Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Silva Quartet

Sanatçı: Klarnet: Merve Nuvasil / Obua: Beste Özensoy / Flüt: Duygu Kozak / Fagot: Hande Everes
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Silva Quartet, ülkemizin dört kadın müzisyenden oluşan ilk ve tek üflemeli quartet grubudur. Grup, 2010 yılında bir araya gelerek, adını Latince ?Orman? kelimesinden almıştır. Klasik batı müziği ile Türk müziği, tango, film müzikleri ve popüler müziği sentezleyerek kendilerine ait bir müzik tarzı ortaya çıkartmaktadır. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konserler veren grubun en büyük amacı; kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye?yi en güzel şekilde temsil etmektir. Bilet Fiyatları: Tam 40 TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Yahya Dai Quintet

Sanatçı: Yahya Dai (sax/ewi/perc), Barış Mert Peker (p), Tümer Uluçınar (g), Enver Muhamedi (b), Ekin Cengizkan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/7
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ankara doğumlu Yahya Dai`nin 1974 yılında soprano blok flüt ile başlayan müzik hayatı 1981?de alto saksofon ve ilerleyen yıllarda tenor saksofon, soprano saksofon, bariton saksofon, yan flüt ve EWI (elektrik nefesli enstrüman) ile devam etti. Ankara`da uzun bir dönem Tuna Ötenel ile birlikte çalışan Yahya Dai, İstanbul?a yerleştikten sonra yerli, yabancı pek çok grupla sahne aldı, albüm kayıtlarında çaldı. 2011 yılında Ümitvar Mavi adlı albümü kaydetti. Bu gece oldukça renkli bir repertuar ile sizlerle olacaklar.


Flapper Swing

Sanatçı:
Mekan: Bouch Jazz ( Levent Mahallesi Lilyum Sok. no:2 Beşiktaş / La Boucherie) Rez: 0 532 135 35 55
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un yeni caz klubü Bouch Jazz`da bu akşam Flapper Swing var.


 
Popüler Gündem

Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak...

 5415 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

2009 Dave Brubeck’in modern cazın kurallarını koyan klasiklerinden biri olarak bilinen efsanevi albümü “Time Out”un ilk yayınlanışının 50. yılı olacak. Albüm geçen zaman içinde ticari olarak da tüm zamanların en başarılı albümlerinden biri oldu . 1961’in Billboard pop albümleri listesinde 2 numaraya kadar yükselen “Time Out”un içindeki ünlü “Take Five” ise ayın yıl pop parçaları listesinde 25 numaraya yerleşti. Türk cazseverler tarafından da çok sevilen albümün iki ünlü parçası “Blue Rondo A La Turk” ve “Take Five” günümüzün klasik caz standartları arasında, repertuvarlardaki yerini çoktan aldı bile. “Time Out” albüm olarak kendisine ’cool jazz’ albümleri arasında da bir ‘caz geleneği’ olarak erişilmez yerini aldı. Bir eleştirmen, “Take Five” için ‘ilk yayınlandığından bu yana caza binlerce yeni dinleyici kazandırmış bir parçadır’ diyerek bize önemini anlattı.

* * *

Her ne kadar, ticari açıdan çok büyük bir başarı kazansa da “Time Out” aynı yıl birlikte yayınlanmış olan diğer büyük albümlerin yanında bir kısım eleştirmenler tarafından halen görmezlikten gelinen albüm olmanın sıkıntısını da çekmektedir. 1959 yılı caz için en bereketli yıllardan biriydi. Miles Davis’in ”Kind of Blue”su, Ornette Coleman’ın “The Shape of Jazz to Come”ı, John Coltrane’in “Giant Steps”i, hatta aynı yıl yayınlanan ve daha az klasik sıfatıyla anılan örneğin Charlie Mingus’un “Blues and Roots” gibi albümlerin hepsi aynı yıl yayınlandılar. Bu albümlerin tamamı cazın gelişimi içindeki önemli konumlarını saygıdeğer bir yer olarak efsanevi caz albümlerinin ‘pantheon’un da ki yerlerini aldılar. Buna nazaran “Time Out” gibi diğer albümler bu sevginin içinde kendilerine daha ufak yerler edinebildiler, hatta kimi zaman görmezlikten gelindiler.

* * *

Bu durumun sorumlusu elbette ki Dave Brubeck’in kendisi değildir. Ünlü caz eleştirmeni ve gazete yazarı Stanley Crouch şöyle anımsatır; “Benim yetişme çağlarımda insanlar Dave Brubeck’i ya severler ya da hiç sevmezlerdi. Ondan hoşlanmayanların kendince çeşitli sebepleri vardı tabii; Birincisi, Brubeck’in müziğinin swing olmaması, ikincisi; Bir çok müzisyen Brubeck’in sahip olduğu müzikal konsepti değersiz buluyorlardı, sonuncusu da; “Beyaz” olmasıydı. Burada Crouch çok önemli bir noktaya parmak basmaktadır. 1950’li yıllarda “Cool Jazz” kavramı medyaya çok çekici geldi, Life, Time hatta Good Housekeeping gibi dergiler bile Bebop’un uyuşturucu ve alkole bulanmış aşırılıklarından kurtulmak için West Coast’un (Batı Yakasının) göze hoş gelen, iç açıcı “beyaz” müzisyenlerini heyecanla ve övgüyle karşıladılar. Siyah müzisyenler için bu bir çeşit apaçık yenilgiydi ve pek çok müzisyenin sinirini bozdu, keyfini kaçırdı. Medyanın Brubeck ve diğer beyaz müzisyenlere olan takıntısı, siyah müzisyenlerin yaratıcılığını açıkça ihmal edip, ilgisiz bıraktı. Brubeck siyah müzisyenlerin açık hedefi haline geldi, dönemin DownBeat dergilerinin Blinfold testlerinde sıkça rastlanılan bir durumdur bu. Sonradan pek çok müzisyen bu durumu yumuşatmış olsa bile Brubeck’e ve müziğine karşı duyulan bu reaksiyon ısrarlı bir şekilde uzun süre sürdürüldü. Aynı zamanda caz müziğinin mimarları sayılan büyük müzisyenlerin de bu durum karşısında ilgisiz ve sessiz kalmaları Brubeck’in durumunu da etkileyen bir diğer unsurdu.

* * *

Crouch devam eder; “Time Out” albümünü ilk dinlediğimde lisedeydim. Kendi caz koleksiyonumu oluşturmaya çalışıyordum. Albümü aldığımda düzenli dinleme listemin içine dahil etmiştim. Bu albümden önce 1950’lerin cool school ekolünün müzisyenlerinden ne Brubeck’i ne de Paul Desmond dinlemişliğim vardı. Desmond’un saksafonunu, Brubeck’in piyanosunu dinleyince elim ayağım kesilir gibi oldu bir anda, daha önce böyle bir şeyi hiç duymamıştım. Her neyse... tabii zamanla benim caz koleksiyonum genişledikçe genişledi, tabii “Time Out"ta dinleme listelerimde zaman içinde aşağılara geriledi.

Daha az dinlemeye başlamamın sebebi Brubeck’i artık daha az seviyor olmam değil, dinlediğim müzik yelpazemin genişlemiş olmasındandı. Albümü ilk dinlediğimde bana oldukça gözüpek görünmüştü. Albüm ünlü “Blue Rondo A La Turk” ile açılır. Parça 9/8’lik olarak yazılmıştır, sonra 4/4’lük standart kısımla devam eder, solonunda büyük bir kısmı 4/4’lüktür. Solo iyi bestelenmiş, iyi yazılmış güzel duygusu olan harika bir Paul Desmond solosudur. Parçanın ana melodisi benim ergen çağımdaki kulaklarımı adeta büyülemişti. Hatta bazen sadece ana melodi kısmını dinlerim. Bu parça benim için bir nostalji duygusu oluşturmaktadır artık.

Bende bu albüme karşı zaman içinde kayıtsızlık, aldırışsızlık duygusunun geliştiği bir gerçek olmakla birlikte şimdilerdeki geçmişe dönük bakış şaşırtıcı değil. Ben “Time Out”u ilk dinlediğimde henüz Ornette Coleman’ı, Miles’ın ‘fusion’ dönemini, Pat Metheny’i, Keith Jarrett, Charles Lloyd ve diğer caz kaşiflerini, avantgarde müzisyenleri dinlememiştim. Onlar Brubeck’in cazın sınırlarını “Time Out”ta yaptığından çok daha uzak noktalara taşımışlardı. Ornette Coleman’ın “The Shape of Jazz to Come”ı dinledikten sonra “Time Out” size daha fazla radikalmiş gibi gelemez. Tabii bütün bu saydıklarım “Time Out”u dinlememek için bir sebep değil. Şimdi geriye baktığımda “Time Out” o zamanlar bana lisedeyken yeni bir sevgili bulmak gibi bir şeydi, oysa şimdi geriye baktığımda hissettiğim ise uzun yıllar önce birlikte olduğum bir eski sevgiliye karşı hissedilen bir his gibi."

* * *

Dave Brubeck ve Paul Desmond birlikte caz dünyasındaki en büyük müzikal ortaklıklardan birini yaşamışlardır. Tıpkı Miles Davis ile Gil Evans ya da Charles Mingus ile Dannie Richmond gibi. Brubeck’in bestelerini layıkıyla taşıyan şık ve lüks bir araba gibidir Paul Desmond. Stanley Crouch’un sözleriyle aktarırsak; “ikilinin uyumu birbirlerinin kariyerini ve dinleyicinin iyi müzik işitme, dinleme zevkini yukarıya taşıyordu.”

“Blue Rondo A La Turk” albümün en maceraperest parçasıdır. 4/4’lük ile 9/8’lik ölçü arasında nöbetleşe değişen düz bir yapısı vardır. Ancak bu parçanın swing yapısının olmaması nedeniyle Brubeck’e karşı ithamların yükselmesi için yeterli nedeni vermiştir. Melodinin ardından parça 9/8lik ölçü içinde bir kaç sapakdan sonra standart blues formundaki solo kısmına geçer. Ardından Desmond’ın düşük tonlu ama hayli keyifli solosu gelir, Brubeck girer ve Desmond ile benzeş bir ruh haliyle parça devam eder.

Ardından “Strange Meadow Lark” gelir. Bir rubato girişin ardından düz bir 4/4’lük çalınışı vardır ve albümün en ‘konvansiyonel’ parçalarından biridir.

Albümün üçüncü ve en dikkat çeken parçası, caz tarihinin gelmiş geçmiş en tanınan parçalarından biri olan “Take Five”tır. 5/4’lük ölçüde bluesvari yapısı olan ışıl ışıl bir parçadır. Albümde Paul Desmond’un yazdığı tek parçadır aynı zamanda "Take Five".

Dördüncü sırada albümün en az tanınan ya da en az dikkat çeken parçası diyelim “Three To Get Ready” vardır. 3/4 ve 4/4’lük ölçüler arasında değişken bir yapısı olan neşeli ve keyifli bir parçadır bu. Neredeyse Desmond’un sound’u için yazılmış bir parçadır adeta.

Ardından “Kathy’s Waltz” gelir ve Desmond yine günün adamıdır...

Sondan bir önceki parça olan “Everybody’s Jumpin” tatmin edici. Albümün tümü gibi bu parçada yeni şeyler öneren ama parlak bir ışık yakmayı tercih etmeyen bir parça.

“Pick Up Sticks” albümün son parçası. “Blue Rondo A La Turk”, “Take Five” gibi albümün ilk yarısı ortalığı yıkıcı etkilere sahipken aynı etkiyi son parçalarda görmek kolay değil.

“Time Out” albümü bize verdikleriyle, Miles Davis’in ‘modal’ deneyimleri uç noktalara taşıyan “Kind of Blue” ya da Ornette Coleman’ın armonik bariyerleri yıkıp geçen “The Shape of Jazz to Come” gibi albümlerinin verdikleri benzer sonuçlara varmıyorlar. Her ne kadar Miles, Ornette, Coltrane gibi isimlerle aynı dönemde aynı işi yapıyor olmaları ağır bir mukayese ve şanssızlık gibi görünse de aynı sonuca farklı yollardan varıyor olmaları yanında Brubeck’in kendisi için çizdiği yolun hiç de kolay taşlarla döşeli olmadığını, yaşınılan zorlukların beraberinde daha büyük bir mutluluk ve başarı getirdiğini de unutmayalım.

Cazkolik.com / 27 Aralık 2008, Cumartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Yazidada dediği gibi Take 5 hakikaten bende dahil pek çok kişiye caz müziğini sevdirmiş acayip bir parçadır. Ben bu parçayı ilk olarak karışıkı bir kasetin içinde dinlemiştim, kim çalıyor, hangi kaset bilmiyordum sonradan öğrendim. ALbüm çıkalı 50 yıl olmuş. Bir klasik.
Kenan Mirzen / 24.01.2009 18:52:05
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp