümü değil ama sanatçının hem piyanodaki hem de şarkıcılıktaki becerilerini keşfetmek bakımından yeterli fikri veriyor diyor. Özellikle albümdeki "One Room Country Shack" isimli parçası olmak üzere Bop`a olan yakınlığı ve Blues sevgisini bize çok net gösteriyor" diye ekliyor.
09 Jimmy Scott

Kendi listenizin sonunda mı, başında mı neresinde yer verirsiniz bilmiyoruz ama Jon Solomon her listede mutlaka olması gereken isimlerden Jimmy Smith`e dokuzuncu sırada yer vermiş. Yaklaşık iki yıl önce seksenli yaşların üstünde hayata veda eden `Little` Jimmy Scott cazda erkek sesin gelmiş geçmiş en orijinal şarkıcılarından biridir. Çocukluğunda geçirdiği Kallman sendromu nedeniyle yeteince büyümemiş bir bedene sahip olan sanatçı küçük bedeni ve bambaşka sesinden çok büyük bir sanatçı yaratmayı başarmıştı. Solomon, özellikle sanatçının "The Faboulous of Jimmy Scott" isimli albümünü hararetle öneriyor. İnişli çıkışlı kariyere ve özel hayata sahip sanatçı 1991 yılında Blues şarkıcısı ve söz yazarı Doc Pomus`un cenazesinde söylediği şarkıyla yıldızı yeniden parladı. Scott hayata veda edene kadar büyük ilgi gören bir isim oldu.
08 Mark Murphy

Günümüzün halen albümler kaydeden bir başka efsane ismi Mark Murphy listenin sekizinci sırasında. Murphy aslında ellili yıllarda şarkı söylemeye pop şarkıcısı olarak başladı ama Jon Hendricks`in gerek teşviği gerek verdiği tüyolarla caz söylemeye karar verdi. Başlangıcı 1956 yılında yapan sanatçı bir çok eleştirmen tarafından en iyi albümü kabul edilen 1978 tarihli "Stolen Moments"ı kaydetti ve ardından bir dizi albüm daha yayınladı. Kariyeri boyunca altı kez Grammy adayı olan sanatçı halen kendine özgü karizmatik sesiyle albümler yayınlamaya devam ediyor.
07 Cabell `Cab` Calloway

1994 yılında 97 yaşında hayata veda eden Calloway`in ismi otuzlu yılların Cotton Club`ıyla özdeşleşmiştir. Genç nesillerin ise 1980 tarihli ünlü The Blues Brothers filminde özellikle adıyla özdeş "Minnie the Moocher" ile tekrar keşfettiği bu caz efsanesi şarkıcılığı yanında çok iyi bir orkestra şefiydi.
06 Johnny Hartman

Jon Solomon`un listenin altıncı sırasında yer verdiği Johnny Hartman eğer üstte gördüğünüz John Coltrane`li balad albümünden sonra başka hiç bir albüm yayınlamasaydı dahi yine de bu listede yer almayı hakederdi. Onun gibi bir ses bir daha gelir mi bilinmez ama 1963 yılında yayınlanan bu albümü caz tarihinin en iyi vokal albümleri arasında ilk beş arasında yer alır hiç şüphesiz. Tabii, yanısıra, Hartman`ın kadife bariton sesiyle Coltrane`in `lush` tenor saksofonu gibi bir ikili caz tarihinde bir daha dinler miyiz o da meçhul.
05 Kurt Elling

Oooo… Jon Solomon`un Johny Hartman`ın bir sıra önüne yine kendisi gibi bariton ama bir nesil sonraki isim Kurt Elling`i alması manidar. Günümüzün hiç kuşkusuz en önemli erkek seslerinden Elling Jazz Journalists Association tarafından daha yeni `yılın erkek sesi` seçilmiş biri. Sesine olan hakimiyeti, özgüveni, sahnesi ve tekniğiyle "Nightmoves" ve "The Gate" gibi spektaküler albümler yayınlayan sanatçı her türlü övgüyü hakediyor. Üstelik, Solomon`un Hartman`ın hemen üstünde yer vermesi genç nesli cesaretlendirmek bakımından bir mesaj bile sayılabilir.
04 Billy Eckstine

Listenin dördüncü sırasında olmazsa olmaz isimlerden Billy Eckstine var. Jon Solomon`un listesinde baritonların özel yeri var. Eckstine da bariton ve özellikle sesindeki vibratoyu sihirli bir güçmüş gibi kullanan bir sanatçı. Solomon özellikle Eckstine`nın 1958 tarihli "Billy`s Best" albümünü ve albümdeki "Stella by Starlight", "You Don`t Now What Love is" gibi standartları kuvvetle öne çıkartıyor. Solomon ayrıca otuzlu yıllarda Earl Hines ile birlikteliklerinin o yıllarda ne kadar güçlü olduğunun da altını çiziyor.
03 Joe Williams

Solomon`un listesindeki bariton hakimiyeti üçüncü sırada da önde… Bu kez `smoky` bariton sesiyle bir başka büyük isim Joe Williams var sırada. Bir big band şarkıcısı olan Williams otuzlu yılların başlarından kırkların sonlarına kadar ağırlıklı olarak Jimmie Noone, Coleman Hawkins, Lionell Hampton gibi efsanelerin çaldığı orkestraların şarkıcılığını yaptı. Onu özellikle üne kavuşturan ise Duke Ellington ile yaptığı "Every Day I Have The Blues" caz tarihinin en bilinen şarkılarındandır. Hacimli orkestralar önünde söylediği şarkılar kadar baladların da usta ismi Joe Williams 1982 yılında 89 yaşında hayatını kaybetmişti.
02 Louis Armstrong

Listenin ikinci sırasında tipik bir caz şarkıcısı olmasa da kimsenin itiraz etmeyeceği Louis Armstorng var. "What a Wonderful World" ile cazın çok ötesinde üne sahip cazın kurucu babalarından Armstrong tüm caz tarihinin en önemli simge isimlerin başında gelir.
01 Jon Hendricks

Jon Solomon liste tepesine cazla az ilgelenenlerin belki tanımayacağı ama biraz yakından takip edenlerinse hiç yadırgamayacağı Jon Hendricks`i yerleştirmiş. Bir anlamda, tüm modern caz şarkıcılarının atası kabul edilen Hendricks bugün 94 yaşında ve bildiğimiz kadarıyla hala son yıllara kadar ara sıra performanslara çıkıyordu. Günümüzde başta Bobby McFerrin olmak üzere Al Jarreau, George Benson gibi çok önemli isimlerin vokal tarzının atası olan, `vocalese` tekniğinin yaratıcı isimlerinden Hendricks`i anlatmak hiç kolay değil, en iyisi Solomon`un seçtiği videoya göz atmalı. Ellili yıllarda Lambert, Hendricks & Ross üçlüsüyle tüm caz tarihini baştan sona etkileyen kayıtlara, albümlere ve performanslara imza atmışlardı. Videoda Ross`un elleri ritm tutmaktan yoruluyor ama Hendricks söylemekten asla yorulmuyor.

Cazkolik.com / 26 Nisan 2015, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp