Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Kısıtlamalara ve toplumsal algıya meydan okunmadan `cool` olunmaz

Yayın Tarihi: 16 08 2017
Değişiklik Tarihi: 03 10 2017 15:53
Bu içerik 9281 defa gösterildi.

Billie Holiday`in 1929`da, henüz New York`a taşınmadan önce dahi sokağın zorluklarından yetişme Baltimore`lu genç bir kadın olarak şarkı söylemeyi ne kadar sevdiği biliniyordu. Kariyeri boyunca her şarkısını, kendisine eşlik eden her müzisyeni, her kaydını uzun dönem eroin bağımlılığı sırasında dahi kontrol altında tutmayı sürdürdü. Holiday, müziğinin, Bessie Smith`in ifade gücü yüksek ve blueslu vokal gücüyle Louis Armstrong`un swing`li ritmik nüanslarından oluştuğunu söylerdi hep. Buna ilaveten denebilir ki, Bessie Smith kadar sert bir içkici ve savaşçı, Armstrong kadar melodik hayal gücüne sahipti. Yakın arkadaşı Carmen McRae`ye göre, sevgilisi eğer ona tokat atarsa Holiday yumrukla karşılık verirdi. Görgü tanıklarına göre, kimbilir kaç defa, 52. Cadde`deki Onyx Club`ın dışında kendisine zenci fahişe diyerek hakaret eden ırkçı denizcileri kırık şişelerle kovaladı. Tarz olarak tenor saksofoncu Lester Young`a çok benzeyen diğer taklitçi müzisyenlere karşı son derece kaba davrandı. 1950 yılında, Downbeat dergisinden Ruth Brown`a, Count Basie`nin orkestrasını kastederek `taklitçileri destekleyemem, gerçeği söylemeli, onlardan utandım, halbuki eskiden ne kadar iyi bir gruptu` diye açıklamada bulunmuştu. Bir defasında, Billie Holiday, klübün sahibine göre, Café Society`de ortada hiçbir neden yokken dalgın bir dinleyiciye `kiss my black ass" diye çıkıştı.

* * *

Simone De Beauvoir, o dönem kadınların varoluşlarını yazıyordu. Dönemin hakim fikrine göre eğer kadın erkeğin ötekisiyse bu gerginliği kabullenmek gerekli bir başlangıç olmanın ötesinde felsefi bir manifestoydu. Unutmayın, Fransız kadını oy hakkını 1944`de kazanmıştı. Beauvoir, cinsiyete dair tüm fikirlerini, daha önce emsali olmayan yetkin çalışması "The Second Sex" isimli kitabına dönüştürmüştü. Beauvoir muhtemelen Jean-Paul Sartre`dan daha iyi bir genç düşünürdü. Beden hakkındaki düşünceleri kalıcı sosyal algıları sarsıcı etkideydi. 2. Dünya Savaşı sonrası Fransa`sında Beauvoir`nın romanları ve kitapları en çok satanlar arasındaydı.

* * *

Hem Beauvoir hem Holiday o dönem yirmili yaşlarında meydan okuyan genç sanatçılar ve biseksüel kadınlardı. Billie Holiday, Count Basie orkestrasının müzisyenleriyle aynı otobüste onlarla eşit birey olarak turnede dolaşırken yollarda araba kullanıyor, içki içiyor hatta zar atıyordu. Simone De Beauvoir özgür düşünceli bir romancı ve düşünür olarak Sartre`la evli olmadan yaşıyordu. Benzer şekilde "özgür bir ruh olan Billie her zaman sevdiği şeyleri yapmayı tercih etti" diye hatırlıyordu Barney Josephson. Tıpkı bir erkek gibi Mahhattan`da takside dolaşırken hiç çekinmez esrar içerdi.

* * *

Peki ama, toplumsal hafızamız neden mesela Billie Holiday`i trajik ve savunmasız, Simon de Beauvoir`ı ise edebi ama ikinci olarak tanımlıyor? Holiday, Miles Davis dahil istisnasız tüm siyah caz müzisyenler ve yazarlar tarafından sevildi, savaş sonrasının James Baldwin`den Malcolm X`e kadar tüm Amerikalı siyah direniş liderlerince tarihi acıların sesi olarak tanımlandı. Onun performansının gizemi, kişisel cool tarzının sırrı, rahatlığı ve estetiğiydi. İlaveten, kendine cool bir maske edindi, basitti ve Amerika`nın en büyük sanatçılarındandı.

Cool dendiğinde neden aklımıza Bille Holiday ve Simone De Beauvoir geliyor?

Cool tabiri savaş sonrası erkeksi estetikte kusursuzluk örneği figürleri yalnız takılan ahlaki asiler gibi algıladı. Dönemin ruhuna göre düşünürseniz eğer, evcimen bir hayatı paylaşan karı-kocaların kültürel algıları nezdinde böyle insanlar çılgınca bulunabilirdi. Buna ek olarak, dönemin kültürel türleri olan caz, felsefe, edebiyat, sinema vs. hep erkek yazar ve eleştirmenler tarafından tahkim edilmişti. O dönem Billie Holiday`in cool`luğu sadece siyahlar tarafından algılanıyordu. "o aslında cin gibiydi, savunmasızlığı benimsediği bir roldü" diyor Marie Bryant. Dönemin baskın toplumu Holiday`in ne esnekliğini ne tarzındaki acı çeken cool vokal estetiği bir türlü anlamadı.

* * *

Seksenli yıllarda amatör sosyologlar cool`luğun kanununu inşa etmeye koyulduğunda nerdeyse tamamen erkeklere odaklandı. Gene Sculatti`nin "The Catalog of Cool" (1982), Roy Carr`ın "The Hip: Hipster, Jazz, and the Beat Generation" (1986) ve Lewis MacAdams`ın "Birth of the Cool: Beat, Bebop and the American Avant-garde" (2001) gibi kitapları cool olmayı artistik serseri bir erkeklik olarak tarif etti. Gwendolyn Brooks`un 1959 tarihli "We Real Cool" isimli kitabı dönemin Afrikalı-Amerikalı hiper erkeksi duygusu için kaleme alınmış oldukça sert bir yanıt iken Susan Fraiman`ın kapağında Mickey Rourke`un güneş gözlüklü cool bir fotoğrafının olduğu "Cool Men and the Second Sex" kitabıysa bin yıllık bir feminist eleştiri niteliğindeydi. Bell Hooks takma adıyla tanınan yazar Gloria Jean Watkins`in "We Real Cool" (2003), Marlene Connor`ın "What is Cool" (1995) ve özellikle Richard Majors ve Janet Billson`ın sosyolojik çalışması "Cool Pose" (1993) dönemlerinin öne çıkan çalışmalarıydı. Yanısıra, Andrew Ross`un uzun denemesi "Hip and the Long Front of Color", Ingrid Monson`ın "The Problem with the White Hipness" ve Bell Hook`un "Eating the Other" gibi siyah kültürün içselleştirdiği cool beyaz erkekler üzerine kaleme alınan eleştiriler de yayınlanmıştı.

Beauvoir ve Holiday, belirgin farklı geçmişlerden yola çıkarak, entelektüel ya da sokak serserisi olsun, baskın bir erkeğe göre hayatlarını mitolojikleştirmeye devam ediyorlardı.

Holiday ve Beauvoir pasif uyumlulukla edebi ve müzikal olarak kendi efsanelerini ilan ediyordu. Beauvoir, Sartre hayatta olduğu sürece onun zekâsı ve üstün entelektüelliği karşısında kendini düşünür olarak tanımlamayı reddetti. Entelektüel mirasını talep etmektense seçtiği adamın yanında olmayı tercih etti. Billie Holiday, pezevenkler ve fahişeler arasında yetişti, böylece, erkek şiddetini de kadın bağımlılığını da aşk hayatına taşıdı. Müziğine özerklik ve otorite getirdi ama psikolojik desteğe ve erkeğe ihtiyacı vardı. İster sokak serserisi, ister entelektüel olsun farklı geçmişlerden yola çıkan ama baskın birer erkekle yaşayan bu iki kadın bir yandan hayatlarını efsaneleştirmeye devam ediyordu.

* * *

"Lady Sings the Blues" şarkısındaki mağduriyet ve uyuşturucu vurgusu yüzünden şarkının sözlerini Holiday`le ortak yazan William Dufty uzun süre ırkçılıkla suçlanmıştı, ancak şimdi şimdi Holiday`in parçanın prodüksüyonunda istekli bir ortak `komplocu` olduğunun farkına varıyoruz. Biyografi yazarı Donald Clarke kaleme aldığı "in Wishing on the Moon" adlı kitapta daha henüz 12-13 yaşında Baltimore sokaklarında çocuk yaştaki şarkıcı olarak Billie Holiday`in ilk hevesini dönemin ünlü prodüktörü John Hammond tarafından bir nevi beyaz atlı prens gibi kurtarılmak olduğunu yazmıştı.

* * *

"Lady Sings the Blues" şarkısını on yıllık bağımlılığın ardından kişisel bir zaafiyet ve annesinin ölümü sonrası ruhsal hassasiyetin anlatısı olarak anlamak mümkün. 1943 yılına gelindiğinde Holiday 20. yüzyılın klasikleri arasına girecek kimi şarkıları kaydetmişti bile. 1945 sonrası en yakın arkadaşları Count Basie orkestrasından trompetçiler Harry `Sweet` Edison ve Buck Clayton, en önemlisi de Lester Young Holiday`in uyuşturucu arama turlarına katılmaktan uzak duruyordu (Young ve Holitay tam 14 yıl konuşmadı). New Yorker`dan Whitney Balliett (Cazkolik notu: yazarın "New York Voices: Fourteen Portraits" isimli kitabını merak edenler mutlaka okusun) "Lady Sings the Blues" şarkısı döneminde "acınası hayatına baktığınızda sanatı tahmin edilmeyecek bir başarı değildi" diye yazıyordu.

* * *

Billie Holiday bağımlılığının en zor günlerinde dahi şarkı söylerken duygularının kendini aciz göstermesine müsaade etmedi, tersine, tıpkı caz yazarı ve eleştirmen Albert Murray`in dediği gibi zarif yaratıcılıklarla olduğundan daha önemsizmiş gibi davrandı. Caz tarihinin önde gelen piyanistlerinden Teddy Wilson Billie Holiday`in erken dönem en iyi caz ensembllarının çoğunun lideriydi, Wilson, Holiday`in sanatını şahsiyetinin organik yansıması olarak değerlendirmişti. "Şarkı söylemesi ayrılmaz bir şekilde psikolojisinin ve yaşadığı hayat deneyiminin yansımasıydı" demişti. Billie Holiday`in şarkı söyleme tarzı tümüyle tamamlayıcı bir bütünlüğe, adeta psikolojisini ve deneyimini artistik içgözlem olarak yansıtan bir deneyim gibiydi.

* * *

Billie Holiday`e dair beyaz Amerikalıların genel algısıyla Afrikalı Amerikalıların sokaktan gelme algısı, bize, Holiday`in iki imajı arasındaki farkı gösteriyor. Holiday tek bir Hollywood filminde göründü o dönem. 1947 yılının "New Orleans" isimli müzikal dramasında Holiday`le birlikte başta Louis Armstrong çok sayıda cazcı vardı. Holiday, filmde caz söyleyen bir hizmetçiyi canlandırdı ama hizmetçi elbisesi giymekten hiç hoşlanmadığını belli etmişti, hatta, bu direnci filmde dahi belirgindir. Holiday`in tarzı yenilikçiydi, etkileyici kürkler, yapılı saçlar, flare elbiseler, saçında her daim gardenya gibi kişisel cazibesini ortaya koyan aksesuvarlarla doluydu, bir hizmetçi olarak perdede görünmeyi aşağılayıcı buldu. Açıkçası, Holiday 1949 yılında polise üstünde eroinle yakalandığında dahi karakoldaki fotoğrafında mink paltolu kadın imgesine sahipti.

Caz davulcusu Specs Powell 52. Cadde`deki klüplerin dünyasıyla tanıştığında 18 yaşında olduğunu söylüyor ve ekliyor; `geçmişe baktığımda o dönem poz yapmakla gerçek sanatçı yeteneğine sahip insanları ayırdedebiliyorum` diyordu, Billie Holiday çok gençti ama diğerlerinin kibirli dediği özellikleri aslında Holiday`in kendine olan güveni, nezaketi ve mesafeli haliydi, eğer bu özellikler bir erkekte olsa ona `cool` denirdi.

Kadında `cool`luğun sınırları 2. Dünya savaşı sonrası belirmeye başladı

2. Dünya savaşı sırası yaşanan soykırım neticesinde sanatçılar, politikacılar ve düşünürler genetik eğilimler ve ırk kimlikleriyle ilgili eski fikirleri tümden gözden geçirmeye başladı. Bu konuda ilk dikkati çeken çalışma Sartre`ın 1946 tarihli "Anti-Semite and Jew" kitabıdır. Beauvoir bu etkiyi Amerikalı yazar Richard Wright`ın da etkisiyle "siyah", "Hintli" ve "kadın"a kadar genişletmeyi istiyordu. Amerika`da siyah olmanın ötekiliğiyle kadın olmanın ötekiliği konularını yazmak için objektif sebepler bulmuş oldu. Kadınlar, cinsiyet çizgisinde eşit insanlığı kabul etmeyen erkeklere karşı bağımlılık için yetiştirilmişti. Kadın ya erkeklerce ya da belirli alt gruplarca şekilleniyordu. Beauvoir`ın "The Second Sex" kitabı bu konuda daha da ileri gitti ve her insanın sürekli olarak başka insanlarca tanımlandığını savundu. Bunu yaparken, entelektüel savaşını tüm ırk ve cinsiyet hiyerarşilerine karşı ilan etti.

* * *

Beauvoir "The Second Sex" isimli kitabında `kadın sabitleşmiş bir gerçeklik değil, oluşan bir varlıktır ve olasılıkları tanımlanmalıdır` diyordu. Beauvoir da, Holiday de işlerini yaparken hiç de öyle kahraman isyancılar değildi. Hayatları gerçekte varoluşcu bir isyan, kadınların ezilmesine karşı eşzamanlı bir vasiyetti. Yaşamları boyunca kendi zamanlarındaki olasılıkları tanımlamaya çalıştılar. Birer sanatçı olarak yaptıklarını yetkin ve iddialı birer kadın olarak sunmak yerine kişisel yaşamlarını gerçekçi çerçevede temsil etmeyi tercih ettiler ve üstelik bunu bireysel bir meydan okuma, isyancı bir itiraz olarak da yapmadılar, bu hiç de havalı değildi.

* * *

Sosyal şartların içinde kadının isyanına yer yoktu. `Özellikle de erkeklere karşı meydan okuma kızların bildiği bir tutum değildi` diyordu Beauvoir. Yazar, ergenlik döneminde sporda erkek çocukların şiddetine ve kızların sadece evlilik hazırlığı kavramlarına vurgu yaptı. Bu tür kavramlar nesillerin üzerine popüler kültür yoluyla boca edildi. Müzikte blues veya caz söyleyen bir kadın erotik bir figür olarak görülürken (ki hala öyle) aynı işi yapan bir erkek ahlaki içgözlem ya da protest tavra sahip biri olarak algılandı. Simone de Beauvoir aradaki farkı azalttı. `Onlu yaşlarındaki erkek çocuklar şiddet ve saldırganlıkğı güç devşirmek için arzularken o yaştaki kızlar kaba oyunlar oynamaktan vazgeçiyor. Çoğu ülkede kızların atletik eğitimi bile yoktur. Keşfederek, cesaret ederek sınırları geriye doğru itmek mümkündür` diyordu.

Bu yazı Joel Dinerstein tarafından 19 haziran 2017 tarihinde LitHub`da yayınlanmıştır.

Cazkolik.com / 16 Ağustos 2017, Çarşamba


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Caza nerden başlamalı?
Efsane caz grubunun dönüşü...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor! » "166 Days" ile cazda kültürler arası yolculuk... Işıl Çalışkan Anıl Şallıel ile yeni albümünü konuştu. » Işıl Çalışkan Röportajı: Kerem Görsev yeni albümüyle mükemmel denge arayışında. » Başak Yavuz İstanbul`un yeni caz klübü Maestro Donizetti`yi arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Big Band olmayan büyük bir topluluk; Snarky Puppy » Birinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinin yüzüncü yılında savaşın müzik üzerindeki etkisi. » 28. Akbank Caz Festivali Özel: Tarkovsky`nin filmlerindeki rüya hali beni çok güçlü etkiliyor. » Sevin Okyay Yazdı: Tomasz Stanko`nun başka notalarla kardeşçe buluşabilen yalnız notaları » Caz dinlenmez derler! Öyle mi? Rakamlarla duruma bakalım. Yerli/yabancı cazda çok dinlenenler. » 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek. » Hareketli geçecek nisan ayının öne çıkan konserinde GoGo Penguin yeni albümünü dinletecek. » Aslı Maraşlı Yazdı: Polonya cazının yenilikçi yedilisi: Caz ve Hip Hop burada, birarada! » Farklı geçmişten yola çıkıp hayatlarını mitolojikleştiren iki kadın; Simone de Beauvoir & Billie Holiday » Festival Portresi: 24. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Miles Mosley geleneği bilen bir değişimci » Yılbaşı öncesi geleneksel Christmas Jazz playlistimiz yayında. Bu müzikler kadar güzel bir yıl olması dileğimiz. » Zorlu PSM`de izleyeceğimiz Jose Feliciano`nun hayatını yönlendiren üç büyük hit! » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak. » Türkiye`nin caz müziği bakımından dün bir gurur gecesine tanık olduk. Konser izlenimlerimiz yayında. » Ünlü şarkıcı Viktor Lazlo`dan cazın efsanevi ismi Bille Holiday üzerine müzikali 4 Aralık`ta CRR`de. » Ölmeden önce serisinden özel bir liste: "Ten Free Jazz Albums To Hear Before You Die" » Bu yıl caz konserleri konusunda bir sakinlik içinde olan CRR Mart ayı takvimini açıkladı. » "İçimde Aşk Var" ilk albümünü yayınlayan genç sanatçının tutkularını gizlemediği şarkılarla dolu. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 25 Haziran`dan itibaren rüzgardan ziyade festival fırtınası gibi esecek... » "Bir başkadır benim öyküm..." Tunçel Gülsoy`un Ayten Alpman ile yaptığı geçmişe yolculuk yeniden yayında... » Yeni kuşak cazcıların geliştirdiği eklektik vizyonerliğin öne çıkan ismi Aaron Parks 10 Nisan`da Salon`da! » Biri dünyaca ünlü müzisyen, diğeri onu yıllardır büyük zevkle dinleyen cazseverin habersiz kesişen yolları. » Son yılların etkileyici sesi Youn Sun Nah gitarist Ulf Wakenius ile 21 Ocak akşamı Borusan Müzik Evi`nde. » Yılın en iyi yerli caz albümlerini bütün bir yılı en yakından takip eden Zuhal Focan`a sorduk... » Ara Malikian`ın "Pagagnini" özel gösterisi 7 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde... » İş Sanat yeni sezon programını açıkladı. Cazın yaşayan efsanesi Sonny Rollins 2 Kasım`da İş Sanat`ta! » Dokuzuncusu düzenlenecek Bach Günleri, St. Antuan Kilisesi ve Garaj İstanbul`da gerçekleşecek. » Ud`un rönesansını gerçekleştiren adam Anouar Brahem ruhundaki müziği Eyal Hareuveni`ye anlattı. » Yaz başı çıkan albümleriyle modern divalar Terri Carrington, Madeleine Peyroux ve E. Elias göz kamaştırıyor. » Latin caza, bossa novaya otuz yıldır damgasını vuran Eliane Elias 17 Şubat`ta İş Sanat`ta. » Bobby McFerrin son albümü VOCAbuLarieS`i meslektaşı Nora McCarthy`e anlattı. » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Bu yıl Akbank Caz Festivali yan etkinlikleriyle de oldukça zengin. » Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ve Cité de la Musique işbirliğiyle Miles Davis`in hayatı oldukça kapsamlı bir sergiyle Ağustos ayına kadar açık. » Vuvuzela uğultusunun içinden Güney Afrika cazına bakmak. » 43. yaşındaki Montreux Jazz Festivali`nin afişlerle görsel tarihi... » 52. Grammy`lerin sonuçları belli oldu, kazananlar kim? » Büyük davulcular kuşağından Steve Gadd artık hep cazın içinde. » Pop caz ve fusion`ın büyük ustası Bob James İstanbul Jazz Center`da... » Gustav Lundgren JC`s`de... » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival bu yıl konserler dışında zengin içerikli panellere de sahne olacak... » Yeni neslin 10 genç dişi aslanı... » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 3 » Fender Rhodes`ların tarihi... » "Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar-2" » Free Cazı Sivil Haklar Hareketiyle İlişkilendirmedeki Yanlış Anlayışlar - 1 » John Scofield`ın merakla beklenen albümü "Piety Street" yayınlandı. » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme (Bölüm 2) » Caz ve Protesto: Bir Yeniden Değerlendirme » Beat kuşağının sembol ismi Jack Kerouac’ın caz sevgisi... » 7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali. Bana bol müzik, az da çiğ börek... » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (3) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (2) » Bir caz ikonu olarak, "Bir Devin Adımları: John Coltrane" (1) » ASCAP, 2009`un "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adaylarını açıkladı » Caz denizini yeterince derin bulmayan Peter Cincotti yeni albümüyle pop okyanusuna açılıyor. » Dave Brubeck`in efsanevi albümü "Time Out"un ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçti. Bir kaç gün sonra gireceğimiz 2009 albümün yayınlanışının 50. yılı olacak... » Cazın en iyileri halen eskileri... » Eleştirmenlerin seçimleri belli oldu... 2008 » DownBeat "Şöhretler Salonu"nun en yeni üyesi Keith Jarrett oldu... » Bebop`tan modern caza Ari Hoenig`in Punk Bop yorumu...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp