Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ghost the Musical

Mekan: Zorlu PSM / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 19 Ekim.2018
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Hollywood`un efsanevi romantik gerilim filmlerinden Ghost`un müzikal uyarlaması Ghost the Musical, 19 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında 21 performans için Zorlu PSM Ana Tiyatro`ya konuk olmaya hazırlanıyor. Yönetmenliğini Jerry Zucker`ın üstlendiği, başrollerini Patrick Swayze, Demi Moore ve Whoopi Goldberg`ün paylaştığı, sinema tarihinin kült filmlerinden Ghost`un müzikal uyarlaması, Zorlu PSM sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. 2011 yılında Manchester Opera House`ta prömiyeri gerçekleşen Ghost müzikalinin beste ve şarkı sözleri Dave Stewart ve Glen Ballard`a ait. Senaryo, filmin Oscar ödüllü senaristi Bruce Joel Rubin`in imzasını taşıyor. Müzikalin avantajlı biletleri 9 – 25 Mart tarihleri arasında, Notre Dame de Paris müzikalinin sergilenmesi boyunca www.biletix.com, www.zorlupsm.com adreslerinde ve Zorlu PSM gişelerinde ön satışta olacak.


Nilüfer Verdi Trio

Sanatçı: Piyano: Nilüfer Verdi, Kontrbas: Apostolos Sideris, Davul: Burak Reşit Cihangirli
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy
Tarihi: 19 Ekim.2018
Saat: 20.30
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Verdi, New York New School ve Boston Berklee College of Music`te müzik eğitimini tamamlayan Türkiye`nin ilk kadın Caz piyanistidir. Orijinal parçaların yanı sıra türkülerden de örneklerin çalınacağı yepyeni bir anlayış ve seslendirme ile değişik bir trio anlayışı sunulacaktır. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL., Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İDSO Konseri

Mekan: Fulya Sanat Merkezi, Fulya, Beşiktaş
Tarihi: 19 Ekim.2018
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her cuma İstanbul`un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 19 Ekim Cuma akşamı saat 20.00`de Fulya Sanat Merkezi`nde şefi Thomas Rösner yönetiminde solist Igor Pikayzen`e (keman) eşlik edecek. Konserde Dmitri Shostakovich`in "1 Numaralı Keman Konçertosu OP.99" ve Anton Bruckner`ın "Senfoni No.6" eserleri icra edilecek.


 
Popüler Gündem

ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var.

 4346 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Ralph Alessi "Baida" albümünü satın almak için tıklayın:
Satın Al!

ECM firmasından Şubat sonu ve Mart ayında yeni albüm bombaları bir bir patlayacak.

Cazda yeni albümlerin hızını tek başına artıran firma ECM hepsi tek tek sevdiğimiz önemli isimlerin bomba etkisi yaratacak yeni albümlerini duyurdu. Bu albümlerin bir kısmı şu an itibariyle digital olarak satın alınabilecek durumda ayrıca yakın tarihte CD olarak da Türkiye ve dünyada satışa çıkacak. Cazseverler için önce bu önemli detayı belirtip gelelim yeni albüm haberlerine.

* * *

İki nesil aynı albümde buluştu…

Vijay Iyer ile Wadada Leo Smith birlikte "A Cosmic Rhythm with Each Stroke" isimli albümlerini yayınladı. Daha doğrusu albüm yakında satışa girecek diyelim doğru bilgi olsun. Her iki önemli usta sevdiğimiz isimler. Vijay Iyer`ı İKSV Salon`da daha yeni dinledik. Solo piyano konseriydi. Wadada Leo Smith ise iki yıl önce Cemal Reşit Rey`de konser vermişti. Arka fonda görüntülerin aktığı özel bir konserdi. Albüm, bir yanıyla iki nesli buluşturuyor. Vijay Iyer ve onun kahramanı, hocası, arkadaşı trompetçi Wadada Leo Smith`in aslında bir albüm içinde bu ilk buluşması değil. Daha önce Leo Smith`in bir önceki Golden Quartet çalışmasında beraber çalmıştı, ikili, bu kez bir Manfred Eicher projesi olarak bu kayda imza attılar ve albüm geçen Ekim New York Avatar stüdyolarında kaydedildi. Yani, ikilinin duo olarak ilk çalışması bu, işin özetin böyle toparlayalım.

İkili, albümü 1990 yılında 53 yaşındayken ölen Hindistan`ın önde gelen modern sanatçılarından Nasreen Mohamedi`ye ithaf edilmiş. Mohamedi bugün New York merkezli moder sanatı en çok etkileyen isimler arasında gösteriliyor ve eserleri dünyanın önde gelen müzelerinde sergileniyor. Sanatçının çizgi/çizim esaslı kompoziyonları öncülleri Kasimir Malewich, Wassily Kandinksy`e kadar dayanıyor. Sanatçıya Hintli diyoruz ama esasen Pakistan`lı olduğunu belirtelim.

* * *

Mohamedi`nin çizgi soyutlamaları, ritmik soyut yinelemeleri Iyer ve Smith`i ton, doku ve espas bakımından etkilemiş ve trompet & piyano ikilisinin albümü ortaya çıkmış. İkili, albümün prömiyerini ithaf ettikleri sanatçının sanatına uygun şekilde Mart ayında New York Metropolitan müzesinde, sanatçının eserleri önünde gerçekleştirecek.


Büyük piyanist Tord Gustavsen`in sufîliğe ilgisi sürüyor; "What Was Said"

Bu albüm tam bugünlerde çıktı/çıkacak. Albümle ilgili yayınlanan basın bülteninde Gustavsen`in müzikal paletine dahil olan yeni renkler olarak tanımlanıyor çalışma. Gustavsen`in piyano ve kimi elektronikler çaldığı albümde Jarle Vespestad davul çalmış, albümde sesiyle yer alan isimse Simin Tander. Simin Tander`in Afgan asıllı Alman vokalist olduğunu hatırlayınca Gstavsen`in geçen yıl İstanbul Erkek Lisesi bahçesinde İranlı Mahsa Vahdat`la verdiği konseri hatırlayoruz hemen ama bu albüm geleneksel Norveç kilise müziğini geleneksel olmayan şekilde yorumluyor ve ayrıca Afgan şair Hamsaaya`nın da şiirlerinin büyük etki gücü var müziklerde. Gerisini videoda Tander ve Gustavsen anlatıyor zaten. 


Basçı Michel Benita`dan uluslararası bir albüm; "The Ethics"

Ünlü basçı farklı folk temaları cazla harmanladığı albümü için işe etkileyici bir kadro kurarak başlamış. Kendisi Cezayir doğumlu bir müzisyen, albümde flugelhorn çalan Matthieu Michel İsviçre`den. Koto sanatçısı Mieko Miyazaki Japon. Gitar ve elektronikler ustası Eivind Aarset Norveç`ten ve Fransız davulcu Philippe Garcia ise bir süre İstanbul`da yaşamış, İstanbul Senfoni`de çalmış bir davulcu. Grubun müzikleri ortaya çıkınca aslında harmanlanmış folk ile cazın ötesinde bir müziğe kulak verdiğinize şahit oluyorsunuz ve bu da çok hoşunuza gidiyor. Albüm kaydıyla ilgili videoyu izlerken ECM`in kuruusu Manfred Eicher`in de tam 45 yıldır her albümün, her kaydın nasıl başında durduğunu görüp adamı hayranlıkla izliyorsunuz. Bu da ayrı bir not olsun!


Trompetçi Ralph Alessi`nin muhalif enerjisi iki yıl sonra yeni albümle bir kez daha karşımızda.

Sanatçı iki yıl önceki "Baida" albümünde piyanist Jason Moran, basçı Drew Gress ve davulcu Nasheet Waits`den oluşan bir dörtlüyle çalmıştı. Başarılı sanatçı iki yıl sonra yeni albümü "Quiver"da bu kez piyanoda Moran yerine Gary Versace var, diğerleri aynı dörtlüsüyle dinliyoruz. Sanatçı, atası Miles Davis olan `dalgın ruh hali` müzikleri diyebileceğimiz duyguyu yansıtan müzikler ve ustalıklı ritmlerle kendine özgü bir lirizmin peşinde.


Trompetçi Avishai Cohen`den babasına ithaf.

Biz burada Avishai Cohen deyince basçı olanı kastediyoruz genellikle ama bu yeni albümün sahibi trompetçi olan Avishai Cohen. Aralarında bir akrabalık var mı bilmiyoruz, hem Avishai, hem Cohen çok yaygın isimler ama trompetçi olanı burada az tanıdığımız gerçek. ECM`den çıkan yeni albümü "Into the Silence" ile başarılı sanatçı hayatının son günlerine tanıklık ettiği babası David`e ithaf etmiş. Albümün açılışındaki duygusal trompetin nedeni budur. Sanatçıya albümde piyanoda Yonathan Avishai, basata Eric Revis, davulda Nasheet Waits ve tenor saksofonda Bill McHenry eşlik etmiş. Her notasıyla güzel bir albüm!


ECM`den 18 kişilik dinamik bir orkestra kaydı.

Basçı ve besteci Michael Formanek`in yeni projesi için Manfred Eicher tam 18 kişilik muhteşem bir orkestra kurmaktan kaçınmamış, çekinmemiş. Ensemble Kolossus da Loren Stillman (alto sax); Oscar Noriega (alto sax, clarinet, bass clarinet); Chris Speed (tenor sax, clarinet); Brian Settles (tenor sax, flute); Tim Berne (baritone sax) trompetler; Dave Ballou, Ralph Alessi, Shane Endsley, Kirk Knuffke (cornet) Trombonlar: Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben Gerstein, Jeff Nelson (bass trombone, contrabass trombone) Marimba: Patricia Brennan Guitar: Mary Halvorson Piano: Kris Davis Double-bass: Michael Formanek Drums: Tomas Fujiwara gibi müzikseverlerin hayranlıkla dinleyeceği isimler yer almış. Albümdeki müzikler ise böyle bir orkestra için baştan yazılmış, caz müziğine cesur ve güzel bir vizyon getirmiş.

Cazkolik.com / 23 Şubat 2016, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir "jazz" anısı? » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp