Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Can Hatipoğlu

Sanatçı: Can Hatipoğlu DJ
Mekan: The Breeze, Cumhuriyet Mah. D-Resort Göcek No: 15, Fethiye (Tel: (0 252 661 0900)
Tarihi: 23 Ağustos.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Göcek Q Lounge ve The Breeze restoranları temmuz ve ağustos ayları boyunca ünlü Dj’ler ve Yunan Geceleri ile her akşam farklı eğlencelere ev sahipliği yapacak. Göcek’te tatilcilerin ve yat tutkunlarının vazgeçemediği adreslerin başında gelen Q Lounge, yaz boyu ünlü Dj’ler Doğuş Çabakçor, Can Hatipoğlu, Hakan Kabil ve caz piyanisti Cana Cankaya’nın müziğiyle eğlenecek. Göcek’teki tek özel plajda bulunan, Göcek koyunun turkuvaz manzarasına sahip bembeyaz bir cenneti andıran The Breeze’de Evrim Ateşler Yunan müziği, Atilla Demircioğlu ve İdil Serter gitarı ile sahne alırken Can Hatipoğlu da DJ performansı ile eğlencenin dozunu artıracak.


Livaneli Filarmoni Orkestrası ile "Sevdalım Hayat" Konserleri

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 23 Ağustos.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Zülfü Livaneli ile ünlü orkestra şefi Rengim Gökmen bu akşam Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Özel olarak hazırlanan anlatımlı konserde Livaneli, hayatından kesitler ve bestelerinin hikayelerini anlatacak, konser solistleri Teyfik Rodos ve Zeynep Halvaşi ise Rengim Gökmen yönetimindeki Livaneli Filarmoni Orkestrası


Açıkhava Sineması: Unutursam Fısılda ***Ücretsiz***

Mekan: Kanyon AVM, 4. Levent
Tarihi: 23 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Kanyon, İyi Müzik Kanyon’da etkinlikleri çatısı altında konuklarına yaz boyu açıkhavada film izletecek. Merly Streep`in en eğlenceli filmlerinden biri olan “Mamma Mia” (19 Temmuz), müzikleriyle, konusuyla ve muhteşem oyunculuklarıyla ruhumuza dokunan “La La Land”, ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın şarkıları ile seyircinin dikkatini çeken ve bir Yeşilçam filmi olan "Unutursam Fısılda" (23 Ağustos), tamamen hayvanların yaşadığı bir dünyada geçen ve animasyon filmleri arasında önemli bir yere sahip olan “Şarkını Söyle” (09 Ağustos), Hugh Jackman’ın, yıldızlarla dolu cesur ve orijinal müzikale liderlik ettiği "The Greatest Showman" (30 Ağustos) ve genç bir müzisyenin hayatının anlatıldığı “Whiplash” (26 Temmuz) gibi başarılı filmlerin yer aldığı açık hava sineması Cuma akşamları izlenecek.


Elif Çağlar Quartet

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 23 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Elif Çağlar kendi bestelerini seslendireceği gecede Stella Jazz Club sahnesinde.


Garanti BBVA Feriye Konserleri: Palmiyeler

Mekan: Feriye, Ortaköy
Tarihi: 23 Ağustos.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Mertcan Mertbilek, Tarık Töre, Rana Uludağ ve Barış Konyalı tarafından 2013 yılında kurulan Palmiyeler, kendileri ile aynı ismi taşıyan EP`lerini 2015 yılında yayınladı. 2016 yazında çıkardıkları ‘Senden Haber Yok’ ve ‘Karbeyaz’ single’ları ile ilk albümlerinin sinyalini veren ekip, 2017 Şubat’ında surf ve pop etrafında gezinen “II (Venus)” albümleri ile müzikseverlerle buluştu. Albüm kapak tasarımlarını ve müzik videolarını kendisi üreten Palmiyeler, görsel olarak da dikkat çekiyor.


 
Popüler Gündem

Bu yaz 2-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan ünlü Montreux Jazz Festival`i 43. yaşını kutlayacak, 1967 yılında başlayan festivalin ilk yılından bugüne afişlerden oluşan görsel tarihini derledik...

 7287 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

1967 yılında Claude Nobs tarafından kurulduğundan bu yana bir Avrupa ve dünya efsanesi haline gelen Montreux Jazz Festivali’nin bizzat kurucusu bugünlere kadar başarıyla uzanan bir çizginin sürebileceğine inanıyor muydu acaba? Bize mi öyle geliyor bilmiyoruz ama Montreux’nün esasen bir İsviçre festivali olmasına rağmen sanki hep bir Fransız damgası vardır üstünde. Mutlaka bu imajın bir nedeni vardır. Fransızların Avrupa cazında ne denli etkin olduğunu biliyoruz, cazı ne denli sevdiklerini, 20. yüzyılın başlarından itibaren Atlantik’in öte yakasındaki caz müzisyenlerini nasıl sevgiyle karşıladıklarını, kendi ülkelerinde türlü çeşitli sıkıntıya ve ayrımcılığa uğrayan yüzyılın büyük müzisyenlerinin Fransa’da nasıl rahat ettiğini, gerçek birer vatandaş olarak yaşamanın mutluluğunu tattıklarını biliyoruz. Belki böyle bir imajın etkisi vardır... Kimbilir...

Montreux Jazz Festivali internet sitesinin yöneticileri harika bir iş yapmışlar. İlk festivalden bu yana tüm afişleri toplayıp adeta bir sergi düzenlemişler. Afişlerin resimlerinin yanlarına o yılın konserlerini açıklayan bilgilere de yer vermişler. Bu çalışmayı görünce bayıldık ve mutlaka Cazkolik üzerinden sizlere de iletmek istedik.

Tabii böyle bir şeyi yapınca mutlaka sizin de aklınıza gelen ilk şey bizim de geldi; Acaba İstanbul Caz Festivali daha önce böyle bir çalışma yaptı mı? Eğer yapmadılarsa Cazkolik olarak böyle bir internet sergisi yapmak için kendilerine başvuracağız. Malumunuz İstanbul Festivali’nin yaşı da kırklara yaklaşıyor ama caz festivalimiz henüz daha genç! Aşağıdaki zenginliği görünce sayıca daha az festival afişi olsa da zenginlik bakımından bizim festivalimizin hiç de aşağı kalır yanı olmadığını görmüş oluruz.

* * *

İlki 1967 yılında düzenlenen Montreux Jazz Festivali’nin sadece 3 gün sürdüğünü biliyor musunuz? Katılan müzisyenler ise Charles Lloyd Quartet, Kaith Jarrett, Cecil McBee, Jack DeJohnette gibi isimlerden oluşan 12 grup. Bu uzun tarihin ilk adımında yer almışlar. Bugün bu isimlerin hepsi hayatta. Ardından bugüne değin bu önemli festivalin sahnelerinde kimler yer almadı ki! Tüm bu tarihi kimler paylaşmadı ki!

Festivali afişlerine baktığınızda yarım asra yaklaşan bir sürecin tüm sosyal merdivenlerini de tek tek çıkar gibi oluyorsunuz. Her bir afiş kendi döneminin parmak izini taşıyor adeta! Görsel bir kimlik gibi tasarımcıların döneme attıkları imzaların 43 yıllık bir tarihin parçalarını nasıl oluşturduğunu gözlemliyorsunuz.

Maalesef her bir afişin hangi tasarımcıya ait olduğunu tek tek belirtmemişler, sadece kimi isimlere rastlıyorsunuz, belki de kimlerin yaptığını yetkililer de zamanında kaydetmemiştir, kimbilir!

Kimi yılın afisleri Keith Haring, Andy Warhol gibi ünlü ressamlara emanet edilmiş, kimi yıl bir çizere, kimi yıl da Milton Glaser gibi ünlü bir tasarımcıya. Glaser bir değişiklik olarak aynı tasarımı iki yıl üst üste yapmış ama farklı renklerde... Doksanlı ve ikibinli yıllarda bilgisayar destekli tasarımların biraz daha ön plana çıkmaya başladıklarını farkediyorsunuz ama tasarım dilinde hep bir orijinallik var.

Gelin 43 yıllık bir tarihi ilk yılından başlayarak beraber izleyelim...
 


 

Montreux Jazz Festival’inin

afişlerle 43 yıllık tarihi...

Değerli okurlar afişlerin görselleri Şubat 2011 tarihindeki Cazkolik site yenilemeleri sırasında arşivde bozulmuştur, festival yönetiminden yeniden talep ettik gönderdikleri zaman derhal sisteme yüklenecektir. Bilginize.

Cazkolik.com / 12 Nisan 2010, Pazartesi

 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz. » 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp