Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Kara mizahı kullanmaya çalışıyorum

Derleyen: Cazkolik.com

Fotoğraflar: Alex Bramall
Yayın Tarihi: 07 06 2018
Değişiklik Tarihi: 07 06 2018 13:24
Bu içerik 3183 defa gösterildi.

İskeletor`la çarpışan Grace Jones gibi.

Her müzisyen kuşağının kendine özgü sahiciliğe sahip ama biraz da tuhaf kahramanları oluyor. Benjamin Clementine kendi neslinin tuhaf derecede iyi kategorisini tek başına doldurmaya yeterli biri. Clementine, The Guardian`dan Kate Mossman`a verdiği mülakatta `insanların bana inanmasını sağlamak için kendime ait yöntemim var` demişti. Muhabir de kaleme aldığı yazıda Clementine`den bahsederken `garip, nazik ama belirsiz bir mevcudiyet` tanımlamasında bulunmuştu.

Nina Simone, Anthony Hegarty ve Benjamin Clementine

Kendine özgü her sanatçı gibi Clementine`ın da geçmişi hikâyelerle dolu. Londra ve Paris sokaklarında yaşamak, para kazanmak için metroda şarkı söylemek, on kişinin yaşadığı odalarda günübirlik kalmak, çalınmasınlar diye eşyalarını ranza altına saklamak gibi ama onun farkı kimseye benzemeyen sesi ve sözleriydi. Belki bu yüzden, yani öncelikle sesi yüzünden herkes onu önce Anthony Hegarty, Nina Simone gibi fenomen isimlerle mukayese etti. Clementine bugünlerde renkli hikâyesini kaleme alırken belli bir utangaçlık içinde. Paris`te geçirdiği zaman değilse de Londra banliyösünde geçen fakir çocukluğuna dair dini motifleri yüksek belirsizlik daha çok merak ediliyor. Gana`lı anne babanın çocuklarını popüler etkilerden korumak için dini müzikler dinleterek büyüttükleri söyleniyordu. Sürekli gittikleri kilise evden yürüyerek yirmi saniye mesafedeydi. Hergün kiliseye gitti. Belki bu yüzden dil ve din kavramlarını eşit derecede önemsedi. Aslında, `kimse oraya gitmek için kafama silah dayamıyordu ama yine de hergün gidiyordum` diyordu. The Guardian yazarı 21. yüzyılın Londra`sında bir ailenin beş çocuğunu popüler kültürden korumaya çalışmasını hayal etmek kolay değil diyor. Haklı. Ama Clementine muhabiri `inan bana bu mümkün` diye cevaplıyor. `Babamın spor kıyafetlerimizi makasla kestiğini hatırlıyorum, çünkü o kıyafetleri giymemizi istemiyordu, polisle başımızın derde gireceğinden korkuyordu`. O kıyafetlerin yerine eskiciden ikinci el ucuz kıyafetler alıyordu. Tam bu noktada Clementine`ın kendine has giyim anlayışının nedenlerini de anlamış oluyoruz. Hatta, moda tasarımcılarına ilham kaynağı olacak kadar orijinal. İçinden gelen bir şey belli ki. `Okul günleri herkes kot kantolon giyerdi, farklı görünen tek çocuk bendim`.

Clementine geçen 2017 ocak ayında Gorillaz`ın "Humanz" albümünde yeralan "Hallelujah Money"de sesiyle yeralmıştı. Yazar, alaycı ifadeleri için İskeletor`la çarpışan Grace Jones gibi görünüyor diye yazmış, hatta, sahip olduğu yüksek dramda belirgin Jacques Brel izlerinden sözediyor. Clementine bir yıl kadar Damon Albarn ile çalıştı. Bu albüm de o sürenin ürünü, yani, Gorillaz`ın albümü. Tabii başka isimler de var, Grace Jones da. Damon Albarn müziğin gideceği yönü belirsizleştiren ama bunu yaparken ideolojileri silikleştiren bir adam. Bir şarkıda acılı göçmenler hakkında şeyler söylerken diğer şarkıda seks cinayetlerine ya da okyanusların karabasanı plastik kirliliğine dikkat çekebiliyor. (Bu konuyu yabana atmayın, kıyıya vuran bir balinanın midesinde kilolarca plastik torba bulunmuştu).

Jacques Brel ile Grace Jones aynı kimlikte buluşabilir mi?

Damon Albarn bir maymun operası üzerine çalışıyordu. Clementine`ın bu işin içinde yer alan müziği daha sonra yayınlanacak kendi albümü "I Tell a Fly" için bir çeşit kamuflaj işlevi görüyordu. Albümün başarısı ortaya çıkınca Clementine`ın nitelikleri de anlaşılmış oldu. Uzun zamandır bohem hayatı yaşadığım için insanlarla konuşmak ve bana inanmalarını sağlamak bakımından kendime ait bir tarz, bir yol geliştirdim. Saygın Mercury ödülünü aldığı zaman insanların kendisine daha fazla inanmaya başladığını görmüş. Bu ödül bir nevi ispat olmuş anlaşılan.

"I Tell a Fly" iki sineğin aşkı ve yalnızlık teması

Clementine`ın şarkıları genellikle yalnızlık temasıyla çevrelenmiştir. Ailesi konuşkan değildi. Okulda daha yumuşak bir hisse sahip olduğunu düşündüğü operayı sevmeye başladı. Çocukluğunda bir dönem büyükannesine gönderildi. Dindarlık konusunda benimle aynı seviyedeydi, hatta, daha dindar biriydi diyor. Büyükannesinin ölümünden sonra eve geri döndü, ancak, bir süre sonra anne babası boşandı. Baba evden ayrılmıştı. Bu konuyu `güç artık evde değildi ve ben artık İncil`i okumadım` cümlesiyle yorumladı.

"I Tell a Fly" albümündeki şarkılarına söz yazarken uluslararası insani sorunlara bakış açısında konulara dair ilginç bir tür yer değiştirme yöntemi denedi. "God Save the Jungle" mesela Fransa`nın okyanus kıyısına yakın şehri Calais`deki mültecilere dair idi. Şarkı sözlerindeki soyut betimlemeleri işlediği konuların da belirsizleşmesine neden oluyordu. Mesela "İngiltere`ye varınca artık pes etmelisin, ormana hoş geldin canım" ya da `kamyonlar savaş arabalarıdır, demiryolları merdivenler, cennete giden merdivenler, cennet aydınlatıldı` gibi cümleler kuruyordu şarkı sözlerinde. Ya da, mesela, çocukların savaş deneyimlerini okuldaki zorbalığa karşı olmak gibi "Phantom of Aleppoville" (Halep`in Hayaleti) şarkısında resmediyordu.

"Halep`in Hayaleti" bize ne anlatıyor?

Bu alegorik betimlemelerin dinleyici zihnindeki etkisinin farkında kuşkusuz ama kara mizahı kullanmaya çalıştığını söylüyor. `Deneyimlerim küçük şeylerdi ama beni uzun yıllar etki altında bıraktı` diyordu. İngiltere`deki çocuklar için bir numaralı sorun okuldaki zorbalıklardır diyor. Eve geldiklerinde televizyondan bombardımanları izlerler ama orası onlar için öyle uzak ki. "Onu eve getirmelisin" derken kastettiği Calais`deki mülteci kampı değil Londra`dır diyor.

Kibirle büyüyen çocuklar, sahte benlikler

"I Tell a Fly" albümünde psikanalist Donald Winnicott`ın `oyun oynarken aslında kendimizizdir` analizinden yola çıkarak kendi benliğinizi bulmak başkalarına yaklaşmanızı sağlar, eğer anne baba çocukların duygularını ifade etmeleri için teşvik etmezse yanlış benlikler çocuğu ele geçirebilir, maskeleme savunmaya dönüşür diyerek anne babanın sevgisini göstermesinin gerekliliğini belirtiyor, aksi taktirde çocuk kibirle büyür, sahte bir benlik edinir ya da gerçekte olduğundan daha güçlü olduğunu düşünür.

Kendimi cinselliği karşı bloke ettim

Bütün hikayeye bakınca Clementine gibi birinin heteroseksüel kimliğe sahip olması zor görünüyor. The Guardian yazarı `gizemli bir ürkek` olarak tanımladığı Clementine için `o asla kızlara bakmadı` diyor. `Kendimi bloke ettim, kendimi engelledim. Her zaman bir erkek tarafından sevilebileceğimi düşündüm, bu yüzden, kendimi erkeklere karşı engelledim. Birkaç yıl önce aşk kelimesinden nefret ettim` diye anlatıyor.

Clementine hâlâ Paris`teki bir bardan ödünç aldığı taburede oturarak çalıyor piyanosunu. Çıplak ayakla sahnede olmayı ve araba sürmeyi seviyor. `Müzik insanlarla konuşmamın sebebidir` diyor. Barlarda ve trenlerde şarkı söylemeye başladığımda insanların davranışlarını da öğrenmeye baaşladım. Müzik benim için onlardan birşey alarak kendime vermeme yardımcı olan bir yemdi. Aşkın benim için anlamı insanlar için iyi olan, sizin için de iyidir diyebilirim. Aşk bencilliği sever ve aşkın gölgesi altında olmaktan daha güvenli bir yer yoktur.

Müzik insanlarla konuşmamın sebebidir

Paris`ten döndükten sonra ailesiyle yeniden biraraya gelmek için defalarca girişimde bulunmuş, ancak, elbette ki aile bireylerinin birbirini sevmesi gerekmese bile farklılıklara anlayış gösterilebilecek makul bir sonun olabileceğini düşünüyorum.

* * *

Peki şu an aşık mı? Değilim. Yine de, benim için çok özel insanlar olduğunu farkettim, bir çoğu da bana zaman kaybı olduğunu düşündürdü. Bir sonraki albüm için konfor alanının dışına çıkarak Rusya`ya gitmek istiyormuş. Bazı insanlar müziği fazla ciddiye aldığımı söylüyor. Bugün, röportaj için sahte bir benlikle kibar biri olabilirim, herkes bana kendimi dışarda bırakmam, kendimden emin ve rahat olduğumu düşünmelerini sağlamam gerektiğini söylüyor, hangisi doğru?

Kaydet

Cazkolik.com / 07 Haziran 2018, Perşembe

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Tatil dönüşü sendromuna çare
En tuhaf yerlerde kaydedilmiş 8 albüm
Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp