Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
Popüler Gündem

Son yılların en etkileyici seslerinden Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde.

 8969 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Youn Sun Nah`ın 6 Şubat 2014 akşamı Borusan Müzik Evi`nde seslendireceği albümünü bu satıra tıklayarak Cazkolik Shop`tan satın alabilirsiniz.


Dinlediğiniz şarkı Youn Sun Nah`ın Borusan Müzik Evi`nde de söylemesini merakla beklediğimiz efsanevi Tom Waits`in ünlü şarkısı Jockey Full Of Bourbon`dur.


(Bu yazı, 11 Ocak 2012 tarihinde sanatçının ilk Borusan Müzik Evi konseri için yayınlanmıştır.) Yılın ilk günlerinde Borusan Müzik Evi sessiz ve derinden ilk büyük konser haberini duyurdu. Bu yazının konusu olan konser özellikle cazsevererin çok yakından ilgisini çekecek eminiz. Laf aramızda, Borusan Müzik Evi bu sene hayli çarpıcı konserlere hazırlanıyor sanki, aylık programlarını düzenli duyuruyorlar, Ocak ortasından itibaren Youn Sun Nah & Ulf Wakenius Duo haricinde ay sonuna kadar bir çok etkileyici konser olacak, hepsini takvimden duyuruyoruz, mutlaka takip edin, dikkatinizden kaçmasını istemeyiz...

"Caz müziğinin üzerine doğan Kore güneşi"

Youn Sun Nah`ın albümleri acaba ülkemizde hakettiği kadar ilgi görüyor mu doğrusu emin değiliz. Ara başlıktaki tanımlama bize ait ama daha sofistike ifadeler de var; mesela "Cazın Ruhu", ya da "O bir vokalistten öte bir müzik enstrümanı" ya da "Björk ile Melody Gardot arasında yeni umutlar veren ses"... Bu listeyi uzatmak mümkün ve inanın hepsini hakediyor bu yetenekli ve güzel harika caz kadını.

Koreli olmasına karşın 1995 yılından bu yana Paris`te yaşayan Youn Sun Nah dramatik, duygusal ve bluesvari sesiyle hem Koreli hem de Fransız müzikseverlerin büyük beğenisini kazanmış bir isim. Son yıllarda yayınladığı yarım düzeniye yakın albümü hep kendi beşlisiyle kaydeden Nah aynı zaman paralelinde Ulf Wakenius, Lars Danielsson, Mathias Eick gibi Avrupalı bir çok usta müzisyenle aynı sahneyi paylaşan duo birlikteliklere girdi. Bu sahne birlikteliklerinin en dikkati çekenlerinden 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde aynı sahneyi paylaşacağı gitarist Ulf Wakenius ile olanıydı. Hatta, normalde pek bilinmese de ikilinin 17 Nisan 2010 akşamı Münih, Welt Auditorum`da verdikleri konser CD ve DVD formatında yayınlandı. Konser, Nah`ın Same Girl ve Voyage isimli albümlerinden seslendirilen parçalardan oluşuyordu. Benzersiz sesine ayrıca kalimba çalarak eşlik eden Nah ve elbette gitarda Wakenius`un burada da benzeri müzikleri seslendirmelerini bekleyebiliriz, eğer öyleyse Nat King Cole bestesi Calypso Blues ya da Tom Waits`in Jockey Full Of Burbon veya Rodgers & Hammerstein`ın standardı My Favorite Things`i dinlemek aklınızdan çıkmayacak bir anı olabilir. Gerçi Nah ne söylerse söylesin mutlaka geceye katılanları mutluluk sarhoşu edeceği kesin...

Resimde 2010 yılında verdikleri bir konser esnasında Youn sun Nah ve gitarist Ulf Wakenius`u görüyorsunuz.


Gelin Youn Sun Nah için işin en ilginç yanına bakalım...

Annesi klasik müzik eğitimi almış bir aktris, babası şef olan Nah o durumda her çocuğun yapacağının tam tersini yapmış. Daha bu bile baştan şaşırtıcı değil mi? "Okuldan mezun olduktan sonra müzik ve caz ile ilgili hiç bir fikrim ve düşüncem yoktu" diyor Sun Nah. Zaten hemen moda sektöründe çalışmaya başlamış. "Bugün hala böylesine ünlü bir caz şarkıcısı, müzik profesyoneli olmama ailem ve ben şaşıyoruz" diyor ama ailesinin hakkını teslim ediyor. "Bilinçsiz de olsa bana verdikleri kulak eğitiminin çok faydasını gördüm, bu yüzden onlara minnettarım" diyor.

Hikayenin devamı da var. Moda sektöründe girdiği işten dolayı hayal kırıklığına uğrayan güzel şarkıcı bir arkadaşının tavsiyesiyle bu kez bir komedi müzikalinde şarkı söyleyerek rol yapması için başvuruda bulunmuş. Seçmelerden hiç ümidi olmamasına rağmen kabul edilmiş, o günleri hatırlayınca "niye beni seçtiler hala bilmiyorum" diyor. "Özel bir eğitimim bile yoktu" diye ekliyor. Bununla birlikte ardı ardına oynadığı üç müzikal yeteneklerine dair inancını pekiştirmekte yardımcı olmuş. İçinde, artık çok geç olsa da hala bir şarkıcı olabilir miyim düşünceleri belirmişti. Koreli basçı bir başka arkadaşı ona caz söylemeyi önerdi, Youn Sun Nah`ta arkadaşına sordu: "Cazda ne?"

Basçı arkadaşı küçük çaplı şaşkınlık geçirmiş midir bilmiyoruz ama cazın popüler müziğin kökeni olduğu cevabını verip örnekler dinletmiş, duyduğu sesleri çok seven Nah`ın cazla tanışması işte böyle bir öyküye dayanıyor ve anlatmaya devam ediyor; "O zamanlar oldukça saftım, cazın ne olduğunu gerçekten biliyor olsaydım başlamaya cesaret edemezdim ama biliyor musunuz Fransız chanson müziğini de çok seviyordum, olmazsa onu söylerim deyip Fransa`ya her iki müzik içinde çalışmak üzere gelmeye karar verdim..."

Paris`e gelmeden önce Kore`de fazla caz dinlemediğini söyleyen Nah bu konuda kaynakların Avrupa gibi olmadığından söz ediyor. Yani cazla Fransaya taşındıktan sonra gerçek anlamda tanışmış. Billie Holiday, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald`ları ilk dinlediğinde bu büyük seslerin Nah`ın narin bedeni üzerinde derin ama korkutucu etkisi olmuş. "Bu sesler inanılmaz, hayal edilemez seslerdi, hepsi boğuk ve düşük, derin seslerdi, benim böyle söyleyebilmemin imkanı yoktu, hayal bile edemezdim" diyor, bu yüzden caz söylemekten vazgeçmeyi dahi düşünmüş ama akıl aldığı hocaları Nah`ın bu kaygısına gülerek cevap vermişler; "Nah, sen onların sesiyle değil, kendi sesinle söyleyeceksin..."

Bulduğu cesaretle yola koyulan Youn Sun Nah ilk olarak kendine popüler cazın üç başarılı şarkıcısı Norma Winstone, Sidsel Endresen ve Mari Boine gibi hem eğitmenler hem de akıl hocaları bulur. Bu üç başarılı ismin de söylediği şey bu işi yapmayı sürdürmesi yönünde olur. Yukarda saydığımız üç büyük şarkıcının sesleri yüzünden uğradığı moral bozukluğunu zamanla atlatan Nah hem bu seslerle başetmesi değil onları sevmesi, dinlemesi gerektiğini anlayarak barışır hem de kendi sesiyle yol alması gerektiğini anlar.

İlginçtir, Youn Sun Nah gideceği yolun kendi karakteriyle şekilleneceğini anlayınca içgüdülerinin kendini yönlendirmesine izin verir. O sıralar yedi arkadaşıyla kurduğu grupla Fransız Blue Note şirketinin dikkatini çekerler, şirket onlara yedi yıllık anlaşma önerir ama içindeki sese uyarak ekonomik açıdan harika teklifi reddetmekten çekinmez. Yaşadığı durumu "üzerimde çok fazla etkiye ve tasarrufa sahip olmak istediler ben de reddettim" diye açıklar. Zaten kurulduğundan beri hayatının kalanını bu yedi kızla geçirmek istemediğini biliyordur...

Lafı getirmek istediğimiz yere nihayet geldik...

Youn Sun Nah`ın kariyerinde 21 Ocak akşamı aynı sahneyi paylaşacakları Ulf Wakenius`un özel bir yeri vardır. Farklı bir şeyler yapmayı istediği sırada karşısına bir toplantıda tanıştığı Wakenius çıkar ve o taplantının sonunda Voyage isimli albüm ufukta belirir. Albüm önerisini Wakenius yapar, ilk başta ikili olarak birlikte kaydetmeyi düşünürler albümü ama o sıralar zaman olarak uygun olmadığı için basçı Lars Danielsson`u davet etmişler. Hayran olduğum bir başka müzisyen de oydu diyor Danielsson için.

* * *
İşte olabilecek en derli toplu haliyle günümüzün başarılı sesi Youn Sun Nah`ın bugünlere uzanan kişisel yolculuğu. 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde bizlerle buluşturacak bu öykü bu genç ve mükemmel sesin önünde gidecek büyük yolun ara duraklarından biri ama biz umarız ki sıklıkla uğradığı duraklardan olsun.

Cazkolik.com / 11 Ocak 2012, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Vovvvv .. super !!! tesekkurler feridun bey!
Tufan Alatan / 11.01.2012 17:18:24
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp