Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bidar ve Orkestra ***Ücretsiz***

Sanatçı: Bidar ve Orkestra
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 25 Ağustos.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


 
Popüler Gündem

8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı.

 6341 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Kadınlar cazın ilk günlerinden beri müziğin içinde yeralmakla birlikte başarıları erkekler karşısında hep geri planda kalmıştır. Kuşkusuz içlerinde sivrilen ve caz tarihine damgasını basan Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Sarah Vaughan gibi isimler olmakla beraber belki de onlar kadar başarılı pek çok isimse caz tarihinde öne çıkma fırsatı bulamamıştı.

* * *

Amerikan ulusal radyosu NPR bu yıl 8 Mart nedeniyle özel bir dosya yayınladı. Cazda şarkıcı, enstrümentalist ve besteci gibi çeşitli alanlarda özel isimlerin adını anan dosyada listenin başı için 1920`li yıllara kadar uzatan NPR yazarı Margaret Howze özellikle bu dönem sahnelerde müzik enstrümanı çalan kadınların sosyal olarak toplumdan kabul görmediğini, özellikle beyaz muhafazakar kesimlerin bu ayrımcılığı bilhassa kendi içlerinden birine daha sert uyguladıklarının altını çiziyor. Bir diğer gerçek de 1940`lı yılların bugün halen dinlenen swing kökenli "All-Girl Bands" gruplarının renk ve sınıf farkı gözetmeksizin kadınların cazın içinde yer almasını kabul edilebilir hale gelmesindeki katkısıdır. Bu durumun bir diğer faydası ise kadın olsun, erkek olsun caz müziğine kadınların da aktif olarak katılmaya başlamasıyla beraber müzisyenlerin çalışma şartlarında iyileşmeler görülmeye başlanması oldu.

* * *

Margaret Howze cazda kadın müzisyenler konusunda erken dönem isimler arasında gitarist Carline Ray (1925-2013), piyanist Marian McPartland (1918-2013) ve Billy Taylor (1921-2010) gibi isimleri kadınların cazda varolmaları konusundaki erken dönem mücadele eden isimler arasında gösteriyor. Müzikolog Ingrid Monson `cazda kadın denilince akla otomtik olarak şarkıcılık geliyor` diyor oysa erken dönemde kadınların enstrüman olarak piyano çalması onların toplum tarafından daha rahat kabullenilmesi konusunda diğer enstrümanlara göre (şarkıcılık dahil) daha iyi avantajlar sağladığını belirtiyor.

* * *

Bir diğer görüş de yazar Sherrie Tucker "Swing Shift: All-Girl Bands" isimli kitabında sadece kadınlar tarafından kurulmuş kız müzik gruplarının öneminden bahsetmesidir, hatta, bu grupların önemli kısmı da aile içi gruplarıdır. Benzeri tüm özellikler toplumda kız müzisyenlerin belli bir sempati kazanması konusunda önemli avantajlar sağladı.

Kayıt yapan ilk kadın caz müzisyeni

Cazda kayıt yapan llk kadın müzisyenlerin başında trompetçi Dolly Jones gelir. Daha sonra Dolly Hutchinson olarak ünlenen müzisyen ilk kayıt yapan isimlerdendir. Bir başka örnek ise yine trompetçi Valaida Snow`dur. O vakit "trompetin kraliçesi" olarak ünlenen Snow, Louis Armstrong`la mukayese edilecek kadar öncü ve ünlü olmayı başarmıştı.

* * *

Louis Armstrong demişken, caz tarihçileri Armstrong gibi caz tarihinin en önemli isimlerin başında gelen sanatçının arkasında kendisi gibi müzisyen olan piyanist Lil Hardin`den bahseder. Hardin ve Armstrong 1922 yılında King Oliver`s Creole Band`da tanışır. Hardin piyanist, Armstrong trompetçidir ve zamanla bu tanışıklık evliliğe dönüşür. O dönem Hardin`in Armstrong`a solo kariyer konusunda en çok teşvik eden isim olduğunu biliyoruz.

Mary Lou Williams

1920 ve 30`lu yıllarda parlayan kadın caz piyanistleri Sweet Emma Barrett, Billie Pierce, Jeanette Kimball ve Lovie Austin gibi isimleri mutlaka saymak lazım ama o dönemin en öne çıkan ismi Mary Lou Williams (1910-1981) olmuştur. Williams, armonik ve melodik bakımdan o kadar yetenekli ve önemli piyanisttir ki Dizzy Gillespie, Thelonious Monk gibi caz devlerinin üstünde belirgin etkisi olmuştur. Bu notu tüm önemli caz tarihçileri özenle belirtir ama, yine aynı tarihçiler Mary Lou Williams`ın bir istisna olduğunu, ayrımcılığın ve görmezden gelmenin sürdüğünü, yine aynı dönemin belki Williams kadar yetenekli ve önemli trompetçisi Clora Bryant, saksofonisti Vi Redd gibi isimlerin ise görmezden gelindiğini de söyler.

2. Dünya Savaşı döneminde kadın caz müzisyenleri

2. Dünya Savaşı pekçok alanda olduğu gibi cazda da kırılma yaşanmasına neden olmuştur. Savaşta askere katılan erkekler nedeniyle kadın müzisyenlerin öne çıkması hızlanmıştır. O dönem beyaz Amerikalılar daha çok Rae Hutton`ı dinlerken siyahlar The Darlings of Rhythm ve Praire View Co-Eds`i dinlemeyi seviyordu. Bu durum ırk ayrımcılığının belirgin olduğunu göstermekle birlikte bir başka açıdan durumun değişime uğrayacağının da sinyallerini vermektedir.

* * *

Woody Herman, Gerald Wilson gibi ünlü orkestra şefleri gruplarında kadınlar yüksek topuklu, straples elbiselerle görülmeye başlanmıştı ama savaşın sona ermesiyle birlikte kadın müzisyenler yavaş yavaş geri çekilmek zorunda kaldı. Kalanların çoğu zaman içinde sayısız taciz ve sert eleştirilere boyun eğmek durumunda kaldı. Özellikle cinsel taciz gündelik alışkanlık gibiydi, bir tür yazılı olmayan kural.

Bebop ve sonrası

Kırklı yıllarda gelişen bebop başka bir eşik yaratmıştır. Klüplerdeki ateşli jam sessionlar adeta kariyerleri başlatan ve bitiren profesyonel sahneler yaratmaya başladı, adil olmayan bu rekabetin kadın müzisyenler üzerinde olumlu etki yaratması mümkün değildi. Bu sert rekabet ortamında erkekler kendi arasında mücadele etmeye başlarken Barbara Carroll, Hazel Scott, Nellie Lutcher, Hadda Brooks gibi kadınlar kurdukları küçük caz gruplarıyla varlıklarını korumayı sürdürdü.

Melba Liston

Peki, aradan yaklaşık bir yüzyıl geçti de ne oldu?

Caz müziğinde kadın hakları ve cazda kadınların yükselişi konusunda hala şüpheci yaklaşımlar yok mu sanıyorsunuz? Efsanevi tromboncu Melba Liston büyük müzisyenler Randy Weston, Dizzy Gillepsie gibi isimlerle beraber çalmasına karşın kariyerinin büyük bölümünde kadın düşmanı tutum takınıldığından şikayet eder. Yazar Sally Placksin, Liston`ın erkek trombonculara göre kendini kanıtlamak için yüz kat fazla sıkıntı çektiğinin altını özellikle çizer.

* * *

Melba Liston gibi birinin önemi şuradadır; Randy Weston, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon gibi devlerle çalışmış tromboncu çektiği tüm bu sıkıntılara karşın 1978 yılında hayata geçen Women`s Jazz Festival gibi önemli bir etkinlğin ilham kaynağı olmuştur. Bu festivalin kadın caz müzisyenlerin tanınması, kariyer sahibi olması konularında sayılmayacak kadar çok katkısı olmuştur.

* * *

Türkiye`de de izlediğimiz caz kemancısı Regina Carter şöyle der; "Davul, kontrbas, trombon dediğiniz zaman gözünüzün önüne hemen erkek müzisyen gelir değil mi, peki Cindy Blackman, Terry Lyne Carrington gibi isimler çıktığında ne düşünürsünüz?"

* * *

Bugün mesleğe başlamak için şartların eşit olduğunu iddia etmek hala mümkün değil ama fırsatlar artıyor. Caz okullarında nerdeyse erkek çocuklar kadar kızlar da var ama ya sonrası?

NPR, Wikipedia, Jazz.com`dan Cazkolik tarafından derlenmiştir.

Cazkolik.com / 08 Mart 2016, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp