Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

İskandinav cazının ne olduğunu bir biz bilmiyoruz!

Nazlı Toprak

Fotoğraflar: Christer Akerlund
Yayın Tarihi: 30 04 2019
Değişiklik Tarihi: 22 03 2019 14:09
Bu içerik 4880 defa gösterildi.

Doğadan veya televizyondan ilham alan biri değilim!

İsveçli basçı Lars Danielsson’u Türk cazseverlere artık çok fazla anlatmaya gerek yok. Özellikle Liberetto albümlerini dinlemekten kim bıkabilir. Pek çok kez İstanbullu ve Ankaralı müzikseverleri sahnede büyüleyen sanatçı, bu kez de 8 Mayıs’ta İstanbul PSM Caz Festivali’nde sahne alacak. 1958 doğumlu ve Göteborg Müzik Konservatuarı`nda eğitim alan Lars Danielsson, uluslararası modern caz dünyasında lirik kontrbas, elektrik bas ve çello çalış tekniğiyle olağanüstü bir solist ve eşlikçi olarak kabul ediliyor.

* * *

Lars Danielsson ile İskandinav cazının özelliklerinden en sevdiği albümlere, sadeliğe ve hayata bakışından beğendiği Türk müzisyenlere kadar merak ettiklerimizi sorduk, hepsini sabırla cevapladı. İstanbul seyircisi için olağanüstü yorumlar yaptı.

Nazlı Toprak


Müziğin her seferinde farklılaşması hoşuma gidiyor...

Müzikal dünyası

Nazlı Toprak: İskandinav cazını nasıl tanımlarsınız? “Bu İskandinav cazının bir özelliği” diyebileceğimiz özellikler var mı?

Lars Danielsson: Bunun ne olduğunu bilen İskandinavya dışında daha fazla insan olduğunu düşünüyorum. Biz buradakiler, sadece müzik yapıyoruz ve bu terimleri düşünmüyoruz. Fakat belki de halk müziğinden gelen melodileri ve ruh hallerini yaratmanın belli bir yolu vardır. Bence Jan Johansson ve Jan Garbarek gibi daha eski caz müzisyenleri büyük iz bıraktı. Bence benim müziğim de kelimelerle açıklanmamalı, sadece deneyimlenmeli.

Nazlı Toprak: Müziğin hayatınız olacağını ne zaman fark ettiniz?

Lars Danielsson: Ben 4 yaşındayken doğum günü partisinde anneme hediye olarak bir gitar verildi. Onu kapıp kendimi doğrudan mutfağa kilitledim ve bütün gece çaldım. Bundan sonra artık müziğin hayatım olacağını biliyordum.

Nazlı Toprak: Klasik müzik geçmişiniz var. Caza geçmeye nasıl karar verdiniz?

Lars Danielsson: Çocukken elektro gitar ve Hammond Org çalmaya başladım, ama aynı zamanda okulda çello çalışıyordum. Ve aslında Santana, Allman Brothers, Jimi Hendrix ve Beatles gibi sadece rock müzik dinliyordum. Ancak ilk gençlik dönemimde cazla ilgilenmeye başladım. Bence bu da, bu kadar blues ve rock dinledikten sonra çok doğal bir adım oldu. O zamanlar klasik müzik çalıyor olsam da kalbim daha çok blues müziğindeydi. Son zamanlarda da Ravel, Stravinsky ve Bach gibi klasik besteciler üzerinde çalışıyorum.

Nazlı Toprak: Müziğinizi en çok hangi müzik türleriyle birleştiriyorsunuz?

Lars Danielsson: Bence klasik, caz ve folk müziği arasında bir karışım yapıyorum. Ayrıca rock unsurları da var. Sanırım sevdiğim müziklerden ilham alıyorum.

Nazlı Toprak: Ben, tüm albümlerinizi dinlemekten her zaman zevk alırım. Sizin en fazla bağ kurduğunuz albümünüz hangisi?

Lars Danielsson: Teşekkürler. Benim için en önemli albüm veya albümlerim Liberetto albümleri oldu, çünkü grupla birlikte çok fazla konser verdiğimiz için özel bir şey yarattığımızı düşünüyorum. Ayrıca ACT Müzik’ten çıkan ilk albümüm olan Libera Me de çok sevdiğim albümdür, çünkü o zamanlar benim için tamamen yeni bir şeydi.

Lars Danielsson ile bir önceki röportaj
Lars Danielsson ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu`nun 2013 tarihinde yaptığı önceki röportajı okumak için lütfen tıklayın.

Nazlı Toprak: Müziğiniz için neler size ilham verir?

Lars Danielsson: Diğer insanların müziklerini dinlemekten ve ayrıca insanlarla birlikte olmaktan ve çalmaktan ilham alırım. Ben doğayı dinlerken ya da televizyonda yeni şeyler izlerken ilham alan bir besteci değilim.

Nazlı Toprak: Avrupalı caz sanatçılarının yanı sıra, Michael ve Randy Brecker, John Abercrombie, Trilok Gurtu, John Scofield ve Charles Lloyd gibi önemli isimlerle çalıştınız. Peki, size en fazla etkileyen müzisyenler kimler?

Lars Danielsson: Sanırım pek çok müzisyenden pek çok ilham aldım, kahramanlarım olan müzisyenlerle çalma şansım oldu. Bu hayatımda büyük bir şeydi, ama artık daha birlikte uzun süredir çalmakta olduğum müzisyenlerden ilham alıyorum. Pek çok konserde birlikte çaldığınızda özel bir şeyler oluyor. Konuşmanıza gerek kalmıyor, sadece akışa güveniyorsunuz. Bu nedenle eğer oluşturma şansınız varsa, bir gruba sahip olmak önemli.

Nazlı Toprak: Doğaçlamanın müziğinizdeki ve grubunuzdaki yeri nasıl?

Lars Danielsson: Grubumla çaldığımda doğaçlama unsurunun olması önemli. Çaldığımız parçalarda doğaçlama yapacak alan her zaman var. Örneğin, ben şimdi senfoni orkestrası için beste yapıyorum ve çok sınırlı bir şekilde de olsa doğaçlama kısımları olacak. Müziğin her seferinde farklılaşması hoşuma gidiyor, ancak doğaçlama olsa bile bir ruh hali hep bulunmalı.

Nazlı Toprak: Ünlü İtalyan trompetçisi Paolo Fresu ile Summerwind isimli bir düet albüm yaptınız. İkili olarak çalmanın zor yanları var mı? Albüm yapmak için bir araya gelmeye nasıl karar verdiniz?

Lars Danielsson: Bir basçının vokal veya üflemeli çalgı ile ikili çalması çok özel bir şey. Bu, akortları birlikte oluşturmanız gerektiği anlamına gelir, bu nedenle düzenlemeler ve doğaçlama kabiliyetleri çok önemlidir. Paolo Fresu ile albüm yapma fikri ACT Müzik şirketinin başkanı Siggi Loch`tan geldi. Daha önce Paolo`yla çalmıştım ve çalış tarzını seviyorum, bu yüzden bu fikir için çok mutlu oldum. Albümdeki çoğu parça spontan olarak ilk kaydedilmiş haliyle yayınlandı. Bu tip kayıtlar her zaman tazelik verir.

Müzik ve Hayat Felsefesi

Nazlı Toprak: Müzik ve yaşamdaki sadeliği nasıl tanımlarsınız?

Lars Danielsson: Müzikte bence, teknik olarak karmaşık olsa bile doğal bir akışı olan müzik sadedir. Hayatta ise, sadece kendin değil diğer insanlar da mutlu olduktan sonra yaşamaya çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu zor olabilir.

Nazlı Toprak: Teknoloji, küreselleşme, çok kültürlü etkileşimler ve politikaların bugünün caz sahnesini nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?

Lars Danielsson: Teknolojiyle, stüdyoda canlı sahneden daha çok şey yapılıyor, bugün stüdyoda geçmişte mümkün olmayan şeyleri düzeltebilir ve değiştirebilirsiniz. Bu hem iyi hem de tehlikeli olabilir. Bazen müzik kaydı çok fazla “mükemmel” oluyor. Çok kültürlülük, günümüz caz müziğine çok şey getirdi. Şimdi, farklı müzik türleri arasında çok daha fazla karışım olduğunu düşünüyorum. Müzikte bence çok heyecan verici bir dönem.

Nazlı Toprak: Özellikle gençler arasında heyecan yaratma konusunda cazın geleceği nedir?

Lars Danielsson: Daha fazla insanın tek başına kendileri için çaldığını ve internete bir şeyler koyduğunu sanırım görüyorsunuz. Bence bu durum daha da gelişecek. İnsanlar çok kısa bir süre içinde bir enstrümanda harika bir şey öğreniyor ve bunu da hızlıca ve etkileyici bir şekilde ifade ediveriyorlar, ama belki de çok büyük derinlikte olmuyor bunlar.

Nazlı Toprak: Nasıl mutlu olursunuz?

Lars Danielsson: Hayatımın en önemlisi çocuklarım ve Tanrı ile olan ilişkim. Dünyada en çok sevdiğim yer İsveç’te bulunan Mölnlycke`deki evimiz ve bölge. Orada kendimi gerçekten evimde hissediyorum ve etrafındaki doğası çok güzel. Diğer insanlarla birlikte müzik ve sanat yapabilmek, farkında olmanız gereken bir hediye. Bu yaşayabileceğiniz en iyi şey.

Türk müzisyenleri, müzikseverleri ve 8 Mayıs PSM Istanbul konseri

Nazlı Toprak: Türk müzisyenlerden hangileriyle birlikte çalmaktan keyif alıyorsunuz?

Lars Danielsson: Okay Temiz ve Robert Mehmet Ikiz, ikisi de büyük davulcu ve vurmalı çalgılarcı.

Nazlı Toprak: Türk müzikseverler sizi Mayıs ayında İstanbul`da tekrar görmek için sabırsızlanıyor. Türk izleyicilerini nasıl gözlemliyorsunuz?

Lars Danielsson: Bence kesinlikle çalmak için en iyi seyircilerden biri Türk seyircileri. Türkiye`de çalma şansım olduğu zaman hep çok heyecanlanıyorum. Hepinizle orada buluşmak için sabırsızlanıyorum. Hepinizi SEVİYORUM.

Nazlı Toprak: Konserde hangi albümlerinizden çalacaksınız?

Lars Danielsson: Sanırım Liberetto 3 albümümüzden de ve yeni bir şeyler de çalacağız. Orada görüşmek üzere.

Nazlı Toprak

Cazkolik.com / 30 Nisan 2019, Salı


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazda küratörlük?
Black argo tarihi
26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Lars Danielsson Röportajı: Müziğin her seferinde farklılaşmasını seviyorum. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Yeni nesil cazda yeni nesil müzisyen; Nubya Garcia » 25. İstanbul Caz Festivali Özel: Garip, nazik, belirsiz bir mevcudiyet; Benjamin Clementine » Geçen yıl yayınlanmış albümler eşliğinde transglobal müziklerde ilham veren çalışmalar (Albümler yayında) » "Django" filmi efsanevi gitaristin bilinmeyen günlerine, hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde büyük bir caz divasının eve dönüş projesini dinleyeceğiz. » Altmışlarda devrimlerin peşinde koşulurken kimi müzisyenler ruhsal reformun peşindeydi. » Zorlu PSM cazın en önemli divalarından Dianne Reeves`i 18 nisanda ağırlamaya hazırlanıyor. » Hazır önümüz yaz, vizeler de hakikaten kalkacaksa işte Avrupa`nın en iyi 10 caz klübü! » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde caz müziğinde kadınların konumuna tarihsel bir bakış açısı. » ECM`in Şubat & Mart`ta yayınlayacağı albümlerinde zengin ses paletleri ve kişisel hikayeler var. » Jazz nedir? Evet, nedir jazz? Bu soruyu ya siz sordunuz ya da size soruldu. Ne cevap veriyorsunuz bilmiyoruz ama Jazz`ın ne olduğu içerde kayıtlı. » "Caz yaşadığın anla ilgilidir. Modern olmak gelecekle değil, şimdiki zamanla ilgilidir." Bunları söyleyen Frank Sinatra, yazan ise Bono... » Doğumlarının 100. yılında Billie Holiday ile Frank Sinatra`nın hayatlarına dair bir mukayeseli anlatım. » Lorraine Gordon dünyanın en önemli caz klübü Village Vanguard`ı gazeteci Barry Singer`a anlattı. » Cazın arka odası, cazın tavan arası... » Cazın `en iyiler` listesinde sıra bu kez basçılarda... » Tüm zamanların en iyi 10 erkek caz şarkıcısı. » Kayahan Bey ile yirmi yıl öncesinden bir » Londra`dan Notlar... Arkadaşımız Filiz Taylan Yüzak Londra Caz Fest.`te izlediği Chucho Valdes konserini Cazkolik için kaleme aldı. » "Göz kırpması gibi anlardan oluşan soyut bir kurmaca bu..." Caz piyanisti ve besteci Ülkem Özsezen yeni albümü "Milliday"i yayınladı. » Charlie Haden`a veda... "Ölümün karşısında söylenebilecek tüm sözler sadece "Palabras!" » New York`da caz müzisyeni olmak nasıl bir şeydir? New York`ta yaşayan basçı Buğra Balcı`dan kısa ve eğlenceli bir video! » Wall Street Journal`in ünlü caz yazarı Marc Myers, Sonny Rollins ile Coleman Hawkins`in "Body and Soul" yorumunu konuştu. » > Avrupa`nın en genç, en yeni, en yaratıcı ve en heyecan verici sanatçıları bu festivalde, festival ayrıntıları haberde. » Best of`ların birbiri ardına yayınlandığı günlerde milenyumun ilk yılına uzanıyoruz, 2000 yılına, yeni bin yılda hangi albümleri baş tacı etmişiz? » Yer: New York, Tarih: 17 Ekim 2013, Mekan: New York`un ünlü Lincoln Center Dizzy`s Club Coca Cola`sı... Gece 23 suları... » Kerem Görsev: "Nota basarak değil, ruhuma hitap ederek çalacak genç müzisyenler arıyorum." » Pazar günü yapılan İKSV Genç Caz seçmelerinde cazın geleceğine dair heyecan verici yeni yetenekler tanıdık. » İstanbul Dünya Caz Günü`nde cazın dünya başkenti oldu... » Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan`da İstanbul`da gerçekleştirilecek konser ve etkinliklere katılacak sanatçılar ve program belli oldu. » Dave Holland ve Pepe Habichuela Flamenco Quintet feat. Josemi Carmona 6 Nisan akşamı 2010 yılında yayınladıkları Hands albümü kapsamında CRR`de konser verecek. » 20. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde izleyiciyi modern Avrupa cazına dönük seçkin ve etkileyici konserler bekliyor. » 1992`den 2012`ye: Son 20 yılın en iyi 20 caz albümü listesi... » > 22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalplerimizi yerinden hoplatmaya, kulaklarımızı kıskandırmaya, hevesimizi artırmaya yetti... » Haziranda caz başkadır... Akbank Sanat Caz Günleri 7-27 Haziran arasında dünyaca ünlü isimlerin katılacağı 5 konser ve 3 workshop gerçekleştirecek. » Tord Gustavsen`le ilk randevumuz on yıl önce Changing Places ile olmuştu, aradan geçen yıllara rağmen yarın akşam yeniden buluşacağız. » Ghetto, 20 ile 28 Nisan geceleri Tortured Soul ve Movits! ile müzik severleri house ve jazz müziğinin kalbine doğru dansla yoğunlaşan cıvıl cıvıl, enerjik bir yolculuğa çıkartacak... » Geçen yıl yine tam bugünlerde yapılan JAZZ15 Nisan başında başlıyor... » Çeşme-Alaçatı ve jazz iyi hoş da ya izleyici açısından durum nasıldı? » İlk gerçek tutkusu basketbol olan çocuktan cazın yaşayan efsanesine; Randy Weston İstanbul`da... » Jeff Hamilton ile cazın swing kökenli kaynağına yolculuk Nardis`te... » "Love Is A Losing Game"in erkek sesi Sachal Vasandani CRR`ye geliyor... » Caz tarihinin kaydedilen ilk plağı? » > 3 - 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İzmir Avrupa Caz Festivali düzenlenen toplantıyla programını duyurdu. » 2011`de caz vokalin Top 5 ismi ve muhteşem şarkıları notlarıyla yayında... » Caz davulun tarihine adını bagetleriyle kazıyan Paul Motian 80 yaşında öldü. » Latin Grammy ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu... » 2003 Avrupa turnesinden beri `Kayıp Akorlar`ın peşinde olan Steve Swallow ve Carla Bley`i Salon`da izleyeceğiz. » Wayne Shorter`dan milenyumun ötesine taşınan modernizm, Brian Blade`den tam saha pres! » Wayne Shorter Quartet Avrupa turunu 18 Ekim Cemal Reşit Rey konseriyle taçlandıracak. » Yeni sezonu 15 Eylülde açacak Salon Ekim ayı konserleri cazseverleri tahrik edici isimlerle dolu... » Doris Day ile başlayıp Wynton Marsalis`e uzanan, oradan Allan Harris`e uğrayıp ardında taa Hindistan`ı dolanan caz haberleri yolculuğu bir tık`la başlıyor... » 25. İzmir Festivali`nde sahne alan Natalie Cole`u arkadaşlarımız izledi... » Diane Reeves`in `Strings Attached` İş Sanat konserinden yansıyanlar... » The Wall Street, Clint Eastwood ile hayatının tutkusu cazı konuştu... » Grammy`lerden yeni çıkan albümlere kadar dünya cazından son haberler... » İyi ki yapılmış dedirten korsan kayıt. » Caz eğitiminde "yaparak öğrenme" yerine `akademik takdis`. » "Cazı kurtarmak" ama neyden? » Gelişim, caz ve doğaçlama. » Mike Zwerin Aralık ayı başında kaleme aldığı yazısında Barselona Caz Festivali`nden aklına takılanlara dikkati çekiyor... Barselona Caz Festivali ve ciddiyetsiz müzik! » Dave Gelly 23 Kasım 2008`de Observer`da yazdığı yazısında diyor ki; "Bana caz verin, Jamie Cullum değil"
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp