Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Trakya Fest 2019 Tüm Renkleri Buluşturan Festival

Mekan: Edirne Uzunkum/Mavikum Beach
Tarihi: 17 Temmuz.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : ``Tüm Renkleri Buluşturan Festival`` sloganıyla her yıl ve her kesimden insana hitap etmeyi hedefleyen Trakya Fest, Türkiye`nin dört yanından katılımcıları ağırlayarak bu sene yaklaşık 50 bin kişiye müzik ve eğlence dolu 4 gün yaşatacak.

17 Temmuz Festivali Programı:
Feridun Düzağaç
Seksendört
Pera
Suzan Kardeş
Aslı Gökyokuş
Özbi feat. Gülce Duru
Kapanış Partisi Uçan Kelebekler Saz Grubu

Bilet Fiyatları:
Kombine: 110 TL.
Kamp Kombine: 140 TL.


16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali: Escarteen Sisters Konseri

Sanatçı: Flavia Escarteen (Vokal/Viyolonsel) & Laia Escarteen (Vokal/Keman)
Mekan: Toprak Ev, Bodrum
Tarihi: 17 Temmuz.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: www.gumuslukfestival.org
Etkinlik Bilgisi : 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali`nde bu akşam Escarteen Sisters konserini izleyebilirsiniz.


Haydi Çocuklar Tiyatroya: Küçük Prens

Sanatçı: Anya Manya Kumpanya
Mekan: Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro, Göztepe, Kadıköy, İstanbul
Tarihi: 17 Temmuz.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl 18’incisini düzenlediği Çocuk Tiyatro Festivali Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da. Çocuklar her akşam saat 21:00’de başlayacak ve 2 hafta sürecek festival boyunca yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini yaşayacak. Uzun kuyruklar oluşmaması için davetiye usulü katılımın mümkün olacağı festival için davetiyeler, her oyunun etkinlik günü saat 14.00 – 18.30 arası Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden temin edilebilir.


 
Popüler Gündem

20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl yirminci yılını kutlayan Akbank Caz Festivali konser dışı kültürel yan etkinlikleriyle de oldukça göz dolduruyor...

 5651 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Akbank Caz Festvali yetkilileri bu yılın özel önemini sadece konserler ve müzisyenlerle değil, gelecekte de konuşulacak ek faaliyetlerle de vurgulamak istiyorlar. İşte bu haklı isteğin ilk önemli haberi uzun zamandır üzerinde çalışılan 20. yıla özel Akbank Caz Belgeseli... İlk gösterimi 28 Nisan (yani bu yazının yayına girdiği gün) saat 19’da Akbank Sanat binasında yapılacak olan belgesel 45 dakikalık bir çalışma olmasının paralelinde Türk caz tarihinin özel bir kesitini de gözler önüne sermesi bakımından ilginç. Yine aynı şekilde bu yıla özel bir kitap hazırlanmış olması da öyle. Türk caz tarihinin usta radyo programcısı ve yazarı, birden fazla neslin cazla tanışmasına ve sevmesine neden olan Hülya Tunçağ tarafından binbir özenle hazırlanan kitap apayrı bir belge niteliğinde ve Türk caz neşriyatı içinde özel bir konuma sahip olacak... Bu yılın gelecekte ne denli önemli bir dönüm noktası olduğunun anlaşılmasını sağlayacak belge niteliğinde çalışmalar. Bu iki özel çalışmanın yanında 20. yıla özel üretilen CD’yi de belirtmek gerek.

Bu saydıklarımız çok özel faaliyetler olsa da dahası da var. Onlar neler mi? Hepsi tüm detaylarıyla yazımızda. Ama  bizyine de  size sadece başlıklarını verelim, ayrıca unutmadan eklemekte fayda var, bu etkinliklerin konserlerle ilgili kısmı tüm Türkiye’ye yayılmış vaziyette, yani bu sene festival ulusal çapta faaliyet gösteriyor demek en doğrusu olacak.

Sözünü ettiğimiz yan etkinliklerin en önemlilerinden biri Avrupalı yayıncılar birliğinin düzenlediği panelin İstanbul’da yapılması. Bir diğer önemli etkinlik ise yukarda resmini gördüğünüz ve uzun yıllardır caz konserlerinin, caz müzisyenlerinin fotoğraflarını çekmesiyle tanınan ünlü fotoğrafçımız Aykut Uslutekin’in fotoğraf sergisi.

Avrupa caz networkü bu yıl İstanbulda toplandı...

Panel “Europe Jazz Network: Küresel Caz - Lokal Caz”

Bu yıl İstanbul’da toplanan "Europe Jazz Network" küresel ve lokal caz kavramını tartışmaya açtı.

Cazın tohumları Afrika’dan Amerika’ya atıldığında, ilk olarak kıtadaki Afrika kökenli toplumun içinde büyümeye başlamış, daha sonra Amerika’daki diğer azınlık grupları da etkilemişti. Bunların arasında Amerikan yerlileri ve Avrupa göçmenleri vardı. Aynı zamanda Çingene kültüründe de yerini bulmuştu caz. Lokal küçük gruplardan köklenerek tüm dünyaya yayılan ve herkesi etkileyen caz, yine de kendi lokal kimliğini bir çok farklı kesimde korumaya devam ediyor. Europe Jazz Network bu iki farklı hareketi araştırıyor. Tekrardan lokalleşmeye başlayan caz ve globalleşen caz. Tekrardan lokalleşme akımı cazı başladığı noktaya geri mi döndürüyor? Post-modern dünya cazın bu iki sıfatı da taşımasına izin verecek mi?

Tüm bu tartışmalar bir panel içeriği içinde profesyonel katılımcılar tarafından tartışıldı.


Aykut Uslutekin fotoğraf sergisi...

Akbank Caz Festivali’nin 20. yılı kapsamında, 23 Eylül–12 Ekim tarihleri arasında, yıllardır çektiği festival fotoğraflarıyla tanınan Aykut Uslutekin’in bir sergisi gerçekleşecek. Sayısız caz müzisyeninin fotoğrafını çeken ve kendisi de bir caz tutkunu olan Uslutekin’in geniş koleksiyonundan seçilmiş, birbirinden özel fotoğraflar, festival süresince Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun fuayesinde sergilenecek.


Cazlı Brunch

26 Eylül, Pazar, Saat: 11:00 – 15:00

Cazlı Brunch-Moda Teras

Geçen yıl gördüğü büyük ilgi üzerine bu sene Akbank Caz Festival’i kapsamında ikinci kez düzenlenen Cazlı Brunch’ın konukları 2009 yılında temelleri Babylon Lounge’da atılan S&G Quartet. Saksafonda Barış Ertürk, gitarda Eylül Biçer, kontrbasta Baran Say ve davulda Tolgay Yılmaz’ın bulunduğu S&G Quartet sevilen caz parçalarına funk öğelerini de katarak yeniden yorumluyor. Moda Teras’ın eşsiz panoramik İstanbul manzarasında, açık büfe ve iyi müzikle, birden fazla duyunuzu aynı anda tatmin edeceksiniz. Festival kapsamında keyifli bir Pazar günü geçirip yenilenmek isteyenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir etkinlik.

Adres: Moda Teras Mektep Sokak No: 1 Moda / Kadıköy

Tel: 0 216 338 70 40 - 449 18 86

Fiyat: 40 TL.


"Çikolata ve Caz"

03 Ekim, Pazar, Saat: 11:00-15:00

Dünya Çikolata Şampiyonu Mickael Azouz ile “Çikolata ve Caz Atölyesi”. Dünyanın ‘En İyi Çikolata Uzmanı‘  unvanına sahip Fransız Mutfak Akademisi onur üyesi Mickael Azouz,  cazseverleri, Türkiye’nin mutfak okulu MSA’ da düzenlenecek olan atölyesine davet ediyor. Şimdiye kadar denenmemiş bir konsepte sahip olan ‘Çikolata ve Caz Atölyesi’, katılımcılarını çikolatanın büyülü dünyasına doğru eşsiz bir yolculuğa çıkaracak. Mickael Azouz’un özel çikolatalarının yapımına dair sırlarına ortak olmak isteyen caz düşkünleri bu atölye çalışmasını kaçırmamalı.

Atölye I: 10:00 – 13:00 ?Atölye II: 14:00 – 17:00

Fiyat: 120 TL.

Her bir atölye çalışmasının kapasitesi 28 kişidir.


Cazlı Brunch; Mutfak Sanatları Atölyesi

Keyfine düşkün caz severleri, Mutfak Sanatları Akademisi’nin bahçesinde geçirilecek, güzel bir Pazar günü bekliyor. Güne caz orkestrasının büyülü notaları ve bol oksijen eşliğinde gerçekleştirilecek, zengin menülü bir brunch’la başlamak istiyorsanız, bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz. Çikolata ve Caz konsepti çerçevesinde Azouz’dan farklı çikolata sunumları da yapılacaktır.

Saat: 11:00 – 15.00?

Fiyat: 60 TL?

Maksimum kapasite 75 kişidir.

Cazlı Brunch; Akbank Sanat

10 Ekim Pazar, Saat: 10:00-15:00

Tadı damadığınızda kalacak lezzetler bu kez Cazlı Brunch kapsamında Akbank Sanat’ın Kafe’sinde buluşuyor. Beyoğlu’nun merkezinde alternatif bir kaçış noktası sunan Akbank Sanat Kafe, caz piyano eşliğinde gerçekleşecek olan güzel bir brunch için caz severleri bekliyor.

Fiyat: 40.00 TL.


"Kampüste Caz"

Sarp Maden 4

Kampüste Caz’ın İstanbul ayağında Sarp Maden ve arkadaşları modern akustik caz ekseninde her an değişen, yeniden şekillenen, sürprizlere açık bir performans için İstanbul’un üniversitelerini dolaşmaya hazırlanıyorlar. Türkiye’nin en yetenekli caz gitaristlerinden Sarp Maden, genç yaşına rağmen şimdiye kadar Türkiye’nin en önemli caz festivallerinde sahne aldı ve yurtdışındaki birçok festivalde performans gösterdi. Sarp Maden’e  sahnede tenor saksafonda Engin Recepoğulları, kontrbasta Matt Hall ve davulda Derin Bayhan eşlik edecek.

Sarp Maden 4

Engin Recepoğulları: Tenor Saksafon

Matt Hall: Kontrbas

Derin Bayhan: Davul

Sarp Maden: Gitar

 

Galatasaray Üniversitesi

Aydın Doğan Oditoryumu

04 Ekim, Pazartesi, Saat: 20:00

Sabancı Üniversitesi

Gösteri Merkezi Salonu

05 Ekim, Salı, Saat: 20:00

İstanbul Teknik Üniversitesi

Maçka Mustafa Kemal Amfisi

06 Ekim, Çarşamba, Saat: 20:00

Kadir Has Üniversitesi

Eğitim ve Kültür Merkezi Salonu

07 Ekim, Perşembe, Saat: 20:00

Boğaziçi Üniversitesi

Ayhan Şahenk Salonu

11 Ekim, Pazartesi, Saat: 20:00

Bahçeşehir Üniversitesi

Fazıl Say Salonu

12 Ekim, Salı, Saat: 20:00

Selen Gülün Trio

Etkinliğin Anadolu ayağında ise Pozitif müzik etiketiyle yayınlanan son albümü “Answers”ın tanıtımı kapsamında başarılı piyanist Selen Gülün, kendisine elektrik basta Patrick Zambonin (Viyana), davulda ise Ediz Hafızoğlu’nun eşlik ettiği Trio’suyla beraber ceşitli klasik tarzları, açık armonileri ve üzerinde özenle düşünülmüş Avrupai melodileri, araya serpiştirilmiş Anadolu tadlarıyla harmanlayarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi’nde 04-08 Ekim tarihleri arasında çok özel konserler verecek.

Selen Gülün Trio:

Selen Gülün: Piyan

Patrick Zambonin: Elektro Bas

Ediz Hafızoğlu: Davul

Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Sinema Anadolu Salonu

04 Ekim, Pazartesi, Saat: 20:00

Ankara Hacettepe Üniversitesi

Kültür Merkezi

05 Ekim, Salı, Saat: 20:00

İzmir Ege Üniversitesi

Konferans Salonu

06 Ekim, Çarşamba, Saat: 20:00

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Kültür Sanat Evi

07 Ekim, Perşembe, Saat: 20:00

Gaziantep Üniversitesi

Atatürk Kültür Merkezi Salonu

08 Ekim, Cuma, Saat: 20:00

Cazkolik.com / 28 Eylül 2010, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans hayattaki temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp