Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Müzikte coğrafya kader değildir!

Feridun Ertaşkan

Fotoğraflar: Arşivden
Yayın Tarihi: 02 02 2018
Değişiklik Tarihi: 02 02 2018 16:10
Bu içerik 3354 defa gösterildi.

Müzikler büyük dünya küçük

Tarzların ve türlerin müziği sınırlaması giderek geride kalıyor, müzik büyüdükçe dünya küçülüyor. Aşağıda sadece on adet albüme yer verdiğimiz "World Music" inanılmaz büyüklükte bir dünya. Yaratıcı, zengin, ilham veren, coşkulu, içten. Daha önemlisi, önyargılarımızdan utanmamızı sağlayan müzikler bunlar. Seçmeye çalıştığım müzikler dünyanın dört yanından. Geride daha o kadar çok var ki! Yeter ki bu dünyayı tanımaya karar verin, bu dosya belki küçük bir kapı olabilir.


"Chan Chan"ın yeni yolculuğu

Ry Cooder`ın yıllar önce Compay Segundo, Ruben Gonzales, İbrahim Ferrer gibi tümü hayattan ayrılmış, o dönem de yaşı hayli ilerlemiş olan Kübalı müzisyenlerle Wim Wenders`in çektiği belgesel çevresinde toplamasını ve tam bir hit olan "Chan Chan" şarkısında sembolleşen müziği aradan geçen kimbilir kaç yıl sonra bu kez Avustralyalı DJ, klavyeci ve besteci Mista Savona`ya ilham kaynağı olmuş anlaşılan çünkü Savona bu kez yine Kübalı müzisyenleri Güney Afrika Kingston`dan müzisyenlerle buluşturarak renkli bir albüm kaydetmiş. Albümün açılışında "Chan Chan" yine var, belli ki bir göndermi. Parça, artık çok iyi tanıdığımızdan olsa gerek ilk duyduğumuzdaki sarsıcı etkiyi yaratmasa da bence arkasından gelen müzikler Savona`nın yapmak istediğini daha iyi özetliyor.

Doğumunun yüzüncü yılında Violeta Parra

Geçen yıl doğumlarının yüzüncü yılını kutladığımız birçok müzisyen oldu ama unuttuğumuz biri vardı; Violeta Parra. Bu isim belki bazılarımıza çok şey bazılarımıza da hiçbir şey ifade etmeyebilir ama "Gracias A La Vida" dersem ne dersiniz? Başta Joan Baez sayısız ismin seslendirdiği bu inanılmaz şarkı 20. yüzyıla damgasını vuran şarkılardan biri. Ölümsüz olanlarından. Güney Amerika`da başlayan "La Nueva Cancion" yani "Yeni Şarkı" ekolü isimlerinden olan Parra 1967 yılında intihar etmesiyle de arkasında bir dizi yanıtlanmamış soru bırakmıştı. Şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Sofia Rei`nin ölümsüz Parra`nın yüzüncü yaşını kutladığı albümü "El Gavilan" gitarda Marc Ribot eşliğinde yayınlandı. Rei albümünde Parra`nın müziğini karakterize eden bir yaklaşım içinde. Bence Ribot`nun katkısının ayrıca altı çizilmeli. Katkı demişken, bir de albümün son şarkısında Parra`nın torunu Angel Parra`nın büyükannesinin intiharına neden olan aşkına yazdığı "Run Run Se Fue Pa`l Norte"yi seslendirmesi anlamlı olmuş.

Suriye rüyaları

2010 yılından beri dünyanın en mutsuz sanatçıları Suriyeli sanatçılar olmalı. Böyle bir derleme hazırlayıp da Suriyeli sanatçıların işlerine değinmemek ayıp. Bu konuda yayınlanmış en yeni albümlerden biri Suriyeli kanun sanatçısı Maya Youssef`in "Suriye Rüyaları" isimli albümü. Ülkesinin yaşadığı kayıplar, üzüntüler, sonsuz acı ve trajediyi hissetiği albümün açılış parçasının ismi de manidar; "Bombalar Güle Dönüşür".

Arjantinden Balkanlara

Eğer Radyo Cazkolik`te sevgili Neşet Topaloğlu`nun "Tangonun Büyüsü" radyo programlarını dinliyorsanız Otros Aires size tanıdık gelecektir. Arjantin tangosunu 21. yüzyılla ve elektronik soundlarla buluşturma iddiasındaki Arjantili müzisyen Miguel Di Genova`nın kurduğu Otros Aires anlaşılan yeni çalışmasında epey uzaklara gitmiş. Hadi uzak demeyelim, galiba zamanının çoğunu Barselona`da geçiriyor Genova ama onun yine de Balkanlara gelmesi tangoyla Balkan müziklerinin ilginç karışımı hem az rastlanır cinsten hem zor bir çizgide yürümüş belli ki. Bandoneon veya akordeonun çektiği çizginin Balkan pazarlarında çınlayan klarnetle buluşması her şeyiyle ilginç ve orijinal bir fikir.

Avrupalı müzisyenlerin Osmanlı müziği tutkusu

Bu dosya için albümleri dinlerken benim en ilgimi çeken Seyir Trio oldu. Adını ilk kez duyduğum üçlüyü bir Türk grubu sandım önce, ayrıntıları öğrenince şaşkınlığım daha da arttı. Seyir Trio Osmanlı müziğine karşı duyduğu sevgiyi paylaşan üç müzisyeni buluşturan bir grup. Ud çalan Tristan Driessens, keman çalan Ruben Tenenbaum ve perküsyon çalan Simon Leleux`dan oluşan üçlünün her biri ciddi müzik eğitimi almış insanlar. Seyir Trio önce Lâmekân topluluğunun daha küçük ve enstrümental versiyonu olarak düşünülmüş ancan konserler vermeye başladıkça trio karakteri kendini farklı konumlamayı başarmış. Müziklerinde hem özgürlük hem estetik kaygıları ön planda tutuyorlar. Bunu enstrümanlarına vuruşlarında hissetmek mümkün, özellikle perküsyon Osmanlı-Türk geleneğindeki perküsyona benzemiyor. Daha ritmik, daha melodik ve üçü de virtüöz. Grup, bizim gayet iyi bildiğimiz ama onlara yabancı "Seyir" kelimesinin anlamını da web sayfalarında açıklama ihtiyacı hissetmiş. Bu albümü bu dosyaya sevinçle alıyorum, umarım sizin de ilginizi çeker.

Sahnede beş akordiyon

Diğer albümlerin hepsi yeni, geçen sene çıkmış albümler ama şimdi değineceğim albüm yeni değil, 2011 yılından gelen bir çalışma. Biz iyi çalan birini bulamazken bu albümde tam 5 akordiyon var. Akıllara seza bir fikir, iyi de birbirlerini nasıl bulmuşlar acaba? Fikrin başını sanırım David Munnelly çekiyor. Diğer isimlerse Ricardo Tesi, Markku Lepistö, Simone Bottasso ve Kepa Junkera. Bu gözalıcı, kulak şımartan topluluk geleneksel soundlardan. folk müziklerden, İrlanda müziğinden, cazdan, film müziklerinden herşeyden etkilenmiş ve çalmış. Bu fikir ayrıca sahne içinde müthiş parlak bir fikir. Sahnede 5 akordiyonun izlediğinizi düşünsenize, yılın en akıldan kalan konserlerinden biri olacağı şüphesiz. Buradan ilgililere hatırlatmış olayım ama müzikleri de yayına alayım.

Mali nire Missippi nire?

Mali nire Missisippi nire kardeşim... Haritaya bakarsanız uzayın iki farklı noktası kadar uzak görünür ama müzik işte öyle bir şey ki gelir bu iki uzak noktayı birleştirir ve korktuğunuz kadar ayrı insanlar olmadığımızı bize bir daha ispatlar. 76 yaşındaki büyük müzisyen Boubacar Traore geçen sene yayınladığı "Dounia Tabolo" albümünde ABD`nin güneyinden blues müzisyenlerini davet ettiği albümde Cedric Watson keman, Corey Harris gitar, Leyla McCalla viyolonsel çaldı. Traore`nin amacı şarkıların orijinallerini korurken renklenmesini sağlamaktı, bu yüzden bluesdan folk müziğe geniş bir salınım içinde yaptığı kayıtlarında Mali ile Mississippi`nin arasındaki yaşamsal bağlantının sanıldığı kadar uzak olmadığını ispatladı.

Taos bu coğrafyanın müziği

Albümü tıkladığınızda sizi görkemli bir müzik karşılıyor. Giritli Stelios Petrakis`in kemençe, lut çaldığı, Efren Lopez`in rebabdan kopuza, perdesiz gitardan ortaçağ enstrümanlarına nerdeyse herşeyi çaldığı, Bijan Chemirani`nin de tüm perküsyonlara hakim olduğu nefes kesen bir üçlü. Bu üçlünün geçen sene yayınladığı albümleri de "Taos". Müziğin coğrafyasında pergelin bir ucunu başta Girit olmak üzere adalar ve Yunanistan`a koyun, diğer ucunu taa İran`a koyun, aradaki tüm coğrafya ve aynı zamanda bu coğrafyanın kendi tarihi geçmişini de kapsayacak şekilde akıllara seza bir çalışma sizi karşılıyor. Ellerine sağlık olsun.

Lankum müziği rahatsız edici bir bağımsız film izlemek gibi

Buraya aldığım albümlerin muhtemelen en ilginçlerinden biri Lankum`un "Between the Earth and Sky" isimli çalışması. Müziklerin merkezinde folk olsa da detone edilmiş folk dememiz doğru olur. Folk müzik güncel olana sanki uzak gibi dursa da Richard Dawson ve arkadaşları albümün ilk şarkısında mesela "Paramız Yokken Ne Yapacağız?" gibi sorular soruyor. Alternatif müzikler bir adım mesafesinde bakış açısı sanki. Albümü incelerken benim ilgimi ilk "The Turkish Reveille" çekmişti. Askeri bir terim, "Türk Kalk Borusu" ve 11 dakikalık uzunluğuyla rahatsız edici titreşimlere sahip bir müzik. Şarkıların sözlerinde yoksulluk ve acının etkileri var. Lankum`un müziği rahatsız ve sert bir bağımsız film izlemek gibi. Tedirgin edici, ürkütücü ama dinlemekten kendinizi alamadığınız türde.

Portekiz kaplanları

Listenin son albümü Portekiz`den. Biz her ne kadar burada tanımasak ta "Portekiz Kaplanları" kendi ülkesinde tanınmış ve köklü bir grup. Fotoğraflarına bakınca zaten orta yaşlı adamlar hepsi. Grup, kendi klasiklerinden oluşan son albümünü geçen kasım yayınlamış. Anlatılanlara bakılırsa gençleşmiş ve yenilenmiş bir formasyonla kaydetmişler. Eskisini bilmediğim için öyle ya da böyle demem zor. Jose Mario Branco, Rui Vaz, Jose Manuel David, Pedro Casaes, Pedro Calado, Jose Salgueiro ve Jose Martins`den oluşan topluluk, biraz Galler, biraz orta Avrupa, biraz ortaçağ geleneği gibi farklı elementlere sahip gibi duruyor. Disiplinli toplu vokal söyleyiş, vurmalıların ayakları yere vurduran etkisi, koro duygusu derken tabii bir de neler dediğini anlasak daha da iyi olacak.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 02 Şubat 2018, Cuma


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında)
Tangonun Büyüsü Tango Türk kurucusu ve tango hocası Serdar Sungar'ın konuk olduğu 13. programını yeniden yayınlıyor...
Tangonun Büyüsü'nde ağırladığı ilk konukları olan Sedef Öge ve İzzet Kaston'lu programını yeniden yayınlıyoruz.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» New York müzik ve eğlence dünyasında zoru başaran bir Türk. Serdar İlhan ile Işıl Çalışkan konuştu. » Evden çıktığımda saksofon sırtımda asılı durur... Işıl Çalışkan Serhan Erkol ile konuştu. » Deniz Koloğlu "Müzikle Yaşayan Kadınlar" kitabını arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » Işıl Çalışkan Röportajı: Baba Zula: "Amerika`dan Afrika`yı çıkardığın zaman caz bir hiçtir" » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp