Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Havana Ekspres ***Ücretsiz***

Sanatçı: Havana Ekspres
Mekan: Kozzy AVM
Tarihi: 24 Ağustos.2019
Saat: 16:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Anadolu yakasında yaşamdan keyif alanların buluşma noktası Kozzy AVM, tüm ziyaretçilerin güzel vakit geçireceği mini konserler düzenlemeye devam ediyor. Kozzy AVM, Ağustos ayı boyunca düzenlenecek Müzik Festivali ile müzik tutkunlarına eğlenceli ve unutamayacakları dakikalar yaşatacak. Her Cumartesi ve Pazar gerçekleşecek etkinliklerde; Havana Expres Küba’nın sıcak ezgilerini ve latin ritimlerini Kozzy AVM’ye taşırken; Bidar ve Orkestra ise saksafon, gitar ve vokalden oluşan triosuyla dinleyicilere keyifle dakikalar yaşatacak. 16:00 ve 18:00 saatlerinde gerçekleşecek dinletiler tüm Kozzy AVM ziyaretçileri için ücretsiz.


2. Efes Opera ve Bale Festivali

Sanatçı: Antalya Devlet Opera ve Balesi
Mekan: Bornova Kültür ve Sanat Merkezi
Tarihi: 24 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Bu yıl 2ncisi gerçekleşecek Efes Opera ve Bale Festivaliinde bu akşam Antalya Devlet Opera ve Balesi  Rimski Korsakov`un ünlü Şehrazat balesini sergileyecek. İnternet gişesi: Biletiva.com


 
Popüler Gündem

19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak...

 6359 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

15 Ekim’de başlayacak olan 19. Akbank Caz Festivali kapsamında yalnızca konserlere yer verilmiyor elbette. Söyleşiler, paneller, konferanslar da festivalin içerik zenginliğinde oldukça önemli yer tutuyorlar. Elbette ki caz sadece sahnede çalınan bir müzikten ibaret değildir, bir anlayış, hayata bakış şeklidir, yaşadığımız dünyanın tüm kavramlarını karşılayan kendine özgü içeriğe sahiptir. Peki öyleyse, neler varmış diye soracak olursanız eğer, gelin etkinliklerin gerçekleştirilecekleri sıraya göre neler olacağına beraber göz atalım.

ATÖLYE MAVİ JEANS İLE TİŞORT TASARIM ETKİNLİĞİ

17 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’de katılımı ücretsiz olan “Mavi Jeans Tişört Tasarımı” isimli etkinlikle başlıyor festival kapsamındaki konser dışı faaliyetler. Programda “Mavi’nin yaratıcı tasarım atölyeleri şimdi de Akbank Caz Festivali’ne renk katmaya hazırlanıyor” tanımlamasıyla ifade bulan etkinlikte “Mavi Loves Jazz” sloganıyla cazseverler şehrin caz halini boyayacak.

2004’ten bu yana büyük bir heyecanla devam eden ve her yıl yeni tasarımlarla zenginleşen İstanbul tişörtleri koleksiyonuyla, İstanbula çok sayıda tişört hediye eden Mavi, bu çalışmayla İstanbul ve Caz’ı bir araya getiriyor. Kağıttan boyaya, tişörtten boncuk ve patchlere kadar her tür malzemenin bulunacağı atölyede siz de hayal gücünüzü ve yeteneklerinizi keşfederek “İstanbul ve Caz” temalı tasarımlarla festivalin ruhunu tişörtlere taşıyabilirsiniz.


“THE KHALIF OF VALBY: DEXTER GORDON” PANELİ

KATILIMCI: MAXINE GORDON

Yine aynı gün, yani 17 Ekim Cumartesi bu kez saat 19.00’da yine aynı yerde, yani Aksanat’ta bu kez bir panel var; “The Khalif of Valby: Dexter Gordon” isimli panel “Caz Sürgünü” veya “Caz Göçü” konusunun etrafında dolaşıyor.
Caz tarihinin en büyüklerinden Dexter Gordon yeteneği ve kültürüyle hem kendi kariyerine, hem de caz müziğine büyük katkılarda bulunmuş çok önemli bir isim. Gordon’ın arşivlerini tutan caz tarihçisi ve aynı zamanda ünlü müzisyeni eşi olan Maxine Gordon bugünlerde Kopenhag’da Dexter Gordon’ın caz tarihine olan katkısını gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor. Maxine Gordon’un yöneteceği bu keyifli panelde, fotoğraflar ve çeşitli müzik kayıtları eşliğinde caz tarihinin zenginliğini yeniden keşfedeceksiniz.

Maxine Gordon kimdir:
New York Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Maxine Gordon, halen modern caz kültürü üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Gordon, aynı zamanda Fordham Üniversitesinde Bronx African American Tarih projesi üzerinde araştırma görevlisi olup, "Women Who Listen: An Oral History of Female Jazz Fans" projesinin başında yeralmaktadır.


“KUŞAKLARARASI CAZ” PANELİ

KATILIMCILAR: ÖNDER FOCAN, Gitarist  ŞENOVA ÜLKER, Trompetçi CEM TUNCER, Gitarist ENGİN RECEPOĞULLARI, Saksafonist FERİDUN ERTAŞKAN, Panel Yöneticisi

21 Ekim Çarşamba günü cazın içinden bir konunun doğrudan caz müzisyenleriyle birlikte tartışılacağı bir panel var. Açık Radyo’da sürdürdüğü programları, JAZZ dergisi yazıları ve takip etmekte olduğunuz Cazkolik ile cazseverlerin takip ettikleri Feridun Ertaşkan, festival kapsamında iki farklı kuşaktan dört önemli müzisyeni biraraya getiriyor.

Panelde caz tarihimizin farklı dönemlerine tanıklık etmiş dört müzisyen Türkiye’de caz müziğinin dünü, bugünü ve yarını üzerine izleyicilerin de katılımıyla keyifli bir sohbet gerçekleştirecekler. Feridun Ertaşkan’ın konukları ise 1970’li yıllardan günümüze Türk caz arenasının en etkin isimlerinden biri ve Blue Note Records etiketi ile albüm yayınlayan ilk Türk caz müzisyeni olan ünlü gitarist Önder Focan, İ.D.Senfoni Orkestrası Trompet Grup Şefi Şenova Ülker, genç ve yetenekli saksafon sanatçısı Engin Recepoğulları ile Jazz dergisi yazarı, prodüktör, besteci, aranjör ve gitarist Cem Tuncer olacak.


“CAZIN FOTOĞRAFI” PANELİ

KATILIMCILAR:

MERİH AKOĞUL, Fotoğrafçı (Panel Yöneticisi) AYKUT USLUTEKİN, Fotoğrafçı FETHİ İZAN, Fotoğrafçı
 

22 Ekim Perşembe günü cazın görsel yanıyla ilgili etkileyici bir panel var. Moderatörlüğünü fotoğrafçı ve müzik yazarı Merih Akoğul’un yapacağı "Cazın Fotoğrafı" başlıklı panele, çektikleri caz fotoğrafları ve açtıkları caz konulu fotoğraf sergileriyle adlarından sıkça söz ettiren tanınmış iki fotoğrafçı Fethi İzan ve Aykut Uslutekin konuk olarak katılıyor.

Ülkemizin oldukça önemli bir caz müziği tarihi olmasına rağmen, buna paralel olan bir görsel arşivi yeterince oluşturulamamıştır. Caz festivalleri ve buna paralel olarak da sayıları artan cazsever fotoğrafçıların varlığıyla, caz müziği hakettiği görsel tarihine kavuşmuştur. Panelde üç "cazsever" fotoğrafçı, Türkiye’de ve dünyada caz fotoğrafçılığını, ülkemizdeki caz müziği/fotoğraf ilişkisini konuşacaklar ve kendi işlerinden örnekler sunacaklar.

Merih Akoğul kimdir:

Fotoğrafçı, şair ve yazar. İlkgençliğinden bu yana caz müziği dinliyor. Caz müziği ile fotoğrafçı olarak başladığı ilişkisini, ilerleyen yıllarda müzik yazarı olarak sürdürdü. Döneminin önemli, sanat, müzik ve aktüalite dergilerine 25 yılı aşkın müzik yazıları yazdı. Farklı konularda yayımlanmış 13 kitabı var.


“ÇOCUKLARLA MÜZİKAL KAYNAŞMA”

KATILIMCI: HÜLYA TUNÇAĞ, Panel Yöneticisi TUNÇ ÇAKIR, Vurmalılar SELEN GÜLÜN, Elektrikli piyano

Geçen yıl festival kapsamında çocuklarla gerçekleştirilen atölye çalışması çok ilgi gören, çocukların başta vurmalı çalgılar olmak üzere bas gitar, klarnet ve trombona olan yoğun ilgisi mutlulukla gözlemlenen Hülya Tunçağ’ın bu yıl yeniden düzenlenecek buluşmada, gamın yedi notası, merdiven benzetmesiyle çocuklara tekrarlatılıp ardından sanatçıların bu yedi nota üzerine kurulmuş kısa parçaları yorumlaması ve finalde çocukları sırayla sahneye alıp basit bir "jam session" gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 7-12 yaş ağırlıklı bir gruba yönelik gerçekleştirilecek atölyeye LÖSEV’in katkılarıyla lösemili çocuklar da eşlik edecek. Yaklaşık bir saat sürecek çalışmanın gönüllü müzisyenleri ise vurmalılarda Tunç Çakır ve elektro piyanoda Selen Gülün olacak. Çalışmayı geçen yıl olduğu gibi yine Hülya Tunçağ yönetiyor.


“BEYAZPERDEDE CAZ” PANELİ

KATILIMCILAR: SEVİN OKYAY, Sinema ve müzik yazarı (Panel Yöneticisi) HÜLYA TUNÇAĞ, Yazar ve radyo programcısı ALİ SÖNMEZ, Yazar ve radyo programcısı

Ünlü sinema yazarı, caz ve müzik programcısı Sevin Okyay festival kapsamında sinema ile cazı buluşturan bir panele evsahipliği yapıyor. Bir anlamda büyülü fenerin tılsımlı ışığında cazın izlerini arıyor. Usta sinema eleştirmeni Sevin Okyay’ın yönetiminde gerçekleşecek olan, yazıları ve radyo programlarıyla uzun yıllardır merakla takip edilen Ali Sönmez ve Hülya Tunçağ’ın konuşmacı olarak katılacağı bu çok keyifli sohbette Bertrand Tavernier - Round Midnight’dan Anthony Mann - The Glenn Miller Story’ye, Clint Eastwood - Bird’den Robert Altman - Kansas City’e uzanan geniş bir yelpazede sinema tarihinde cazın yeri ve etkileri konuşulacak.

Sevin Okyay kimdir:
1942’de İstanbul’da doğan Okyay, radyo programcısı, sinema / edebiyat ve müzik eleştirmeni ve spor yazarı olarak tanınmaktadır. Arnavutköy Kız Koleji’ni bitiren Okyay, 1964’ten bu yana çeviri, 1975’ten bu yana gazetecilik ve 1984’ten bu yana da sinema eleştirmenliği yapmaktadır. Gazeteciliğe köşe yazarı olarak başlayan Okyay, pek çok gazete ve dergide sinema, edebiyat, caz ve spor gibi alanlarda eleştiri yazıları üretti. Uzun bir süre TRT için "Ve Sinema" programını hazırlayan yazar, Açık Radyo ve NTV Radyo’da programlar hazırlayıp sundu.

- Panellerin tümü ücretsiz olup, katılım serbesttir.
- Sınırlı yer sayısı nedeniyle 0 212 252 3500 telefonundan rezervasyon yaptırılması iyi olur.
- Tüm paneller Akbank, Aksanat Beyoğlu’nda gerçekleştirilecektir.

Cazkolik.com / 23 Eylül 2009, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz. » 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp