Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ece Şermet & Erkan Zeki Ar Duo

Sanatçı: Ece Şermet (v), Erkan Zeki Ar (g)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Barış Yazıcı, İmer Demirer, Tolga Bilgin, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Güneş Karaduman, Duru Tuna, Çağdaş Oruç, Serhan Erkol, Barış Yazıcı, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Emin Fındıkoğlu, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 21.30
Etkinlik Bilgisi : Pazar cazcılar azar.


 
Popüler Gündem

Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. "My Best Friends Are Vocalists" albüm lansman konresi izlenimleri yayında.

 7074 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Ozan Musluoğlu`nun yeni albümü "My est Friends Are Vocalists"i satın almak için tıklayın!
Satın Al!

İyi bir çizer olsaydım dün gecenin (17 Şubat, Salı) iki ayrı yüzünün resimli hikayesini çizerdim. Aslında, dün gece konsere gitmek için yola çıkmakla başlamadı… Aylar öncesine uzanan bir hikaye bu. Sevgili Ozan`la fırsat buldukça çok özen gösterdiği konseri konuşuyorduk. Nerdeyse albümün kendisi kadar önem veriyordu. İş Sanat`la konser gününün belli olması `o gün mü olsun, bu gün dolu hay allah` gibi dalgalı bir seyir izlediğinde nihayet 17 Şubat tarihi ortaya çıkmıştı. Bu dediğim yine en az iki ay öncesi… Resimli hikayenin ilk yüzü konser salonuna varana kadarki bölüm ama bu kısmın başrolünde İstanbul var. Herhalde, başta Ozan, hiç kimse dünün, son yılların en karlı İstanbul günü olacağını tahmin etmiyordu. Sadece Boğaz Köprüsü`nün Anadolu ayağı ile Avrupa ayağı arasını 28 dakikada geçtiğimizi söyleyelim gerisini hepiniz yaşadınız zaten. Konser sonrası ayaküstü sohbetlerden anladığım kadarıyla tüm ekip, izleyicilerin gelip gelemeyecekleri konusunda haklı olarak endişe etmiş. Konser saatinden en az ikibuçuk saat önce yola çıkıp metrobüs+metro marifetiyle varma planıma rağmen salonun kapısından içeri girip bir yer bulup iliştiğimde sahnede Şevval Sam şarkısının sonlarına gelmişti. Sam, şarkısının sonunda Özgecan Aslan`ın hepimizde yarattığı travmatik ağırlığın etkisinden sözetmesi içimizde zamanla ve hayatın akışı içinde kapatmak zorunda kalacağımız günah odasının kapısının bir an olsun tekrar açılmasını sağladı. İyi de oldu. Duygusal olarak hangi dehlizlerden geçerek konser salonuna vardığımızın isbatıydı adeta. Unutmamamız gerektiğinin de…

* * *

Ayşe Gencer ve İmer Demirer sahneye geldiğinde benim için güzel bir caz konserinin kapısı da ardına kadar açılmış oldu. "İstanbul" şarkısı Ayşe Gencer`in Ayten Alpman-Sevinç Tevs ekolünü hatırlatan söyleyişi, özellikle kelime ve hecelerin telaffuzunda günümüzde rastlaması pek mümkün olmayan doğallık ve başkalığı albümde yer alan aynı şarkıyı daha dikkatli ve üstüste bir kaç kez daha dinleme notunu önemle bir kenara kaydettirdi. Hazır yeri gelmişken, Ozan`ın sahnede söylediği gibi, Türkiye`nin en iyi iki caz trompetçisi; İmer Demirer`le Şenova Ülker`i aynı sahnede izleme şansı bulmak dün geceki konserin gizli hazlarından biriydi. Not düşelim…

* * *

Dün geceki konserin benim için en merak uyandıran isimlerindendi Sanem Kalfa, nedeni ise yeni albümü "Nehir"i çok beğenmiş olmamdı ama şimdiye kadar sahnede Sanem`i izleme fırsatım olmamıştı, merakın arkasındaki neden bu idi. Albümdeki Sanem ile sahnedeki Sanem farkı ne idi? Albümdeki vokal soyutlamalarını sahnede de canlı yapıyor muydu ve daha bir dolu soru… El cevap; evet, hepsini ve daha çok şarkı söyleme durumu olsa belki daha da fazlasını. Vokal katmanlarıyla olsun, icra anındaki konsantrasyonu ile vücut dili uyumu olsun izlemesi heyecan verici ve albümünü de lafın yeri gelmişken dikkatle önerelim.

Yerli caz konserlerinde dün geceki sayıda müzisyeni [ki sanırım 30 kişi civarında olmasız lazım] aynı sahnede izleme imkanı pek değil nerdeyse hiç bulamadığımız için sahne, konser ve müzisyen koordinasyonu konusunda gözleyecek çok detay vardı ve Türkiye`de bir `stage manager` lüksümüz olmadığı halde parçalar arası giriş-çıkışların konser akışı içindeki başarısı dikkat çekiciydi. Bu noktadan hemen `House Band` notlarına geçmekte fayda var. Sesiyle sahnede olanlar kadar enstrümanıyla sahnede olanlar da oldukça başarılıydı. Özellikle, Avrupa`dan gelen, birbiriyle zaman içinde yoğun uyum yakalamış büyük orkestraların dinamik enstantanelerini hatırlatan bir çok küçük kare var aklımda. Sahnenin bir ucundaki piyano ile karşı ucundaki davul & bas dengesinin arkasında trombon-trompet-saksofon grubunun yerleşimi harikaydı. Müzikleri de öyle… Ozan`ın bestelerin `wordless` bölümlerinde yoğunlaştırdığı post bop pasajlar benim gibi cazı sade kahve tadında sevenler için adeta biçilmiş kaftandı ve tam da bu anlarda Bulut Gülen`e, Şenova Ülker`e, Engin Recepoğulları`na, Elvan Aracı, Can Çankaya ve Uraz Kıvaner`e ve tabii Ozan ile Ferit`e içten bir selam söylemek şart.

* * *

Konserde [ve albümde] her vokalin kendi rengi var, aslında dün gece, Türk cazının duayen isimlerinden Neşet Ruacan`la izlediğimiz Ece Göksu ile bu gece ayrıca bir randevumuz daha var, konserde Ozan`da hatırlattı. Eğer kar yolları tümden kapatmazsa bu gece ayrı bir konser sözümüz var ama, bir yıl önceki Akbank Sanat konserinden hatırladığımız Ece Göksu`nun Shiraz şarabı tadındaki yorumu her yıl üstüne koyarak yıllanıyor. Neşet Ruacan bizi uzun yıllar albüm konusunda bekletti-bekletti-bekletti ama şimdi artık elimizde bir iftiharımız var. 56 yılık Henry Mancini bestesi "Slow Hot Wind" bu karakışta eminim bize iyi gelecek.

* * *

Sahnede çoğu duayen olmuş gitaristlere ayrı paragraf açmadan olmaz. Benzer ekolün usta isimleri olan Yaşam Boyu Başarı Ödüllü Neşet Ruacan, sayısız genç gitaristi etkilemiş Önder Focan ve gitarını fazla dinleme imkanı bulamadığımız Kamil Özler, bir parçada Sarp Maden ile artık Türkiye`de yaşayan Dave Allen (ve Sanem`le birlikte yurtdışından gelen Dimitriu) bize caz gitarın en çarpıcı fotoğrafını görmemiz bakımından önemliydi.

* * *

Dün gecenin zirvesi şüphesiz İlham Gencer`in gençliği ve müziğe karşı doksan yılllık iştahıydı. Dans etmesi, şarkı söylemesi, İpek Dinç`le nesilleri alteden uyumları sahneye yakışıyordu. Keza, Dolunay Obruk`un `flirteuse` ve partnerini bulduğunda renkli bir `cabaret`e doğru yönlenecek tada sahip sahnesi, üç-dört ses birlikte scat vokal katmanlı parçalardaki rengi ve uyumu biz izleyenlere niye bizim de yaratıcı konser konseptleri üretebilen `impresario`larımız yok dedirtti. Dün gece sahnede yanyana izlediğimiz Sibel Köse, Ece Göksu, Sanem Kalfa ve Dolunay Obruk performansı kesinlikle özel bir festival konseri duygusu yarattı ama bir `impresario` dokunuşu şartıyla… Fikri bile heyecan verici değil mi?

* * *

Gecenin İlham Gencer ile birlikte iki erkek sesi daha vardı; büyük bir usta Fatih Erkoç ve harika bir Bora UzerFatih Erkoç için söylenecek yeni bir şey bulması zor ama Bora Uzer`i ayrı not etmemiz şart. Zaten iyi bildiğimiz `funky` sahnesinin cazla daha sık buluşması şart! Keşke onu Al Jarreau ile aynı sahnede izleyebilsek… Yılın konseri olmaz mı? Aynı `impresairo`ya bu projeyide ihale edelim ve heyecanla bekleyelim.

* * *

Konserin vokalsiz kısımlarının zirvesini ise en sonda Ozan`ın kızı için yazdığı "Blues for Ayşe"de yaşadık. Başı çeken Şenova Ülker`in kaçış noktalı icrası diğer nefeslileri de tahrik etti ve konserin kapanışı için de şık bir finale imza attı.

* * *

Sözün sonu… Kar yolları kapayamadı, belki başka bir konser olsa dünkü salon böyle dolmazdı ama bizim, cazseverlerin, hepimizin elini taşın altına koyarak Türkiye caz ortamında böyle özel bir albüm serisinin ikincisini yaptığı için Ozan`a borcumuz var. Albümünü satın alma, konserlerini doldurma ve onu serinin üçüncü ve dördüncüsünü de kaydetmesi için yüreklendirme, cesaretlendirme borcu… Genç bir caz müzisyeninin hayalleri olduğunu, bu hayallerin gerçekleşebildiğini ispat ettiği için sevgili Ozan`a teşekkür etme borcu.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 18 Şubat 2015, Çarşamba

(Fotoğraflar için sevgili Burak Sülünbaz`a teşekkürler.)

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp