Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
Popüler Gündem

Biri acı ve hüzün, diğeri mutluluk ve gururla şarkı söyledi.

 6207 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım.

 

 

İkisi de aynı yıl dünyaya geldi ama hayat çizgileri

bambaşka gelişti.

Billie Holiday, hamileyken evden kovulan ondokuz yaşındaki Sarah Julie Fagan`ın kızı olarak 7 Nisan 1915 tarihinde dünyaya geldi. Tanımadığı babası Clarence Holiday banjo ve gitar çalan bir müzisyendi. Annesiyle ne evlendi ne de aynı evi paylaştı, Billie Holiday`in doğumundan sonra anne ve kızını terk etti.

Frank Sinatra 12 Aralık 1915 tarihinde New Jersey`de İtalya`nın Palermo şehrinden göç eden üzüm yetiştiricisi Natalina "Dolly" Garaventa ve Antonino Martino "Marty" Sinatra`nın tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Frank Sinatra doğumda sol yanağından boynuna kadar kulak zarını etkileyen bir sağlık sorunuyla dünyaya geldi. Çocukluğunda geçirdiği operasyon neticesi boynunda oluşan yara iziyle yaşamak zorunda kaldı.

* * *

Billie Holiday çok zor ve travmatik bir çocukluk geçirdi. Annesi demiryolları için taşımacılık servisinde çalışıyordu ve çoğunlukla evde yoktu, hayatının ilk on yılını annesinin sık sık yanına bıraktığı Martha Miller olmak üzere hep başkalarının yanında geçirmek zorunda kaldı.

Frank Sinatra`nın annesi ise baskın bir karakterdi. Barbara Sinatra çocukluğunda güzel bir yüze sahip olduğu için "Dolly" lakabını almıştı. Enerjik ve yönlendirici kişiliğiyle Sinatra`nın çocukluğundan itibaren özgüven kazanmasında büyük etkisi oldu. Yaşadığı yerin Demokrat Parti çevrelerinde aktif bir kadın ve ebe olarak çalışan Barbara her doğumda 50 $ kazanıyordu. Okuma yazması olmayan babasını ilişkileri sayesinde itfaiyede işe soktu. 1930`lu yıllardaki büyük ekonomik sıkıntı sırasında annesi sayesinde mahallenin oldukça sıska ve ufak-tefek ama en iyi giyimli çocuğuydu. Çevrede sahne gösterilerine katılır, şarkılar söylerdi.

* * *

• Billie Holiday`in annesi Sadie Harris Philip Gough ile evlendi ve bu evlilik iki yıl sürdü. Artık kızını nerdeyse hiç görmüyordu. Billie ise okuldan sık sık kaçtığı için 5 Ocak 1925 yılında ilk kez çocuk mahkemesine çıktı ve çeşit ıslahevi olan The House of the Good Shepherd`a gönderildi, burada vaftiz oldu. Dokuz ay sonra annesi East Side Grill isimli bir restoran açtığı için kızını yanına aldı ve uzun saatler çalıştırdı. Onbir yaşına geldiğinde artık çoktan okulu terketmişti.

• Frank Sinatra ergen yaşlarında müziğe ilgi duymaya başladı, özellikle big band caz orkestralarına yakın ilgisi vardı ve idolü Bing Crosby idi. 15 yaşına geldiğinde dayısı Domenico ona bir ukulele (dört telli küçük bir çeşit gitar) aldı ve aile toplantılarında çalmaya başladı. Annesini memnun etmek için kısa bir süre okula gitti ama mezun olmadan ayrıldı. Annesi onu Jersey Observer gazetesinde kurye olarak işe soktu. Sosyal çevresi genişliyordu. Yerel radyo istasyonlarında ücretsiz olarak bir takım metinler seslendirdi. Sesini ilk fark eden vokal koçu John Quinlan oldu, ondan ders başına bir dolara diksiyon dersleri aldı.

* * *

• Billie Holiday`in annesi 24 Kasım 1926 tarihinde eve döndüğünde komşusu Wilbur Rich`in kızına tecavüz girişiminde bulunduğunu farketti. Adamın tutuklanmasını sağladı ama kızı da devletin koruyuculuğunda kalması amacıyla yine aynı ıslahevine gönderildi. Oniki hafta sonra serbest bırakılan Billie Holiday 1927 yılında bir genelevde ayakişlerine bakmaya başladı. Holiday, Louis Armstrong, Bessie Smith gibi isimlerin seslerini ilk burada duydu. 1928 yılında annesi şansını Harlem`de denemeye karar verdi ve kızını yine Martha Miller`a bıraktı.

• Sinatra çok genç yaşta profesyonel olarak şarkı söylemeye başlamış, müziği kulaktan dolma öğrenmişti. 1935 yılında annesi onun Three Flashes isimli yerel bir gruba katılmasına izin verdi. Grup arkadaşı Fred Tamburro`nun tabiriyle `tanrılar adeta Frank`i sarıp sarmalamıştı`. Grup Hoboken Four ismiyle tanınmaya başladı. Major Bowes Amateur Hour Show seçmelerine katıldılar, ünleri artıyordu, Sinatra grubun solistiydi, kızların ilgisini çekiyordu ve Amerika genelinde radyoda show yapmak için altı aylık sözleşme imzalamayı başardılar.

* * *

• 1929 yılında Billie Holiday annesinin yanına Harlem`e gitti. Annesi, Florence Williams adında bir kadının yanında beş dolara fahişelik yapmaya başlamıştı. Aynı yıl polisin bir eve yaptığı baskında anne kız yakalandı ve anne hapishaneye, Billie ise ıslahevine gitti. Bir müddet sonra anne ve kız arka arkaya tahliye oldular. Billie ondört yaşına gelmişti, annesi ise otuzüç.

• Billie Holiday Harlem`de gece klüplerinde şarkılar söylemeye başlamıştı. Genç şarkıcı ve tenor saksofon çalan Kenneth Nolan ile ikili oldular. Ünü artmaya başlamıştı. Dönemin ünlü isimleriyle birlikte aynı sahnelere çıkmaya başlamıştı. Babası ile bu dönem karşılaştı, Fletcher Henderson orkestrasında çalıyordu.

Biri acı ve hüzün, diğeri mutluluk ve gururla şarkı söyledi.

Her iki insan için hikayenin bundan sonrası en başında olduğu gibi hep ayrı yönde ilerledi. Sinatra yalpalasa da hep yukarı doğru dik bir çizgi izledi, yükseldi ve büyüdü. Billie Holiday ise 1930`lardan itibaren artan üne ve görece bir lükse sahip oldu ama esas sorun başkaydı. Başta ağır alkol ve uyuşturucu sorunları, hayatını mahveden kötü erkek tercihleri ve kazandıklarını yönlendirmek konusundaki acizliği gibi sayısız sorun Teddy Wilson ile yaptığı ünlü kayıtlar, Count Basie ve Artie Shaw ile çalışmaları, yaptığı başarılı plak ve sahne anlaşmaları gibi tüm olumlu ve ününe ün katan yılları adeta kısa süreli bir maceraya çevirmişti.

Holiday`in toplamda yirmi yılı bile bulmayan ve hızla düşüşe geçen hayatı süresince Sinatra sadece ülke çapında değil, küresel çapta bir ses ve sinema oyuncusu olmanın hızına yetişmeye çalışıyordu. Las Vegas da ondan soruluyordu Hollywood da, plak şirketleri de ondan soruluyordu askerliğe elverişli olmadığı raporu ile ikinci dünya savaşına katılmamasının tüm olumsuzluklarını Papa ile tanışacak kadar cephedeki askerleri eğlendiren şovlarda ondan soruluyordu. Sinatra tüm olumsuzlukları yenmeyi ve artıya çevirmeyi başarırken Billie Holiday ününü, parasını, başarısını bırakın sağlığını bile elinde tutamıyordu. Sinatra herkesten faydalanmayı başarırken, Billie Holiday herkesin kendisinden faydalanmasının önüne bir türlü geçemiyordu.

1959 yılında ağır karaciğer sirozu nedeniyle içkiyi bırakmıştı belki ama iyice de zayıflamıştı. Ünlü eleştimen Leonard Feather ve bir kaç kişi daha hastaneye yetiştirmeye çalıştılarsa da ölümüne engel olamadılar. Aynı dönem Holiday`in kısa ömrü bir mum gibi sönüp giderken Sinatra ise daha uzun yıllar sürecek bir kariyerin en güzel basamaklarını koşarak aşmakla meşguldü. Sekseninci doğumgününde Empire State binası bile onun için masmavi ışıklarla süslenmiş parlıyordu. Hani günümüzün popüler tabiriyle; Hayat Sinatra için güzeldi

* * *

İki kişinin aynı yıl ama bambaşka bir kader çizgisiyle başlayan hayat yolculukları yine aynı çizginin sonunu takip etti. Sinatra (tıpkı arkadaşının dediği gibi) tanrıların sarıp sarmaladığı biriydi, Billie Holiday ise tanrının anlaşılmaz bir şekilde cezalandırdığı. Her ikisi de müziğe çok şey kattı, birer ikon oldu, Sinatra son nefesine kadar bu şansı yaşamayı başarırken, Holiday bu duygunun tadına hiç varamadı.

Cazkolik.com / 26 Kasım 2015, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Baba Zula: "Amerika`dan Afrika`yı çıkardığın zaman caz bir hiçtir" » Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp