Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Livaneli Filarmoni Orkestrası ile "Sevdalım Hayat" Konserleri

Mekan: Bodrum Anik Tiyatro
Tarihi: 21 Temmuz.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Zülfü Livaneli ile ünlü orkestra şefi Rengim Gökmen bu akşam Bodrum Anik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Özel olarak hazırlanan anlatımlı konserde Livaneli, hayatından kesitler ve bestelerinin hikayelerini anlatacak, konser solistleri Teyfik Rodos ve Zeynep Halvaşi ise Rengim Gökmen yönetimindeki Livaneli Filarmoni Orkestrası


Bozcaada Caz Festivali 3. Gün

Mekan: Ayazma Manastırı, Bozcaada
Tarihi: 21 Temmuz.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : Bozcaada Caz Festivali bu sene yeniden açık hava enerjisiyle caz ve doğaçlama müziği buluşturacak. Bugüne kadar, cazın ustalarını, genç yetenekleri, farklı disiplinlerden müzisyenleri aynı sahnede gördüğümüz Bozcaada Caz Festivali’nin, caz ve doğaçlama müziğini çevreleyerek farklı türleri de kapsayan 2019 programında günün konserleri şöyle;
21 Temmuz Pazar
Barış Demirel - Barıştık Mı
Erkan Oğur Anatolian Blues Project
Pol Belardi`s Urban 5
Selin Sümbültepe
Yaprak Melike (Dj Set)


Trakya Fest 2019 Tüm Renkleri Buluşturan Festival

Mekan: Edirne Uzunkum/Mavikum Beach
Tarihi: 21 Temmuz.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : ``Tüm Renkleri Buluşturan Festival`` sloganıyla her yıl ve her kesimden insana hitap etmeyi hedefleyen Trakya Fest, Türkiye`nin dört yanından katılımcıları ağırlayarak bu sene yaklaşık 50 bin kişiye müzik ve eğlence dolu 4 gün yaşatacak.

21 Temmuz Festivali Programı:
Edis
Gaye Su Akyol
Ben Fero
Emir Can İğrek
Kahraman Deniz
Rocka
Kapanış Partisi Oldies`n Goldies

Bilet Fiyatları:
Kombine: 110 TL.
Kamp Kombine: 140 TL.


16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Konseri

Mekan: Toprak Ev, Bodrum
Tarihi: 21 Temmuz.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: www.gumuslukfestival.org
Etkinlik Bilgisi : Kumda çello konseri...


Haydi Çocuklar Tiyatroya: Kaplumbağa ve Tavşan 3+

Sanatçı: İstanbul Çocuk Sanat
Mekan: Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro, Göztepe, Kadıköy, İstanbul
Tarihi: 21 Temmuz.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl 18’incisini düzenlediği Çocuk Tiyatro Festivali Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da. Çocuklar her akşam saat 21:00’de başlayacak ve 2 hafta sürecek festival boyunca yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini yaşayacak. Uzun kuyruklar oluşmaması için davetiye usulü katılımın mümkün olacağı festival için davetiyeler, her oyunun etkinlik günü saat 14.00 – 18.30 arası Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden temin edilebilir.


Retro Fest

Mekan: Cennet Bahçesi, Burgazada
Tarihi: 21 Temmuz.2019
Saat: 15:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Siz de eskiye özlem duyanlardan mısınız? Retro Fest ile geçmişe olan özlem bir nebze de olsa dindiriliyor. Retro ve Vintage ürünlerin yer alacağı Retro Pazar, çocukluğumuzun sokak oyunları, el işi atölye çalışmaları, 90’ların unutulmazı sergisi, dev tüplü TV ile hatıralar, müzik şöleni ve fazlası… Hepsi Retro Fest Burgazada’da! Üstelik aralarda yapılacak numara çekimleriyle katılımcılar retro hediye paketi kazanabilecek.

Program:
15.00 Kapı Açılış ve etkinlikler
18.00 Pelin Çelik Sahne
19.00 DJ Ali Taş ile 90’lar Türkçe Pop
20.30 RETROBÜS

Pelin Çelik ile Fransız Klasikleri
Çok genç yaşına rağmen güçlü sesi ve kendine has yorumuyla Pelin Çelik, kült olmuş Fransızca repertuarı ile Retro Party’nin sahne açılışını yapacak.

DJ Ali Taş ile 90’lar
Farklı mekanlarda gerçekleştirdiği 90’lar pop geceleri ile popülerlik kazanan DJ Ali Taş; Kenan Doğulu, Burak Kut, Mustafa Sandal, Cartel, Serdar Ortaç, Mirkelam, Tarkan, Yaşar, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nilüfer, MFÖ, İzel - Çelik- Ercan, Hakan Peker, Çelik, Candan Erçetin ve Levent Yüksel gibi bir çok 90’lar efsanesinin en güzel şarkıları ile sizleri zamanda muhteşem bir yolculuğa çıkaracak.

RETROBÜS ile rocktarma
70’lerden 2000’lere kadar müzikal zaman yolculuğu yapan ve yaptıran son dönemin önemli müzik gruplarından RETROBÜS ile eğlenmeye hazır olun. Cem Karaca, Barış Manço, Erkin Koray, İlhan İrem ve daha birçok ismi bir de RETROBÜS ile dinleyin. Tiyatral sahne şovuyla ekip sizleri etkisi altına alacak.


 
Popüler Gündem

Fender Rhodes`lar sıradışı bir enstrümandan yankılanan müziğin, cazın en özel seslerindendir...

 7649 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Fender Rhodes’lar cazın, daha doğrusu müziğin sadece ismiyle anılan enstrümanı olmaktan öte başlı başına özel bir ruhu, duyguyu anlatan, tüm dünya çapında yüzbinlerce fanatiği olan, neredeyse başlı başına bir müzik türü gibi algılanan olağanüstü kült bir enstrümandır. Son derece kendine has orijinal sese sahip olan bu büyüleyici cihazlar içerdeki yazıda da okuyacağınız gibi cazın ve müziğin belli tınılar içinde giden yapısında yeni bir alan açmayı başarmış, müziği enine ve derinlemesine etkilemiş, sıradışı sesler üretmişlerdir. Uzun zamandır bu sıradışı enstrümana sitemizde geniş bir yer vermeyi istiyorken bunu bizim için caz tarihçisi, yazar, eleştirmen ve müzisyen Jared Pauley yaptı, bize de onun 70 yıla dayanan bu önemli tarihi kendi dilinden sizlere aktarmak kaldı.


Burada çalışan bizler, ben de dahil hepimiz aynı zamanda müzisyeniz. Şahsen ben piyano, klavye eğilimli biri olarak içimde tutkulu bir Rhodist (Fender Rhodes seven) barındıyorum. Fender Rhodes’un tuşlarına ilk dokunduğum anı hâlâ dün gibi hatırlarım, o hissi asla unutmadım! "The Earth, Wind & Fire"ın, Marvin Gaye’in akorları olan Gmaj7/A idi, iyi hatırlıyorum. İşte o sesi duyduğum ilk günden sonra pek çok müzisyen gibi bende bir daha geri dönüp başka bir şeye hiç bakamadım desem yeridir.

Fender Rhodes’un uzun bir yolu olmuştur. Bu yolun içinde Miles Davis’in elektrikli dönemi de vardır, büyük müzisyenin bu enstrümana biçtiği rol ona tarihi bir kimlik kazandırmıştır. Grand piyanoyu hariç tutarsak eğer hiç bir klavyeli çalgı Fender Rhodes’tan daha özel bir sese sahip değildir. Rhodes’un mucidi olan ve ona ismini de veren Harold Rhodes 2. Dünya Savaşı’nda yaralanan savaş gazilerinin yataklarında kullanımı pratik olsun bu cihazı ürettiği zaman eminim ki 20 yıl sonra buluşunun dünya çapında ne anlama geleceğini tahmin bile etmemiş, ne tür bir devrimi başlattığına dair fikri olmamıştır. Cazın içinde elektrikli enstrümanlar her zaman tartışılagelmiştir ama belki de bunu yaparken Rhodes’u tartışmanın dışında tutmak lazım çünkü aynı zamanda elektrikli enstrümanlar arasında Fender Rhodes kadar cazı etkilemiş bir enstrümana rastlamak zordur.

Harold Rhodes 1910 yılında Kaliforniya’da doğdu. Daha 21 yaşındayken kendi imali olan ensrümanla “Harold Rhodes Popüler Piyano Okulları” adı altında yerler açtı. 2. Dünya Savaşı sırasında askerde olan Rhodes kendi adıyla anılan piyanosunun ilk imalini de burada yani askerdeyken yaptı, B17 bombasının kanatlarında kullanılan alüminyum boruları kullanarak icat ettiği bu enstrümanın temel amacı yaralı askerlerin yataklarından kalkmalarına gerek kalmadan, yattıkları yerden çalabilecekleri bir enstrüman olmasıydı. Aslına bakılırsa hükümet tarafından yürütülen bir çeşit tedavi ve rehabilitasyon sürecinin parçasıydı. O dönemde üretim amacına uygun olarak belirgin başarı da sağladı ve binlerce adet üretildi. Birleşik Devletler, Harold Rhodes’a bu buluşu için ’Onur Madalyası’ bile verdi.

İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde Rhodes kendi şirketini kurmuştu. İlk üretimi olan 38 tuşlu Rhodes’u 1946 yılında NAMM (National Association of Music Merchants)’a sundu. Bu ilk versiyon askerdeki orijinali gibi akustik versiyonlu olanıydı ama kısa bir süre sonra üretilen yeni model Rhodes tüp amplifikasyonlu, 6 hoparlörlü ve 72 tuşlu elektrikli bir modeldi. 1950’lere gelindiğinde Rudolph Wurlitzer Şirketi adı altında piyano imalatına başlamıştı. Wurlitzer üretimi bu elektrik piyanoyla kayıt yapan ilk müzisyen ise Sun Ra’dır. 1956 yılında kaydettiği “Angels and Demons” türün ilk örneğidir.

Harold Rhodes 1950’li yıllarda Leo Fender ile birleşmeye karar verdi ve birlikte Fender Rhodes Bas Piyano’yu yarattılar. Bu yeni model ilk kez 1959 yılında dünyaya tanıtıldı ama ne ilginçtir ki bu modelin 72 notalı versiyonu 1965 yılında CBS tarafından modelin haklarının 13 milyon dolara satın alınmasından sonra ancak üretilebildi. Bu model bas piyano çoğunlukla Ray Manzarek tarafından The Doors’un soundu için kullanılmasıyla hatırlanır.

Müzik sektöründeki manzaranın neredeyse tümüyle değişmesini sağlamış bir enstrümandır bavul tipli Rhodes’lar. Kendisiyle birlikte çalınan diğer enstrümanları da etkilemiş hatta bazılarının muhtelif değişimler geçirmesine neden olmuştur. 1960 yılında piyasada Fender Jazz Bass görülmeye başlanmışken 1962’de Hohner Pianet’ler çıktı, 64’te de Hohner Clavinet’ler üretilmişti. Müzik üretimi alanı bu enstrümanlarla büyük bir değişim ve genişliğe sahip oldu. 1965 ile 69 arası Rhodes’un bir kaç çeşit ürünü aynı anda binlerce adet sattı. İlk üretilen model olan “Fender Rhodes Celeste” zamanla unutuldu ama “Fender Rhodes Eğitim Modeli” olarak halen müzik okulları ve üniversitelerde kullanılır ve halen de popülerdir.

Altmışların sonlarında Fender Rhodes elektrik piyanoları caz ve cazın geleceği içinde önemli roller üstlenmeye başlamıştı. Yine bu yıllarda analog kayıt teknikleri ve analog kasetin gelişmesinin yanısıra Miles Davis’in müziğinin içinde de yeni roller üstlenmeye başlamıştı.

Fender Rhodes’u diğer tarzların müzisyenleri de müziklerinin içine katmaya başladılar bu yıllarda. Başta Ray Charles, Aretha Franklin ve Beatles olmak üzere Herbie Hancock, Chick Corea, Joe Zawinul, Keith Jarrett ve Jan Hammer gibi müzisyenler, yetmişlerdeki fusion gibi kavramları takip edenler Fender Rhodes ses derinliklerinin içine giren isimler oldular hep.

Ne yazık ki Fender Rhodes’u ilk kullanan büyük müzisyenin kimliğini tespit etmek mümkün değil ama şunu biliyoruz ki Joe Zawinul cazın büyük ismi Cannonball Adderley’nin grubunda çalışırken bu enstrümanı çalıyordu, “Mercy Mercy Mercy”i 20 Ekim 1966 tarihinde kaydetmişti ama bir yandan da Zawinul’un bu enstrümanı Victor Feldman’dan sonra kullandığını da biliyoruz.

Miles Davis’in 1968 tarihli kaydı “Miles in the Sky”daki “Stuff” isimli parçada Herbie Hancock’ın yarattığı hipnotik, funky duyguda çaldığı Fender Rhodes’un büyük etkisi vardır. Bu albüm 17 ile 20 Mayıs 1968 tarihlerinde kaydedildi, o kayıtta stüdyoda Hancock ile davulcu Tony Williams, basçı Ron Carter ve saksafoncu Wayne Shorter’da vardı. Bu kayıtta Hancok Rhodes çalarken Carter elektrik bas kullanmıştı. Miles 21 Eylül 1968’de yeniden stüdyoya girdi, bu kez yanında basçı Dave Holland ve piyanist Chick Corea vardı. Corea bu kayıtta RMI Elektra piyano kullanmıştı.

Bu tarihe kadar Miles Davis Fender Rhodes’u sahip olduğu mekanizması için değil de kendi besteleri için kullanmıştı. Fender Rhodes’un ürettiği seslerle yarattığı doku Miles’ın bestelerindeki etkiyi yaratmada eşsiz bir araçtı. Mesela bu etki “Bitches Brew” ve “Silent Way”de çok belirgindir. “In a Silent Way” 18 Şubat 1969’da New York’da kaydedilmişti. Bu süreçte Chick Corea ve Herbie Hancock elektrik piyanoyu kullanırken Zawinul’un org kullanımı dikkati çeker.

Miles’ın çalıştığı bir diğer büyük müzisyen Bill Evans’ın bu dönemde Rhodes kullandığını görürüz. Evans 70 tarihli albümü “From Left to Right”ta bu enstrümanın sofistike çekiciliğinden etkilenmiş gibidir. Hatta Harold Rhodes bile albümün içindeki yazısında Evans’ın çalışından büyük övgüyle sözeder.

1970’lerin ilk yıllarında Fender’in 73 farklı sahne modeli ve 88 farklı bavul tipi modeli mevcuttu. Bavul tipli modelinin üzerinde kendi amfi sistemi de mevcuttu. Bu modellerin tümü sadece caz müzisyenlerinin değil aynı zamanda soul ve R&B müzisyenlerinin de gözde cihazları haline gelmişlerdi. Örneğin Stevie Wonder 1972 tarihli klasik albümü “Talking Book”ta Fender Rhodes kullanmıştı. Önemli keyboardistlerin çoğu Miles Davis’in albümlerinde Fender Rhodes kullanmışlardır. Whether Report’tan Shorter & Zawinul, Return To Forever’dan Corea, Mahawishnu Orchestra’dan McLaughlin, Mwandishi ve Headhunters’dan Hancock gibi büyük müzisyenler Fender Rhodes’un tüm dünyada tanınır hale gelmesinde önemli roller oynamış, yeni bir kuşağın bu enstrümanla yetişmesine yol açmış, fanatiklerinin oluşmasına neden olmuş büyük müzisyenlerdir.

Bu dönemin gelişmesine Moog Synthesizer ve ARP 2500 & 2600 modelleri de dahil edilerek pek çok müzisyen için ses derinliğinin genişlemesine fırsat verdi. Yetmişlerin temel müzikal ruhu fusion da baskın hale gelmişken Fender’ler bu duygunun ayrılmaz birer parçası oldular. Örneğin “Return To Forever” kayıtlarının kalbiydiler, aynı şekilde Hancock için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Caz rock yapan müzisyenlerden örneğin Steely Dan de müziklerinde kullanmayı sevdiği enstrümanlardan oldu o dönem Fender’ler. Aynı şekilde Eagles, Frank Zappa, George Duke gibi isimlerin de vazgeçilmezleri arasında yer aldı uzunca bir süre. Hatta piyanist Ahmad Jamal, Cedar Walton, Tommy Flanagan, Hank Jones gibi daha akustik/klasik caz geleneğinden gelen isimler dahi o dönem albümlerinde Fender’i kullanmaktan kaçınmadılar.

1974 yılında şirket gelecek on yılın stratejisini belirlemek ve yeni model yapıları üzerinde çalışma kararı aldı. 1976 yılında plastik tuşlu modelleri takdim ettiler, 1980’de 54 notalı sürümünü tanıtımını yaptılar. Bu model daha çok turne halinde olan, gezgin müzisyenler için tasarlanmış bir modeldi. 1983 dönüm yılı oldu çünkü şirket CBS’in başkanı Bill Schultz tarafından satın alındı ve hemen ardından Mark V isimli yeni versiyonun tanıtımı yapıldı. Bu keyboardun üç farklı kapasiteli MIDI modelleri üretildi, Chick Corea ‘ne şanslıyım ki bu üç modelin de sahibiyim’ diyordu. 1987 yılında Rhodes isim hakkı Bill Schultz’dan geri alındı, aradan geçen iki yıllık bir bekleme sürecinin ardından şirket yine Rhodes adını kullanmaya başladı ve bu kez Rhodes MK-80 isimli yeni modelini tanıttı.

Artık 90’lı yıllara gelinmişti. Şirket kendisini vareden bavul tipi modellerin popülaritesine geri dönme kararı verdi. Jamiroquai, Radiohead gibi ünlü İngiliz grupları müziklerinde bu modelleri kullanmaya başlamışken bir çok Amerikan müzisyeni de kendini yeniden Fender’lere adapte etmeye başladılar. D’Angelo, Maxwell, Erykah Badu, Roots gibi new soul tarzı müzisyenler müzikal yapılarının neredeyse inşasını Fender’er üzerinden kuruyorlardı. Bugünde elbette halen caz dünyası özellikle de Robert Glasper gibi isimler Fender’leri kullanmaktadır.

Maalesef Harold Rhodes 17 Aralık 2000 yılında 89 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Kendisinden sonra üretilen yeni modelleri görme şansı olsaydı eminim ki çok mutlu olurdu. 2007 yıılında tanıtımı yapılan NAMM modelinin tanıtım toplantısında piyanist George Duke ve pek çok müzisyen içlerinde Herbie Hancock’ın “Cantaloupe Island” gibi parçalar da olmak üzere bir çok parçayı seslendirdiler.

Şu anda yeni modeller artık doğrudan Rhodes Corporation için yapılıyor. Bugün 3 farklı seri revaçta; 5 Serisi, A Serisi ve PM serileri... Tüm modellerde beyaz, kırmızı ve siyah renkler hakim ve itiraf etmeliyim ki hepsi de mükemmel görünüyorlar. Daha yakından tanımak istiyorsanız www.rhodespiano.com’a girerseniz bu eni modellerin daha yakından ineleyebilirsiniz.

Fender Rhodes’lar 2. Dünya Savaşı günlerinden beri dünyada elektrikli gitar gibi caz ve popüler müzik üzerinde en çok etki yaratmış enstrümanlardandır. Benim şahsen bu cihazı bu kadar sevmemin nedeni yapılmış bir müzik cihazının bu kadar geniy ve derin bir etkiye yol açması, yapılan bir yeniliğin peşisıra zincirleme yenilikleri takip etmesi, müziği taze ve yeni bakış açılarının girmesini neden olmasıdır. Ben halen kendi bavul tipli 73 model Fender’imin başına oturup çalmayı çok seviyorum.

Jared Paule
Yazar, müzisyen, eleştirmen ve tarihçi

Çeviri: Cazkolik

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2009, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans hayattaki temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp