Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Silva Quartet

Sanatçı: Klarnet: Merve Nuvasil / Obua: Beste Özensoy / Flüt: Duygu Kozak / Fagot: Hande Everes
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Silva Quartet, ülkemizin dört kadın müzisyenden oluşan ilk ve tek üflemeli quartet grubudur. Grup, 2010 yılında bir araya gelerek, adını Latince ?Orman? kelimesinden almıştır. Klasik batı müziği ile Türk müziği, tango, film müzikleri ve popüler müziği sentezleyerek kendilerine ait bir müzik tarzı ortaya çıkartmaktadır. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konserler veren grubun en büyük amacı; kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye?yi en güzel şekilde temsil etmektir. Bilet Fiyatları: Tam 40 TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Yahya Dai Quintet

Sanatçı: Yahya Dai (sax/ewi/perc), Barış Mert Peker (p), Tümer Uluçınar (g), Enver Muhamedi (b), Ekin Cengizkan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/7
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ankara doğumlu Yahya Dai`nin 1974 yılında soprano blok flüt ile başlayan müzik hayatı 1981?de alto saksofon ve ilerleyen yıllarda tenor saksofon, soprano saksofon, bariton saksofon, yan flüt ve EWI (elektrik nefesli enstrüman) ile devam etti. Ankara`da uzun bir dönem Tuna Ötenel ile birlikte çalışan Yahya Dai, İstanbul?a yerleştikten sonra yerli, yabancı pek çok grupla sahne aldı, albüm kayıtlarında çaldı. 2011 yılında Ümitvar Mavi adlı albümü kaydetti. Bu gece oldukça renkli bir repertuar ile sizlerle olacaklar.


Flapper Swing

Sanatçı:
Mekan: Bouch Jazz ( Levent Mahallesi Lilyum Sok. no:2 Beşiktaş / La Boucherie) Rez: 0 532 135 35 55
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un yeni caz klubü Bouch Jazz`da bu akşam Flapper Swing var.


 
Popüler Gündem

Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die"

 7350 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Free jazz, caz müziğin en saygın ve yaratıcı tarzlarından biri olmasına karşın çok sayıda cazseverin kafasını karıştıran bir müzik aynı zamanda. Deneyimli caz dinleyicileri cazla ilk kez tanışacak müzikseverlere free jazz albümleri tavsiye etmekten genellikle kaçınırlar. Bu durum, kategorik olarak deneyimli dinleyicinin caza dair daha çok şey bilmesinden ya da cazı daha iyi tanımasından değil (ki öyle de olabilir) yeni caz dinleyicisinin duyacağı a tipik formların, özgür cazın doğasındaki kaçış noktalarının ve çoğu zaman şaşırtıcı gelebilen yüksek konsantrasyonlu doğaçlamaların genellikle müziği akan giden melodik cümlelerle dinlemeye alışmış müzikseverler için zorlayıcı gelme ihtimalini en aza indirgemektir. Bu kısma değinmemizin nedeni aşağıda okuyacağınız "Ölmeden Önce Mutlaka Dinlenilmesi Gereken 10 Free Jazz" albümü listesini hazırlayan eleştirmen ve caz yazarı Eliott Sharp`ın listeyi hazırlarken henüz genç bir caz dinleyicisiyken yaşadığı deneyimi aktarması oldu. Lise yıllarında caz dinlemeye daha yeni başlamış bir müziksever olarak Eliott Sharp bir gün plak mağazasında dolaşırken Ornette Coleman`ın "Free Jazz: A Collective Improvisation by the Ornette Coleman Double Quartet" isimli albümünü görünce satın almak ister. Plak mağazasındaki satıcı bir plağa bakar, bir de genç çocuğa ve `istersen onu değil de bu albümü al` gibisinden bir tavsiyede bulunur. Genç cazsever Eliott Sharp (benzeri bir durumda bir çok kişinin yapacağı gibi) hem alınganlık gösterir hem de daha da meraklanır ve albümü özellikle satın alır. Eve gelip plağı pikaba yerleştirdiğinde belki de bu alınganlığın verdiği hırsla plağı birden fazla kez sonuna kadar dinler ama bu deneyimin kendisi için kolay olmadığını da itiraf ediyor. Neticede, genç cazseverin hırsı olumlu sonuç verir ve çoğu bülümünü sevdiği ilk albümün benzerlerini bulmak için zamanla daha da araştırmacı, istekli bir free jazz severe dönüşür.

Yazarın bu anekdotu anlatmasının nedeni free cazın bir yanıyla kendini dinleyiciye kolay teslim etmeyen özelliğiyle ilgi ve özen isteyen bir müzik olmasıdır. Ve derken, bu konuda ama ister ilk kez dinleyen biri olun ama daha önce dafalarca free jazz ve serbest doğaçlama albümleri almış, sayısız konser izlemiş olan Eliott Sharp`ın listesine de göz atmayı ihmal etmeyin. Sizin için hoş sürprizler bulacağınız kesin.

Listeyi 1`den 10`a değil, sondan geriye doğru sıraladığını, bir diğer deyişle en eskilerden en yenilere doğru sıraladığını baştan belirtelim ve gelelim Eliott Sharpp`ın listesinin sonundaki albüme.

"Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die"

by Eliott Sharp


Noah Howard; "The Black Ark"

2010 yılında 68 yaşındayken ölen free jazz altoisti Noah Howard New Orleans doğumlu ve çocukluğunu kilise müziği içinde geçirmiş bir müzisyen. Hayatını etkileyen iki büyük isim John Coltrane ve Albert Ayler. Bu da niye free jazz müzisyeni olduğunu açıklıyor. İlk albümünü 1965 yılında Noah Howard Quartet ismiyle yayınlayan Howard`ın 1969 tarihli albümü Black Ark ise yazarımızın seçimi olan kayıt. Howard bu iki isme hayran ama birlikte çaldığı isimler de yabana atılır gibi değil; Sun Ra ve Archie Shepp ile aynı sahneyi paylaşan Howard aynı zamanda Misha Mengelberg ve Han Bennink gibi Avrupalı meslektaşlarıyla çalışmalar yapmış. Eleştirmenimiz albümü seçme nedeni olarak albümde birlikte çaldığı saksofon ve flüt ustası Arthur Doyle ile kaydettikleri sıradışı sololar nedeniyle diyerek açıklıyor.


Dave Burrell; "Echo" 

Listenin dokuzuncu sırasında caz piyanisti Dave Burrell`in yine 1969 yılında kaydettiği ve sanatçının caz tarihindeki simgesi sayılan albümü Echo var. Yazarımız 2001 ve 2004 yıllarından ayrıca yeniden yayınlanan albümün hiç de aynı yıllarda yayınladığı çalışması La Vie De Boheme kadar kolay dinlenilen bir albüm olmadığının altını çizdikten sonra sanatçının en şedit ve yoğun çalışmalarından olduğunu ekliyor. Eliott Sharp sanatçıyı bir kaç kez konserde izlediğini belirterek tuşlardan kan aktığını eklemeden edemiyor. Albümde sanatçıya Arthur Jones, Archie Shepp, Alan Silva, Grachan moncur III, Sunny Murray gibi önemli isimler eşlik etmiş. Bu isimlerin Archie Shepp`in yine aynı yıl verdiği efsane konser Pan-African Festival konserinin kadrosu olduğunu da son olarak ekleyelim.


Anthony Braxton; "For Alto"

Listenin sekizinci sırasında geçen yıl Akbank Caz Festival kapsamında dinlediğimiz bir büyük usta var; Anthony Braxton ve onun 1970 tarihli solo double kaydı For Alto. Sanatçının solo saksofon kaydı aynı zamanda tarzın ilk öncülerinden. Yazarımız bu kayıttaki parçaların John Cage ve Cecil Taylor`a ithaf olduğunu ve büyük Avrupalı besteci Karlheinz Stockhausen`in müziğinden de alınan ilhamın önemli olduğunu belirtiyor ve solo saksofon konusunda bir başka albümü örnek vererek tamamlıyor. Evan Parker`ın Monoceros`u.


Bill Dixon; "Son Of Sisyphus" 

Sırada 2010 yılında 85 yaşındayken ölen bir usta var; Bill Dixon. Alan ve sessizliği araştıran bir müzisyen olarak tanımlanan Bill Dixon`ın aynı zamanda cazla klasik arasındaki yakınlığa temas etmesi de önemlidir. Cecil Taylor ve Tony Oxley gibi ustalarla çalışan sanatçı trompet üzerine yeni fikirler geliştirdi. Sanatçının albümü aslında görece yeni tarihli bir kayıt. 1988 yılında yaptığı albüm basçı Mario Pavone`da vardı.


Manfred Schoof; "European Echoes"

Avrupalı sanatçıları da unutmamak lazım diyen Sharp, Peter Brötzmann`ın Machine Gun ve Manfred Schoof`un European Echoes albümlerini örnek veriyor. Avrupalı free jazz`ın Han Bennink, Evan Parker gibi ustalarıyla çalışan müzisyen Almanya da sayısız ödül kazandı. Yazarımız albümde sanatçıya Derek Bailey, Han Bennik, Evan Parker, Enrico Rava ve Alexander Von Schlippenbach gibi çok sayıda sanatçının eşlik ettiğini belirtikten sonra sözünü "Bayanlar ve baylar, şiddete hoşgeldiniz" diyerek tamamlıyor.


Giuseppi Logan; "The Giuseppi Logan Quartet"

Sırada 1935 yılında dünyaya gelen Filadelfiya`lı müzisyen Logan var. Yukardaki albümlerde ismi geçen müzisyenlerin çoğuyla çalışan tenor saksofonist altmışların başında New York`a göç eden isimlerin arasında geliyor. İşin ilginç yanı otoriteler sanatçının herkesi şaşırtan iki harika albüm kaydettikten sonra tam 40 yıl boyunca tümüyle ortadan kaybolduğunu söylerler. Hatta bir çoğu öldüğünü düşünürken o birdenbire yine ortaya çıkıvermiş. 1964 tarihli bu albümü sanatçının en etkileyici albümü olarak bilinir. Logan`da öyle ilginç bir müzisyen işte...


Rosco Mitchell; The Roscoe Mitchell Sextet"

Sırada 73 yaşındaki büyük müzisyen Roscoe Mitchell var. Mitchell, Almanya da konuşlanmış ABD ordusunda askerliğini yaparken Albert Ayler ile çalmış bir müzisyen. Altmışların ortasında Amerika`ya dönen sanatçı Association For The Advancement Of Creative Musicians isimli oluşumun ve Art Ensemble of Chicago`nun da kurucularından. Yazarımız Sharp sanatçının Sound isimli albümünü listesinin dördüncü sırasına yerleştirmiş.


Black Artist Group; "BAG in Paris, Aries 1973"

Altmışların ortasında isminden de anlaşılacağı gibi siyah müzisyenler tarafından kurulan grupta şair, oyun yazarı ve Julis Hemphill, Oliver Lake, Hamiett Bluiet gibi müzisyenler de vardı. Grubun konserler vermenin yanısıra oyunlar oynadığını, sergiler açıp film müzikleri de yaptığını vurgulayan yazarımızın seçtiği albüm grubun 1973 yılında Paris`te bir `gig`de yapılan kaydı.


Chris Corsano & Virginia Genta; "The Live in Lisbon"

Sırada epey yeni bir çalışma var. Son sıralar çok sık rastlanan isimlerden davulcu Chris Corsano, John McPee ve Evan Parker gibi old school ustalarla çalışması yanında Björk gibi isimlerle de çalışan bir müzisyen. İtalyan saksofonist Virginia Genta ile Lizbon`taki bir sundurma da yapılan kaydı seçen Sharpp albüm için tam bir öfke tanımlamasında bulunuyor. Bu kayıt zaten tam bir canlı video kayıt. Diğerleri albümken bi bir video. bu bakımdan da ilginç bir seçim.


Matana Roberts; "Coin Coin Chapter One: Les Gens De Couleur Libres"

Listenin ilk sırasında geçen senenin kaydı var. Eliott Sharp albümü son on yılda çıkanların arasında en iyisi olarak tanımlıyor. Tabii bir de Roberts`ın geçen yıl `large ensemble` olarak yayınladığı Constellation albümü var, Black American Life and Music olarak tanımlanan albüm de ayrı bir yerde.

Cazkolik.com / 28 Mayıs 2013, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp