Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Popüler Gündem

Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda...

 4363 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Dave Holland & Kenny Barron albümü yılın en iyisi.
Satın Al!

The Ten Best Jazz Bassists of All Time

Bu köşe epey bir süre "The Ten Best" serisine ayrılacakmış gibi görünüyor. Caz yazarı Jon Solomon`un kimsenin itiraz etmediği ya da niye bu da yok gibi eklemelerin olduğu ilk listesi "The Ten Best Male Jazz Vocalists of All Time" isimli çalışmasının ardından bu kez yine aynı yazarın referans niteliğindeki "The Ten Best Jazz Bassists of All Time" isimli listesine Cazkolik`te yer veriyoruz.

* * *

Jon Solomon listesinin başına yazdığı kısa girişte caz tartışmalarında caz müziğinde saksofonistlerin ve trompetçilerin genel olarak cazı domine ettiğinden sözeder. Bu, caz müziğin bir gerçeği, yeni bir şey değil üstelik. Bu iki enstrümanın solist karakteri çok daha baskın bir sounda sahip ama bu gitaristler ve piyanistlerin öncelik & üstünlük halkasının gerisinde kaldığı anlamına gelmiyor elbette. Özellikle, bu listenin konusu olan caz basında altmışlı yıllardan itibaren basçılar giderek ön sıralara yerleştiler ve elde ettikleri ön sıra sandalyelerini kesinlikle bırakmadılar. 20. yüzyılın ilk yarısında bir kontrbasın solo atması ender rastlanan bir durumken bugün artık konserlerde basın solo sırasının gelmesini heyecanla bekliyoruz. İşte, Jon Solomon`da bu duyguyu dikkate almış olmalı ki özel bir liste hazırlamış. bu kez de yazarın listesini kendi belirlediği şekilde, yani sondan başa şeklinde yayına alıyoruz. Bakın bakalım sizin bu listeye bir itirazınız var mı, ya da ekledikleriniz!


10 Ray Brown

Siz Ray Brown`ı listenizin sonuna mı alırsınız bilmiyoruz ama Jon Solomon öyle yapmış. Christian McBride bunu görmesin… McBride`ın `Babam` dediği Brown`ı ayrı sevdiğini biliyoruz ama Solomon`da övgülerini eksik etmemiş cazın usta isminden. Dizzy Gillespie gibi Bebop`ın öncü isimlerinden Brown muhtemelen en iyi dönemi olarak 1951 ile 1966 yılları arasında Oscar Peterson Trio`daki performansıyla bilinir. 2002 yılında, 75 yaşında hayata veda eden ve kısa bir dönem Ella Fitzgerald ile de evli olan basçı 1940`lı yıllardan 2000`li yıllara kadar caza büyük emeği geçen ve sayısız isim yetiştiren bir efsanedir ve ayrıca dünaca ünlü (sevgili Ozan Musluoğlu`nun son iki albümüne ilham kaynağı olan) "My Best Friends Are …" serisinin de mimarıdır.


09 Paul Chambers

Solomon`un listesinin 9. sırasında bir başka büyük isim (ki bu listedekilerin hepsi büyük isimler, artık söylemeye gerek yok elbette) Paul Chambers. John Coltrane`in "caz müziğin en büyük asçılarından biri" dediği Chambers, Coltrane`in Prestige dönemi kayıtlarında, Miles Davis`in ilk büyük beşlisi dönemi kayıtlarında -ki bu dönem gerçekten çok genç bir müzisyendir- ve yine Miles Davis`in efsanevi albümü "Kind of Blue"da çok kritik roller üstlenmiş ve caz tarihine geçmişti. Caz müziğine belli mesafede olan müzikseverler eğer niye biz ismini bilmiyoruz böyle birinin diye düşünecek olarsa eğer sanatçının 33 yaşında hayata veda ettiğini hatırlatalım, sebebi budur ve caz dünyasına arkasında "Whims of Chambers" ve "Bass on Top" isimli iki önemli albüm bırakabilmiştir ancak.


08 Dave Holland 

Jon Solomon listesinin 8. sırasına önceki iki isim gibi hayatta olmayan değil halen hayatta olan bir büyük ismi yerleştirmiş; Dave Holland. Yaklaşık tam elli yıldır cazın içinde olan yaşayan efsane Holland`ı en son Kenny Barron ile en son Akbank Caz Festival konserinde izleme şansını yakalamıştık. İlk albümünü 1972 yılında "Conference of the Birds" dıyla yayınlayan İngiliz sanatçı altmışlı yılların büyük kısmını free jazz basçısı olarak geçirdi. Trompetçi Kenny Wheeler ile beraber yaptığı çalışmalar cazda halen emsali görülmemiş kayıktlar olarak bilinir. Sanatçının son albümlerinden olan "Dare2" Solomon tarafından hararetle tavsiye edilen albümüdür.


07 Charlie Haden

Size de öyle olmuş mudur bilmiyoruz ama insan Dave Holland`ın ismini görünce aklına ister istemez `ee, Charlie Haden nerde?` sorusu geliyor! İşte, Charlie Haden da bir sıra üstte, yani 7. sırada. Daha çok yeni kaybettiğimiz efsane ismin inanılmaz bir sezgisel yeteneği olduğu caz dünyası tarafından iyi bilinir. Holland gibi altmışlı yıllarda free cazın gelişiminde oynadığı rol çok önemlidir. Gerek kurucusu olduğu Liberation Orchestra ile gerek Keith Jarrett ile yaptığı çalışmalar -ki en son albümünü de ölmeden önce Jarrett`ile yayınlmıştı-, piyanist John Taylor ile olsun, gitarist Pat Metheny ile Türkiye de çok çok sevilen albümü "Missouri Sky" ile olsun cazseverin gönlünde her zaman ayrı bir yere sahip isimdir ve kaçıncı sırada olduğunun da ayrıca hiç önemi yoktur.


06 Scott LaFaro 

1961 yılında bir araba kazasında daha henüz 25 yaşındayken ölmeden önce cazın geleceğindeki en önemli basçı olarak ismine mim koyulan Scott LaFaro belki o yıl ölüp gitti ama ondan sonra hiç bir şey yapmadan yine caz tarihinin en önemli isimlerinden biri olmayı başardı. Çok kısa süren bir sporfesyonel hayatı olmasına rağmen bunu başarması sadece trajik kazanın üzüntü verici yanıyla açıklanamaz elbette. 18 yaşında Los Angeles`ı terkettikten sonra Chet Baker, Stan Kenton, Cal Tjader ve Ornette Coleman gibi isimlerle çalan Faro bu isimlerin yanında elbette en çok Bill Evans Trio ile hatırlanır ve ölümsüzleşmiştir. Büyük piyanistle çok kısa bir süre çalışmak durumunda kalan genç -ve hep genç kalacak basçı-nın Evans ile beraber yayınladığı "Sunday at the Village Vanguard" ve "Waltz for Debby" albümleri halen caz tarihinin en önemli albümleri arasında anılmaktadır.


05 Victor Wooten 

Caz müziğinde `bass` denince anlaşılan hep kontrbas ya da double bass ya da upright bass nasıl seslenirseniz seslenin ama kastedilen hep aynı bas olmuştur oysa caz dışı müzikte, pop da, rock da bas gitar her zaman grupların vazgeçilmez enstrümanlarından iken cazda ancak altmışların sonu, daha çok da yetmişli yıllarda elektrik bas kendine yer bulmaya başlamıştır ki bu da Jaco Pastorious, Stanley Clarke gibi isimlerin öncülüğü sayesinde olmuştur özellikle de Jaco! Onlardan epey genç bir müzisyen olan Victor Wooten bu iki ismin ardından gelen en yenilikçi elektrik basçı olmuştur. Özellikle basta virtüöz icra kavramı konusundaki önemli etkisi ve çift el çalım tekniği, doksanlı yıllarda Bela Fleck and the Fleckstones ile yaptığı işler ve özellkle onu dünyaca ünlü hale getiren sololarıyla Wooten elektrik basta inanılmaz bir isim olduğunu defalarca kanıtlamıştır.


04 Stanley Clarke 

Bir önceki Victor Wooten elektrik basta övgülere mazhar oldu, bu kez sırada Stanley Clarke var! Daha yeni Cemal Reşit Rey`de son albümüyle dinlediğimiz büyük usta caz tarihine hem kontrbasta hem elektrik basta, her iki enstrüman üzerinden aynı başarı ve vizyona sahip az sayıda isimden biridir. 1976 yılında yayınladığı efsanevi "School Days" ile çok başarılı bir kariyere başlayan sanatçı özellikle "Return to Forever" topluluğuyla jazz-rock ve fusion dallarında benzeri halen görülmemiş haklı bir üne kavuştu ve o yol hala sürüyor...


03 Jaco Pastorius

Önce Wooten, sonra Clarke`ın isimlerini okuyunca muhtemelen bir sonraki ismin Jaco olduğunu farketmişsinizdir. 35 yaşındayken 1987 yılında trajik bir sonla hayata veda eden ünlü basçı 1975 yılında yayınladığı ilk albümüyle muhtemelen en iyi caz albümlerinden birini kaydetmişti. Albümde seslendirdiği Charlie Parker bestesi "Donna Lee", "Continuum" ya da "Portrait of Tracy" gibi parçalar virtüöz yeteneklerinin sınırsızlığını keşfetmemizi sağladığı gibi dünyanın en iyi basçısı olduğunu da ispatlamıştı.


02 Ron Carter

Tüm zamanların en iyi basçıları listesinin ikinci sırasında isminin kimse tarafından yadırganmayacağı bir dev var; Ron Carter. Bugüne kadar erişilmesini bırakın yanına bile yaklaşılmas çok zor olan 2500`den fazla albümde çalma rekoruna sahip olan büyük müzisyen zarafetiyle dünyanın en iyi isimlerinden biridir. Basta geçek bir melodi stası olan Carter Miles Davis`in efsanevi beşlisinin değişmez üyelerinden biriydi. Kendisi bir efsane olmakla birlikte kariyeri efsanevi isimlerle çalmakla geçti.


01 Charlie Mingus

Charlie Mingus deyince muhtemelen aklınıza "Mingus Plays Piano" veya "Oh Yeah" gibi piyanoda neler yapabildiğini fazlasıyla kanıtladığı albümler gelmiş olabilir ama o hep en iyi basçıydı. Jon Solomon 1953 yılı kaydı Jazz at Massey Hall konserini dinledikten sonra Mingus`un bastaki yetenekleri konusunda müthiş saygı duyulmasına yol açıldığını belirtiyor.

…ve listenin sonu…

Ray Brown ile başlayıp Charlie Mingus ile sona eren listede, yazının en başında dediğimiz gibi kimsenin itiraz etemeyeceği hatta herkesin başına, sonuna, ortasına kendi isimlerini de ekleyeceği liste caz tarihinde bas sanatçısı olma yolunda kritik eşiklerin isimleri Jon Solomon`un seçimlerinde öne çıkan kriter olmuştu.

Cazkolik.com / 02 Haziran 2015, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp