Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Pop ya da caz müzisyeni değil, sadece müzisyenim...

Feridun Ertaşkan

Fotoğraflar: Desi Estevez
Yayın Tarihi: 17 11 2016
Değişiklik Tarihi: 14 04 2019 01:57
Bu içerik 8016 defa gösterildi.

Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit!

İlk hiti "Everybody Do the Click"ten bugüne latin pop müziğin efsanevi ismi Porto Riko`lu Jose Feliciano 29 Kasım akşamı Zorlu PSM sahnesinde.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) sezona en hızlı başlayan konser merkezi. Daha şimdiden müziğin her türünde yılın en iyi konserlerine aday olacak güzellikte performanslar izledik ve çok daha iyilerine dair güzel haberler geliyor. Türkiye`de en az iki kuşağı etkileyen dünyaca ünlü isimlerden biri daha 29 Kasım akşamı Zorlu PSM sahnesinde olacak. Amerikanın ve İspanyolca konuşulan büyük coğrafyanın en ünlü gitarist şarkıcılarından Jose Feliciano son elli yıla damgasını vuran hit şarkıları ve elinde gitarıyla popüler müziğin önde gelen ikonlarından biri. Yaklaşık elli yıldır sahip olduğu müzikal çizgiyi ve istikrarı sürdürmeyi başaran sanatçıyı ülkece iyi tanıyor olsak da hayatı hakkında ne kadar fikrimiz var? Kariyerini yönlendiren hitleri hangileriydi? Bu yazıda hepsine odaklanmaya çalıştık.

* * *

Dünyaca ünlü sanatçı 1945 yılı eylülünde sonradan New York Harlem`in latin mahallesine taşınan çiftçi kökenli ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlginçtir, Jose Feliciano`nun müziğe ilgisi daha üç yaşında bebeyken amcası tarafından farkedildi. Doğuştan görme engelli olan Feliciano küçük yaşından itibaren müziğin hayatına yön veren etkisini hissetmiş olmalı.

Kafelerde başlayan bir kariyer.

Yaklaşık elli yıl arayla Jose Feliciano portreleri...

Ergenlik yaşlarında hayatı boyunca terketmeyeceği enstrüman olarak akustik gitarıyla adeta bütünleşen Feliciano müziği plakları dinleyerek keşfetti. Oniki yaşında gitar ve şarkı söyleme yeteneği tescillenmiş, onaltı yaşındayken de semt kafelerinde folk, flamenko, pop söyleyerek ailesine katkıda bulunacak kadar bahşiş almaya başlamıştı. Zaten, bir yıl sonra babası işten ayrılınca okulu bırakmak zorunda kalan genç Feliciano tam zamanlı çalışmaya geçmek zorunda kaldı. llk işi de 1963`de, Detroit`te, Retort Coffee House`da oldu.

Aynı yıl yeniden New York`a dönen genç müzisyen RCA firmasıyla sözleşme imzalar ve içinde ilk hit şarkısı olan ilk single`ını yayınlar; "Everybody Do the Click". Hit dedik ama şarkının elde ettiği başarı sınırlı olur, mesela, radyoların çalmasına, DJ`lerin listelerinde yer vermelerine rağmen Amerikan pop listelerinde kendine yer bulamaz, bu durumu gözönünde bulunduran müzik firmasının prodüktörleri Jose Feliciano`yu Amerikan müzik pazarının İspanyolca konuşan latin Amerikalı dinleyicilerine yönelik lanse etmeye karar verir. Bu fikir sanki daha başarılı olur. 1966 yılında Jose Feliciano Arjantin`de yüz binin üzerinden dinleyiciye erişmeyi başarır.

The Doors`un ölümsüz şarkısı "Light My Fire"la çıkışa geçen kariyer.

Gördüğü ilgiyi yeniden değerlendiren RCA firması yetkilileri ünlü şarkıcıyı esas kulvara yani İngilizce konuşan Amerikalı dinleyici kulvarına yeniden hazırlamaya karar verir ve Jm Morrison`un The Doors`unun ölümsüz şarkılarından "Light My Fire" yorumu 1968 yılında Feliciano`nun sesinden yayınlanır. Bir anda pop listelerinde üç numaraya yerleşen ve milyonun üzerinde satan kayıt sanatçının ilk büyük simge şarkısı olur. 1968`de iki ayrı dalda Grammy kazanır. Bu dönem, Tommy Tucker`ın "Hi-Heel Sneakers" yorumuyla başarısını sağlamlaştırdı. Esasen, Tucker`ın bu R&B parçası efsanevi caz trompetçisi Blue Mitchell`ın da ilgisini çekmiş ve "Down With it" albümünde yayınlamıştı.

Peki, rock müziğin kült şarkısının Feliciano`da bu kadar başarılı olmasının sırrı neydi?

The Doors`un "Light My Fire"ı neden adeta orijinali kadar ünlü oldu? Halbuki rock parçasının akustik gitarla romantik ve düşük tempolu kaydedilmesinin ne gibi bir sırrı olabilir ki? Müzik yazarı Thomas O`Neill dönemin genç nüfusunca bu versiyonun bu kadar sevilmesini Feliciano`nun söyleyişindeki güçlü duygusallık ve romantizm dozunun etkili kullanılması olarak açıklar.

Başarıyı Amerika ve İngiltere`de düzenlenen turne takip eder. Müzik basını da peşindedir sanatçının. Melody Maker`dan Alan Walsh`a "ben pop ya da caz müzisyeni değil, sadece müzisyenim" diyerek kategorileştirilmek istemediğini belirtir.

İngiltere`de niye sorun yaşadı, kaç yıl İngiltere`ye gitmedi?

Aldığı onca övgü ve başarıla rağmen Jose Feliciano İngiltere`de pek akla gelmeyecek bir sorun yaşadı. Görme engelli olduğu için yönünü bulmasına yardımcı olan köpeği İngiltere`nin karantina yasalarına takıldı ve köpekler ülkeye giremedi oysa Feliciano köpeklerini sadece yönlendirme konusunda değil aynı zamanda sahnedeki şovun parçası oldukları için de ihtiyaç duyuyordu. Her konserin başında ünlü sanatçıyı sahnenin ortasına kadar köpeği tarafından getiriliyor bitince de beraber çıkıyordu. Bu yüzden Feliciano birkaç yıl İngiltere`ye geri dönmedi.

Jose Feliciano`nun Amerika Birleşik Devletleri`nin milli marşını söyleme tarzı hiç beğenilmedi!

ABD ulusal marşı "Star Spangled Banner"ın özellikle önemli spor müsabakalarında dünyaca ünlü birine söyletilmesi gelenektir. Sanatçılar onur olarak kabul eder. Feliciano 1968 yılında beyzbol liginin final karşılaşmasında, St. Louis Cardinals ile Detroit Tigers arasındaki maç öncesi milli marşı söylemesi için davet edilir. Feliciano marşı kendi tarzıyla söyler ama basın bu icrayı hiç beğenmez, fazlasıyla ağlamaklı ve can çekişir gibi bulur. Olumsuz yorumlar genellikle yerel basından gelir, New York Times gibi büyük bir gazete ise rahatsızlığın Feliciano`nun tarzından kaynaklandığını belirtir ama birleşik devletler senatörleri dahil çok kişi milli marş icrasını acıklı ve vatanseverlikten uzak bulur, hatta dava edeceğini söyleyen bile çıkar. Her ne kadar çok eleştiri alsa da bu konuda bir ilki gerçekleştiren Feliciano`dan sonra milli marşı büyük spor organizasyonlarında başkalarına söyletme geleneği alır başını gider. Feliciano bu marşı 44 yıl sonra 2012`de bir kez daha yine bir beyzbol maçı finali öncesi söyler.

Feliz Navidad ile yeniden yakalanan çıkış!

Eğer o zaman mikrofon uzatıp sorsanız Feliciano bu milli marş işine girdiğine kuşkusuz pişman olmuştur. 1998 yılında bir gazeteciye marşı aslında tümüyle hâlis niyetlerle söylediğini anlatır ama niyeyse bir daha o dönemki kadar büyük bir popülariteye ulaşamayacaktır. "Souled" isimli albümü her ne kadar ona bir altın plak daha kazandırsa da ta 1974 yılına kadar listelerin üst sıralarında arzu ettiği yeri bulmakta zorlanır. 1974`de dönemin ünlü TV şovu "Chico and the Man" için bugün dünyanın en tanınan Christmas şarkılarından biri kabul edilen "Feliz Navidad"ı kaydeder.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Uluslararası çapta kazandığı toplamda 40`ın üstünde platin ve altın plak ödülünden sonra Jose Feliciano büyük müzik sektöründe 1968 ile 1975 yılları arası dönemindeki popülerliğe bir daha erişemese de özellikle Hispanik toplum üzerindeki etkisini ve saygınlığını sürdürdü. 1991 yılında gerçekleşen ilk Latin Music Expo`da yaşam boyu başarı ödülünü kucaklayan sanatçı 1998 yılında "Senor Bolero" albümünün ardından büyük bir Avrupa turnesiyle dünya çapındaki hayranlarıyla düzenli buluşmayı sürdürdü. İlk karısı Hilda Perez`in ardından seksenlerin başında Susan Omilion`la evlenen Feliciano şimdi otuzlarında iki çocuğuyla kendi adını taşıyan müzik okulunda eğitimler vererek, konserler, albümler ve turnelerle kariyerini devam ettiriyor.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 17 Kasım 2018, Perşembe

Kaydet


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ucuca eklenerek zamanla upuzun bir listeye dönüşecek yeni albümler dosyası.
Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit!
Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi yeni sezonu büyük bir caz festivali müjdesiyle açtı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp