Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Silva Quartet

Sanatçı: Klarnet: Merve Nuvasil / Obua: Beste Özensoy / Flüt: Duygu Kozak / Fagot: Hande Everes
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Silva Quartet, ülkemizin dört kadın müzisyenden oluşan ilk ve tek üflemeli quartet grubudur. Grup, 2010 yılında bir araya gelerek, adını Latince ?Orman? kelimesinden almıştır. Klasik batı müziği ile Türk müziği, tango, film müzikleri ve popüler müziği sentezleyerek kendilerine ait bir müzik tarzı ortaya çıkartmaktadır. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konserler veren grubun en büyük amacı; kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye?yi en güzel şekilde temsil etmektir. Bilet Fiyatları: Tam 40 TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Yahya Dai Quintet

Sanatçı: Yahya Dai (sax/ewi/perc), Barış Mert Peker (p), Tümer Uluçınar (g), Enver Muhamedi (b), Ekin Cengizkan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/7
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ankara doğumlu Yahya Dai`nin 1974 yılında soprano blok flüt ile başlayan müzik hayatı 1981?de alto saksofon ve ilerleyen yıllarda tenor saksofon, soprano saksofon, bariton saksofon, yan flüt ve EWI (elektrik nefesli enstrüman) ile devam etti. Ankara`da uzun bir dönem Tuna Ötenel ile birlikte çalışan Yahya Dai, İstanbul?a yerleştikten sonra yerli, yabancı pek çok grupla sahne aldı, albüm kayıtlarında çaldı. 2011 yılında Ümitvar Mavi adlı albümü kaydetti. Bu gece oldukça renkli bir repertuar ile sizlerle olacaklar.


Flapper Swing

Sanatçı:
Mekan: Bouch Jazz ( Levent Mahallesi Lilyum Sok. no:2 Beşiktaş / La Boucherie) Rez: 0 532 135 35 55
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un yeni caz klubü Bouch Jazz`da bu akşam Flapper Swing var.


 
Popüler Gündem

Yaz başında yeni albümleriyle modern divalar Terri Lyne Carrington, Madeleine Peyroux ve Eliane Elias göz kamaştırıyor.

 8141 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazın üç modern divasından ardı ardına üç albüm birden...

Herkesin malumu, yaz mevsiminin başı müzik firmalarının ellerindeki en iddialı projeleri bir bir piyasaya sürmeye başladığı günlerdir. Caz müziği de sektörün bu önemli ticari kuralından ayrı yaşayacak değil elbet, onun da kendi `çok satan` isimleri var! İkibinli yıllarda özellikle öne çıkan kadın caz solistleri satış sayıları anlamında da yapımcıların yüzünü güldürmeyi başardı ama bu satış, firma, rakamlar vs. gibi konularda tüm söyleyeceğimiz bu kadar, gerisi yeni çıkan albümler, isimler ve müzikleri olacak...


 

Eliane Elias; "Light My Fire" (31 Mayıs 2011)

Yazıya taşıdığımız ilk albüm güncel haberlerde daha önce yer verdiğimiz, sadece caz dinleyicisinin değil, genel olarak müzik dinleyicisinin de ilgisiz kalamayacağı Eliane Elias`ın Jim Morrison`dan mülhem ismiyle "Light My Fire".

Latin caz kökenli müziği, `hybrid groove` tabiriyle caz, latin, pop ve soul harmanını albümünde ustalıklı kullanan, güzelliğini de işin içine katarak göz alıcı bir divaya dönüşen, müziğin son otuz yılında mutlaka ön sıralarda bir şekilde yer almasını bilen Elias biraz önce okuduklarınızın tamamı denenmiş ve başarılı olmuş bir formül halinde yeni albümünde de bir araya getirmiş.

Kendi bestesi dört parçaya albümde yer veren Elias track list`tinde iki ağır pop ve rock figürü Jim Morrison ve Stevie Wonder öne çıkıyor. Şimdiye kadar kariyerinde yirmiden fazla albümü geride bırakan Elias hepsiyle gurur duyduğunu, hepsinin kalbinde özel bir yeri olduğunu söylüyor. Yeni kaydında birbirinden önemli 12 başarılı müzisyenle çalışan Elias`a vokalde erkek sesi olarak bir başka usta Gilberto Gil, trompette Randy Brecker, kocası ve basçısı Marc Johnson`ı ayrı olarak yazmakta fayda var.

Bu albüm ile ilgili size vereceğimiz en iyi müjde kuşkusuz albümün kendisi olacaktır. İlk çıktığı gün sitede tanıtım maksadıyla derhal yayına aldığımız kayıt ilk günden bu yana dinleyicilerden büyük ilgi görüyor. Eğer siz de halen dinlememişseniz BURAYA tıklayarak albümü dinlemek için daha ne bekliyorsunuz?

Terri Lyne Carrington; "The Mosaic Project" (19 Haziran 2011)

Müziğin içinde yirmi beş yıldır kendine ait özel bir kulvar yaratan Terri Lyne Carrington hem çok yetenekli hem de multi enstrümantalist. Davulcu, besteci, prodüktör, medya alanında işler yapan, müzik endüstrisinin içinde çalışan Carrington yeni albümü "The mosaic Project"i bu yazının yayınlandığı tarihte henüz yayınlamamıştı. Amazon.com yayın tarihini 19 Haziran ilan etmiş. Bu albüm ile ilgili olarak dikkatimizi çeken bir başka detay arka kapak resmi oldu. Oldukça modern görünümlü, şık ve hoş bir kadın, hatta biraz sonra önemli bir iş toplantısına katılacak izlenimi veren bir kadın ama ellerinde davul bagetleri var! Her iki kimliği üzerinde rahatlıkla taşıyabildiğini mi gösteriyor acaba?

Carrington kendi hayatında yirmibeş yıldır Herbie Hancock, Wayne Shorter, Al Jarreau, Stan Getz, David sanborn, Joe Sample, Cassandra Wilson, Clark Terry, Nancy Wilson, George Duke, Dianne Reeves gibi bir çok önemli isimle çalıştı, aynı ensemble duygusu yeni albümde de var. Hatta özellikle bir kadın albümü diyebiliriz. "The Mosaic Project" ismi de bu anonim özellikten geliyor olmalı. Terri Lyne Carrington`ın davetine olumlu cevap veren günümüzün Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Nona Hendryx, Cassandra Wilson, Esperanza Spalding, Helen Sung, Carmen Lundy, Tineke Postma Geri Allen, Patrice Rushen, Ingrid Jensen, Sheila E. ve Gretchen Parlato (ki onun da yeni albümü çıktı) gibi etkileyici isimleri vokalleriyle `girişimci` ve davulcu Carrington`ın `mosaic`in de "woman with voices" olarak yerlerini almışlar.

2003 yılında Berklee`den doktorasını alan ve orada eğitimcilik yapan Carrington aynı zamanda Berklee Beantown Jazz Festival`in de müzikal direktörlüğünü yürütüyor. Albümü ve birlikte söylediği şarkıcılar için bir çoğu uzun yıllardır, kimileri de yeni tanıdığım insanlar ama hepsiyle birlikte mozağin farklı renklerini oluşturduk, yeni biçimlerin içine renk dokular ekledik ve tek tek mozaiğin parçalarını oluşturduk diyen Carrington albümün kapağını da yüzlerce minik resmin ustalıkla bir araya getirildiği ve sonunda kendi portresini oluşturduğu mozaik biçiminde tasarlamış.

Gelelim albümde yer alan parçalar ile ilgili kısa notlara. Ondört parçadan oluşan albümün açılışında "Transformation" var. NPR albümü "Women In Jazz: Taking Back All-Female Ensembles" başlığıyla tanımlamış. Ingrid Jensen trompetiyle, Esperanza Spalding bası ve sesiyle, Tineke Postma`nın saksofonuyla ve diğerlerinin sesleriyle yer aldığı albüm cazda kadınların zaferine noktayı koyuyor.

Madeleine Peyroux; "Standing On The Rooftop" (Haziran 2011)

Son yayınlanan albümlerden biri de kadın vokalin güçlü isimlerinden Madeleine Peyroux`ya ait. "Standing On The Rooftop" adını taşıyan albüm de Terri Lyne Carrington`ın çalışması gibi Haziran çıkışlı. Şarkı söylemenin zorluklarıyla mücadale etmeyi seven Peyroux aynı zamanda besteci ve şarkı sözü yazarı. Yeni albümünde Beatles`tan aldığı "Martha, My Dear" gibi parçaların yanında kendi bestelerine de yer vermiş.

Ünlü şarkıcının bir önceki albümü "Careless Love" Amerika da gerek iki milyonu aşan satışı, gerek müzikleriyle kariyerinde önemli sıçrama yaratmıştı. Çoğunlukla caz şarkıcısı olarak bilinse de folk ve pop etkileşimi yüksek olan Peyroux müziklerini araya koyduğu kendi çizginin kalınlığı üzerinde yapıyor gibi görünüyor. Norah Jones, k.d. Lang, Cassandra Wilson gibi majör isimlerin prodüktörlüğünü yapan ve bu albümün de prodüktörü olan Craig Street, Peyroux`nun caz duyarlılığını müziklerindeki örgünün tamamına yaydığını ama ortaya çıkan işi salt bir caz albümü olmadığını söylüyor ki bunu zaten hepimiz görüyoruz. Albümde Peyroux`nun dışında gitar ve banjoda büyük bir usta Marc Ribot, basta Me`shell Ndegeocello gibi isimler yer almış.

Albümde en dikkat çeken parçalardan biri Beatles`ın "Martha, My Dear"a getirdikleri yorum. Bu parçayı bir başka şarkıcı Jenny Sheinmann ile birlikte yazmışlar, tam bir melankolik folk şarkısı. Parçanın gitarında Neil Young ve Johnny Cash`in davulcusu Charely Drayton, gitarında ise Seal gibi isimlerle çalan Chris Bruce yer almış.

Güzel sanatçı Mayıs sonunda İş Sanat sezon kapanış konserlerinde sahne almış, henüz yayınlanmamış albümünden parçalarını konserini izleyen şanslılara söylemişti. Bütün yaz boyunca turnede olacak Peyroux sıcağı sıcağına yayınlanan albümünü konserler ve programlarla sürekli gündemde tutacaktır kuşkusuz.

Cazkolik.com / 08 Haziran 2011, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp